Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

kaliber 308w - diskusia

autor: off areo33
pridané: 22.1.2009 15:00
ake je najvhodnejsie strelivo na tuto raz?Vdaka
počet zobrazení: 84 462
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 17.9.2015 o 14:11

220gr strely môžu byť do 308miny špeciálne iba vtedy, ak sú špeciálne určené na lov diviakov pri vňadisku, alebo na spoločnú poľovačku inak určite nie. S 220gr strelou sa pri tomto kalibri pripravujem o jeho výhody ako o plochú balistickú krivku o rýchlosť a ostatné veci s tým súvisiace. 308mina nie je stavaná na takéto veľké hmotnosti. Najlepšie je používať strelu ťažkú okolo 165gr. Najťažšie strely čo používam sú Megy 185gr. Do ťažších striel by som už nešiel. Na tú vysokú by som použil Hornady interbond 165gr, Nosler balistic tip, Accubond alebo Partition prípadne výborné monolity GMX alebo TTSX. Diameter 0,308" je vďačný kvôli veľkému množstvu rôznych typov striel a je len na každom z nás ktorú bude preferovať.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 27

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 292 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jastrab, 5.5.2014 o 13:55

Na komoru s čistým priestrelom neni problém lebo zver farbý na obe strany.To bol prýpad s jeleňom čo odbehol tých 70-ov,dohladal som ho po farbe bez psa.Presnosť na 100-ov do kruhu s priemerom 1,5cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 5.5.2014 o 12:15

To neni spatne, ale ked to pojde na komoru s cistim priestrelom, alebo nejakým rebrom, ako sa to bude potom chovat? A ako isla na presnost, 100m a podobne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jastrab, 5.5.2014 o 11:18

Daniel8,používam sierru do 7x64-ky znovu.Strielal som niaký čas hornady sst ale to bola katastrofa,tak som začal používať znovu sierru.Vlaňajšia sezona 4 jelene a 4diviaky okrem jedného jeleňa všetko v ohni.Ten jeleň odbehol s komorovou ranou 70-ov,dobre farbil.Ostatné všetko prestrelené,poškodenie minymálne aj keď som strielal vysokú lopatku.Sierru môžem doporučiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Daniel8, 5.5.2014 o 10:11

Pouziva tento naboj od SB niekto v cal. 7x64? Ake su skusenosti s presnostou a ucinkami? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 5.5.2014 o 9:09

PTS je zhodná so strelou Hornady SST. Strela presná, ale pomerne mäkkej konštrukcie. Niekto si ju nevie vynachváliť iný ju nechce ani vidieť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kt1987, 5.5.2014 o 8:19

Ďakujem za pozornosť. A čo poviete na PTS? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 20.4.2014 o 19:57

asi sa pridám do diskusie, používané v začiatkoch tri roky prebíjané na 760m/s... potvrdzujem názory lanus a Turbiak a to že presnosť skutočne vynikajúca, šetrnosť pri tejto rýchlosti tiež ale pri naučených pľúcnych ranách srnčia bez značenia odbiehala veľmi ďaleko, ešte keď to na vstrele zasiahlo rebro tak sa to dalo ale keď to bolo medzi rebrami tam aj von tak bez farby útek, na otvorenej lúke sa to ešte dá ale pri lese katastrofa, preto som s nimi aj prestal loviť raticovú a následne som to používal len na líšky... do .308 Win. existuje spústu vhodnejších striel na tom sa asi zhodneme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 20.4.2014 o 14:34

Turbiak - Toto vlákno je o S&B SBT Gameking .308 Win, 11.7g :odkaz Hirtenberger laboroval pred časom 10,7 g SBT-čka s Vo=780m/s . Ak ich niekto doma laboruje na Vo=820m/s čo je bežná rýchlosť pre takúto hmotnosť tak len potvrdzuje moje stanovisko na počiatku tejto témy !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 20.4.2014 o 12:14

Bolo by zaujimave zmerat ustovu rychlost tych tovarenskych nabojov , naboj o ktorom hovorim Ja ma ustovku 820 m/s ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 20.4.2014 o 11:34

svojho času som o tomto strelive do 308 Win uvažoval, po skúsenostiach kolegu ktorý S&B Sierru pužíval v ráži 7x57R som od toho upustil, skúsenosi podobné ako popísal lanus, zrejme je tá rýchlosť poddimenzovaná oproti potrebám strely vo všetkých kalibroch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 20.4.2014 o 11:21

Turbiak - Predmetný náboj používam; ak sa nestretne so silným odporom pri klasických pľúcnych ranách sa slabšia zver správa ako keby nebola zasiahnutá a veľmi ďaleko odbieha z min. farbením !!! Keďže je skutočne presný a k divine šetrný tak som mu malou úpravou "trošku pomohol" . I napriek tomu s ňou strieľam ako s Remingtonom t.j. krk/hlava ! (SB/SBT sa často predajcovia zbavujú za zníženú cenu práve pre jej "prílišnú šetrnosť" t.j. miesto párpercentného odpadu sa často stráca celý kus !!!) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 20.4.2014 o 10:53

kt1987 : Osobne som sice tuto strelu nestrielal-pripadala mi ako bezny poloplast , ale napisem ti tu poznatok mojho klienta ktory tuto strelu pouziva v 308w na lov na velke vzdialenosti ,, hovori ..vyskusal som uz vsetky mozne strely a tato je jedna z najlepsich co sa tyka presnosti , ranivosti a neposkodzovania diviny,podotykam ze je to clovek co streli rocne tak 30 ks a niektore kusy ma s tym strelene na hoodne daleko , cize urcite neurobis zle ak budes pouzivat danu strelu. lanus : je tvoja skusenost opacna ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 20.4.2014 o 9:23

Jedná sa o názornú ukážku pohodlnosti a nedostatočnej pedantnosti SB ktorá túto slušnú strelu v rámci unifikácie .30 kalibrov napchala aj do do krátkej nábojnice 308 Win !!! V dôsledku čoho vznikla síce presná laborácia,ale pre nedostatočnú rýchlosti najmä pri nízkom odpore pôsobiaca takmer ako celoplášť . Do 308 Win. sa vo svete pre poľovné účely v záujme dosiahnutia optimálnej rýchlosti laborujú SBT obvykle do max.165 gr (10,7 g) !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kt1987, 18.4.2014 o 23:17

S&B SBT Gameking .308 Win, 11.7g - Skúsenosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igman, 2.4.2014 o 3:30

Federal 9,7g Win zatiaľ tri kusy všetky prestrelené ani jeden neodskočil viac ako 20metrov. Presnosť výborná.Veľmi dobré strelivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off springer, 27.3.2014 o 18:25

Ja osobne používam normu plastik point no 7x64 ale ide o strelu nie o kaliber. pouzil som na lišku srnu,srnca a na diviaka. môj záver :ok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rossler8x57js, 14.1.2014 o 22:25

Plastic point -

Zdravim chcem sa spytat či ma niekto skusenosti s Norma plastic point v 308 win 180gr

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bohler, 28.11.2013 o 8:32

Ta strela je podla mna super.Ja strielam SIERRU od SELLIER a BELLOT 7x64....SOM SNOU VELMI SPOKOJNY....BUDEM JU STRIELAT DO KONCA SVOJHO ZIVOTA. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 27.11.2013 o 13:39

Pepes33- o charakteristike tohto streliva si to opisal velmi dobre. Mas aj odkusane presne si napisal co sa da ocakavat od poloplasta a takto lacneho. Sam som nastreloval niekolko zbrani presne 4 ks. 1 ZKK 308 Win 1 CZ 550 308 Win Tika 308 Win a CZ 550 LUX 30-06 sprg. pri nastrelovany ziaden problemy strelivo velmi presne na 100 m. Bol rok 2011 kazdy s tych co som im nastrelil zbran si odpolovali co viem skoro po 2 roky. Kazdemu to padalo to potvrdim ale ziaden zazrak to nebol a nikdy sa konat ani s tymto strelivom nebude.Vydel som uloveneho jelena 4 ks diviacej srncej asi zo 5 ks lisky cca 10ks aj zo 2 jazvece. Teraz co sa stretavame s tych 4 roch kamaratou ho ma uz iba jeden aj to nemal casu prejst na ine strelivo. Kazdy sa ho uz vzdal. Sami zystili a to pritom sa vyberu streliva nijak nevenuju ,ze su aj kvalitnejsie dostupne streli. Podotykam ze som mal moznost vydiet lovit len v 308 WIN a 30-06 Sprg. Zalezi urcite aj od typu raze. Ale nepredpokladam ,ze to bude nieco extra . Ak je niekto spokojny a napise ,ze mu to pada s PMC tak to neskusil nieco lepsie urcite asi nikdy este. A uz len pamatam jeden rozhovor jedneho hospodara asi 5 rokou do zadu, to stala ta krabicka 300 Sk. to este nebolo take zname to strelivko PMC. Hovoril ako strielal s nim na kanceka na asi 50 m v kalibri 7x57 mal kozlicu po 3 rane som uz liezol na strom kedze to strelivo nedokazalo zastavit tohto diviacka. Kezde mal uz vypalene ustie na kozlici lepsie strelivo nechcel davat. Tak sa radsej vratil k Vlasime naspet radsej. Teraz ma kamos CZ 550 FS 9,3x62 a kupil 2 krabicky PMC ale kedze sa nedala zbran pravdepodobne kvoli montazi nastrelit, ak este nemal moznost s nim nic ulovit. Som zvedavy ako to strelivo pojde v takej razi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FEKI, 27.11.2013 o 11:26

vie mi niekto poradit kde sa daju este kupit?diky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 31.8.2013 o 9:52

Po mojich poslednych skusenostiach na Sako Hammerhead mozem vyslovit len superlativy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 4.7.2013 o 20:10

uz tu boli popisane skusenosti s jednotlivymi nabojmi. v skratke: SB PTS by som moc neriesil, videl som prispevky (na roznych SK aj CZ forach) ze sa stava, ze sa plast oddeluje od jadra. RWS ID - tam sa skusenosti roznia, polovica si to chvali, polovica hani...SAKO HH, drviva vacsina ludi si ho chvali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Yeti, 4.7.2013 o 19:53

Eriann - ďakujem presne takúto reakciu som potreboval a hľadal lebo som čítal že strelivo od Saka porovnávaju práve s RWS , Normou a tak takže asi by sa to Sako oplatilo aj cenovo :) ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 4.7.2013 o 15:43

No, mal som uz aj RWS ID classic v kal. 7x57, a 308Win, ale oproti Saku Hammerhead ktore pouzivam teraz nevidim nejaky podstatny rozdiel. Pretoze najprv je podstatne ,,dobre,, trafit :-) A ten rozdiel vidim iba v cene. Sako 33-36 eur, RWS 50-60 eur. Takze asi tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 3.7.2013 o 14:44

Na strelive sa nemôže šetriť, všetko závisí od toho, aký efekt od strely očakávaš, a aké sú tvoje nároky a požiadavky na strelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Yeti, 2.7.2013 o 23:45

308w. - SB PTS 11,7g , Sako Super HammerHead 11,7g , RWS Evo 11,9g -

Zdravím, toto sú cenovo 3 rozlišné streliva usporiadané od toho najlacnejšieho, neskôr Sako - cenovo stredná trieda a najdrahšie strelivo RWS, tí ktorí tie strelivá (náboje) poznáte tak ich skúste ohodnotiť, resp. vysvetliť mi tú cenu RWS a či je to ozaj kvalita za takú cenu a odráža sa to na účinkoch na zveri prípadne mi napíšte vaše skúsenosti, nemusia to byť presne tie strely ale napr. tá značka a ich porovnanie, chcem pochopiť a mať odôvodnenú tú vysokú cenu RWS či sa oplatí kúpiť menej ale kvalitnejšie alebo nakupovať radšej lacnejšie strelivo lebo keď trafím tak padne.... berme to tak že za rok nevystrieľam veľa streliva a nestrieľam nikde kde nieje potreba .. nastreliť pušku a poľovať na zver .. žiadne strieľanie (do buka..) Ďakujem za reakcie :)


◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 7.4.2013 o 11:18

Používal som strelivo PMC v 308 čke cez minuloročné spoločné poľovačky. Zvolil som si ho preto, lebo bolo lacné. Keďže som zakúpil kolimátor Aimpoint, a bolo mi treba sa s ním naučiť pohotove strieľať oboma očami, PMC bola dobrá varianta na zastrielanie si do terča, moja prvá návšteva strelnice a nácvik s kolimátorom ma stál 5 krabičiek PMC čiek, čo bolo cca 55 eur, na individuálnu poľovačku a na puškohľad mám nastrelené Partitiony, a na cvičnú streľbu skolimátorom by to bol drahý špás, búchať hlava nehlava Partitiony do terča, tam by bola cena 5 krabíc až 200 euro. Takže vec jasná,spoločné poľovačky v novembri a decembri som odpoľoval s PMC čkom a Aimpoitom.Podarilo sa mi s nimi streliť v pohone jednu líšku na krk, a 2 diviakov. Jeden diviak bola asi 80 kilová lanštiačka na cca 30 metrov, rana na lopatku, padla v ohni, neprestrelená. Druhý kus bolo asi 35 kilové prasiatko, v behu na 25 metrov rana za lopatku, odbehlo ešte asi 20 metrov a spadlo. Je to mäkká strela, klasický poloplášť, zázraky od toho nečakaj, na diviakoch od 50 kg som ani ja, ani kamoš čo to strieľa nezaznamenal priestrel. Keďže moje nároky na každú strelu, si predstavujem, aby uskutočnili priestrel, a ak aj zver odbehne, nech aspoň pekne farbí.PMC to nespĺňa, čiže tie čo mi ostali, pôjdu pekne do terča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Noryau, 6.4.2013 o 20:13

Konkrétne na tejto stránke som našiel zaujímavú recenziu na spomínané strelivo.Aby som vás ušetril vyplýva z nej že sa jedná o priemer a vynikajúci pomer cena/kvalita. :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 1.2.2013 o 22:24

Zaujimalo by ma BLEIKER ako dosiel na tvrdenie, ze deformacia strely ma s fyzikou "len malo" spolocneho. Mas strojarske vzelanie? si fyzik?Len pre tvoju info ked chces zahrat na mudru strunu nabuduce, samozrejme nic proti, ale: Terminalna balistika je cast mechaniky. Mechanika je "odvetvie" fyziky opisujuca pohyb velmi zjednodusene povedane. Pepes33 to mysli dobre a ma pravdu s fyzikou.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 1.2.2013 o 20:01

308Winchester to presne vystihol,jednoducho toto ma s fyzikou len malo spoločneho-jedena sa o terminalnu balistiku a nie je možné to jednoznačne definovat,nakolko je rozdielna konštrukcia striel.Je obrovsky rozdiel v spravani sa pre obyčajný soft,dvojjadrovej strele,o monolite radšej ani nevravím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 308Winchester, 1.2.2013 o 19:11

Záleži aj od konštrukcie strely, či je tvrdá alebo mäkká. Pekne to vidieť na tom odkaze dolu nižšie čo je, kde vulkan je makkší a oryx tvrdší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Kasi, 1.2.2013 o 18:51

Ja používam Hornady Superformance SST 165 gr a nieje to žiaden mlynček na mäso.Z praxe uvediem prípad keď sa mi podarilo štrajchnúť lanštiaka v strede tela na chrbte a to tak, že som mu prestrelil len kožu ! diviačik zostal v šoku a po piatich minutách keď som k nemu prišiel tak som ho samozrejme dostrelil takže v tomto prípade strela Super Shock Tipped neostala svojmu názvu nič dlžná.Keď sa tu už bavíme o priestreloch je diskutabilné koľko svojej energie odovzdá strela pri priestrele lebo osobne si myslím ,že čím hladší priestrel tým je menšie odovzdanie energie a aj menšia ranivosť. Samozrejme baviť sa o ranivosti pri zásahoch priamo na komoru alebo na orgán ktorý znemožní daľší pohyb zveri (chrbtica)asi veľký význam nemá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off axon, 1.2.2013 o 17:58

dreamer4u je to presne ako píše pepes33, čím vyššia dopadová rýchlosť strely, tým väčšia deformácia. Pekne je to vidieť tu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 1.2.2013 o 15:11

Pepes33-ano stačí,teda,až na tu tvoju fyziku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dreamer4u, 1.2.2013 o 14:58

Nazdar.Tak osobne si myslim ze je to prave naopak. Cim blizsia vzdialenost, tym vacsia rychlost a tym padom mansia deformacia ciela. Sanozrejme prestrelenie ciela samozrejmostou. Cim vacsia vzdialenost, tym mensia rychlost ale omnoho vacsia devastacia ciela.Strela ale uz nema dostatocnu energiu na to aby ciel prestrelila. Preto si skor myslim ze zasah na vacsiu vzdialenost ma vacsie smrtiace ucinky ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 1.2.2013 o 11:40

Takže fyzika nepustí - Ak mám vyššiu rýchlosť a zasiahnem vyššou rýchlosťou cieľ, tak sa projektil začne hneď deformovať, ak mám menšiu rýchlosť, tak sa projektil zdeformuje menej. Platí zákon - pri rovnakej strele, vyššia rýchlosť, väčšia deformácia, nižšia rýchlosť, menšia deformácia. Stačí ti takéto vysvetlenie Bleiker? A rýchlosť na 20 metrov dajme že je 900 m/s, na 100 metrov to bude už len 830 m/s - ako príklad som to napísal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 1.2.2013 o 10:41

Pepes33-mohol by si mi vysvetlit tvrdenie"na dlhšiu vzdialenost maju menšiu rychlost a je možny priestrel"-tomuto akosi nerozumiem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FEKI, 31.1.2013 o 20:57

na spolocnych som ho este neskusal,individualne co som strelil vsetko prestrelili,a to bolo cca 10 kusov,uz tie 11,7g nevyrabaju teraz maju nieco nove ale mam este nejake zasoby tych starsich,zatial mi nic neutieklo tak som to ani nemenil,uvidime tento rok ako sa bude darit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Pepes33, 31.1.2013 o 20:17

Ja píšem o mojej skúsenosti, kamošovi som PMC tiež posunul a takisto mu neprestreľujú, ale bavíme sa o streľbe na spoločných poľovačkách, kde sa strieľa tak 20-40 metrov, na dlhšiu vzdialenosť majú menšiu rýchlosť a je možný priestrel.Ale môžem povedať že som to PMC osobne skúsil a neohúrilo ma to.Za málo peňazí človek nemôže chcieť zázraky. Takže na budúci rok tam nabijem strelu Interlock RN od Hornadyho alebo Lapuu Mega, pravdaže len na spoločné poľovačky. Inak partition strieľam cez sezónu a ma zatiaľ nesklamal, fungoval ako mal vždy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FEKI, 31.1.2013 o 20:04

pepes33-mam strelenych viac diviakov nad 100kg prave PMC,este sa mi nestalo aby gula ostala vo vnutri,vsetko bol priestrel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 292 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov