Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
IBO výpredaj

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 39 213
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Hejkal, 22.12.2017 o 19:11

jeden pan predava štenataTD,a uvadza ,že otec šteniat ma IHF,je to preklep alebo IHF možu robit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off erida, 19.12.2017 o 16:05

gratulujem chovatelom slovenskeho kopova na strednom a zapadnom slovensku že nemaju taku konkurenciu ako mlady perspektivny chovatelia slovenskeho kopova z pp,ako som ja, kde týmito šteniatami zaplavili cele východné slovensko a to hlavne cenou,podaria sa niektore jedince ale je to na počet slovenskych kopovov malo,ale všetko treba čas lebo na kvalite slovenskeho kopova v minulosti na vychode vdaka takýmto skorupovaným rozhodcom kvalita išla dole ale teraz je už na vzostupe ja sy myslim za kvalitu si treba zaplatit cena stenata s pp slovenskeho kopova je 300 eur a tatranskeho duriča 70 až 200 eur,hlavne že na vystroj sa nešetri a duriske skušky je biznis poplatok je 60 eur,ale nechovam kopovy pre peniaze a pre radost buducich spokojných majitelov čo sa mi už potvrdzuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off stajer, 17.12.2017 o 21:07

pan jevcak bol aj asi budu jeden z rozhodcov je smutne ze sa dal nacestu slachtenia noveho plemena moj nazor je ze potreboval slov.kopov viac pozornosti v chove ale hlavne nepropagovat stence z chovatelskych stanic rozhodcov na ukor kvality aj ceny v pomere sk a e je velmi dolezite sledovat povod a hlavne obchadzat stanice rozhodcov/clenske klub ine/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off stajer, 17.12.2017 o 20:54

preco nezmenit na jevčakov durič ale dajme vsetkym aj bezPP pol.upotrebitelnost a mame po probleme vsetko spravia a nič ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off stajer, 17.12.2017 o 20:46

bol som na skukach duricov v okrese vranov n/t moj pes dopadol v3c za co sa nehanbim /zla znamka v obore/vsetko znamka 4 ale nechcel som povzbudzovat psa v obore co nech ukaze svoju pracu ale nakoniec som dopadol zle len preto ze som nesiel k diviakom co neprekazalo rozhodcom dat lepsiu znamku z odvahy hlavny rozhodca bol p.kanuch a jeho druzina orecny.telepun.janov Na zaver rozhodcom zdar ale hlavne ich chovatelskym staniciam aj bastardom tat.durič uznavam svoje chyby ale očividne preferovat bastarda je nefer voci mne aj chovatelomk ktory ktory sa snazia urobit psa pol.upotreb vtej dobe ktory este preferuju nase narodne plemena .kto siel zo psom na konakt v obore nehlasil dopadol v lepsej cene.KYNOLOGII ZDAR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off krpec, 27.11.2017 o 10:13

Nedá sa nepripojiť. Páni keď bude párenie Slovenský kopov bez PP s Slovenskou kopovkou bez PP alebo s PP tak normálne nemôže vzniknúť Slovenský kopov s PP ,ale čo sa narodí Tatranský durič s PP. To isté, keď budem páriť Bavorského farbiara s PP nechovného s Bavorskou farbiarkou bez PP nemôže sa narodiť Bavorský farbiar s PP ,ale čo sa narodí Tatrasnký durič s PP. Dámy a páni jeden veľký podvod v slovenskej kynológii a nech sa zamyslia tí, čoho páchajú a aj tí čoho podporujú. A pokiaľ sa to bude diať tak, tak o žiadne šľachtenie Tatranského duriča sa nejedná len dávanie bez papierových jedincov čiže jedincov bez pôvodu Slovenského kopova či Bavorského farbiara na PP čiže vytváranie preukazov pôvodu. A podľa informácii , ktoré boli zverejnené aj pánom ... Tatranský durič vznikol z plemien Slovenský kopov,Bavorský farbiar ,Jazvečík hladkosrstý štandard a psi " Neznámeho pôvodu" čiže od výmyslu sveta. Dámy a páni hnevajte sa koľko chcete ste na Slovensku. Je to na každom s čím poľuje a čo doma chová ja Tatranského duriča nechcem , neviem či je to Bavorský farbiar či Slovenský kopov , lebo Tatranský durič. Pokiaľ sa to deje takto, tak to určite nie je pes plemeno Tatranský durič,ale oriešok(bastard)!Sú to psi bez preukazu pôvodu na oficiálnych listinách preukazoch pôvodu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off goret, 27.11.2017 o 9:53

Taras, smutné je ak "zanietený kynológ" podľahne ideálom a začne ich prezentovať ako realitu. Následné vytriezvenie zvykne byť kruté. Z chovateľského hľadista a predpisov FCI, plemeno TD zatiaľ neexisuje, nebolo uznané. Vieš prečo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Taras, 26.11.2017 o 13:08

Neberiem nikomu jeho názor na nové plemeno TD, ale zase nemôžem súhlaiť s názormi niektorých , ktorí komentujú a hodntia bez toho aby videli prácu týchto psíkov. Mojimi rukami od roku 1983 prešlo pri výcviku množstvo psov rôzných plemien a zo skúsenosti môžem povedať, že kritizovať sa dajú všetky existujúce plemena psov, lebo ideálne plemeno psa neexistuje, každé má svoje výhody a nevýhody. Kritizovať len preto, že sa niekto odhodlál vyšľachtit plemeno pre novodobého polovníka na základe dlhoročných skúsenosti a potrieb pre naše revíry je podľa mňa závisť a dehonestácia práce zanietených kynológov. Až čas ukáže kto ma pravdu či odborníci alebo závistlivá laická verejnosť, ktorá sa pasuje do úlohy vševedkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off stajer, 25.11.2017 o 21:57

cena robi to dostat medzi nas.bastarda a z rizikom ze mate oblubu v reviri z pspiermy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stajer, 25.11.2017 o 21:48

mozem dat uznat plemeno move jevcak to uzna ten bere vsetko len stena ma vizerat na psa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stajer, 25.11.2017 o 21:27

velka hanba Jevcak uz nevedel zakrit svoje chovne suky.moj nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alagnas, 11.11.2017 o 18:21

Tatransky durič je hanba slovenskej kynologie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off andy8, 10.11.2017 o 22:49

Áno súhlasím pán beckovan,pri šľachtení SHS sa samozrejme krížili rôzne plemená stavačov.Myslel som to skôr z toho pohľadu že na začiatku stála myšlienka pána Slimáka dať poľovnej kynológii niečo nové,čo tu doteraz nebolo- ustálené plemeno sivého hrubosrstého stavača,aké videl občas vo vrchoch iných plemien stavačov. A túto myšlienku pri šľachtení TD postrádam,nakoľko tam idú objavovať a vymýšľať teplú vodu v kohútiku napr. v podobe jazvečíkovitého duriča či iného podobného duriča,v čom ja prínos nevidím,a k tomu s dosť čudným prístupom pri šľachtení na môj vkus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off beckovan, 10.11.2017 o 10:32

Pán Andrej,viem ,že Vás kynológia baví,ale nie je to celkom tak ako píšete,aj pán Slimák skúšal,aj krížil,viem o tom presne,vyrastal som v jeho blýzkosti v susedstve,ale vtedy sa mi páčili Slovenské hrvoliaky,ktoré mal fantastické,ale vedel dať psíka i zadarmo,skrátka čo choval pre to žil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

off jarodt, 28.7.2017 o 4:08

Odporúčam nevšímať si pozadie a odosobniť sa od podobných záležitosti a všímať si pracovné vlastnosti plemena a na základe toho hodnotiť, dovolím si tvrdiť, že každé jedno novo vyvíjané plemeno má nejaké pozadie, ktoré niekomu inému vadí, Kolomanovi Slimákovi trvalo ca 40 rokov kým dosiahol zápis Slovenského hrubosrstého stavača v FCI napriek ostrému nesúhlasu Nemecka (na šľachtenie sa použil aj weimarský stavač a nemecký drôtosrstý stavač). Podľa mojich informácii z nášho regiónu psíci, ktorí sa zúčastňujú skúšok či už farbiarskych, alebo duričských dosahujú minimálne také isté výsledky ako Slovenský kopov, veľa psíkov končí v 1. cene, poznám veľa spokojných držiteľov, ktorí by svojich psíkov nevymenili za nič iné, aj keď vývoj je v podstate ešte len na začiatku. Osobne predpokladám zápis tohto plemena do FCI najskôr tak o 10-15 rokov po ustálení celej línie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stopinko, 17.7.2017 o 15:59

Viki22 nasi predkovia mali ovela viac rozumu v slachteni ako my teraz . Slachtili sa plemena na durenie, dohladavku, prinasanie, brloharenie atd. Tu sa snazia o vyslachtenie univerzalneho plemena! To je ten najvacsi problem . Ked poskladam 3 rozne auta dokopy neznamena to ze to bude dokonale univerzalne auto ... zatial sa to nikomu nepodarilo. Myslim si ze slachtenie je ovela vacsia veda ako poskladat dokopy zelezo pretoze sa snazime pokorit prirodu .Toto cele je len vystrel do prazdna , tych par ludi , ktorim sa nepodarilo si podmanit KLUB KOPOVA. Vieme ako to cele vzniklo. Cela tato zalezitost vsak narobila taky bordel v slovenskej polovnickej kynologii , ze to nema obdobu. Ale ako vravim nech si kazdy chova co chce , u mna pod strechou to nikdy nebude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off Viki22, 17.7.2017 o 14:46

Áno, súhlasím, že AJD je v podstate to isté ako TD. Bohužiaľ, ľudia radšej privítajú niečo nové a nepoznané ako rokmi ustálené známejšie plemeno. Toto je už len čisto o ľudskom prístupe a myslení (čo ja nerada a nechcem rozoberať). A ilúzie mi nikto neberie, keďže žiadne nemám. Vidím veci reálne a ako som už podotkla - na to, aby TD bolo ustálené plemeno, musia ešte chovatelia veľa zapracovať. A že je každý pes iný - pri dnešných plemenách to na začiatkoch ich šľachtenia nebolo o nič lepšie. Niekde sa predsa začať musí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 17.7.2017 o 9:13

otázka pre šľachtiteľov: v ktorom roku predpokladáte, že Slovensko požiada FCI o zápis plemena? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zajo78, 16.7.2017 o 10:57

Na stránke odkaz si nájdete viacero prác o TD. Nepoznať pozadie, asi by som niektorým "prácam" aj uveril. Ale sú tam aj práce z ktorých sa dá poučiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagttiger, 14.7.2017 o 13:32

Á každý pes iný:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off krpec, 14.7.2017 o 12:21

Viki 22, nechcem Vám brať ,alebo Ti brať ilúzie, ale máme tu podobné plemeno už niekoľko rokov AJD a stále má exteriérový problém s výškou a dosť často za prvé. A druhé pokiaľ to budú šľachtiť ako šľachtia tak ešte dlho to nebude plemeno, lebo keď raz niekto zoberie Slovenského kopova bez PP a napári to sukou Slovenského kopova s PP no nehnevaj sa nemôže vzniknúť Tatranský durič a podobne Bavorského farbiara bez PP a napári to akože s Tatranským duričom s PP, tiež nie som istý , že by s toho bol Tatranský durič. Jedno je napísať prácu a druhé je realita . Myslím ,že nikto nezazlieva šľachtenie, len formu akou je to riešené a ďalšia vec bastardom poľovať nesmieš a tu dajako sa na toto zabúda. TD nieje ešte uznané plemeno a môže všetko ,ale na slovensku je už možné všetko.Smutné či... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Stopinko, 14.7.2017 o 11:59

Presne ako pise Stefa ,plemeno to nie je a nebude este min dalsich 20r. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Viki22, 14.7.2017 o 10:50

Poslala som vám odkaz na prácu v pošte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 13.7.2017 o 19:45

Viki22, aj ja by som bol zvedavý na tú prácu! A prosím Ťa, keď si už tú prácu písala, ja na Tvojom mieste by som si v tomto prípade nedovolil používať slovo PLEMENO!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off zajo78, 13.7.2017 o 12:36

Prosím Ťa Viki22, keď si písala prácu o TD, je možné si to niekde prečítať? Lebo ma zaujíma ten pôvodný zámer vyšľachtiť duriča s menším radiusom durenia. Momentálne je prijatý "štandard" a určenie klasifikácie v FCI 6, Sekcia 2 : Farbiare s pracovnou skúškou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Viki22, 13.7.2017 o 11:19

O začiatkoch šľachtenia TD som písala celú prácu. Ja osobne nie som všeobecne zástancom šľachtenia nových plemien psov, ale sú výnimky, ktoré majú zmysel. Jednou takouto výnimkou je práve aj TD. Dnešné pomery a rozlohy poľovných revírov požadujú, aby sa používali psy s menším rádiusom durenia. Slovenský kopov je veľmi dobrý pes, svoje kvality určite nezaprie a myslím, že ak si poľovníci vážia kvality kopova (jazvečíka, farbiara), tak kopova tatranský durič určite nevytlačí z radov poľovníkov. Kombinácia plemien TD nie je vôbec zlá a je len na každom z nás, či toto plemeno skúsi alebo nie. Každý z nás má na výber a každému sadne iné plemeno a povaha a opovrhovať niečím len preto, lebo je to nové, nie je na mieste. Áno, šľachtenie TD je ešte len na začiatku, určite majú chovatelia pred sebou ešte veľa práce. Ale už teraz sa objavujú medzi jedincami vynikajúce psy. Ja som na prípadnú "finálnu verziu" zvedavá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 11.7.2017 o 21:29

ved to je jednoduché na pochopenie,4 psy v jednom taká je kvalita tatranského duriča:):):):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 11.7.2017 o 19:36

Tak toto som ani ja nepochopil ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 15.6.2017 o 9:05

Citam diskusiu, myslel som ze sa nezapojim ale napisem aj ja svoje skusenosti s tatranskym duricom, nakolko mam 2 rocneho psika. Predtym sme chovali len slovenske kopovy. Starsi kopov mal uz 11 rokov (teraz ma 13), tak sme chceli psika k nemu nech sa niecomu priuci. Ani neviem preco som sa rozhodol pre zmenu. Ze nie kopov ale vyskusam nieco ine. Volba padla na TD. Mam s nim absolvovane PF v 3. cene (nebol este docviceny, moja chyba) ale na Duricskych uz skoncil v 1. cene. Je to velmi inteligentny psik. Vyborne poslucha na povel. Privolatelnost zatial 100%, co sa pri kopovoch neda povedat. Nos ma vynikajuci, hlasitost vyborna. Diviaky najde a vytrvalo hlasi, no nie je taky ostry ako som bol zvyknuty u kopovov. Je mensi predpodlad ze sa dostane do kontaktu s kancom :). Zatial som volbu neolutoval, dufam ze sa to bude len zlepsovat. Kynologii zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off onval, 14.6.2017 o 17:05

goret za tvoje názory na TD sú demokratické,a som hrdý že na Slovensku máme takých kynológov ako si Ty ktorý rešpektujú i šľachtenie nových plemien na Slovensku.Nech Ti to vydrží,palec hore! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Pa33ck, 9.6.2017 o 18:45

Práve sa mi dostala do uší informácia,že na Farbiarskych skúškach malých plemien organizovaných KCHTD konaných dňa 21.05.2017 v Prosnom bola zneužítá naša klubová obálka.Vyhodnocovacie tabuľky so skúšok boli vložené do Klubovej obálky KCHSK,ale tatraňáci si surovo prelepili naše logo a dali tam svoje.Najzávážnejšie zistenie na tomto je,že či náhodou tieto obálky neboli platené z našich klubových peňazí KCHSK v minulosti?Teraz veľký šéf tatraňákov ich používa ako svoje.Mimochodom je viac chovateľov v našom klube KCHSK ktorý sa infiltrovali do našich radov na to aby znevažovali dlhoročnú prácu a snahu o zveľadovanie nášho národného plemena.Ale o tých menách verejne nejdem písať,lebo zas na mňa napíšu anonym.Mená zverejním len pri osobnom stretnutí,ale len poctivým a srdcom oddaným kopoviarom! Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.4.2017 o 15:01

13.5. je v Dvoriankach oblastná výstava psov a popri nej aj špeciálky. Jednou z nich je špeciálna výstava TD. Predpokladám, že tam nebude núdza o názory odborníkov na exteriér a možno aj iné veci týkajúce sa TD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hickok, 24.4.2017 o 12:27

Názory na TD sa nehanbím prezentovať ani ja verejne, pokiaľ to nie sú diskusie na inú tému, dobre teda, aby sme pokračovali v názoroch ako som písal fenka, ktorú mám v našej CHS splnila svoj účel, takže v tomto smere bol pre mňa TD ok. Včera som sa zúčastnil ako divák SVSK, kde mi skúsení kopoviari povedali, že u kopova samca nemôžem rátať so 100% privolaním, u niektorých fien áno, neviem, vychádzam z toho čo som včera počul. Na zvode TD mi bolo povedané, že s perfektným privolaním môžem rátať. Čo sa mi na súčasnom TD nepáči je jeho veľkosť (môj zámer bol mať malého psa) . Postupne sa TD približuje výškou slovenskému kopovovi. Zrejme sa u TD začína dominantne prejavovať bavorský farbiar a kopov. Jazvečík ide do úzadia až zaniká. Na Svetovej výstave slov. nár. plemien v Bratislave bolo mojej fenke nameraných 34cm v kohútiku, čo je minimálna výška dospelej feny TD, jej súperky, vekovo mladšie, boli o dosť vyššie, tie vsak rozhodca nemeral. Samci čiernej s pálením boli ľahko zameniteľní s kopovmi, pričom si myslím, že práve výška a odstup hrudníka mohol byť znakom na rozlíšenie voľným okom aj pre laika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.4.2017 o 12:10

Ja sa, na rozdiel of hickoka, nehanbím prezentovať svoje názory na TD verejne a nemám potrebu žiadať o ich zneviditeľnenie. Osvety na tému chov psov nebude nikdy dosť a nerobí mi problém verejne sa podeliť o svoje vedomosti. Rád nazývam veci pravým menom, no ako každý človek, aj ja sa môžem mýliť. Pozn. kvantita je potrebná aby bolo z čoho vyberať kvalitu vhodnú na ďalšie šľachtenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hickok, 24.4.2017 o 11:51

Ja neviem, či pre čitateľov tohto fóra píšem nezrozumitelne, v mojom prvom príspevku som napísal, že som sklamaný z toho ako sa postupuje pri chove (kvantita) a opísal som aj moje sklamanie ohľadom iných okolností. Nie som tvrdý zástanca TD, práve naopak, som dosť sklamaný... Diskusia s goretom nemá v podstate nič spoločné s TD, týka sa skutočnosti, čo ten ktorý z nás označuje slovom plemeno. Myslím, že sme diskutovali slušne a každý z nás sa snažil argumentovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hickok, 24.4.2017 o 11:45

Priznávam, že s goretom sme mohli diskutovať osobne prostredníctvom súkromných správ,keďže naša komunikácia sa v podstate netýka názorov na TD. Ja sa ako kynológ nehanbím, výsledky mojej práce si môžete pozrieť na odkaz resp na odkaz, čo je klub, kde som 5 rok predsedom. Osobne nie som proti, aby bolo naše slovíčkarenie o plemene vymazané správcom fóra. Keďže väčšinou ľudí zaujíma ohľadom plemena: "ako to robí", (neznášam tú otázku pretože to nie TO) a potom ich netrápi, že 95% života to robí z koterca ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 24.4.2017 o 11:41

páčí sa mi na hickok ako sa včera večer malem nie s prosikom snažil nabudit dojem so zaujmom o tatranskom duričovi,že ako nič nevie a naraz dnes 11:08 je jeho tvrdý zastánca dajaké divné nie??????????.A to sa mu to snažil dost po lopate vysvetlit Goret ako to vlastne s tatranským duričom je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.4.2017 o 11:37

hickok, pre pokoj duše, keď SKJ podá žiadosť o uznanie TD ako plemena budem to rešpektovať. Ivan, ozajstný kynológ môže byť chválenkár, ako chovateľ by však mal vždy stáť pevne na zemi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel