Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 39 137
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 241-275 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 14.6.2014 o 17:48

:-D no prečo??? ako sa však dostali do chovu???? a ešte ináč: ako ich z chovu dostať preč.... a nielen malé.neľahké obdobie čaká klub, no len nekompromisná principiálnosť je cestou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zajo78, 14.6.2014 o 17:30

Apple nedivíš sa sám. Ktovie prečo boli malé ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 14.6.2014 o 17:25

zajo, díky... trefné!!! :-D zároveň pozornejšieho pobaví: kopov-kopov... nízke jedince. čím to bude, že sa nedivím??? :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zajo78, 14.6.2014 o 16:23

Myslím že v poľovníctve a rybárstve bol článok, kde bol opísaný zámer a varianty kríženia. Bolo tam kopov-kopov, kopov-jazvečík a kopov-farbiar. Kopov-kopov boli vybraté nízke jedince. Následne asi kríženie krížencov. Bude určite vynikajúci na dlhé dohľadávky v brlohoch :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 14.6.2014 o 16:20

goret aj medzi kopovmi a daxlíkmi sa nájdu dobré brloháre, tatranke to určite nebude robiť problém, pracovne to nemôže byť zlý produkt, exteriér je veľký ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.6.2014 o 15:56

jami, daj vedieť viac s tou prímesou farbiara, ako to presnejšie je, mieša sa aj do duriča? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jami, 14.6.2014 o 14:41

pani zabudli ste na to ze je v tom primiesany aj farbiar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 13.6.2014 o 20:32

Na brloharenie asi nie. Ale maju dlhý rámec tela, tak sa im dobre pobeží do zákruty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 13.6.2014 o 20:16

Názory na TD by tu už boli, teraz by to chcelo ešte nejaké skúsenosti. Skladný "vibračný budíček" na posede s dobrým nosom sa isto bude hodiť v noci akou je dnešná. A čo myslíte, budú tie psy okrem durenia vhodné aj na brlohárenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2014 o 19:24

ku duričozmetku sa vyjadrovať veľmi nejdem. nie je to ani legálne započaté kríženie. ministerstvo zápisom medzi PUP taktiež porušilo zákon. no a ku ostatnému: zajo78, dnes o 17:29 - obávam sa, že si sa vyjadril v takej skratke, že až nechápem obsahu príspevku. takže nazývaš pozitívnou úľavou základnú neposlušnosť neodvolateľného psa? že oplôtok bol náročný? a to ktorýže revír je prechádzka ružovou záhradou? náročný oplôtok - to je z pohľadu psa, či vodiča, či rozhodcu???? nenáročný je potom aký? ohrada pre kozu? ak pes nezvládne pri skúške "náročný" oplôtok - prízvukujem: OPLÔTOK!, čo bude potom robiť v revíri? plakať a budeme mu nosiť vreckovky a podávať antidepresíva???? a poprosím, neodkazuj ma na nejakú registráciu a debatu na stránke kopova. naozaj to nepôsobí dobre a čosi to pripomína... verím, že sa ti príspevok len nevydaril a myslel si to vlastne ináč. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mlsrb, 13.6.2014 o 17:35

Páni nezdá sa vám že tomuto vychodniarskemu oriešku venujete priveľa času?Aj zlá reklama je reklama.Mna osobne zaujíma len to že chovné jedince kopova už nebude nikto pripuštať s jazvečíkom na Ukrajine. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zajo78, 13.6.2014 o 17:29

Nazdar Krpec. Aby som obhájil SD II.c, ide o to že nie vždy vodič dobre zvládne technické disciplíny. Áno vyzerá to ako poľavenie, ale opak je pravda. Oplôtky sa vybrali veľmi náročné a veľa psov ich nezvládne. A cholerické psy sa tiež nedostanú do chovu, lebo na bonitácii sa bude posudzovať aj povaha. Určite sa nájdu rôzne názory, nie vždy je všetko dokonalé, ale myslím že zatiaľ je posun vpred. Pokiaľ si člen KCHSK, zaregistruj sa na stránke KCHSK a môžeme tam podebatovať viac. Každý názor a nápad je vítaný. Jozef ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Finist, 13.6.2014 o 16:54

Tigre som osobne odchytaval aj ja. Svojho som si odvolal bez problemov :) znamky sme mali vsak vsetci 4ky :( ale o tom by som nerad ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on krpec, 13.6.2014 o 16:45

Ako neovládol? Neovládol neabsolvoval skúšku. Opýtaj sa na poslušnosť a ovládateľnosť tigrov Slov. Kopovov v službách poľských kynológov v Manowe v Poľsku.Konečne by mohlo skončiť polhodinové odchytávanie psov napr. v oplôtkoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 13.6.2014 o 16:41

SD v II.cene s tym ze hlavne discipliny ako hladanie,durenie,odvaha musi mat jedinec za 4 a čuch za3. Predpokladam,ze aj 10 minutove preskusanie musi absolvat na 4ku inak ho neuchovnia. Vychadza mi to na ostreho kvalitneho jedinca,ktory sa neovladol na odlozeni,vodeni ci klud na stanovisti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on krpec, 13.6.2014 o 16:27

Táto téma mi pripadá ako odvedenie pozornosti od Slovenského kopova . Zámer? Náhoda? Všetko je len mlátenie prázdnej slamy ohľadom Tatranského duriča. Keď chcú nech šľachtia a je na každom samom akého poľovného psa chce a bude chovať . Ja viem , že sem táto otázka asi nepatrí ,ale nikoho netrápi uchovnenie Slovenského kopova SD IIc.? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peter10, 13.6.2014 o 16:26

Mne osobne nevadí , že niekto začal šľachtiť nové plemeno. Veď každé plemeno vzniklo krížením určitých jedincov ,za účelom vzniku nového plemena, ktoré bude mať ustálené exterierové a povahové vlastnosti. Čo zatiaľ Tatranský durič nemá. Takže ja súhlasím s tým, že nie plemeno, ale zatiaľ iba kríženec. Skôr mi vadí ,, kto začal so šľachtením TD,, Človek ,ktorý mal obhajovať a zveľaďovať naše národne plemeno. Skutočne mu ide o chovateľský zámer ,ktorý ma uvedený v profile TD ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 13.6.2014 o 14:47

Účel svätí prostriedky a ty sa rád mýliš - účelovo, ahoj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2014 o 13:40

šuhajko milený bulvárny... napíš svojej milovanej šľachte poľovníckej... to oni tvrdia, že je to plemeno! uvedomuješ si vôbec, že ťa môžu vyhodiť aj z komory, lebo porušuješ stanovy? za toto: citujem: "Uchádzač o členstvo v SPK nesmie konať proti záujmom, ktoré SPK chráni a presadzuje." a nemoc, lebo vyhlásenia o plemene sú z tvojej milovanej dielne: odkaz nájdeš to pod dátumom 16.5.2014 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 13.6.2014 o 11:20

.. žasni, ale tvrdenie už ide o nové poľovné plemeno, tam nenájdeš, asi preto, že ide o stránky bežiace na serveri SKJ. Také niečo nájdeš až tam, kde sa darí bulvárnym informáciám, napr. na Facebooku odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2014 o 10:28

ja žasnem.... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 13.6.2014 o 10:02

Tatranský durič určite nie je plemeno. V tomto štádiu sa jedná o krížence kopova a jazvečíka. Osobne si myslím, že sa jedná o prznenie obidvoch plemien a výsledkom bude AJD len pod inou značkou. Nevidím dôvod vymýšľať teplú vodu, radšej keby sa dotyční chovatelia venovali zveľadovaniu kopova a jazvečíka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 13.6.2014 o 7:12

Balance, napriek tomu si dovolím tvrdiť, že o TD z hľadiska chovu čistokrvných psov nemožno hovoriť ako o plemene, ale len o krížencoch. Chceš sa staviť? Môžeš, ale ja nepatrím z hľadiska chovu čistokrvných psov k laikom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jozef, 12.6.2014 o 19:54

Ono chudák psík/plemeno si odskákal svoj vstup na scénu tým ako na ňu prišiel ..plemeno ako také bude určite dobré o tom nepochybujem...len.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balance, 12.6.2014 o 14:47

Goret - odporúčam si pozrieť Prílohu č. 35a, k vyhláške č. 344/2009 Z. z. - ZOZNAM PSOV POĽOVNÝCH PLEMIEN, KTORÉ MÔŽU ABSOLVOVAŤ SKÚŠKY POĽOVNEJ UPOTREBITEĽNOSTI. A tam tatranského duriča nájdeš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off haluska, 12.6.2014 o 14:27

Načo šľachtiť nové plemeno stačí len roztriediť kopova podľa výšky a hneď tu máme plemená tri, ktoré môžme vzájomne krížiť a každý si hneď príde na svoje. Navrhujem vzorec: všetko do 42cm - k tatrancom, do 50cm - Kopov, nad 50cm- rakúsky brakyr ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off pavian, 11.6.2014 o 13:08

Preto som písal "plemeno" v úvodzovkách. Plemien sú desiatky, často s minimálnou odlišnosťou, napr. vo Francúzku, Taliansku a pod. A každý to šľachtil, lebo si myslel, že niečo urobí lepšie alebo inak ako ostatní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Darius, 11.6.2014 o 13:01

bakchus, prečo by sa hnevali ? Ja ich plemeno nespochybňujem, iba hovorím, že niekto vytvára plemeno na rovnakom základe ako bol vyšlachtený AJD, a ak sa pozrieš na "slachtiteľský zámer" tak ma TD byť prinajmenšom veľmi podobný AJD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.6.2014 o 12:10

Ešte nie je možné hovoriť o TD ako o plemene, ale je možné hovoriť o TD ako o krížencoch kopova a jazvečíka a autor témy pravdepodobne nie je zvedavý na stav šľachtenia plemena, ale na skúsenosti s existujúcimi krížencami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pavian, 11.6.2014 o 10:32

V prvom rade väčšinu ľudí v tomto štáte baví všetko kritizovať, je to asi náš národný fenomén... Alebo zatratiť, okydať. Len čas ukáže, čo je správne a k niečomu a čo nie. Keby ľudstvo nešpekulovalo, ešte by sme sa asi šplhali po stromoch ;) Nie všetko sa ukáže dobré a prežije, prirodzená selekcia funguje tak isto ako aj tie božie mlyny. Len chce to ten čas. So skúsenosťami to bude asi poslabšie, je to mladé "plemeno", na to aby sa dali posúdiť vlastnosti treba väčšie množstvo jedincov a cvičiteľov. Nie som tiež fanúšikom tohoto plemena, ale ako som písal, som zvedavý ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off bakchus, 11.6.2014 o 9:51

Darius, ja nie som bohvieaky profik ale daxla mam a nezda sa mi toto prirovnanie. mna to netrapi ale PÁNI chovatelia AJD by sa asi na teba hnevali... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Darius, 11.6.2014 o 0:28

A na čo si zvedavý ? Pozri sa na AJD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 10.6.2014 o 22:29

Ja som práve zvedavý... Nesúdim plemeno namiesto ľudí ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off hunter2, 10.6.2014 o 14:21

Som chúďa psík-srdcom kopov len tie nôžky ma neposlúchajú keď potrebujem uskakovať pred obludou čiernou - akosi narástli.Čo to dávate tým diviakom - proteíny, gainery, kreatíny, anabolizanty, aminokyseliny, volumizéry ? - doparoma aj ja chcem nech trošku podrastiem!!!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

zobrazené 241-275 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM