Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 39 133
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off goret, 23.2.2018 o 13:38

Chimney, prajem vám veľa úspechov v šľachtení vašich vysnívaných TD, hoci len ako psov, vhodných na prechádzky v parku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off chimney, 23.2.2018 o 13:16

Dobrý deň ujo Goret, čakala som poetický komentár od vás stále o tom istom dookola. Oheň nepľujem, som ja veľmi milé dievčisko náhodou. Ale prečo stále dookola točíte to isté? To teraz podľa vás dáme celosvetový zákaz aby už nevzniklo žiadne iné plemeno duriča? Juj ale teda to musíte na vyšších miestach kričať, myslím že v FCI by sa pobavili. Už sa len musíte zmieriť s tým že plemeno vzniklo, pretože čo nie je zakázané je dovolené a žijeme v slobodnej krajine. A áno, je to plemeno, je uznané našou SKJ. Tak ako píšem, len čas ukáže ako sa bude dariť v šľachteni a v zjednotení typu, pretože keď už spomínate uznanie FCI, tak tej ide pri uznaní plemena hlavne o jednotný exteriér. Chcem vidieť nejaké plemeno ktoré by nepotrebovalo čas na toto dosiahnutie. Nik netvrdí že je TD v štádiu kedy by mohol žiadať medzinarodne uznanie. Všetci vieme že potrebuje čas a vytrvalu chovateľsku prácu :) a čo sa týka tej vašej "potreby", bavme sa na rovinu. Myslíte si že tým že vznikne nové plemeno duriča automaticky bude viac kusov duričov v lese? Haha, to hádam nemôžete myslieť vážne takú rychlokvasenu blbosť .. Alebo vás skôr štve to že niekto si nezaobstara kopova ale radšej TD? ;) čo sa týka vyšľachtenia radšej farbiara .. Hmm.. Ja by som na vašom mieste do toho išla, paráda. Mate moju plnú podporu. Budem vám fandiť, veď to by bolo skvele, že by sme mali šesť národných plemien. Urobte koncept a budem veriť že sa proti vašej snahe a vízii nepostavia takí zažratí odporcovia ako ste vy sám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.2.2018 o 12:33

Milá Chimney, zdá sa mi, že ty máš "u riti" toho viac než len píšeš. Faktom je, že TD zatiaľ nemožno považovať za plemeno hodné uznania pod FCI. Kričíš, na kritikov súčasného stavu TD pľuješ oheň a síru, ale pravdu nemáš. Exteriér môže byť najdôležitejšou vlastnosťou len u psa určeného na prechádzky v parku. Potrebuje poľovníctvo ďalšie plemeno duriča, psa na lov hlavne diviačej zveri? Ja si myslím, že nie, lebo stavy diviačej zveri treba výrazne zredukovať a nie navyšovať. Prečo radšej nevyšľachtiť nejakého slovenského farbiara, ktorého budúcnosť v našich revíroch je istejšia vzhľadom na istejšiu budúcnosť individuálneho spôsobu lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hickok, 23.2.2018 o 12:10

Myslím, že táto etapa TD ako píšete, MIROSR sa už skončila ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off chimney, 23.2.2018 o 12:07

Áno je úplne normálne že jedince ktoré spomínate boli zapísané ako TD. Ako som spomínala, plemeno je stále v procese šľachtenia a preto je potrebná veľmi široká plemena základňa na to aby sme o pár rokov mohli z čoho vyberať. Bonitacia v tejto fáze nemá žiadny zmysel, pretože Bonitacia slúži na selekciu a tu sme vo fáze vytvárania a skúšania. Genetika nefunguje tak jednoducho. Potrebujeme mať čo najväčší počet správnych typov, ktoré však môžeme docieliť práve využitím aj jedinca ktorý je typovo nie úplne v požadovanom štandarde. Nikdy nevieme s istotou predpokladať ktorý jedinec nám dá práve ten správny typ. Ja ako chovateľka síce iného plemena, neustále riešim dilemu, že Waw typovo pes nemusí svoje kvality dávať potomkom a práve pes s par chybami v spojení s vhodnou fenou dá perfektný typ. Teda nemôžete kritizovať niečo, čo je bežné a robí sa to v x plemenách. Viete že napríklad stále sa používa metóda ozdravenie plemena v iných aj starých plemenách to že sa využije pár jedincov, ktoré nie sú daným plemenom? Viete napríklad ze je úplne bežné že plemena pri uchovneni nemajú Bonitaciu? Napríklad vo Francúzsku sa v chove ich národného plemena, ktoré chovám ja bežne dostane do chovu aj pes ktorý je bez PP, normálne zasadne komisia a pes po zvážení dostane PP a môže byť použitý v chove. Teda áno je to normálne. Každý má právo vybrat si plemeno aj podľa podmienky chovu. Ani u nás nemáte rovnaké podmienky uchovnenia. Práve keď sa jedná o plneno malopocetne, alebo v začiatkoch šľachtenia tak máva podmienky na chov úplne voľne. Vyradovať a selektovat môžeme predsa až po určitej dobe a hlavne po ustáleni typu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on MiroSR, 23.2.2018 o 11:59

Ako tu už bolo napísané a taký je aj môj názor. Nezhadzujem ani neberiem TD ako nevyužiteľného psa. Veď je potomkom špičkových plemien tak je jasné, že niektoré psi tieto vlohy zdedia. Jedniné čo mi prekáža je, že krížením kopova a farbiara získam hneď šteňatá, ktoré dokážem prihlásiť ako TD. Taktiež krytie psov bez chovnosti, alebo mám kopova, ktorý je nižší a je možné ho napísať ako TD a tak ďalej. Je toto podľa Vás v poriadku ?..... toto je diskusia a každý má nejaký názor poznám TD, ktorý sú ozaj pracovne špikový a verím , že toto plemeno má budúcnosť. Ale nie v bezhlavom krížení ale selektívnom výbere štandardizovaných psov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off chimney, 23.2.2018 o 10:56

z niektorých komentárov normálnemu človeku príde fakt na zvracanie. Pri ich čítaní sa hanbím že som Slovenka. Viete "páni kopoviari", mne ako milovníčke psov je úplne u zadku za akých okolnosti dane plemeno vzniklo. Či šlachtiteľ niekoho nasr.l alebo ukrivdil. Je to problém konkrétnych ľudí a riešiť si ich môžete pre mňa za mňa v ringu, na súde, či v krčme... Mňa ako majiteľku TD váš konflikt nezaujíma. Som hrdá že nám vzniklo nove národné plemeno. Predsa každý si môže ísť za svojím cieľom. Je predsa množstvo plemien, prečo by nemohol niekto vyšľachtiť ďalšie. A to že pri tom použije iné plemena je predsa normálne. Či si myslíte že kopova nám hotového zoslal pan Boh bez šľachtenia? :) alebo vtedy sa mohlo šľachtiť a dnes sa nemôže? Však každý má právo na svoj výber plemena. Nik vás nenúti kúpiť si TD, tak ako mne sa nepáči XY plemien, nevyhovuje mi, tak vám nemusí vyhovovať TD. Ale nebudem predsa nadávať na plemeno, na konkrétne psy, majiteľov len preto, že sa mi nepáči pozadie za akých okolností dané plemeno vzniklo. Ak máte osobnú krivdu či ujmu s "tvorcom TD", riešte si to sním. Mňa ako majiteľku perfektného psa tieto komentáre urážajú a utvrdzuju v názore že na Slovensku vládne zlo, závisť, zášť. Hamba Slovákom. To ze TD je momentálne maximálne exteriérovo nevyrovne plemeno je predsa normálne a pochopiteľné. Veď proces šľachtenia je stále na začiatku a je pred nami veľká cesta, ale je to skvelé, že sa nájde toľko ľudí, ktorí sú odhodlaní urobiť niečo, zaslúžiť sa pre niečo nové a veriť że sa nám podarí ustáliť pekný exteriér, hlavne s primeranou výškou a spojiť ho s pracovnými vlohami a skvelou povahou. Mne TD učaroval. Tak inteligentný vnímavý pracovitý psík s obrovským srdcom je pre mňa nenahraditeľným. Bola to pre nás skvelá voľba a našu veľkú svorku pyrenejov obohatilo toto plemeno neopísateľne. Vždy sme chceli vlastniť a chovat slovenské plemeno, no žiadne z doterajších štyroch nám nevyhovovalo svojim konceptom do našej psej rodiny. Tatraňáčik to však splnil do bodky. A je mi fakt jedno či niekto považuje šľachtenie TD za zbytočné, veď to je smiešne. Pýtam sa teda dotyčných pánov či všetko čoho sa v živote chytili, všetko čo robia je mega potrebné? :) majiteľom tatraňakov prajem krásne spolužitie s ich psíkmi a verím, že aj keď je pred nami ešte naozaj dlhá cesta k jednotnému typu, bude nás milovníkov a fanúšikov TD neustále pribúdať a spolu sa zaslúžime že naše budúce generácie sa už budú môcť pochváliť piatimi slovenskými plemenami bez toho aby im z poza chrbtov vykrikovali "ukrivdeni páni kopoviari" ktorí pre svoju zášť urážajú aj nas, len obyčajných majiteľov TD, ktorým učarovalo toto plemeno. PEACE ✌️ chlapci ❤️ Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dandy, 23.2.2018 o 9:42

obyčajné krížence...do plemena to má ešte ďaleko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rimo, 23.2.2018 o 9:29

Presne tak, mame v zdruzeni AJD, ale ten pes je len na papieri, realne nema co ponuknut. Vraj nema vlohy, co uz... Nebudem spekulovat ci je chyba v psovi ci chovatelovi... Ako som uz tu pisal ja chovam TD, psik 2,5 rocny a klobuk dole. Srnciu a vysoku poduri 200 -300m a vrati sa. Ale ak natrafi na diviaka, to by ste mali vidiet. Drzi kym ku nemu niekto nepride. Ma uz za sebou aj par uspesnych dohladavok, najdlhsia cca 3 km v tazkom terene. Ja som s nim maximalne spokojny, co mozu uz potvrdit aj v inych zdruzeniach ked som bol na hostovackach. Psikom zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SimBa, 22.2.2018 o 22:22

Pa33ck otázka diskusii bola: Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti a nie skúsenosti a názory na obálky. Nič v zlom ale zase to ide mimo tému ktorá ma byť o psíkoch TD a nie orgánoch klubu TD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 22.2.2018 o 21:58

Na Farbiarskych skúškach malých plemien organizovaných KCHTD konaných dňa 21.05.2017 v Prosnom bola zneužítá naša klubová obálka.Riaditelom skúšok bol Bc. Roman Fajth – Viceprezident a poradca chovu KCHTD.Vyhodnocovacie tabuľky so skúšok boli vložené do Klubovej obálky KCHSK,ale tatraňáci si surovo prelepili naše logo a dali tam svoje.Najzávážnejšie zistenie na tomto je to,že tieto obálky boli platené z našich klubových peňazí KCHSK v minulosti a teraz veľký šéf tatraňákov ich používal ako svoje.Nutné pozriet fotku pod príspevkom.Ďakujem! Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SimBa, 22.2.2018 o 21:24

michalisko V tomto smere som sa o to nikdy nezaujímal ale tak čo viem a pozeral som na stranke TD : odkaz tak sú nejaké klubové výstavy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalisko, 22.2.2018 o 21:19

Áno súhlasím s tebou,pes ma hlavne dobré robiť. Ale ked budem chcieť po perfektných rodičoch šteňa tak musia prejsť nejakým uchovnenim. Preto sa pýtam podľa čoho sa posudzuje ma bonitacii alebo ma výstave ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SimBa, 22.2.2018 o 21:07

michalisko nezaujímal som sa o to, mne ide o to aby pes pracoval absolútne ma nezaujíma ako vyzerá, u všetkých poľovných psov je to len + že vyzerá dobre pes ma hlavne pracovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SimBa, 22.2.2018 o 21:03

357ASčokel fotky máš na mojom profile na stránke odkaz ,alebo aj vo Februárovom čísle poľovníctvo & rybárstvo str.53 a časopis HALALI str.6 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalisko, 22.2.2018 o 20:56

A na bonitacii je podľa čoho posudzovaný ??? Či vám to netreba ,každý je chovný ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SimBa, 22.2.2018 o 20:56

michalisko mne je úplne jedno štandardy jak ten pes vyzerá a všetko okolo toho keď pes odvádza špičkovú prácu v revíri nieje o čom (výrok starých poľovníkov: NIET NAD DOBRÉHO PSA) . Poľovné psy majú byť na úžitok nie na krásu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 22.2.2018 o 20:52

SimBa,mal si tu dať fotku toho čokla čo to vyhral,také poháre si kúpim hocikde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michalisko, 22.2.2018 o 20:47

SimBa a má ten TD nejaký štandard , keď je každý iný ???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SimBa, 22.2.2018 o 20:41

Každé plemeno nejak vyšľachtili tak ako aj kopova či z ničoho nič bol kopov? Ja mám tu česť chovať TD a je to jedno inteligentne, úžasne pracujúce a ľahko ovladatelné plemeno! A poľovníci ktorý mali pred tým iné plemeno tak povedali že TD je lepšie ako niektoré plemena! Takže keď si kúpite TD tak potom komentujte a sami ohodnotte. Veľmi ťažko to môže hodnotiť niekto kto nechova TD alebo je ešte v tej hrstke ktorý stále negativisticky sa snažia ovplivniť ostatných poľovníkov. Tatranským Duričom ZDAR ZDAR ZDAR ! Na fotografii su výsledky mojho 1,5 r. TD 2X CACT SR 2x I.miesto PF,SD a ocenenie za najlepšiu dohľadávku Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on MiroSR, 22.2.2018 o 18:54

To je paráda Tatranský durič preto, že Tatry spájajú zo Slovenskom. To už mohol byť rovno Ficov diviačí pes ...... tiež preslavuje Slovensko a podvádza tak by podvody okolo neho boli aspoň chápané ako chovateľský zámer. Skúsme skrížiť ešte niečo Kopova a Gordonsetra aspoň získame dobre vystavujúceho duriča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Hejkal, 22.2.2018 o 15:51

dnes je už problem pochvaliť fotku šteniatka na LZ polov.psy,lebo človek nevie či niekoho neurazi ked netrafi plemeno.skoro žiadny rozdiel medzi farbiarom a TD jelenej farby,niekedy podla vyšky to šlo,teraz vraj jazvečika vylučili so šlachtenia kvoli krivym noham.Prvotvy zamer o nizskonohomduričovi sa vytratil,takže sa predavaju križence farbiara a kopova s pp.V inzercii to vidieť,ak su štence TD same červene ako farbiare.Toto bol zamer? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off hubert2012, 12.2.2018 o 9:41

Zdravím priatelia poľovníci, včera som bol poobede v lese, stretol som poľovníka so psom, pozerám pekný farbiar, farba, veľkost, nejako sa mi nezdala hlava, pýtam sa, aký je to pes? No tatranský durič, vraj skúšky spravil úspešne, no vidím, že mám nedostatky v kynológií, mal by som sa asi prihlásiť znovu na kurz.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off erida, 3.1.2018 o 14:26

Čo na to povedať že čo natrapili chovatelia TD aby mohli spariť maleho TD zo sukou BF ktora pre malu vyšku nešla dochovu, a na skuškach SD som videl osobne jeden sa podobal na kopova s zvrastom nad štandard a druhý ako farbiar, majitel ich použival na poplatkove spoločne polovacky aj tak sa knim spraval žiadne kožene voditka a obojky, ale same reťaze bolo to v roku 2015 no neviem či ešte psíky žijú,ako nemožem povedať aj niektore psy TD su pracovne dobre pri takomto počte narodených šteniat sa niečo podarí,ale si myslim že kvalita SK ide horea o TD sa už nebudem vyjadrovať, psiky nam to ukážu ak budu polovať na spoločnych polovačkach kde ja kvalita a nie kvantita kynologii zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hickok, 24.12.2017 o 23:48

Chápem Váš názor, ja som si TD bral pôvodne pre radosť a z dôvodov, ktoré som spomínal. Presne ako píšete, jednalo sa o SKJ zlegalizované plemeno, v tom čase už mohol byť predvedený na výstavách (od júna 2016).Zákulisné debaty som nebral vážne, keďže aj ja som už 6. rok predseda v českom klube pyrenejských plemen a na FB sa o mne popísalo, že som mafián a slovenský hulvát +také divočiny, že by ste sa báli so mnou osobne stretnúť :) Na cenu som sa spýtal až chovateľa pri odbere šteniatka pretože mi bolo jasné, že viac ako jazvečík či kopov to nebude a pri plemene, ktorému sa venujem sú tie sumy fakt vysoké. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off andy8, 24.12.2017 o 20:53

Pán hickok kedže ste si vybrali plemeno TD,mohli ste tušiť,že sa stretnete na rôznych akciách s určitým druhom odporu,nechute alebo neviem ako to nazvať hlavne zo strany kopoviarov.Veľa z nich totiž pociťuje nevraživosť k TD,to je pravda,nepatrím síce medzi nich ale ani sa im zas nečudujem z viacerých dôvodov.Jedna skupina TD vníma možno ako konkurenciu kopova,iný sa zas nemusia veľmi po osobných skúsenostiach so šľachtiteľom TD,pre niektorých je to skrátka len zlegalizovaný a SkJ-tou odobrený podvod na slovenskej poľovníckej kynologii,kopovovi.U majiteľov iných plemien tento odpor samozrejme nie je tak markantný,lebo TD je prezentovaný ako nové a dalšie slovenské národné plemeno,takže majiteľom iných zahraničných plemien to až tak veľmi tlak nedvíha narozdiel od kopoviarov,ktorí sú stotožnení s názorom,že na Slovensku máme jedno národné plemeno duriča a to bohate postačuje. Ja som už tiež pár TD pohladkal,dokonca pochválil ich prácu,tu vobec netreba polemizovať o tom či môže byť TD pekný alebo dobre pracujúci atď,samozrejme že môže.No zároveň viem,že ja ho chovať nebudem nikdy práve kvôli tej politike a biznisu ktorí si z toho spravili.Ja som vždy bol zvyknutý robiť veci poriadne a po správnosti,preto som si čo sa kynologie týka prvého psa s PP kúpil ako 12 ročný a v 15-tich s ním spravil skúšky,pretože som to tak považoval za správne a nechoval som kadejakých bezpapierákov.A TD u mňa bastard je,i keď mi svojím nesprávnym konaním a rozhodnutím určité orgány na Slovensku poskytli možnosť robiť s ním skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť,ale to ešte neznamená že je to aj správne a že to musím využiť.A tento názor na TD a ľudí okolo neho budem prezentovať všade kde prídem a debata sa bude točiť o TD,možno aj preto aby sa niekto ako vy napr. pri výbere plemena rozhodol inak a nemusel sa cítiť na poľovných akciách diskriminovane len kvôli psovi.Presne preto som k TD tak kritický,aby ´další ľudia neznalí veci mali tieto info až sa budú rozhodovať pre svojho psa-plemeno.Tiež je nezanedbateľným faktom,že mnoho chovateľov TD chová len pre kšeft,inak neviem pomenovať ten fakt keď má niekto kopova farbiara jazvečíka a nepodarí sa ho uchovniť v klube pre príslušné plemeno tak zrazu preskočí k TD a je na svete ďalší špičkový chovný jedinec.To je smutnosmiešne.A že takých ľudí a psov poznám viac než by bolo vhodné ,tak to je krutý fakt,kedže som z Prešova-jednej z bášt chovu TD.A sám najlepšie viete za kolko predáva pán predseda šteňatá,keby mne zarúbal takú sumu,tak zaťukám na čelo nieže sebe ale jemu s otázkou či nieje tak náhodou "mentálne ochuzenej".To je môj posledný koment v tejto téme,myslím že môj názor som vyjadril do bodky a či ma niekto chápe nechápe alebo nechce chápať mi je šumafuk.Rešpektujem Váš názor,no to je asi tak všetko,tiež Vám prajem veľa pekných poľovných zážitkov s vašim psom,a zároveň pevne dúfam,že o pár rokov až príde čas a budete potrebovať ďalšieho psa sa rozhodnete inak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off hickok, 24.12.2017 o 19:41

Andy8, ja som Vám na otázky odpovedal, ako sám píšete, kľudne som ochotný s kýmkoľvek podebatovať o tejto téme, na základe našej diskusie na FB, že s Vami je to možné ma úrovni, i keď nemáme na veci rovnaký názor. Pretože diskusie na fórach, povedzme si narovinu, zvrhnú väčšinou do debaty ako z detských čias "kto má väčšieho". Každopádne, rešpektujme prosím všetci aj tých majiteľov, ktorí si zadovážili TD, bez toho, aby poznali pozadie celej veci, jednoducho TD im bol sympatický, chceli skúsiť možno iné plemeno, alebo mali prosto na to nejaký dôvod. Hovorí sa, že od každého človeka, ktorého v živote stretneme, sa môžeme niečo naučiť, i keď práve v tej chvíli nemáme ten pocit, rovnako s každej životnej situácie sa môžeme niečo naučiť. Ja som na základe skutočnosti, že vlastním TD, pochopil, ako sa cítia rôzne marginalizované a diskrimimované skupiny ľudí ako napr. cigáni, černosi a podobne. Dnes to presne viem, poviem Vám, nie je to príjemný pocit. Podobne ako u nás v dedine, kde momentálne žijem som položil predsedovi PZ 2 otázky, prvá sa týkala toho, že sa chystám absolvovať poľovnícky kurz, či ma potom zoberú do združenia a druhá, či sa mozem zúčastniť ako psovod v pohone spoločnej poľovačky s mojou fenkou. Predstavte si, na prvú, čo som nečakal, som dostal odpoveď určite áno, pritom vy zbehlejší v téme poľovníctvo viete, že to samozrejmosť nie je. Na druhú otázku mi bolo odpovedané, že ma radi uvítajú, ale fenku mám nechať doma (u nás je silná komunita kopoviarov). Ďalší príklad, jednému známemu predseda PZ vyplakáva, že nemajú dosť psov v pohone, či niekoho nepozná, môj známy mu s nadšením oznámil, že ja určite rád prídem,zrazu mali v pohone psov prebytok. Viem, že som sa možno príliš rozpísal, ale svoj význam nam to má, pretože mi nie je práve príjemné, keď ma idú na medzinárodnej výstave kopoviari zabiť pohľadom a odťahujú svojich psov od mojej fenky s takým hnusom, akoby mali od nej dostať aujezskeho chorobu. Je to skutočnosť, doteraz som diskrimináciu na vlastnej koži nezažil a nikomu to neprajem. Viete, človek ide na kynologickú akciu s tým, že sme kynológovia a spája nás všetkých láska ku psom, len ono to, bohužiaľ nie je pravda. Ťažko povedať či niekedy dôjde k istému porozumeniu medzi majiteľmi a zástancami kopovov a priaznivcami tatranských duričov, bol by som veľmi rád, keby sa tak udialo. Tretiu skupinu ľudí, ktorí nerozumejú kynológii a odporom k tatranskému duričovi len zakrívajú svoju extrémnu fóbiu zo všetkého nového a pridajú sa vždy k skupine, ktorá na niečo nové nadáva, k tomu určite potrebovať nebudeme, to sú práve tí, ktorí celej veci najviac škodia. Všetci by sme si mali brať príklad z inteligentných a vzdelaných ľudí, ktorí aj keď svojím spôsobom majú právo, cítiť sa dotknutí, dokážu sa nad celú vec povzniesť a brať veci s nadhľadom. Na prechádzke v lese som stretol pána Renča, syna Andreja Renča. Vysvetlil mi svoje rozhorčenie ohľadom TD, príjemne sme napriek vyše desaťstupňovému mrazu vyše polhodinu podebatovali, moju fenku pohladkal a hovorí mi, keď si odmyslím, všetko to, čo ma z minulosti hnevá, musím uznať, že je to pekný psík a prajem Vám, aby sa Vám s fenkou na skúškach a v živote darilo. Berte si všetci z neho príklad! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off milos1milos, 24.12.2017 o 17:06

Dokonca 7 rokov ... ANDY nájdi si diskusiu pes pre začiatočníka.... tam som opísal ako sa likvidujú dobrý psi .... ale vtedy som nevedel že bude niaky TD... ale teraz nechajme všetko zle a vychutnajme si krásne vianoce a vianočnú pohodu ... ešte raz všetkým PRAJEM KRÁSNE VIANOCE ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milos1milos, 24.12.2017 o 16:51

ANDY ... prst hore ... je tu už jedna téma na kopovov založená... dnes som ju čítal a už sa nik k nej nevyjadril asi 5 rokov ... tam som to napísal presne a pichol som do osieho hniezda ... keď ju nájdem tak dám vedieť..a to vtedy sme o niakom TD ani nevedeli ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 24.12.2017 o 16:42

Pán hickok a pán Taras,v mojom siahodlhom komentári som myslím jasne vysvetlil čo mi vadí,kto mi vadí atď,tak si to skúste ešte raz prečítať,zamyslieť sa a a poprípade skúste vy mne odpovedať ,pretože to skôr ja očakávam nejaké odpovede na mnou položené otázky,no asi sa nedočkám mám taký pocit,kedže mi neboli ochotný odpísať ani v klube TD na mail.A pri telefonickom rozhovore so samotným predsedom klubu riešil a obhajoval všetko iné,len odpovedí na otázky už bolo pomenej...Ľudia ktorí sa tu vyjadrili že im chov,šlachtenie resp. spôsob šľachtenia u TD vadí zväčša aj uviedli dôvody svojej nespokojnosti,to len vy ako priaznivci TD budete stále prekrúcať fakty a pýtať sa tu nezmyselné otázky,na ktoré ste už xy krát odpoved dostali,Ale aby ste sa ma znova nemuseli niečo nezmyselne opýtať tak to zhrniem-vadí mi človek ako osoba stojaca za krížením TD,ktorý najpr dobabral u kopova čo sa dalo,aby sa mu potom ľahšie presviedčal určitý okruh ľudí o potrebe mať nové plemeno duriča(inak to napísať neviem ak niekto dáva skúšky a tituly nie podľa práce psov ale kto je s kým kamarát,že sa to dialo mám skúsenosť osobnú,),Vadí mi TD ako pes ktorý ani nie je plemenom ale registrovaným krížencom a už môže vdaka diletantstvu našich poľovníckych a kynologických orgánov robiť pracovné skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť.Je to donebavolajúca zlodejina a podvod,a vždy pre mňa bude i napriek faktu že zlegalizovaná.Vadí mi prístup klubu TD ktorí využívajú na chov pofidérnych jedincov všelijakých kvalít a záujemcom o šteňatá tieto info zamlčujú.Vadí mi že sa to vie no nič sa stým nerobi.Vadia mi nastavené podmienky chovnosti u TD ak sa o nejakých podmienkach dá hovoriť.Vadí mi prístup SKJ,kde hrajú mrtveho chrobáka a ešte im tento podvod oštempľovali.Vadia mi Vaše hlúpe otázky ktoré majú len odvrátiť pozornosť od problémov a otázok z toho vyplývajúcich o ktorých viete,tušíte,alebo by ste pri minimálnej snahe mohli vedieť no nechcete ,nemôžete alebo nemáte záujem na ne odpovedať.A keď si to všetko pospájam dokopy tak mi vadí to že celé šľachtenie TD je jeden velký podvod,na ktorý doplatia všetci poctiví kynologovia,je jedno z akého klubu.A už doplácajú.Zlegalizovaný bastard môže robiť i PF-ky napr,ako k tomu prídu iné kluby a majitelia plemien,ktorí sa o to snažia roky no bez úspechu?Stačí Vám taká odpoveď?Bol by som aj konkrétnejší ale máme čas radosti a pokoja a isté veci okolo TD už bez použitia nadávok ani neviem pomenovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off milos1milos, 24.12.2017 o 13:55

TURBO DIESEL.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hickok, 24.12.2017 o 13:17

Pretože TD má preukaz pôvodu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter87, 24.12.2017 o 13:05

Aky je rozdiel medzi td a bastardami polovnich psov ktore su po dedinach uz x rokov,preco ony sa nesmu na polovackach ani pouzivat a zrazu td co je v podstate to iste moze robit vsetky skusky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Taras, 24.12.2017 o 8:19

hickok dávam palec hore za položenú otázku a čakám akú odpoveď dostaneš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on krpec, 23.12.2017 o 19:25

Erida to ty tomu výkal, alebo prd rozumieš , TD vzniká z Slovenský kopov, Bavorský Farbiar, Jazvečík a psi neznámeho pôvodu. Čiže otec je Bavorský farbiar s PF a IHF nechovný ,lebo pre KCHF nebol dosť dobrý ,lebo bol tmavý. Inak super pracant. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 23.12.2017 o 18:49

Mne, že sa vehementne propaguje niečo, čo ešte TD nie je. Že sa jedná o vyšľachtené plemeno. Pripomína mi to české príslovie: "Franto, drž ten komín, já jdu pro peníze." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off hickok, 23.12.2017 o 18:12

Chlapi, mám na Vás otázku? Čo Vám vlastne na tatranskom duričovi tak vadí? To, že vôbec existuje? Alebo kto ho vyšlachtil? Alebo...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 23.12.2017 o 7:55

erida, aj anglický farbiar (bloodhound), ale toho by tam asi skrz veľkosť neprikrižovali :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 22.12.2017 o 21:34

erida - Keď nie otec tak starý či prastarý otec mohol mať IHF-ky ,lebo "TD" je obyčajný kríženec, ktorý vznikol krížením jazvečíka hladkosrstého, bavorského farbiara a slovenského kopova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off erida, 22.12.2017 o 19:23

ten asi tomu hovno rozumie,tatransky durič može absolvovat iba tak PF predbežne farbiarske skušky a IHF idividualne skusky farbiarov možu absolvovat iba hanoverske a bavorske farbiare a to absolvovaní skušiek PF minimalne v 2,cene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov