Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 448
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off xwolf, 30.12.2018 o 9:47

Reakcia na príspevok od dede, 30.12.2018 o 9:22 :
dede, na čom? Na tvojich prihúplych komentoch, na ktoré hľadám rozumné odpovede, aby v tom bol aspoň nejaký prínos pre čitateľov tejto témy. Argumentačne si skončil už dávno, chuť nájsť si nejakú prínosnú informáciu a podeliť sa o ňu si neprejavil... Tak ti zostáva už len tento posledný prejav zúfalstva, aby si si napravil pošramotené ego. **** Edit príspevku: Ak téma presiahla tvoj mentálny obzor, tak sa ňu jednoducho vykašli a neprispievaj, ušetríš si poznámky na svoj účet. Ľahká pomoc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 30.12.2018 o 9:39

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 30.12.2018 o 4:46 :
Stag, ty máš na rozdiel odo mňa veľa času na písanie dlhých príspevkov. Ja nemám čas tie tvoje podrobne rozpitvávať, lebo by to bolo na tri strany a okrem teba by to nikto nečítal. Tak len v skratke, pretože to nie je k téme. Síce sa mi to nechce, ale aj napriek tomu verím, že si snáď nemyslíš, že ty si jediný poľovník, ktorý loví rannou postriežkou, piršom a je schopný vzdať primeranú úctu zveri. Možno nie, ale podávaš to tak, na svoju škodu. Rovnako nechápem lacné zbieranie popularity kladením od reality totálne odtrhnutých otázok typu, či sa bude loviť dronmi, alebo automatickými zbraňami, príp už úplne nesúvisiaci alkohol za volantom. Ja viem, že ty tú absurditu vnímaš, ale mnohí nie, čo je znovu len na škodu veci. Z celého dlhého príspevku, keď vynechám opájanie sa tradíciami, ktoré aj napriek tvojim názorom absolútne drvivá väčšina takmer v celom rozsahu dodržuje a zachováva, tak podstatné sú dve veci - že chápeš možnosť voľby použitia tlmičov áno, alebo nie, podľa uváženia jednotlivca. Odopieranie NV/termo prístrojov, však už racio postráda, pretože kto dnes rád poľuje či už ráno, alebo proste za plného svetla a nachádza v tom potešenie, tak ten sa neotočí o 180 stupňov. Kto aj dnes loví najmä z posedu, za zhoršených svetelných podmienok, tak sa pravdepodobne rozhodne pre prístroj, ktorý mu dáva šancu na úspech. Odbúra sa tým najmä to strieľanie na stred tmavej machule, ale najmä je to zásadný prínos k bezpečnosti, čo si tak nejako radšej nespomínal. Skús na záver položiť aj inú otázku, okrem tej či ťa chápem. Pretože takto ma to iba utvrdzuje v názore, že je to len účelové oháňanie sa tradíciami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 30.12.2018 o 9:22

X wolf - policajt mal poškodený sluch vplyvom práce, nie na poľovačke. A u toho poľovníka zrejme aj tá ako uvádzaš ,,Bol vtedy nie celkom zdravý a to prechladnutie zrejme tomu tiež dopomohlo. ,, Našiel som na ho..r.sk ,lovec- Dakujem. Dalsie clanky samozrejme budu. Je to vsak nielen otazka casu, ale trosku aj momentalnej dispozicie, niekedy sa pise lahsie, inokedy to ide ako z chlpatej deky….. 00 Odpovedať 24/08/2012 18:22 Ked vytrhnem tú momentálnu dispozíciu je čitateľná aj v Tvojich príspevkoch, teda načom frčíš ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 30.12.2018 o 9:11

Reakcia na príspevok od jaro1, 30.12.2018 o 1:09 :
Zase klameš, žiaden svoj príspevok som nezmazal. Tvoje štatistické a analytické schopnosti sú tak na úrovni ZŠ. Prezradím ti tajomstvo, lovuzdar.sk nie je jediné diskusné fórum na svete. Zamysli sa radšej nad svojimi kvalitami, keďže si v tejto téme ničím vecným nebol schopný prispieť. Asi si sa zhliadol vo funkcii kibica. Gratulujem, p. kvalitár :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 30.12.2018 o 8:52

Reakcia na príspevok od dede, 30.12.2018 o 0:03 :
Nie, dede, neviem. Nie som vševedúci. Bližšie poznám dvoch, jeden je bývalý policajt, ktorý to má ako následok "zvukového" úrazu v práci (a to bola "len" rana z 9mm Makarov...). Má to zlé, lebo občasne sa mu to pískanie samé vráti a neurobí s tým nič - pretože každé poškodenie sluchu je nevratné. Ďalší je celoživotný poľovník, starší chlap, už nepoľuje. Jemu bola osudná spoločná na diviaky, keď v jeho tesnej blízkosti v pohone padlo viacero rán. Bol vtedy nie celkom zdravý a to prechladnutie zrejme tomu tiež dopomohlo. Kým ešte poľoval, tak už len z posedu a pred každou ranou si poctivo nasadzoval veľké, hrubé slúchadlá inak by trpel nasledujúce dni ako pes.... Apropó pes, vidím, že štvornohí pomocníci tu nikoho príliš netrápia, resp. vôbec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 30.12.2018 o 4:46

Reakcia na príspevok od xwolf, 29.12.2018 o 22:30 :
Igor. V prvom rade dotknuty prispevok som pisal v teme nocne videnia, odkial bol spravcom presunuty tu, asi z dovodu, ze je v nom aj reakcia na tlmic, ktora opat vznikla preto, ze obcas jednoducho vystupujes tak, ze vsetci ti, ktori nesuhlasia s tvojim pohladom na moznost “volby” su nevzdelani tupci co nic nezazili, nic nepoznaju a preto sa ohanaju tradiciami. Nasledne pises o “nepochopeni”, “predsudkoch”, v mojom pripade “ o povysenom pohlade na zbytok komunity, ked podla mna na to tato spolocnosti este nedorastla”, avsak v dalsich prispevkoch bez skrupule pises o tom, ze “triezvo uvazujuci” su ti, co podporili hromadnu pripomienku, resp.o tvojich polovnych kolegoch pravdepodobne zdielajucich tvoje nazory ako o “s kritickym a triezvym pohladom”:) Bez ohladu nato, ze viem, ze mas v niektorych temach suvisiacich s optikou a podobne dobry rozhlad musis akceptovat aj to, ze proste niektori to s tymi tradiciami naozaj myslia uprimne a netesi ich zavedenie kazdej technickej vymozenosti do polovnictva len preto, aby bolo mozne zver strelit lahsie za obchadzania prirodnych zakonov vsetkym co pokrok vypluje. Aj polovnictvo by malo ostat kumstom, namierit v noci cez termo a trafit zver na krmive uz naozaj zvladne aj teeneger co hra pc hry. O absencii zazitku a moralnej ci etickej rovine takehoto “polovania” sa nema vyznam rozpisovat. Ale tazko argumenvat s tebou, kedze evidentne polovnictvo vnimas inak a nad jeho tradicnou strankou sa asi len pousmejes. Ved, podla tvojich vyjadreni su ti, co chcu polovnictvo, co sa techniky tyka, ponechat v urcitom “status quo” resp. pri obhajovani tohto nazoru argumentuju aj tradiciami asi len zaostali blbci, hoc nevies s kym pises, co ti ludia vedia, kde pracuju a ake maju vzdelanie. Ved ako sam pises “Ako obvykle, absencia vedomostí sa prekryje nikam nevedúcim verklíkovaním o tradíciách” ci “O poslaní poľovníctva často vedia najmenej tí, ktorí to vyťahujú pri každej debate. Obvykle tým len maskujú vlastnú absenciu vedomostí a neschopnosť myslieť aspoň o krok napred.“ Tolko k povysenemu pohladu na zbytok komunity. Napriek tomu, ze evidentne v polovnictve vnimam ine hodnoty a preferujem iny sposob lovu, opatovne zacitujem svoje vyjadrenie k tlmicom- “Dokazem akceptovat argument zvukoveho komfortu pre verejnost najma pri love v mestskych lesoch a v blizkosti intravilanu obci. Ale opat, az tak intenzivne sa nelovi nikde, vacsim problemom su petardy na sidliskach. Aj pre psy, aj pre ludi. Napriek uvedenemu by som nemal problem tlmice v polovnictve podporit, osobne mi nevadia, vystrel je vseobecne menej rusivy a pri love “skodnej” zveri si viem predstavit jeho vyuzitie, hoc podla mna polovnej zbrani nesedia, ale ako hovorim, kto chce, preco nie. Tazko porovnavat ine krajiny so SR, poloval som aj v zahranici, je to ina mentalita. Netvrdim, ze povolenie tlmicov spusti vlnu pytliactva, ale v podmienkach sr by tlmic urcite cisla dvihol a sposobil aj urcitu latenciu, kedze aj vystrely “domacich” by sa horsie kontrolovali. Zasadne vsak nesuhlasim s termami a nocakmi na zbraniach.” Takze Igor, aj my, tradicni vieme rozlisovat medzi pokrokom a “ pokrokom” a v polovnictve akceptovat novinky, ktore v zasadnej miere neznizuju uz aj tak silne okliestene sance zveri na unik a ktore nerobia z polovnictva pocitacovu hru. Ale to je to co ty vidiet nechces, opat sa ta spytam co bude po termach na zbraniach? Lov dronmi? Strelba davkami? Nie kazdy chce, aby takto polovnictvo vyzeralo, v minulosti som napisal, ze ani folkloristi nezacnu tancovat na techno. Rad argumentujes slobodou volby, ale vies si tuto moznost predstavit aj pri alkohole za volantom? Ci moznostou pouzivat samocinne zbrane na polovackach? Spolocnost nie je idealna, v praxi by to bolo s najvacsou pravdepodobnostou tak, ze ti s termami by v noci na krmivach lovili zver, ktoru by sa ini snazili tyzdne vychodit tradicne, aby ju mohli ulovit sposobom, ktory by im priniesol radost aj zazitok. A tito by stale tahali za kratsi koniec. A teraz tu nejde o “moje prasa” “mojho jelena”, ale o fakt, ze sucasna legislativa nielenze dava sancu zveri, ale urcitym sposobom aj tym, ktori chcu lovit troska “tazsim” sposobom. Argumentujes CR, ale nie si jediny co tam chodi. To nevypovedane co s termami suvisi a co taktiez terma priniesli vsak nenapises, lebo to proste verejne forum velmi neumoznuje. Nikto si nemysli, ze kvoli termam zaniknu tradicie polovnictva ako zalomky a podobne. Ale aj tieto “odkazy” maju plynut z lovu samotneho a nemaju byt robene “ naoko”, ja osobne sa pri ulovku, pokial to okolnosti umoznuju, snazim zamysliet, zrekapitulovat si priebeh lovu a myslienkovo spomalit. Treba si uvedomit, ze hoc pre mnohych je to uz rutina, lovom berieme zivot tvorovi, ktory sa musel narodit, prezit casto niekolkorocne nastrahy, utrapy, ale aj radosti prirody az kym sa jeho zivotna put nepretla s clovekom, ktory mu zobral zivot. Lebo pre tu zver sa vtedy cesta, radostna ci menej, prave pricinenim polovnika skoncila. Preto aj ten zalomok, ktorym tej zveri prejavis uctu a trocha sa pri tom zamyslis. Preto lov ma byt aj o davani sanci, moznosti uniku zveri a vyuziti jej zmyslov ako zrak, sluch, cuch. Vyuziti krytu tmavej noci ci zleho pocasia. A preto by som sa ja osobne pri zakladani zalomku zveri strelej z posedu kde sa dovezies autom, cez termo ci nocne, za tmavej noci pri krmive kde sa isla nazrat osobne citil trapne. Ale neviem ci vobec dokazes pochopit co pisem a co napisanym myslim, alebo to bude pre teba len dalsi bezobsazny prispevok “od veci”, kedze opat len nesuhlasim s termom na zbraniach a ohanam sa tradiciami... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off jaro1, 30.12.2018 o 1:09

xwolf- vidim, ze si uz svoj prispevok na adresu Stagstalkera radsej vymazal, ja som mal ako odpoved tento. Igor, stagstalker je tu na stranke orientacne 6 rokov s poctom prispevkov v diskusiach 573 a poctom diskusii 2. Za uvedene ziskal 2610 HLASOV. Igor – xwolf- Ty si tu orientacne bezmala 9 rokov sice s poctom prispevkov 247 /asi si bol viac zaneprazdneny, ci lenivy ?:-o/ , za co si ziskal 258 hlasov. Igor, alebo pan bakalar, v skratke bc., nema vyznam sa porovnavat so stagstalkerom a pochybovat o jeho moralnych a odbornych kvalitach, je na tom SAM VIDIS ! VYRAZNE inak ako Ty v uvedenom hodnoteni /a nielen v nom/. Ja viem, ze si sikovny v mnohych veciach a vies sa orientovat a dokonca sam davam ciastocne klobuk dole pred inak dobrymi niektorymi Tvojimi vlastnostami, ale povysenecky a zaujaty postoj z Tvojej strany na kolegov sa neda z Tvojich suhrnnych prispevkov nevidiet a to Ti bohuzial podla mojho nazoru zbytocne ublizuje a zaroven vyvolava pochybnost o Tvojich moralnych a odbornych kvalitach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 30.12.2018 o 0:03

x wolf -rovnakú otázku ako položil autor článku v predposlednom odstavci som položil aj ja a odpoveď som nedostal, Taktiež a posledný je zaujímavý , vieš xwolf odpoveď ? ,odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 29.12.2018 o 22:30

Reakcia na príspevok od dede, 29.12.2018 o 18:18 :
Samozrejme, že strieľali. Snáď si nemyslíš, že si vyžiadali od zamestnávateľa používanie tlmičov ako pracovnej pomôcky na ochranu sluchu iba preto, aby mohli nosiť pár deko navyše?! Dal by som ti sem pár linkov na články rakúskeho a dolnorakúskeho poľovníckeho zväzu, ale keď majú byť bez vysvetlenia zmazané ako tie odkazy na články na českej Myslivosti, tak to je potom škoda námahy. Ad. Stagov príspevok - pomiešal tam všetko možné, čo ho práve napadlo, takže príspevok je síce ladený v ľúbivom tóne, ktorý zožal lajky, len podstata veci - ochrana zdravia a bezpečnosť - takmer úplne unikla. Zato nechýbali nezmysly o rušení tradičných vecí ako sú poľovnícke signály, oblečenie či zálomky atď. Proste od veci. Ale trafil sa do nôty tým, ktorí tejto problematike zatiaľ nerozumejú, takže usilovne lajkovali, lebo tam čítali veci, ktoré poznajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 29.12.2018 o 18:18

x wolf - takto, ja žiadny pokyn z hora nepotrebujem. Moje príspevky ( keci )ohľadne chráničov sluchu a tlmiča hluku boli mojím vyjadrením k tomu či je nutná ich potreba a opodstatnenosť na poľovačke. Preto som aj včera večer písal tu v diskusii kto pozná poľovníka ktorému sa poškodil sluch počas xy rokov ako je poľovníkom , prečo si neuviedol, že poznáš takého ?. Taktiež som písal o mojej skúsenosti s tlmičom hluku, chráničoch sluchu pri strelbe športovej a strelbe ozbrojených zložiek. Mysli si čo chceš, Ty si taktiež nevidel opodstatnenosť príspevku Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45, ktorý dostal 32 hlasov. Keďže som nechápavý, čakal som od Teba nejaký kvalitný príspevok ako si dal na hor..r.sk. Toľko moje keci.... :-)x wolf - zamestnanci št. lesov rakúska v každodennej lesníckej praxi počas skušobnej doby strielali ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off xwolf, 29.12.2018 o 17:15

Reakcia na príspevok od jaro1, 29.12.2018 o 16:59 :
Zdravý rozum použili napr. aj zamestnanci rakúskych štátnych lesov, keď hlavným dôvodom zhruba jednoročnej skúšobnej lehoty na otestovanie tlmičov v každodennej lesníckej praxi bola práve ochrana sluchu. Samotné testovanie prebiehalo niečo vyše roka, pričom bol zo strany legislatívy zaujatý postoj, že ak sa to lesníkom osvedčí, tak nič nebude brániť uvoľneniu týchto prostriedkov aj pre ostatných poľovníkov. Zrejme podľa nich a rakúskych príslušných orgánov bol práve tento argument namieste. Reči o vychutnávaní výstrelu sú zo zdravotného hľadiska holým nezmyslom. Škandinávske krajiny, Spojené kráľovstvo (niekde dokonca povinne!), Nemecko, Francúzsko, Rakúsko... každý dáva prednosť racionálnej ochrane zdravia, než pofidérnemu "vychutnávaniu" výstrelu. Treba však dodať, že to nie je plošné a až na pár výnimiek ani povinné. Len sa zdá, že možnosť slobodnej voľby je v našich podmienkach tým najhorším riešením. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 29.12.2018 o 17:00

Zdravy rozum kaze pouzivat pri sportovej strelbe na strelniciach pomocky na ochranu sluchu. Preto si uvazujuci a predvidavy clovek jednoducho nasadi dobre sluchadla, resp. aspon „stople“ a nespekuluje - nezahrava sa so svojim zdravim ! Niektore „budovy“ sportovych strelnic najma s plechovymi strechami a mozno aj ich zle, nevhodne umiestnenie z hladiska topografie ci inych nepriaznivych cinitelov zapricinuju a este viac zvyraznuju akustiku vystrelu so vsetkymi sprievodnymi javmi, ktora je velmi neprijemna, ba nebezpecna pre usi cloveka a jeho zdravie. Prave preto sa sluchadla, resp. pomocky na ochranu sluchu bezne pouzivaju. Viem si predstavit a podporujem pouzivanie tlmicov, avsak vylucne len na sportovu strelbu ! Pri vykone prava polovnictva a love zveri nie je nutne a ani ziaduce pouzivat tlmic hluku vystrelu a argumenty o poskodeni sluchu tu podla mojho nazoru nie su namieste. Velakrat totiz vystrel ani sami nevychutname, lebo ho dobre nepocujeme (najma strelba na otvorenych zasnezenych planach, kotlinach, za kopcom, strelba pri vodnych hladinach, za dazda, vetra, atd. ). Skratka a jasne. Ine je strelit pod plechovou budou, ci strechou a ine je strelit na otvorenom poli, resp. V lese. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off xwolf, 29.12.2018 o 16:45

Reakcia na príspevok od dede, 29.12.2018 o 11:56 :
Zbytočné kecy, dede. K téme si napísal veľke houby. Raz si sa zmohol na to, že TY nepoznáš nikoho s poškodeným sluchom od streľby. Nuž, to je závažný argument, na úrovni, len čo je pravda. Potom si sa tu vytasil s tým, že ty máš vraj reálne skúsenosti s použitím zo zahraničia. O pár príspevkov neskôr si sa pre zmenu dožadoval reálneho testu, vraj aby si si to vyhodnotil, čo sa týka odôvodnenosti použitia. Aj nezainteresovanému čitateľovi z toho plynie, že proste len kecáš do vetra. Okrem pár rádoby vtipných poznámok na úrovni nadstrážmajstra Piťka si sa tu na nič seriózne, alebo rozumné nezmohol. Ja som na každú tvoju, akokoľvek naivnú, alebo prihlúplu otázku odpovedal k podstate témy. Okrem toho, v poslednom príspevku zase klameš, pretože ja som tu žiadnu nutnosť používania toho, alebo onoho technického prostriedku nespomínal - iba možnosť. Ale chápem, kto sa v tom má vyznať, metodický pokyn zhora si nedostal, tak čo s tým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 29.12.2018 o 11:56

x wolf - moja debata začala príspevkom ohľadom chráničov sluchu, neskoršie som prešiel k tlmičom hluku na zbrani... Pod vlivom som určite nebol pretože som bol v práci. Rozpisovať resp. odpovedať na Tvoje tvrdenia v ktorých je odôvodňovaná nutnosť použitia chráničov sluchu a tlmičov hluku sa mi nechce. A je to klasika, keď skončia argumenty premostím, že si vysokoobrátkový, pod vlivom.. čítaj po sebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 29.12.2018 o 11:45

Reakcia na príspevok od Hekler, 29.12.2018 o 10:45 :
Lenže smutné je to, že tá väčšina - myslím všeobecne, neadresne - nemá ani snahu niečo na tom stave zmeniť, v zmysle niečo si prečítať a dozvedieť sa niečo nové. Mne síce nevadí napísať niečo k problematike, ale je to trochu nekomfortné opakovať to dookola. Na margo otázky v zátvorke by som skôr doporučil Streleckú revue č. 12. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 29.12.2018 o 11:38

Reakcia na príspevok od dede, 29.12.2018 o 0:07 :
dede, dosť pochybujem, že si bol večer fit, pretože si vehementne popieral to, na čo sa ťa nikto nepýtal. Vypisovať na internety pod vplyvom, to nikdy nekončí dobre. Inak si neviem predstaviť, prečo by si negoval obsah jedného svojho príspevku prakticky hneď ďalším. Okrem toho, odo mňa sa žiadnej ponuky nedočkáš. :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 29.12.2018 o 11:17

Tabulka tlmič hluku výstrelu - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 29.12.2018 o 10:45

Reakcia na príspevok od xwolf, 28.12.2018 o 22:07 :
konečne dobrý a správny príspevok, som si istý že väčšina doteraz nevedela o čom píšeš, poniektorí aj teraz (tretie kolo Reload Cup 2018 - 5 miesto ?) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 29.12.2018 o 0:07

x wolf - niesom pod vlivom žiadnych psychotropných látok , alkoholu, nefrčím na ničom, opätovne čakám na tú Tvoju ponuku! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 23:57

Reakcia na príspevok od dede, 28.12.2018 o 23:46 :
O 22:18 si písal, že si si to vyskúšal v Nemecku a Francúzsku, vraj si počul, videl a strieľal. Myslíš si, že na Slovensku platia odlišné zákony fyziky? Alebo si len proste nepamätáš, čo si sem písal pred hodinou??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 23:46

x wolf - netočím, prezradím, žiadam o odôvodnenú možnosť si vypočuť ten tlmič či je taký opodstatnený! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 23:34

Buď tak dobrý a konečne mi prezraď o čom to tu točíš...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 23:18

x wolf - k reálnemu prevedeniu sme sa nedostali, však ? Bola by šanca reálne ako píšeš vysvetliť prípadne pomôcť pri výbere. K téme som popísal realitu, predsudky nemám. Uzatvorím to, čakám na tú realitu na strelnici... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 23:07

Pokojne čakaj ďalej, rozvíja to trpezlivosť a pokoj v duši. :-))) Keď budeš mať niečo k téme, tak sa pokojne ozvi - ako som už uviedol, rád pomôžem a vysvetlím. Každému, bez predsudkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 22:52

x wolf - niesom vysoko otáčkový ako motorová píla, tempo nemusím zvolniť je nemám záujem točiť tému. Reálne skúsenosti mám. Stále čakám na ten real, a nič ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 22:44

Reakcia na príspevok od dede, 28.12.2018 o 22:18 :
Zvoľni tempo a skús zostať pri téme... Nepleť sem školstvo, špeciálne jednotky a tajomné ponuky. Pre zmenu si skús niečo prečítať u Rakušákov, či aj oni písali na svoje fórum také múdrosti, aké som si prečítal tu. Niečo ti to napovie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 22:18

X wolf - to čo si mi opísal viem , mal som tu možnosť vo Francúzku, Nemecku, počuť, vidieť a aj strieľať, aj tie príspevky z r 2011 som si prečítal, taktiež o použití a dôvodu tlmenia zvuku u špec. jednotiek viem. Ale čakám na ponuku... Ináč na margo príspevkov, v školstve od 01.01. 2019 zvyšujú mzdu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 22:10

Reakcia na príspevok od HUGO09, 28.12.2018 o 22:00 :
Vidíš HUGO09, ty si ďalšia typická obeť nevedomosti. Študuj a menej konšpiruj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 22:07

Reakcia na príspevok od dede, 28.12.2018 o 21:53 :
Vidíš, toto je tá typická ukážka nevedomosti. Ale ja som človek trpezlivý, rád znovu vysvetlím aj tým, ktorí nie sú sami schopní naštudovať si o problematike aspoň to minimum. Tlmič hluku výstrelu - aj ten najdrahší a najkvalitnejší neutlmí tresk strely, spôsobený jej nadzvukovou rýchlosťou. Neuveriteľné, však?! Síce to tak v tých filmoch nebýva, ale realita už býva taká. Často odlišná od pomýlených predstáv. Intenzita nadzvukového tresku strely záleží od jej rýchlosti, tvaru strely a podmienok panujúcich v okolí výstrelu. Takže rana z guľovnice nejakého stredného kalibru, napr. 308W a pod., má v reále približne intenzitu výstrelu z pištole kalibru 7,65 Browning. Zdôrazňujem približne. Aby sa dostavil efekt filmového pufkania, na to je potrebná podzvuková munícia, ako tu už bolo nižšie spomenuté. Len v návale tradícií sa nejako opomenul fakt, že podzvuková munícia nie je veľmi vhodná na lov kvôli viacerým faktorom - nízka dopadová rýchlosť, nášmu zákonu nevyhovujúca príliš nízka dopadová energia, konštrukcia strely nezohľadňujúca nízku dopadovú rýchlosť a tým absentujúcu deformáciu strely... Zver by to zabilo, avšak výkonová rezerva žiadna a vzdialenosť na výstrel by bola limitovaná na pár desiatok metrov. Články z Myslivosti si asi veľmi nečítal, že jo. No nevadí, najťažšia je osveta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 28.12.2018 o 22:03

x wolf - skorej si vypočujem asi toto ...odkaz ako tlmenie zvuku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 28.12.2018 o 22:00

Ja si myslím že tu ide skôr o nejaké utajenie výstrelov , lebo keď nie je počuť tak sa nič nedeje a tam sa to ľahúčko zvrhne na hocičo a málokoho zaújíma poškodenie sluchu, za seba v poľovníctve nie, na strelnici a športova streľba prosím môže biť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 21:58

Ano, bolo by to vhodné... A tá prezentácia nebude ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 21:54

Reakcia na príspevok od dede, 28.12.2018 o 21:43 :
Prezradím ti hrozné tajomstvo, ale pssst, nikomu to nepovedz. Predstav si, že na viacerých diskusných fórach mám prezývku/nick lovec. Dokonca aj na tých zahraničných. Bomba, však?! Tuším by nebolo od veci pri registrácii vyplniť krátky IQ test. Značne by to tu zdvihlo úroveň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 21:53

x wolf - daj do pošty kontakt rád si prídem vypočuť ten ,, nepočuteľný hluk tlmiča a pozrieť na to strelivo .. samozrejme si kúpim a využijem chrániče sluchu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 21:43

x wolf- v čom je to nevhodné , X Wolf , lovec - 1.. Len tak pre zaujímavosť som si prešiel na PID Tvoje príspevky, skutočne je to tak ako písal Jaro 1 ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 21:33

Vhodné čítanie pre každého, bez ohľadu na to, čo už zažil, videl a poznal, alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 28.12.2018 o 21:32

Príspevok bol administrátorom (spravca-lovuzdar) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off xwolf, 28.12.2018 o 21:31

Príspevok bol administrátorom (spravca-lovuzdar) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off tanak, 28.12.2018 o 19:45

Reakcia na príspevok od dede, 28.12.2018 o 19:17 :
ANO ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 19:17

Tanak - nemám záujem tu rozoberať zdravotné problémy užívateľa resp. diskutéra v téme. Položím otázku znovu...poznáš v okruhu Tvojich známych strelecov - poľovníkov , čo majú poškodený sluch vplyvom streľby ? Ja nie !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-200 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel