Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 286
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jaro1, 1.2.2019 o 15:44

A preco polovnicke psy ked pocuju vystrel neujdu, ale naopak oziju a pribehnu k miestu vystrelu? Preco psy neohluchli pri vystreloch na SP doteraz a naraz maju? Ps- to by musela uz aj aj vsetka lesna zver ohluchnut, ked silno trieskaju hromy a blesky v ich blizkosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 1.2.2019 o 15:28

Ochrancovia zvierat chcú a budu tvrdo presadzovať použivanie tlmičov z dôvodu poškodzovaniu sluchu psov ,zátaž ktorú predstavuje streľba pre sluch psa takmer presahuje hranicu znesiteľnosti. ALEBO JE TU ešte jedna možnosť ZÁKAZ POUŽÍVANIA PSOV NA Spoločných polovačkach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 1.2.2019 o 15:27

Fanda, to isté si myslím aj ja. Žiadny prínos poľovníctvu to neprinesie, predajcovia budú mať biznis, ľudia to budú chcieť skúšať za každú cenu v noci, zver nebude mať kľud už ani vtedy. Povolenie spôsobí veľky boom a ošiaľ, keď to bude väčšina v noci chcieť na začiatok vyskúšať... To bude poflakanej a nedohľadnej zveri... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 1.2.2019 o 15:06

Reakcia na príspevok od fanda, 1.2.2019 o 14:59 :
No vies, niektori "ludia" uz nacisto zosaleli, kvoli peniazom a vidine zisku by zapredali aj svoju vlastnu mater. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 1.2.2019 o 14:59

Nevím no, doteď to šlo bez tlumiče a najednou to nejde ? Vidím v tom pouze buzines tyto zařízení patří do armády a snad na střelnici ale do lesa za mě určitě ne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off dede, 1.2.2019 o 12:56

x wolf - kalibráciu realizuje metrologický ústav koli presnosti merania. Vzhľadom na ten rok kalibrácie je možná odchýlka merania Predpokladám, že aj Ty keď si doma prebíjaš nepoužívaš nepresnú váhu. Aj žandárske zariadenia musia mať kalibráciu, na vyžiadanie Ti ju musia predložiť ! Už sa nefúka do nekalibrovanej trubičky ktorá bola na druhom konci v smere fúkania opatrená balónom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 1.2.2019 o 9:49

Reakcia na príspevok od dede, 31.1.2019 o 22:51 :
dede, a čo navrhuješ? Mám mu odkázať, nech sa prihlási na najbližšej žandárskej stanici a vypýta si pokutový blok za prejdenú kalibráciu na svojom domácom meráku...??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 1.2.2019 o 9:47

Reakcia na príspevok od mibe74, 30.1.2019 o 12:35 :
Ja som zástancom dlhých hlavní. Toto je kompromis, jednak kvôli celkovej dĺžke zbrane a taktiež, že tlmič potrebuje nejaký pracovný priestor aj pred ústím hlavne. Možno RWS postupne príde so strelivom vhodným pre krátke hlavne aj v iných kalibroch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 31.1.2019 o 23:10

x wolf - kukni do retra fota už v časoch dávno vzhľadom na Tvoj vek minulých sa používali chrániče sluchu ... má to názov ,, poľovnícke streľby ,,... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 31.1.2019 o 22:51

X wolf - kalibrácia na prístroji je z roku 2013... !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 30.1.2019 o 16:36

Reakcia na príspevok od jaro1, 30.1.2019 o 12:04 :
... ale veď tie ich už dávno používajú a našu diskusiu majú v ... paži ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 30.1.2019 o 12:35

Xwolf, urcite mas pravdu, ale tie dlzky hlavní...katastrofa... tlmič hluku výstrelu - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 30.1.2019 o 12:04

Tlmic hluku vystrelu je asi dobra vec aj pre pochybne, zavadove, ci kriminalne zavadove osoby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fire, 30.1.2019 o 11:42

tlmič je dobrá vec ale tak na aute....viete si predstaviť ten hluk keby auta nemali tlmiče -výfuky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 26.1.2019 o 16:41

Praktické meranie a konkrétne čísla. Kaliber 308 Winchester, hlaveň 50cm, strela Nosler Accubond 9,7g, úsťová rýchlosť 870m/s. Hodnoty v decibeloch. Jedno meranie bez, druhé meranie s tlmičom Stalon. Utlmenie 33,3 dB. Podľa popisu kamaráta z Rakúska bola utlmená rana prirovnateľná k výstrelu z malorážky s nábojom HV (high velocity). Rozdiel pre uši - priepastný. Odkaz: odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 16.1.2019 o 18:43

Xwolf: Jde o to, že za dobu používání NV (cca 3roky) zvěř naprosto změnila své návyky (černá, vysoká, mufloní) i když je zvěře míň působí větší škody na lesních porostech, krmelce navštěvuje pouze sporadicky a to způsobuje obtížnější a náročnější lov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 16.1.2019 o 15:43

xwolf - do kedy si budeme brat priklad vo vsetkom od ČR priklad. lov netrofejovej na spolocnych polovackach, znize veku lovnosti jelena na 11 rokov vo IV vek. triede, sme zbavení svojpravnosti? Asi !!! Je potreba sa na niekoho idvolavat ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 16.1.2019 o 12:02

Na margo vývoja legislatívy sa môžeme pozrieť znovu k susedom do ČR. Združenie LEX zverejnilo obsah niektorých častí ich pripravovaného nového zákona o zbraniach. Citujem jeden odstavec: "Tlumiče mají patřit do kategorie R4 (tedy v současných pojmech, přesunou se z kat. A do C). Nošení zbraně opatřené tlumičem však má být povoleno pouze pro účely lovu, sportovní střelby nebo rekonstrukcí, nikoli pro účely sebeobrany nebo výkonu povolání." Link na web LEX-u k téme je tu: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 16.1.2019 o 11:42

Reakcia na príspevok od citulik, 15.1.2019 o 20:09 :
citulik, pozdravujem ťa. A zároveň si spomínam na dobu, keď som ako mládenec sedel pri starých poľovníkoch pri poslednom kole a krátko po revolúcii počúval o konci a zániku poľovníctva. Takisto o neschopnosti a nízkej morálke vyrastajúcej generácie nových poľovníkov, ktorí boli vtedy typicky vo veku zhruba 25-30 rokov. To sú dnešní šesťdesiatnici. A čo tu čítam? Znovu to isté, že čo to tu vyrastá za nových poľovníkov... Vtedy po revolúcii som to ako mladé ucho bral vážne, ale človek životnou skúsenosťou zistí, že väčšina ľudí len strašne kecá, a aj to iba kvôli tomu, aby voľačo povedala. Akonáhle príde na fakty a tvrdé čísla, tak sa naježia a je po srande. Som zvedavý, že ak dožijem, či budem o dvadsať-dvadsaťpäť rokov počúvať znovu o tom, že čo za poľovníkov to tu vyrastá... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on xwolf, 16.1.2019 o 11:35

Reakcia na príspevok od fanda, 15.1.2019 o 17:54 :
fanda, ja určite nemám prepoľovanú celú ČR, takže sa nemôžem k veci ako k celku generálne vyjadriť. Vieš aj konkrétne popísať z čoho sú v revíroch, ktoré spomínaš nešťastní? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off feko31, 16.1.2019 o 11:03

Reakcia na príspevok od citulik, 15.1.2019 o 20:09 :
Je zaujímavé čítať odborné názory p. Stagstalkera a tých, ktorí mu "drukujú". Ak počúvame odborné rady poľovníkov okolitých štátov a najmä Maďarov zistíme, že používanie tlmičov hluku výstrelu má aj svoje opodstatnenie: 1/ tlmený hluk výstrelu nestresuje okolostojaciu zver, 2/ poľovníci výstrelmi nestresujú obyvateľov blízkych usadlostí, vrátane náhodilých turistov. Používanie tlmičov však má svoju reguláciu a povolenie, resp. registrovanie. Novodobí "poľovníci" bežne používajú kadejaké noktovízori, nočné videnia / nadsadky, psídaky, podsadky... / a v love sú úspešní aj za úplnej tmy. Tí, ktorí si vážia život zveri ich často používajú na sledovanie zveri, jej opoznávanie, správanie sa a aj sa mnohému novému naučia.Určite však s ich použitím nemôže dôjsť k odstrelu chovných jedincov zveri , nebodaj človeka. Ako je inak možné vysvetliť si, že ten ktorý poľovník ulovil napr. diviača na mieste, kde už hodinu po západe Sĺnka je úplná tma? Neviem, ako by mnohí dopadli, ak by schádzali v posedov a mali by predložiť všetko, čo majú so sebou a čo by tí, ktorí by vykonávali kontrolu našli v okolí povyhadzované cez dvere a okienka posedov, resp. čo by sa našlo v ich autách, odstavených v blízkosti vnadísk, ktoré im slúžia, ako dokonale zateplený posed. A čo fotopasce? Vieme z praxe, že sú umiestnené takmer pri každom vnadisku a krmovisku.Na tie vnadiska a krmoviska, najmä na to, kde sú umiestnené by sa asi mali lepšie pozrieť zamestnanci príslušných lesných odborov! Iste, tým slušným poľovníkov slúžia na pozorovanie zveri, sčítanie zveri, určenie chovnosti, veku... Ale čo tie anténky na fotopascach? Ahá, je to celkom jasné - príde mi MMS-ka, diviaky sú tam, nasadnem do auta a v tichosti tam prídem a - bác! Tvrdiť, že tlmič by mi mal slúžiť na ochranu sluchu tak, ako tu popisujú viacerí je poriadna blbosť. Priateľ bol 2 roky počas ZVS veliteľom tanku u tankového práporu a streiľali, ako tzv. bojováci takmer denne plnou rážou, hádzali ostré granáty, strieľali z pištolí a samopalov. Potom boli u ozbrojených zložkách a strieľali a strieľali. Keď zistil , že slabšie počuje, navštívil odborného a skúseného lekára a ten potvrdil jednoznačne - nie, to nie je od strelieb, to je žiaľ "mládi", kedy sme chodili aj nachladení, najmä však so zápalmi stredného ucha a sluch je slabší aj vekom... Teda, stačí mi, ak si do uší dám štuple a nepotrebujem sluchátka za cca 100 €! Záver - kto chce zabíjať, ten bude zabíjať vždy, kto chce pytliačiť, ten to urobí tiež. Nová doba priniesla nové myslenie, žiaľ aj nevhodné správania sa a tých slušných milovníkov prírody a poľovníkov je koľko ? 50 %? 30 %? Asi tak! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off citulik, 15.1.2019 o 20:09

Pozdravujem Vás páni poĺovníci,je to smutne aká generacia poĺovnikov vyrastá v našej spoločnosti, už im chýbajú iba tlmiče hluku výstrelu a bude všetko OK.Podobný prípad sa stal v sobotu pri mojom sene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fanda, 15.1.2019 o 17:54

Dobrý den, tak sem si to tady přelouskal a naprosto se ztotožňuji s příspěvky stagstalker a to se všemi lépe bych to nenapsal. Ten kdo chce dělat myslivost s tradicemi ji tak dělat bude, protože to je ta záliba, která má pro dotyčného hodnotu. Osobně jsem k vůli tlaku ze strany zaměstnavatele zakoupil NV používal jsem jej asi 2 měsíce s výsledkem 12 ulovených prasat (vnadiště) prodal jsem ho, protože toto není má představa o myslivosti, ale není pravda jak píše xwolf, že vše v pohodě funguje znám osobně revíry kde jsou doslova nešťastní. Jde přesně o to jak píše stagstalker zvěř potřebuje klid a to alespoň v noci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off dede, 15.1.2019 o 13:48

Anak - ano, plati pre cele Rakusko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 14.1.2019 o 23:24

Tanak - napr. v Tirolsku to moze byt ine ako v Burgenlande... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 14.1.2019 o 20:23

Reakcia na príspevok od dede, 14.1.2019 o 19:03 :
V Rakúsku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 14.1.2019 o 19:03

Tanak - celoplošne ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 14.1.2019 o 15:07

dnes 12:46 | V Rakúsku toto povolenie nadobudlo platnosť od 1. januára 2019. Používanie tlmičov je povolené len pre držiteľov platných poľovných lístkov, nie pre športových strelcov. Pred zavedením tohto nariadia do praxe, mohli tlmiče využívať iba profesionálny lovci. V krajine sa môžu distribuovať iba oficiálne schválené továrenské tlmiče a nemožno zabúdať ani na registráciu. Na Slovensku je takýto spôsob poľovania zakázaný! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hunter2, 30.12.2018 o 18:33

Ako by to asi vyzeralo po spoločnej poľovačke? Asi tak ako strieľali chluchý a slepý. Chluchy mal mieriť a slepý ťahať spúšť. Po chvíli sa slepý pýta ! Trafil som? Nato hluchý ! A strieľal si? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off premvadasz, 30.12.2018 o 14:41

Kurnik meditujete tu nad somarinami ktore sedliackym rozumom mate za 2 sekundy vyriesene, idem na strelnicu dam si chranice sluchu/kazda normalna strelica ich ma k dispozicii bezplatne/ a ked si chcem chranit sluch v lese tak si kupim elektronicke za par eur a vybavene dovi dopo..nie je potrebne legalizovat ziaden tlmic podla mna.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on xwolf, 30.12.2018 o 14:25

Reakcia na príspevok od tanak, 30.12.2018 o 13:56 :
Môj kamarát z Rakúska mi ukazoval objednávku pre ich spolok. Kupovali 10ks značky Stalon, cena za kus 280 €.... Inak dobrá poznámka na margo BOZP, aplikovateľné minimálne na lesníkov. V zákone sa píše o tom, že náklady na ochranné pracovné pomôcky znáša zamestnávateľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 30.12.2018 o 13:56

Reakcia na príspevok od miso243, 30.12.2018 o 13:46 :
Čo sme mi horší? 350eur prijateľne cena pre každeho. tlmič hluku výstrelu - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso243, 30.12.2018 o 13:46

Reakcia na príspevok od dede, 30.12.2018 o 12:20 :
Či mám alebo nemám poškodený sluch považujem za irelevantné. Podstatné je, že chcem využiť všetky možnosti na jeho ochranu. Keď sa tlmiče používajú úspešne v iných krajinách prečo by sa nemohli aj u nás. Čo sme mi horší? To sa musíme vážne sami zbytočne dehonestovať? A čo sa týka tvojho upozornenia na predmet debaty, samozrejme máš pravdu. Ale trpíš podivným používaním dvojitého metra. Nezdá sa mi, že by si na to rovnako upozorňoval diskutujúcich, ktorých názory zdieľaš. Ja som len reagoval na ich predošlé príspevky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 30.12.2018 o 13:30

Reakcia na príspevok od jaro1, 30.12.2018 o 13:23 :
Máš smolu. Písal som sem až dnes ráno. Ak sem niekto písal v noci a stiahol to, tak ja som to žiaľ nebol. Jediný príspevok, ktorý mi zmizol vďaka tomu, že ma stránka odhlásila pred jeho odoslaním bol 18.12., okolo 11:00. Očividne si si splietol autora. Nabudúce si urob printscreen, alebo si menej ulievaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 30.12.2018 o 13:23

Xwolf- svoj dolunizsi prispevok dnes o 1:09 / presnejsie Nedela 30.12.2018/ som pisal ako odozvu na Tvoj podla mna drzy a sprosty prispevok tebou adresovany Stagstalkerovi. Uvedeny drzy a sprosty prispevok som precital viackrat a rozhodol sa nan reagovat. Kym som si ja svoj prispevok pripravoval a nasledne ho chcel vlozit do temy, naraz tam uz Tvoj sprosty a drzy prispevok nebol.Ty predsa musis vediet sam, aky prispevok si napisal a vlozil na plac, alebo si bol taky osprostely ze si nepamatas, ake prispevky pridavas? V jednom mozes mat ale pravdu, ze si nestiahol prispevok z temy Ty. Potom ale nastava logicka otazka. Kto??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 30.12.2018 o 12:20

Reakcia na príspevok od miso243, 30.12.2018 o 10:25 :
miso 243 - ja nikomu nebránim aby používal chrániče sluchu, tlmič hluku ! Poprosím uvedte ako došlo k Vášmu poškodeniu sluchu, čím ? Ďakujem !!! Tu je debata o chráničoch sluchu a hluku , nie o ... očakávanému poklesu morálky po povolení vyspelých zameriavačov asi len toľko, že podľa môjho názoru neporovnateľne väčší vplyv na to majú peniaze, ktoré sa vpoľovníctve začali točiť vzhľadom na vysoké stavy zveri, obrovská korupcia a nízka kontrola poľovníctva pre schizofrénne riadenie lesných úradov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 30.12.2018 o 10:44

x wolf - čítaj po sebe, každého osočuješ !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso243, 30.12.2018 o 10:25

Dede. So svojím sluchom si rob čo uznáš za vhodné. Ak sa tlmiče povolia vôbec ich nemusíš používať. Ja osobne sa bez ochrany sluchu nemôžem kvôli fyzickej bolesti v ušiach priblížiť ani odzadu k otvoreným strelištiam na strelnici ak sa strieľa z čohokoľvek väčšieho ako 9 mm Luger vrátane. Iné vnímanie hluku výstrelu pri love neznamená, že tam ten hluk nie je. ˇÚčinky adrenalínu na organizmus sú myslím dostatočne známe. Takže ja osobne tlmiče rozhodne privítam. Ale tiež mám lankasterovú obojetnicu na ktorú z estetických dôvodov rozhodne tlmič nanamontujem. K očakávanému poklesu morálky po povolení vyspelých zameriavačov asi len toľko, že podľa môjho názoru neporovnateľne väčší vplyv na to majú peniaze, ktoré sa vpoľovníctve začali točiť vzhľadom na vysoké stavy zveri, obrovská korupcia a nízka kontrola poľovníctva pre schizofrénne riadenie lesných úradov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Stagstalker, 30.12.2018 o 10:23

Reakcia na príspevok od xwolf, 30.12.2018 o 9:39 :
Pokial by tvorbe zakonov, najma tych ovplyvnujucich ine zive tvory budeme vychadzat len z racia, tak to bude vzdy len v prospech cloveka, ale nikdy nie v urcitom smere aj v prospech zveri. Preto okrem IQ treba podla mna uplatnovat aj EQ, odpoved preco nocne ci terma na zbraniach nie, som v tom dlhom prispevku rozviedol(dlhe su nie preto, ze mam more casu, ale preto, ze sa ich snazim pisat komplexne a nezahlcovat forum kratkymi x prispevkami ), kde som zvyraznil 2 faktory-a to, ze sucasna legislativa nielenze dava vacsiu sancu zveri, ale urcitym sposobom aj tym, ktori chcu lovit troska “tazsim” sposobom a tiez skutocnost, ze lov ma byt aj o davani sanci, moznosti uniku zveri a vyuziti jej zmyslov ako zrak, sluch, cuch. Vyuziti krytu tmavej noci ci zleho pocasia. To je to EQ, ktore uvadzam. Lebo lov termom by nebol o tom, ze uz sa nebude strielat “na machulu”, to aj pri sucasnych zakonnych podmienkach s dobrou optikou uz ani dnes velmi nenastava. Ti co budu pouzivat termo budu s najvacsou pravdepodobnostou lovit zver za absolutnej tmy, kedy tu “machulu” neuvidis ani ked bude 10m od posedu. A to je rozdiel. Nasledny odkaz na lov dronmi ci davkami bola len hyperbola, aby som zvyraznil kam sa polovnictvo zenie(hoc nemusi), avsak ani ta hyperbola urcite nie je z rise nerealnych, lebo v roku 2000 by malokto povedal, ze bude niekedy termopuskohlad dostupnou zalezitostou pre siroku verejnost a bude mat rozmery klasickej optiky..tak mozno tymto tempom o 20 rokov budeme riesit lov v kukuriciach z dronu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tanak, 30.12.2018 o 10:21

Bol by som zvedavy keby platilo BOZP aj pre výkon práva polovnictvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 121-160 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM