Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 26 720
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off pavelb, 25.10.2023 o 13:05

Reakcia na príspevok od Mysho22, 24.10.2023 o 14:07 :
ved nemusíš......život ide beží a prináša ja nové veci , situácie...preto aj otázky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 24.10.2023 o 14:07

Ach jaj zas a znova dookola ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavelb, 24.10.2023 o 9:32

Tlmiče výstrelu - Zdravím, uvítame skúsenosti, odporúčania od používateľov tlmičov výstrelu.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 26.4.2023 o 8:11

Reakcia na príspevok od pavelb, 25.4.2023 o 13:42 :
Už mám doma Optima 50 na Tika T3 9,3x62 .... závit mi rezal puškár v Gajaroch .... legislatíva je jasná zajist na Políciu vyžiadat nakupne povolenie , kúpiš predajca ti dá papier a ideš znova na políciu kde ti vydajú kartičku a môžeš vymýšlať aký si kúpiš . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zbojnik1, 26.4.2023 o 6:21

teraz sa nejak roztrhlo vrece s tlmičmi a subsonickým strelivom každý chce byť ostreľovač s filmu aj s heikalom (okrem tých čo majú problémy zo sluchom). len či je to strelivo aj vhodné na poľovné účely ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavelb, 25.4.2023 o 13:42

Tlmiče na lovecké zbrane - Zdravím, má už niekto skúsenosti s používaním tlmiča...ak áno tak akú....čo tomu predchádzalo - proces schválenia/zapísania na polícii, úprava hlavne na možné upevnenie na zbraň apod. Ď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off basky, 15.3.2023 o 12:00

Reakcia na príspevok od mako747, 12.3.2023 o 15:18 :
Nebol blbý, ale ironizujúci.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mako747, 12.3.2023 o 15:18

Reakcia na príspevok od traper2, 11.3.2023 o 8:58 :
Sorry, ale naozaj blbý príspevok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off traper2, 11.3.2023 o 8:58

Treba povoliť i automatické zbrane a hotovo. Čo tam po subsonickom a supersonickom strelive? Pustíš dávku a niečo hádam padne, alebo nie? Tlmič, nočné a už sa ide. Kde sa dá treba sadnúť do jeepu a dačo sa doženie, no nie? Alebo sa mýlim? Pozdravujem všetkých, Lovu Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mako747, 10.2.2023 o 21:21

Reakcia na príspevok od Rado2404, 9.2.2023 o 19:50 :
Nie, tlmič môžeš používať na subsonické aj supersonické strelivo, z každého Ti utlmí nejaké percento hluku vyjadruje sa to v decibeloch. no však nie každý tlmič má rovnaký účinok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 9.2.2023 o 19:50

Este jedna otazka. Existuje teda tlmic urceny na bezne strelivo cize supersonicke? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 9.2.2023 o 12:08

Reakcia na príspevok od Rado2404, 8.2.2023 o 11:55 :
Presne tak, na úroveň subsonického streliva sa zo supersonickým strelivom nedostaneš nikdy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 8.2.2023 o 11:55

Ale na uroven hluku subsonickeho streliva sa asi nedostanes. Ci ano? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 8.2.2023 o 11:48

Reakcia na príspevok od Rado2404, 8.2.2023 o 10:45 :
Hej jasné, že je možné tlmiť aj supersonické strely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 8.2.2023 o 10:45

Zdravim chcem sa spytat ako to je s tym strelivom pri pouzivani tlmica, ci je mozne stlmit aj supersonicke strely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 27.1.2023 o 12:42

Reakcia na príspevok od pepko28, 13.1.2023 o 21:55 :
8,5x55Blaser a aj 6,5Creedmoor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepko28, 13.1.2023 o 21:55

Reakcia na príspevok od mako747, 18.12.2022 o 18:23 :
Zdravím a na akom kalibru to používate? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 18.12.2022 o 18:23

Reakcia na príspevok od pytliak6, 17.12.2022 o 9:39 :
Ak chceš viem, Ti dať A-TEC H2 alebo OPTIMU 50 oba sú nad 33dB alebo potom MEGA H2 tá má 37,5dB a chceš to priamo na závit alebo chceš to upínať cez A-TEc adaptér? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jano1961, 17.12.2022 o 17:25

Dávam do pozornosti - posielam link odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pytliak6, 17.12.2022 o 9:39

Reakcia na príspevok od mako747, 16.12.2022 o 21:26 :
6,5 creedmoore, mt5/8 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 16.12.2022 o 21:26

Reakcia na príspevok od pytliak6, 16.12.2022 o 9:38 :
Aký máš kaliber a aešte aký závit na hlavni??? Ja používam A-TEC. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 16.12.2022 o 21:12

Reakcia na príspevok od pytliak6, 16.12.2022 o 9:38 :
Skús využiť googleho a použi kľúčové slovo ,, novela zákona o zbraniach a ... " ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytliak6, 16.12.2022 o 9:38

Poprosím kto má reálne skúsenosti, kde sa dá online zohnať nejaký dobrý tlmic, poprosím znacku alebo link. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 16.2.2019 o 17:02

Reakcia na príspevok od xwolf, 16.2.2019 o 16:19 :
rád by som vedel akú odpoveď si dal tým čo ti napísali tých pár správ,já si rad prečítam i to čo ma až tak nezaujímá,já tlmič na pušku nepotrebuju,vystrelím viacej rán z brokovnice a preto používám sluchátka,ale ked si to niekto namontuje nemám s tým problém ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on xwolf, 16.2.2019 o 16:19

Reakcia na príspevok od lubenko, 15.2.2019 o 16:16 :
Nikto ťa nenúti čítať to. Okrem toho, kto je to "nás"? Pre mňa je podstatnejších tých pár správ, ktoré som ohľadom tematiky dostal. Keď som sa pýtal, prečo nediskutujú v tejto téme, prečo sa nespýtajú tu, aby si odpoveď mohli prečítať aj ostatní, tak som dostal v podstate vždy rovnakú odpoveď - tam to nemá zmysel. Tak si to preber ako chceš, alebo preberte, keď už sa tu oháňaš množným číslom. Keď ťa to nezaujíma, no tak to jednoducho ignoruj, ľahká pomoc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 15.2.2019 o 16:16

Reakcia na príspevok od xwolf, 15.2.2019 o 14:59 :
čo tu chceš vlastne od nás,čo tu píšeme samé hlúposti počuť,ved už to tu omielaš stále dookola neviem už koľko dní,mam už dajaký ten rôčik,ale podaktoré tie tvoje pasáže prečo treba tlmič na pušku už viem nazpameť,len mi ale neodpovedz ,že opakovanie je matkou múdrosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 15.2.2019 o 14:59

Reakcia na príspevok od lubenko, 15.2.2019 o 14:01 :
lubenko, ja to pokojne zopakujem aj tisíc a jeden krát. Najmä pre tých, čo to ešte stále nepochopili, alebo možno ani nechcú. Vôbec tu nejde o ohluchnutie, to je len taká pohodlná skratka pre tých, ktorí si všetko radi zľahčujú. Poškodenie sluchu má rôzne formy a stupne. Ohluchnutie je finálne štádium straty sluchu a tam sa málokto týmto spôsobom prepracuje. Niektorí tu majú pohľad na vec, ktorý by sa dal prirovnať zhruba k nasledovnému: "Aké si mám kúpiť auto? Kúp si zelené, lebo žlté sa susedovi pokazilo." Aj to vypovedá o prístupe k problému. Nejako to celé čím jednoduchšie zaškatuľkovať a nech je to už hlavne rýchlo za nami. Na problémy, ktoré sužujú slovenské poľovníctvo a "normálnych" poľovníkov sa asi nemám pýtať, však. Lebo dostať tu konkrétnu odpoveď na otázku býva často problém a píše sa o všetkom možnom, len nie k veci. Lovu, lesu, rybolovu! :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 15.2.2019 o 14:01

Reakcia na príspevok od xwolf, 14.2.2019 o 22:51 :
som rád že ti stránka LOVU ZDAR umožnila zrealizovať tu obhajobu používania tlmičou,pretože v tejto veci si len ty genialný a my ostatný čo tu píšeme hlúposti no čo už ,život pôjde ďalej či už z tlmičmi lebo bez nich,kto ich bude chcieť si ich zaobstará a kto nie určite neohluchne a jeho psi tiež nie,tak ako doteraz,ale určite to nieje problém ktorí sužuje Slovenské poľovníctvo a normálnych poľovníkov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on xwolf, 14.2.2019 o 22:51

Reakcia na príspevok od lubenko, 14.2.2019 o 13:52 :
Ejha, tu sa mazalo a ani som si to nestihol prečítať...:))) Nuž, na písanie hlúpostí sú tu iní machri, tým si ja veru nedovolím fušovať do remesla. Stačí si prečítať túto tému o tlmičoch, príp. "lukostreleckú". Miestami to vyzerá ako šírenie osvety v nejakej rozvojovej krajine ohľadom očkovania proti tetanu, alebo žltačke. Rovnaká je aj debata o prípadnej možnosti legálneho využitia tlmičov na lov. Najviac sa stavajú proti tí, čo o tom obvykle vedia najmenej. Racionálne argumenty nefungujú, zato všelijakých, minimálne za vlasy pritiahnutých dôvodov, že prečo nepovoliť tlmiče, tak takých sa tu nájde do aleluja. A potom sa to už len točí dookola, pretože zakazovať a obmedzovať je to najjednoduchšie a aj pritakávačov sa nájde najviac. Bez ohľadu, či sa bude jednať o tlmiče, alebo niečo iné (lov lukom vo voľnej prírode, použite NV...). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 14.2.2019 o 21:05

Reakcia na príspevok od lubenko, 14.2.2019 o 20:01 :
porušili sme pravidlá v tom,že sme tu zamiešali politiku,preto som poprosil admina nech to zmaže ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 14.2.2019 o 20:01

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off tanak, 14.2.2019 o 19:27

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off lubenko, 14.2.2019 o 19:13

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off tanak, 14.2.2019 o 17:04

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off lubenko, 14.2.2019 o 16:58

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off tanak, 14.2.2019 o 14:39

Príspevok bol administrátorom (MMasska) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off lubenko, 14.2.2019 o 13:52

Reakcia na príspevok od xwolf, 14.2.2019 o 10:06 :
viem to až moc dobre ,len som narážal na to čo si napísal o tých lukostrelcoch a lovcou kušou ,že ešte nezdecimovali stavy zvere,ja by som len chcel vedieť ako by sa im to mohlo podariť keď ich možnosti sú hodne obmedzené,tak tu aspoň nepíš hlúposti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 14.2.2019 o 10:55

Igor – co je zvernica, ako a akym sposobom, resp. cim je tam mozne vykonavat odstrel zveri asi vieme. Tvoj dolunizsi prispevok zo dna 13.2.2019 o 10:00 sa da chapat hlavne tak, ze pre legalizaciu tlmicov vedome uvadzas priklady, ktore nie su namieste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 14.2.2019 o 10:06

Reakcia na príspevok od lubenko, 14.2.2019 o 8:47 :
lubenko, nevedieť si nájsť jeden riadok v zákone o poľovníctve a popritom sa oháňať tým, že to vraj vie i malé decko, je diplomaticky povedané nepatričné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM