Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 109
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 241-252 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stagstalker, 17.12.2018 o 23:58

Na margo ochrany sluchu- dnes uz su celkom bezne a cenovo velmi dostupne sluchadla s externym mikrofonom, zosilnujuce okolite zvuky a tlmiace hluk vystrelu. Pokial chcem riesit ochranu sluchu je to cenovo dostupna a pohodlna alternativa. Pre tych slabsie pocujucich navyse aj prinosna, kedze okolite zvuky zvyraznuje. Takze tymto by som neargumentoval. Dokazem akceptovat argument zvukoveho komfortu pre verejnost najma pri love v mestskych lesoch a v blizkosti intravilanu obci. Ale opat, az tak intenzivne sa nelovi nikde, vacsim problemom su petardy na sidliskach. Aj pre psy, aj pre ludi. Napriek uvedenemu by som nemal problem tlmice v polovnictve podporit, osobne mi nevadia, vystrel je vseobecne menej rusivy a pri love “skodnej” zveri si viem predstavit jeho vyuzitie, hoc podla mna polovnej zbrani nesedia, ale ako hovorim, kto chce, preco nie. Tazko porovnavat ine krajiny so SR, poloval som aj v zahranici, je to ina mentalita. Netvrdim, ze povolenie tlmicov spusti vlnu pytliactva, ale v podmienkach sr by tlmic urcite cisla dvihol a sposobil aj urcitu latenciu, kedze aj vystrely “domacich” by sa horsie kontrolovali. Zasadne vsak nesuhlasim s termami a nocakmi na zbraniach. Nie je pravdou, ze zver ma klud najma cez den, mozno v oblastiach sr, kde je hustota 2 obyvatelia na km2. Keby to tak bolo, tak nie je nocnou zverou aj vysoka. Vo vacsine polovnych oblasti sa intenzivne tazi, rano je mozne stretnut bezcov, turistov, dovolenkarov, zhodarov, lesnikov, ochranarov a offroadakov. Od skorsieho poobedia uz sa do hor hrnu aj ti co koncia skor v praci, fotografi, cyklisti a ini rekreanti. Po nich aj ti co koncia neskor, aj polovnici. A ti by radi sedeli prave s termom na zbrani. 99% nocnych lovov by bolo na kopach krmiva, 1% by cakalo na prechodoch ci kaliskach. Kto tvrdi opak, klame. Mozeme argumentovat slobodnou volbou, ale kto zabrani lovu inej zveri ako diviacej? Nedelim zver na moju a susedovu, ale stvalo by ma, keby mi niekto zver, ktoru sa snazim vychodit a ulovit “tradicne”, odvali vecer pri vode ci na krmive, lebo technika. O tom by bolo aj cele polovanie. Nikto nepredpoklada genocidu. Koho bavi polovanie, lovi normalne, netlaci sa s nocakom do budky na strome. Len pokial suboj clovek-zver pri beznom polovani je najma suboj zmyslov, skusenosti a sikovnosti s kuskom stastia, o zazitku nehovoriac, v noci je to uz len o dobrom vetre, technike a vonavom krmive. Bezpecnost je ina vec, ale ta sa da suplovat aj termo ci nocnymi pozorovakmi, tie by som dal povinne. Sam mam vykonne pozorovacie termo, zver zachytim na km, ano, na urcitu vzdialenost precitam aj parozie, rozoznat pohlavie diviacej tiez nie je problem. Viem co mi co a kto chodi, viem ci mozem bezpecne strielat ked je sero, viem naco strielam. Ked ide strelit cez optiku, strelim. Ked nie, necham odist alebo nazrat, pokial sedim pri vnadisku. Tiez mam malo casu, vela prace, ale dokazem bez toho prasata streleneho za tmy zit. A nie je to len o moralke, tu uz sucasna doba a technika pokrivila tak, ze mnohi ani nepamataju aka kedysi bola. Ale pokial zlyhava moralka a hrozba trestneho stihania, straty zp a u niekoho aj prace ma byt tou barierov co zabrani aj poslednym mohykanom preferovat nocaky pri love, tak nech to tak ostane...v inej spolocnosti by sme mozno toto nemuseli regulovat zakonom, u nas este tato doba nenastala... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off jaro1, 17.12.2018 o 23:09

Pocuj Igor a co keby sme Ti zakupili sluchadla na usi a tie by si nosil trvale v case polovaciek, resp. strelieb? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 17.12.2018 o 22:16

Igor = xwolf, ked som kedysi davno pisal, ze strelba z 30-06 je taky „SLABSI UTOK“ na ludske zdravie tak si vseobecne tvrdil, ze 30-06 vobec nekope a strelba je pomaly ako zo vzduchovky, vsak. Teraz, ked Ti to hra do karat, pises nieco ine, citujem: „Inými slovami, alebo po lopate - ten, ktorý si to neprizná a zakaždým pri rane zo svojho 30-06 zatvára oči a strieľa kusy do bachora, má možnosť na zásadné uľahčenie“. PS- neporovnavaj Nemecko, Velku Britaniu, atd. so Slovenskom. Radsej v nicom! U nas ani SP nie su vzdy a vsade hlasene a zabezpecene tak, ako by mali. Nahodni turisti ked pocuju v blizkosti strelbu zo SP, sa spravidla miestu strelby oblukom vyhnu, resp. zastanu, schovaju sa. Ked budes strielat tlmicom, turista Ti vbehne do rany. To vazne po tom tak tuzis? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 17.12.2018 o 17:28

Reakcia na príspevok od mibe74, 17.12.2018 o 14:53 :
To, čo píšeš nie je nič výnimočné a technicky neriešiteľné. Tlmiče, ktoré presahujú hlaveň smerom dozadu sú na trhu. Takisto nie je problém mierne skrátiť hlaveň. Vo výsledku môže priniesť kvalitný karbónový tlmič a skrátená hlaveň kratšiu a ľahšiu pušku ako bola predtým bez. Riešení je viacero, s rôznou finančnou náročnosťou. Napr. Steyr a Blaser už predávajú guľovnice s integrovaným tlmičom, pretože na to jednoducho už vznikol dostatočne veľký trh. Pokiaľ ide o ohluchnutie, to sú informácie asi takej kvality, ako keď si niekto myslí, že rana z tlmiča z loveckej guľovnice je len také pufnutie ako vo filme... na smiech. Každý jeden výstrel spôsobuje ušiam traumu, u niekoho viac, u niekoho menej. Každé jedno poškodenie sluchu je nevratné. Svoje o tom vedia, ktorým v dôsledku okolností aj po tej jednej rane začalo pískať v ušiach. A buď to odoznelo, alebo v určitej miere zostalo. Poškodenie však tak či tak zostáva. Taký človek sa nad siláckymi veľkohubými rečami o tom, že z toho ešte nikto neohluchol môže akurát tak smutne uškrnúť. To, že niečo neviem je známkou nevedomosti a nie toho, že daný jav neexistuje. Alebo aj strach z nepoznaného. To je však už iná kapitola. Pointa celého tohto je zdravie a bezpečnosť - ochrana sluchu tlmičom a prehľad o dianí a o zveri samotnej nočným videním, alebo termovíziou. Kto už má nejaký takýto pozorovák, tak sa nad naivitou niektorých ani nebude čudovať - pretože vie svoje. Ešte raz, návrh nie je o povinnosti, ale o možnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off mibe74, 17.12.2018 o 14:53

Ja nenarazam na zakaz pouzivania. Este raz, na strelnice ok, v lese tahat este nejaký tlmic na hlavni, no pri tolko km, co ja nachodim by mi to hrozne zavadzalo. Nikde som nespomenul, ze tlmic sa zrazu zacne pouzivat na pytliacenie, hoci aj to bude reálne, ked sa povolia a osobne som este nikoho v lese nevidel ohluchnut id vystrelu. Ja osobne nevidim najmensi dovod tahat tlmic do lesa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 17.12.2018 o 13:50

O poslaní poľovníctva často vedia najmenej tí, ktorí to vyťahujú pri každej debate. Obvykle tým len maskujú vlastnú absenciu vedomostí a neschopnosť myslieť aspoň o krok napred. O nejakej empatii voči svojmu okoliu, ľuďom, zveri, alebo štvornohým pomocníkom - ako si práve krásne demonštroval - ani nehovoriac. To je proste pre nich španielska dedina, niečo úplne mimo ich reality. Nápoveda - zbytočné je púšťať sa do debaty, keď ani nevieš o čom je reč. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Hekler, 17.12.2018 o 13:40

úbohé zdôvodnenie, za celé stáročia žiaden poľovník určite neohluchol pri výstrele ... iba jedenkrát doteraz som tu jednému pánovi napísal že je sprostý... ale teraz sa k tomu neznížim aj keď by som sa asi mal, ale napíšem čo si myslím, u mňa si človek (nie poľovník) s poľovným lístkom, ktorý nepochopil poslanie poľovníctva a lovu zveri... svoje pohodlie nadradzuješ nad právo zveri na záchranu života, aj tá má svoje práva a to že počuje výstrel je len správne, má možnosť záchrany ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on xwolf, 17.12.2018 o 13:30

Na margo nielen termovízií, nočných videní a tlmičov - nikto nehovorí o povinnosti ich využitia, ale o možnosti. Dnes má zver kľud hlavne cez deň, keď je drvivá väčšina ľudí v práci. Ak to niekomu nie je jasné, tak by mal so sebou niečo robiť. Ohľadom technických možností, akú zver sa v čom dá rozoznať a posúdiť doporučujem doplniť vedomosti na úroveň dnešnej techniky. Potom sa do neba vynášaná chovnosť nebude posudzovať až pri dohľadanom kuse, ako to často býva. O bezpečnosti ani nehovoriac, môže byť na puške aj ten najdrahší puškohľad, už za silnejšieho šera nestačí na pozorovací ďalekohľad a už vôbec nie ani na ten najlacnejší digitálny nočný pozorovák. Toľko k diskutabilnej etike používanie súčasnej techniky. Nie každý by to mal, nie každý to chce mať a nie na každú pušku je to možné namontovať. Mám pridať aj zopár ironických poznámok na na adresu tradičných mysliteľov? Asi netreba. Stačí si uvedomiť, že to môže priniesť veľa pozitívneho a nie si len hneď predstavovať, že Fero/Mišo/Jano mi pod rúškom tmy uloví MOJE prasa. Všade, kde túto techniku môže LEGÁLNE používať nenastala žiadna genocída zveri ani nič podobné. Tak zostáva len dúfať, že naša mentalita nespočíva iba v závisti a v podporovaní obmedzení len preto, aby to nedajboh nemal sused odvedľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

on xwolf, 17.12.2018 o 13:20

Obidvaja máte palec dole za nepochopenie a neschopnosť uvažovať. Tlmiče na poľovanie používajú počnúc Škandináviou, Veľkou Britániou, Nemeckom, najnovšie susedným Rakúskom aj ďalšie krajiny. Prečo? Lebo nie sú zaostalí a dokážu uvažovať pozitívne. U nás je prvá myšlienka pri slove tlmič = pytliak, príp. vrah. Asi pozeráte veľa amerických filmov, alebo príliš často 30 prípadov mjr. Zemana. TLMIČ ako taký slúži v prvom rade na OCHRANU ZDRAVIA. Keď neviete čo to je, rád vám napoviem. To je hlavne sluch poľovníka a poľovného psa, ktorý má ten sluch ešte citlivejší. Snáď to viete, ale dosť o tom pochybujem. V ďalšom rade je to VÝRAZNE znížené vyrušovanie zveri v okolí, bez ohľadu na to, či sa jedná o individuálny spôsob lovu, alebo spoločnú poľovačku. A v neposlednom rade je to VÝRAZNE znížené hlukové zaťaženie okolia obcí, alebo miest. A to platí ako pre poľovanie, tak aj pre prevádzku strelníc. Takisto tlmič slúži ako účinná úsťová brzda na puške a tým sa významne podieľa na komforte a zlepšení presnosti streľby. Inými slovami, alebo po lopate - ten, ktorý si to neprizná a zakaždým pri rane zo svojho 30-06 zatvára oči a strieľa kusy do bachora, má možnosť na zásadné uľahčenie. Ak to dokážu pochopiť úradníci aj v byrokraciou zamorenom Nemecku, tak to snáď zvládne aj tradičný slovenský poľovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off mibe74, 17.12.2018 o 13:08

Som tohotiež nazoru. Tlmic je sprostosť na polovanie, na strelnicu ok. A termovizia??? V noci nech ma zver tiez pokoj a nie kazdy bude este v noci plasit zver po lese...Aj keď vyvoj nezastavis, vydobytky techniky sa tlacia do popredia, tak podobne zariadenia nech si najdalej vyuzivaju ozbrojene zlozky. Sme polovnici, nie vojaci. Hekler, za mna palec hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 17.12.2018 o 12:46

nech sa snažím ako chcem, stále nedokážem pochopiť prečo a na čo chce niekto poľovať s tlmičom a termovíziou na puške ? veď v termovízii neprečítaš a teda neposúdiš lovnosť trofejovej zveri ! to už čo za debilov toto navrhuje ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on xwolf, 17.12.2018 o 10:45

Toto čitatelia lovuzdar registrujú? - odkaz Asi nie, inak by tam tých potrebných 500 hlasov už dávno bolo, aby sa o tom mohlo ďalej rokovať. Čas je tuším len do 19.12. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 241-252 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM