Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 283
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off tanak, 28.12.2018 o 18:31

dede cca od 2008 mam narušené centrum rovnováhy a trvalo to cca 10 rokov pokiaľ sa mozog vyrovnal s problémom a to som prešiel doktorov od KE až po BA. NIEJE TO NIč PRIJEMNE ,PRI STRELBE POUZIVAM SLUCHATKA ALE SEDIET A MAT ICH NA UšIACH STALE TIEž NIEJE BOHVIE čO. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 18:27

Tanak - to čo uvádzaš beriem. Keď sa odosobníme od trendu , marketingu.. koľko strieľaš, že máš ak máš poškodený sluch... Položím otázku inakšie...poznáš v okruhu Tvojich známych strelecov, čo majú poškodený sluch vplyvom streľby ? Ja nie !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 28.12.2018 o 18:15

Ako pôsobí výstrel z pušky na sluchový orgán Dosahuje 120 až 150 decibelov. Svaly stredného ucha svojou činnosťou chránia vnútorné ucho pred silným zvukovým impulzom. „Pri výstrele je problém v tom, že svaly sa stiahnu a vytvoria bariéru o 5 až 10 milisekúnd, zatiaľ čo zvuková vlna pôsobí už o 1,5 mili- sekundy. Ochranný mechanizmus stredného ucha teda nestihne reagovať a dochádza k poškodeniu vnútorného ucha,“ S podobnými prípadmi sa vo praxi stretla Dr. Nechojdomová. Zväčša išlo o ľudí zo strelnice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 18:09

Lanus - ak nezavádzaš máš uvedený vek v profile 63 rokov, ako máš za tie roky poškodený sluch, beriem do úvahy to, že v čase min. režimu sa o tlmičoch uvažovalo len v špec. jednotkách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.12.2018 o 18:07

Je niekde lekárska zmienka aký počet výstrelov je potrebný na trvalé poškodenie sluchu strelca ? Rozbor trvalé poškodenie sluchu strelca, doporovodu ktorý je v xy vzdialenosti za, vedľa strelaca... atď... V zmazanom príspevku v inej téme som uvádzal, že raz alebo dvakrát do mesiaca chodievam pracovne na strelnicu kde s zdržiavam min 5 hod,obdobie 25 rokov viac, poškodenie sluchu son nezistil ani po vyšetrení sluchu lekárom ktoré som musel absolvovať z dôvodu zamestnania. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 28.12.2018 o 16:55

Všetci dobre vieme, že hlučné prostredie je veľmi nebezpečné, ale často krát si ani neuvedomujeme, aké veľké je riziko poškodenia nášho sluchu a tiež sluchu psov pri streľbe na zver. Žiaľ, v našej legislatíve sa používanie tlmičov hluku výstrelu zakazuje. Vraj aby sa nepytlačilo, ale je skutočne toto dostatočný dôvod na ich zákaz ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 28.12.2018 o 15:47

tanak - Je zbytočné našim "vyvoleným" a ich prisluhovačom ukazovať akékoľvek novinky z ktorých im ani nekvapne !!! Oni majú radšej pravidelný výpalnícky príjem z poplatkov za tlakové skúšky,psychotesty a povinné (ale účel neplniace) kontrolné streľby !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off babrosX, 28.12.2018 o 11:30

Ono by to asi chcelo viac pragmatizmu a menej bitia sa do pŕs, potom by sme asi prišli na to, že to s tým prípadným používaním tlmičom hluku nie je až také "dramatické" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hartge30, 26.12.2018 o 19:42

Reakcia na príspevok od xwolf, 26.12.2018 o 16:06 :
Akosi sme si zvykli odignorovať to čo sa nám ponúka a neskôr vyplakávať čo to tí druhí na nás vyparatili... preto aj takúto formu osvety vítam a chválim. Samozrejme viem akým spôsobom bola situácia riešená v CR, ani priamo nehovorím o pokroku ako takom a jeho vplyve na tradície ale niečo by sme mohli nechať po starom. Ten kto chce pozorovať cez termo - pozoruje, kto chce strieľať cez nočné už ním streľa ale povedzme si na rovinu či TO pomáha selekcii? no neviem, tam kde bude poslednou možnosťou nočný lov - OK, ale celoplošne zatiaľ asi nie. Ten moderátor beriem ako super vec (aj ked na tú zlamovačku by som ho nedal a myslím, že ani Ty :-) pekný príklad uviedol pepko28, ja osobne pokrok vítam hovorím len o tom, že istá skupina ten pokrok a možnosti vníma trocha inak, aj keď toto úplne neovplyvníme. Preto hovorím niečo áno a niečo zasa (zatiaľ) nie. Držme si prsty... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepko28, 26.12.2018 o 18:43

Reakcia na príspevok od xwolf, 26.12.2018 o 16:06 :
Xwolf,tu na fore je to tazko s ludmi,vacsina polovnikov uz roky vlastni pristroje nocneho videnia,ci uz pozorovacie alebo aj zameriavace,lebo zistily ze sa s tym da lepsie rozpoznat aj ulovit zver,proste dobu a vyvoj nezastavis,niekedy davno pametam polovnikov ako chodily s velkymi baterkamy po lese a presviecovali cele luky,kde boli oci padla rana az ked prisly k tomu tak zistily co vlastne ulovily,dalsia vec termo,u nas v reviry vdaka pozorovacej termo chytily dvoch pytliakov,takze ja v tom vidim len plusy,ohladom tlmica,tiez vyborna vec kedze chodim na skodnu za dedinu v zime tam by sa hodil, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 26.12.2018 o 16:06

Reakcia na príspevok od hartge30, 25.12.2018 o 15:58 :
Vďaka za podporu, každý jeden hlas sa cení, pretože drvivej väčšine držiteľov ZP a poľovníkov je prakticky akákoľvek snaha na poli legislatívy ukradnutá. Až do momentu zmeny, keď im to spadne na hlavu a potom sa všetci čudujú ako teliatka, že čo sa stalo a prečo im to nikto nepovedal. Kolegov by som uvedomelými nenazval, to by sa urazili. Skôr s kritickým a triezvym pohľadom. Ale v menšom kolektíve sa veci riešia ľahšie. Na margo vyspelosti - pozri sa do Čiech. NV/termo prístroje môžu nadobúdať legálne. Vznikol tam nejaký zásadný problém? Kríza morálky? Totálny úpadok tradícii? Určite nie. Chodím tam a všetko funguje normálne. Takisto je zarážajúce na akej úrovni sa chvíľu debatovalo na českom loveckom fóre na tému tlmičov (loveckeforum.info). Tak nejako by som to očakával aj u nás, ale žiaľ. Ako obvykle, absencia vedomostí sa prekryje nikam nevedúcim verklíkovaním o tradíciách. Pritom o tie tu vôbec nejde, stačilo by použiť zdravý sedliacky rozum a skúsiť sa na to pozrieť z tej lepšej stránky. Avšak ako som už písal predtým, zrejme je to stigma z doby minulej - zakázať a basta! Racionálnej debaty sa tu človek ťažko dočká, radšej sa vyťahujú najrôznejšie stupidity - máš na výber z predošlých "tradicionalistických" príspevkov. Každopádne ešte raz vďaka za podporu, môj povzdych nie je určený tebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

on xwolf, 26.12.2018 o 15:41

Reakcia na príspevok od jaro1, 25.12.2018 o 14:36 :
Na garážové výplody je škoda drať klávesnicu. Nič nepredávam, snažím sa možnou zmenou legislatívy pre ostatných rozšíriť možnosť voľby - mať/nemať, chcieť/nechcieť používať. Pre koho je to nepochopiteľné, tak má jednoducho smolu, mentálne na to nedosiahol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.12.2018 o 9:02

škoda že tie tlmiče niesu už povolene,dneska na spoločnej by sa hodili,tak tu fuči že by možno aspoň ten vietor nebol počuť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 26.12.2018 o 8:59

Reakcia na príspevok od xwolf, 26.12.2018 o 7:25 :
nedúfaj,strč do úľu a zabúchaj:):):):),Štastné a veselé sviatky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 26.12.2018 o 7:25

Reakcia na príspevok od lubenko, 24.12.2018 o 21:41 :
Mne zostáva len dúfať, že si podporil pripomienky rozporujúce novelu a nie novelu samotnú ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 25.12.2018 o 22:03

Vela občanov sem prešlo s PID, tam predavali z garaze teraz je v mode z dvora... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 25.12.2018 o 22:01

Igor- xwolf, este otazka suvisiaca s Heklerovym dolunizsim prispevkom na Teba zo dna 17.12. o 13:40, koniec tretieho riadku a stvrty. Ps- Igor, Ty si niekedy vystupoval na polovnickych strankach napr. polovnictvo.com, resp. PID ako lovec_1. To by mohlo vysvetlovat Heklerov nazor, ci si polovnik alebo lovec, ci ako povies? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hartge30, 25.12.2018 o 15:58

Bez ohľadu na to z akých pohnútok tu xwolf presadzujes svoje názory, bez urážky nerobím si žiadne ilúzie o vyspelosti národa čo sa týka použitia týchto produktov. Pokiaľ sa pohybuješ v spoločnosti tak uvedomelých kolegov, že môžeš oponovať spomenutému, naozaj Ti závidím. Ps pripomienky som podporil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 25.12.2018 o 14:57

Reakcia na príspevok od jaro1, 25.12.2018 o 14:36 :
Jaro, palec hore ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 25.12.2018 o 14:36

xwolf - nie je tomu tak davno, co si predaval uspesne podla blasera 300WM puskohlady z "garaze". Natiska sa logicky otazka ( kedze tvrdohlavo az besne presadzujes nocne videnia + tlmice na lov zveri ), Ty v sucasnosti predavas nocne videnia, atd...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 24.12.2018 o 23:12

Reakcia na príspevok od xwolf, 24.12.2018 o 15:01 :
Pozri, mna nemusis presviedcat co a ako, viem prakticky vyhodnotit, preco nasa spolocnost este na tieto prostriedky, najma pri pouziti v polovnictve nie je pripravena, nema to nic s povysenym hodnotenim zbytku komunity, ale suvisi s empirickym pohladom a konstatovanim stavu, ktory sa bude zhorsovat tym viac, cim budu tieto prostriedky lacnejsie a najma legalne dostupne. A nepresvedcis ma o opaku, viem svoje, pokial mi tu chces vykladat o predsudkoch a vnutornej sebadiscipline ok, ale asi polujes strikne v radoch uvedomelych a asi navyse mimo SR. V inych krajinach je povoleny napr. aj urcity limit alkoholu za volantom, skus hadat preco u nas nie? Mozno strelba do vlastnych radov, ale budme radsej vnutorne sebakriticki ako prehnane idealisticki, ani sucasne pravidla v ramci polovnictva pravdepodobne mnohi nedodrzuju. Niektori z neznalosti zakona, ini asi umyselne. O sucasnej pripravovanej novele, jej pozadi viem viac ako mozno tusis, naviac to, ze nesuhlasim s pouzitim noktovizorov a podobne v polovnictve neznamena, ze som proti tomu, aby si ich mohli ludia legalne zadovazit, hoc na sportovu strelbu alebo pre svoje potesenie a tiez to neznamena, ze nebojujem proti kazdemu zbytocnemu obmedzeniu, ktore chcu do zakona pretlacit. Z hladiska polovnickeho totiz novela udiera najmenej, bezni polovnici najviac pocitia skratenie doby planosti ZP. Ale som rad, ze triezvo uvazujuci su pre teba ti, co podporili hromadnu pripomienku(cim netvrdim, ze ja nie), ale tolko k predsudkom, ktore si nacrtol ;) Pokial moj prispevok povazujes za od veci, necitas medzi riadkami a proste mame rozdielny pohlad na sposob vykonu prava polovnictva. To je ok, ja vzdy akceptujem platnu legislativu (a to iste ocakavam aj od inych), ci nocne budu alebo nebudu povolene nezmeni to moj sposob lovu ani vnutornu etiku a moralku, naviac nacrtol som, kde by som a za akych okolnosti a pri akom love nocne prijat vedel. Ja som mal staru skolu polovnictva, kde boli aj brigady, zalomky, ucta k ulovku aj jeho patricne zapitie. Respektovali sa sposoby a doby lovu jednotlivych druhov zveri, dokonca casy ked som este ani nepoloval si spajam s nocnymi splnmi na diviaka s otcom, pirsovanim za jelenom ci “zjebom” hospodara na spolocnej na drobnu za spinave cizmy na nastupe. Lov za tmavej noci tam proste nebol. Toboz nie parohatej. A nemyslim si, ze ho nutne potrebujeme, ak ano, tak len kvoli vlastnej pohodlnosti a neschopnosti lovit inak. Sucasne sa zver uz aj tak tlcie hlava nehlava, hola aj na spolocnych a realitu poslednych rokov citit aj na jej stavoch, diviacej, najma z dovodu hlusenia masic ubudlo a taktiez aj vysokej. Na SR su sice miesta kde je vdaka monokulturam neumerne koncentrovana, ale maximum stavov je uz za nami. Preto pokial budem moct aspon edukacne skusit inym priblizit moj pohlad na polovnictvo, preniest nieco z toho co si pamatam z mladosti ja, a takto ho aspon troska zakonzervovat, spravim preto maximum. Preto naozaj, akceptuj, ze su aj ludia, ktori chcu aby polovnictvo sposobmi lovu a pristupom k nemu vyzeralo o 20 rokov aspon priblizne tak, ako 20 rokov spat. Nie je to boj proti niecomu, ale boj za zachovanie niecoho. Apropo stastne a vesele, bez ironie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

off lubenko, 24.12.2018 o 21:41

Reakcia na príspevok od xwolf, 24.12.2018 o 15:01 :
xwolf,neznamená že keď sme podporili noveluˇ,nesúhlasíme so Stagstalkerom a že ten tvoj božský ton príspevkov nás tu ohuruje,skus prijať aj názor druhej strany bez emocii ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 24.12.2018 o 15:01

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45 :
Stag, ani pokus o uhladený tón tvojho komentu neprekryje presakujúci obsah, ktorý je rovnaký ako v predošlých príspevkoch. Napísané od veci, s nepochopením a hlavne s predsudkami. Nehovoriac o povýšenom pohľade na zbytok komunity, keď podľa teba na to táto spoločnosť ešte nedorástla. Detaily rozoberiem, keď budem mať viac času. Zatiaľ zostáva len poďakovať triezvo uvažujúcim poľovníkom, ktorí podporili hromadné pripomienky od Legis Telum a ďalších navrhovateľov. Uvidíme, ako sa vyvinie diskusia v rozporovom konaní k novele. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 21.12.2018 o 16:43

Ano, Stagstalkerove myslienky a nazory a to nielen na nocne videnie, ale celkovo na lov a polovnictvo su odrazom vyspelej duse a mysle cloveka, ktory respektuje a ctí prirodu, prave poslanie polovnictva, tradicie, historicke odkazy nasich otcov, dedov, odkaz Sv. Huberta. Kiez by polovnikov s takymto slachetnym a rytierskym zmyslanim bolo co najviac, Slovenskemu polovnictvu by to velmi prospelo ! Boh Ti zehnaj, Stagstalker. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hartge30, 21.12.2018 o 15:52

To Stagstalker: Chcem verit ze polovnikov s takymto zmyslanim je u nas este stale dost. Niet co dodat, tradicie a hodnoty nas europanov odlisuju od zvysku sveta, zachovajme si ich a budme na ne pravom hrdi. Technicky pokrok nam prinasa vela prijemnych veci, je vsak naozaj nutne tlacit ho uplne vsade? Verim, ze dnes flinte sadne viac puskohlad s 92% priepustnostou svetla ako stary zeis 4 sam to tak mam, ale to je uz na flinte dost. Aj ked ten tlmic by som osobne pripustil, pozorovak do ruky tiez ano, ale nocne na flinty to nam netreba. To radsej povolme lov lukom. To je ale zasa ina kapitola. Ps. polovacka posliedkou so zlamovackou na pleci ked aj bez vystrelu - je to po com mi to naivne zelene srdiecko prahne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 20.12.2018 o 14:11

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45 :
dobre napísané a hlavne ku veci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Reakcia na príspevok od xwolf, 19.12.2018 o 0:33 :
Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

off dede, 19.12.2018 o 10:37

xwolf - chcelo by to zjednotit metodicky alebo to ostane na dohode kto počul z dvojice diviaky ako č. 1 a ten má pri strelbe prednost za predpokladu, ze sa nezacnu oje...ba..ť aby to nekoncilo poškodením ušnic a zvukovodu po udere otvorenou dlanou.. Vela je o vkuse a chciet prijat nieco nové... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 19.12.2018 o 10:11

Reakcia na príspevok od dede, 19.12.2018 o 8:14 :
dede, poslednou vetou si nechcene, ale presne vystihol stav mysle mnohých. Aj by si tie slúchadlá dali, ale čo keď sa im bude smiať nejaký lokálny mamľas. To radšej nie. A aj ego to nedovolí... Už som to spomínal, na poškodenie sluchu, trvalé, alebo dočasné stačí jedna jediná rana a kombinácia nevhodných okolností. Rozpisovať sa mi to nechce, ak ťa to skutočne zaujíma, je k tomu dosť dostupných materiálov na nete, že ako funguje mechanizmus poškodenia. Samozrejme, Otíkovia to čítať nemusia a ani nebudú. Im to nič nerobí. :-) Na margo tvojho príkladu, buď mal dotyčný pasívne slúchadlá, alebo ich mal vypnuté. Keď máš zapnuté Peltory a pridáš im, tak počuješ aj vo vzdialenosti 10 metrov od teba ako pošúcham prstami o seba. Zver počuješ neskutočne ďaleko. V praxi však vnímaš toľko ruchov, že človek ten plný výkon mikrofónov ani nevyužije. Každopádne je to veľmi citlivé a to je Peltor len taká priemerná, mainstreamová značka. Sú aj iné, menej známe, ktoré to posúvajú na ešte vyššiu úroveň. Tak ma napadá... keď ja počujem tie diviaky skôr ako sused, nemalo by sa to nejako obmedziť, alebo rovno zakázať? Však to nie je fér. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 19.12.2018 o 8:14

Mimo tému ...xwolf - na margo chráničov sluchu - ďalej hlucháňov, nezatracujem to v prípade strelnice, chodievam z práce min raz do mesiaca na strelnicu, kde sa zdržiavam v hluku cca 5 hodín. V prípade poľovačky koľko toho hluku vznikne počas individuálnej alebo spoločnej poľovačky aby došlo k poškodeniu sluchu ? Mám 50 rokov v zamestnaní som 31 rok a poľujem 30, tento rok som bol zamestnávateľom vyslaný na kontrolu sluchu. Poškodenie nezistené. Tento rok boli v obec. lesoch ...Niva belgičania, komické bolo keď popri jednom ktorý mal hlucháne na 10 m prebehli diviaky aj iná zver a poľovník bez reakcie. Zavše človek pozrie aj nejaké to video na You T.. a pri vysokohorských polovačkách som nezachytil použitie hlucháňov. Asi to bude vec vkusu a módy. Myslím, že tento módny trend udal Otík vo filme Vesničko má stredisková... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 19.12.2018 o 0:33

Koľkí? Tak možno jeden z desaťtisíc. Inak len detinské predstavy nadobudnuté z amerických filmov, príp. pamätníci z krvákov mjr. Zemana :-)) Zrejme je to nejaká hlboko vrytá stigma z čias minulých, že väčšina bude sama volať po obmedzení, alebo zákaze, len aby sa nedajbože niečo nezmenilo. Zrejme je skutočne rozdiel medzi typickým poľovníkom u nás a nejakým iným kdesi zo západu. Zatiaľ čo jeden hneď vidí v druhom pytliaka, ten druhý dokáže zúročiť technický pokrok vo svoj prospech a takisto voči zveri. Príklad? Priemerný puškohľad za pár stoviek a streľba kamsi do stredu čiernej machule. Pekne po poľovnícky, tradične. Takýchto je žiaľ mnoho - aj to najlacnejšie digitálne NV by v ich prípade bolo doslova prínosom pre zver. A aj to podivné škatuľkovanie, pozorováky povinne, zameriavače nie. Načo potom pozorovák, keď nie je úmysel loviť, treba prísť cez deň a netreba kupovať ani ten pozorovák. Počkať, moment. Veď zver vraj za svetla nechodí. Alebo áno? Tak ako je to vlastne? Detto s niektorými druhmi zveri, na prasatá NV/termo áno, na iné nie. Prečo? Sú diviaky menejcenné? A takisto tlmič, vraj na škodnú môže byť (asi aby sme si neodplašili to prasiatko), ale na inú zver nie. Znovu tá istá otázka, prečo? Podivné uvažovanie. A možno ani nie, len drvivá väčšina si to predstavuje tak, že ako to funguje v domácom revíri, tak to bude predsa rovnaké aj inde. Ibaže by nie. Ťažko je niečo vysvetľovať vo vecnej, technickej rovine, keď sa na všetko viac alebo menej skryte pozerá cez prizmu toho, aby náhodou niekto nemal niečo iné a nedajboh bol úspešnejší. Kto to kedy videl. Avšak asi nie je namieste sa tomu čudovať, keď dospelý človek verí na také stupidity, že rana z 30-06 je útok na zdravie človeka, alebo potenciálne použitie tlmiča mu asociuje turistu pred hlavňou zbrane. Čo potom ešte také veci ako termovízia, alebo NV, to už pomaly zaváňa rúhaním. Naozaj je väčšina tak obmedzená, že nedovidí o kúsok ďalej?! Smiešne je aj to, že tá "tlmičová a NV, termo" pripomienka nezískala zatiaľ ani 400 hlasov (500 je minimum, aby sa ňou zaoberali), ale tu sa už poniektorí stavajú na zadné a pritom v rovine vedomostí a relevantných informácií sú niekde úplne mimo. Ak pripomienka nebude braná do úvahy, v podstate sa nič nestane. Žiaľ ale iba v očiach tých, ktorí o nejakej novele ani netušia. Ono je v nej zakomponovaných viacero nových obmedzení, ale to by som už prenechal na samoštúdium každého. Na internet sa vedia pripojiť, tak veľa zdaru pri čítaní nových paragrafových znení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off babrosX, 18.12.2018 o 21:02

Chcel by som sa pánov diskutujúcich opýtať, koľkí z Vás reálne vystrelili z dlhej guľovej zbrane s tlmičom? Prípadne, koľkí boli pri tom, keď niekto z dlhej guľovej zbrane s tlmičom strieľal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 18.12.2018 o 13:29

Reakcia na príspevok od xwolf, 17.12.2018 o 23:59 :
Igor : stresy- podrazdenost, nervozitu az depresiu zapricinuje deficit vitaminov skupiny B. Skus si kupit kvalitny Stress B-komplex, napr. solgar B-komplex formula, to ti urcite pomoze ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 18.12.2018 o 11:15

Sľúbil som, napísal som, pri odoslaní ma odhlásilo. Uff, teraz to nebudem písať znovu. Tak snáď večer. Moja chyba, mal som si to skopírovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 18.12.2018 o 0:10

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 17.12.2018 o 23:58 :
Vidíš to príliš z kádrového hľadiska, ráno ti napíšem prečo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 18.12.2018 o 0:02

Reakcia na príspevok od jaro1, 17.12.2018 o 23:09 :
Vieš čo je vtipné? Keď prídu zahraničný hostia a mnohí z nich tie slúchadlá majú... ale miestny "ťuťmák" sa obvykle vyškiera, že "jemu to nič nerobí". Ja osobne elektronické Peltory nosím a pre zmenu sa smejem takýmto chytrolínom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 17.12.2018 o 23:59

Reakcia na príspevok od jaro1, 17.12.2018 o 22:16 :
Bola to blbosť vtedy a je to blbosť aj dnes, toho sa nezbavíš. Ak si dobre spomínam, tak tá volovina o 30-06 sa týkala najmä spätného rázu. Platí, čo som vtedy na to napísal. Priemerne urastený jedinec so správne zvládnutou technikou streľby nemôže mať problém pri použití 30-06, ani silnejšieho kalibru. Žiaľ, strelnica a tréning je pre mnohých sprosté slovo a tak si to odskáče zver. Tá sa nikomu sťažovať nemôže. To, čo píšem dnes, je o ochrane sluchu a nielen strelca. Nič to nemení na tejto a ani podobných bájkach, ktoré kedysi publikovali napr. v Hubertlove. Na otázku, či túžim po tom aby mi turista vbehol do rany ti môžem jedine doporučiť návštevu špecialistu z oboru psychiatrie a mal by si začať uvažovať nad vrátením ZP. Na margo iných krajín - prezradím ti tajomstvo, chytrý sa poučí od múdrejších, ako to robia oni. Neporovnávať sa s niekým, radšej "pre istotu", je akurát dôkazom neschopnosti, alebo absencie snahy niečo zmeniť k lepšiemu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 201-240 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM