Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 106
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off babrosX, 4.2.2019 o 15:10

Reakcia na príspevok od jaro1, 4.2.2019 o 12:46 :
Vážený pán Jaroslav, svoj príspevok som napísal na základe osobných skúseností, ktoré som získal počas poľovania v zahraničí. Myslím, že v príspevku je vymenovaných viac negatív, ktoré by bránili nejakému masívnemu používaniu v prípade jeho povolenia. Neradím sa k jeho obdivovateľom, môj postoj je skôr neutrálny. Ospravedlňujem sa ak Vás môj príspevok nejakým spôsobom pobúril. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 4.2.2019 o 13:01

Polovnictvo je nutne chranit a z tohoto pohladu veci som zato, aby sa tlmic hluku vystrelu povolil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 4.2.2019 o 12:46

babroX- nekydaj na stranku pofidernymi vyhlaseniami, mas 3777 prihlaseni a si 10 rokov na stranke lovu zdar. Za 10 rokov tvojho posobenia na stranke si napisal ledva 15 prispevkov, ostatne aktivity 0. To samo osebe hovori, kde je chyba, kto je nemohuci, vsak. Inac „tvoj“ prispevok ohladne temy je uz v jednotlivych prispevkoch autorov napisany. Takze ty si iba z kazdeho prispevku vytiahol co sa ti hodi, dal to sikovne dokopy a „tvoj“ prispevok uzrel svetlo sveta, vsak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 4.2.2019 o 12:28

Reakcia na príspevok od miso111, 3.2.2019 o 9:19 :
miso111, dal som ti "páčika", aj keď s tebou celkom nesúhlasím, ale dovolím si vysloviť domnienku, že praktická skúsenosť by ťa presvedčila. babrosX ho má za nadhľad :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off babrosX, 4.2.2019 o 11:02

Táto diskusia ukazuje, že stránka lovuzdar smeruje presne tam, kam sa svojho času dostalo PID. Kto tomu neverí, môže si pozrieť klesajúci počet príspevkov, kto diskutuje a akým spôsobom. Zosmiešňovanie, osobné invektívy, diskusia v štýle "kto je väčší Slovák", či kto má väčší .... (na zamyslenie pre nás všetkých). Argumenty o prípadnom poškodení sluchu výstrelmi by som skôr hľadal u ušných lekárov, vyhlásenie typu mne to neškodí sú na úrovni: dám si päť pív a som v pohode (odborné testy by možno odhalili niečo iné). Tradíciám verní zase navrhujú sluchátka (nie sú v rozpore s tradíciami?), dokonca také čo zvýrazňujú tiché zvuky (tu nevadí, že si tým zväčšujeme šancu na ulovenie, keď zver počujeme skôr?). Tlmič zvyšuje šancu na ulovenie? A je v rozpore s tradíciou? (okrem toho že hyzdí zbraň). Čím sa meria tradícia? Je 12x na puškohľade ešte tradičné, alebo tradícia je 4x? Ktorý kaliber je ešte v súlade s tradíciami? 7x57 áno, 300winmag. nie? Pri sprísňovaní zákona o zbraniach a strelive nám vadí argument lebo to môžu použiť teroristi, ale kľudne ho použijeme tu, lebo pytliak? K samotným tlmičom by som uviedol asi nasledovné: V severských krajinách sa používa, neviem či oni majú iných ušných lekárov, ale je fakt, že som sa stretol s argumentom, že to menej ruší nepoľovnícku verejnosť, menej poškodzuje sluch lovca i psa. Úroveň hluku to neznižuje na úroveň amerických filmov (žiadne puk puk sa nekoná). Výrazné zníženie hluku nastáva iba pri použití špecifického streliva (menej výkonné a tým pádom výrazne obmedzujúce využitie na poľovné účely). Baviť sa o tom, že aj tým sa dá strieľať na zver je presne ten typ argumentácie lebo terorista (aj malokalibrovkou sa dá loviť, čo niektorí z našich radov a z radov pytliakov úspešne overili a preto ich zakážeme?). Ďalším pozitívom je citeľné spríjemnenie streľby (týka sa spätného rázu), toto môže pomôcť tým, ktorý si kúpili výkonnejší kaliber, majú zle ergonomicky tvarovanú pažbu a bohužiaľ tým dosahujú horšie výsledky (je to jedna z ciest, samozrejme zbraň môže aj predať a kúpiť si inú). Tu nám jeho výhody asi končia a poďme sa pozrieť na jeho nevýhody. Tlmič výrazne znižuje estetickú stránku zbrane (takže nám odpadli ferlaškári a tí, ktorí tlmič považujú za neestetický). Výrazne mení ťažisko zbrane a predlžuje ju (koľkí z nás majú problém v uzavretom posede ticho manipulovať so zbraňou už teraz? Odpadávajú ďalší záujemcovia). Majitelia kombinovaných zbraní tiež môžu vystúpiť z radu záujemcov (na dolniakoch rozšírené ZH majú smolu). Pri používaní zbrane s tlmičom a bez môže vznikať rozdiel v miestach zásahu, takže tí čo by chceli používať zbraň s aj bez a nie sú ochotní každú chvíľu prestreľovať zbraň čelom vzad (veľmi veľká skupina, keď si pozrieme že koľko ľudí je za zrušenie kontrolných strelieb, nie za ich sprísnenie a skvalitnenie). Tlmič je možné namontovať iba na zbraň na to upravenú, takže buď si musí poľovník takú zbraň kúpiť (pre niektorých nie malá investícia), ale dať upraviť svoju (odstránenie mechanických mieridiel, alebo aspoň posunutie mušky a narezanie závitu). Koľkí z našich radov nie sú ochotní investovať do novej pažby, lepšej montáže, novšieho puškohľadu (odpadáva nám ďalšia nemalá skupina)? K životnosti tlmiča a k pomerom kvalita a cena sa tiež možno nájdu nejaké tie negatíva, ale k tomu sa vyjadriť neviem. Podčiarknuté a zrátané my vychádza asi takýto záver: Tí, čo chcú poľovať zakázanými spôsobmi lovu nimi poľujú bez ohľadu na zákon, povolením tlmičov by pytliactvo asi nevzrástlo. Vzhľadom k viacerým negatívam by som nepredpokladal masívne rozšírenie tlmičov, ich prípadných budúcich užívateľov by som hľadal niekde v prieniku množín poľovníkov, športových strelcov či nadšencov ako napríklad prebíjačov streliva. Myslím si, že otázka tlmičov je jeden z tých menej pálčivejších problémov našich zákonov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off freelander, 3.2.2019 o 19:49

Už z komentárov je zrejmé,že vzniklo viacej táborov, čo sa týka tejto problematiky.Šikovný študent na TU vo Zvolene, na lesníckej fakulte, už má polovičku diplomovej práce na tému tlmič výstrelov,teda na príslušnej katedre.Voľakedy dávno ,na Strednej lesníckej technickej škole v B.Štiavnici, nás učil predmet- Poľovníctvo Ing.Ján Kováč starší.Bohužial už nebohý.Ten nás vždy viedol k zachovávaniu tých najkrajších a najcennejších tradícií, čo sa týka poľovníctva, nevynímajúc ani prekrásnych loveckých zbraní z Ferlachu.Nuž aj ja mám jednu v kasni a necítim sa byť frajerom,len mám rád pekné veci.A okrem iného aj plnia svoj účel.Mám radšej poľovníka z ferlaškov v poľovníckom oblečení, ako maskáčového lovca s poloautomatom, s tromi nabúchanými zásobníkmi vo vreckách.No a kalibre,minimálne 9,3x62,alebo 300WinMag.Potom sa divia,že im zhadzuje z hlavy klobúky,ostanú strapatý,zo zubov im vypadávajú plomby a nakoniec sa sťažujú,že sú hluchý.Teda,žiadné tradície,žiadna úcta k starším,čiže aj poľovníctvo chytila nová doba.A keď už tak sa dohodnime,že úplne nech postačia,tie Dedeho oranžové chrániče.Ale ja si ich určite k Ferlaške nedám,mám len 6,5x57R 45 rokov a zatial nie som hluchý.LOVU ZDAR! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off dede, 3.2.2019 o 16:27

Reakcia na príspevok od miso111, 3.2.2019 o 9:19 :
Michal - viem si Ta predstaviť´ako beháš po katedre cez skúškové a na ušiach máš oranžovie chrániče sluchu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Huskyman, 3.2.2019 o 11:00

Čo takto inteligentne štople do uši, do 30 db intenzitu zvuku zvyšujú, naopak pri výstrele úplne stlmia, ideál na strelnicu, môžte ich mat na sebe a normálne komunikovať s kolegom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 3.2.2019 o 9:19

Zaujímavá diskusia. Len keď si čítam ďalšie informácie okolo tejto problematiky, prídem k názoru, že účinnosť tlmiča je vcelku relatívny pojem. Ak má hluk výstrelu guľovnice nad 145 dB, trvá 0,2 sek. a tlmič pri bežnom strelive zníži hodnotu o cca 30 dB stále som sa nevyhol kritickej hranici poškodenia sluchu. Tu je pár základných info. v slovenskej mutácií odkaz Veľmi ma zaujalo citujem: \"Z diagramu je možné zistiť, akému nebezpečenstvu sa vystavuje osoba, ktorá sa nachádza pred úrovňou ústia hlavne bokom od dráhy strely. Zatiaľ strelec sa nachádza v oblasti s relatívne znesiteľnou hodnotou decibelov. Za strelcom dole vľavo od stredu dochádza k odklonu zvukovej vlny. Naopak osoba vedľa strelca je vystavená väčšej hodnote decibelov. AJ KEĎ PRI VYUŽITÍ TLMIČA DOCHÁDZA K ZNÍŽENIU INTENZITY HLUKU, V PRIAMOM SMERE MÁ V MERANEJ VZDIALENOSTI OVEĽA MENŠÍ EFEKT. AKO RASTIE VZDIALENOSŤ OD ÚSTIA HLAVNE TAK SA BUDE EFEKT TLMIČA BLÍŽIŤ K NULE\" koniec citátu. Takže pri dostreľovaní tlmičom úbohé psíky nejako veľmi neuchránime. Preto všetci škandinávci okrem tlmičov majú na spoločných poľovačkách aj slúchadlá.Nie len na komunikáciu ale predovšetkým ochranu sluchu. Inak to nemá význam. Ja bežne používam pri love Peltorky hlavne pre zosilnenie zvukov zveri. Už som si na to zvykol a hlavne výstrel prakticky nepočujem. Medzistupeň tlmiča mi nijako nechýba. Kvalitné slúchadlá sú pre mňa výrazne lepšou, jednoduchšou, lacnejšou a hlavne účinnou alternatívou. Ohľaduplnosť na spoločných poľovačkách bude vždy len určitý mýtus pretože práve tam sa vyskytuje najviac už nižšie spomínaných načančaných frajerov s gravírovanýmí parádami z Ferlachu často kombinovanými. A na tých si tlmič naozaj neviem predstaviť. Dostreľovanie v pohonoch a najmä pri dohľadávkach by mala byť zásadne doménou vodičov a majiteľov psov. Tým pádom bezpečnosť a komfort psíkov je na nich. Tlmiče sú podľa mňa ďalšou fajn marketingvou záležitosťou budúcnosti na vyhadzovanie peňazí. Vždy budú lepšie, účinnejšie a preto bude treba na radu predajcu v zmysle pokroku každý druhý rok kupovať nový. A na každú guľovnicu samozrejme :o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

on xwolf, 2.2.2019 o 23:17

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 2.2.2019 o 14:24 :
Hm, pánska zábavka? To by s tebou v neďalekých zemiach nesúhlasili, ale budiž, nejako to treba obkecať. Keď tebe nič nehovorí ohľaduplnosť voči okoliu a ostatným, tak mne áno. Akonáhle ide o tvoj vychodený kus a ranné zore, tak na to by asi mal brať ohľad každý naokolo, to už tá ohľaduplnosť získava iný uhol a rozmer. Zaujímavé je aj to, že téme, ako to vnímajú psy (ignorujúc hovadiny tipu, že ich to povzbudí - nuž výcvik a skúsenosť nepustí... Len ich sluch nie, ale však to je len pes, čo tam po nejakej falošnej ohľaduplnosti), alebo ako ruší intenzívna streľba zver napr. na spoločnej v zime, tomu sa ty a spol. vyhýbate ako čert krížu sedemmíľovými krokmi, nedajboh o to zavadiť, lebo to by sa mohla debata zvrtnúť nepríjemným smerom a ťažko by sa odtiaľ kľučkovalo už obohraným piršom za úsvitu a popravami prasiat na kalisku. Detto naivný výmysel o sebaprezentácii s AI pažbou a pod. Prosím ťa, to si kde videl? Ja som zatiaľ zažil len majetnejších borcov, ktorí museli celému obecenstvu predviesť svoju gravírovanú jednušku, alebo vyšperkovaný dvojak z Ferlachu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 2.2.2019 o 22:59

Reakcia na príspevok od dede, 2.2.2019 o 17:59 :
Jasné dede, ty si jednička, nad akúkoľvek pochybnosť. Už len bodkovaný šál a môžeš vyraziť na ples. Nezabudni si nagélovať tú karbónovú udicu. :-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 2.2.2019 o 18:39

Reakcia na príspevok od dede, 2.2.2019 o 17:59 :
dede palec hore ha,ha ,ha ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 2.2.2019 o 17:59

x wolf - ja mám karbónovú palicu asi 3 roky, používam ju pri poľovačke v rakúsku, to som zabil.. spĺňam podmienky , som relevantný ? x wolf- mám doma sluchádla od AKG, model K 512 púšťam si rock, metal super do zvukovodu a počujem ...odkaz... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 2.2.2019 o 16:23

Reakcia na príspevok od tanak, 2.2.2019 o 15:49 :
Podla mojho nazoru najma kvoli marketingu, trh vyprodukuje hocico o co je aspon troska zaujem alebo co sa podari marketingovo “predat” tak, ze to clovek chce aj ked to vlastne nepotrebuje. Nikto tlmice nepresadzuje, len ponuka. Samozrejme urcite aj zbrojny lobing ma podla mna co do cinenia s tvorbou legislativy, ved preco si neotvorit dvere na dalsi trh a nezarobit? Preco sa ponukaju kratke hlavne v kalibroch, kde je to skor kontraproduktivne, znizujuce vykon, pricom strelba pripomina skor flambovacku spojenu s vybuchom delobuchu v posede, preco su vyrabane aj ultralahke pusky, kde uz je mala vaha skor na obtiaz, rozne camo prevedenia, puskohlady s nahravanim videa..., nie vsetko co sa vymysli je aj efektivne, castokrat skor len efektne a tym padom urcitej skupine trhu aj predajne. Co sa tyka severskych krajin, tam boli tlmice uz davnejsie. Sucasna zvyraznena produkcia reflektuje aj na ich zlegalnenie v Rakusku a kazdy vacsi predajca ich chce mat v ponuke, aby pokryl aj tu oblast trhu...aj ked neverim, ze budu niekedy masivne rozsirene a zavedene a u mensich vyrobcov ani vyrabane extremne na sklad, podobne ako pusky s gravirovanim. Je to podobne ako s autami, jeden vyrobca reaguje na druheho, nech si utrhne svoj kus kolaca na trhu. Navyse tlmic nie je nic co museli vymyslat, len rozsirili portfolio... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off tanak, 2.2.2019 o 15:49

len potom prečo všade presadzujú tlmiče od severských štátov až po rakusko. Každý výrobca zbrani ,blaser,sauer,manlicher atď.. už ponúkajú tlmiče ktoré sú integrovane v hlavni alebo extra ved ten tlmič nieje úplne bez hluku ,len vtedy keď použiješ redukovane strelivo a s takým mozeš strielat tak zajace ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 2.2.2019 o 15:22

Reakcia na príspevok od tanak, 2.2.2019 o 14:44 :
Tanak viem, ale nejdem tu rozoberat technicke parametre tlmicov, ich obmedzenia, efektivitu naviazanu aj na kaliber, kadenciu zbrane a aj s tym suvisiacu velkost a vahu tlmica a nechcem rozoberat ani ich zivotnost a suvisiace naklady. Na youtube si vsak pre zmenu najdes aj videa kde tlmia hluk vystrelu flaskou cocacoly na usti ci olejovym filtrom a to so slusnou uspesnostou. Vacsinou ked v teme o niecom pisem, aj s tym realne pridem do styku. Vo svojom prechadzajucom prispevku som chcel poukazat na ine, naviac tlmic casto nemaju v armade ani zbrane rovnakeho typu a kalibru aj keby mohli mat, lebo tlmic v armade ma inu funkciu ako ochrana sluchu strelca. Tak ani v polovnictve sa nehrajme na BOZP, ked existuju ovela lacnejsie, estetickejsie a efektivnejsie riesienia ako tlmice. Lebo o chvilu zacneme riesit respiratory kvoli splodinam po vystrele na polovacke alebo ako sa uz aj aktualne riesi, vplyv olova v strele. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tanak, 2.2.2019 o 14:54

Reakcia na príspevok od dede, 2.2.2019 o 14:53 :
nie nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 2.2.2019 o 14:54

Reakcia na príspevok od tanak, 2.2.2019 o 14:44 :
Lebo sa hrajú na vojakov ...dodržiavajú tradície ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 2.2.2019 o 14:44

Stagstalker,a vieš prečo armádne zložky nemajú na každej zbrani tlmič ? a nema to nič spoločne s ohranou sluchu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 2.2.2019 o 14:24

Reakcia na príspevok od xwolf, 2.2.2019 o 12:21 :
Tiez preferujem lahku pevnu teleskopicku palicu. Aj kvalitne termopradlo, optiku ci obuv i strelivo. Toto su oblasti kde pokrok vitam, zvysuju komfort aj zdravie lovca a nemaju zasadny vplyv na priebeh lovu ci jeho eticku rovinu. Ak si cital pozorne a nemal si zrak rozostreny slzami, urcite si zachytil, ze uplne nezavrhujem ani tie tlmice. Uz len z dovodu, ze neznizuju sance zveri ani nezvysuju uspesnost lovca mimo hranic etiky ako napr. termovizie, ale to sme prebrali a v tomto sa proste nezhodneme, mas svoj nazor a ten nezmenili ani niektore prispevky jedneho diskutera z ciech, ktory s termoviziou lovil, napisal ti aj preco s nou lovit prestal a co ich pouzivanie spravilo so spravanim zveri v reviri. Ty to ale nazyvas zvysovanie podmienok a efektivity lovu, ja stieranie etickych limitov v polovnictve, ktore v sucasnej dobe moze vytycit uz len sam clovek, kedze technika uz zmysly zveri predbehla. Treba selektovat pokrok a pokrok, nezavadzat do polovnictva automaticky vsetko len preto, ze to existuje. A ci to ovplyvni zazitok? No tomu co s tym lovi asi nie, lebo jeho zazitkova rovina je inde, ale tym co si chcu obhliadnutu zver vychodit, ale nestihnu lebo medzitym bez namahy padne za tmy na krmive ci kalisku, asi ano. Ale k veci. Keby som mal rozhodnut ci v ramci ochrany sluchu odporucam pouzivat tlmic alebo sluchadla, urcite som za sluchadla. Ani armadne zlozky nemaju na kazdej zbrani tlmic(a to strielaju vedla seba asi v inej intenzite a inymi razami a aj v inych situaciach), ale aspon vo vyspelejsich armadach ma skoro kazdy vojak sluchadla, s mikrofonom a prepojenim na vysielacku. Tie by som na spolocne zaviedol z fleku, minimalne uz len z dovodu bezproblemovej komunikacie susednych strelcov(kedy si vedia odkomunikovat napr. veci ako vidim ta, presuvam sa, koncime, ide zver, vidim honcov atd..) a pritom maju sluch chraneny ovela lepsie ako to spravi tlmic a naviac lepsie pocuju okolite zvuky, kedze taketo sluchadla ich zosiluju. A nemusime sa tu hrat na ohladuplnost ku kolegom, sluchadla na kazdych usiach ochrania vsetkych lepsie bez ohladu nato, aky kaliber mam a kolko od kolegu stojim....na trhu uz je aj par polovnickych modelov, tie zakladne, bez pripojenia vysielacky kupis za par desiatok eur. Cize menej ako najlacnejsi tlmic. Takze pokial sa bavime o zdravi pri vykone prava polovnictva, je tlmic najma “panska zabavka” pre tych, co si chcu zbran na polovanie spravit v style, ktory je mozno v inych krajinach bezny, ale u nas tradiciu nema(panskou zabavkou nenarazam na jeho nadobudacie naklady, lebo tie zakladne nestoja mailand, ale skor na sebaprezentaciu urcitej skupiny ludi, ktorym sa na polovnej zbrani paci tlmic, termo a AICS pazbenie... Pri love v blizkosti intravilanov obci, tak tam tlmic kludne ano, ale kedze intenzita strelby pri individualnom love je tak jedna-dve rany, ich realny vyznam je naozaj akurat tak na strelniciach v blizkosti obci ci zastavanych oblasti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 2.2.2019 o 13:42

Lubenko - nová doba prišla na Teba, x wolf Ti zariadil, nebudeš sa Ty počas tatranskej zimy preháňať v baranici z líšky stiahnutou na tých nefunkčných ušiskách, dáš si Ty pekne oranžovie chrániče sluchu. Celopažbenú guľovničku natrieš v sex shope zakúpeným lubrikačným gelíkom a nasadíš tlmič... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on xwolf, 2.2.2019 o 12:38

Reakcia na príspevok od lubenko, 2.2.2019 o 11:33 :
Kvôli vývoju sa nemusíš pechoriť po revíri vo filcákoch a ľanovom kabátci. Kvôli vývoju majú honci možnosť používať odevy, ktoré ich ochránia pred mnohými možnými poraneniami a doprajú im komfort pri celodennej námahe. Kvôli vývoju máme ďalekohľady a puškohľady, pri ktorých tie spred dvadsiatich-tridsiatich rokov vyzerajú ako detské hračky. Kvôli vývoju je na trhu tak rozmanité, kvalitné a presné strelivo, aké si pred pár dekádami dokázali postaviť iba nadšenci ručnou výrobou. Dnes je to bežne dostupné v obchodoch... A tak sa dá pokračovať ďaľej. Stačí si iba dohliadnuť ďalej ako po špičku nosa. Čo má kde opodstatnenie, o tom rozhodujú ľudia a ich potreby, nie povzdychy kdesi pri posedení. Môžem to pokojne zopakovať aj stoprvý raz - o charaktere poľovníctva, zachovávaní tradícii a úcte k zveri rozhoduje človek, nie to, či má na puške tlmič, alebo slúchadlá na hlave. Dá sa to zopakovať aj po stodruhý raz... a stále to bude nemenný fakt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 2.2.2019 o 12:21

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 2.2.2019 o 8:59 :
Dojemné, ako vždy, aj by som slzu vyronil... Dávam ti za pravdu, že kvalitné slúchadlá sú veľká pomoc, bez debaty. Tlmič je aj o ohľaduplnosti k okoliu a kolegom - len to tvoj fanklub nie je schopný prežuť, lebo sa to vymyká zažitému vnímaniu svojho sveta a tak to tvrdohlavo zavrhuje. Namontovať si ho na nejaký pidi lauf je vždy lepšia voľba ako úsťová brzda. Žiadna povinnosť používania nám nehrozí, skôr by to bolo v určitej obmedzenej miere. Bolo by fajn mať možnosť voľby. Vetu o stáročiach poľovania bez pomôcok beriem ako zábavné spestrenie, tech. pokrok v minulom storočí urobil aj vďaka opovrhovanému a nenažranému "biznisu" taký skok, ako nikdy predtým v histórii - a z toho či chcú, alebo nie, profitujú všetci súčasní tradicionalisti. Snáď sa podarí pochopiť, že tieto veci nijako nemenia podstatu a funkciu poľovníctva, ale zlepšujú podmienky a efektivitu lovu. Nič to neuberá zo zážitkov a priebehu poľovačky, to totiž záleží na poľovníkovi, nie na jeho výbave. Ja tiež najradšej lovím cez deň, keď mám zver "vo farbe a v HD rozlíšení", ale nemám kvôli tomu klapky na očiach a vidím alternatívy. Ohľadom poškodenia sluchu, ktoré sa tu tak úporne zveličuje z dôvodu nepochopenia jeho mechanizmu vzniku, môžem doporučiť heslá pre Google ako "Noise induced hearing loss", alebo "Recreational firearm noise exposure". Silvestrovským výčinom porovnateľným s úvodom do tretej svetovej vojny som nikdy nefandil, kto tam ide, tak snáď vie čo ho čaká. V kontexte s témou je to však nepodstatné. Nakopírujem sem citát z jedného článku, je to jednoduché a zrozumiteľné: "Orgán sluchu je uložený v slimáku vnútorného ucha a má asi 20-tisíc vláskových buniek, ktoré zaznamenávajú zvuky neuveriteľného rozsahu – od sotva počuteľných až po najsilnejšie. Ak ich opakovane vystavujeme decibelovej smršti, stratia regeneračnú schopnosť a človeku hrozí porucha sluchu i hluchota. Pri krátkodobom hlukovom zaťažení sa organizmus bráni ochrannými mechanizmami, stredoušnými svalmi. Ak sa stihnú stiahnuť, hluk nemá takú razanciu, bunky sa nepoškodia natoľko, aby sa nedokázali zregenerovať. Znížená schopnosť počuť sa časom upraví. Ale pri náhlej traume, napr. výbuchu, tresku, veľmi hlasnej hudbe, keď sa ochranné svaly nestačia stiahnuť, vláskové bunky sa poškodia, nezregenerujú a odumierajú. Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie má hladina hluku presahujúca 50 decibelov (dB) na ľudí mierne rušivý účinok. Ak obsahuje 55 a viac dB, pôsobí rušivo. Dlhotrvajúci hluk môže trvalo poškodiť vláskové bunky vnútorného ucha. Týka sa to najmä vyznávačov hlučných diskoték, športového motorizmu, poľovníkov, ale aj ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí." ...... Pre tie vlásočnice neexistuje horší nepriateľ ako vysokointenzívny impulzný hluk = výstrel. Ešte na záver musím pripomenuť každému, kto by si chcel kupovať chrániče sluchu - NIE KAŽDÉ slúchadlá sú vhodné na ochranu pred výstrelom. Seriózny výrobcovia majú na to určené modely, ktoré najvhodnejšie ochránia pred hlukom z výstrelu: odkaz P.S. Moja obmedzená skúsenosť je taká, že v Rakúsku som inú "vysokohorskú" palicu ako drevenú nevidel. Na domácej pôde však uprednostňujem teleskopickú nastaviteľnú, ktorá poskytuje nepomerne lepšiu oporu a tým aj presnejší výstrel. Svišťom zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 2.2.2019 o 11:33

xwolf,chod už dakde k šípku s tým tvojim vývojom,keby sa ten vývoj zastavil v určitých oblastiach,kde nemá vôbec žiadné opodstatnenie,s vývojom speje poľovníctvo do riti,ešte si skúste zaobstarať robotou ,ktorí za vás budu chodiť aj do hory a vy ich budete sledovať od monitoru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 2.2.2019 o 11:27

Reakcia na príspevok od dede, 2.2.2019 o 11:08 :
dede, to chce počkať tak rok, aby sa dalo uvažovať s nejakou zásadnejšou penetráciou trhu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 2.2.2019 o 11:26

Reakcia na príspevok od freelander, 1.2.2019 o 22:53 :
Nejaké ďalšie perly ducha nebudú? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 2.2.2019 o 11:08

x wolf - hoď sem po čase info z Rakúska ako vstúpol predaj tlmičov na poľovníckom trhu od 1.01. 2019. V jeseni idem opäť na poľovačku do Tirolska, uvidím ako sa odhlučnili v Tirolsku ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 2.2.2019 o 8:59

Co sa tyka argumentacie ochrany zdravia, tak tie kvalitne sluchadla spravia skutocne lepsiu sluzbu ako tlmic, ktory v praxi z vystrelu zrazi cca 30db. A to bezohladu ci mam alebo nemam tlmic, lebo je mi naprd, ked sused vedla mna trestne z 300win.mag s 51cm hlavnou a kompezatorom, lebo mu ten kratas dviha po vystrele az do nebies. Naviac, tlmice podla mna nikdy povinne nebudu, cize psom na spolocnych co sa hluku tyka velmi nepomoze ked bude “tichsie”, o tych cca 30 db strielat kazdy 5 ci 10 strelec, najma pokial budu pri psoch strielat honci v pohone z brokovnic (ci aj na tie dame tlmice?) resp. z kratkych gulovnic do pohonu (napr.remington seven, resp.hocico s hlavnou 47-51cm). Potom nezabudajme aj na tych, co pre zmenu pred tlmicom budu preferovat kompenzator alebo ustovu brzdu, cim par dB este do tejto kakofonie pridaju :) A klud po vystrele na skuskach psov sa bude skusat s tlmicom ci bez, ci ako? Kto zazil silvester v meste ci na sidlisku vie, ze spolocna polovacka je hladinou aj intenzitou hluku oproti tomu kapslova prestrelka s detskymi hrackami. Beriem argument zvukoveho komfortu pri strelbe v mestskych lesoch, tiez moznost doplnku pri love skodnej ci individualnom love, aj najma pri strelbe na strelnici blizko obce, kedze predpokladam, ze zvukovy komfort strelcov na strelnici budu plnit najma sluchadla. Ale robit tu z tlmica ochranny prostriedok, po storociach polovania bez nich je slaby argument, pokial by vystrel v ramci polovania az takym devastacnym sposobom posobil na ludske zdravie, uz davno mame ochranu sluchu nariadenu zakonom(a to podla mna urcite vo forme sluchadiel, ktore tlmia zvuk vystrelu, nie ine zvuky a nie vo forme tlmica), kedze jednak urcite poluju aj usni lekari a jednak mnoho polovnikov sluch potrebuje k zivotu aj k praci...Etiku a estetiku tychto zariadeni uz nejdem ani riesit, lebo nema vyznam viest diskusiu, pokial protiargumentom bude vzdy “pokrok”. Teraz nenarazam tak ani na tlmice, ale ine doplnky, nechcem sa opakovat, lebo som uz viac krat prezentoval aky mam nazor nato, aku funkciu a postavenie by malo polovnictvo v spolocnosti zastavat a v akej podobe sa urcitym sposobom konzervovat. Mozno len jeden priklad za vsetky. Mal som moznost zucastnit sa lovu kamzika a svistov v jednom rakuskom reviri, ktoreho uzivatel bol sucasnej aj jeho majitel, jednoducho clovek, ktory nie je extra financne limitovany. Pri driapani sa po vrchoch pouzival klasicku dlhu drevenu palicu, jeho oblubenou zbranou bola manlicherka so swarovskym ako optikou a hoc ma v reviri aj nejaky ten hotelik s modernym ubytovanim, byvali sme v 2000mnm v chatke bez vody, elektriky, kde sme vecer kecali pri svieckach a kurili v peci, tak ako to preferoval aj sam majitel. Super spomienky. Poluje aj mimo Rakuska, uspesne, bez noktovizorov a tlmicov. A najma ho lov aj po tych xy rokoch co poluje stale naplna a robi mu radost, zver ulovi za svetla ci sera a uspokoji ho aj par ks rocne. Filozofia, hodna stotoznenia a nasledovania, najma v dnesnej nenazranej a uponahlanej dobe “pokroku”... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off freelander, 1.2.2019 o 22:53

Reakcia na príspevok od xwolf, 1.2.2019 o 22:29 :
Javorové koryto,krava mala zimnicu,keď ma milá rada máš odrez si kúsok sáry.Tak asi toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 1.2.2019 o 22:43

Reakcia na príspevok od fanda, 1.2.2019 o 22:28 :
Aká doba skončila a kam sa vývoj posunie určuje najmä dopyt zákazníkov, ich kúpna sila a technický vývoj. Mňa živí niečo iné, takže si na nesprávnej adrese. A nedovoľ tým obchodníkom, nech ti čokoľvek vnútia. :-))) K Zeisske ti gratulujem, pekný spomienkový predmet na doby minulé. Pozoruhodné je aj to, ako sa nostalgici obrovským oblúkom vyhýbajú otázke ochrany zdravia, alebo hlukovej záťaže okolia. Pre istotu ani ceknúť, ľad je príliš tenký. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 1.2.2019 o 22:29

Reakcia na príspevok od freelander, 1.2.2019 o 21:26 :
Boli časy, keď autá nemali bezpečnostné pásy, airbagy, katalyzátory výfukových plynov... našťastie vtedajší ťahači káčerov na vykorisťovateľskej strane barikády dokázali dohliadnuť aj ďalej - volá sa to vývoj. A keď potom "super" produkty jednej podivnej a na jednom mieste prešľapujúcej doby zažili zrážku s realitou na voľnom trhu, tak najpríhodnejšie slovo bolo vrak. Pred 89 sa nedalo počítať s nejakou technikou na úrovni, ktorá by oslovila zákazníka na druhej strane plota. Jediná šanca bola predávať to za symbolické ceny, aby aspoň pár valút pritieklo do kasy... Nostalgické spomienky patria k stolu s rovesníkmi, nie do debaty o technike a ochrane zdravia. Inak sa zase bude stokrát prežúvať to isté a ten koho téma skutočne zaujíma a chápe o čo ide, sa nič nové nedozvie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 1.2.2019 o 22:28

xwolf: Jaká doba skončila to určujete vy obchodníci ? Já ti něco povím myslivost, která mě baví a na kterou mám nezapomenutelné zážitky již od ranného dětství, se neslučuje s těmito kravinami ono tyhle tlumiče již existují pár desítek let, a do myslivosti prostě nepatří, mimochodem zeiss 4x32 mám taky výborná optika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off freelander, 1.2.2019 o 21:26

Boli časy, keď sme viacej párov vibrám, značky Botas, zodrali v služobných golfkách, v režijných revíroch štátnych lesov.Doprevádzali sme zahraničných hostí so všetkou úctou.Nikoho ani nenapadlo používať tlmiče na loveckých zbraniach.Tlmiče sa používajú na krytých strelniciach, čo je OK.Priatelia, čo v tých časoch ťahali káčerov v krátkych nohaviciach ,dnes majú patent na všetko.Ináč 110 R coupé bolo super auto .A Zeiss 4x32 tiež.Coupé som mal a 4x32 stále mám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on xwolf, 1.2.2019 o 20:21

Reakcia na príspevok od fanda, 1.2.2019 o 14:59 :
Biznis je aj to, keď natankuješ na pumpe, alebo nakúpiš v obchode. Práve na tebe zarobili... To ti ale asi nevadí, že jo. Doteraz to išlo bez tlmičov a pôjde to aj bez nich. Akurát tam, kde sú schopní uvažovať aj inak, než v intenciách tlmič=pytliak, alebo tlmič=nájomný vrah z dôb mjr. Zemana, tak tam vedia aj to, že používanie tlmiča je vo veľkej miere ohľaduplnosť. Voči svojmu zdraviu, kolegom na spoločnej, psom a v neposlednom rade ide aj o výrazne nižšie rušenie zveri. Výmysly o pyrotechnike môžu byť argumentom voči tým, ktorí o technickej stránke veci nemajú ani potuchy. Alebo máš dojem, že ten enormný hluk, či už výstrelu, alebo delobuchov tým psíkom prináša nejaký pôžitok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on xwolf, 1.2.2019 o 20:04

Reakcia na príspevok od freelander, 1.2.2019 o 18:31 :
Vtipné je, že neschopnosť pochopiť, kam sa uberáme tu chýba viacerým. A ešte väčší fór je to, že v kombinácii s absolútnou neznalosťou problematiky sa to pokúšajú vydávať za nejakú pofidérnu cnosť. Doba Š-110, toaleťáku ako šmirgeľ a zakazovania všetkého možného už chvalabohu dávno skončila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 1.2.2019 o 19:42

To bude práce pre zbrojárou aby rezaly závit na hlavne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 1.2.2019 o 18:54

Reakcia na príspevok od fanda, 1.2.2019 o 18:32 :
to uz je predsa zakazane to nevieš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 1.2.2019 o 18:32

tanak. A co ohňostroje dělobuchy a podobná volně dostupná pyrotechnika, hrubě převyšující hluk výstřelu ta psům nevadí ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off freelander, 1.2.2019 o 18:31

Dobrý večer.Otázka znie prečo tlmiť výstrel?Chceme sa zatajiť,keďže sme netrafili a výhovorka znie strieľal som na líšku a utekala...Poľovní psíkovia znášajú výstrel,pretože od malička sú pri tom.Aj policajné kone,ktoré sú nasadené pri demonštráciách sa nesplašia,znášajú hluk všemožný.Sú vedené k tomu.Ja poľujem trojakom tam sa nedá montovať nočné videnie,tlmič ani úsťová brzda.A som ako poľovník šťastný 45 rokov.Nič mi nechýba,možno len to,že nechápem kam sa uberáme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on xwolf, 1.2.2019 o 15:45

Reakcia na príspevok od dede, 1.2.2019 o 12:56 :
Absolútne irelevantná poznámka. Aj keby to ukazovalo o 0,2, alebo 0,5 dB viac, je to v kontexte témy úplne jedno. Zbytočné zaplevelovanie témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov