Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tlmič hluku výstrelu - diskusia

pridané: 22.11.2007 9:46

Aké sú vaše názory na legalizáciu tlmiča na Slovensku? Jeho výhody, nevýhody a postrehy zo skúseností zo zahraničia.

počet zobrazení: 27 093
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 19.12.2018 o 23:45

Co sa tyka tlmica, viem ako znie, ci uz z dlhej, kratkej alebo zbrane samonabijacej. Co sa tyka tlmenia, moze dosiahnut uroven “americkych filmov”, ale kombinaciou vhodneho kalibru, subsonickeho streliva a kvalitneho tlmica. Pri dlhej na polovne ucely sme v inych decibeloch, ale to ti rozpisovat nemusim. Sam som aj sportovy strelec, preto rozlisujem aj oblasti, kde by som co na zbran povolil. Apropo, to, ze sucasna smernica eu je tak prisna ako je, je do znacnej miery aj zasluha slovenskych expanzov, pokial sa v teme orientujes, nemusim ti hovorit preco. Co sa tyka nocnych a inych srandiciek na zbrani, je to len o tom, ako sa na polovanie a sposob lovu pozeras a ako chceme, aby polovnictvo dalej vyzeralo. Lebo co bude po nocnych videniach? Klony AR15, terma a hlobenie diviakov ako v amickych videach na youtube? Mozno aj nahananim z auta? Pytas sa preco pri diviakoch nocne a inde nie. Nuz z rovnakeho dovodu, preco sa diviak, ale aj napr. vlk ci liska moze lovit aj v noci za splnu a vysoka nie. Diviak je najma zver nocna, lovi sa aj teraz v noci pocas splnu, tak ako v minulosti. Pernatu strielame brokom. Ci ta je menejcenna, ked gulou do nej nemozeme? :)Neviem ako polujes a ci si mal moznost ulovit zver aj posliedkou ci na prechodoch za svitania, ale vysoku zatial aspon u nas nie je problem cez den odlovit. Za plneho svetla, pekne tradicne :) aj jelene v ruji budeme tak pohodlne cez nocne? S prinosom pre zver? :) Proste nerozmyslas tak, ze tu vysoku sa proste takto za tmy strielat proste nehodi, to je ta absencia moralky a tradicii, ktoru vytlaca technika tak, ze mnohi totalne vypustili iny ako prakticky pohlad na vec(vidiet, trafit, ulovit, bez ohladu na okolnosti a snahu nieco tradicne dodrzat a tymto sposobom zachovat). Normalni polovnici, predovkari ci lukostrelci mozno chapu naco narazam. Vies, vnutorne dedukujem, ze nocaky na zbrane tlacia do zakona najma ti, co ich podla mna uz maju, ale kdesi vzadu ich to tlaci, ze to nie je ok, tak, by to mali radi naporiadku :) lebo su zvyknuti strelit hocico najma cez noc, s predstavou, ze takto je to humannejsie, v predstave, ze zvysok tutmakov striela na machulu....zodpovedni lovia ako maju, kedy vedia, kde je hlava a rit zveri, ti co bachaju na machulu budu bez ohladu nato, ci nocne povolia alebo nie. Druha vec je, ze prave tito “nocni lovci” maju problem ulovit inak ako v noci z posedu, ci uz z dovodu pracovneho, kondicneho alebo absencie polovnickeho kumstu. Pytas sa preco pozorovacie nocne ano a preco na zbran nie. Nuz okrem toho, ze cez to pozorovacie proste nestrelis :), je tu argument bezpecnosti, ale najma funkcie a to je...pozorovanie. Vies, su ludia, ktori dokazu a tesi ich zistit co kde chodi a ako sa tomu dari. Nemusia vzdy lovit, ale ak svetelne podmienky tomu vyhovuju- napr.sero, tak preco sa nepresvedcit, ci ten kus diviacej nema v trave naokolo prasce. Bez ohladu nato, ze ho viem strelit cez klasicku optiku bez vacsich problemov. Neraz som prenocoval na posede len preto, aby som si odpozoroval rezim zveri a proste sa len vyvetral. Ja nie som proti zavedeniu kazdej takejto technickej novinky do polovnictva preto, ze neviem co to dokaze, ale preto, ze prave viem co ano. Garantujem ti, ze mi cez ruky presli veci, ktore si v civilnom sektore nevyskusas. Polovnictvo treba urcitym sposobom a v urcitych oblastiach konzervovat, pozerat nan ako na folklor a snazit sa zachovat to posledne tradicne co v nom ostalo. Je to zaujmova cinnost, hobby, ma byt urcitym odkazom na doby minule, mozno aspon hodnotovo. Je to aj o tom dat sancu, obmedzit sa tam, kde uz technika davno limity zrusila. Alebo zrusme polovnicke signaly, halali, oblecenie ci zvyky ako zalomok ci pasovanie lovca a prejdime na styl spoza mlaky, kde to tlcu tym co trh vypluje na svojich vyse par 100 arovych pozemkoch. Ja cim dlhsie polujem, tym sa mi viac paci lahka jednoranova zlamovacka a dobre odvedeny vystrel za dobreho svetla. Ale neviem ci mi rozumies kam vobec tymto mierim...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 60

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off fire, 14.2.2019 o 8:52

Reakcia na príspevok od xwolf, 13.2.2019 o 22:11 :
ja som aj za tlmiče ,aj za kuše, luky,aj za nočné,ja som za všetko čo je nové,veď vývoj aj v tomto smere ide dopredu ale keď to niekto odklepne my nespravíme s tým nič,záleží už len potom na nás ,či to aj v praxi potom využijeme....veď veľa veci je už teraz v ponuke,veľa sa z toho už používa ale každý sa tu tvári ja nič ja muzikant.....toto je môj názor na danú tému ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 14.2.2019 o 8:47

Reakcia na príspevok od xwolf, 13.2.2019 o 22:06 :
odpovedz mi na to čo som sa pýtal a nie na to čo si ty vygugliš ,to vie i malé decko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 13.2.2019 o 22:11

Reakcia na príspevok od fire, 13.2.2019 o 17:31 :
fire, počul si už niekedy takú vetu, že "nie je nič praktickejšie ako dobrá teória"? Nie? Nečudujem sa. Najhorším utrpením rádoby vtipálka je to, keď sa chytrácke poznámky otočia jeho smerom. Však :-) Či? Či nie? Či ako teda? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off xwolf, 13.2.2019 o 22:06

Reakcia na príspevok od lubenko, 13.2.2019 o 16:15 :
Informácia získaná vlastnou námahou je cennejšia, ako tá naservírovaná na podnose. Ale pre srandu som zadal do Google heslo, ktoré ma v ten moment ako prvé napadlo "lov lukom na Slovensku". Aha, čo mi to vyhodilo. Kúzlo nechceného? - odkaz . Normálne déjà vu, presne tie reči, o akých som tu písal o pár príspevkov nižšie. Lov lukom mňa osobne neláka, ale nie som ani proti nemu. Ak to niekto ovláda a vyhovie našim legislatívnym medziam - nech sa páči. Zaujímavé, že tam písali tí istí "argumentátori" ako tu, spoločne pod vlajkou "sme proti všetkému"... :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fire, 13.2.2019 o 17:31

XWOLF ohľadom tlmičov ovláda snáď všetko.....žeby iba z teórie ?či? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 13.2.2019 o 16:15

Reakcia na príspevok od xwolf, 13.2.2019 o 10:00 :
mohol by si ozrejmiť ,kde sa môže lukom a kušou polovať a za akých podmienok ,pre nás čo nevieme čítať zákon ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off xwolf, 13.2.2019 o 10:00

Reakcia na príspevok od fire, 13.2.2019 o 9:27 :
A zákon sme aj niekedy čítali? Alebo aspoň tušíme čo to ten zákon je? Či len klasické tliapanie spoza stola? Pred rokom 2009 sa obdobne hádzali o zem odporcovia lovu lukom,alebo kušou - tie isté slaboduché reči typu "pečienkári, rozmach pytliactva, v revíroch nastane peklo..." Máme rok 2019 a nejako sa tým nepodareným lukostrelcom ani za dekádu nepodarilo upytlačiť a vykynožiť všetku zver. A to si ten luk, alebo kušu môže kúpiť prakticky každý. História sa proste opakuje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fire, 13.2.2019 o 9:27

a čo tak kuše a luky..tie sú skoro nehlučné.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.2.2019 o 6:39

Aj prepínač z Devínskej n/ Vsi bol športový strelec... mal prerobený-upravený Sa, vz. 58 na streľbu dávkami.... Na strelnici nech sa používajú hlucháne, štople a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tanak, 11.2.2019 o 19:59

Bývalý člen útvaru osobitného určenia sa obrátil na Harabina, aby pomohol držiteľom zbraní ochrániť svoje práva pred pripravovanou novelou zákona o zbraniach a strelive Ako Reaguje novela na požiadavku športových strelcov, aby mohli na strelniciach využívať tlmiče? Nereaguje! Používanie tlmičov na oficiálnych strelniciach by výrazným spôsobom znížilo hlučnosť na strelniciach. Štátni úradníci pripravujúcu novelu však o tom nechcú ani počuť. Stále majú nejaké predsudky, že je to niečo zlé, niečo, čo treba zakázať. Sám som držiteľom tlmiča /doterajšia možnosť získania len na výnimku na zberateľské účely/. Tlmič sám o sebe je časť zbrane, ktorá má číslo, tj. štát o tom má vedomosť a podlieha evidencii. Keby som to mal povedať slovami pacifistu tak zbraň je nebezpečná a nie tlmič. Okrem toho niektoré škandinávske štáty dnes už majú zákonom stanovenú nevyhnutnosť používania tlmičov pri výkone práv poľovníctva, tzn. aby zver nebola nadmerne rušená pri love. clanok tu odkaz# ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 11.2.2019 o 6:24

Ja si sice ten tlmic nekupim, pretoze by mi to velmi predlzilo celkovu dlzku aj tak dlhej zbrane, v lese nevidim opodstatnenie tlmica pre mna pri mojich kilometroch, co chodim peso,na strelnici aj tak mam spunty, ale pre druhych, ktorí ho chcú pouzivat som ten navrh podporil, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Stagstalker, 10.2.2019 o 19:00

Reakcia na príspevok od perinded0, 10.2.2019 o 16:13 :
To, ze chces formou peticie pomoct legalizacii tlmica je v poriadku. Tiez som nazoru, ze jeho legalizacia by bola v poriadku, podobne ako sa casom legalizovali aj lasery na zbrane. Ale nerob zo seba obet systemu a “stareho” zakona. Policajti u teba urcite nerobili “raziu”, ale podla mna domovu prehliadku, ktoru nariaduje zakonny sudca na zaklade navrhu prokuratora, navyse domovka je vzdy odovodnena a musi mat opodstatnenie(vyplyvajuce z vysetrovania, podnetu vysetrovatela). A kedze ta sa robi najma v suvislosti s hladanim osob a veci majucich suvis s konkretnou vysetrovanou trestnou cinnostou, bud ju u teba robili ako u obvineneho, podozriveho alebo inej osoby, u ktorej taketo hladane osoby alebo veci (suvisiace s trestnou cinnostou) maju byt. A popri tom ti odhalili trestnu cinnost inu, tj. prechovavanie zakazaneho doplnku zbrane. Sadzba je aka je, ale to sa stazuj u legislativcov a v parlamente. Za drogy je to este horsie a tiez sa neda vyhovarat, ze inde je napr. marihuana legalna. A vysvetli mi prosim ta naco ti bol tlmic na malokalibrovku, ktoru si podla tvojho tvrdenia za rok ani z trezora nevytiahol, asi kvoli ochrane toho sluchu, ze ano...A odlozeny si ho mal asi na pouzitie na strelnici, medzi ludi, nech im chranis sluch, ze...a zo vsetkych zbrani si si ho zadovazil akurat na malorazku, kde ma tlmic z hladiska realneho utlmenia zvuku najlepsi efekt...Dolezite vsak je, ze si nikdy nepytliacil a asi si ani nechcel :) vedel si co doma mas, holt, zbrojak pase, sloboda mozno tiez(zalezi ci ta stihaju len za ten tlmic alebo aj za ine), bezuhonnost taktiez papa a tym padom problem zamestnat sa tam, kde treba cisty register...Ale paradne poucenie, dobre, ze si to napisal, nech aj ini, sucasne pod fuz sa usmievajuci vedia, ze toto sa deje a zivot nie je peřičko. Sluzi ti vsak ku cti, ze si nenapisal, ze zato vlastne mozu ti “hnusni” policajti ako to byva u podobne “ukrivdenych obeti systemu a zakonov” zvykom. Pekny priklad aj pre tych, ktorym robi radost namontovany noktovizorik na zbrani ci iny zakazany doplnok zbrane a ziju v predstave, ze beztrestnost je vecna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off 357AS, 10.2.2019 o 18:39

Koľko že to ročne strieľa tej zvery priemerný slovenský poľovník keď píšete že starý poľovníci sú hluchý a potrebujete tlmiče ? Ročne 1.jeleň (ak vôbec)1.srnec.nejaké tela a ak pár diviačikov popr. líšku,ostatok Pánu Bohu do okien ,ak to posledné vynecháte tak je to pár nábojov (okrem zastrelenia flintičky ak vás niekde na ňu drbne ) Ako keby ste boli profesionálny lovci niekde v Austrálii čo denne strielajú stovky diviakov. Už som pár polovníkov na Slovensku pri love videl,ale ani jedného som nevidel dať si na uši pred výstrelom aspon obyčajné sluchátka keď už je to pre niekoho také škodlivé. (mužno tak na strelnici kde páli pár ludí naraz)A držať (hoc aj v trezore) tlmič na malorážku ? To môže byť len na prúser,veď na čo to aj na malorážku je ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off xwolf, 10.2.2019 o 16:24

Reakcia na príspevok od mibe74, 10.2.2019 o 15:48 :
mibe, každý tlmič potrebuje údržbu, rovnako ako hlaveň zbrane. Po výstrele tam ostávajú splodiny, kondenzuje sa tam vlhkosť... Každý tlmič je rozoberateľný kvôli údržbe. Nie je na tom nič extra, rozobrať, ideálne odmastiť, prepláchnuť a vyfúkať do sucha. Väčšinou sa odskrutkuje čelo, vyberie sa vnútorná časť s komorami a toto sa očistí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off perinded0, 10.2.2019 o 16:13

Vážení páni poľovníci, dovolil som si pripraviť pre Vás tento aktuálny prehľad, aká je legislatíva inde na svete, v tejto problematike. Ďalej som si dovolil pripraviť petíciu za legalizáciu tlmiča hluku na poľovné a športové účely. Sám som obeť tohto zastaralého zákona, policajti mi robili raziu a našli mi tlmič hluku výstrelu, na malorážku, v trezore. Aktuálne som vyšetrovaný na slobode, ale reálne mi hrozí 3-8 rokov odňatia slobody za tento "hrozný" trestný čin. Modlím sa, aby z toho bola podmienka, kedže som nikdy ešte súdne trestaný nebol. Upozorňujem, že najväčšia možná podmienka je aktuálne 3 roky na 5 rokov, čiže spodná hranica tohto paragrafu, akonáhle sa sudca rozhodne, že si zaslúžim viac ako 3 roky, idem sedieť na tvrdo, nepodmienečne. Samozrejme som prišiel o zbrojný preukaz a všetky zbrane, napriek legálnej držbe. Prosím o podporu, aj keď mne to už nepomôže, aj keby sa zajtra zmenil zákon, len sa prosím poučte z toho ako ľahko sa dá prísť o všetko, aspoň v poľovníctve. Dopredu upozorňujem, že som nikdy nepytliačil, bol som členom niekoľkých poľovných združení dlhé roky, kde sa lovila zver prevažne z guľovnicou, malorážku som, ako bol rok dlh,ý ani len z trezora nevytiahol a raziu mi robili z úplne iného dôvodu, ktorý na tejto platforme nebudem rozoberať. fakt je, že ten dôvod pominul a trest dostanem iba za držbu tlmiča, doma v trezore - 3-8 rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off perinded0, 10.2.2019 o 15:55

PETÍCIA odkaz Žiadame, aby bol tlmič hluku výstrelu legalizovaný ako povolený doplnok na poľovné a športové účely. Nákupné povolenie by bolo vystavené len osobe, ktorá je majiteľom zbrojného preukazu D, alebo E, po vzore Nemecka a Rakúska. Používanie tlmiča na poľovné účely je zo zákona povolené v 56 krajinách sveta, z toho v 11tich Európskych. V žiadnej z nich nebolo preukázané rozšírenie pytliactva, alebo zvýšená miera kriminality páchanej so strelnými zbraňami, po zavedení povolenia. Pytliak, alebo kriminálnik si tlmič vyrobí, alebo zoženie, či je zákonom zakázaný, alebo nie. Účel pre nás, poľovníkov a športových strelcov je ochrana sluchu strelca, poľovného psa a všeobecne životného prostredia v revíroch a v okolí strelníc. Tlmič hluku nefunguje tak ako sa nám ho snažia prezentovať hollywoodske filmy. Výstrel z pušky vyvolá akustický tlak 160-170dB a ten je priam deštruktívny pre naše ušné bubienky. Záleží ako často a za akých okolností ste takémuto hluku vystavovaný, ale skôr, alebo neskôr, môžete prísť o sluch vo vysokých frekvenciách, prípadne ohluchnúť. Stačí sa spýtať starých lesníkov, takmer všetci majú problém so sluchom, nehovoriac o poľovných psíkoch, ktorí majú niekoľko násobne citlivejší sluch a trpia pri výstrele o to viacej. Tlmič hluku výstrelu tento akustický tlak dokáže zredukovať o 20-30dB, takže stále je výstrel počuť a to aj v diaľke, ale už nie je tak škodlivý našim ušiam. Nemenej podstatný aspekt tejto problematiky je spätný ráz. Dnes je pomerne moderné poukazovať na etickú úroveň usmrtenia divej zveri, správny poľovník sa snaží vždy o umiestnenie strely tak, aby došlo k čo najrýchlejšej smrti, aby sa zver netrápila. Tlmič hluku toto výrazne zlepšuje pretože do značnej miery redukuje spätný ráz, čo v praxi znamená presnejšie strieľanie. Každý štát má iné podmienky legalizácie, napr. vo Francúzku alebo Fínsku sa tlmiče predávajú na pultoch, alebo na dobierku, bez ďalšieho dokladovania. V Nemecku, ktoré povolilo používať tlmiče v roku 2015, si ho musíte dať zapísať do zbrojného preukazu. V Rakúsku je táto možnosť od 1.1.2019 pre všetkých majiteľov zbrojného preukazu. V Čechách je takáto zmena zákona už v medzirezortnom pripomienkovom konaní a v Poľsku je síce tlmič podľa zákona ako zakázaný doplnok, ale zákon ho nepovažuje za súčasť zbrane a tým pádom nespadá pod nedovolené ozbrojovanie, tak ako u nás, a tým je takto ticho tolerovaný. 40 štátov v USA nejakou formou dovoľuje použitie tlmiča na poľovné účely. Väčšina veľkých Európskych výrobcov prestížnych poľovných zbraní už ponúka pre poľovníkov svoje modely tlmičov a niektorý dokonca predávajú aj pušky zo zabudovaným tlmičom - Blaser R8 Silence a Steyr Mannlicher Breeze. Prečo by sme my, Slovenskí poľovníci, nemohli mať taktiež možnosť chrániť sluch sebe a našim psíkom? Podľa platnej legislatívy u nás za držbu tlmiča hluku výstrelu hrozí trest odňatia slobody na 3-8 rokov, pretože tlmič je aktuálne považovaný za zbraň kategórie A. Do tej istej kategórie spadá nelegálny automatický kališníkov! Podporte petíciu, šírte, zdieľajte, vysvetľujte... zmena, bez verejného tlaku, neprejde. Petícia za legalizáciu tlmiča na poľovné účely: odkaz ZOZNAM krajín, kde je tlmič na poľovné účely povolený, k 10.2.2019 - 56 štátov, 17 krajín, 11 európskych: Dánsko Fínsko Francúzsko Lotyšsko Írsko Španielsko Nemecko Nórsko Spojené Kráľovstvo Švédsko Rakúsko Botswana Grónsko Island Južná Afrika Nový Zéland USA(40 z 50 štátov) odkaz odkaz odkaz odkaz) odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 10.2.2019 o 15:48

Chcel by som sa spýtať znalych tej problematiky, ako je to s čistením takého "tlmiča", ako je na obrazku. Povystrelove splodiny tam predsa zostanú, no a musia ísť preč... tlmič hluku výstrelu - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 10.2.2019 o 12:47

Pekná reklama odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 5.2.2019 o 17:18

Tanak, na rws sa nespoliehaj, je to len pár nabojov a jeden vyrobca. Xvolf, konecne prispevok, ktory na hlavu a pätu. Takze sa zhodneme, ze tlmic nie je pre každý kaliber ucinny, myslím v rozumnom rozmere. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 5.2.2019 o 14:05

Reakcia na príspevok od mibe74, 5.2.2019 o 7:00 :
Tak to budeš musieť počkať, kým sa zmenia fyzikálne zákony. Čo bude pravdepodobne dosť dlho trvať.... Neviem celkom presne o čom píšeš, ale to, čo označuješ ako "povýstrelový zvukový efekt" je možné chápať ako nadzvukový tresk strely počas letu. To by si musel tlmič až ku zveri, čo by bolo značne nepraktické. Takže späť. Nie každý kaliber je na to optimálny. 300 Win Mag spaľuje veľké množstvo prachu a ten objem plynov, ktoré opúšťajú hlaveň musí niekam expandovať a ochladiť sa. Tlmič pre takýto kaliber musí mať veľký objem - ak chceš docieliť výraznejší útlm. S tým je spojený priemer a dĺžka. Veľké tlmiče od Stalonu, alebo Hauskenu ponúkajú aj takéto modely, dokonca s útlmom na hranici 40dB. Oproti integrovanému modelu od Blaseru je to násobne vyšší útlm a to je už v praxi sakra cítiť. Len upozorňujem, že to nefunguje lineárne, pretože decibel je logaritmická jednotka. Čiže zjednodušene povedané, útlm vyšší napr. o 3dB oproti inému modelu bude v praxi znamenať citeľné zníženie hluku. Pokiaľ ide o montáž, každý výrobca dnes ponúka hlaveň so závitom a takisto má každý výrobca tlmičov v ponuke model vhodný na bežne používané závity. Potom k tomu existujú také rýchloupínacie adaptéry, kde adaptér zostáva na hlavni a tlmič sa nasadí a zaistí len pootočením o 180°. Skús viac poštudovať problematiku a potom vynášaj súdy, čo by mali výrobcovia robiť. Tlmiče prešli počas krátkej dob výrazným vývojom aj po stránke účinnosti a takisto aj životnosti a hmotnosti (karbónové a pod.). Samozrejme je vždy čo zlepšovať, ale súčasná ponuka je veľmi solídna a široká. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tanak, 5.2.2019 o 9:48

Rws vyrába náboje pre krátke hlavné prezentovaly ich pred rokom na IWA 2018 ,ktoré zachovávajú energiu ako pri dlhých hlavniach. Viac v casopis halali ale už neviem presne ktoré čisl ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 5.2.2019 o 9:12

Tanak, blbost, kukni si tie dlzky hlavne, katastrofa, kvoli tlmicom blaseraci skratili hlavne na taku uroven, zeby som to ani nechcel. 52cm v 300 win mag, tak to je vrchol debilizmu. Ale zisk je potrebny. Co na tom, ze balisticky a vykonovo je na tom urcity kaliber s takou dlzkou hlavne mizerne. Do pohonu ok, tam sa striela nakeatko a trochu to utlmi hluk. Inak v tych dlzkach hlavne nepouzitelne. A argument, ze rws vyvinulo par nabojov do kratkych hlavni neobstoji. tlmič hluku výstrelu - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 5.2.2019 o 8:18

Životnosť vzhľadom na konštrukčné riešenie tlmiča je niekde uvádzaná ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 5.2.2019 o 7:13

tak že nie čo takéto Blaser R8 Success Silence aby bol vlastne hluk príjemnejší. odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 5.2.2019 o 7:00

No pozeral som dost o tych tlmicoch, dospel som k nazoru, ze pokial ich vyrobcovia nedotiahnu k nejakej ucinnej dokonalosti, tak zatial nemam dovod sa tym zaoberat. A takisto by to chcelo vymysliet inak, nie polmetrove trubky srubovat na hlaven a predlzovat ju. Mozno by bolo lepsie, aby sa uchytenie na hlaveň zmenilo nie na zavit, ale to len sikovne nasunut a pootocit, aby sa to nejak zaklaplo a aby sa to dalo dat okamzite dole, pokial by som to chcel odobrat kvoli cisteniu hlavne. A samozrejme, tlmic musi byt lahky, kratky a ucinny, aby to vobec malo zmysel. Ale pokial by to malo byt vsetko ok, tak aj vyrobcovia by mali upravit vo vyrobe hlavne, aby sa tam dal nasadit nejaky univerzal. A to sa asi nestane.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 5.2.2019 o 6:15

Ja viem, ze to neutlmi hluk nacisto :-) ako z akcnych filmov...ale o 40 % to urcite nestlmi...ten tlmic, co si dal odkaz teraz uz vyzera aj na realne pouzitie, je kratky, pouzitelny aj na dlhsich hlavniach. Chcel by som vidiet tento typ v plnotucnej 300 win laboracii, ako by si poradil tento tlmic s tym hlukom, popripade na inych vascich kalibroch... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 4.2.2019 o 22:06

ved sa nejedna o uplne tlmenie hluku len čiastočne . preto sa na tie tlmiče treba pozerat normalne nie ako z akčneho filmu. Základná skúška tlmičov, kde sa pozeráme na spätný ráz a plameň v ústiach z najbežnejších švédskych loveckých kalibrov. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 4.2.2019 o 21:59

Tak to kamarade nebolo o 40% ani nahodou...takze sa to minulo ucinku...urcity zvuk to utlmilo, ale len málo z povodnej zvukovej hladiny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 4.2.2019 o 21:37

Skúšal si to osobne, alebo to máš z nejakej webovej stránky??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 4.2.2019 o 21:33

o 40 percent ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 4.2.2019 o 21:29

Ten tlmič mi povystrelovy zvukový efekt o koľko utlmi podľa teba??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 4.2.2019 o 21:26

Tanak, prosím odpovedz na moju otázku, pokiaľ vieš odpoveď. A nepíš mi, že to s tým zariadením bude menej kopať a pod. Na to sú ustovky....chcem bediet o koľko to utlmi hluk za podmienok, ktoré som zadal a ci sa to vôbec oplatí montovať na hlaven.... Ta celková dĺžka zbrane aj s "tlmičom" bude veľmi dlhá.... Skos dat odpoveď a potom ti niečo prezradím aj ja, čo mám sám od pozorované na zbraniach, čo sa povystreloveho hluku týka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 4.2.2019 o 21:26

mibe74 nepotrebuješ podzvukové strelivo nejde o úplne stlmenie hluku . a na tvoju 300win magnum ti stači tlmič Stalon W145 najlepšie využitý v kalibroch medzi 0,308 a 8 mm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 4.2.2019 o 20:47

Chcem sa teraz spýtať kompetentných.... Mam gulovnicu 300 win mag, hlaven dĺžky 660mm, pretože kratšiu v tomto kalibri používať nemienim. Dajme tomu, že si chcem tam namontovať "tlmič". Samozrejme podzvukové strelívo do toho nie je a ani by som ho na lov nepoužil z dôsledku mizivej rýchlosti a ešte horšej balistiky. Ako by ten tlmič mal vyzerať a koľko by mi to utlmilo hluk??? Napríklad také niečo odkaz Nechcem rýpať do nikoho, len chcem fakta. Som na to fakt zvedavý, ako utlmi beznu laboraciu z 300 win mag.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off freelander, 4.2.2019 o 20:16

ixwolf nehnevaj sa o čo tu vlastne ide?Ja neviem máme všetcia chodiť s tlmičmi na flintách,s chráničmi na ušiach či so vzduchovkami?Ja som sa už rozhodol nepôjdem nikam jeb.....na to zostanem doma a budem ten najúžastnejší manžel.Kašlem na spln,kašlem na kankovanie líšok,kašlem na diviaky,kašlem na AMO,kašlem na kamárátov,kašlem na troják,kašlem na svoju alma mater.Ďakujem Ti zachránil si mi manželstvo.Predám flinty,odovzdám zbroják,zabudnem na svoju uniformu a neviem čo ešte.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 4.2.2019 o 19:14

Reakcia na príspevok od jaro1, 4.2.2019 o 12:46 :
Jarko teraz si trochu prestrelil ,Babroša poznám osobne a za jeho príspevok dávám palec hore ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off xwolf, 4.2.2019 o 19:11

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 4.2.2019 o 15:22 :
Zacitujem aj ja teba: "Lebo streľba na spoločnej poľovačke, kde kričia honci pohybujúci sa v pohone, štekajú psi, navyše často hnajúci zver až do druhého revíru, následne vrkocú autá, dohľadáva sa či sa trúbia poľovnícke signály, je tým posledným rušivým faktorom pre zver(keď často výstrel ani nepočuť za hrebeň), tá ma stres ešte skôr ako padne prvý výstrel, stačí len horší vietor smerom od honcov. Kto tvrdí opak, podľa mňa na spoločnej ešte nebol, veď honci niekedy len šlapnú do lesa a vysoká už práši smerom von z pohonu resp. na strelcov, často v závese s brechajúcimi psami. Preto niekedy je v prospech diskusie, keď aj protistrana chlapsky uzná, že ten tlmič asi nebude ideálne riešenie na boj proti hluchote poľovníkov na spoločných poľovačkách, lebo existujú jeho lacnejšie a účinnejšie alternatívy ako napr. slúchadlá, ale že na druhej strane je priestor na jeho využitie pri určitých špecifických situáciách (v diskusii boli spomenuté viac krát) a nebude sa dookola hádzať o zem ako treba šetriť psíkom uši a ako je zver zo streľby v strese a ako toto tlmič, znižujúci hladinu zvuku cca. o 30 db, všetko vyrieši." Začnem od konca, páči sa mi ako tu zrazu operuješ tridsiatimi decibelmi, keď som sem pridal fotky z jedného merania. :-))) Pokiaľ ide o spoločné, ak si nevieš ani v technickej rovine uvedomiť, ako citeľne tie stíšené rany prospejú všetkým zúčastneným, tak to je bieda...porovnávať pokrikovanie honcov, alebo zvuk aút s impulzným hlukom výstrelu, ktorý má niekoľkonásobnú intenzitu, hmm, podivné. Alebo skôr iba naivné. Nie všade má revír takú charakteristiku terénu, aby to pohltil a niekde to môže dokonca niekomu aj vadiť. Len je otravné vysvetľovať takéto banality, keď si niekto nevie predstaviť, že inde to môže byť celkom inak ako v domovskom revíri. "Protistrana" netvrdila, že tlmič všetko vyrieši. Avšak má veľa pozitív, ako to ukazuje aj postupné rozširovanie v iných štátoch. Napríklad aj tí Nemci (a nielen oni) už roky nosia ochranné slúchadlá. Dávno predtým, ako im povolili tlmiče. S príchodom tlmičov ich však nezavrhli, používajú ich súčasne a chápu prínos jedného, aj druhého a ich kombinácie. A áno, aj u nich existuje nezanedbateľná časť poľovníckej verejnosti, ktorá nepoužíva ani jedno, ani druhé. Lenže takýto prístup príliš nezapadá do kontextu tvojich zbytočne prehnaných a zveličovania plných príspevkov (len na pripomenutie - lov s klonmi AR pušiek, dronmi, naháňanie autami a neviem čo si si predtým ešte navymýšľal v prvotnom zápale). Navyše sem stále zbytočne zaťahuješ problematiku o používaní NV/termo... Diskusia o tom, či tlmič má, alebo nemá prínos bola inde už dávno zodpovedaná a nikto triezvo uvažujúci sa tam nad tým nepozastavuje. Reálne problémy s použitím tlmiča sú iba tie, že či principiálne pasuje na zbraň (dvojak, GB a pod., kde je to mimo debatu) a či v prípade jeho montáže na vhodnú guľovnicu neruší majiteľovo estetické cítenie. Prínos utlmenia zvuku výstrelu je najmarkantnejší tam, kde sa najviac strieľa - bavíme sa o love, čiže na spoločnej, kde tých rán padne najviac. To je jasné aj tebe, či už chceš,alebo nie. A samozrejme aj inde, napríklad kolega, ktorý to ráno, alebo večer zmačkne na líšku, či na malé prasa, tak tou stíšenou ranou možno niekomu nevyruší pracne vychodený kus, všakže. Tých príkladov, kde je to v praxi na prospech sa nájde viac, len to chce pozitívnejší pohľad na vec. Pokiaľ ide psov, nuž na strelnicich ich vídam len veľmi zriedka a pri individuálnom love to nie je taký nával na ich sluch, ako keď tlačia zver a tých výstrelov, kde najintenzívnejší hluk smeruje často k nim a tá záťaž je podstatne vyššia. Ale v poriadku, pre niekoho to nie je argument. Ja to vnímam len ako neschopnosť brať ohľad na iných a nemusia to byť len poľovníci. Môže sa to tu omieľať x-krát dookola. Avšak ak by v nejakej forme nastala zmena v možnosti legálneho používania tlmičov, tak záujem, alebo nezáujem o takýto prostriedok veľmi rýchlo ukáže, ako sa na to pozerá tá časť, ktorá aktívne poľuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.2.2019 o 16:25

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 4.2.2019 o 15:22 :
Myslím si, že za obavou využívania tlmičov je hlavne obava, že by si niekto niečo mohol potajme uloviť a nedal vedieť ostatným (nepodelil sa so spoločnou zverinou). Žiadny zákaz tlmičov však chamtivosť nevylieči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on Stagstalker, 4.2.2019 o 15:22

Reakcia na príspevok od babrosX, 4.2.2019 o 11:02 :
Myslím, že hranica čo je tradičné a čo nie, je normálnemu človeku so sedliackym rozumom zrejmá, ono v diskusii sa síce často operuje so slovom tradícia, ale oveľa presnejšie je slovo etika. Je rozdiel mať limit (napr. svetelný, optický) a je rozdiel vďaka technike (termovízie, NV) tento limit nemať. Pokiaľ človek nemá vnútorný cit rozlíšiť kedy loviť áno a kedy nie, tak potom pri ňom neobstojí žiadny argument. Loviť za totálnej tmy na krmive je z hľadiska etiky podobné ako strieľať na diviačicu s mladými. Rozdielne situácie, ale pri oboch sa nerešpektuje zver ako živý organizmus a nedáva sa jej možnosť "mať svoj priestor" na potravu bez rizika ulovenia či vyvedenie mláďať. Čiže neriešme tlmič z hľadiska etiky lovu, je to iná kategória ako termo, ale poniektorí v rámci členstva v "opozícii proti tradičným" tieto pojmy dávajú do jednej množiny. Taktiež rozmienať to na drobné, točiť sa okolo zväčšenia puškohľadu či výkonu kalibru, keď hranica etickej roviny v súčasnosti (a vo väčšine diskusií) stojí na tom či viem loviť alebo neviem loviť v absolútnej tme akurát môže dostať diskusiu do absurdnej roviny a volaní po návrate k oštepom. Myslím, že nikto z tých ktorí uznávajú v súčasnosti jediný legálny spôsob lovu (napriek tomu o terme už niektorí hovoria ako v praxi odskúšanej, hotovej veci) nebojujú proti lepšiemu strelivu, kalibru, oblečeniu či kvalitnejšej optike, lebo vedia, že každá z týchto oblastí ma svoje limity, tá etická hranica v zmysle vyššie naznačeného je dostatočne zrejmá. Pri použití tlmiča ja osobne nevidím etický problém lovu, viac krát som to zdôraznil v diskusii, kde som naznačil aj priestor, kde by som aj v poľovníctve uplatnenie tlmiča videl. Diskusia sa skôr točí o tom, či vôbec tlmič ako taký má pri použití na ochranu sluchu okolia a strelca napr. na spoločných poľovačkách v poľovníctve význam, keď jeho miesto lepšie zastúpia slúchadlá. Čo sa týka "tradičnosti" ich používania (slúchadiel), nepoznám ľudí čo ich nosia pri individuálnom love, ale ako prvok bezpečnosti na spoločnej poľovačke majú k "tradičnosti" bližšie ako tlmič. Zvyšok si zhrnul dobre a prakticky medzi riadkami skonštatoval, že tlmič by aj tak našiel uplatnenie len u malého percenta poľovníkov a v reálnych podmienkach SR by ho na spoločných používalo také malé percento ľudí (ak vôbec), že ochranu sluchu ostatných účastníkov poľovačky či psov ako argument môžeme rovno vyškrtnúť. Obdobne som to konštatoval aj sám, ale začíname sa točiť v absurdnom kruhu, keď ako argument pre tlmič sa už použilo aj tvrdenie citujem "ako ruší intenzívna streľba zver napr. na spoločnej v zime, tomu sa ty a spol. vyhýbate ako čert krížu sedemmíľovými krokmi, nedajboh o to zavadiť, lebo to by sa mohla debata zvrtnúť nepríjemným smerom a ťažko by sa odtiaľ kľučkovalo už obohraným piršom za úsvitu a popravami prasiat na kalisku." koniec citátu. Ja len jemne o tento "argument" zavadím lebo je natoľko scestný, že som naň prvotne ani nereagoval. Lebo streľba na spoločnej poľovačke, kde kričia honci pohybujúci sa v pohone, štekajú psi, navyše často hnajúci zver až do druhého revíru, následne vrkocú autá, dohľadáva sa či sa trúbia poľovnícke signály, je tým posledným rušivým faktorom pre zver(keď často výstrel ani nepočuť za hrebeň), tá ma stres ešte skôr ako padne prvý výstrel, stačí len horší vietor smerom od honcov. Kto tvrdí opak, podľa mňa na spoločnej ešte nebol, veď honci niekedy len šlapnú do lesa a vysoká už práši smerom von z pohonu resp. na strelcov, často v závese s brechajúcimi psami. Preto niekedy je v prospech diskusie, keď aj protistrana chlapsky uzná, že ten tlmič asi nebude ideálne riešenie na boj proti hluchote poľovníkov na spoločných poľovačkách, lebo existujú jeho lacnejšie a účinnejšie alternatívy ako napr. slúchadlá, ale že na druhej strane je priestor na jeho využitie pri určitých špecifických situáciách (v diskusii boli spomenuté viac krát) a nebude sa dookola hádzať o zem ako treba šetriť psíkom uši a ako je zver zo streľby v strese a ako toto tlmič, znižujúci hladinu zvuku cca. o 30 db, všetko vyrieši. A ako napísal mišo slovami predajcu, ideálne každý druhý rok nový, na každej zbrani :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

zobrazené 41-80 z 252 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov