Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov lukom - diskusia

autor: off bowhunter
pridané: 2.10.2010 16:03

Luk ako lovecká zbraň.


Nový zákon o poľovníctve priniesol na Slovensko napriek svojim nedostatkom aj
niekoľko nových vecí. Jedným z nich je spôsob lovu, na ktorí jeho
priaznivci doteraz čakali. Je to lov lukom. Samozrejme, ako každá nová vec, aj
táto si našla alebo v budúcnosti nájde mnoho priaznivcov, ale aj odporcov.

V mysliach mnohých je luk ešte stále ten kus ohnutého dreva
s ktorými sa v detstve hrávali, a proti lovu lukom argumentujú
jeho slabou účinnosťou. Popritom opak je pravdou. Dovolím si tvrdiť, že moderný
lovecký luk a šíp s loveckým hrotom prešli oveľa väčším vývojom ako
palné zbrane a svojou účinnosťou sa priblížili k účinnosti palných zbraní. Lovecký šíp so svojimi ako britva
ostrými čepeľami usmrcuje pri zásahu na komoru v priebehu niekoľkých sekúnd
vďaka silnému krvácaniu, alebo vďaka zlyhaniu dýchania. Pri zásahoch chrbtice,
alebo mozgu je zver usmrtená alebo ochromená
okamžite. Ďalším argumentom proti lovu lukom je trápenie zveri. Ak však
uznáme, že zver pociťuje bolesť v ľudskom ponímaní, potom
z medicínskeho hľadiska závisí intenzita bolesti pravdepodobne priamo
úmerne s množstvom zničených nervových buniek. Každý musí uznať, že
projektil z guľovej zbrane zničí viac nervových buniek ako lovecký hrot
svojím čistým rezom. Takže ak strela z guľovej zbrane, zo štatistického
hľadiska, vo väčšine prípadov neusmrtí zver okamžite, nemali by sme
v tejto súvislosti hovoriť o prevahe guľovej strely. Pri zlých
zásahoch loveckým hrotom je šanca, že sa zveri rana zahojí bez zápalov
a horúčky vyššia ako pri podobných zlých zásahoch guľovou zbraňou, pretože
čistá rezná rana sa hojí rýchlejšie a do rany je zanesených
menej nečistôt. Keď tedavezmeme do úvahy všetky skutočnosti, lovecký
šíp vo svojom finálnom účinku len celkom nepatrne odlišuje od účinku loveckého
projektilu. Pravdepodobne nie je na svete druh lovenej zveri, ktorá by nebola
v posledných desaťročiach úspešne poľovníckym spôsobom lukom a šípom
skolená. Nárazová energia až do 40 gramov ťažkého loveckého šípu je taká
obrovská, že vo väčšine prípadov loveckých situácií bol zaznamenaný čistý
priestrel (aj pri veľmi silnej africkej zveri). Vďaka tomu je už na nástrele
pravidlom dobre viditeľná farba. Toto uľahčuje dohľadávanie aj bez poľovného
psa, hlavne preto, že ostré čepele loveckého hrotu spôsobujú širokú krvácajúcu
ranu.

to však malý háčik. Účinná lovecká vzdialenosť je pri luku zhruba do 30 metrov.
Až 80% zveri je ulovených na vzdialenosť menšiu ako 20 metrov. 40 metrov je
dlhá vzdialenosť, na ktorú zodpovedný lovec už nevystrelí. Samozrejme nie je to
preto, že by sa lukom nedalo na väčšiu vzdialenosť strieľať presne, ale kvôli
rýchlosti vystreleného šípu. Strela vystrelená z pušky letí rýchlosťou asi 3x
väčšou ako zvuk, šíp z luku je asi 3x pomalší ako zvuk. Preto, aj keď sa
na 40 metrov dá lukom trafiť úplne presne, bolo by pri zveri uskakujúcej aj na
najmenší zvuk riziko poranenia už pomerne veľké.

Ak si k tomu ešte pripočítame oveľa
väčšiu náročnosť na prípravu strelca, tak zistíme že lov lukom je oveľa náročnejší,
pri oveľa menšej pravdepodobnosti úlovku ako lov palnou zbraňou. Mnoho
poľovníkov sa preto pýta. Nie je to krok späť? Prečo loviť lukom, keď je to
oveľa ťažšie? Podľa mňa sa stačí len
chvíľu zamyslieť, a pravý poľovník na to príde aj sám. Asi práve preto, že
je to oveľa ťažšie, si lov lukom nachádza stále viac a viac prívržencov na
celom svete, a to hlavne medzi tými, ktorí nemerajú svoj úspech množstvom,
alebo bodovou hodnotou trofejí. Osobne poznám viacero dlhoročných poľovníkov
z krajín, kde je lov lukom povolený už dlhšie, pre ktorých až tento spôsob
lovu priniesol to, čo doteraz v poľovníctve márne hľadali. Lov lukom je pre nich hlavne o harmónii
človeka a prírody. O jej pozorovaní, poznaní a cítení jej drobných zmien a
záchvevov. V našom prípade aj o tom, ako dokážeme využiť svoje vedomosti a
schopnosti oproti tisíckrát lepším zmyslom zvierat. Lov lukom je priamou výzvou
„ jedného proti jednému“. Je umením priblížiť sa ku zveri. Keby bol lov lukom
zameraný len na získanie zveriny, určite by lukom nikto nepoľoval, všetci
používali na lov pušky. Je to omnoho pohodlnejšie a výsledok oveľa istejší.
Poľovník loviaci lukom sa oveľa, oveľa častejšie vracia domov naprázdno, ako so
zálomkom za klobúkom.


počet zobrazení: 18 087
počet hlasov: 10
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hekler, 21.1.2015 o 13:32

vážení "fajšmekeri - lukolovci", bráni vám niekto v tomto štáte loviť zver lukom v zmysle zákona, nebráni, bráni vám niekto letieť kamkoľvek na svete a loviť zver lukom, nebráni... tak prečo sa domáhate v tejto diskusii niečoho čo máte dovolené nechápem ... namiesto tejto diskusie si predsa môžete založiť poľ. organizáciu v zmysle zákona, prenajmite si jednu dobre zazverenú oboru, platte si nájom, zabezpečujte dostatok krmiva, soľ a lieky, predkladajte plány lovu a následne všetok lov realizujte len lukom, dokonca aj vaša poľ. stráž môže chodiť po revíri len s lukom .... čo alebo kto vám v tom bráni ....skúste raz splniť celý schválený plán lovu lovom lukmi (nie len uloviť pár kusov z lavičky nad chodníkom zveri na krmivo alebo napájadlo, čo vám zabezpečia poľovníci s puškami), držím palce ... mladého čarostrelca ktorý propaguje lov len cez mieridlá bez puškohľadu si tam tiež nevolajte ....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off stewejack, 13.2.2015 o 10:47

accurateshooter: Strielal som z luku niekolko rokov zavodne az po repre- tak sa budem snazit poradit.Podla toho co pises o sile luku- potrebujes sipy vybrat podla tabulky (shaft selector- na tejto stranke uplne dole: odkaz) (sila luku/dlzka natahu). Nie je mi uple jasne, aku to maš vlastne silu luku (ty udavas 50-70Lbs- luky maju VZDY silu luku uvadzanu len +-10 Lbs, (priklad: 50-60, 60-70 atd..: ja pouzivam na lov 60 Lbs luk Hoyt Faktor turbo a pouzivam sipy: odkaz, nie je to lacna zalezitost ale polujem uz niekolko rokov lukom a tieto sipy povazujem ja osobne za jedny z najlepsich. Co sa tyka vyberu loveckych hrotov, mozes pouzit bud mechanicke, alebo pevne hroty- mam odskusane oboje- je to vec nazoru a presvedcenia. Ja osobne preferujem pevne hroty Slick Trick- GRIZZTRICK 2, a mechanicke- odkaz. Hroty na europsku zver stacia uplne v pohode o vahe 100 grainov - na 35-40 metrov dokazu prejst aj kevlarovou vestou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.1.2015 o 16:11

svojimi neuváženými prispevkami len nahravate tým čo si o polovnikoch myslia to čo si myslia,skuste pisat o polovnictve v dobrom tak ako to propaguju ochranari o svojej činosti a neserte si do vlastneho hniezda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Leon, 24.1.2015 o 9:28

tak to by si musela kopat jámy většina poľovníků s flintou :-))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 24.1.2015 o 8:57

kurare je zle dostupné, stačí dať hrot olíznuť svokre... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off lovec84, 24.1.2015 o 8:25

Alebo treba pouzit sip ako mal Rambo. :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 24.1.2015 o 8:01

Chlapi šíp s kurare a zver Vám ďaleko neodbehne. To na odľahčenie témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 24.1.2015 o 8:01

Za mna lov lukom jednoznacne NIE. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 23.1.2015 o 22:11

Najprv by lukostrelci museli vykopat jamy na miestach predpokladaneho uniku postrilaneho kusa a az potom zacat s dohladavkou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lucifuck, 23.1.2015 o 21:32

...taka dohladavka lukom postrielaneho 100kg kanca by bola tiez zaujimava, to by sa tiez asi islo dohladavat lukom ? Ale vo zvernici to maju asi poriesene, zakonodarcovia na to predsa mysleli :D :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 23.1.2015 o 16:39

accurates,nechapem,prečo tu zatažuješ niečim na čo ti tu nik nieje ochotný odpovedat ,pretože tu to asi pre nikoho nieje objekt zaujmu a nik nechce polovat lukom,už som vam s leslovom povedal ,že vam držim palce ,ale chodte sa realizovat tam kde o vas budu javit zaujem,skuste to už pochopit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 23.1.2015 o 12:34

Nielenze nerozumne ale priam chorobne presadzujes svoj nazor. Ved sam si konecne uvedom ze tymto sposobom a takto vedenymi prispevkami nedosiahnes vo svoj prospech VOBEC NIC, no vo svoj neprospech s najväcsou pravdepodobnostou podla vyvijajucej sa situacie ANO. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 23.1.2015 o 12:06

na internete je strašne veľa odborníkov a nechcem experimentovať ani len na líške. ked sa ťa opýtam na hydrodynamický šok rôznych kalibrov aký je tvoj názor? resp dopadová rýchlosť a energia strely modernej konštrukcie?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.1.2015 o 11:59

dve veci: keď sem nechceš patriť, tak čo ťa vedie k diskutovaniu na poľovníckom fore? a druhá: dám ti i radu, kde sa pýtať na hroty: popros strýka gogla, poradí ti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 23.1.2015 o 11:41

apple nie konflikt. ale keď ta táto téma dotkla, máš svoj názor je to ok. a nemusíte sa extra bát. strelné zbrane predávam z takého dovodu, že nechcem patrit do tejto skupiny. a za plotom za normáálny poplatok sa dá loviť lukom. ak si taký expert. porad mi prosím ťa z ktorých spomínaných modelov si vybrať, a aký hrot k tomu, a aký šip v akej hrúbke? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 23.1.2015 o 11:28

accurateshooter, o čom dookola píšeš? som z toho trochu zmätený. choď loviť lukom, zákon to umožňuje. nájdi si zvernicu, kde to umožňujú a naplň svoje túžby! tento posledný príspevok je čo? nabádanie k nelegálnemu lovu? nerozumiem... akí odborníci ti chýbajú? z tvojich príspevkov skôr vyplýva, že si zákon ani nečítal a prezentuješ tu skôr nejaké túžby. vnímam to ako veľmi neseriózny prístup. tuším sa cieľavedome snažíš vyvolávať konflikt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 23.1.2015 o 11:28

spito na základe čoho??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 23.1.2015 o 11:22

Tebou by sa mal uz niekto zacat zaoberat. Bolo by len prinosom pre polovnictvo, keby ti bol odobraty polovny listok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 23.1.2015 o 11:07

lovec vlkov si poriadne vedla... luk je tichá zbraň to je ok. ostatne nie. ako píše LESLOV. odpoved som este stále nedostal: ked sa kus uloví kusou/lukom, zapíše sa, blomba a pod. a mas pri sebe aj gulovnicu pri kontrole (povolenka, zbraň, vsetko v pooriadku). kto ide zistovať že čím to bolo strelené???? KTO??? odborníci nech sa vyjadria. a neprajníci odchod! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 23.1.2015 o 9:43

wolfhunter: napolovane mam toho uz dost..lov lukom je ina zalezit ako lov puskou. Neviem odkial mas to ze lov nepraktizujem vo zverniciach a tam kde je to mozne...To je tvoj nazor-ja ho dokazem akceptovat ale ako vidno ty nedokazes akceptovat asi ziadny iny nazor lebo keby ano nepises to co pises...Ja sa nesznazim spisovat peticiu za lov lukom mimo zvernic, len sa pozastavujem nad tym preco by to nemohlo ist aj mimo zvernic. Odpoved si najde kazdy sam. Rozumne argumenty zatial niesu. A kedze na Slovensku je to tak ako to je tak ani rozumne nikdy nebudu.. ale aby som nezabudol, musim aj s Tebou suhlasit s prvou vetou. Je fakt ze luk je ticha zbran a v nespravnych rukach dokaze narobit poriadnu paseku... Povedzme si ale aj to ze palna zbran resp. gulovnica neni ticha zbran a v nespravnych rukach dokaze narobit tiez poriadnu paseku..staci si pozreit par fotiek aj tu na tomto fore tzv. "uhyny" a tiez sledovat media a tlac kde sa coraz castejsie najde expert co zastreli svojeho kolegu na polovacke lebo si ho pomylil s diviakom..Takze ked chceme kritizovat tak objektivne... a nie iba zakomplexovane a ucelovo. Takze taka je realita na slovensku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on WolfHunter, 23.1.2015 o 9:31

Leslov...tichá zbran ktorá dokáže narobit v nesprávnych rukách paseku...chceme systém či o týžden po vás príde zastanca fúkačiek otrávených šípov kyjakov oštepov,...hurá budme všetci indiáni prečo svoju zábavu nepraktizuješ tam kde to zákon dovoluje? zvernice obory navštív čr...ale vzhladom na pomery a relitu na slovensku sa preber z tej rozprávky o love lukom vo volných revíroch...stavím sa že nie si členom žiadneho združenia tam by ti tvoje chute asi podrobnejšie vysvetlili ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 23.1.2015 o 9:16

Wolfhunter: nebudem podrobnejsie reagovat na tvoj "odborny" komentar. Musim ale nesuhlasit s tym ze luk teda sipy nema specifika ktore by sa dali zaistit pri trestnom cine..velmi sa mylis. Staci si nastudovat par odbornych knih ktore pouzivaju adepti na policajnej skole a to ta vyvedie z omylu. By si sa divil co vsetko sa da zaistit a dokazat pri trestnom cine, ake rozne zbrane a tak.. Suhlasim jedine s tym ze luk je ticha zbran.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 23.1.2015 o 9:06

accuratshooter...ak si taky lukostrelec ako sa vyjadrujes tak zbohom zdravý rozum...bež si inam tu je drvivá večšina zastancom planých zbraní takže tvoje príspevky alal robin hood su už trápne...odborne ti odpovedám že luk je tichá zbran a pri trestnom čine pytliactva nemá špecifiká ktoré by sa dali zaistit pri dokazovaní trestneho činu...už len to je dobrý dovod na to aby sa nedostal z dohladu a zo zverníc na šafarenie mimo nich...už to pochop a nestrapnuj sa tu....ak si si nevšimol ste až dvaja ktorý sa tu idu pototo...sadnte si doma pokecajte a nekritizujte anepovyšujte sa tu nad ostatných akoby ste objavili ameriku :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off accurateshooter, 23.1.2015 o 8:20

hocikto si môže kupiť hocijaký luk. ja mam 3 a planujem este 1-2. kebyže človek úmyselne spácha trestný čin a má na výber, tak si kúpi načierno strelnú zbraň. je ich plná r__! kto spraví niečo také s vlastnou registrovanou zbraňou je chuj... ale od "odborníkov" som ešte stále nedostal odpovede na moje otázky... a skúsenejší mi môžu písať aj SS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 23.1.2015 o 6:35

jaro1...máte úplu pravdu a z vaším nazorom sa plne stotožnujem...lesulovu a ackuratminut odporučam prečitat a zamysliet sa! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.1.2015 o 23:46

podla mna je myslivecka puska pod dohladom kontrolou statu - balisticky spis je ulozeny na prislusnych miestach. Luk nie je pod kontrolou statu a ziadny balisticky spis nema. Skratka a jasne myslivec je vystopovatelny statom pri pripadnom spachani trestnej cinnosti lukar nie je vystopovatelny pri pripadnom spachani trestnej cinnosti.Kriminalitu treba znizovat a nie zvysovat A to si nasa spolocnost kde je myslenie ludi a vyspelost a demokracia este v plienkachpodla mna nemuze dovolit, celoplosne dovolit polovat v revireoch SR lukom.Ustupok sa urobil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off accurateshooter, 22.1.2015 o 22:50

vážený X Y (stagpoacher) a Jaro Papo! nič sa nedeje.my máme názor, máme nejaké skusenosti. áno mám zkm 451 malinký variabil na tom aby som s tým chodil na strelnicu (ovela lepsia partia a volna debata, nie stále to isté dookola ako tu :) ) na gulovnici ako som sluboval nemám nic. mal som líšku na 160-180m, nestrelil som bez puskohladu, kamaráta líška prekvapila (70m max.), kým namieril odskocila (tiež bez výstrelu). ale rozmýšlal som nad inou vecou... aby som vás pobuzeroval tak trošičku... lukostrelec má aj pušku. zoberie si so sebou luk aj flintu no posledné nechá v aute. uloví kus (nejakej zveri) dá blombu podla predpisov etc. pri cestnej kontrole má zbraň, má kus ulovený a má povolenku a zapísané č blomby. ale má aj luk. bude to niekoho zaujímať že to ulovil lukom??? no a od skusenejších sa pýtam? pri IBO 300-310fps 50-70lb, ktorá je lepšia voľba? carbonový šíp 5mm, alebo 7mm alebo dural? a do 50kg aký hrot? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 22.1.2015 o 21:34

Stagstalker: suhlasim a mam skoro rovnaky nazor co si napisal. Sip leti podstatne pomalsie ako gulova strela, to je fakt. Preto sa ale lovi lukom do 30m aby sa prave co najviac eliminovala moznost ze zver sa pohne alebo urobi nieco nepredvidane. Treba ale podotknut ze inak sa sprava strela pri zasahu zveri a inak sa sprava sip, resp.lovecky hrot pri zasahu zveri. Hrot ma uplne inu funkciu pri zasahu tela ako gulova strela, ale to asi vies. Takze v principe co si mozes dovolit a odpustit pri gulovnici to si nemozes dovolit pri vystrele z luku alebo kuse. Prave preto musis byt na lov lukom podstatne lepsi strelec ako pri strelbe z pusky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 22.1.2015 o 21:28

LESLOV: Áno, guľovnica, na rozdiel od luku, odpustí aj troška horšiu ranu a za tým si stojím, lebo som človek z praxe a viem, že aj keď zver dobre "vymierim", dodržím vzdialenosť a ostatné podmienky, ale ona v momente stlačenia spúšte poskočí lebo ju naľaká vtáčik či puknutie halúzky, pričom rana pôjde oproti zámernému bodu na komoru napr. nižšie alebo viac dozadu, tak je ešte stále veľká šanca, že ju dohľadám, pretože výkon strelnej zbrane sa s lukom porovnávať nedá. Sú okolnosti, ktoré proste človek neovplyvní, aj keď sa snaží maximálne, taký je život. A to guľa letí oveľa rýchlejšie ako šíp, šanca omylu pri strelnej zbrani z vyššie uvedených dôvodov je preto menšia. Tvrdíš, že podaktorí to tu berú moc osobne, ale v tom istom príspevku hovoríš o odchode zo stránky po blbých príspevkoch :) A ešte jedna rada- na príspevky, ktoré považuješ za blbé reagovať nemusíš, práve táto chybná premisa povinnosti reagovať na blbý príspevok ešte blbším robí z niektorých diskusií bolehlav. Odo mňa všetko(aj tak som sa už nechal nezvykle strhnúť), môj ďalší príspevok už bude len k veci, lebo nemá význam polemizovať dookola o tom istom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 22.1.2015 o 21:24

apple: ja viem tvoj a aj inych nazor prijat bez zbytocnych nevhodnych komentarov. Kazdy mame na vec iny nazor-akceptujem to ale suhlasit nemozem, a preto som oponoval preco. Nic viac, kto neustale vrta podpichuje nie som ja, len odpovedam na reakciu, takze sorry ze sa vobec vyjadrujem.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.1.2015 o 21:19

tvoje generalizovanie je neseriózne. najprv tu hodíš argumenty skôr k plaču a následne sa divíš reakciám. sú tu ľudia,ktorí sú na to, že sú poľovníkmi hrdí. a tiež sú tu niektorí, ktorí jednak čosi vedia, ale i pamätajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 22.1.2015 o 21:10

wolfhunter: aj ty citaj prispevky co tu boli napisane a tiez dostanes odpoved preco ANO... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 22.1.2015 o 21:09

apple a stagstalker: problem je v tom ze podaktory si to tu beru moc osobne. Ano stagnujeme na mrtvom bode ale je to zasluhou tych co pisu blbosti a potom clovek musi reagovat, nemyslite? Ak diskusiou myslite to ze niekto tu povie ze chod plakat inde, alebo ze nech uz nepise, tak potom dakujem pekne za taku diskusiu. A neda mi ta veta co si napisal stagstalker: vsak gulovnica odpusti aj troska horsiu ranu.Ak mas na to taky pohlad tak dakujem pekne...Zase je to tvoj nazor, neberem ti ho. Ano tu pomoze to ze bud: na blbe pripsevky clovek reaguje az to nevedie nikam a clovek uz potom radsej odide z tejto stranky, alebo nereaguje vobec len cita a aj tak skor ci neskor odide z tejto sranky. Tak sa potom nestazujme ze kopec ludi maze fotky alebo uz na tuto stranku vobec nechodi..ak je toto cielom diskusie..nech sa paci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 22.1.2015 o 21:02

Leslov...čitaj si stagstalkerove príspevky ešte raz ešte raz ešte raz...nesustred na mna svoju pozornost jednoducho nie lovu lukom na volno tak to skratka akceptuj...argumentov si dostal viac než dost... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 22.1.2015 o 20:58

wolfhunter: pri takych "rozumnych" komentaroch co tu pises, clovek musi reagovat. Ked nevies prijat nazor inych tak to svedci o vsetkom.. Vidno ze mas "dostatocne" skusenosti s lovom lukom ked tvrdis to co tvrdis, vsak normalny clovek si nazor spravi sam..Skor sa mi zda ze ti dochadzaju aj tak uz nelogicke argumenty, inak by si nepisal to co si pisal. Jedine v com s tebou suhlasim je to ze luk je ticha zbran.. ale to je asi tak vsetko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 22.1.2015 o 20:57

LESLOV, nepoučuj prosím. sme tu dosť skúsení a máme dosť vedomostí. to sa ty skôr zorientuj v realite, v histórii aj nedávnej. takže poprosím o trochu úcty a rešpektu k názorom iných. a aby si trochu vychladol, pridám i nejaké tvoje citáty, ktorými si sa zrozumiteľne zadefinoval. : ..."Myslím že lov lukom a kušou je taký istý porovnateľný a plnohodnotný lov ako lov palnou zbraňou, tak prečo tento lov obmedzovať len na zvernice. Keď to ide v iných štátoch tak prečo by to nešlo aj u nás? Všetko má svoje pre aj pro."... ..."Rozdiel je jasny, pri love lukom(kusou) nie je mozne byt zbrkly a strielat za kazdych okolnosti, kdezto pri love puskou sa to neda povedat."... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 22.1.2015 o 20:56

LESLOV: Odpovedí prečo je lov lukom povolený len vo zverniciach a nie mimo nich tu už zaznelo niekoľko, pár som sa ich snažil dať aj do môjho príspevku nižšie. Som ochotný diskutovať, ale tu už pár strán stagnujeme na mŕtvom bode. Doplniť tento spôsob lovu netreba, on doplnený je, len je jeho využitie obmedzené z dôvodov, ktoré odpovedajú na otázku prečo nie je povolený aj mimo zverníc. Čo sa týka pravých lukostrelcov, verím, že nie sú zbrklí a nestrieľajú hlava nehlava. Praví lukostrelci však lukom lovia, u nás vo zverniciach a v zahraničí tak ako môžu, nediskutujú na fóre v zacyklenom kruhu o otázkach, na ktoré tu už padli odpovede. Áno, kontrolné streľby majú svoje muchy a osobne si myslím, že veľa poľovníkov má strelecké schopnosti nie práve ideálne, avšak guľovnica odpustí aj troška horšiu ranu, nie je tak náročná na presný odhad vzdialenosti a spôsob lovu narozdiel od luku. Vo zvernici sa dá chyba po zlej rane z luku "napraviť" lebo zver nemá veľmi kam ujsť, otvorené revíry sú už iná káva. Čo sa týka propagácie a informovanosti verejnosti o tomto spôsobe lovu- Na poľovníckom fóre je 90% verejnosti viac menej odbornej, teda od fachu, čiže určite o tomto spôsobe lovu počuli, netreba ho propagovať, kto sa chce o ňom dozvedieť viac, stačí pár kliknutí na nete. Nežijeme v jaskyniach, informácie sa nešíria len ústne a obežníkmi a preto si myslím, že problematika o ktorej sa bavíme bola vyriešená na prvých stranách diskusie, myslím, že zástanci lovu lukom mimo zverníc, dostali odpovede prečo nie. Netreba sa dokola baviť o tom istom. Aj tak to z hľadiska použitia luku na "voľno" v súčasnosti nič nezmení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on WolfHunter, 22.1.2015 o 20:53

Leslov...zaujima ma to pretože luk je tichá zbran tak si predstav aku paseku by narobilo jeho použivanie v nesprávnych rukách?...skor ako tu začneš vypisovat o tlmičoch a pytliačení palnou zbranou ti pripomeniem to čo tu už bolo napísane...koli častým postreleniam je táto zábava zatial výlučne len vecou zverníc a tak by to aj malo byt...nie každa incitíva par vyvolených je prínosom ... budem sa opakovat použijem zase prispevky od pána heklera a stagstalkera..tí ti to vysvetlili tak už radšej nepíš nič a chod plakat inam...diskusia je diskusiou ked je o čom diskutovat ...tu už niet o čom tak to pochop ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 22.1.2015 o 20:46

wolfhunter: zamysli sa nad sebou. Nad nikoho sa nepovysujem na rozdiel od niektorych na tomto fore. Za to ze clovek je nakloneny aj inym veciam co su overene a odskusane aj inde, si nic nemusim dokazovat ako podaktory, vsak? Znova sa budem opakovat, je to tu o diskusii, ked ta to nezaujima tak nepis a hlavne pis ked vies o com. J as tiez nestaram do temy ktorej sa nerozumiem. Rozvijat polovnictvo by mali vsetci a nie si to navzajom vyhadzovat na oci a obvinovat sa. Prave tu niektory su taky co ked neni tak ako chcu a nestotoznuju sa s ich nazormy ihned to davaju tak ako TY najavo. To kto tu nezije v realite necham na citatelovi, nech si spravi usudok sam..Lahko je kritizovat od stola a na papiery.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 22.1.2015 o 20:36

Leslov...o moju foto sa nestaraj...stagstalker to trefne zhrnul...ako ti napísal hekler ...založ združenie spln podmienky a rob si čo chceš maš na to zakon...ale nepovyšuj sa tu nad všetkých len preto že sa nestotožnuju s tvojou víziou lebo tvoja reklama lovu lukom je biedna...skus žit v realite a rozvijaj polovníctvo nie lov samotný lebo až zapracuješ na myslení poopravíš si aj konanie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov