Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Nočné videnie - diskusia

autor: off pavelb
pridané: 29.5.2011 15:43

Aké nočné videnie všetko okolo toho. Vaše skúsenosti a postrehy s praxe.

počet zobrazení: 147 387
počet hlasov: 6

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 12.5.2014 o 19:19

Mňa skôr zaráža ako si tu poniektorí bez hanby diskutujú o streľbe v noci pomocou nočného videnia v štýle "V pohode s tým možes strielat v uplnej tme na 200 metrov bez rozptylu" alebo "Len si zabudol povedať že Dedal má odchylku pri strielaní 4-12cm/100m čo je za tie peniaze neprípustné" alebo "je to top trieda, a hlavne ziadna odchylka pri strelbe, kusal som na 100 m a ide presne!!!! na viac metrov strielat v noci ,no neviem, ale poznam niekoho kto to skusal na 215m a uspesne". Páni, neviem či ste len takí arogantní alebo aj hlúpi, ale keď vám už nič nehovorí zákon a pojem zakázaná zbraň, majte aspoň toľko chochmesu a morálky a nerozoberajte vaše "odborné" skúsenosti na poľovníckom fóre, takéto príspevky sem nepatria. Nemám nič proti pozorovacím nočným videniam, sú to dobrí pomocníci, ale to je aj výkonná optika, je dobré môcť pozorovať čo za zver mám v revíri. Ale to skutočne potrebujete streliť za každú cenu? V tmavej noci? na 100 a viac metrov? Chýba vám doma kúsok mäsa, lebo popri nakupovaní 5000eurových nočákov na neho nevyšlo? Či len treba zaplniť miesto klami diviaka, ktorý sa počas tmavej noci išiel nažrať či vyváľať v blate? Apropo, baví vás vôbec takáto poľovačka, resp. zamysleli ste sa niekedy prečo napriek tomu, že technológia dneška dosahuje neuveriteľné výsledky, nie je plošne v poľovníctve povolená a zavedená? Proste treba dať zveri šancu, poľovníctvo nie je o bezhlavom hlušení pomocou termovízie a laserom navádzaných striel, ale o zachovaní ako tak správneho pomeru medzi lovcom a zverou, aby ešte existovali situácie, že sa proste streliť nedalo. V minulosti tieto situácie boli prirodzené, dnes je na nás, aby sme myšlienku poľovníctva zachovali my, pretože skutočne to nie je len o strieľaní. Ale nato, aby to človek pochopil musí dosiahnuť istú úroveň vnútornej pokory, empatie a úcty k všetkému živému.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 209

komentáre

zoradiť
zobrazené 481-520 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off duso2, 28.10.2011 o 0:12

Tak tak,problemom je ale to,ze ked niekto kupi nejaku "super ATN",sam mozno nevie co kupil.Predajca len vyhlasi je to generacia 2+ a fajka zhlasla.Pri generaciach sa hovori o minimalnych parametroch a kazdy menic je jedinecny podla toho ako sa vydari,upecie pri vyrobe.Drahsie menice vzdy ponukaju certifikat z realne odmeranymi parametrami.Vydarena 2ka moze byt na nerozoznanie s nevydarenou 2+.Rovnako zavadzaju predajcovia svietidiel,kedy tvrdia ze to ma 500 lumenov a samotna ledka podla specifikacie vyrobcu pri danom prude napr. vytlaci ledva 280.Dalsim problemom je,ze poniektori dohanaju necitlivost v uA/lm laserom...pre laika je velmi tazke posudit,preto doporucujem kupu NV u niekoho kto vie viac ako len predat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 27.10.2011 o 14:36

asi sa tu trebalo vyjadrovat skor o citlivosti fotokatody v µA/lum, o rozliseni v lp/mm o odstupe signalu od sumu, o ohnisku, o sirke fokusacie laseroveho luca, o rozsahu nastavitelneho vykonu, o triedach nebezpecnosti laserov, asi by som vyzeral trosku mudrejsie a tym co to citaju by to prinieslo brutalne uzitocne informacie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.10.2011 o 19:53

to tthunt:dovolim zareagovat,podla mojho nazoru kvalitu laseru urcuje najma optika,ktora dokaze roztiahnut velmi uzky laserovy luc do kuzela.Moja skusenost je,ze mnohe iluminatory robia spot z nerovnomernou intenzitou a s roznymi artefaktami apod. Specialne ruske vyrobky pouzivaju lacne difuzory,co robi nerovnomerny obraz.Laserluchs ma patentovanu optiku,ktora dokaze roztiahnut luc na slusnych 20 stupnov.Vascinou ruske zvladaju podstatne menej.Vies nam ukazat na nejakom obrazku,aky spot robi tento dipol?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.10.2011 o 19:45

to semjan:ani ja,len dodam zaverom,ze si sem nedodal ziadne fakty,okrem subjektivych zazitkov,ktore su ohranicene tvojou limitovanou skusenostou.Ja som aspon zhrnul zakladne kriteria a parametre,ktore by mali ozrejmit laikom naco sa orientovat pri vybere NV.Howgh! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 26.10.2011 o 11:56

duso2 ty si chory domyslavy neskutocne arogantny clovek, uz viacej na teba nereagujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 26.10.2011 o 11:37

Zdravim, podelim sa s Vami o cerstvu novinku od DIPOLu. Je to novy laserovy infraziaric, kt. pracuje na vln. dlzke 940nM. Predajna cena je 460,- EUR. Doteraz vyrabany laser od DIPOLu pracoval na vln. dlzke 810nM pri cene 200,-. Tuto novu, vysoku, vlnovu dlzku rozoznava iba Gen2+ a vyssie. Cena je vysoka, lebo technologia, a laserova dioda je drahsia. Keby mal niekto zaujem, staci napisat. Tento laser bude mat velky uspech na trhu a uz evidujem vela objednavok. S pozdravom TTHUNT ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.10.2011 o 10:34

Semjan ty si odbornik? Uz sa nestrapnuj,snazis sa nas tu o niecom presvedcit na zaklade nejakej diskutabilnej skusenosti. Kde su tvoje fakty,aky laserluchs,aky model,aka frekvencia?Su tam tri varianty? Skusal si uz niekedy model 980 s navyssou frekvenciou IR?Neverim,pretoze autorizovane zastupenie TROMF ma na sklade a vacsinou predava verzie 808,ktore su na vacsinu prvej a druhej generacie.980 na sklade nemaju,je to na objednavku,tak neverim,ze si ju niekto len tak pozical na skusku.Nezvastaj a nerob iste zavery,co zver vidi a nevidi.Tvoje argumenty su typu mal som,svieti to popi...i...ake drahsie si skusal??To je co?Ja ti tiez predam peknu 1 generaciu z laserom a budes masturbovat zo zazitku za 5tisic...sam nevies aku to ma frekvenciu,parametre menica,riadkovanie,citlivost apod...takych ako ty zboznujem.Kazdy truhlik co kupi nocne si mysli,ze cim drahsie tym lepsie,kazdy seriozny predajca uvadza parametre pri predaji pristroja.Ak povie,ze 2+ tak je to ojeb a pekne si na niekom pomasti ruky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 26.10.2011 o 10:14

duso2: odkial mas ze som laserluchs neskusal? ty si neskutocny domyslavec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 26.10.2011 o 10:14

Ja som napísal,že D126 je 2+gen.Nič viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 26.10.2011 o 10:13

duso2: mal som moznost nahliadnut aj do zopar drahsich. prosim ta skus sa zamerat na fakty a nie na tvoje citove vylevy, ktorymi tu utocis ako majster sveta. pokial nie si stym zmiereny ze tu komunikuju a odovzdavaju skusenosti aj ludia, ktori nie su taki super odbornici na nocne ako ty, tak tu nechod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 26.10.2011 o 10:09

Fridomf: sorry zmylil som si gen. je to dost stary dipolacky model. mas pravdu je to gen2 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.10.2011 o 1:18

ADD FRIDOMF: Ano 2+ gen na chvoste specifikacie so 45 riadkami a mizernou citlivostou.To si nechaj.Uvedom si,ze aj 2+ ma nejaky rozptyl parametrov a ta najlepsia moze mat riadkovanie aj 65,ale cenove je inde ako tvoj zakladna verzia so 45 riadkami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.10.2011 o 1:13

Semjan mal si uz niekedy vyssiu vykonnejsiu generaciu v cene nad stotisc v ruke??Ak nie o com tu tocis ze je nepouzitelna? Zober si namiesto tych zrejma ruskych smejdov,XR5ku a s tou chod do hory a potom uvidis co vidi bez prisvitu. Tento odkaz od laserluchsu nik nevidi,co o tom spiritizujes ked si to nemal,netestoval? Trt makovy zver vnima...len tie lacne 808 a to vnima aj clovek.Uz som to povedal Xkrat Infra,ktore vidi clovek take vidi aj zver,co nevidi clovek nevidi zver! Nerob zo zveri zazrak,,svetlo z infra po 100m je take slabe,ze nemoze vyvolat ani tepelny efekt.Ked tu chces o tom argumentovat najdi mi nejaku studiu,co dokazuje ze oko zveri je specialne. A mam z nocakmi viac nacuvane ako ty nachodene,tak uz prosim o tom nediskutujme...Laserluchs je drahy lebo je dobry (Made in Germany). Rovnako je to z noktovizormi NEEXISTUJE DOBRE A LACNE!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 25.10.2011 o 23:01

semjan,s prvými slovami tvojho príspevku plne súhlasím,ale D 126 je 2+gen a D 125 je 1+. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 25.10.2011 o 21:50

add: pavelb, zadna predna predsadka je rozdiel ak sa nemylim. predna priamo chyta zbytkove svetlo a do zadnej ide to co prejde puskohladom.a to co spominas je mysľim gen.1 so zivotnostou 1000h a s prisvietenim este s nizsou zivotnostou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 25.10.2011 o 21:45

add:duso2 bola tma bez hviezdy a bez mesiaca.menic bez prisvitu je tak pouzitelny od 3gen aj to iba obmedzene. zver vidi aj laserluchs, resp.vnima,je uplne jedno ci trosku svieti na cerveno alebo vibec ked zver vnima infracervene spektrum.kazdopadne ak neidi,urcite vnima.rozdiel je ze laserluchs je svinsky drahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavelb, 25.10.2011 o 21:23

PS je predná násadka, ak sa nemýlim, Nie je výhodnejšia zadná, napr. D126ka? Ja uvažujem o zadnej násadke. Alebo sa mýlim? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 25.10.2011 o 20:54

Semjan nespimenul si podmienky,aka bola silna tma vlastne?Ten laser vidno cervenanie?Ak to bola 808ka,tak to zver vidi,je to k nicomu. Opat chcem podotknut,vykonne nocne (citlivy menic+svetelna optika) nepotrebuje laserovy prisvit.Laserom sa len dohanaju na smejdovych tubach parametre,aby kozmeticky bol pekny obraz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off semjan, 25.10.2011 o 10:40

odskusali sme s ps-22 PULSAR laser illuminator. je to neskutocny vec. oproti ATN ir 450 je tam dost podstatny rozdiel pokial ide o rozlozenie luca,osvit cervenym svetlom spredu, a regulaciu. odporucam!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 3.10.2011 o 7:43

fridomf hracka,dosetri a kup nieco poriadne radsej,neobanujes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 1.10.2011 o 23:00

Duso2 skor by som to prirovnal k vacsiemu trhu vacsia konkurencia, a samozrejme vplyv dopytu a ponuky :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 30.9.2011 o 8:33

A s týmto nemáte skúsenosť?odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 28.9.2011 o 22:50

Preboha semjan,to je jednoduche.V nemecku je ina kupna sila,cize viac sa tam tovar toci,cize si mozu predajcovia dovolit nizsie marze.U nas sa pracuje z vysokymi marzami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 28.9.2011 o 13:07

toto ja nepochopim, ako moze byt u nas tovar drahsi o 26perc???!!!! to kde sme kurnik sopa? nemec zarobi 3000 primerne a slovak 500. potom nech obchodnici neplacu, sami si svoj zivot ukoncuju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 28.9.2011 o 12:32

Duso2,zatial vďaka za info a tu je tá ponuka z nemecka:odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 27.9.2011 o 23:55

Laserluchs ma polovnictvo Tromf.Ak niekto vie o lacnejsom zdroji v Nemecku nech hodi link. Videl som taku ohybnu objimku s gumovym lozkom,viete kde sa da zohnat?Je to super na mierne natacanie na hladany objekt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 27.9.2011 o 23:53

Ako som uz povedal co vidi oko to vidi diviak.Ked budes mat nieco 880 tak s tym nie je problem,vravim mne zatial ziadny diviak neodskocil.Problem je,ze musis mat kvalitnejsi menic 2+ aby chytal viac ako 880.Moj holandsky menic nepotrebuje laser je tak citlivy,pouzivam ho fakt len pri extreme,ked je zatiahnuta bezhviezdna noc.Avsak v tmavom listnatom lese v doline je laser nutnost. Friedoms ak mas rozpocet vyssi ako 3000 euro tak sa mi ozvi na PM.Jednoznacne doporucujem holandske menice,je to to najlepsie co sa da normalne zohnat v Europe! Treba pochopit,ze menic je 66% uspechu,dalsia je optika tela.Taka kvalitnejsia stoji aj 1300 euro,je to ako z objektivmi pri zrkadlovkach.Fyziku neocuras,svetelnost musi byt co najlepsia. ======================================================== ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 27.9.2011 o 21:48

ten laserluchs nie je nic ine iba posunuta vlnova dlzka na 850nM.bieloruske Dipoly maju myslim 810. ja si nedovolim povcedat co zver vnima a co nie, ale kazdopadne je problem sa to tej zveri opytat, iba ked pozorovat a testovat. to je ako s otrepanym problemom s laser svetlami ND3. jedni to chvalia a tvrdia ze je to ok, ja osm to testoval a len zaprastalo po kriakoch, takze nemam voci tomu doveru.ta 2+gen je dobra aj bez prisvitu ale samozrejme iba do urcitych svetelnych podmienok, kde samozrejme uz ani s beznou optikou nepochodis. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 27.9.2011 o 16:06

Semjan,je to niečo podobné ako s obyčajným svetlom.Niekedy si napr. diviaky vysvietiš aj 5-10 min.a nič sa nedeje.Ale týždeň na to zasvietiš na tú istú čriedu,odskočí a viac ju nevidíš.Pri tomto leizre je výhoda že lúč sa dá stiahnuť na menšiu plochu (až na bodku)a kým nezasvietiš do očí,tak je to v poriadku.Ale to z ďaleka nieje ono.A duso2 ma vlastne prekvapil že ten laserlusch je fakt neviditelný.Preto pasiem po tej 2+ gen.Len potrebujem viac informácii,aby mi nebolo ľúto toľkých euráčov.Pridajte sa,kt omáte neaké skúsenosti s 2+ gen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 27.9.2011 o 13:23

no tak to si ma zaskocil, lebo uz som kamosovi skoro povedal ze nech ho kupi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 27.9.2011 o 12:43

Semjan,ja poúžívam zrovna ten spomínaný DIPOL LASER ILUMINATOR L2 a od neho mi zver odskakuje,alebo aspom reaguje naň zdvihnutím hlavy a znervoznie.Jednoducho jej to vadí a pritom ho zapínam len na tretiu polohu z osmich.Volným okom ho normálne vidno aj keď veľmi slabo.A pozor!Manuál dorazne upozorňuje,že pri kontakte s ľudským okom može natrvalo poškodiť zrak aj na väčšie vzdialenosti.(údajne spáli rohovku) Takže ak si ho na posede zabudnem vypnúť, pri manipulácii sa to može zle skončiť. Duso2,mimochodom odkial si to zohnal,lebo priamo od firmy z Nemecka je to asi o 100 eur lacnejšie.A aké nočné videnie používaš ty?Podeľ sa so skúsenosťami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 27.9.2011 o 9:56

videl som na youtube, v podstate s tvojimi myslienkami suhlasim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 27.9.2011 o 8:51

Mozes si kupit Mercedes,alebo Ladu,na oboch sa odvezies,ale...ako som uz povedal,ruske technika ma neberie,poruchova,vzdy nejaka nedokonalost...dipol nema taky cisty kruh,su tam kadejake defekty a urcite nema taky rozsah uhlu luca ako laser luchs...takze na blizko budes mat vypalenu bodku...ten kto riesi nocne by mal na to mat patricny rozpocet,bohuzial je to draha technika:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 27.9.2011 o 8:06

Laserluchs vyzera celkom fajn, len ta cena je dost vysoka, pravdepodobne budeme skusat Dipol laser illuminator ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.9.2011 o 13:26

Uz sa tu spominal Laserlusch,je ale dost drahy.Ja by som isiel do verzie 850,ale ako som povedal,ak mas prvu generaciu tak ta neni vhodna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 26.9.2011 o 12:01

Duso2,máš pravdu,že moj prísvit vidno trošku aj volným okom hoci písané je žemá vd.810 nm.Tak daj neakú stránku na Nemecké produkty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.9.2011 o 8:42

seriovy infrak zahod,ten ti je tak na 30 metrov,rovnako sa vyvaruj aj ruskych smejdov.Aky ozarovac ides skusat?Ja uznavam nemecku kvalitu,pri infraku je dolezita optika a tu maju nemci tradicne najspickovejsiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 26.9.2011 o 8:36

ja som to skusal s tym seriovym infrakom co k tomu dodavaju, kolega si ma zohnat laser a mame ist aj toto vyskusat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 26.9.2011 o 7:50

Fridomf,musim ti zase argumentovat s tym odskokom zveri.Ja s tym problem nemam pri pozorovani,kludne si pozeram diviacika hodiny aj stary za nim vyjde.Tvoj problem tkvie v tom,ze pouzivas 1 gen s nejakym ozarovacom s nizkou vlnovou dlzkou,ktore cervenanie este vidis volnym okom.Ked budes mat vyssiu generaciu,tam mozes ist hore a problem nemas.Infra ktore nevidi clovek,nevidi ani zver, bodka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 25.9.2011 o 18:38

fridomf:nemalk som moznost v jasnej noci pouzivat alebo skusat. predpokladam ze ked je zamracene, musis prisvit pouzit. a zase je ine polovat napr. v lete kde ti nocne netreba a ine je teraz kde uz je to treba. zalezi aj na revire ze ako smeruje nejake to svetlo z hviezd alebo mesiaca.vsetko je relativne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 481-520 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov