Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Nočné videnie - diskusia

autor: off pavelb
pridané: 29.5.2011 15:43

Aké nočné videnie všetko okolo toho. Vaše skúsenosti a postrehy s praxe.

počet zobrazení: 146 717
počet hlasov: 6

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 12.5.2014 o 19:19

Mňa skôr zaráža ako si tu poniektorí bez hanby diskutujú o streľbe v noci pomocou nočného videnia v štýle "V pohode s tým možes strielat v uplnej tme na 200 metrov bez rozptylu" alebo "Len si zabudol povedať že Dedal má odchylku pri strielaní 4-12cm/100m čo je za tie peniaze neprípustné" alebo "je to top trieda, a hlavne ziadna odchylka pri strelbe, kusal som na 100 m a ide presne!!!! na viac metrov strielat v noci ,no neviem, ale poznam niekoho kto to skusal na 215m a uspesne". Páni, neviem či ste len takí arogantní alebo aj hlúpi, ale keď vám už nič nehovorí zákon a pojem zakázaná zbraň, majte aspoň toľko chochmesu a morálky a nerozoberajte vaše "odborné" skúsenosti na poľovníckom fóre, takéto príspevky sem nepatria. Nemám nič proti pozorovacím nočným videniam, sú to dobrí pomocníci, ale to je aj výkonná optika, je dobré môcť pozorovať čo za zver mám v revíri. Ale to skutočne potrebujete streliť za každú cenu? V tmavej noci? na 100 a viac metrov? Chýba vám doma kúsok mäsa, lebo popri nakupovaní 5000eurových nočákov na neho nevyšlo? Či len treba zaplniť miesto klami diviaka, ktorý sa počas tmavej noci išiel nažrať či vyváľať v blate? Apropo, baví vás vôbec takáto poľovačka, resp. zamysleli ste sa niekedy prečo napriek tomu, že technológia dneška dosahuje neuveriteľné výsledky, nie je plošne v poľovníctve povolená a zavedená? Proste treba dať zveri šancu, poľovníctvo nie je o bezhlavom hlušení pomocou termovízie a laserom navádzaných striel, ale o zachovaní ako tak správneho pomeru medzi lovcom a zverou, aby ešte existovali situácie, že sa proste streliť nedalo. V minulosti tieto situácie boli prirodzené, dnes je na nás, aby sme myšlienku poľovníctva zachovali my, pretože skutočne to nie je len o strieľaní. Ale nato, aby to človek pochopil musí dosiahnuť istú úroveň vnútornej pokory, empatie a úcty k všetkému živému.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 209

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off tanak, 31.1.2022 o 18:18

Reakcia na príspevok od goret, 31.1.2022 o 16:44 :
ano ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 31.1.2022 o 16:44

Reakcia na príspevok od Hekler, 30.1.2022 o 18:55 :
ale diviaky máme nariadené loviť aj zakázanym spôsobom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frenki, 31.1.2022 o 14:59

Reakcia na príspevok od lacomaco, 31.1.2022 o 10:50 :
Aktuálne zmeny v zákone o strelných zbraniach a strelive 18. 12. 2021 - okrem iných zmien v zákone: Účinnosť: Vypustenie ustanovenia o zakázaných doplnkoch zbraní, ktoré sú zaradené v § 4 ods. 4 (zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie) zo zákona nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia (18. decembra 2021). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacomaco, 31.1.2022 o 10:50

Reakcia na príspevok od Hekler, 30.1.2022 o 18:55 :
Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky Bratislava ...Vzhľadom na výskyt afrického moru ošípaných na území Slovenskej republiky v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri, ktoré predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat a v súlade s § 6 ods.5 písm. a) bod 4 zákona č.391/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov nariaďujem všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom môžu použiť: zakázané spôsoby lovu uvedené v § 65 ods. 2 písm. c) a k) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a to: ... zo dňa 28.1.2022 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 30.1.2022 o 18:55

všimol si niekto že zákonom 500/2021 Z.Z. došlo k zmene zákona 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive ? §4 ods. 4 už znie len : "zakázaným doplnkom zbrane je tlmič hluku výstrelu" ... teda zameriavače zbrane na princípe noktovízora alebo termovízie už sem nepatria teda ich je možné podľa tohoto zákona používať ... ale žiaľ novela zákona o poľovníctve sa zasekla,a § 65 ods. 1 písm. c) stále platí a teda nočné videnia a termovíziu v poľovných revíroch nesmieme na lov zveri používať ... typické Slovensko dnešných dní ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off binka, 12.1.2022 o 9:19

Reakcia na príspevok od pepies, 12.1.2022 o 8:59 :
Jo, když má puškohled nastavení paralaxy, tak ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 12.1.2022 o 8:59

Reakcia na príspevok od binka, 12.1.2022 o 8:50 :
Jendo ide to pekne doostrit aj na veľkom zväčšení len musí mať ta delta korekciu paralaxy.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off binka, 12.1.2022 o 8:50

Reakcia na príspevok od TrhyK, 11.1.2022 o 20:08 :
To je normální. U toho zařízení (asi) nelze zajistit zaostření objektu i kříže. Je třeba zvolit kompromis lehkého rozostření jak objektu, tak kříže. Používám zásadku na Deltě, Zeiss Diavari a Vectoru Optics. Nejlepší zaostření je u nejstaršího Zeisse. Na puškohledu je dobré mít stažené zaostření na 0. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 12.1.2022 o 0:17

Reakcia na príspevok od TrhyK, 11.1.2022 o 20:08 :
Tak to máš riadny problém lebo Pard 007 je zásadka.... Treba k tomu adekvátny puškohlad s bočným nadstavenim paralaxy a problém bude vyriešený... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TrhyK, 11.1.2022 o 20:08

Pard NV007 - Zdravím, mám problém s predsadkou pard nv007. Pri zaostreni obrazu mám rozostreny kríž, keď zaostrim kríz mám naopak rozostreny obraz. Mal niekto podobný problém? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borsz, 12.10.2021 o 8:18

Reakcia na príspevok od findula, 9.10.2021 o 16:28 :
Super dakujem za info ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 9.10.2021 o 16:28

Používám ho více jak dva roky a naprostá spokojenost.Jen jsem dal jiný přísvit/Armasight 940/a magnetickou montáž na něj..Den i noc naprosto v pořádku.Doporučuji ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borsz, 9.10.2021 o 8:45

Nočné videnie ATN X-SIGHT 4K PRO 5-20X - Zdravím ma niekto skúsenosti s týmto nočným videním Nočné videnie ATN X-SIGHT 4K PRO 5-20X ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stomex, 22.6.2021 o 15:37

Ako ja som to chcel len rozviesť debatu k tomuto prístroju. Ja si osobne myslím že je to na človeku čo si je ochotný kúpiť a za akú cenu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 21.6.2021 o 15:29

Reakcia na príspevok od MMasska, 21.6.2021 o 11:16 :
Ja ze to je Mercedes medzi nočnými videniami ako som počul :0) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 21.6.2021 o 11:16

Bol som požiadaný o vysvetlenie tak tu ho máte. Toto sa netýka len tejto zásadky ale dá sa to zovšeobecniť na všetky. Za prvé je to digital a dokonca práve tento je jeden s tých horších. Má opozdenie a dosť viditeľné na dynamicky pohyb. Za druhé jeho senzor, čip je dosť slabý, za zhoršených svetelných podmienok bez prísvitu nevidíš ani prd. Za tretie tým že je to zásadka montuje sa na optiku zo zadu čiže vám senzor pozoruje obraz cez ňu a to veľmi zhoršuje obraz . Že štvrté a veľmi podstatné je to že ak máš dennú optiku nastavený správne tak ju máš vzdialenú od oka 90mm čo je optimum. Toto zariadenie má dĺžku 138mm čo ťa bude nútiť držať zbraň v neprirodzenej polohe. Hlavne pri silnejších kalibroch sa stane že dostaneš dobre po nose a prídeš k monoklu. Často zistíš že si netrafil a v tom najhoršom prípade zver postrelíš a nebudeš vedieť dohľadať . Stačí ti takéto vysvetlenie alebo tu vodu v koši si chceš pohľadať sám. Toto zariadenie keď si kúpiš potešíš sa len raz a to v tedy, ak sa ti to podarí predať. Stačí si pozrieť inzerciu a tam nájdeš mrte zúfalcov čo sa to snaží predať, tak ako tento čo založil túto diskusiu aby to vraj spropagoval. No čo stačí vám takáto propagácia?! S pozdravom Karol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off spravca-lovuzdar, 21.6.2021 o 0:52

Reakcia na príspevok od hyperon, 17.6.2021 o 21:39 :
Lebo mi to Mmasska názorne ukázal a vysvetlil a týmto ho chcem požiadať aby sa zapojil do tejto diskusie. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 17.6.2021 o 21:39

stomex, ked chces propagovat, zaplat si reklamu. spravca, preco je to hlupost? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 17.6.2021 o 13:17

Reakcia na príspevok od spravca-lovuzdar, 17.6.2021 o 12:00 :
Absolútny súhlas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spravca-lovuzdar, 17.6.2021 o 12:00

Ťažko propagovať niečo čo je hlúposť ako voda v koši. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off stomex, 16.6.2021 o 21:02

Skúšam to propagovať:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 12.6.2021 o 9:16

čo to chceš darovať? môžem poslať adresu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 11.6.2021 o 22:37

ČO chcel básnik povedať ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off stomex, 11.6.2021 o 22:27

Sytong HT 66 - Zasádky Sytong HT-66  Všestranný a kompaktný digitálny prístroj využiteľný ako zasádka puškohľadu či ako monokulár. Jedná sa o prístroj denného i nočného videnia, použiť ako cez deň tak aj v noci. Vo dne je obraz farebný a pri prechode na nočný režim sa zariadenie prepne do čiernobieleho módu. Pomocou spojovacie objímky s bajonetovou spojkou sa toto nočné videnie pripojí k vášmu puškohľadu. Pri použití ako zasádky puškohľadu stačí nastaviť zariadenie ( "zámerný bod") sa zameriavacím krížom puškohľadu, nie je teda nutné pred používanie zariadenia nastreľovať. Je možné ho tiež použiť ako monokulár. Rozlíšený displeja je 1024x786. Zväčšenie je tu 4x - 14x. Ako prísvit je tu využitý IR prísvit s vlnovou dĺžkou 850nm s tromi stupňami intenzity prísvitu, kedy intenzitu prísvitu si volíte pomocou stlačenia tlačidla IR. Dosah pozorovanie prísvitu je až 200 metrov. Do prístroja je možné vložiť pamäťovú SD kartu, na ktorú sa ukladajú vytvorené fotografie či nahrané video zábery. Pomocou USB portu je možné zariadenie pripojiť k televízoru alebo počítaču. Tiež je možné prostredníctvom integrovaného adaptéra Wi-fi spojiť zariadenie so smartphonom / šikovným telefónom či tabletom a môcť tak prechádzať zhotovené fotografie či videá alebo sprostredkovane sledovať obraz nočného videnia.   Technické parametre: Model: HT-66 Druh / Generácia: Digitálne Zväčšenie: 4x - 14x IR prísvit: 850nm Dosah prísvitu / vzdialenosť rozpoznanie: 200 m Výkon infračerveného svetla: 5W Zaostrovací rozsah: 2,5 M-∞ Rozlíšenie displeja: 1024x768 Rozlíšenie foto: 1920 x 1080 Rozlíšenie videa: 1920 x 1080, Snímková frekvencia: 30 snímok za sekundu Napájanie: 1x batéria 18650 Prevádzková teplota: -40 ° C do + 85 ° C Wifi: ÁNO Aplikácia pre pripojenie k telefónu: "Sytong" - k stiahnutiu na AppStore Rozmery: 138 mm x 96 mm x 55 mm Váha: 270 g Odolnosť voči vode: ÁNO Materiál: Dural - Letecký hliník - vysoko pevný Prevádzková doba: > 8 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 28.12.2020 o 20:07

Reakcia na príspevok od pepko28, 26.12.2020 o 20:29 :
Akú máš otázku k prístroji DEDAL 450A?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepko28, 26.12.2020 o 20:29

Zdravím vlastní tu niekto pristroj dedal 450A?mám pár otazok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 18.11.2020 o 22:25

Reakcia na príspevok od apache770, 17.11.2020 o 19:15 :
Apache770: čo konkrétne potrebuješ poradiť s prístrojom PULSAR Forward 4555??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apache770, 17.11.2020 o 19:15

pulsar forward 455 -

PULSAR Forward 455 ma niekto tento pristroj potreboval bY som poradit ivan

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rudy72, 31.10.2020 o 22:23

Zdravím všetkych majiteľov tohto prístroja. V auguste bolo tomu rok čo som si ho zakúpil aj ja. Najprv som ho asi pol roka len nosil na posedy a pozoroval zver zoznamoval som sa s ním co ta vecička dokáže. Potom som ho v jari nastrelil a v lete som ulovil dvoch diviakov a neskôr jelenicu. No a teraz k veci. Po určitom čase som zistil že rámik okolo displeja je fialovej farby a možno aj trochu obraz ,teda v nočnom režime , pri dennom to nie je vidieť. Pri vypinaní taktiež tie obdlžniky"yes a no" su do fialova. Občas sa to zobrazí čierne ako bolo na začiatku ale na krátko,väčšinou je to fialové. Tak sa chcem opytať či niekto nemá podpbnú skúsenosť či jeto porucha alebo ja som niečo zle spravil pri nejakých nastaveniach ale nie som si vedomí lebo ako pán predomnou tiež neovplývam znalosťou angličtiny. Tým by som Vás chcel poprosiť aku máte skúsenosť s týmto problemom vy. Čisa to dá nejako nastaviť alebo je to na reklamáciu,čo by som ale teraz nerád riešil lebo je sezóna. Ja som ho kupoval v Ibo v Prešove ale keďže je tá Corona a celé tie problémy okolo nej tak to zatiaľ nechcem riešiť cestovanim a reklamáciou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dickobraz, 26.10.2020 o 14:12

Zdravím všetkých,mám tento prístroj a spokojný som tak na 90 percent.Nie preto,že by to bolo zlé kukátko ale preto,že neviem nič po anglicky.Preklad k tomu je ale nedá sa všetko dozvediet len z prekladu a menu v prístroji je po Americky.Na toto súdruhovia v Číne nemysleliže si to budú kupovat aj dôchodcovia na Slovensku.Ináč som spokojný ale IR som vymenil za českú Lunu 940 nm na aku Li-ion 18650 asi 160€ z plinulou reguláciou.Nastreloval som kamarátom Pard 008 a to je tiež zaujímavý prístroj a má Slovenské alebo České menu už nepametám aj ked kvalita obrazu je nepatrne horšia ale celkom ma zaujala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 5.10.2020 o 4:49

Armasight 940 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maxo57, 4.10.2020 o 20:24

Mna by zaujimalo, aky pouzivate prisvit k tomuto zariadeniu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off DCKE, 17.2.2020 o 23:22

Reakcia na príspevok od Gyuri, 11.2.2020 o 15:05 :
Szevasz Gyuri, k tej NV-019 Ti môžem aj ja prispieť "pár vetami". Nie som síce poľovník, ale v posledných rokoch hlavným koníčkom sa mi stalo večerno - nočné pozorovanie zveri, nakoľko sa mi zver "motá" rovno pod oknami. Ja používam už vyše roka Wild Game WG-650, čo je Bestguarder WG-50. Pre rozšírenie obzoru a možností som si aj ja zadovážil NV-019, medzi iným aj NV-900 a mala by mi prísť aj IPRee CS-8 a teda budem môcť porovnať všetky štyri prístroje. Tak ako píše Jano (Prusák), je to za tú cenu super prístroj do jednej ruky, ľahký, jednoducho ovládaný, s výborným širokým záberom pohľadu (parameter FOV), ostrým obrazom a kvalitným videom - samozrejme do určitých reálnych parametrov. Tie parametre, čo sú obyčajne uvedené v manuáloch a reklamných dokumentoch sú prehnané a niektoré priam technicky nezmyselné. Jano - ak bude čítať tento príspevok - by mohol odpísať, čo má uvedené v technických údajoch jeho prístroja - zaujíma ma hlavne optické zväčšenie a formát nahratého videa. Ja som si zadovážil NV-019 z Anglicka, ktorý mal označenie NV-019 (PRO). K tomu typu uvádzali, že má odstránený ten problém s dioptriami, ako píše Jano. Či je to pri mojom prístroji pravda neviem posúdiť, lebo okuliare na čítanie nepotrebujem, ale nosím okuliare do diaľky (-4 dioptie). Do prístroja pozerám bez okuliarov a obraz si viem pekne zaostriť. Čo sa týka výhod / nevýhod v porovnaní s WG-650 tkou: NV-019 má znateľne slabší prísvit ako WG-650. To ale neznamená automaticky, že je to horší prístroj. NV sa výborne hodí do lesa, teda kde je porast. Rozptyl a intenzita prisvietenia je tak koncipovaná, že vidno pekne priestor medzi porastom resp. stromami. S WG neuvidíš v lese nič - intenzitu prísvitu Ti pohltí najbližší strom alebo konár a všetko okolo bude čierne. Na druhej strane, WG na voľnom priestranstve v prísvite "víťazí". Tam, kde NV ledva rozozná v určitej vzdialenosti nejaký objekt, WG ho podstatne lepšie prisvetlí. S NV-019 má reálne pozorovanie zveri zmysel tak do dialky 50 max. 70 metrov, po tejto vzdialenosti sa môžme baviť o niečom čo sa tam hýbe alebo stojí, ale nejaké detaily toho objektu - ako je popísané v reklame k prístroju - tam neuvidíš. A parameter max. pozorovacia vzdialenosť 300 alebo 400 metrov (rozpoznanie objektu) je "rozprávka". NV má ešte jednu dobrú vec: rozptyl / sústredenie prísvitu do kužela. Teda energia svetla prísvitu sa dá sústrediť vysunutím šošovky do limitovaného kruhu a tak si vieš prisvetliť objekt. Ale v mojom prístroji sa pri tejto funkcii zhorší kvalita obrazu, pretože sa tam vytvorí nejaká optická reakcia a tá vytvorí taký efekt, ako keby si pozeral cez "vráskavé" sklo. To by som chcel skonzultovať s Janom, či je to tak a je to problém tohto typu prístroja alebo robí to len môj. Ak by si mal záujem, alebo aj niekto ďaľší, môžem, ak mi to čas dovolí, urobiť porovnávacie videá, kde bude vidno reál a rozdiely medzi prístrojmi. Je tam toho ešte viac na diskusiu, no myslím, že už som toho popísal dosť, ale rád odpoviem, pomôžem, ak budú nejaké otázky... Nakoniec ešte jeden z tých najhlavnejších parametrov - cena. Neviem za koľko si ho zaobstaral Jano, ale za moju cenu necelých 260.- Eur sa tento prístroj ozaj oplatí kúpiť na základné pozorovanie okolia v noci hlavne v lese. S pozdravom, DC ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Prusak, 14.2.2020 o 9:36

Reakcia na príspevok od Gyuri, 11.2.2020 o 15:05 :
Je to super pozorovacie zariadenie vzhľadom k cene. Má oveľa širší pozorovací uhol ako NV008. Jeho jediná nevýhoda je nemožnosť nastavenia dioptrickej korekcie. Takže kto už potrebuje na čítanie okuliare, ten nemá ostrý obraz, keďže z výroby je nastavený na 0 dioptrií. Ale vyriešil som to vložením šošovky z čítacej lupy, priemeru 50mm , do posledného zvlnenia gumenej očnice. Pri mojej potrebe okuliarov na čítanie +2 dioptrie, mám teraz obraz na displeji superostrý . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Gyuri, 11.2.2020 o 15:05

Nočné videnie pard - Zdravím. Chlapi má niekto z Vás skúsenosť s pozorovacím NV pard 019. Keď máte skúsenosť poprosím. Ďakujem vopred. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off DCKE, 8.2.2020 o 8:22

Reakcia na príspevok od STIPOR, 27.12.2019 o 14:58 :
Zdravim, poriešil si ten monokular? Ak ano, napis aky, ak nie, blizsie specifikuj priestor, vzdialenosti, zver... DC ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off DCKE, 7.2.2020 o 20:07

Zdravim, poriešil si ten monokular? Ak ano, napis aky, ak nie, blizsie specifikuj priestor, vzdialenosti, zver... DC ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stano11, 7.2.2020 o 9:20

Zameriavač PARD NV008+ - Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aké máte skúsenosti s týmto NV.(PARD NV008+). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 18.1.2020 o 14:11

Reakcia na príspevok od lukask, 17.1.2020 o 20:22 :
mas spravu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukask, 17.1.2020 o 20:22

Reakcia na príspevok od tanak, 17.1.2020 o 19:36 :
Tanak viete povedat dovod preco nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov