Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Čakatelia - Členovia PZ - diskusia

autor: off kajo015
pridané: 25.2.2011 17:20

Vážený čakatelia aj členovia Pz zaujímalo by ma keď je už ten čas VČS ako ste dopadli či vás prijali za členov ,alebo za čakateľov a či ste s tým mali nejaké problémy , a kolko ste čakali na členstvo a tak... Za vaše postrehy dakujem a podelím sa s mojími ak bude záujem.Lovu zdar!!!

počet zobrazení: 73 207
počet hlasov: 9
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off jmatta, 28.5.2013 o 19:31

Priatelia, som poľovným hospodárom v PR o výmere cez 4000 ha, ktorý je zaradený do jelenej oblasti na východe Slovenska. Nikdy v minulosti som osobne neprispieval do diskusie na túto tému. Teraz by som rád pridal svoje stanovisko. V prvom rade by som neodsudzoval novú generáciu poľovníkov a nehádzal ich do jedného vreca. Mám 45 rokov a necítim sa byť ani starý, ani najmladší. Hlavne môžem hodnotiť stav v poľovníctve a prístup nových poľovníkov k poľovníctvu pred rokom 1989 a po tiež po ňom. Vtedy aj teraz boli a sú poľovníci, ktorí berú poľovačku, poľovných psov ako "srdcovku", resp. ako životný štýl a nie len ako formu relaxu, prípadne realizáciu sa v aktuálnom spoločenskom trende. Nikdy som nedelil ľudí, ani poľovníkov na starých a mladých. Poznám poľovníkov dobrých, zapálených, pracovitých, pokorných, ktorí si vážia prírodu, kamarátov a vôbec všetko, čo súvisí s tým, čo pre mnohých z nás predstavuje významnú súčasť života-poľovníctvo. Pokiaľ si aj nový poľovník(čakateľ) plní svoje povinnosti, potom vie, že ho odmena neminie. Ja som od detstva bral vstup do revíru tak, že ak som urobil málo pre zver, nemal som právo mať ani veľké nároky. K dnešným čakateľom, ktorých mám v PZ môžem povedať toľko, že tak ako v minulosti, aj teraz sú poľovníci, ktorí majú väčší záujem, niektorí majú väčšie skúsenosti, ale hlavne vždy sa nájdu tí, ktorým fandím najviac a to sú čakatelia, ktorí sa chcú veľa naučiť, sú ochotní pomôcť a hlavne nič za to nečakajú. Robia to preto, lebo to chcú robiť, lebo je to možno aj ich životný sen. Títo členovia, resp. čakatelia sú aj náležite odmenení za svoju prácu. Tak napríklad jeden z mojich čakateľov má tohto roku povolenku na lov diviačej zveri bez rozdielu veku a pohlavia, samičej jelenej zveri a jeleňa I.II.a IV.VT, srnca I.II.III. VT. Ale treba povedať, že tento človek robil niekoľko rokov pre náš PR to, čo som od neho vyžadoval a posledné roky aj bez toho, aby som mu čokoľvek povedal.Samozrejme záleží aj na tom, koľko má kto času a možnosti. Nikdy to bebude rovnaké u všetkých, ale nakoniec to nikdy nebolo ani vtedy, keď som ja začínal. Tí, čo nemajú toľko času a možnosti, sú pracovne mimo bydliska a pod.si musia uvedomiť, že môžu mať primerané nároky ich výkonu. Držím sa zásady, "každému podľa jeho zásluh". Samozrejme, že starým členom patrí úcta a rešpekt a to vyžadujem vždy. Zároveň ale rešpektujem, že moja zásada "PTP: pracovitosť-trpezlivosť-pokora" má byť vyžadovaná od všetkých rovnako. Priatelia-čakatelia za členov do PZ, držím vám palce a som presvedčený, že vaša práca bude hodnotená tak, aké budú vaše výsledky. Príroda je veľmi múdra a nemajte obavu, stále platí, "ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva". jozef matta

dať hlas príspevku | počet hlasov: 92

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 503 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lubenko, 20.2.2015 o 18:35

myslim si že by bolo dost nelogicke aby čakatel chodil sam po reviri i ked ma povolenku,musi to byt volako ošetrene,ten doprovod znie dost logicky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rubi764, 18.2.2015 o 19:47

Je to presne tak ako pise Kaso79. Povolenka sa vydava za ucelom lovu zveri ci uz raticovej alebo skodnej a aj na zber zhodov. A nezalezi ci je vydana clenovi, cakatelovi, resp. Hostovi. A potom zalezi uz len na internych predpisoch a pravidlach zdruzenia ci moze cakatel ist do reviru sam alebo len v sprievode clena zdruzenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 17.2.2015 o 14:55

kajo015, pri planovanych SP vydava uzivatel PR pre vsetkych ucastnikov polovacky len jedno povolenie na lov zveri, ktoreho prilohou je zoznam ucastnikov SP /teda aj cakatel/ a zoznam PUP zucastnenych na SP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 17.2.2015 o 8:29

Ja by som to asi napísal tak, že povolenka na lov nemá nič spoločné s čakateľstvom a členstvom. Ak je čakateľ riadny poľovník, má pol. lístok, tak mu môže hospodár vystaviť povolenku na lov. Ale keďže nie je domáci poľovník, musí chodiť v doprovode. Podľa mňa tá istá situácia ako pri poplatkových lovoch a pod. Je už len na PZ aké majú pravidlá, či čakateľovi dovolia ísť aj samému do revíru, alebo mu to podmienia doprovodom s domácim členom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off kajo015, 17.2.2015 o 3:01

Jaro1 no tak hlavne na tu spoločnú mu netreba vystavovať to by si mal vedieť a ohľadom tej individuálnej je to asi podľa konkrétneho poľovníckeho združenia v našom PZ má čakateľ podľa zásluh ale ak si dobre pamätám tak naši majú na všetko čo strielame,okrem jedného ktorí pracuje v zahraničí ale aj tomu sa dá nejaký ten srnec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 16.2.2015 o 23:06

držím palce chlapci ale s prijímaním nových členov to nevidím moc ružovo, aspoň podla toho čo si všímam z okolitých PZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 16.2.2015 o 22:25

To ja neviem kolkokrat, vsetko zalezi od konkretneho PZ od stanov domaceho poriadku atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 16.2.2015 o 22:22

A to pojde so zbranou polovat 2,3 krat do roka v case spolocnych polovaciek? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 16.2.2015 o 22:21

Na spolocnu ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 16.2.2015 o 22:18

No u mna nie, ale ty si napisal, ze na individualny sposob asi nie, tak potom na aky sposob mu vyda tu povolenku? Ani na individualnu, ani na spolocnu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 16.2.2015 o 22:12

Nerozumiem, dvaja ludia, presne jeden myslivec a jeden cakatel je u Teba spolocna polovacka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 16.2.2015 o 22:08

A ked pojde clen, toho zdruzenia(ako dohlad) s tym cakatelom, ktory bude mat povolenku na srnca, bude to spolocna polovacka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 16.2.2015 o 22:02

A co hospodar vystavi povolenku na lov srnca cakatelovi a povie mu chod a strel ? Taky individualny lov som mal dolunizsie na mysli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.2.2015 o 21:48

no fajn. ja čítam, že trepeš a ešte si aj bezočivý. vráť sa, prosím, z kratšej cesty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 16.2.2015 o 21:44

Vysvetli mi. Ale ved to sa da lahko dohladat ake prava a povinnosti ma cakatel na clenstvo v pol. zdruzeni. Sak Ty zakony a smernice poznas tak naco Tebe vysvetlovat? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 16.2.2015 o 21:40

jaro1. uz dlhsie si vsimam tvoje prispevky. perla za perlou. Aj mna by zaujimalo, ako to myslis...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.2.2015 o 21:35

jaro1, vysvetli nám, čo si napísal, prosím. nerozumiem príspevku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 16.2.2015 o 21:32

Na individualny sposob lovu podle mna nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 16.2.2015 o 21:06

No myslím ze aj musi. Teda urcite by mal vystavit, lebo inak by nemohol ist cakatel zo zbranou do reviru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Markel, 16.2.2015 o 21:04

Zdravím. Ja mám na Vás takú otázku. Môže poľovný hospodár vystaviť čakateľovi na členstvo povolenku na lov zveri? U nás sa to praktizuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 15.2.2015 o 22:49

Ludska nenazranost nema hranic... Uvidim, ako to dopadne tento rok? Odpoved uz o par dni dostanem. Dufam, ze radostnu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterv81, 15.2.2015 o 22:25

Zdravím, chcel by som sa tu s Vami podeliť o môj príbeh. Asi pred dvanástimi rokmi som sa začal zaujímať o poľovníctvo. Začal som chodiť na poľovačky ako honec. Chodieval som pomáhať pri prikrmovaní a pod. Veľmi ma to bavilo, ale tým že vtedajšie vedenie malo silné zásady neprijať za člena iného ako príbuzného poľovníka, veľkú budúcnosť som v tom nevidel. No aj napriek tom som v aktivitách pokračoval. Medzičasom sa zmenilo vedenie, hlavne sa omladilo vekom aj myslením. Tu sa zrazu začala črtať šanca ˇprijímať aj nepríbuzných. Tak som sa rozhodol absolvovať poľovnícky kurz. Podal som si žiadosť na čakateľa. prijali ma až na druhí rok.Zaobstaral som si psa aby som sa mohol zúčastňovať na spoločných poľovačkách. Tým že som sa aktívne zapájal dostal som povolenku na škodnú s vychádzkou s členom PZ. Raz som sa stretol s kamarátom ktorý bol člen PZ ale vôbec sa tomu nevenoval ani ho to nezaujímalo. Medzi debatou spomenul že on by sa už na to už vykašlal lebo on sa tam dostal len preto že otec ho tam dotlačil. Z ničoho nič z neho vyšla veta keby sa dalo ja ti moje miesto prepustím. Tým je mu končil poľovný lístok rozhodol sa konať čo najrýchlejšie. V stanovách PZ sa o takomto prípade nepíše, tak sa musela zvolať členská schôdza a hlasovať. dopadlo to že z 18 zúčastnených bolo 16 pre a 2 proti. Takže podľa toho mohol odovzdať členstvo a podiel čo aj urobil. A tu sa teraz začínajú diať zaujímavé veci. Tí dvaja ktorý boli proti začali rozširovať reči že, týmto sa okráda naše PZ. Došlo až k tomu že sa to začalo riešiť na schôdzi vedenia. Tam sa tiež nevedeli dohodnúť. Ony vlastne chcú aby som zaplatil podiel čo nie je malá čiastka cca 1400 E s tým že odchádzajúcemu nedajú spať nič. No celé sa to Vyrieši až na včs. Môj názor je že Tí dvaja nenažraný blbci ktorý z poľovníctva len ťažia a nič pre to nerobia svojimi rečami nakazia aj ostatných. Ja viem že keď sa vstupuje do PZ tak treba zaplatiť podiel, ale je to nespravodlivé aby odchádzajúcemu nedali nič. lebo keď je 28 členov a vlastne mení len meno nie počet majetok zostava rovnaký . Ale aj napriek tomu sa niekto cíti biť okradnutý, paradoxne tí najmenej aktívny. Všetko sa rozhodne 27-meho, budem informovať ako to dopadlo. Lovu Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Daniel8, 15.2.2015 o 13:08

Apple: Dakujem za info. To som netusil, ked sa vzdy hovori len o tom, ze sa prijma na včs. Zase som mudrejsi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 15.2.2015 o 12:37

Začína sa mi viac a viac zdvíhať žalúdok z tohoto. Bohužiaľ tento prístup je vo veľkej väčšine. Vychovávajú si z nás mladých iba lovcov a nie poľovníkov. Jediné čo ma naučili, aby som bol hyena a čakal na smrť nejakého člena, aby sa uvoľnilo miesto potencionálne pre "iného". Nieje to zvrátené a choré? Niekde je chyba a bolo by vhodné a dúfam aj dobré ju opraviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 15.2.2015 o 12:25

Daniel8, len technická pripomienka: prijímanie členov je právom každej čs, nie len včs. tu je to o podraze! +a tajné hlasovanie je najhoršia forma, nakoľko je ťažko kontrolovateľná. mám skúsenosť, že skutočný výsledok bol iný, ako prezentovaný komisiou. takže ste na ťahu, nemáte na čo čakať. názor združenia bol prezentovaný jasne, aj do uznesenia. ostatok je len balamutenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 15.2.2015 o 10:34

simon-h22. Budte radi, ze mate vo vybore takych dobrych ludi, ze zamietli prijatie tych dvoch,lebo inak koniec. A v maji by mali hlasovat znova o prijati, ked Vas odsunuli na maj? Ja som myslel, ze clenovia/cakatelia sa prijmaju len na VCS. Apple ti dobre hovorí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off simon-h22, 15.2.2015 o 9:30

budem informovať ako to dopadlo :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.2.2015 o 9:22

je to klasický príbeh chrapúňskych vyžierok. pokiaľ podmienka prijatia je zakotvená v zmluve o nájme, tak dedina nech koná. ale domnievam sa, že asi nebude. tu je vhodné požiadať lesný úrad o vyňatie vašich pozemkov z poľovnej plochy. snáď ktosi dostane rozum a bude aj mimoriadna schôdza.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off simon-h22, 15.2.2015 o 9:14

presne tak ako hovori mibe74 maly nam povedať rovno nie nechceme vás.. mohol som si 3 roky odpracovat niekde inde kde mam taktiež polovne pozemky a bolo by to inak.. ale tu je to tak na poly do priatia nám chýbaly dva hlasy.. ale dedina chce odstupit od najomnych zmluv lebo dali podmienku podpišeme zmluvu ked primete dvoch ludi mi sme podmienky splnily a oni nie.. tak kde je ta ferovost ? ked ja som mal dva roky čakatelstvo a dalšich dvoch chcely priat bez čakatelstva... to hned vybor odmietol... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 15.2.2015 o 9:01

Tajne volby su pre hlupakov, aby sa nevedelo, kto nedal dotycnemu hlas aby nahodou nebol ukrateny o podiel z diviny....Ked niekoho chcem prijat a splnil podmienky, nie je potrebne ziadne tajne hlasovanie. Proste podvihaju sa ruky a hotovo a to normalka na schodzi a verejne. Ked nechcem dotycneho do zdruzenia, poviem to rovno a nenatahujem ho. To je asi vsetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.2.2015 o 8:54

napadá ma jedna konšpiračná otázka: z akého dôvodu bola tajná voľba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off simon-h22, 15.2.2015 o 8:48

Už tretí rok kandidujem dve roky už ako čakateľ prijať ma mali už minulého roku keď že z našej dediny ešte člena nemajú (miesta sú voľné dve ako aj počet ludí čo kandidujú) tak mne a môjmu kolegovi bolo povedané že problém nebudem pozemky máte podmienky ste splnily.. prišla schôdza povedali nám že tohto roku predlžujeme revír a aby sme zaručily že od našej dediny budu všetky podpisi a ked že nie je iste že revír bude tak nás napríjmu dnes(2014) až o rok (čiže teraz 2015 schôdza bola včera) ked budu zmluvy podpísané. Rok prešiel schôdza bola revir sa podpisal výbor PZ povedal podmienky splnily a navrhujeme prijať kedže sme to mali spraviť už pred rokom ako bolo sľúbené tak navrhujem prijať dali tajné hlasovanie na ktorom nás neprijali. Výbor PZ na konci povedal členom môžete sa hanbiť zato že tri roky ich natahujete a nakoniec ked vám podpísali zmluvy a splnily podmienky ich neprímete.. sám predseda a hospodár im povedaly že je to chrapúňstvo.. a odsunuli nás na najbližšiu schôdzu čiže v máji.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 1.1.2015 o 21:52

bibasso o tom nepochybujem ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 1.1.2015 o 21:46

Jozef, je to zlozite no o to bude sladsi vysledok ;) Samozrejme tu nehadzem vsetkych do jedneho vreca, pretoze v nasich radoch je aj mnozstvo vybornych polovnikov a ludi,a to bez rozdielu veku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 31.12.2014 o 15:52

No vetšina tých dementou sa vie aspon priznat ku vlastnej identite a rokom i ked určite je čo napravat ako napr . zmenit stanovy ohladom čestneho členstva pre staršich polovnikov atd ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 30.12.2014 o 21:44

bibasso a tu je príklad toho ako nemusíš mať na hlave šediny aby si napísal dobrý komentár za ktorý ti dakujem lebo je vňom kus pravdy!Ja som mal skúšku cez pc ak si sa pripravil nemohlo ťa nič prekvapiť ale keby,poviem príklad dáte sto polovníkom ani nie že staršieho dáta ale tí čo robili testy pred desiatimi a viac r.napísať nové testy tak garantujem že 80 ludí nespraví..a to nehovoriac o strelbách či zdravotej príprave ! :) (to je len reakcia na to to že systém chŕli polovníkov čo podľa mňa nieje pravda) Bibasso keby im povieš že nechceš ani divinu len sa sem tam prejsť po revíri zo psíkom pri nohe a mať v povolenke ked len diviača a divinu im zabalíš a prinesieš domov aj tak ťa nezoberú :)) lebo sú to dementi a dúfam že ťa to neodradilo od hladaňia normálneho kolektívu!drž sa !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off bibasso, 30.12.2014 o 21:23

Nazdar chlapi, vyjadrim sa len kratko.... Sam som polovnikom bez reviru, preco? V rodnom kraji ma nechcu, lebo ako tu uz bolo povedane, boja sa ze budu mat mensie porcie masa, pricom to vobec nie je zamerom velkej casti mladych polovnikov. Oni by len radi nasli dobru partiu, pridali ruku k dielu a naucili sa nieco od skusenych polovnikov. Do noveho reviru sa dostava tazko, to ze nikoho nepoznate je jedna vec, no na druhej strane je to o peniazoch. Padlo tu, ze sa da kupit rocna povolenka. Ano, je to moznost, ale nie kazdy si moze dovolit zaplatit rocne 2000-3000 EUR. A predsa, pri dnesnych cenach cca 150 EUR za spolocnu, pripadne individualna na diviaka (vid inzercia), si za 3000 Eur zapolujem az az....Ale potom sa necudujme, ze z polovnikov sa stavaju len strelci, co migruju medzi revirmi. A na margo mladych kandidatov na polovnikov. Dnesne testy a kriteria su nastavene prisnejsie ako to bolo napr.10 rokov dozadu. Ja som skusky robil ustne a skusobne som si vyskusal aj testy a veru pri testoch som sa trochu zapotil. Cize to vobec nie je o tom, ze system je zly a ze chrli mnozstvo mladych, skor je to len o ludoch, ktori pravo polovnictva vykonavaju a hospodaria v reviroch po celom Slovensku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jozef, 30.12.2014 o 20:35

wolf tak nejak to i ja vnímam..len neviem ako to myslíš s tou produkciou systému..Nikto nikoho nenúti ku skúškam predsa..Neviem povedať koľko ľudí absolvovalo kurz v r.2000 a r.2014 ked tu nie len ty píšeš o tom že polovníkov rýchlo pribúda...možno niekde bude graf s rokom a počtom absolventov...A takto ti to poviem pokial bude nastavená latka tak ako je doteraz tak úroveň sa nezlepší ani keby čo bolo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 30.12.2014 o 19:23

Páni poľovníci,bolo by pre všetkých miesta dosť na výkon práva poľovníctva ,keby niektorý tiež poľovníci nepoľovali aj v siedmych združeniach.To je realita dnešných mecenášov,ktorý chcú len poľovať ale starať sa o zver im akosi nevonia a o poľovníctve vedia toľko , že mäso sa dá jesť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

on WolfHunter, 30.12.2014 o 18:44

jozef...neviem ako ty a ani nesudim a neodsudzujem ale to čo produkuje dnešný systém je úbohé...za 30 novopečených je pre polovníctvo 5 prospešných ...dnes je to imidž štýl...a to nepotrebujeme...neokresal by som len nových ale aj tých starých...kolký maju medzery v kriteriach lovu nevraví im nič legislatíva už 10 rokov nekupili obyčajný časopis+žijú vo svete aky bol ked začali v 75tom 85 atd...začíname sa podobat na jednu bandu a mnohý z nás vidia smietko v oku druhých a brvno vo svojom prehliadaju...ludí je vela nemoze kazdy byt polovnik lebo ho to baví...kazdy ma narok ale mnohý si neuvedomuju ze nas je dost...stary mladým neustupia mladý starých nepochopia a ani všetko pre všetkých byt nemože... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 121-160 z 503 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM