Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Čistenie zbrane - diskusia

autor: off Markel
pridané: 30.1.2011 21:05

Všetko čo sa týka čistenia zbraní, údržba dreva, plastu a kompletná údržba zbrane.

počet zobrazení: 46 018
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Durell, 26.4.2016 o 18:17

Dnes sa mi dostalo do rúk LOVU Zdar 4/2016. Na strane 12 je članok o čistení zbrane. Chcel by som dôrazne upozorniť na jeho hrubú neodbornosť. Ten človek na sprievodných fotkách ako keby držal zbraň prvý krát . Cpať vyterák do hlavne cez výhadzovacie okienko - Oh je mi nevoľno. Citujem " Zásadne nedávajte ani nestriekajte olej do hlavne." Kto za toto pánovi Miroslavovi Bilskému mohol vôbec zaplatiť. Toto je návod ako znefunkčniť zbraň a spraviť ju nebezpečnou. Toto je vizitka celého časopisu - vraví to o jeho odbornosti ? Pane bože čo robí šefredaktor ?

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 181 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Pepes33, 5.9.2013 o 9:43

Ja guľovnicu čistím po každej streľbe, ak som vystrelil len 5 rán, tak len na sucho s Bore Snake, povrch zbrane vždy pretriem olejovou handričkou - železo dochytané spotenými rukami a podobne. Ak som vystrielal viac ako 30 rán, je vidieť v poliach aj drážkach medený oter od striel, tak čistím subtílnejšie. Na rozpustenie všetkého bordelu v hlavni používam Robla Solo Mil od Balistolu, je to na bázi čpavku, takže medený oter ide pekne z vývrtu dole. Na vyterák (na štetinovú kefku) ovínam starý obväz, a vymieňam ho dokial nie je úplne čistý. Medenka reaguje s čpavkom a zafarbuje obväz na modro. Pri každom čistení Roblou treba vždy konzervovať. Ak už je hlaveň čistá, vyutieram ju úplne do sucha. Následne hlaveń nakonzervujem - používam Konkor 103. Po roble sa konzervuje hlavne kvôli tomu, lebo Robla je na bázi čpavku - čpavok a časť vody, plus další sajrajt. Čpavok sa odparí, a potom by v hlavni zostali kvapôčky vody, a mohlo by to spôsobovať problémy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Stagstalker, 4.9.2013 o 22:04

Po každej streľbe ju na sucho, bez oleja, prebehnem šnúrou, napr. boresnake, niekedy aj keď nestrieľam. Raz za pol roka robím "veľké čistenie" čiže pekne kartáčiky, vyterák, kvalitný olej do vývrtu hlavne a nechať predtým pôsobiť aspoň 12hod, po čistení dosucha vytrieť pomocou vyterákov a hadričiek, pažbu namorím vazelínou(sauer). Takto hlaveň čistím aj v prípade, že sa s puškou dlhšie hrám na strelnici. Povrch zbrane pretriem handričkou a olejom (napr. balistol) vždy po návrate z hory, pot, dážd a podobne sú nepríjemná záležitosť pokiaľ nemáš na zbrani ilaflon, manox a podobne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca admin, 4.9.2013 o 21:48

Ako často čistíte svoju zbraň? Po poľovačke? Po streľbe na strelnici? Ak ju máte v trezore rok nepoužitú? Aké sú vaše praktické rady, ako často čistiť zbraň guľovú/brokovú? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 8.8.2013 o 18:58

Zdravím kolegovia, neviete mi niekto poradiť kde by sa u nás dal kúpiť nástavec z linku od firmy VFG. Ďakujem za info. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fondo88, 3.2.2013 o 17:20

nzdar na osobne používam Balistol a som sním nadmieru spokojný ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off namreh, 3.2.2013 o 12:52

BLEIKER ďakujem za odpoveď.Seriozna odpoveď na jednoduchú otázku.Čím konzervuješ zbraň? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 3.2.2013 o 12:05

Má niekto skusenosti s tymto odkaz Alebo čo použivate pri cisteni R93 ako voditko pre viterak?? Dakujem za odpoved. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 29.1.2013 o 9:16

Niekedy sa to stane -nofi-je tam potom toho malo nastriekane,ale nevravim,že to musi všetko vytiect.Turbiak-na strelnici čistim bežne po 20_ranach s BREAK FREE CLP a MILFOAM používam na tzv.velke čistenie po cca 100ranach.Zatial presnost po 1823 ranach nezmenena/25-06/a po oteroch ani stopy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 28.1.2013 o 20:31

Najucinnejsi na medeny oter je tusim KG-12 Big bore cleaner, tu na fotke vidno strelu ktora v tom bola namocena par hodin odkaz , inak mate niekto vyskusane ako ta Milfoam pena vycisti vyvrt povedzme po 20-30 ranach ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nofi, 28.1.2013 o 20:18

Bleiker, ja som to takto robil na 9,3 a 7 mm s Forrest. Naklonene som to mal, ale nic samospadom nevytekalo, tak som to vytrel do sucha. V 9,3 kde strielam KJG (medena zliatina) bola farba handricky sfarbena do modra, pravdepodobne od reakcie medi z hlavne s Forrestom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 28.1.2013 o 19:33

Nastriekaš do hlavne,necháš cca 15min posobit,potom zbran nakloníš do predu smerom k ustiu a nechaš volne vytekat-na nejaku podložku.Zvyšok po cca 10min vytrieš do sucha A HLAVEN-VYVRT NAKONZERVUJES! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 28.1.2013 o 19:00

Nastriekaš, neháš poôsobiť a vytrieš . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 28.1.2013 o 18:29

Ako sa s tým pracuje?Popíš trochu viac.Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lisiak73, 27.1.2013 o 18:49

Malo by to vydržat 60 čistení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 27.1.2013 o 18:26

lisiak73-na kolko cisteni ti to vydrzi? ta pena myslim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lisiak73, 27.1.2013 o 18:14

Hunter243,na medený oter si kúp toto odkaz Mám to overené.Zápach žiaden a po použití ked sa pozrieš do hlavne,tak budeš čumiet ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 27.1.2013 o 14:18

robla solo mil-je na ten oter-mam ho, ale je to smrad-potrebne cistit vonku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 27.1.2013 o 13:40

Zdravím Vás, vrátim sa k čisteniu... Po výstrele "prebehnem" hlaveň obyčajným štetinovým kartáčikom a odstránim hrubú nečistotu, potom do hlavne nastriekam konkor tak, pokiaľ neklapká z ústia. Zbraň pootáčam, aby som docielil rovnomerné nanesenie oleja vo vývrte a takto zbraň odložím dolu hlavňou na 4 - 5 hodín a nechám olej pôsobiť. Potom nasadím na medený vyterák kartáčik z mosadze, alebo bronzu podľa priemeru vývrtu a vytieram hlaveň tak, aby mi kartáčik neopustil celkom ústie hlavne, stačí tak 3 - 4 cm. Po viacnásobnom výtere mosadzou, nasadím prípravok na ktorý namotám toaletný papier a vytriem hlaveň do sucha, následne potom bavlnenou kefkou nanesiem konzervačný olej, znova konkor. Chcem sa ale spýtať, hoci sa pri pohľade do hlavne zo strany ústia, "ligoce" ako zrkadlo, pozorujem na ústí čiastočný film oteru po strele na poliach. Je to normálne, alebo to treba odstrániť nejakým iným prípravkom? Dá sa to vôbec nejako odstrániť? Dík. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 20.1.2013 o 14:45

aha uz som precital-dik za upozornenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 20.1.2013 o 14:38

Treba trocha pozornejšie čítať. V návode na použitie konzervačného spreja, na ktorý odkazuješ, doporučujú predtým vyčistenie ich pastou Fluna Gun Cleaner. A o tej som písal...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 20.1.2013 o 14:03

nie je to cistiaca pasta, ale sprej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 20.1.2013 o 14:01

Veď ja ti nič nevyčítam, len som ti to upresňoval....... Neviem, či sú aj iné možnosti, ale opakujem, KAŽDÉ čistidlo účinné na meď a tombak obsahuje čpavok a teda smrdí (či trocha viac, alebo trocha menej, nehrá rolu). Ten tebou odkazovaný materiál síce nesmrdí, ale to nie je čistidlo, ale konzervant a to je až druhé dejstvo pri ošetrovaní zbrane. Tú nimi vyrábanú čistiacu pastu nepoznám, ale k pastám nemám dôveru. A keďže uvádzajú, že dráždi oči, tak ten amoniak tam tiež asi bude....... Tie mosadzné kefky je dobré po aplikácii čistidla s amoniakom poriadne vyprať a určite vydržia dosť dlhú dobu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 20.1.2013 o 13:07

ja som sa len tak pytal, mam robla solo mil, cisti perfektne-no myslel som si , ze existuje aj nejaky prostriedok, ktory az tak nesmrdi...mas pravdu, pomylil ma ten obrus-myslel som, ze to cisti doma v izbe. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 19.1.2013 o 19:51

mibe, asi ťa pomýlil ten obrus. Ten chlap to čistí v garáži...... Osobne neverím, žeby americký čpavok smrdel menej než nemecký. Štiny ako štiny. A ak sa nepoužijú rovnako "zafúľané" hlavne a aspoň trocha objektivizovaná metóda vyhodnocovania výsledkov, porovnávanie takýchto prípravkov stále zostáva v subjektívnej polohe "moje štiny sú lepšie"....... Bavlnené handričky (to, čo amíci volajú "pače") som si prvé tiež doviezol spoza mora. Neskôr stačilo zájsť do metrového textilu a kúpiť bielu bavlnenú metráž. Musím si to síce nastrihať sám, ale nadobudnutie je jednoduchšie, lacnejšie a využitie variabilnejšie........Bola tu otázka na používanie mosadzných kefiek. Každý účinný čistiaci prostriedok obsahuje aj amoniak (čpavok), ktorý rozpúšťa vo vývrte nánosy medi a jej zliatin. Možno pôsobí aj na mosadznú kefku? V tejto súvislosti ma v Turbiakovom videu mýli to, že úplne prvé handričky vyšli biele a autor to zdôvodňuje tým, že demonštruje na čistej zbrani. Avšak odkiaľ potom azúrová farba po aplikácii Shooter's choice?....... Ináč používam aj mosadzné kefky, aj prípravok s obsahom amoniaku (2 in 1 od Birchwood), spokojnosť. Niekedy nechávam ten čistič pôsobiť aj hodinu - dve.......... A teraz už k podstate, kvôli ktorej tu píšem: Odkedy som si prečítal hodnotenia "Shooterovej voľby" č. 10 a č. 11 tu odkaz , som pri čistení svojej antikorovej zbrane Savage opatrnejší. Vraj amoniak devastuje antikorovú oceľ (ale vraj aj chróm). Ak sa tu vyskytuje človek zbehlý v chémii/metalurgii, ocenil by som kvalifikovaný názor...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Turbiak, 19.1.2013 o 13:11

mibe74 , ano Shooter Choice smrdi podstatne menej ako Robla, a cisti to rovnako efektivne alebo mozno aj lepsie, len ta dostupnost... najlepsie je nechat si to poslat z USA - lodou , komplet cistenie vratane kefiek , patchov, karbonoveho vyteraka a chemie - investicia 150-200 € ale clovek ma pokoj na par rokov ( respektive stovky vystrelov ) tu je zoznam veci na spickove a pohodlne cistenie hlavne kalibru .30 : vyterak : 1x odkaz mosadzna kefa : 1x odkaz nylon kefa: 1x odkaz bavlna kefa : 10x odkaz nastavce na patche : 1x odkaz 1x odkaz patche : 1x odkaz chemia : 1x odkaz 1x odkaz Rurka na cistenie : 1x odkaz Vsetko su to kvalitne overene veci , cize ziadne smejdove kefky co sa vam rozpadnu alebo poskodia ustie hlavne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 18.1.2013 o 21:15

nevie niekto, kde zohnat odkaz a odkaz to video, co sem dal Turbiak je zaujimave. ked to ten chlap robi v izbe, tak to asi nebude taky velky smrad, ako po robla solo mil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 11.1.2013 o 6:24

Neviem, ale niekto pisal, ze mosadzne niesu vhodne, ani ja neviem preco, taktiez pouzivam mosadzne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 10.1.2013 o 9:49

nie som zástanca šnúr, požívam klasický vyterák, mosadzná kefka, kefka z umeliny a textilná, vývrt pretiahnem x-krát mosadznou kefkou, samozrejme len po ústie, nevychádzam s mosadzným vyterákom až von, hlaveň mám položenú na mäkom podklade a vytieram mosadzným do čista, následne si dám fáč na plastovú kefkku a vytieram kým nie je úplne čístý, potom konzervujem - konkor (skúšal som WD40 ale to je naprd lebo sa rýchlo odparuje) balistolu neverím lebo je moc agresívny(a ešte tam napíšu že je to na kov i drevo...), keď zbraň riadne vyčistím stačí mi ju nakonzervovať konkorom, postup samozrejme platí pokiaľ sa zo zbrane strieľalo, robím to takto už roky, na všetkých zbraniach(aj 60-ročných) mám zrkadlové hlavne, trezor je samozrejme v suchej miestnosti no i tak v ňom mám odvlhčovač... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 10.1.2013 o 8:53

To som aj ja zvedavy preco nie mosadznu kefku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off steyr, 10.1.2013 o 7:43

prečo nie mosadznú kefku? je to podľa mňa najlepšie na čistenie vývrtu a mosadz nepoškodí predsa vývrt.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 10.1.2013 o 4:04

Rozmyslam nad tymto, este k tomu nieco dokupit a moze to byt fajn: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 9.1.2013 o 23:28

serax :Vola sa to bore guide, Ja to mam vyrobene zo silonu... kazdy sustruznik ti to vyrobi za par drobnych - treba to aspon nejak nacrtnut na papier a popisat rozmery , bez toho by som zbran ani nevycistil, lebo vsetka chemia a bordel by mi tiekla do zaveru , inak daju sa kupit rozne univerzalne ale nie je to bohvie co , najlepsie je dat si vyrobit original na konkretnu zbran ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 9.1.2013 o 18:37

No videjko je to pekne, vie niekto, kde sa da zohnat podobna ochrana lozka hlavne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 9.1.2013 o 13:29

Profesionalne cistenie odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 9.1.2013 o 11:38

Do hlavne na oter robla solo mil-vytriet az nevyjde cista handricka a nasledne celu zbran pretriem handrickou napustenou Fluna gun coating-aj pazbu a vyvrt a je hotovo. Robla je velmi silny a je potrebne s tym robit vonku, alebo aspon na balkone, pretoze v izbe by to bol nepredstavitelny smrad. Ked pridem z lesa a nestrielam, tak zbran sa v izbe zarosi a nasledne ju poutieram a pretriem nasucho aj vyvrt iba cistou handrickou. Pouzivam iba robla a fluna gun coating-predtym konkor 101-ale na konkor sadalo dost prachu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 9.1.2013 o 9:46

Ja čistím nasledovne zbraň. Keď strelím na polovačkách, jednu, dve alebo tri rany, tak len Bore Snake šnúrou, ak viem že na druhý deň idem znova na polovačku, tak nekonzervujem. Ak sa vrátim zo strelnice, a strelím tak 50-100 rán guľových, tak už medený oter od plášťa je chytený v hlavni, a to potom čistím nasledovne: Na hrubo len raz vytriem Bore Snakom, potom použijem na obväze nanesený Robla Solo Mil, na vypucovanie medeného oteru, vymieňam obväzy na vyteráku až dokiaľ ho nevytiahnem úplne čistý. Ak je tam moc bordelu, tak obväz je sfarbený do modra, prípadne až do čierna. Ak už je obväz úplne čistý, tak hlaveň vytriem do sucha a následne nakonzervujem Konkorom 103. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 9.1.2013 o 8:15

glen -velmi kvalitne naradičko,niekto ti poradil,alebo su to tvoje vlastne dlhoročne skusenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 8.1.2013 o 19:32

Ja cistim nasledovne . Pouzivam klasicky vyterak na ktory dam najprv plastovu kefku aby som vymietol spaliny . Prehodim si tzv. kudelku do ktorej navleciem bavlnenu handricku napustenu olejom ( ballistol , brunox ) a vytriem . O 1-2 dni znova to iste az kym nieje handricka cista . Co ja mam informacie tak Bore Snake je vraj vhodny na tzv. kratkodobe vycistenie , ja ho ale nepouzivam takze to z praxe neviem zhodnotit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off serax, 8.1.2013 o 17:42

Cize neodporucate pouzivat kefky z mosadze? Lebo ja pouzivam balistol a a na cistenie hlavne len taku snurku Bore Snake s mosadznou kefkou a zatial bez problemov a v pohode. Ak to neodporucate, tak napiste vase skusenosti, ako cistite zbran po strelbe, ci mimo sezoni aj niecim konzervujete atd. stale myslim vyvrt hlavne, exterier mam zrieseny, mna zaujima iba vyvrt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 181 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel