Heming hunting
dnes je streda,  15. máj 2024,  meniny má Žofia,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:09,  dnes západ slnka: 19:16
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 56 249
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 241-280 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Jager68, 19.1.2011 o 21:53

POZOR....RWS je naozaj brutal kvalita.Naladuj EVO napr. do 300Win.Mag. a pouzivaj na lov zveri na ktoru je 300Win.Mag ,,stavany"..a budes mat iny nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.1.2011 o 21:48

Blaser300VM - tá tabletka bola celá :))) Inak áno predpokladal som dvestovku strielať u mňa pri potoku, tristovku druhým smerom smer dedina. Pozri, ty tak isto si vieš urobiť hodnotu infomrácie o človeku, keď vieš čím poluje, ako sa oblieka, ako reaguje na fóre a podobne. Mne stačí, že dotyčný si pred časom dal nastreliť svoju gulovnicu NIEKOMU INÉMU. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 19.1.2011 o 21:46

EVO v 7x64 nikdy, robi to hooodne velke skody, ked niekto povie ze RWS je najkvalitnejsie strelivo na svete, no ako som povedal velmi odvazne tvrdenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 19.1.2011 o 21:43

MArian poloval som aj s Hornady...presnejsie bolo len KJG..monolit. EVO som spomenul preto lebo som videl daleko viac rozbitej zveri po strelive EVO ako po inych..zalezi to urcite od kal.Väcsinou to bolo 308W a 7x64...v tvojej devine to asi funguje o.k. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 19.1.2011 o 21:43

Ten iboo sa dnes nejak citi, co si si slahol pol tabletky, ked si taky husty? A kde to bude? Na tvojej sukromnej strelnici, pri potoku? :o)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 19.1.2011 o 21:41

Marian v pohode....nerozčuluj sa.Ja proti RWS nic nemam..tiez som ,,par" krabičiek minul. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.1.2011 o 21:31

MSmarian pochopil som, ale tvoj citát : "....taký brak ako je Hornady..." sa mi zdá trošku spupný a prehnaný.Neviem čo ťa priviedlo k tomu takto zotrieť strelivo tejto značky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 19.1.2011 o 21:18

iboo, prepáč, pravdepodobne si nepochopil o čom je reč. Píšem, že je najkvalitnejšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.1.2011 o 21:14

MSmarian - ak tvrdíš, že Hornady je brak, tak si o tebe pár tých, čo Hornady skúsili myslia svoje. Dones to tvoje EVO a postavíme terče na 200 a 300m , ja si vezmem Hornady a uvidíme ktoré strelivo je najprešnejšie na svete (podla teba).Dám ti výhodu, ja si vezmem starú CZtu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 19.1.2011 o 21:12

tak to by som si nedovolil tvrdit aj ked aj a pouzival RWS ID Clasic v 7x64, ale ze by to bolo najlepsie co existuje to by som tak jednoznacne netvrdil. Je vela dobrych streliv a napr aj ID Clasic kedysi TIG alebo UNI clasic kedysi TUG je v podstate kopia ktoru pouziva RWS a original je brenneke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 19.1.2011 o 21:04

Jager68 - nevšimol si si, že ja použivam RWS a nie taký brak ako je Hornady a podobne. RWS je najkvalitnejše strelivo na svete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 19.1.2011 o 20:54

nemusi ju dobiehat,staci kupit uz vymyslene napr.nosler ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 19.1.2011 o 20:24

EVO nie je ,,vseliek"..lanus to napisal presne....su aj lepsie laboracie. Od Federalu som 7x64 este nevidel.Volakedy sa dalo kupit do kal.7x64 aj Hornady..uz ho nemaju ani na web stranke.Este ,že je z čoho vyberať.SB je kvalitou velmi daleko za konkurenciou.NEdobehne ju ani ked jej pôjde konkurencia oproti.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 19.1.2011 o 19:48

aj škodovka 120 sa niektorým dedkom za komunistov zdala byť najlepším autom na svete keďže nesedeli v ničom inom. Doporučujem vyskúšať RWS EVO, tam je skutočný rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 19.1.2011 o 15:18

ja mam 7x65 a sojho casu som kupil asi 300 nabojov SB 9g v komisii,pomali mi dochadzaju a tak sa obzeram po niecom inom,moje skusenosti s tymto strelivom,na vatsie vzdialenosti ok spravi sa hribik a gula zostava relativne pohromade,na blizo do 60m franforce,gula sa rozlozi na kusi,ale mal som aj RWS tigu a na diviakovy na 30m to iste na fragmenty,problem vidim vo velkej rychlosti na tu sa SB nepripravili,teraz som strelil dvoch diviakov nad 100kg so SB 10g s kuklov,obidva priestrely na komoru cca 80m,vystrel cca 4 cm,zatial spokojnost ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2011 o 12:14

yegi nie je tam momentálne uvedené ,ale nedávno bolo v ponuke . Samozrejme toto nie je jediný predajca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 19.1.2011 o 12:01

Nezdá sa mi,že by tam bolo uvedené strelivo v 7x64, takže coto asi nevyskúšaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2011 o 11:32

coto vyskúšaj a uvidíš. Samozrejme každý zásah je špecifický. Ja iba ohladne tých cien som napísal , že sú tiež aj lacnejšie varianty .Za 80 € kupiť 100 ks federálov je podľa mňa dobrá cena a strelivo na dlhú dobu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 19.1.2011 o 11:06

Do 7x64 je super strelivo Norma so strelou Nosler Accubond..9g.Kamos to pouziva uz 2hy rok...max.spokojnost.SB uz nechce ani vidieť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off coto, 19.1.2011 o 9:23

s tym plastom je to prava obcas sa mi to stalo ale nebolo to nikdy tak ze by to znehodnocovalo divinu. ak stielam na zver tak na komoru srnciu viacmenej na rebra a zatial som spokojny.EDU co sa tyka streliva MFS hungary tak vydel som s toho streleneho srnca aj diviaka a toto strelivo robilo poriadnu dieru(doslova dieru) a bolo to zhodou okolonosti kal. 7*64.Z pouzivat to co ma zatial nesklamalo nievem moze byt casom ze prejdem na ine strelivo ale momentalne nad tym neuvezujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2011 o 3:02

coto problem je že strela je nekompaktná a deformuje sa uplne nepredvídateľne. Po ulovení sa stáva že kde tu nájdeš v mäse kus plechu z plášťa . Nemysli si ,že je to najlacnejšie strelivo to určite nie je. Napríklad tu je 100 kusov federalov do rôznych kalibrov za 80€ odkaz Neviem či SPCE od S@B kupuješ oveľa lacnejšie ako je 16 € za krabičku ? Ja si myslím ,že isto nie. Tu je krabička za 400sk odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off coto, 18.1.2011 o 23:29

EDU nevravim ze je to spica ale som snou spokojny a co je najpodstatnejsie som studen a polujem stym co si mozem dovolit a na to co strielam mi to bohate staci nestrielam dalej ako na 100m na tuto vzdialenost to postacuje aj tento druh streliva. Poznam vela polovnikov a pouzivaju rozne druhy streliva ale vo vseobecnosti vetsina ludi co sledujem pouzivaju znacku S&B ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.1.2011 o 22:21

coto spokojný si iba preto lebo si nič ine nevyskušal. SPCE je najnepresnejšia a najnekompaktnejšia strela na trhu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off coto, 18.1.2011 o 21:56

ja osobne mam jednu iba jednu gulovu zbram a to v kalibry 7*64 pouzivam strelivo SPCE S&B 11,2g ulovil som niekolko kusov srncej ,diviacej ci jelenej zveri a som max. spokojny. povedat ze toto je univerzalny kaliber si netrufam povedat a ani o niakom inom . suhlasim s nazorom ze na slovenske pomery treba kal.7a vyssie. ale mojim vysnivanim ka, je 9,3*62 niekto povie ze zbytocne velke ale ked bude polovat na diviaciu zver na obilí alebo v kukurici ci na spolocnej polovacke tak to pochopí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 18.1.2011 o 19:31

Ahoj Lanus, nepoužíval som EVO v kalibri 308WIN, RWS EVO som začal používať až v devine. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 18.1.2011 o 15:50

Chlapi, aj ja mam v zalohe radsej par joulou navyse... tie niesu nikdy na zahodenie. Osobne som ,,tristoosmickou,, nastrielal peknych par kusov zveri a nikdy som nemal problem z dohladavanim. Co neostalo na mieste, to odbeho zopar metrov a za asistencie bohateho farbenia sa to lahko naslo.A nemal som problem strielat ani na 200 metrov, hoci len asi 3x. Diviak ci jelen, srnec ci liska, nikdy nebol problem, samozrejme pri dobrom zasahu. Pouzival som strelivo Blaser CDP a hoci som vyskusal kadeco, toto bolo z mojho pohladu najlepsie strelivo do 308Win. No kazdy ma svoje skusenosti a nemusia s tymi mojimi vobec korespondovat. Aj univerzal moze by lepsi aj horsi. Teraz vlastnim .270Win a tiez sa nemozem stazovat. A ako pise lovec84, radsej obetujem ,,kusok,, ako nehohladam kus. Takze za univerzal povazujem od 6.5 vyssie. Komu vadi spatny naraz nech si zvoli nieco medzi 6.5 az 7x57. Univerzalnym kalibrom chceme predsa lovit vsetky druhy zveri rovnocenne, takze neviem z mojho pohladu ci je 6 gramova gulka od 243Win naozaj rovnocennym superom pre tazkeho jelena ci diviaka na 100 a viac metrov. Kazdy nech si uz urobi vlastny usudok sam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 18.1.2011 o 8:18

MSmarian - pokial si aj v 308 Win. používal RWS-EVO tak máš samozrejme pravdu ,lebo ten je v tomto kalibry optimálne použiteľný až od cca 100m / 100kg ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 17.1.2011 o 19:38

Lovil som s 308WIN aj s 9,š x 62. Je to celkom možné, že typ strely bude mať dopad na poškodenie divivy. Mne sa viac zapáčila devina ako 308 - čka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 17.1.2011 o 18:22

Presne tak army9 vela záleží od typu strely.Preto308W a 30-06 sú dva najuniverzálnejšie kalibre,možu používat strely od 8g do 16g roznych typov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 17.1.2011 o 17:21

S 9,3x62 skusenosti nemam a s 308W da sa povedat zacinam . Marian myslim , ze vhodnym typom strely sa da to "rozbijanie" eliminovat . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 16.1.2011 o 11:57

308WIN je dobrý kaliber. Ak ho porovnám s 9,3 x 62, 308WIN narobí viac škody na divine. Mám skúsenosti s oboma. 9,3 x 62 je omnoho lepší. Používam strelivo RWS EVO, je to veľmi kvalitné strelivo a použiteľné na všetku zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 308-Win, 12.1.2011 o 9:24

12,7 x 108 rusky :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 11.1.2011 o 17:31

Kubik856 urcite nebudes banovat . Kaliber doporucujem 308W alebo 30-06 Spr. . Dovody su jednoduche . Najdostupnejsie , najlacnejsie , najvacsi vyber streliva a bohato postacuju na vsetku u nas zijucu zver . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 9.1.2011 o 18:04

Pre bežné vzdialenosti je vhodný kaliber 9,3 x 62. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kubik856, 3.1.2011 o 9:59

ja v budúcnosti túžim len po Sako 85 Bavarian :D a ten kaliber si ešte vyzistím :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 3.1.2011 o 8:22

6,5x55 SE, 6,5x57,6,5x65,270W,7x64,7x65R,30-06,308W.8x57..kupou flinty v ktoromkolvek z tychto kal. nič nepokazíme.Slušný vyber streliva je dnes uz do každeho zo spomínanych kalibrov.Takže už len skušať,co pasuje dotyčnemu najlepšie. (EDU..mne sa stale viac paci R93 alebo M03 Alpine) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.1.2011 o 1:05

uf R8 môj sen v zbraniach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarik01, 2.1.2011 o 22:39

EDU netvrdím,že 300WM je zlý kaliber,práve naopak.Chcem si ho dokúpiť ako druhú hlaven na R8.Ale téma je uni kaliber a na naše podmienky mne najlepšie vychádza 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 2.1.2011 o 22:29

Ale vypadá to zaujímavo každopádne horarik01 . 300WM patrí k tomu lepšiemu tiež na ťažku zver uplne super. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarik01, 2.1.2011 o 22:19

EDU tá 6,5x68 má svoje výhody,ale nie je ich toľko aby to bol univerzálny kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 241-280 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM