Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 55 630
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Matoo87, 12.1.2022 o 9:58

Po rokoch mozem zhodnotit ze univerzalny kaliber bude asi vsetko od sedmy a vyssie. Rozhodujuce je podla mna skor strelivo, typ strely. Ja mam nakoniec gulobrok kozlicu v sedmickovej razi a zapolujem si s tym na vsetko, myslim v nasich koncinach. Chcel som kedysi osmu samotnu, ale bal som sa ze by to pililo lisky a jazvece, a pri FMJ strelive neviem co by to robilo, tak som kupil gulobrok a som spokojny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 4.1.2021 o 17:47

Reakcia na príspevok od cagi, 4.1.2021 o 17:01 :
:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 4.1.2021 o 17:01

Reakcia na príspevok od mibe74, 27.12.2020 o 16:45 :
No dobre Miro, na lisku to nemusi byt zle, ale co ked mi na plac vyjde o kus vacsi zver???:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off mibe74, 29.12.2020 o 23:07

Reakcia na príspevok od Lubos123, 29.12.2020 o 11:49 :
Aale no :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lubos123, 29.12.2020 o 11:49

Reakcia na príspevok od mibe74, 27.12.2020 o 16:45 :
338 ľapua magnum je kaliber pre odstrelovacou a lepšie uplatnenie má vo vojenskej oblasti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 27.12.2020 o 16:45

Chlapi neblbnite, najuniverzalnejsi kaliber je predsa 338-lapua-magnum, to každý vie. Na blízko, na ďaleko, nie je problém. Strely majú veľmi dobre balisticke koeficienty, slušná rýchlosť, priemer strely takisto a univerzál je hneď na svete. Preto ten kaliber mam. No uznávam, nie je každý taky blázon, ako ja Univerzálny kaliber. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lubos123, 27.12.2020 o 14:10

Reakcia na príspevok od pytliak6, 30.10.2020 o 14:54 :
DO 150M VPOHODE 6,5 CREEDMOOR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mirec99, 30.10.2020 o 18:55

Reakcia na príspevok od pytliak6, 30.10.2020 o 14:54 :
Pokial si dobrý rozvážny strelec tak ti stači 6.5 Credomor strelivo Sako Powehead II (Barnes)...aj keď 270W je taký ideál-stred ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lct-S, 30.10.2020 o 17:57

Reakcia na príspevok od Jager68, 30.10.2020 o 16:39 :
Jager68 Dík za fajn odkaz. Dobre, prehladne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 30.10.2020 o 16:39

Reakcia na príspevok od pytliak6, 30.10.2020 o 14:54 :
9,3 na 200m pada...kde pada??..do jamy ci kde??.. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pytliak6, 30.10.2020 o 14:54

Zdravím, chcem ostať len pri jednej puške, ktorý kaliber by str si nechali? 9,3x62? 6,5 creedmore? 270win? 9,3 je super ale na 200m padá. Lovím jeleniu a diviačiu zver ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off richard99, 9.10.2020 o 8:38

Ahoj, ak si bol spokojný so 7mm, tak si ju kludne kúp. Ja mám aj 308, 7x64, dlho som poloval s 270win a 8x57 JS. Všetko sú to dobré kalibre, dôležité je správne umiesniť ranu. Čo sa týka vzberu streliva v 308 je ho najviac. Ja používam 7x64 so strelivom Sako Powrerhead II a som spokojný. Tiež strielam RWS Green evo a normu tipstrike. Všetko mi to lieta rovnako , puške to chutí a nemám problémi pri správnom zásahu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rado2404, 8.10.2020 o 20:28

308 win , obrovsky vyber streliva a na polny revir idelna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majochalani, 3.10.2020 o 9:34

Ked si bol spokojný,tak zostaň pri 7x64. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off keceram1, 2.10.2020 o 19:11

Reakcia na príspevok od mibe74, 1.10.2020 o 14:58 :
Mal som 30-06.teraz riešim výmenu hlavne a idem do 308win.Kamarat má 308w a je spokojný.od líšky po jeleňov. Ale ako sa hovorí, každá líška svoj chvost chváli ???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 1.10.2020 o 14:58

Tu je dost takých info, ďalšia zbytočná nekonečná tema ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off menyko, 1.10.2020 o 14:42

Porovnanie kalibrov a guľových zbraní vhodných pr poľovníctvo - Od začiatku získavania mojich poľovníckych skúseností v r. 1976 až do dnešnej doby som používal kozlicu ráže 7x65R/12, optika Zeis 4x32 a do dnešného dňa nemám k tejto zbrani žiadne výhrady, nikdy ma nesklamala ani na väčšie vzdialenosti. Keďže v poslednom čase je malej zveri (aspoň na výžchodnom Slovensku) veľmi málo, prakticky sa už na ňu nepoľuje, rozhodol som sa predať túto zbraň a zadovážiť si guľovnicu (aj kôli kontrolným streľbám a poplatkom za nich, keďže broky ani jednotné brokové strely nepoužívam). Chcel by som radu od držiteľov guľových zbraní ráže kal. 7 a 8 aké máte skúsenosti, ktorú ráž by ste skôr odporúčali. Nie spring. - veľmi silná. Zvažujem Sauer, Tikka, ráže 8x57, alebo iný typ cenovo dostupný. Poraďte na základe svojich skúseností aj čo sa týka optiky na tieto zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off komanc, 18.10.2017 o 19:24

Matoo87- takisto Norma Vulkan na srnčiu a diviaču zver a nemám zatiaľ dôvod meniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gonzales, 18.10.2017 o 17:49

Mato87 ja v 8x57 strielam normu vulkan presnost super nepodlieva a najdene strely krasny hrib alebo skus sako ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavol68, 18.10.2017 o 14:30

Matoo87 - s tou 8 -kou si to rozhodol dobre, určite budeš spokojný a patrí právom medzi univerzálne kalibre. A to ostatné o kolegovi nevedkovi, remingtone a diviakoch patrí skôr do rubriky príbehy. V budúcnosti sa bez obáv opýtaj a určite dostaneš odpoveď. Je tu dosť poľovníkov čo Ti radi poradia a odpovedia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Matoo87, 18.10.2017 o 9:55

No tak som sa prave stretol v dedine s dotycnym panom a som ho podpichol ze ci ideme s tym remingtonom na diviaky. Tak mi povedal ze remington nema na diviaky ale na jedneho dobre obaleneho jazveca co mu chodi ku posedu. Tak mi odlahlo ze zakon nastastie pozna :-D. Ale potom nechapem jeho vyjadrenie o nevyuzitelnosti osmicky ked on to pouzije asi 3 krat do roka, kedze vravel ze uz lisky moc neriesi. A srncej je u nas tak 4ks pre siestich. Nic ine sa s tym nema lovit ak si dobre pamätam. Ale ako uz vravel patracc00 -chlapika ktory povie ze 7x64 je nevyuzitelny a 270 win parada uz nebudem riesit :-) vypocut a mysliet si svoje. Inac som si vsimol taku vseobecnu tendenciu starsich polovnikov u nas ze prechadzaju na slabsie kalibre v reviry s prevazujucou diviacou,...dost zvlastne. Dalsi mi tiez vravel uz ked som cakal na zbran ze osma je zbytocne silna ci si to nechcem rozmysliet. Strielal so sedmou aj ta sa mu zdala prisilna a teraz presiel na sestku. Ved preto som sa tu prisiel vyplakat lebo u nas som moc podpory nenasiel :-D. Ale tak ja verim ze po prvej rane na zver sa moje obavy rozplynu a ze nebudem od kolegu pocut ,,Ja som ti to vravel´´.:-). Inac ak mi viete odporucit dake dobre strelivo do 8x57js na diviaciky (na fore uz su starsie udaje a väcsinou SB)tak mi napiste pripadne tu, kazda rada sa ceni: odkaz (z predajne som dostal ako bonus SBčka ale s tym nechcem strielat koli ich kontroverznosti) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 17.10.2017 o 22:19

Hehe. To som si mal skor kupit ja :-D . Mozno potom by mi este zavidel. Inac som ani nevedel ze taky kaliber existuje. On asi tiez nie, by ho asi uz mal zakupeny :-D . ale dam mu tip :-D . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 17.10.2017 o 21:37

Co by asi kamos povedal na taku 22-250 rem so strelivom Hornady Superformance 35 gr NTX pri ustovej rychlosti 1356 m/s. To by bolo podla jeho gusta :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 17.10.2017 o 20:21

Beriem spät.som sa sekol.to strelil s270win ktoru uz vtedy ospevoval pre svoju rychlost. 223 bol len minuly tyzden nastrelovat, a bol z nej nadseny ze je este rychlejsia. Ale kto vie ci to niekedy v buducnosti nevyskusa aj na diviaky kedze ju teraz preferuje pred 270 win. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 17.10.2017 o 18:59

Matoo87. Pride mi ze si rozumny clovek,tak ti len poviem,ze tvoj nazor je spravny! Starsieho kolegu si vypocuj a to je asi tak vsetko a s tou 223 na diviaky... No neviem,neviem :) niekto by si tu mal dostudovat novelu zakona ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 17.10.2017 o 18:30

Praveze chodi s tym na diviaky.sa mi chvalil nedavno ze strelil s tym diviaca,ze parada,dal ho v ohni ale nezabudol dodat ze mne to bude utekat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hurky, 17.10.2017 o 16:43

Ja len dúfam že s tou 223kou nechodí aj na diviaky... A neboj sa nič, dobrý kaliber si kúpil ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 17.10.2017 o 15:29

poznal som jedneho co tvrdil ze jeho 7x64 je velmi slaby kaliber, lebo mu jelene odbiehaju a nevie nic dohladat, tak ju predal a kupil 375 HH :D co myslite, kde bola chyba? :) je to rovnako usmevne ako nazor toho pana co spomina mato87 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 17.10.2017 o 14:59

Pre mňa je práve 8x57 JS jednoznačný TOP kaliber, povedz kolegovi že nevie o čom hovorí...výborný stop efekt a mimoriadne šetrný k zverine. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Mysho22, 17.10.2017 o 14:30

MAtoo87: Počkaj až s tým niečo strelíš a on vytriezve potom sa bude lámať chlebík a môžeš mu to vrátit aj s úrokami :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 17.10.2017 o 14:22

Ved to. Ale 270win je Americky(rozumej viac stylovy)kaliber a to sa unho asi pocita :-).Teraz ale viac pouziva ten remington 223 a obavam sa ze s touto tendenciou nakoniec skonci pri vzduchovke :-D . Ale musel som to tu napisat lebo ma za osmu uplne zvozil a neviem co si mam o tom mysliet kedze je to moja uplne prva zbran. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrac00, 17.10.2017 o 12:37

WIN 270 = 6,9x64, takže pán je naozaj "expert" ak rozozná rozdiel oproti 7x64 :):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hurky, 17.10.2017 o 11:25

Matoo87 kolega sa zjavne "vyzná"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 17.10.2017 o 11:04

Caute. Dufam ze to nebude moc offtopic ale tyka sa to kalibrov a chcem poznat vas nazor. Pred 2ma tyzdnami som si kupil 8x57js. Ked som to oznamil mojmu starsiemu, skusenejsiemu kolegovi tak mi povedal ze naco som to kupoval. Podla neho citujem ,,je osma a sedmicka nevyuzitelny kaliber´´. Vraj mu po nich zver vzdy odbehla aspon 100m, podlieva a nici zver. Teraz striela 270 win a remigton 223. Jeho tvrdenie je ze cim nizsi priemer strely-mensia gramaz a rychlejsia strela, tym lepsi sokovy efekt a menej zdevastovana zver a obratene väcsia gramaz a pomalsia strela viac podlieva a ma mensi stop efekt. Co si o tom myslite vy? Ake mate skusenosti? Myslim ze TKO index hovori jasne nieco ine. Strielame diviaciu, srnciu, vysoku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 11.6.2017 o 0:10

steyr- zda sa, ze teoriu ovladas.Len este ta prax. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peho7, 10.6.2017 o 21:31

taka otazocka.kolko prebytku vykonu treba napr. na srnca,jelena,diviaka, ... ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 30.5.2017 o 9:22

Keď človek chce, hľadá spôsoby a keď nechce tak hľadá dôvody... prípady kedy sa zver môže v okamihu stlačenia spúšte pohnúť a hlavne o koľko sa môže pohnúť, kým strela dorazí do cieľa, považujem za nie časté. Ostatné dôvody ospravedlňovania samého seba a kompenzovanie si nesprávne umiestneného zásahu silnejším kalibrom osobne nepovažujem za správne, tak isto ako spochybňovanie tréningu na strelnici a jeho vplyv na streľbu v lese, treba asi bližšie špecifikovať, napr. je pochopiteľné, že streľba z vakov, či zo stojana by mala byť skôr určená na nastreľovanie zbrane, či športovú streľbu, no na strelnici sa dá trénovať aj streľba v poľovníckych pozíciách uplatniteľná i v lese a áno, samozrejme že je rozdiel strieľať na terč a na živú zver, ale určite je lepšie mať natrénované na strelnici ako nemať, na tom sa dúfam zhodneme. Na strelnici sa dá trénovať aj streľba na pohyblivý terč, ktorá určite pomôže aj v poľovníckej praxi, či už na individuálnych alebo spoločných poľovačkách a v odbornej literatúre bola streľba na pohyblivý terč opakovane popísaná, no úprimne, koľko poľovníkov si bolo niekedy zatrénovať na strelnici streľbu na pohyblivý terč, bežiaceho diviaka či líšku a koľko z nich si aj prečítalo teóriu o tejto streľbe? Za horšie umiestnené zásahy a za streľbu pri zlej viditeľnosti atď. musí byť predsa strelec či poľovník zodpovedný, musí zodpovedne rozoznať cieľ, zhodnotiť možné prekážky v trajektórii strely, musí vedieť ako jeho zbraň strieľa, musí predvídať a vyhodnotiť množstvo faktorov, ktoré majú na streľbu vplyv niekedy aj v krátkom čase, a mnohé z faktorov ovplyvňujúcich streľbu ako i vlastné strelecké schopnosti, či neschopnosti, si môže kompenzovať silnejším kalibrom, ale čo nemusí, je to, že pokiaľ si nie je niečim istý, nemusí strieľať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off dede, 29.5.2017 o 18:27

Lanus - aký kaliber je vhodný pre ,, bojsov " spatneho razu ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 29.5.2017 o 16:42

Jarko - samozrejme súhlasím avšak s jednou veľmi dôležitou podmienkou a to, že sa strelec nebojí spätného rázu výkonnejšieho kalibru !!! Lebo ak áno tak je pre "všetkých zúčastnených" lepšie ak použije kaliber najslabší zákonom dovolený !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 29.5.2017 o 16:36

Inak poznal som a poznam zopar kolegov, ktorym to na strelnici islo z malorazky bajecne a pri strelbe na zver z gulovnice velmi mizerne.Viac rokov. Nevystrielanost, triaska, polovnicka horucka, zvyseny tlak krvi,zavretie oci pred stlacenim spuste, ocakavanie spätneho razu, strasne chcenie zver ulovit a dalsie cinitele su toho najlepsim dokazom. Aj preto odporucam radsej riadny kaliber a s prebytkom vykonu, ako jeho nedostatkom.A to aj pre dobrych strelcov. Zver ma po vystrele co najmejen trpiet a preto aj celosvetovy trend inklinuje k riadnym razam a nie nejakym prditkam :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov