Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 56 079
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 281-320 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off horarik01, 2.1.2011 o 22:13

Zabudol som ešte na 7x57 a 300WM ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 22:06

horarik01 tá 6,5 x 68 to by ma oslovilo :-D to je zaujímavá vec určite . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 2.1.2011 o 22:01

vratme sa ku kalibrom,ja pouzivam 7x65 je to dobry kaliber ale srdce ma tiahne ku 308W,uz len kvoli tomu vyberu streliva od 8g do 13g,mam v umysle si nalaborovat 13g megy na mensiu rychlost,uvidime co to bude robit v praxi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 22:00

Tak IŽka je polotovar to musíš ešte doma dorobiť :-D . Samozrejme v tom že je zbran lahká je aj náchylnejšia na strhávanie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarik01, 2.1.2011 o 21:56

Mal som,alebo niektoré ešte aj mám:5,6x50r ,2x308W,2x30-06,8x57JRS,8x57JS,6,5x68. Z týchto kalibrov je u mna č.1 30-06 a strelivo EVO 11,9g na ind. spôs.lovu a 13g KS na spoločné.Mám strelené cez 300ks/mimo škodnej/ zveri a myslím,že to môžem objektívne posúdiť.Na naše podmienky ho považujem za univerzálny kaliber.Dobrá balistika a dostatočný výkon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 21:52

myslím však že záleží aj od konkretnej zbrane sú totiž ižky ktoré sa podaria aspoň trochu lepšie ako tie ostatné...keby som ja niekedy v buducnosti kupoval iž tak jedine v cal 223rem na lišky. Inak nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.1.2011 o 21:48

Nie po čase, to zistí hneď keď si s ňou pôjde zastrielať.Je na nich hrozne tvrdá spúšť a kto nevie dobre strielať, čo predpokladám u začiatočníkov sa stáva, strhne 2 z 3 rán. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 21:43

myslim že ten kto nemá veľa prachov si aj tak kúpi iž aj keď po čase zistí že urobil chybu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 2.1.2011 o 21:36

nenahovaraj ich na iz,to nie je puska ale zufalstvo,ked uz tak minimalne ZKK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 21:33

no a prave o tom je tato debata že aky je najuniverzalnejši :D ja tiež suhlasim s 308w len niektorí tu spomínajú kalibre pod 6 mm ktoré niesú 100% spoľahlivé na veľké diviaky a jelene ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 21:23

Tak nech si kupia jednoranovú ižku za 100€ v sprinfiealgde 30 - 06 a majú pokoj :-D alebo v W 308 :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tome83, 2.1.2011 o 21:20

lenže si treba uvedomiť že začiatočnici sú radi keď si môžu kupiť jednoranovu guľovnicu iž-ku nieto ešte dve ďalšie guľovnice ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 21:12

Je lepšie mať viacero kalibrov to je fakt . Na srnca inú zbraň na spoločné polovačky na diviaka niečo holé bez optiky prípadne s kolimatorom . Na jeleňa niečo silnejšie atď. ako spomenul jager68. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.1.2011 o 21:04

Presne ako hovoríš Jager68 na väčší kus väčšia guľa. Ja tiež beriem na srnca 7x64, keď idem na diviaka niekde na vyválané kukuričnisko a do lesa na spoločnú beriem automat 8x57 IS a keď idem na jeleňa tak bariem 8x68 S. Po tom diviaky zostávajú v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 2.1.2011 o 20:50

JE to dilema a ostane to dilema..univerzal. kal. jednoducho,,neexistuje"... Zastanci 243W..nedaju dopustiť na 243W..mnohi len preto,že nevyskušali napr.30-06 atd atd.Ja osobne..ak môžem napísať som to vyriešil spôsobom.: Od maja do septembra 6,5x65R..a potom 7RM. Jednoducho na väčší kus nepotiahnem ani s tou 6,5-kou.Aj ked ma úsťovu energiu okolo 3300J..co nie je az tak malo...strelivo Blaser CDP. 7Rm ma ovela lepši ,,presvedčivý učinok." a ako napisal baxik..priestrel musi byť.( Ten pokus SB o monolit..neviem..na KJG sa neberie)Zdravím všetkych diskutujucich a som rad,že to má uroveň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.1.2011 o 20:30

kubik este udaj ci polujete viac, na lúke, poliach, alebo v lesnom poraste. Lebo čo je vhodné na lúku kde sa striela na 200 m úplne v pohode nieje vhodné, alebo je menej vhodné na strelbu na 80 100 m v lesnom záraste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 20:25

suhlas s edu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 2.1.2011 o 20:25

ja sa ti cudujem ze sa tej 243 tak zastavas,kazdy kaliber ma svoje hranice ktore neprekrocis ziadnym strelivom,niektore krajiny maju na odstrel jednotlivej zveri vykonostne kriteria,a 243 urcite nesplna pozadavky na lov dospelej diviacej a vysokej,ten kaliber je ok ale treba ho pouzivat s rozumom a odporucat ho ako univerzalny je dost odvazne,bol som na poplatkovom odstrele jelena a prve co sa ma sprievodca spytal aky mam kaliber zbrane,takze ani u nas to nie je take jednoduche, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 20:24

Určite klasickú sedmičku od W270 čo je iba 6,9 síce ale to beriem za 7x64 až po 30 - 06 to sú také univerzálne veci . Niekedy sa používali rem 222 ešte v nedávnej dobe aj na vysokú a ťažké diviaky .Dnes už zákon hovorí o sile ako i o guľe nad 6 mm . To považujem za správne v zákone. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 2.1.2011 o 20:14

ja by som tu pridal este 6,5-284 Norma, 284 win., 7 WSM, 300 WSM, 270 win. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 20:06

nepodceňujem kaliber 243win iba hovorím že s vačšími kusmi jelenej a diviačej zvery bude mať trošku problém resp.bude mať určite vačší problém ako silnejšie kalibre...pokiaľ sa strieľa na krk alebo hlavu tam je v podstate jedno či sa použije 223rem alebo 308w ale ja teraz hovorím o streľbe na komoru...táto debata k ničomu nevedie všetci si budú chváliť to svoje...nech každý používa to s čím je spokojný...avšak myslím si že pre začiatočníka ktorý chce pre začiatok len jeden kaliber by som volil niečo silnejšie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.1.2011 o 19:58

Pozn ku bax: Ktorá sa rozloží do žiadaného tvaru, napr. "hríbika". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.1.2011 o 19:56

baxik žial to robia mnohí dodnes a to aj s oveľa väčšími kalibrami . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 2.1.2011 o 19:55

s tym farbenim mas pravdu,poznam polovnikov ktory obzreli nastrel nenasli farbu,a odisli pokojne domov ze nic netrafili,ale s tazsim kalibrom je najdenie farby pravdepodobnejsie a castejsie,preto treba vybrat typ gule ktora sa nerozlozi zachova si vahu a idealne prejde skrz,sb to pochopili a ponukaju aj nove strelivo nosler a monolit takze sa nechajme prekvapit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 2.1.2011 o 19:40

tmulito...na prvej lopatke môže pohorieť každý kaliber ..záleží to od rôznych okolností... treba flintu dobrým krmivom chovať a tá lopatka nebude problém...na základe čoho takto podceňuješ 243W ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 19:27

chcel by som vidieť čo urobí 243win so 180kg kancom v zime... typujem že by sa to na prvej lopatke zastavilo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 2.1.2011 o 19:24

baxík....pri horšom zásahu je to ako kedy...nie všetko záleží len od kalibru a strely...ale aj od kondície zveri a kopu dlaších faktorov..farbenie u diviaka je dosť iluzórne a nie vždy som ho pozoroval aj po 308W hlavne ked sú dobre zasadlené. Ak niečo strelíš cez lopatky tak na kalibri ani tak nezáleží a mäsko pôjde havkáčom..Aj rýchla stela je dobrá ..len musí byť kvalitná a nie ako bordel od SaB a jemu podobné strelivo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 2.1.2011 o 19:14

Dobre nebudem sa hádať každí ma svojho boha ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.1.2011 o 19:09

BystraLovec čo už je univerzálnejšie ako 308W a 7x64 veď do toho zoženieš všetko možne strelivo po akom len tvoje srdce zatúži a hlavne ta 308W. Ja mam radšej par joulov v zálohe. Baxik máš pravdu ja keď idem na jeleňa tak si zoberiem 8x68 S a to je zasa iná káva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 2.1.2011 o 18:58

Loveccc skus strelit s tou 243 dospeleho kanca trochu horsie na komoru,a som zvedavi ako bude farbit a ako daleko odide a ci ho vobec najdes,a na druhu stranu som videl co dokaze na srncej pri zasahu na lopatku,obidve do odpadu,ja osobne by som sa priklanal k silnejsim kalibrom,zalezi na aku vzdialenost chces strielat,ja osobne vatsinou polujem na diviaky a strielam do 100m,a postupne sa preorientovavam na pomalu tazsiu gulu,ktora spôsobi priestrel a nerozbije sa na franforce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 2.1.2011 o 18:33

A neje univerzálnejší trochu menši a slabší kaliber ktorí môže zver rovnako usmrtiť bez menšieho znehodnotenia diviny ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 17:20

prečo podľa teba niesu 7x64 a 308w univerzalne?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 2.1.2011 o 16:30

lovec84 ale keď sa bavíme o univerzálnom kalibri tak 7x64,308win...niesu veľmi univerzálne.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.1.2011 o 15:42

Ja by som osobne vyberal niečo z 7x64, 308W, 30-06, 8x57 IS. Okrem 30-06 ich mám odskúšané. Skôr by som povedal že dôležitejšie je vybrať kvalitné strelivo ako špekulovať nad kalibrom a o schopnostiach strelca ani nehovorím. Nemám nič proti 6,5x55 SE alebo 243W, ale ja by som si to isto za číslo 1 nezvolil. Aj dobry strelec niekedy horšie trafí a určite sa lepšie dohľadáva po 30-06,alebo 8x57 než po 243, či nedajbože 223 Remington. Radšej vyhodím kúsok mäsa, ako nedohľadať kus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 2.1.2011 o 14:55

baxi...kal.243W a dobre strelivo je u nás na všetko ... kolega v susednom združení ju má roky.... za celý čas strieľa to zatracované SaB... ked som samu to snažil vyhovoriť ..mi povedal že jemu to stačí... ma strelene 3 jelene a kopu dalšej zveri..vraj najdalej mu odišla do 60m.....Najdôležitejšia vec je vždy medzi zemou a zbraňou..a preto treba trénovať ..trénovať nech máš akýkoľvek kaliber..ale ko si písal ak sa chodíš na strelnicu "vyblázniť" s vojenskými patrónami tak sa o tréningu nedá hovoriť ani zo žartu :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 2.1.2011 o 14:11

no pokial to chceš lovit všetko naraz tak ti odporučam bezzakluzovy kanon,pokial jednotlivo tak ako ti povedal lovecccc od 243 hore zaleži na tebe čim ta ta flinta oslovi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.1.2011 o 14:11

Som počul od kamo pár krát, že švéd podlieva... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 2.1.2011 o 14:05

karasivan ja to tieš hovorím 6.5x55 SE je fajn ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off karasivan, 2.1.2011 o 13:59

Ja mám 6,5x55SE a zatiaľ maximálna spokojnosť.. Mám aj 8x60S, ale s tou zatiaľ len jeden srnec, ale nemyslím, že ma sklame, ak ju nesklamem ja :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 2.1.2011 o 13:39

v podstate všetky 7 mm kalibre čiže 7x57,7x57R,7x64,7x65R,270win,308win,30-06 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 281-320 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM