Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 55 663
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 321-332 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off baxik, 2.1.2011 o 13:35

lovecc chcel by som vidiet ako budes na poplatkovom odstrele strielat na kapitalneho jelena alebo kanca s 243kou,za postrielany kus sa plati ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 2.1.2011 o 9:50

Pre začiatok vie uspokojiť dobre aj 6.5x55 SE ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovecccc, 2.1.2011 o 9:37

ako vidíš každý tu dole spomenutý...od 243W hore by som sa nebál... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirojevo, 2.1.2011 o 7:36

7x64 , 7x57 , 308W ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off baxik, 1.1.2011 o 23:33

podla mojho nazoru si vyber kaliber ktory ti bude vyhovovat,len si nedaj nahovorit od niekoho ze idealny kaliber je niekde okolo 243,lebo ma seru strelci ktory strielaju ciernu a vysoku na krk a podobne,radsej rozbijem lisku nejakou sedmickou a vysie ako nedohladam vysoku a ciernu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 1.1.2011 o 22:17

A čo tak 7-08? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nils22, 1.1.2011 o 21:24

aj ja by som bral 7X57 alebo 8x57js ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.1.2011 o 20:04

300 Win. magnum ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kubik856, 1.1.2011 o 19:40

Na žiadosť admina bola táto diskusia premenovaná z pôvodného "Poraďte mi!" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 321-332 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov