Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Fotograf vs. Polovnik - diskusia

autor: off xbajnox
pridané: 7.6.2009 14:50
Posledných pár mesiacov sme si zvykli s kamarátom cez volné víkendy vyjst do prírody a pozorovať a fotiť zvieratá a okolie. Včera večer sme sa tiež takto vybrali k obci Stráňavy, kúsok od Žiliny. Len pár minút po tom, čo sme sa usadili, si to k nám mieril poľovník. Pristavil sa a porozprával nám, že už nás dlhší čas pozoruje a chcel vedieť, čo tam robíme. Podľa skutočnosti sme mu povedali o našom koníčku, že fotíme zvieratá a prírodu. Chvíľu sme sa rozprávali, dozvedeli sme sa, že je členom lesnej stráže a kvôli prehľadu o pohybe osôb v danej oblasti si vypýtal naše mená. Nakoniec sa rozhodol, že pre tentokrát urobí výnimku a že tam smieme ostať, aj keď len do určitej hodiny, ale do budúcnosti nam odporučil zdrziavať sa radšej mimo revíru, alebo na jeho okraji, aby sa nejaká zblúdilá guľka neodrazila naším smerom a aby sa nedajbože niekomu nič nestalo.
A teraz moja otázka. Ako sa v tejto situácii zachovať? Na jednej strane samozrejme chápem, že poľovník nepotrebuje, aby mu po revíri pobehovali po večeroch nejakí ľudia, ale na druhej strane sa nechcem vzdať svojej záľuby vo fotení a pozorovaní zvierat v prírode. Ak sa tu nachádza niekto zo združenia Stráňavy a vedel by mi poradiť, čo robiť, ako to vyriešiť aby obe strany zostali spokojné, nech prosím odpovie. Určite musia byť dni, kedy sa nestrieľa, a nám by stačilo vedieť, kedy sa tam zdržovať môžme a kedy nie. Predsa len príroda by mala byť pre všetkých.
počet zobrazení: 10 653
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 27.7.2015 o 1:10

Predpokladam, ze sa stale bavime o pripade uvedenom nizsie, ked nejaky polovnik v reviri mal mierit na brata cloveka, ktory dany prispevok pisal.Ty si bol pri tom, ked na dotycneho mieril? Lebo ja nie a rovnako ako mohol mierit zbranou vybitou, mohol mierit aj zbranou nabitou, dokonca odistenou. Predpokladam, ze polovnik v reviri s vybitou zbranou nechodi, cize skor predpokladam, ze kontroloval cez optiku pusky nabitej. Ale ako to v skutocnosti bolo, nevie ani jeden z nas. Na margo kontroly, "citania" resp. mierenia cez puskohlad na ludi ti dam par prikladov: PRIKLAD 1: zober svoju zbran, nenabitu, s nabojom vobec nie v hlavni, pripadne pod zaverom, riadne zaistenu, nikomu nepovedz v akom je stave a namier nou na svojho rodinneho prislusnika a spytaj sa ho ci mu je prijemne, ked ho cez optiku "citas". Potom takuto zbran vezmi a cojaviem z 50-100m vzdialenosti takto pozoruj ludi na ulici, idealne nejaku policajnu hliadku. Pri tom ako ta budu nakladat do auta z podozrenia z precinu vytrznictva ci niekolkych priestupkov, im vysvetluj, ze si ju nabitu vobec nemal. Navyse na taku vzdialenost stav pripravenosti tvojej zbrane nerozpozna odbornik, nie to laik, hoc budes mat aj vybraty zaver. Alebo pozri s vybitou zbranou svojho suseda na stande pri spolocnej polovacke. Urcite sa potesi. Ale pri civiloch je to ine nie? PRIKLAD 2: som sice polovnik, ale predpokladajme, ze pojdem do cudzieho reviru fotografovat, napr.aj s rodinou. Zrazu zbadam ako na mna nejaky polovnik napr. zo vzdialenosti 40m mieri zbranou. Moja reakcia by bola taka, ze tasim kratku zbran a pokial pocas tohto ukonu, co je v mojom pripade okolo 1,5s dotycny nespravi opatrenie, ktorym da najavo, ze nie je hrozba(skloni pusku alebo ju pusti) strielam. So vsetkymi nasledkami pre dotycneho aj pre mna. V tychto situaciach ide o sekundy a urcite nebudem skumat preco na mna mieri, ci len zistuje kto som a ci ma zbran nabitu, nema ma proste co ohrozovat zbranou. PRIKLAD 3: situacia ako predtym len je polovnik dalej a prakticky sa nic nestane. Dotycny na ktoreho je mierene vola policiu a ohlasuje, ze tam a tam na neho osoba mierila zbranou. Ked by chcel velmi uskodit, vola prvy bulvar co to rozmaze, spravi z polovnikov nezodpovednych drzitelov zbrani, psychologovia taketo konanie odsudia a budu si hriat polievocku na nezmyselne psychotesty. My sa tu budeme rozculovat nad dalsim nezodpovednym debilom co pokazil meno polovnikom, lebo ho nenapadlo, ze ludom vadi, ked sa na nich mieri a puskohlad hoc na vybitej zbrani nesluzi na zistovanie co za osobu mi ide cez revir. Navyse, ak by policia dorazila, vec spise a ak by sa ani nic nepreukazalo s osobou mieriaceho polovnika sa uz vezie nejaky uradny zaznam ci ina poznamka v systemoch policie a dotycny moze byt prekvapeny ked bude pri predlzovani ZP vyhodnoteny ako nespolahlivy, pripadne mu po sucasnej novele zakona o zbraniach a strelive budu zbrane aj predbezne zaistene. Ohliadnuc od tohto ma uz na KMPP ucili, ze so zbranou sa vzdy zachadza ako s nabitou a NIKDY, aj ked je vybita sa nou nemieri smerom ma ludi. Preto tu so mnou prosim vas neslovickarujte, ale pri manipulacii so zbranou, najma v pritomnosti inych ludi pouzivajte mozog. Chranite tym ostatnych, ale aj seba a prejavujete tym aj zodpovednost, ktoru by kazdy drzitel zbrane mal mat a nemala by byt temou diskusie. Pokial priklady vyssie nestacia k podpore argumentacie preco je nevhodne optiku na zbrani pouzivat na "pozorovanie" ludi v reviri a je hlupe taketo nieco vobec obhajovat, tak uz viac v tejto teme neviem pomoct.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-91 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off milank, 14.6.2009 o 12:45

Xbajnox... zase to neber tak,že počas sezóny sa zmenia naše revíri na frontovú líniu,kde lietajú deň i noc guľky.Poľovníkovi vyplýva zo zákona aj to,že pokiaľ správne nerozoznal to na čo strieľa,strieľať nemôže.Len si prečítaj poriadne všetky tie odkazy,čo som Ti sem dal.Každý má právo chodiť do prírody a nikto Ti to právo nezoberie.Musíš však aj ty rešpektovať práva majiteľa pozemku a aj jeho nájomcu.Pokiaľ majetok niekoho druhého neničíš nemal by si mať problém.No je medzi nami pár obmedzencov,ktorí si myslia,že všetko je len ich a nikoho iného.
Ešte raz, prečítaj si to čo sme položili právnikovi v poradni.Keď vysypeš na niekoho, čo hovorí tento zákon si za vodou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xbajnox, 14.6.2009 o 12:36

vies Edu...ale co zmozem ja oproti polovnikovi s flintou :D...ja sa nim nenecham odradit ale uz tam chodit nebudem..naskytla sa ina moznost takze naco si robit problemy....oni nech si robia tam co chcu kde chcu kedy chcu...ja len nemam zaujem skoncit s gulkou medzi ocami :)... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.6.2009 o 12:00

Takýchto všemohucich trubirohov hrajúcich sa ,že im patrí Slovensko mám najračej . Keby to bol normálny človek a sedíš i na posede patriacemu PZ tak ide ďalej . Ty si fotíš a on môže byť len rád že dokumentuješ a publikuješ našu prírodu a nie si vymýšlať absurdné klamstvá za účelom aby len on mohol loviť . Hned by som ho uviedol na správnu cestu a všetko mu veľmi rýchlo vysvetlil za pár sekún . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.6.2009 o 11:55

Osobne by som ho poslal domov aby sa mu náhodou niečo nestalo . Tiež by som mu odporučil nezaujímať sa o moje meno lebo na to nemá absolútne žiadne právo ako poľovník . Fotiť si môžeš kde len chceš a čo len chceš . Žiaden agilný poľovník Ti nemá právo v tom brániť . V revíri môže byť kľudne do rána a je to potom tak ho... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xbajnox, 12.6.2009 o 9:31

cita...ja som s kamaratom nic zle nerobil..priam naopak..v zime sme napriklad vynasali kvanta jablk ktore mal na zahrade...lebo ked uz chcem fotit a pozorovat zver..tak sa patri aj nejaku protisluzbu spravit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 11.6.2009 o 18:55

Mám podobné zkušenosti jako petere.Přiroda je pro všechny,musí se tam ale člověk umět chovat. Podotýkám, že jsem lesník a polovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xbajnox, 11.6.2009 o 10:15

milank, petere..dakujem za prispevky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.6.2009 o 23:42

Tu som položil otázku právnikovi ja odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.6.2009 o 23:40

Tu podali otázky Kocho82 a Rys2 právnikovi v poradni odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.6.2009 o 23:37

Ahoj xbajnox - o niečom takomto sme debatovali aj tu odkaz ,len si to preštuduj celé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 10.6.2009 o 20:54

Ja som kedisi chodieval do reviru jednoho polovneho zdruzenia,ci uz s jeho clenmi,alebo aj sam,pozorovat zver. Polovnictvu som sa venoval od jedenastich rokov,takze som o veci uz co to vedel.A hlavne som mal celkom dobry prehlad,ktore casti daneho reviru boli viac a ktore menej navstevovane polovnikmi.Vzdy ked som siel von som si pozrel knihu navstev reviru,aby som vedel kde sa kto nachadza a podla toho som si vyberal lokality.Vsetko bolo ok,az do doby,ked som mal zhruba sestnast sedemnast rokov a niektorym clenom daneho zdruzenia zacala moja pritomnost v danom revri evidentne prekazat.Argumentovali tym,ze sa moze nieco stat.Lenze pravda bola v skutocnosti niekde uplne inde.V tom veku som uz mal na urcite veci svoj nazor a ten sa nie vzdy stotoznoval s ich nazormi.Tazko bolo hadat sa s nimi ked som ich stretol v casti reviru,kde v tej chvili nemal byt nikto.Takze tam vobec neslo o bezpecnost,len zacali mat obavy,ze by som mohol vidiet,co by som vidiet nemal.Vedel som o ich praktikach.A tie boli casto na mile vzdialene od polovnickych zasad.A ani sa nebudem rozpisovat o tom ako sa sami ustanovovali za samovladcov daneho reviru.Sam som bol neraz svedkom,ako buzerovali ludi,ktori sa vyskytli v reviri.Proste sa chovali ako by im to tam vsetko patrilo.Preto som tam prestal chodit.Ale k otazke.Budem Ti drzat palce aby clenom tebou menovaneho zdruzenia slo skutocne len o Vasu bezpecnost.Ved ako pises,priroda by mala byt pre vsetkych.Nepatrim medzi clenov zdruzenia Stranavy,ale nedalo mi nenapisat sem moje osobne skusenosti Civil vs.Polovnik.A nazaver chcem podotknut,ze nepoznam pomery v danom zdruzeni a vonkoncom sa nesnazim tvrdit ze sa tam deje to iste ako som opisal ja. Prirode Zdar!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 81-91 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov