Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Fotograf vs. Polovnik - diskusia

autor: off xbajnox
pridané: 7.6.2009 14:50
Posledných pár mesiacov sme si zvykli s kamarátom cez volné víkendy vyjst do prírody a pozorovať a fotiť zvieratá a okolie. Včera večer sme sa tiež takto vybrali k obci Stráňavy, kúsok od Žiliny. Len pár minút po tom, čo sme sa usadili, si to k nám mieril poľovník. Pristavil sa a porozprával nám, že už nás dlhší čas pozoruje a chcel vedieť, čo tam robíme. Podľa skutočnosti sme mu povedali o našom koníčku, že fotíme zvieratá a prírodu. Chvíľu sme sa rozprávali, dozvedeli sme sa, že je členom lesnej stráže a kvôli prehľadu o pohybe osôb v danej oblasti si vypýtal naše mená. Nakoniec sa rozhodol, že pre tentokrát urobí výnimku a že tam smieme ostať, aj keď len do určitej hodiny, ale do budúcnosti nam odporučil zdrziavať sa radšej mimo revíru, alebo na jeho okraji, aby sa nejaká zblúdilá guľka neodrazila naším smerom a aby sa nedajbože niekomu nič nestalo.
A teraz moja otázka. Ako sa v tejto situácii zachovať? Na jednej strane samozrejme chápem, že poľovník nepotrebuje, aby mu po revíri pobehovali po večeroch nejakí ľudia, ale na druhej strane sa nechcem vzdať svojej záľuby vo fotení a pozorovaní zvierat v prírode. Ak sa tu nachádza niekto zo združenia Stráňavy a vedel by mi poradiť, čo robiť, ako to vyriešiť aby obe strany zostali spokojné, nech prosím odpovie. Určite musia byť dni, kedy sa nestrieľa, a nám by stačilo vedieť, kedy sa tam zdržovať môžme a kedy nie. Predsa len príroda by mala byť pre všetkých.
počet zobrazení: 10 656
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 27.7.2015 o 1:10

Predpokladam, ze sa stale bavime o pripade uvedenom nizsie, ked nejaky polovnik v reviri mal mierit na brata cloveka, ktory dany prispevok pisal.Ty si bol pri tom, ked na dotycneho mieril? Lebo ja nie a rovnako ako mohol mierit zbranou vybitou, mohol mierit aj zbranou nabitou, dokonca odistenou. Predpokladam, ze polovnik v reviri s vybitou zbranou nechodi, cize skor predpokladam, ze kontroloval cez optiku pusky nabitej. Ale ako to v skutocnosti bolo, nevie ani jeden z nas. Na margo kontroly, "citania" resp. mierenia cez puskohlad na ludi ti dam par prikladov: PRIKLAD 1: zober svoju zbran, nenabitu, s nabojom vobec nie v hlavni, pripadne pod zaverom, riadne zaistenu, nikomu nepovedz v akom je stave a namier nou na svojho rodinneho prislusnika a spytaj sa ho ci mu je prijemne, ked ho cez optiku "citas". Potom takuto zbran vezmi a cojaviem z 50-100m vzdialenosti takto pozoruj ludi na ulici, idealne nejaku policajnu hliadku. Pri tom ako ta budu nakladat do auta z podozrenia z precinu vytrznictva ci niekolkych priestupkov, im vysvetluj, ze si ju nabitu vobec nemal. Navyse na taku vzdialenost stav pripravenosti tvojej zbrane nerozpozna odbornik, nie to laik, hoc budes mat aj vybraty zaver. Alebo pozri s vybitou zbranou svojho suseda na stande pri spolocnej polovacke. Urcite sa potesi. Ale pri civiloch je to ine nie? PRIKLAD 2: som sice polovnik, ale predpokladajme, ze pojdem do cudzieho reviru fotografovat, napr.aj s rodinou. Zrazu zbadam ako na mna nejaky polovnik napr. zo vzdialenosti 40m mieri zbranou. Moja reakcia by bola taka, ze tasim kratku zbran a pokial pocas tohto ukonu, co je v mojom pripade okolo 1,5s dotycny nespravi opatrenie, ktorym da najavo, ze nie je hrozba(skloni pusku alebo ju pusti) strielam. So vsetkymi nasledkami pre dotycneho aj pre mna. V tychto situaciach ide o sekundy a urcite nebudem skumat preco na mna mieri, ci len zistuje kto som a ci ma zbran nabitu, nema ma proste co ohrozovat zbranou. PRIKLAD 3: situacia ako predtym len je polovnik dalej a prakticky sa nic nestane. Dotycny na ktoreho je mierene vola policiu a ohlasuje, ze tam a tam na neho osoba mierila zbranou. Ked by chcel velmi uskodit, vola prvy bulvar co to rozmaze, spravi z polovnikov nezodpovednych drzitelov zbrani, psychologovia taketo konanie odsudia a budu si hriat polievocku na nezmyselne psychotesty. My sa tu budeme rozculovat nad dalsim nezodpovednym debilom co pokazil meno polovnikom, lebo ho nenapadlo, ze ludom vadi, ked sa na nich mieri a puskohlad hoc na vybitej zbrani nesluzi na zistovanie co za osobu mi ide cez revir. Navyse, ak by policia dorazila, vec spise a ak by sa ani nic nepreukazalo s osobou mieriaceho polovnika sa uz vezie nejaky uradny zaznam ci ina poznamka v systemoch policie a dotycny moze byt prekvapeny ked bude pri predlzovani ZP vyhodnoteny ako nespolahlivy, pripadne mu po sucasnej novele zakona o zbraniach a strelive budu zbrane aj predbezne zaistene. Ohliadnuc od tohto ma uz na KMPP ucili, ze so zbranou sa vzdy zachadza ako s nabitou a NIKDY, aj ked je vybita sa nou nemieri smerom ma ludi. Preto tu so mnou prosim vas neslovickarujte, ale pri manipulacii so zbranou, najma v pritomnosti inych ludi pouzivajte mozog. Chranite tym ostatnych, ale aj seba a prejavujete tym aj zodpovednost, ktoru by kazdy drzitel zbrane mal mat a nemala by byt temou diskusie. Pokial priklady vyssie nestacia k podpore argumentacie preco je nevhodne optiku na zbrani pouzivat na "pozorovanie" ludi v reviri a je hlupe taketo nieco vobec obhajovat, tak uz viac v tejto teme neviem pomoct.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off VanFCR, 21.10.2010 o 9:47

no...ako to tak citam...tak niekto asi rad cestuje sam :P :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 21.10.2010 o 9:08

:)))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 21.10.2010 o 8:09

Možno mu sľúbil, že ho "umelecky" odfotí (: odkaz :) ............................................. ____________________________________________________________________ xbajoch, skús pochopiť, že oni sú tam autority = majú tam väčšie práva, ako ty. Vzbroj sa slušnosťou. Stretnúť dnes slušného človeka, ktorý sa vie na cudzom správať ako hosť je fakt vzácnosť. Buďme radi, že ešte nemáme všade ploty a tabuľky o súkromnom pozemku so zákazom vstupu. To, že nejaká lokali ešte nie takto ohradená a označená, neznamená, že nie je súkromná a že by v nej nemali platiť aj isté pravidlá v prospech jej vlastníkov a nájomníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 20.10.2010 o 21:55

Edu,prosim ta čo si tomu Rudovi slubil :):):):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 20.10.2010 o 21:45

Edu Ty nejsi fotograf Ty jsi umělec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.10.2010 o 20:02

findula Ty ma nemáš rád ? :-DD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 20.10.2010 o 14:31

Nemám rád fotografy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 20.10.2010 o 12:44

Tu je priamo priklad toho o com ste dabatovali - odkaz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off canisdirus, 14.3.2010 o 6:09

Vyjadrim sa k teme-s polovnikmi som sa stretol pri foteni iba dva krat,preto lebo som chcel.Inak sa radsej vyhnem.A aj tak beham po miestach kde oni ani nepachnu.Ale v jednom pripade slo o mileho slusneho pana s ktorim sme si dobre podebatovali a v druhom pripade slo o absolutne tupe hovado.Asi tak.EDU co je to SRA pouc ma,zaujima ma to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 13.3.2010 o 21:30

edu servus ,prepáč nedá mi nespítat sa , daj recept ako sa dá bez ujmy ,bez pokuty a pod jazdit v CHKO prípadne v cudzom pol.rev. lowec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.3.2010 o 18:00

odkaz /> Ja mám na to takú tabuľku za okno ako stráž prírody+ odznak a preukaz . Pre Nitriansky kraj a Trenčiansky .
Slovak Rangers Association (SRA) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.3.2010 o 1:51

KrokodilGenya haha :-) partaje nie, ale automobilom po lese jazdím uplne zákonne :-) a nie len v našom PZ .Aj v chránených územiach :-) Takže budem sa opakovať ,ale nikdy som nebol v žiadnej strane a nechýba mi to . Čo sa týka ochrany prírody rangers a stráže prírody to sú iné veci
:-) To dúfam za partaj nepovažuješ :-) pekný večer či ráno vlastne a LaL zdar . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off KrokodilGenya, 12.3.2010 o 23:59

V otazke zberu zhodov a pripadneho postihu som ta po cca 1 1/2 roku nasmeroval spravnym smerom. Tam som Ta chcel mat.
V otazke tvojho jazdenia po lese si to neviem vysvetlit.
Asi si clenom nejakej partaje
. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.3.2010 o 13:36

Cilan gold122 asi myslel napríklad na cintoríne :-)
KrokodilGenya samozrejme že sa riadi aj TZ. Ale i rozsiahlou vysvetlovacou časťou a skúma či bola naplnená skutková podstata trestného činu . Ja sa autom vozím bežne po lese a dokonca i po chko :)) Nemám s tým žiaden problém ani obavu ,že by som porušoval nejaký zákon :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 7.3.2010 o 0:31

tam kde nezasahuje do coho??????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gold122, 6.3.2010 o 22:45

Ja by som na vasom mieste skusil fotografit v inej oblasti-tam, kde revir nezasahuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off KrokodilGenya, 6.3.2010 o 19:49

No neviem neviem.

Kradez = odcudzenie.
Ci je to klasifikovane ako TČ alebo priestupok je vymedzene prave vyskou sposobenej skody v TZ.

Pravdaze sud to urci.
No pri urcovani sa riadi TZ.

S tym autom to sa nehadam. Nemam to prechodene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.3.2010 o 13:58

KrokodilGenya máš pravdu . Ale ani prekročenie určitej finančnej hranice určenej zákonom neznamená ešte naplnenie skutkovej podstaty trestného činu . Veľa ľudí si to totiž pletie . Tak ako si pletú vstup do lesa motorovým vozidlom . Mnoho ľudí si myslí ,že ten kto vôjde do lesa motorovým vozidlom automaticky spáchal trestný čin . Čo je samozrejme hlúposť . To čo je trestný čin môže určiť jedine súd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off KrokodilGenya, 5.3.2010 o 21:23

Nie vzdy Edu

Odobranie zhodu je priestupok.
Jedna sa o skodu nepatrneho rozsahu.
Trestným činom sa stane ak hodnota zhodu presiahne v tejto sezone 307,70 EUR.

Povedzte mi kde sa daju najst zhody (par) kvalifikovatelne ako trestny cin.
Najlepsie suradnice.
Zlate som este v ruke nedrzal.

Je to obdobne ako so zberom vajec dravcov.
V zakone to je definovane na jednom mieste.
Ceny su zavratne a tak to je trestny cin. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.3.2010 o 16:21

halaska ja by som mu slušne vysvetlil ,že zbieranie parohov nie je trestný čin , lebo ten kto zodvihne paroh nenaplňa skutkovú podstatu trestného činu . Upozornil by som ho ,že keď sa takto bude túlať po lesoch nájde parohy doma :-) Okrem toho by som mu povedal ,že ja si budem chodiť tam kam budem chcieť a kedy budem chcieť . Potom by sme sa mohli baviť o fotografovaní prírody . Vždy sa je čo podučiť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off halaska, 5.3.2010 o 10:32

Tak sa teda vyjadrim aj ja..Ako nepoľovník - fotograf sa pohybujem tiež po poľovných revíroch mimo chodníkov a občas sa mi stane, že sa s poľovníkom stretnem. Niekedy ma uvidí on a príde za mnou tak že si to nevšimnem, alebo ho zbadám prvý ja a tiež idem za ním aspoň pozdraviť, keďže nemám dôvod sa skrývať a taktiež som tak vychovaný. Naposledy om bol v lese nad obcou Brezany (okr. Prievidza) a oslovil ma miestny poľovník (ktorý mal rovnako ako ja) na pleci fotoaparát, že či viem že zbieranie zhodov je trestný čin. Tak som mu vysvetlil čo v lese robím a on to pochopil na prvý krát, dali sme sa do reči a poukazoval mi svoje fotky, poradil mi kde a kedy urobím lepšie zábery. Ale to je asi tá svetlejšia výnimka..Veľa krát sa mi stal presný opak...Preto chcem takýchto ľudí vyzdvihnúť, aj keď ich nie je vela... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 11.9.2009 o 15:29

Edu to tu vlastne napísal celé , ale tak isto doporučujem pánovi poľovníkovi si preštudovať zákon o zbraniach a strelive. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.9.2009 o 20:02

Na nikoľko to nie je nebezpečné ! Tomu kto Ti takúto informáciu dal treba zobrať zbrojný preukaz . Povedz že mu to odkazujem ak má záujem nech mi zavolá 0905382210 pošlem ho tam kam patrí osobne . Je zvrátené povedať niekomu ,že keď sa bude motať po prírode môže ho nejaký poľovník zastreliť !!! Absolútne neprípustná vec . Môj názor je podobný ako tvoj megapixel je to zásterka aby ste neplašili zver alebo nebodaj nesfotili niečo čo nehrá do kariet ! Tebe príroda nepatrí o nič menej ako poľovníkom,družstevníkom ,lesníkom alebo pánovi Lukáčovi atd. Egoizmus nemám veľmi v láske . Tiež som sedel na posede išla rodinka deti sa smiali a podobne . Aby som však niekomu išiel povedať ,že nech ide preč lebo ja tu poľujem veľký Edu tak to by som naozaj musel byť hovädo ! Strašiť niekoho ,že sa mi guľka odrazí a zastrelím ho, to je zvrátenosť . Takže fotografom a mladej garnitúre fotografov prajem dobré svetlo a veľa pekných zážitkov v našej prekrásnej prírode . LaL zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Megapixel, 10.9.2009 o 19:31

Rozhodol som sa aj ja zapojit lebo som sa dostal do podobnej situacie. Mam 16 a chodim fotit aj s o necele dva roky mladsim bratom (Ostrovid). Miestny polovnik vravi ze to je nebezpecne. Ze je to na rovine a gulka moze byt smrtelna az na 2 km. Chcem sa Vas spytat nakolko je to naozaj nebezpecne (keby sme sa im "hlasili" kam pojdeme fotit), alebo ci je to iba krytie "inych dovodov" ktore tu boli spominane. Dakujem za odpovede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.9.2009 o 20:35

ok adam0 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ferdo-kexo, 5.9.2009 o 15:55

minule som sa tiež stretol v lese s dákym poľovníkom.. chvílku ma ako nenapadne pozoroval čo robím :) a potom sme šli spolu :D ... ba ma pozvali na posiedku ale viem že nie každý je taký.. su i vážny ale kedže tu su hory plne hubárov a iných ludí thak su už v celku zvyknutý. Najlepšie je to u teba spraviť asi nejakou dohodou ale najsť iné miesto .. nejaký zamestnanec štátnych lesov ti môže na urbárskom ... NIČ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adam0, 29.8.2009 o 12:14

asi od c. 5 je otom co napisal lowec - ze clen straze prirody, cel som len priblizit o tom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 28.8.2009 o 14:04

adam0 asi mi ušla pointa čo si chcel povedať s touto vyhláškou z roku 1996 ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adam0, 28.8.2009 o 13:56

odkaz - prejst cele-je to dobre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 15.6.2009 o 18:58

Peťo ja Ti rozumiem veľmi dobre.Aj ja by som bol rád keby...,ale Lowec Ti radí rozumne.Vyskúšaj a uvidíš,že sa Ti aj do zadnice budú strkať :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 15.6.2009 o 13:24

petere .... poradím ti recept ako ist na tých nadludí ...ak ta baví fotit a chodíš dost často do prírody a myslíš si že budú ti robit problémy pri vstupe ... daj si žiadost za člena stráže prírody v príslušnom tvojom kraji či okrese a budeš chodit tam po lese slobodne a ešte ako verejný činitel ... no hned budu s tebou ti nadludia aj kamaráti ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 15.6.2009 o 6:06

U nás je to taká fajta poľovníkov:) petere veď do Horneho Srnia vidim z okna :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 15.6.2009 o 0:06

Mino nechap to v zlom.Ja by som bol najradsej,keby s tebou mozem suhlasit uplne vo vsetkom.Je to ako vravis,ja som bohuzial natrafil na magorov.Som ale presvedceny,ze su este aj ozjastni poctivi polovnici.A aj tych je mnoho.A snad viac ako magorov.Lenze taktiez som presvedceny,ze takych zdruzeni s akym som mal skusenosti ja,je bohuzial dost.Smutne a vobec ma to netesi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 14.6.2009 o 23:12

Peter asi mám v živote trochu viac šťastia a natrafil som na iných ľudí ako ty /na šťastie/.U nás by si sa určite dohodol s každým.Asi preto mám na vec takýto názor.Howgh. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 14.6.2009 o 22:35

Milank v prvom rade s tebou musim nesuhlasit. Pises,ze je medzi vami polovnikmi par obmedzencov.Bohuzial ja sa nazdavam,ze to nebude len par,ale nanestastie mnoho a kazdym dnom ich pribuda.Je to tak a nic na tom nezmenime.Vsetko to asi prinasa tato divna doba.A to co odporucas s tym dohodnutim sa s s clenmi zdruzenia.... . To je fajn,ale pokial v danom reviri "kraluju" sami obmedzenci,tak si myslim,ze nepochodis s dohodami.A kde nie su,su nejake dohody uplne zbytocne,lebo rozumni ludia si uvedomuju,ze ak nerobia v reviry nic "nekale",nemusia mat obavy tam niekoho pustit.Tot moj nazor.Bohuzial ja si nemozm pomoct ale stale viac sa ma zmocnuje pocit,ze z polovnikov na slovensku sa stava uzka skupina "nadludi",ktori sa rozhodli ze im nasa priroda patri a maju na nu narok len oni.Snad sa nieco udeje a tito "nadludia" si tvrdo narazia drzky.Preto vravim nam nepolovnikom,ktori mame prirodu radi,nedajme sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 14.6.2009 o 21:21

Tiež som to už pár krát napísal.Jednoducho by som sa spojil s miestnymi poľovníkmi tak,aby o mne vedeli,že sa v revíri chcem pohybovať a fotiť.Pokúsil by som sa dohodnúť aj o používaní posedov a keď sa ponúkneš,že im pomôžeš na nejakej brigáde,myslím,že nikto vyháňať nebude.Proste Ťa musia poznať a vedieť o Tebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 14.6.2009 o 12:55

zaujimavá debata ...
Hm ..... ako začat ... nie je les ako les,,,,, existujú rôzne ochranné pásma kde je vstup zakazaný .... opisujem ochranu prírody a jej stupne ochrany kde platia určité zákony .... ak hovoríme o lese ..prírode kde je aj polovný revír mali by turisty a vyznavači prírody sa pohybovat len po vyznačených chodníkoch opisujem teoriu ... prax je samozrejme iná .., tvoj pohyb vo volnej prírode je len na tvojom uvažení si myslím ..... nemôžem sem napísať že je to ok... opis samotného polovníka či lesnej stráže a upozornenie na zranenie je pre mna zaražajúce ,nakoľko každý polovník je držitelom zbrojného preukazu a taký človek musí vediet rozoznat na čo striela a kedy, prípadne na riziko odrazenej gulky ... a jej dopad .
Pochopil by som také upozornenie niekoho ak by sa konala spoločná polovačka na diviaču zver ako príklad ...
Zaverom by som predsa ale pozmenil iba jedno .... nakoľko v polovníckej rodine pribúda dosť vela new polovníkov a ich vášen je niekedy na pokraji "rýchly strelci " .... asi je dobre sa zahlásit v príslušnom polovnom združení a dohodnut sa na možnostiach tam fotit ...kedy a kde ako čas.. ja to osobne praktizujem..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov