Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovačka nie je zábava chudoby - vyjadrenie Blaser300VM - diskusia

pridané: 29.5.2009 14:58
co nato povedat?!
počet zobrazení: 24 928
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 379 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 9.10.2009 o 19:14

No vidíš Tuláčka aký som nepozorný .Ďakujem za odpoveď sa nezdáš :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 9.10.2009 o 18:58

Edu, viem, co hovorim, na Tvoju otazku, ci chcem lovit zver, som odpovedala 8.10. o 17:08hod. V druhej casti mojho prispevku najdes odpoved na to, co si sa pytal. Staci len poriadne citat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.10.2009 o 14:48

No odpovedala si iba na to ,že sa chceš stať poľovníčkou . Ale moja otázka je chceš loviť zver ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 9.10.2009 o 14:13

Vcera som Ti odpovedala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.10.2009 o 12:05

No hej polárnici nemajú na výber :) Neodpovedala si mi na otázku či chceš strielať zvieratá ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 9.10.2009 o 7:38

Edu, horolezci ci polarnici spavaju aj v -40 az -50´C a nikomu to pritiahnute za vlasy nepripada. Jednoducho ich lakaju extremy, chcu nieco zazit, vidiet, skusit a spanie v mrazoch patri k tomu. Ono zazrak v tom nie je ziadny, len musis mat dobry spacak. Ja napriklad nechapem, ako niekto moze zit v prekurenych bytoch a travit kazdy vecer pri televizore. Ja telku ani nemam a k zivotu ju nepotrebujem. Som stale vonku, do domu pridem az neskoro vecer a vstavam skoro rano, "ci je piatok a ci sviatok". Mam radsej zimu, ako leto, horucavy neznasam, no mraz mi nevadi. Kazdy sme iny. Existuje jedno porekadlo : neexistuje zle pocasie, ale iba zle oblecenie. Tulanie sa v zime v lesoch ma svoje obrovske vyhody - vacsinou tam nikoho nestretnem, lebo kazdy sa hreje doma v teplucku. A les je potom (obrazne povedane) len moj :-) Kolkokrat prejdem desiatky kilometrov a nenajdem v snehu ani jedinu ludsku stopu. Som tam len ja a zvieratka :-), alebo ja, moj priatel a zvieratka :-) Moja draha polovicka je totiz rovnaky blazon, ako ja :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 8.10.2009 o 17:23

bibasso suhlasím dobre si to napísal . Ale i latina patrí k poľovníctvu :) Pri - 27 v stane považujem tiež pritiahnuté za vlasy:)
K USA poznám ako sa tam poľuje. Poľovníctvo a jeho kultúru si urobili mnohokultúrne národy ktoré osídlili usa . Samozrejme aj 2 500 000 Slovákov žijúcich v USA . Môj otec má tiež občianstvo USA ,moja sestra je rodená američanka ako i moja sestrenka pracujuca pre FBI či bratranec John . Môj strýko žije v Newyorku a tiež je poľovník . V USA sa berie poľovačka ako lov a zábava lovu . Je diametralne odlišné od toho nášho Slovenskeho . V amerike môže totiž poľovať naozaj aj ta najnižšia vrstva za pár dolárov . O zver sa starajú profesionálny poľovníci a povolenka sa dá kúpiť na benzinke :) Na jeleňa asi za 25 dolarov s tým že je komplet i trofej tvoj . Takže ako v EU poľuje skôr bohatšia vrstva v USA je to uplne naopak . Oblečenie je také ako v iných krajinach najmä Canade ,Fínsku,Švedsku kde sa výrobcovia predhaňajú v kamuflovaných výrobkoch imitujúcich les prípadne sneh. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 17:08

Pre Bibassa : tych -27´C bol moj rekord. Bezne spavam tak v -10 az -15´C. Take teploty vacsinou byvaju v zime tam, kde byvam, prip. tam, kam chodievam. A nechcem sa so zvieratami porovnavat, chcem len vyskusat to, co zazivaju. Oni prisposobuju podnebiu svoju srst, ja podla teploty zvolim typ spacaku :-) Ked budem mat prve polovnicke zazitky, urcite o nich napisem :-) A co sa tyka zapojenia sa verejnosti do polovnictva, naozaj si myslim, ze by to bolo fajn. Necakam, ze kazdy bude s tym ruksacikom utekat do lesa aby tam zaniesol kilo zrna, ale pomahat napr. pri veciach, ktore si spominal, by bolo uzitocne. Ved len cistenie lesov od odpadkov - keby ludia chodili hodiny po lese a ohybali chrbat pri zdvihnuti kazdeho obalu od cokolady, tak by mozno pochopili, ze odpad patri do kosa a nie na zemA a mozno by aj viac zacali chapat prirodu ako nieco, co nam umoznuje žiť.

Pre Edu : ak budem mat tu cest vykonavat pravo polovnictva, urcite mam v plane aj nieco ulovit. Aj ked mi toho zvierata bude luto. Ale zivot je predsa aj o smrti. Nieco musi zomriet, aby sa nieco ine mohlo narodit. Nehovoriac o tom, ze selektivny odstrel ma svoj chovatelsky vyznam. Samozrejme, ze nebudem chodit po lese a strielat vsetko, co mi prebehne cez cestu. Ani nemienim chodit do lesa len za ucelom lovu. Toto v plane naozaj nemam.
Aj doma chovam kopu zvierat, ktore su zlate a krasne a nakoniec ich zabijem a zjem. Myslis, ze mi nie je luto, ked zabijame jahna, zajaca, ci kacku? Je, ale nie som vegetarian a nieco jest musim. A ked si mam vybrat medzi doma odchovanym kvalitne krmenym maskom, ktore ma vyjde na par korun v porovnani s hormonalne nadopovanym drahym masom z obchodov, tak zvolim radsej tu prvu moznost. Ale pocas zivota sa snazim davat zvieratam maximalny komfort, aby mali stastny a spokojny zivot. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 8.10.2009 o 16:38

No ale ste sa rozčertili a pritom to začalo tak nevinne pri oblečení. Ale musím povedať, že súhlasim s Edu aj s Tulackou. Podľa mňa z Edu hovoria skusenosti a prax poľovníka a preto už niektoré veci nevidí tak "ružovo". Na druhej strane súhlasim s Tulačkou v tom, že má ochotu pomocť v zime pri prikrmovaní aj keď v tomto pripade by som to nerobil svojvolne ale s vedomím PZ a pod. Taktiež treba povedať, že verejnosť ním poľovníkov a celé poľovníctvo veľmi negatívne a pre väčšinu sme obyčajní pytliaci. Možno keby vedeli, koľko úsilia stojí príprava krmiva pre zver na zimu, koľko roboty sa spraví zbieraním odpadu, čistením potokov a pod. hovorili by inak, ale to by museli asi zažiť na vlastnej koži. Preto nevnímam tú možnosť, že by sa verejnosť do tohto procesu zapojila ako negatívum, práve naopak. PS: Tulacka, to naozaj travis svoje volne chvile v stane pri -27??? Možno že to až moc prehanaš. My sa so zvieratmi nemožeme porovnávať už len z jedného dôvodu, že nedokážeme vymeniť srsť :) Takže pánom poľovníkom Lovu Zdar a tebe Tulacka vela úspechov, aby si bola pre túto takto zapalena aj naďalej a možno o pár mesiacov budem čítať tvoje prvé poľovné zážitky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2009 o 16:31

Tualáčka ani keď zaplatíš poplatky ,dovezieš to najlepšie krmivo a budeš sa starať o zver najlepšie v revíri ešte neznamená ,že ti bude umožnené vykonávať právo poľovníctva . Je to smutné ,ale je to tak .
PS: To Ti nebude ľúto streliť do peknej srnky ,jeleňa atd? Respektíve chceš zver loviť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 16:19

Vidim, ze pokracovat s Tebou v tejto diskusii nema zmysel. A to hovorim s tym najlepsim umyslom. Kazdy hovorime o inom, "ja o koze a Ty o voze", ale v podstate nam ide asi o to iste - aby bolo zvieratkam dobre. Ze Ty to vidis tak a ja onak je asi normalne, kazdy clovek je iny, takze kazdy ma ine citenie, vnimanie, chapanie a myslenie. Nazory ludi su rozne, samozrejme kazdy si stoji za tymi, o ktorych spravnosti je presvedceny. Ty si mozno o mne myslis, ze do toho vkladam vela citov, ja mam zas nazor, ze Tebe by nezaskodilo trosku Ti tych citov pridat.
Ohladne prace, mzdy a pod sa s Tebou bavit nebudem, nakolko nepoznas okolnosti a vysvetlovat Ti ich by mozno bol opat len beh na dlhu trat bez ciela. Su urcite situacie a okolnosti v zivote, ktore clovek pochopi len vtedy, ked sa mu stanu a je zbytocne mu ich vysvetlovat, ked to nezazije na vlastnej kozi.
Takze ja budem nadalej vozit seno zvieratkam do lesa, ked sa mi podari stat sa polovnikom, zaplatim si vsetky poplatky ci uz tak, alebo onak a budem sa snazit dat prirode a zvieratam maximum, co budem moct - nielen prostrednictvom penazi, ale aj za pomoci citov a lasky.
Slivovicku si nedam, ked tak len ten caj, max. pivko. A co sa tyka psikov - u nas maju velky dvor, no je to pracovne plemeno a pri obycajnom behani po dvore by sa nudili. Iba teraz maju pauzu, lebo coskoro ocakavame prirastky :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 8.10.2009 o 15:47

čítam túto debatu, no neviem ako sa slušne vyjadriť, tak to skrátim, naprosto - doslovne súhlasím s posledným príspevkom Edu, a Tuláčke nerozumiem, ale jedna rada predsa, keď sa už chceš v mrazoch vžívať do života zveri tak dobre, ale dôsledne,
skús nepoužívať v mrazoch toaletný papier a skús to robiť ako zvieratá, viem som hrubý ale fakt si ma svojim splietaním naštvala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 8.10.2009 o 15:39

Tuláčka práca je produkt .Tento produkt predávajú na trhu práce ľudia ktorí sa nechcú alebo nevedia živiť ako OSZČ . Cena produktu práce záleží od okolnosítí vzdelanie ale hlavne miera nezamestnanosti atd. Čím je práce v ponuke viac tým jej cena ako každého produktu klesá . Slovensko nemá 5 mil ľudí ,ale 6 mil. Prečo by mali škôlkári,novoredenci ,blázni ,väzni ,dôchodci ,lekári alebo iný ľudia chodiť do lesa s kilom krmiva neviem .Nenašiel som nejako v tom logiku . Poľovníci si prenajímajú poľovný revír od majiteľov a zaväzujú sa starať o zver v tomto priestore . Zver je národné bohatstvo SR. Kontrolu správneho hosporárenia prevádzajú orgány štátnej správy na to určené . Potom by museli novorodenci čistit kanále,zberať odpadky po prírode,čistiť vodné toky atd atd. Ono sa to pekne počúva zaváňa to socialnym cítením ,ale od reality to má dosť ďaleko . Takže nenoste krmivo do lesa zver zimu prežije je o ňu dobre postarané ! Keď bude fujavica uvar si pekne čaj zo slivovicou a seď doma v teplučku . Ak nemáš slivovicu dojdi ja ti navarím čajík aj dnes :) Zober aj psíkov môžu sa popreháňať u mňa po dvore . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 15:27

Neviem, ake hrdinstvo to tu splietas, ja som o ziadnom hrdinstve nehovorila. Nemyslim si, ze som hrdina. Som len clovek s laskou k prirode.
Viem, ze polovnictvo nie je o noseni sena vo fujavici, snazila som sa len odpovedat Ti na Tvoje stale opakovane upozornenia, ze zver musi mat krmivo. Popisanim toho, co robim, som sa Ti snazila vysvetlit, ze to viem, inak by som to nerobila. Taktiez som sa tym snazila vysvetlit, ze citim so zvieratami a snazim sa im pomoct. Mozno keby bolo viac takych, ako ja, nemuseli by polovnici vyvazat do lesa az tolko ton obilia. Na Slovensku zije cca 5mil. ludi. Keby kazdy doniesol do lesa len 1 ruksacik s 1kg zrna, prispeli by tym polovnikom 5000 tonami krmiva. Nech mi nikto nepovie, ze by to nepomohlo! Mimochodom, nenosim krmivo na chrbte, aj u nas mame take vymozenosti, ako je auto. A kde sa nedostane auto, tam sa dostanu moje tazne psy.:-)
A ze nevidis dovod spat v mraze vonku? A co tak tuzba vzit sa do zivota zvierat, ktore vonku spia v kazdom pocasi? Spavam v stane, aj len tak, "pod sirakom" a poviem Ti, ze nie je nic krajsie ako zobudzat sa rano s lucami slnka na tvari. Snazim sa zžiť s prirodou maximalne, ako sa da a schopnost prezit v nej za kazdych podmienok je aj sucastou vsetkych zivych organizmov, ktore sa v nej nachadzaju. Ked chceme zvierata maximalne pochopit a rozumiet im, musime sa pokusit zit, ako oni. Samozrejme netvrdim, ze sa mame prestahovat do lesa a zivit sa okusovanim vetviciek, ale aspon pre mna je obcasne "napodobenie" ich zivota velkym prinosom ci uz z hladiska vedomostneho, alebo psychickeho. A co sa tyka emocii - myslim, ze tie do polovnictva patria. Pretoze kto iny sa postara o zvierata lepsie, ako ten, ktory lasku k nim ma v srdci?
O poplatkoch som sa uz tiez vyjadrila - netvrdim, ze ich platit nebudem. Budem. Len ma to bude stat viac usilia. A co sa tyka schopnosti predat svoju pracu - to nebolo fer vyjadrenie. Ono niekedy mzda nezalezi na schopnostiach cloveka, ale na mnohych inych okolnostiach, ktore niekedy neovplyvnis, ani keby si bol ten najschopnejsi clovek na svete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2009 o 14:41

Tuláčka poľovníctvo nie je o hrdinských činoch ! U nás máme dovezený horal sena v centrálnom krmidle na jeseň .Tiež máme jadro ,dužinaté a soľ pripravené a rozvezené po revíri v sudoch . V poľovníctve sa zver nekrmí ale prikrmuje a to je diametrálny rozdiel ! Napríklad u Janka Flamíka prikrmujú v zime danieliu zver a krmivo počítajú na vagony . Ako by si to vyriešila bez peňazí ? Žial nepoznám Ťa tak neviem koľko času tráviš v lese preto si neodvažujem tipovať či menej alebo viacej ako ja . Ja žijem na okraji Bielych Karpát a v lese som dennodenne . Niekedy od svitu do mrku . Nie len u nás ale v pohoriach Slovenska Veľa a Malá Fatra ,Nízke Tatry atd . Ty si však neviem presne z akého dôvodu usúdila ,že si v lese viacej čo je v podstate jedno . V stane keď mrzne nespávam ani nemám prečo ! Neviem jeden rozumný dôvod prečo by som mal spať v - 27 v stane ale rád sa ten dôvod dozviem . Ja som čítal pozorne ale mne sa zdá ,že Ty si pozorne nečítala . Tak sa zopáknem . Poľovníctvo nie je o nosení sena do krmítka vo fujavici !!! Rozumný poľovníci si krmivo vyvážajú v automobiloch ono vynášať 20km tony obilia v ruksaku to už by sme neboli asi duševne spôsobilý . Poľovníctvo je i o tom ,že treba zaplatiť už niekoľkokrát spomenuté poplatky !!! Keď nemáš nebudeš poľovať jedine ,že by sa kolegovia zložili za teba . Kto iný by mal zaplatit najom,chod PZ ,zazverovanie,krmivo atd ??? Veď to cháp ,že vynesenie na chrbte trocha krmiva nič systemovo nerieši !!! Ty tu stale píšeš o emociach a hrdinstve ale o tom nie je poľovníctvo . Ako tie peniaze zarobíš je len na tvojich schopnostiach za čo si schopná predať svoju prácu . S tým ja nič nenarobím ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 13:59

Edu, nic v zlom, ale myslim si, ze nevies citat. Nemyslim pismenka, ale pointu. A taktiez asi necitas vsetko, lebo som pisala okrem ineho aj to, ze veci si nesijem. A taktiez nedrkocem od zimy, viem, ako sa mam do lesa obliect. Spavam v stane aj pri -15´C, moj rekord je -27´C. A ver mi, ze som nikdy nemala ani jednu omrzlinku. Mozno mam menej rokov ako ty, ale mozno v pocte hodin stravenych v lese, ci v horach by si mi nestihal :-)
A co sa tyka brigad - nemusi sa jednat len o lamanie kukurice za 3€. Ked su ludia napaditi vedia si zarobit aj za kratsi cas viacej penazi, ako Ty na kukurici za pol dna. To, kolko zarobis zalezi aj od toho, co robis, kde to robis a kto to plati. Nehovoriac o tom, ze pri roznych brigadach a akciach sa clenovia viacej spoznavaju a prehlbuju sa vztahy, kedze vsetci su tam z toho isteho dovodu - nakrmit zver. V PZ, o ktorom som hovorila, su aj taki clenovia, ktori by na brigady chodit nemuseli a mohli by ten svoj podiel jednoducho vytiahnut z penazenky, ale pridu uz len preto, lebo to robia pre spolocnu vec, pre les a zvierata, pre polovnictvo, pre kamaratstvo. Lebo polovnictvo je aj o vztahoch medzi ludmi, aspon by malo byt. A ten, co nic nema, moze prave takto prekryt financny deficit, ktory ma.
Este k tomu krmeniu zveri : napisala som to niekolkokrat (ty si to asi opat necital), ale kludne to zopakujem - viem, co zver potrebuje a napriek tomu, ze doteraz este nie som polovnik, tak do lesa krmivo nosim kazdu zimu. Akurat ze ho nejdem kupit, ale ho vyprodukujem sama. Urcite nenakrmim cely les, ale myslim si, ze prispievam docela slusnym mnozstvom na to, ze som jednotlivec. A nerobi mi problem ist to odviezt do lesa ani ked je fujavica a mrzne az prasti. Moze si toto s cistym svedomim povedat kazdy "z tych lepsich", ktori uz polovnikmi su a mna by medzi seba neprijali, "lebo na to nemam"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 8.10.2009 o 13:33

No tak vidim, že sa tu diskusia opäť trochu rozpalila. Na margo lacné vs. drahé o tom som nikdy nehovoril a ani podľa toho človeka neposudzujem. Pišem to podľa svojej skúsenosti a podľa toho čo som videl v iných krajinách. Edu, vážim si tvoj názor a veľakrát som ťa tu už žiadal o radu (značku swedteam som spoznal na základe tvojho odporúčania a nejaké veci mám už doma a niektoré sú na ceste a som spokojny), ale reči o komunizme? V USA som stravil dokopy 3 roky a ver mi, že tak ako vnimaš poľovníctvo ty, je v USA asi len 1% zo všetkých. Taká technika akú používaju pri love ty do hory zobrat nemôžeš. Dám príklad: u nich nefunguje zdruzenia ako PZ u nas, tam mas svoj pozemok, vyvesis tabuľku zákaz vstupu a mas po starostiach. Za domcekom ta čaká v maskovacich farbach odstavená štvorkolka, velmi populárne tam je loviť lukom, po vlastných revíroch maju namontované sledovacie zariadenia, ktoré vysielajú cez Wifi signál a ty na monitore vies kde sa aká zver nachádza a ides na presne dané miesto. Toto je americký štýl lovu, čo som ja osobne zažil. A to že niekde na káblovke ukážu lovca, ktorý jednym šípom zloží vysokú zver je pekné, ale v praxy je daný kus častko ako ihelníček. Oblečenie s kamuflážou je populárne, ale na Severe Európy je to TABU, stači navštíviť pár zahraničných fór. Takže mojím cieľom nie je sa niekoho dotnúť, ale poukázať na to, že som rád, že na Slovensku je to takto že nie sme presne ako v USA. A ver mi, že žiť americký sen sa prestal pred cca 20- rokmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2009 o 12:57

Takže k oblečeniu ja tiež používam swedteam . Švédske poľovnícke oblečenie určené pre poľovníctvo . zhruba za 200€ je človek komplet oblečený čo nepovažujem za veľa .Je to na Slovensku 4 denný priemerný zárobok. Je vybavené špecialnymi membranami odvadzajucimi vlhkosť von a nevpúšťajucu dnu ,zvonka je to kombinácia kože a oteru a oderuvrdorneho materialu . Uplne vetru odolnému . Súčasť je kapucny a návleky na obuv.Odev je vybavený všatkými reflexnými EU štandartami precízne vybavený množstvom vreciek . Z hladiska estetiky tiež super vizáž. Ale kto chce nech si da ušiť a roztrhne na prvej šípke .Ak usudi že je to lacnejšia a lepšie je to jeho voľba . Takže kto chce chodiť mokrý,roztrhaný a drkotať od zimi samozrejme môže ak sa mu to oplatí a má pocit ,že ušetril . Obuv pre zimne poľovačky mám tiež značkové s goretex vložkou . Stoja od 30 - 250 € ja mám za 100 € .Nohy sú v teple a suchu obuv má kvalitnu podrážku vibram original a je celokoženná s goretex papučou . Má upínanie na snežnice ,mačky a samozrejme veľmi dôležité návleky . Komu sa táto moja výstroj zdá za astronomickú cenu 300€ Môže si kupiť goráče za 30 € a špeci odev pre poľovníctvo za 80 € aj taka je možnosť . Prípadne si môže opačne zaobstarať za tisíce eur .
Osobne nepatrím do skupiny bohatých poľovníkov . To len na margo začlnenovania do skupiniek !!! Bibasso neviem kde si zobral tie komunistické blbosti ohladne maskáčov z USA ??? V severských krajinách šwedsko ,finsko a vlastne všade na svete sa poľuje v tzv. kamuflažach určenými špecialne pre poľovníctvo . Žial v starých poprdákoch vymletými komunistickými schôdzami stale v hlave brní USA niekedy mám pocit ,že ich toto slovko až bolí . Mne osobne sa kamuflaže určené poľovníkom všade na svete veľmi páčia a nemám s nimi žiaden problém . Najviac ma sere ,že o nich mudrujú najmä ľudia ktorí prežili roky poľovníctva v ihličkových komančských VOJENSKÝCH maskáčoch .
Tualčka aj u nas bola poldenná brigáda ktorú som ignoroval . Ja si nemôžem dovoliť pol dňa lamať kukuricu za mzdu 3 € . Proste serem na to !!! Komu 3 € pomôžu a nevie ich inak zohnať nech lame aj v noci mne je jedno ! Zver potrebuje krmivo ,PZ zaplatiť najom atd. Či to odbrigáduješ alebo zaplatíš zo mzdy,dedičstva ,výhri, alebo či predáš ladvinu je uplne jedno ! Tu je výdaj bud zaplatíme najom a zveri dáme krmivo alebo máš padáka . Ine riešenie neexistuje . Povedať ,že zvieratkám nedame krmivo nie je možné . Kto to povie má padáka . To sme si odsúhlalili v PZ a to sa i dodržuje . Sú PZ kde naopak vyprodukujú na člena finančný zisk . Ja im to neberiem a prajem im to . Nikdy som neposudzoval polovníka podla jeho prímu . Vo všeobecnosti platí ,že ten čo nič nemá nemôže rozdávať a to nie len zveri . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 12:31

Stranku K2 poznam, i ked sa musim priznat, ze oblecenie som si tam zatial nevsimla. Zaujimali ma Palove filmy - zopar ich mam je sa na co pozerat. Hory ma odmalicka fascinuju, do urciteho veku som aj liezla. Moj sen je aspon vidiet Himalaje, lebo momentalne by som sa dostala asi len na Makalu :-). K2 je "hora zabijak", kto sa tam dostane, je vacsi frajer ako ti, co zdolaju Everest. Ozaj, vies, ze na upati Everestu nejaky "umelec" postavil disco klub? Uz nevedel, kam vrazit peniaze, tak si povedal: Co este nemam? Diskotekovy bar pod Everestom! Niekto tomu hovori "dobry podnikatelsky napad", ja to vidim skor ako svinstvo. Podla mna by hory mali byt pre takyto druh podnikania tabu.
A co sa tyka este toho oblecenia - je vela firiem a obchodov, ktore vyrabaju ci distribuuju znackove oblecenie ci uz polovnicke, horolezecke, turisticke a i. Vacsinou su to veci vyrabane velmi podobnou technologiou, maju len zopar odlisnosti v zavislosti od ucelu a miesta vyuzitia. Turisti chodia do lesa ci do hor obleceni ako kanarikovia, lebo chcu byt videni, polovnik chodi v zelenom,aby splynul s prirodou, aby ctil tradicie atd., ale vsetci si vyberaju veci take, v akych sa citia pohodlne a ktore splnia ucel, na aky su zakupene. Su aj taki, co si kupia drahu vec len preto, aby ukazali, ze na to maju... To uz zalezi na kazdom. Ja kupujem veci hlavne podla funkcnosti a samozrejme zelene:-), nemienim vsak za oblecenie vyhadzovat majland. Myslim si, ze peniaze sa daju minut aj vhodnejsim sposobom. Mam vo svojom satniku aj par drahsich kuskov, ktore ma stali nejake to odriekanie, nez som na ne nasetrila, ale potrebovala som ich a sluzia mi dobre. Mam napr. topanky, ktore stali 3000Sk (pre niekoho mozno bezna cena, pre mna velky peniaz na topanky), ale maju 2 vrstvy koze, goratex. membranu a presla som v nich uz tolke kilometre bez akejkolvek znamky opotrebovania, ze som ani raz nelutovala, ze som za ne tolko zaplatila. Vynikajuce su aj v tom, ze sa daju pouzit v kazdom rocnom obdobi - ci je 30 nad nulou, alebo 30 pod nulou. Mam to otestovane! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 8.10.2009 o 12:01

Tulácka mne sa páči na odkaz Paľa Barabáša K 2 oblečenie z GORALTEXU určite by som v budúcnosti chcel aj ja niečo podobného. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 11:28

OK, mozno ze znacky, ktore si spominal, maju veci kvalitne, ale ako pises, su aj drahe. S nimi skusenost nemam, nakolko sa mi zda zbytocne minat tolko penazi za veci, ktore sa daju zohnat aj lacnejsie a funkcne su zrovnatelne. Mozno by sa dalo oponovat, ze ked kupujem veci lacnejsie, tak su aj menej kvalitne, s tym vsak nemozem suhlasit. Len na upresnenie - ziadne z veci, ktore nosim do lesa, nie su vysledkom nejakej domacej vyroby, vsetko su to veci kupene bud priamo z nejakeho obchodu, alebo e-shopu. Venujem mozno nejaky ten cas hladaniu na internete, ale usetrim tym niekedy aj stovky eur. Uvediem dva priklady: potrebovala som do lesa vestu zateplenu len zozadu (som horkokrvny clovek, ale mam trosku problemy s chrbatom, tak ho musim drzat v teple:-), s nepremokavou povrchovou upravou, ktora sa nebude zachytavat o vetvicky (aby sa nevytahovali ocka ako na svetroch), s nejakou tou membranou na odvadzanie vlhkosti od tela a s vysokym golierom so zapinanim (aby som to mala aj namiesto salu). Samozrejme zelenu, nejake tie vrecka na par drobnosti. Zopar mesiacov som nieco take hladala po roznych polovnickych obchodoch u nas a aj v Cechach, ked som tam mala cestu, hladala som aj na nete, ale ak som aj nieco take nasla, nebolo to lacnejsie ako (vtedy este) 2000sk. Za vestu sa mi to zdalo dost. Ze mala na boku nasitu nejaku znacku, to ma velmi neoslovilo, na znacky ja nie som. Nakoniec som nasla v akomsi obchode so vselicim (tabornicke veci, nejake oblecenie, noziky a pod) vestu presne taku, aku som potrebovala, za 600Sk. Material bol z firmy Coolman, ale šila to akasi neznackova firma a uz to bolo lacnejsie.
2. priklad: Chcela som si kupit zateplene gumaky, ake bezne v polovnickych obchodoch dostat. Opat som ich zopar navstivila, ale cena tych, o ktore som mala zaujem, sa pohybovala od 900 - 1300Sk. Uz som ich takmer kupila, lebo som si myslela, ze lacnejsie sa zohnat nedaju, az som ich nakoniec nasla na stranke jednoho army shopu z CR. Presne tie iste - ten isty material, ten isty vyrobca a stali 500Sk aj s postovnym. Nehovoriac o tom, ze mi vedeli zohnat taku velkost, aku som potrebovala (obchody u nas mali velkosti len od 41 hore...). V lese nie som ziadny novacik, chodim ako do nizinnatych lesov, tak aj do lesov a do hor, kde pocasie vie byt niekedy krute a viem, ze oblecenie musi vyhovovat prostrediu, kam sa chystam. Nekupujem ho vsak v znackovych obchodoch a napriek tomu, ze je kvalitne, vela mi vydrzi a splni svoj ucel, tak sa casto stretavam s "ohrnovanim nosov" len preto, lebo nie je od renomovanych vyrobcov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 8.10.2009 o 9:38

Tu by som ti opat mohol oponovať, pretože ak kupuješ oblečenie od prvotriednych značiek ako Chevalier, blaser, swedteam, tak o kvalite tu nemozes ani len na sekundu pochybovať. Ano cena môže byť o niečo vyššia, ale je zarukou kvality. Taktiež som sa ťa nechcel dotknúť ohľadom maskáčov, ale mala si použiť iný výraz ako maskáče. Čo sa týka "domáceho" šitia oblečenia, nemám voči tomu výhrady, tiež si nechávam šiť pracovné a letné nohavice, ale ako pravdepodobne budúca poľovníčka, budes traviť v hore vela času aj v daždi, snehu, hmle, vetre a pod. a vtedy už treba mať výstroj ošetrenú impregnačnými materiálmi, podlepené švy a pod. Neviem si predstaviť, že by som si mal nechať ušiť nohavice na zimu, len kým zoženiem požadovanú látku zabijem veľa času + nehovorím o rôznych membránach, a technológiach, ktoré sa používajú a ešte k tomu krajčír, ktorý to všetko dá doma dokopy. To by bol príliš veľký risk a v konenčnom dôsledku by bola cena takmer rovnaka (plus čas, ktorý stráviš kúpou správnych materiálov a pod.) Ale pre zaujímavosť by si tu mohla dať info o materiáloch, ktoré používaš (prípadne link), rád sa poučím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 9:20

Tu poslednu vetu som dobre domotala :-) - takze oprava : predajna cena nezodpoveda vyrobnym nakladom a kvalite ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 9:06

Bibasso, mozno som mala presne popisat vzhlad tych mojich maskacov, aby nedoslo k omylu. Nenosim maskace ako americky vojak s nejakym vzorom digit, ci woodland. Su to nohavice klasickej zelenej farby, aka sa pouziva pri vyrobe vsetkych polovnickych veci, len su usite s pevnej latky, takej, ako sa pouziva pri vyrobe maskacov. Takze keby si ma v nich videl, tak by si povedal, ze su to normalne nohavice. Len ich pevnost a kvalita su ovela vyssie, ako pri nohaviciach z latok, ktore sa pri vyrobe polovnickych veci pouzivaju. Asi preto mi vydrzali tolko rokov bez "ujmy na zdravi". A to ich vobec nesetrim. Moja najlepsia kamaratka je krajcirka, ktora pracuje vo firme na vyrobu polovnickych veci. Aj ona mi potvrdila, ze velmi vela veci, ktore sa pre polovnikov siju, su velmi - velmi predrazene a nielen predajna cena, ale ani kvalita tohto oblecenia nezodpoveda cene. A moj vyber latky na nohavice do lesa mi uznale schvalila.:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 8.10.2009 o 8:28

Kasari, súhlasim s tebou ohľadom tvojej kategorizácie ľudí do skupín. Možno by som to nenapísal presne tak ako ty, ale v podstate máš pravdu. Taktiež beriem aj tvoj názor Tulacka, ale nevidel by som to všetko dak čierne. To či budeš alebo niečo členom PZ závisi len od teba a hlavne od "predstavených" daných PZ. Sú PZ a nie je ich málo, kde peniaze členov nehraju veľkú úlohu a dokazu si navzajom pomoct a odpracovať svoje zaväzky, ale na druhej strane sú PZ, ktoré združujú tých bohatších (schválne nepíšem vyššiu vrstvu, pretože byť bohatý neznamená byť vyššou vrstvou) a tam to vždy bude len o peniazoch. Jedno ti ale musím Tulacka vytknúť, a to sú maskáče. Maskáče nepatria do hory, nehráme sa na vojakov ani iné ozbrojené zložky, nepotrebuješ sa v lese plaziť 50 m aby ťa niekto nezostrelil. Maskáč sú módnym hitom poľovníctva v USA, aj keď tam sa to poľovníctvom nazvať nedá. Oni si hovoria LOVCI, čo ich aj vystihuje (mal som tú česť zúčastniť sa pár lovov), ale tam celý systém funguje trochu inak. Vzorom by nám mali byť Skandinávske krajiny, v ktorých sa riadia tradíciou, nenosia maskáče, každý región má svoje špecifické prvky na rovnakom základe oblečenia a vyzerá to naozaj pekne (opať som mal tú česť zúčastniť sa jednej takej poľovačky, ale ako civil :D). A ako člen SPZ si sa zaviazal ctiť tradíciu, ktorej súčasťou je aj oblečenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 8:06

Kasari, pochazim ze sev. Moravy a moje prvni kontakty s prirodou byli prave tam. Znam tam spoustu lidi, taky myslivcu a je to tak jak rikas - je to vsude stejne. Bohuzel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 8.10.2009 o 7:50

Tulacka - já nenapsal, žes to řekla ty. Píšu to proto, že mi připadá tak jako u nás, že tu jsou zástupci všech těch skupin a ti se spolu přou. Vím dobře o čem mluvíš a je pravda, že mám stejný zkušenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 7:43

Kasari, nikdy som nepovedala, ze ti, co maju na lepsiu vyzbroj ci vystroj su zli chlapi. Vsetko co pisem, je len z vlastnej skusenosti a bohuzial som sa zatial stretla len s tym, ze cim viacej penazi niekto mal, tym menej myslel na blaho zveri a viac sa sustredil na blaho svoje. Netvrdim, ze vyska majetku urcuje, aky je kto clovek, charakter cloveka je v jeho vnutri, nie v jeho penazenke. Bohuzial som vsak stretla uz zopar takych, ktori cim viacej penazi mali, tym ich polovnictvo bolo len o nich. Boli casy, ked som zarabala ovela-ovela viac, ako teraz a pohybovala som sa medzi ludmi, ktori tych penazi tiez nemali malo, ale nespominam na tie casy v dobrom. Mozno to bola len moja smola v tom, ze som narazila na tych nespravnych, ale vztahy medzi tymito ludmi boli menej o uprimnosti a kamaratstve, ako je to medzi ludmi z "nizsich vrstiev". Dobrovolne som odisla z toho sveta pretvarky a az potom som stretla tych, ktori maju srdce na spravnom mieste. Takze aby bolo jasne, nejde mi o to pisat tu definicie dobreho a zleho, ale je to diskusia a ja tu diskutujem o tom, co som zazila, nie o tom, co mi niekto povedal ci co by som niekde citala... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 8.10.2009 o 7:27

Tulacka i Edu - tuhle diskuzi sleduju už dlouho, ale zatím jsem tu nečetl nic novýho. Všechno stejný jako u nás - 4 skupiny. První skupina ti, co mají spoustu peněz a je jim většinou jedno co za kolik střelí, nebo koupí a často i kde to koupí. Třeba lov v hektarové obůrce. Druhá skupina ti, kteří cítí, že je dobře se k takovým lísat, páč z toho může kápnout i pro ně. Sice nemaj takový auta, flinty a hadry, ale doufaj, že s pomocí takových " kámošů " to jednou mít budou. Třetí skupina jsou ti, kteří nemají moc peněz, lísat se nechtěj a tak často udělali z nouze cnost - kdo neloví ve vaťákách a gumofilcákách a nestřílí se ZHáčkem, nebo aspoň ZKKáčkem, je zbohatlík a špatnej chlap. No a pak je čtvrtá skupina, co jim je to jedno a tyhle debaty jim připadaj zbytečný. A tak se první tři skupiny pořád přetahujou, kdo je lepší a větší myslivec, ale co to tak poslouchám, je to ve všech skupinách stejný. Není to o penězích, ani o nostalgii, ale o srdci. A to se nedá ani koupit, ani získat vstupem do polit. strany, ani kamarádstvím s vlivným podnikatelem, nebo právníkem. To buď člověk má, nebo nemá. A proto jsou v každý tý skupině jak dobrý myslivci a správný lidi, tak i spousta blbců. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 8.10.2009 o 7:15

EDU ja som zrovna nemyslel na komunizmus !!! ale to co bolo hlboko pred nim to znamena aj niekolko storoci dozadu :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 8.10.2009 o 7:14

Ako pisal pavian, da sa to robit aj inak, ako len vsetko platit z vlastneho vrecka - poznam polovnice zdruzenia, ktore si na najom, krmivo atd. vedia zarobit, prip. si privyrobit, aby clenovia nemuseli mat take velke investicie. Nie v kazdom PZ su totiz clenovia, ktori vedia len tak zaplatit 500€. Poznam jedno nemenovane PZ, kde rocne platia clenovia 100€ a zvysok (a je to nemala ciastka) si vedia zarobit. Mozno to nie je az take pohodlne, ako len tak vytiahnut bubaciky z penazenky, clenovia si musia viackrat do roka dobre maknut, aby to zarobili, ale je tak umoznene aj tym menej solventnym, aby mohli byt polovnikmi a clenmi zdruzenia. A to mi pripada docela dobre vymyslene. Nie som padnuta na hlavu a viem, ze zver musi dostat to svoje, myslim, ze z mojho predosleho prispevku sa to da vycitat. Keby som to nevedela, tak by som sa cele tie roky neplahocila v zime do lesa so senom a urcite by som kazdy rok cele leto nekosila a nesusila lány luk, aby myli zvierata co jest. A pritom nie som polovnik! Chcela som len poukazat na to, ze to, co robim ja uz roky, velakrat nerobia ani ti, co by to robit mali ako prvi - polovnici. Tak preco by oni mali mat vacsie pravo byt polovnikmi ako ja? Preto, lebo maju super vystroj? Taktiez som nenapisala, ze nebudem platit poplatky, napisala som presny opak, akurat ich nemozem len tak vytiahnut z vacku, ale musim si ich usetrit. To je jediny rozdiel. A to, ze chodim do lesa v maskacoch, nepovazujem za nieco strasne. Je to pohodlne a prakticke oblecenie (aspon pre mna) a v lese sa mi zatial najviac osvedcili. A nemusim sa bat, ze ked sa niekde predieram hustinou, tak si natrhnem zadok :-) Lebo tie predrazene zelene nohavice v polovnickych obchodoch mi pripadaju ako "z kvetu makoveho". Na spolocne polovacky, ak by som niekedy na nejaku isla, by som si ich asi obliekla, ale len ked by to bolo nutne.
V podstate mi len vadi to (ako tu uz viackrat zaznelo),ze vela ludi, ktori tych penazi maju ovela viac, si listok jednoducho kupia, zaplatia vsetko mihnutim oka, ale v zime, ked treba zvieratam zaviest krmivo, sedia v teplucku pri krbe pred televizorom a do lesa ani nepachnu. Netvrdim, ze su vsetci taki, ale je ich dost. Urcita skupina ludi ich vsak vnima ako vynikajucich polovnikov, lebo maju po stenach kopu trofeji a chodia spravne "nahodeni". A toto mi nepripada spravne. Viem, ze moje argumenty tu asi neuspeju, lebo je tu par ludi, co jednoducho kvalitu a oddanost polovnikov hodnotia podla obsahu penazenky. Ja mam vsak svedomie ciste, myslim, ze pre zver som v zivote spravila ovela viac ako mnohi ti, co chodia s puskou a v super kvadre, takze si myslim, ze mam pravo aj ja byt polovnikom, i ked pojdem do lesa v maskacoch. A mozno budem lepsi polovnik, ako oni (aspon pre to urcite urobim maximum).
Myslim, ze to, kto moze a nemoze byt polovnik (po tej financnej stranke) zalezi aj na ludoch v konkretnych PZ. Niekde umoznia byt polovnikom len tym, ktori su schopni v pohode zaplatiti napr. tych 500€ a niekde si to zariadia tak, ako v tom nemenovanom PZ, ze si peniazky privyrobia a umoznia tak aj menej zarabajucim ludom, aby mohli byt jednym z nich, pretoze vedia, ze tento clovek ich nesklame (a nesklame hlavne zver v lese). A ten, co si musi "odmakat" to, aby mal na najom, krmivo atd. si toho podla mna vazi viac ako ten, co si to jednoducho len zaplati a potom velakrat nic viac ani neurobi. Suhlasim s nazorom, ze polovnictvo je zaluba a kazda zaluba nieco stoji, len by som to doplnila o svoje vnimanie - nemala by stat len peniaze ale aj poriadny kus prace. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 7.10.2009 o 21:13

Edu, nádherne si to napísal. Súhlasím s Tebou. Poľovníctvo je záľuba taká istá ako ktorákoľvek iná. Každá záľuba stojí peniaze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2009 o 21:02

Ja by som to nechcel zúžiť na starú komunistickú demagogiu ,že bude loviť šlachta. To hlásali pred 20 rokmi a malo to za následok zdecimovanie stavov zveri ,ktoré si zdecimovali práve poľovníci riadiaci sa heslom po nás potopa .Uplynulo 20 rokov a zver sa vrátila do normálu .Poľuje viacej ľudí ako to bolo v časoch pred rokom 1989 asi trojnásobne viac . Nepotrebujú dva roky brigádovať s brokovnicou . Ani následne schvalovať guľovnicu a pchať sa do riti niekomu . Samozrejme enormný nárast poľovníkov a nevôla prijať ich do PZ spôsobuje ,že nie každý má svoj revír . To bolo kedysi a je to dnes a bude to i zajtra. Poľovník ktorý chce zver loviť musí sa o zver i starať ! A na to potrebuje finančné prostriedky ,ktoré sú nevyhnutné ! Podobne je to i v rybárstve atd. Malovať však hrôzostrašné scenáre a spomínať fabrikantov je pre mňa dosť smiešne . Čas ked sme chodili do rakúska pozerať pri kontajneri či tam neni TV ,chladnička alebo niečo dobré :) je uspešne za nami tak nerobme zo seba žobrač ani ukrajincov. Netreba sa nadrapovať ani ponižovať . Sme tu vystrojený a vyzbrojený . Zazverujeme ,prikrmujeme ,zušlachťujeme a tak by to malo i zostať . Keď poľovať nebudem neposerem sa z toho !!! Ani sa neznížim k tomu aby som sa vŕšil na zveri . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 7.10.2009 o 19:07

moja mila opicka alebo pavian bohuzial bolo to od nepameti a bude to znova ze LOVIT bude len slachta a nemusi sa to lubit tebe mne ani ostatnim ale je to TAK !!! PS : nie je opicka krajsie ako pavian ? :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 7.10.2009 o 16:13

Trošku sentimentu, ale aj ten sem-tam treba... :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 7.10.2009 o 16:01

Edu, solimkenaj: väčšina PZ keby vedela a chcela hospodáriť, si na nájom za revír, krmivo a aj iné poplatky zarobí predajom zveriny sebe či ostatným, brigádami pre PD či urbariáty alebo inými spoločenskými akciami... Problém je v tom, že ľudia si všetko strašne radi zjednodušujú, šúčasný stav im úplne vyhovuje a les, zver či poľovníctvo vnímajú ako dojnú kravu s minimálnym alebo dokonca žiadnym vkladom :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 7.10.2009 o 14:29

bez penez do lesa nelez :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2009 o 13:43

Tulácka v maskačoch Chceš chodiť na spoločné poľovačky? Kto by mal podla teba zaplatit niekolko tisíc € prenájom revíru + jadrové krmivo ako i soľ a iné krmivá či liečivá? Kto by mal zaplatiť odvoz a dovoz diviny ? prečo nepovieš v banke že im napriklad poupratuješ lebo nemaš peniažky. ja som sa vyjadril jasne peniaze na zbrojak,pol.listok,najom reviru,chod pz,krmivo pre zver nevyhnutnu vystroj a vyzbroj mat musiš !!! Nemáš nebudues zver loviť . Prípadne ked členska zakladna väčšinou odsuhalí že sa zložime napriklad po 500€ tak ich clen musí zaplatiť do určeného datumu inak mu zanikne členstvo. Tak to máme schvalene. Myslíš že je možné robiť to inak???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tulacka, 7.10.2009 o 11:40

I ked mi to trvalo par hodiniek, ale precitala som si celu tuto diskusiu. Obcas sa mi zdvihal tlak, obcas otvaral nozik vo vacku, obcas som suhlasila. Nebudem nadvazovat na vasu debatu, lebo som sa jej nezucastnila vtedy, ked prebiehala (posledny prispevok je z augusta), tak si len dovolim vyjadrit svoj nazor na danu temu.
Ako som uz na tejto stranke (ale v inej diskusii) pisala, k polovnictvu a k prirode ma priviedol moj dedusko. Nikdy nevystudoval ziadnu skolu so zivocisnym, polnohospopdarskym ci polovnickym zameranim, bol to clovek so strednou skolou a cely zivot pracoval ako letecky konstrukter. Ma niekolko patentov na vynalezy, ktore za byvaleho rezimu (ktory je tu tak casto spominany) musel predat za par korun fabrike, v ktorej pracoval a ta ich za vela - vela penazi predala do zahranicia, kde si tieto vynalezy pod svoje meno zapisali ludia, ktori mozno ani nevideli jeho vykresy (ktore ma dedko dodnes doma spolu s dokumentami z patentnych uradov a potvrdeniami, ze on je ten, kto to vymyslel). Nebyt byvaleho rezimu, mohol byt dnes milionár, ked nie miliardár, pretoze to, co skonstruoval on, sa dodnes pouziva v stihackach, lietadlach a pod. Cez to vsetko vsak dodnes tvrdi, ze za byvaleho rezimu bolo lepsie.Je to clovek s uzasnymi vedomostami nielen o technike, ale aj o zvieratach, rastlinach, fungovani prirody...
Podla definicie, ktoru som tu citala, patri dnes medzi chudobu. Je na dochodku a jeho mesacny prijem je cca 200€. Nikdy vsak nebol na tom lepsie. Zil skromne a napriek tomu je dodnes dobrym polovnikom, ktory lasku k prirode ma desatrocia v srdci. Jeho znalosti z oblasti polovnictva prekvapuju mnohych polovnikov, ktori sa s nim stretnu. Peniaze na poplatky si vzdy nasetril, na krmivo vsak nezostavalo. Financny prispevok nahradzal tym, ze sme kazdorocne nasusili kvantum sena z luk, ktore patrili statu a nikto sa o ne nestaral. Seno pre zvierata bolo nasou kazdorocnou pracou a zapajala sa do nej vacsina rodiny, lebo kazdy vedel, ze o zvierata musi byt v zime postarane. Ja som pomahala od svojich 5 rokov. Hrable boli vacsie, ako ja a asi som im velmi nepomohla, ale snazila som sa. V tu zimu som aj prvy krat viezla s deduskom seno do lesa. Bola strasna zima, fujavica, zababusil ma tak, ze mi spod ciapky kukali len oci. Brodili sme sa snehom, ja som tahala male sanky, kde som mala len jedno male vreco so senom, ale chcela som mu pomoct. Odvtedy som s nim chodila kazdy rok, len kopa sena sa rokmi zvacsovala. A robim to dodnes. Sice uz nechodim s nim, lebo byvam daleko a dostanem sa k nemu len tak 2x do roka, ale ked u nas napada sneh, som vacsinou prva v lese, kto ocisti soliska a krmelce od snehu, aby sa zvierata mohli dostat k potrave. A tunajsi polovnici o mne ani nevedia, mozno sa len cuduju, kto ich predbehol.
A preto si myslim, ze je dost diskutabilna otazka, ci je polovnictvo aj pre chudobnych. Moj dedko nikdy nemal peniaze na vsetky veci, o ktorych pise napr. Edu, jeho polovnicka vybava nebola nikdy taka ako ta, ktoru mali jeho spoluclenovia v zdruzeni, ale o zver sa staral mnohokrat lepsie, ako oni. O zver sa staral a sem - tam si aj nieco strelil. Nikdy si vsak zverinou nekompenzoval svoj skromny jedalnicek. Ja momentalne nie som polovnik (dufam, ze sa nim stanem coskoro, po novom roku chcem nastupit na kurz). Platovo sice nespadam do kategorie chudoby, ale vyskakovat si tiez nemozem, nakolko platim hypoteku a po zaplateni uctov za elektrinu, plyn a pod. + po odlozeni penazi na benzin do prace mi zostane tak malo, ze mozno sa medzi chudobnych mozem pocitat. Na kurz si peniaze musim nasetrit, na poplatky takisto - mozno, ze budem musiet sem - tam ist na nejaku brigadicku, aby som ich zaplatila. Kedze doma chovam rozne zvierata (aby som si spestrila svoj skromny jedalnicek a aby som si mohla dat aspon raz do tyzdna maso, lebo to v obchode je pre mna drahe), viem zohnat lacnejsie seno, datelinu, slamu, prip. nejake zrno. Tymto by som vedela pomoct zdruzeniu, AK MA NEJAKE K SEBE VEZME. Moja vybava vsak urcite nebude taka, aka je prezentovana na strankach polovnickych obchodov. GB pravdepodobne zdedim po deduskovi a oblecenie - to nejak "polepim". Mam nejake maskace, 1 original polovnicky sveter (dostala som ho pod stromcek) a jeden hubertus, tiez po niekom. Sme teda my s dedkom ludia, ktori by sa nemali polovnictvu venovat, lebo nemame peniaze na kvalitnu vystroj a vyzbroj, na poplatky setrime a chybajuce financie sa snazime kompenzovat pracou, ci inymi vecami, ktorych sme schopni a ku ktorym mame pristup? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 20.8.2009 o 10:20

to nech ta ani nenapadne, u nas take nezabera, u mna urcite nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 379 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov