Heming hunting
dnes je utorok,  18. jún 2024,  meniny má Vratislav,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:49,  dnes západ slnka: 20:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Najvhodnejšie strelivo značka a typ na kaliber 270Win? - diskusia

autor: off Hunter69
pridané: 3.12.2008 15:58

Poprosim všetkých o osobné skúsenosti s 270w ake používate strelivo a všetko okolo tejto ráže

počet zobrazení: 52 161
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off motaq, 30.4.2014 o 19:58

Ja som ten rok presiel zo 7x64 na .270win. Tak som zvedavy. Na zaciatok som zvolil hornady IB SPF a alwrnativa je barnes ttsx. .270win je velmi zaujimavy kaliber ako po balistickej stranke tak aj vyberom streliva...nerozumiem celkom preco sa ho ludia na SK boja...posla mna je to zaujimava ekvivalent k 7x64 ale balisticky lepsi..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 323 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stagstalker, 7.1.2013 o 18:38

Blaser: Môžeme sa tu baviť o rýchlosti horenia prachov, dĺžke hlavní pri jednotlivých kalibroch, ale aký vplyv majú tieto veličiny na bežnú poľovnú streľbu? Myslím, že to najlepšie vystihuje slovo- zanedbateľný. Ja za poľovnícku streleckú vzdialenosť považujem vzdialenosť do 200m. Dá sa streliť aj ďalej, ale väčšia vzdialenosť už neumožňuje dôkladne prečítať zver, vyhodnotiť prostredie pred a za zverou, odsledovať znakovanie, či jednoducho spoľahlivo určiť a následne aj nájsť nástrel. Pre mňa je poľovnícky kumšt, dostať sa k zveri čo najbližšie, na knižnú streleckú vzdialenosť, nie ju odfajčiť v kľude na 300m, z ľahu, ideálne s dvojnožkou. Netreba si mýliť poľovanie so súťažou v presnej streľbe, tu si ja nechávam na strelnicu a papier. Verím ti, že kde si 300wm oprieš, tam ti ide rana, ale to do 200m aj mne s mojou .270win, na tú vzdialenosť mi to padá cca 3-4cm, čiže nejakú korekciu neriešim. Trafil som aj gong na 400m, ale na zver by som asi nad 250m nepotiahol a nie preto, že by ten kaliber energiou nato nemal. Pre klasického poľovníka, či návštevníka tohto fóra sú viac cenné údaje o konštrukčne vhodnej strele v danom kalibri a poškodení diviny ako o MOA, rýchlosti horenia prachov, či poklesu úsťovej rýchlosti z dôvodu kratšej hlavne, keďže väčšina poľovníkov vzhľadom na vzdialenosti aké strieľa, tieto veci riešiť nemusí. Som presvedčený, že cez 200m strieľa tak 10% poľovníkov a tí ak trafia si vedia aj sami vyhodnotiť vhodnosť kalibru či balistiku, tí lepší si strelivo ládujú sami. Poľoval som v rôznych revíroch a najčastejšie strieľam na vzdialenosť od 30-120m, pretože naviac mi to buď nedovolil terén alebo lovecká situácia. Boli aj úspešné rany na 200m, ale tie v reáli prídu raz za rok. Opakujem- .308win aj 270win sú ideálne, univerzálne kalibre do našich podmienok, so super balistikou a dostatkom energie na všetko u nás žijúce. Spodné limity (balistické aj vykonové) týchto kalibrov sú ďaleko vyššie ako sú hranice a schopnosti priemerného poľovníka. Ako som uviedol magnumové kalibre nezatracujem. Ale ich skutočný potenciál začína pri 200m, pokiaľ si človek neprebíja, bežný lovec ináč ich prednosti ani naplno nevyužije(ak nerátame totálny prebytok energie). Kebyže kalkulujem tvojou logikou o prebytku energie a ideálnej balistike, kúpim si ako ideálny kaliber .408cheytac. Aj tebou spomínaný kaliber 7x57 je fajn, ale s dobrou strelou a do 150m. Pri komorovom zásahu nemôže nastať vážnejší problém. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 7.1.2013 o 7:21

Polovat na vysoku a diviaky s 223rem. aj ked to dovoloval zakon bolo totalne nezodpovedne a scestné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 6.1.2013 o 22:14

Bleiker momentalne s GB 7x65a s 45-70 govermentom takze mam docela siroku skalu striel od 9,7 do 28g,ale poloval som s 30-06 a tam som pouzival 9,7 a 14,3g takze v 30kovom kalibri som mal na vyber, tu 45 pouzivam na posede na vnadisku lebo 7X65 my taku moznost nedavalo tj.pomalu tazku strelu a odkedy mam tu 45 tak 7X65 je vatsinou v skrini lebo aj tak strielam vatsinou do 100M a ziadny kus po rane neostal na nohach aj ked sa 3ks zdvihli a odisli asi 50m ale na to mam farbiara aj on volaco chce robit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 6.1.2013 o 22:00

Mne bolo hned jasne, ze si z inej galaxie, to prebijanie si uz ani nemusel spominat. Este, ze ta trosku pribrdili s tymi zakonmi, co ti zakazuju pouzivat ten kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 6.1.2013 o 21:14

MMasska, úplný súhlas, polujem už skoro 30 rokov, začínal som s 7x64kou a teraz som pri 223R. Samozrejme len srnčiu, na ostatné používam 7x64 alebo najnovšie W308. Podľa mňa je všetzko o strelcovi nie o zbrani či kalibri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 6.1.2013 o 21:12

Uz sa to zacina tu blizit k polovnickej latine. V roku 2012 si MM snad nepoloval 223-kou ci ano? A tomu srncovi Chico si kolko nad chrbat mieril na 412 metrov? Viac ako meter? Skoda reci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 6.1.2013 o 20:53

pocujte pani uz vela krat som to pisal vsetko zo vsetkym suvisi ja sa nechcem chvalit ale dovolim si tvrdit ze keby mi to legislativa dovolila tak vsetky vystreli co vy vystrelite na zver svojimi kalibrami ja odpolujem a odstrielam 223 r a nemusel by som dohladavat nic a nieje to len bohapusty kec ale skutocnost lebo niekedy sa to dalo a aj som to skusal. rok 2012 som dostreloval len jedneho jelena spicaka len zato ze som nechcel cakat kedy spadne a nepostrielal som nic a nic som ani nemusel dohladavat zo psikom, proste spik si pri mne neskrtne a to som strelil hodne cez sto kusov a mam aj 300WM ale nerad ju pouzivam ja'si to vychutnavam ja nepotrebujem drvic odpadkov :-) :-) :-) :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Chiko, 6.1.2013 o 20:33

Blaser 300WM...nieje to o kalibry ale o strelcov...strielem .308w, s puskohladom Meopta ZD 3-12x50 Tactic a to čo ty dokazes s 300 wm ja dokazem z .308w Moj zasah za krory mi chcel hospodar zobrat povolenku je z lahu cez den na 412m srneca za lopatku... ps.. dedo poloval 60 rokov a daco postielalza tich par rocikov a gro stoho bolo s .22 hornet... a strielal stim všetko okrem ciernej zveri... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 6.1.2013 o 19:56

@meopta naozaj neviem aky je rozdiel medzi smolkou a lanou v decembri. To vies iba ty sam, ked nerad vidis strelbu na lane a smolky ti pritom nevadia. :o))) @Ostatni skuseni 24 rocni strelci. Hovorit o skvelej balistike pri tychto dvoch kalibroch moze iba ignorant. Porovnajte si tabulky a nemotajte pri tom do toho lahke monolity, ale klasicke RWS alebo Vase oblubene S&B. K mojim streleckym kvalitam sa nebudem vyjadrovat, to mozete zhodnotit na mojich fotkach ulovkov, ale vyjadrim sa k psikovi. Ked som dva dni hladal jelena, ktoreho postrelil nas host univerzalnym 7x57 a spoliehal som sa na pribleho jazvcika, ktoreho som len s velkym sebaovladanim nezastrelil na remeni, ked sa tvaril aj s majitelom, ze dohladavaju, tak som si povedal, ze nikdy viac a zadovazil som si farbiara. Pri 300WM do 300 metrov kam mierim, tam leti gula. Neklikam, nekompenzujem. Skuste to s tymito dvomi kalibrami, kolko noh prestrelite.@Bleiker, kedykolvek sa mozeme v akejkolvek streleckej discipline porovnat. Si z TT kraja, nemas to daleko, tak problem nevidim. A mna riesit cenu naboja si tu urcite nikdy nepocul. Cena ma pri gulovom naboji nikdy nezaujimala. Takze som si kvoli tomu 300WM urcite nekupoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 6.1.2013 o 19:44

baxik-možem sa spýtat akou rážou poluješ a kolko druhov striel v tom kalibri realne používaš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baxik, 6.1.2013 o 19:15

ked sa pozriem do katalogu a vidim ten vyber streliva tak by som sa priklonil k 308 a to nehovorim ked sa na trhu zjavi akakolvek novinka tak v 30kovej razi je to vzdy prve ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 6.1.2013 o 15:38

Stagstalker 11.26-60cm hlaven pre 270 je super,ale 270 používa pomaly horiace prachy a pri 63mm nabojnici,kde je prachu na hony je 51cm hlaven -neštastná kombinácia-a to som ešte mierne nazval.Ten kaliber a ani ubytok rýchlosti sa už nespráva tabulkovo-t,j 9m/s na 1cm,nakolko prach nevyhorí všetok,čo má za následok dalšiu stratu-overené na hradlách,to nie je info jedna pani povedala.Može to aj tak ako hovoríš dobre padat,ale balistika a energia su už uplne inde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 6.1.2013 o 15:15

Lubo H.nechcel by som byt tvojim za,estnancom ,nakolko sa nevyznam do nakladnych aut a neviem čo by som robil doma s kamionom :OD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off meoptaR1r, 6.1.2013 o 15:02

Stagstalker:Blaser sa tu hra na dokonaleho vsade bol vsetko vie....a pritom vie velke H.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 6.1.2013 o 11:32

Blaser: ale veď napíš prečo. 7x64 mám tiež doma a je to jeden super kaliber, európska klasika ako stvorená na strelecké vzdialenosti, zver a typ revírov u nás. Argumentuješ hlúposťami, bez zjavných skúseností, evidentne ani teoretických a zbytočne pletieš ľudí, ktorí si vyberajú kaliber pre seba. Niektorí dajú na rady takého ako ty, kúpia 300win. mag, pre istotu s ťažšími guľami nech to neodbieha a potom sa boja vlastnej flinty a triafajú zver do riti, lebo pri výstrele žmúria oči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 6.1.2013 o 11:26

kohut: Dovolím si ti oponovať. Obe sú určite univerzálne, pokiaľ popieraš univerzálnosť .270win, to už rovno môžeš aj univerzálnosť 7x64, ktorý je v našich podmienkach doslova klišé univerzálneho kalibru. .308win je ako uvádzam vhodnejšia na spoločné poľovačky, ale aj to z dôvodu možnosti laborácie ťažších striel. S .270win poľujem už 7 rok a môžem ťa ubezpečiť, že je to kaliber na všetko a pre každého, dokonca aj pre ženy, ktoré zle znášajú silnejší spätný ráz. Známy sa s ním dokonca stretol aj pri love v afrike, kde ho kvôli vynikajúcej balistike používajú na lov menších antilop. A už vôbec nerozumiem tvojmu argumentu, že keď sa človek rozhodne pre .270 win doporučuješ guľovnicu s klasickou dĺžkou hlavne od renomovaného výrobcu :D Prosím ťa- más sauer 202 s 56cm hlavňou a padá všetko pokiaľ trafím, rovnako tak u kamošov čo majú rovnakú flintu, ale model highland s 51cm hlavňou a detto je to u jedného známeho lesníka, ktorý ňou loví v Malej fatre prevažne tažšie kusy jelenej a diviačej a má CZ 550 s 60cm hlavňou :) Možno si narážal na stratu úsťovej rýchlosti pri kratšej hlavni, ale to pri využití na poľovné účely nemá žiaden vplyv, nie u kalibru .270win, ak vôbec u nejakého :) Renomovaného výrobcu nechápem, to ako .308win môžem kúpiť aj zastavu a bude to lepšie ako .270win? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 6.1.2013 o 11:22

jozef ja ti to vysvetlím.Je predsa ovela lacnejšie kupit si 300wm ako sa naučit strielat,ty to nevieš?Prípadne ešte živit aj psíka,brr.Vyjdeš do revíru-bác,leží/niekedy/a ide sa domov.Pritom aby si to niekto zle nevysvetloval,nemam naozaj nič proti tomu,ak niekto striela s 300-kou,ale nie v spojení s názormi,aké tu Blaser prezentuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igoret, 6.1.2013 o 10:05

Blaser sú to argumenty.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 6.1.2013 o 9:53

Blaser a to už prečo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nivo, 6.1.2013 o 9:52

Když už se na to zeptal... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 6.1.2013 o 9:38

Ani jeden kaliber z tohoto vyberu by mi nepresiel prah domu. Mal som chvilocku 7x64, co je podobny kaliber. Musel si ho odkupit dobrovolne moj zamestnanec, co mi ho poradil hned po nastreleni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nivo, 6.1.2013 o 9:23

Ja bych šel do 270W.A to bez nějakého většího přemýšlení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 6.1.2013 o 8:46

Leon na to aku zver ty poluješ je ta 270W uplne postačujuca a flintu mas peknu a dobru radsej špor na lepsiu variabilnu optiku ako máš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 6.1.2013 o 8:40

Kogut ako si myslel ze 270w nieje pre kazdeho? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kohut64, 5.1.2013 o 22:11

Bol som požiadaný vyjadriť sa k téme. So zbraňami komorovanými oboma kalibrami som v minulosti lovil. .308 Win. je naozaj univerzálny kaliber. Zbrane v tomto kalibri sú použiteľne pre všetky situácie v poľ. praxi nielen u nás, ale aj v širšom európskom rozmere (takpovediac "do koča aj do voza"). Samozrejme s vhodným strelivom. Aj preto tento kaliber mnohí svetoví producenti komorujú aj do guľobrokových kozlíc. .270 Winchester je niečo iné. Podľa mojich skúseností zbraň v tomto kalibri nie je zďaleka taká univerzálna, ako .308 Win. Inými slovami tento kaliber nie je pre každého. Ak sa rozhodneme pre zbraň práve v kalibri .270 Win. doporučujem guľovnicu s klasickou dĺžkou hlavne od renomovaného výrobcu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 5.1.2013 o 20:38

Eriann :DDDDDDDDDDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 5.1.2013 o 18:33

Presne tak... Je to jedno či ťa prejde vlak s desiatimi, alebo jedenástimi vagónmi :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 5.1.2013 o 17:32

A aky je medzi nimi rozdiel? Jeden za 18 a druhy za 20 bez dvoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 5.1.2013 o 17:23

270Win je vynikajuci kaliber....ziadne zmeny vojenskeho kalibru a podobne. Je priam stvoreny na strely 8,4g.napr, Hornady Superformance Interbond,Federal so strelou Trophy Bonded TIp...obe 975m/s a 4070J energia...nadhera. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 5.1.2013 o 13:46

Pre bezne pouzitie na nasu zver uplne univerzalne kalibre. Zalezi od Tvojich sympatii, ak sa nahodou rozhodujes pre kupu jedneho z nich. Ja som mal obidva kalibre a tazko je povedat, ktory z nich bol vo vseobecnosti lepsi. Ak vsak uz premyslam nad konkretnymi loveckymi prihodami nebolo medzi nimi nejakeho rozdielu.Zver po nich padala velmi dobre, samozrejme po korektnom zasahu. Ak vsak uz ide o podkodenie diviny podla mojho nazoru, ktori samozrejme nikomu nevnucujem, sa mi zdala 308Win so strelivom Blaser CDP menej devastujuca. Inak, nech uz sa rozhodnes ako chces, .270Win je rovnako ako aj 308 win vynikajuce kalibre a ani jednym ani druhym nic nepokazis. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 5.1.2013 o 12:53

Obe su vykonovo podobne, univerzalne kalibre do nasich podmienok. .270win- citelne prijemnejsia rana(co sa spatneho razu tyka), rychlejsie a lahsie strely, mierne lepsia balistika, americka obdoba 7x64. 308win- moznost laboracii s tazsimi strelami, subjektivne podla mna vhodnejsia na spolocne polovacky. Zalezi uz len od toho ako casto sa chystas polovat na spolocnych, aka je skladba zveri, ktoru budes lovit a na ake vzdialenosti. Ale ani jednym zo spominanych kalibrov chybu nespravis. Skusenosti mam s oboma, polujem s .270win. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

správca MMasska, 5.1.2013 o 11:20

SIAD si to trafil aleze presne! je to hlavne o strelive ak najdes optimum co sa tyka stop efekt a poskodenie diviny tak su obe dokonale! a to SST 165gr je srotovnik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 5.1.2013 o 11:11

u nás sa poľuje len na srnčiu zver(výnimočne diviačia,muflónia), strieľam ročne 4-5ks 308-ou strelivo RWS KS 10,7g, vždy s minimálnym poškodenim a zver ostáva na nástrele respektíve v blízkosti(do 10m), predtým som strieľal 7x64-ou, ktoré je možno trošku podobná dopytovanej 270-ke a výsledky boli porovnateľné až na poškodenie diviny(veľké) ale to pripisujem strelivu Hornady SST 165grs,je to asi skôr o hľadaní vhodného streliva pre konkrétny typ lovenej zveri ako kalibru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 5.1.2013 o 10:49

obe zbrane su smrtiaco prestne a ucinne ale musis dodrzat pravidlo dobra zbran dobra montaz dobra optika dobre strelivo a dobry strelec az vtedy je to dokonale ak daco s toho vynechas tak aj s toho naj sa stane len nepodarok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.1.2013 o 1:09

oba sú výborné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mario6754, 4.1.2013 o 22:39

myslím , že máš dobrú voľbu- oba sú veľmi vhodne ako po stránke sily, rýchlosti, balistickej krivky či ranivosti ako i možnosti väčšej či menšej laborácii rôznych striel.S 308win mám aj skúsenosti a poviem ti môže byť ale vždy je tam to ale ten medzičlánok medzi zbraňou a zemou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 4.1.2013 o 21:39

oba su dobre a univerzalne pre nase podmienky,v .308 je asi najväcsi mozny vyber striel,taktiez ho pouziva dost sportovych strelcov...skusenosti budu asi rôzne, kedze kazdy zasah je individualny, ovplyvneny mnozstvom aspektov,bla bla bla...opakuje sa to v kazdej teme...osobne s nimi nemam skusenost ale nebudem daleko od pravdy...planujes niektory kupit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off leon0323, 4.1.2013 o 20:37

Kaliber 270W vz 308W -

Vaše dobre a zle skusenosti s tymito kalibrami

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 5.11.2012 o 9:28

S&B v .270win nekupuj, má príliš mäkkú strelu a kombinácia daného kalibru, rýchlosti a strely spôsobuje hematómy, neodporúčam, za tie peniaze kúpiš x kvalitnejších striel, časy kedy do .270win bolo len SB sú dávno preč. Sám poľujem s .270win, je to skutočne veľmi dobrý kaliber, vyhovuje mi viac ako "naša" 7x64, aj keď sú si veľmi podobné. Dobré skúsenosti mám s RWS KS 9,7g a Blaser CDP 8,4g, rovnako dobré referencie som počul aj na Sako Hammerhead 10,1g. Ja som nakoniec ostal pri RWS KS 9,7g so strelivom už nešpekuľujem, načo meniť dobré. Zver po ňom vynikajúco farbí, pri komorovej rane srnčia v 80% ostáva na fleku resp. do 10m, vysoká, danielia a diviačia do 30-50m, krásne vyfarbená, čo je z hľadiska diviny aj žiaduce (nemám rád ak zver ostane v ohni, ideál keď troška odbehne) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 5.11.2012 o 7:47

Už som videl po 270ke so S&B to trošku viac podliate. Túto kombináciu používa jeden náš člen a ďakujem nemusím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-240 z 323 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov