Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Najvhodnejšie strelivo značka a typ na kaliber 270Win? - diskusia

autor: off Hunter69
pridané: 3.12.2008 15:58

Poprosim všetkých o osobné skúsenosti s 270w ake používate strelivo a všetko okolo tejto ráže

počet zobrazení: 51 441
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off motaq, 30.4.2014 o 19:58

Ja som ten rok presiel zo 7x64 na .270win. Tak som zvedavy. Na zaciatok som zvolil hornady IB SPF a alwrnativa je barnes ttsx. .270win je velmi zaujimavy kaliber ako po balistickej stranke tak aj vyberom streliva...nerozumiem celkom preco sa ho ludia na SK boja...posla mna je to zaujimava ekvivalent k 7x64 ale balisticky lepsi..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 323 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
správca MMasska, 10.3.2013 o 9:46

BLEIKER tak to si trafil ,vidiet ze si strelec :-DDD.Ten kto striela 20ks za rok nemusi spekulovat na cene v tom pripade aj 150e za skatulku nieje vela! ale co je povecsinou najhorsie ze ty co strielaju tu pomyselnu skatuku za rok nedaju ani 40e aby si kupili nieco normalne a nie ako je S&B - PP- geko-srbske a madarske strelivo a podobne podradne znacky. Kedy toto uz pochopia ze sa im to vrati nie v hodnote penazi ale v hodnote polovnickeho zazitku a neostanu zhrozeny a sklamany nad strelenym pripadne postrelenym a nedohladanym kusom! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off BLEIKER, 10.3.2013 o 8:41

JAGER to má v oku-dnes už nerobia TBBCa nahradil ho práve rovnako FAMOZNY TBT,ktorý uvadza.MMasska-dobré máš poznatky z praxe-budem sa opakovat-270 nie je na strelbu do 130-150m,to si treba uvedomit-od tých 170m hore je jej parketa,vtedy už tie hematomy nie su ani v blanácH.Tie su vtedy,ak zver po zásahu odbehne a bola do tých 150m a práve to TBBC tomu vedelo zabránit svojim STOP EFEKTOM.K tej cene-v tvojom prípade,ak strielaš desiatky kusov,je táto otázka na mieste,ale to je skor výnimka.Drvivá vačšina našich polovníkov striela do 20ks raticovej ročne a to som možno aj prehnal.A v tomto prípade neexistuje strelivo ktoré by bolo nekrestansky drahé-to už sa jedná o lakomost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 10.3.2013 o 6:00

BLEIKER ta strela FEDERAL TBBC je brutalna este som nemal strelu ktora bola tak kompaktna na vahu ako je tato v 308W 10,7gr ta strela stale ostala na 10,1gr a nikdy nepodliezla tuto hranicu ma neskutocny stop efekt ale dajako o setrnosti k divine sa nedalo vraviet hematom sa na vstrele nenachadzal len len v blanach ale casto aj v tkanive velmi pekny bol aj vstrelny kanal a treminalna balistika priestreli dochadzali skoro stale aj pri velkych kusoch nedialo sa tak len ked bola zver bilzsie ako 40m a potom ked bola dalej ako 220m vtedy sme gulku nasli najcastejsie a co tak kupit nadupanu verziu High Energy TBBC? ale co ma sere pri tychto strelach je " ZE JE PREHNANE DRAHA " a ked porovnam cena vykon tak je to na zamyslenie ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 9.3.2013 o 22:27

BLEIKER..este aj Trophy Bonded Tip ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 9.3.2013 o 21:41

Ak by sme sa bavili aj o inej značke,tak potom za mna ale absolut No,1 je Federal so strelou TBBC- v 270 nič lepšie nepoznám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 9.3.2013 o 18:05

8,2g je v 6,5x65R aj 6,5x65..RWS KS.. do 270Win je 8,4g. Kazdopadne je dnes do 270 tky vyber daleko lepsi ako volakedy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 9.3.2013 o 17:22

Zabudol som tam napísať, že sa bavíme o 270W! Teraz ste ma prekvapil Jager68, RWS KS je aj 8,2gr? To som v tabulke nenašiel. Podarilo sa mi zohnať RWS Teimantel-S-Geschos 8,4 gr. s takou "čiapočkou" olova na špičke, máte to niekto odskúšané v praxi? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 9.3.2013 o 17:18

kal.270Win, je priam skonstruovany na strely do cca 9g.Ked chcete tazke strely,kupte si iny kaliber. Interbond je tvrdsi..SST je strela s velkou ranivosťou... Ja pouzivam 8,2g KS a aj CDP.CDP je vynikajuca strela.ale fakt draha. a v 6,5x65R..ufff..je to dost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 9.3.2013 o 16:21

Takže poradie by bolo takéto: 1. Hornady Interbood Superformance 130Grei/8,4 gr., 2. Hornady SST ?Grei,?gr., 3. RWS KS 9,7 gr., doporučujete Bleiker, Jager68, alebo máte aj niečo iné overené, ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 9.3.2013 o 16:16

Rozdiel tam bol, ale nie hodný toho cenového rozdielu. A to pritom na strelive nešetrím. Hornady je cenovo dokonca pod RWS, možno krabicu, dve odskúšam. Ak sa neosvedčia, vrátim sa k tomu, čo ma 7 rokov nesklamalo. Neviem ako je to so superperformance a poškodením diviny.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 9.3.2013 o 15:47

Jednoznačne Hornady INTERBOND 8,4g ale neciem,či ta osloví,ked si medzi KS a CDP nevidel rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 9.3.2013 o 14:43

8,4g Superformance Interbond ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 9.3.2013 o 11:02

Připojuji se k názoru, že kratší hlaveň v lovecké praxi je jenom plus a její výhody zdaleka převyšují ztráty výkonu, které jsou tak zanedbatelné, že se onich nemá cenu na této úrovni bavit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 18.2.2013 o 14:12

Viete mi niekto povedať, ktorý náboj, resp. s akou strelou je z fabricky vyrábaných od firmy Hornady do .270win najlepší, resp. najosvedčenejší z hľadiska lovu?(ranivosť, prestreľovanie, poškodenie diviny, presnosť). odkaz Poprosím najmä tých, čo majú praktické skúsenosti alebo niektorú zo striel v odkaze vyššie prebíjajú, po teoretickej rovine si samozrejme materiál naštudovať zvládnem, zaujíma ma prejav v praxi. Momentálne strieľam RWS KS 9,7g, som s nimi spokojný, ale možno po tých rokoch túžim vyskúšať zasa niečo iné a hornady ma celkom lákajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 8.1.2013 o 19:38

Úprimne, neviem ako sú na tom momentálne vo fenixe s výstavbou, tuším tú 300m robia od roku 2010, spomenul som si na ňu keď som rozmýšľal kde sa dá strieľať, ale aktuálny stav som nepreveroval. Pri Leviciach som bol dávnejšie pozrieť len v Devičanoch, neviem ako je to tam ale s bežnou dostupnosťou pre verejnosť. Z počutia viem, že by tam v okolí mala byť ešte jedna strelnica na long range, ale bližšie info nemám, toto nie sú veľmi moje smery, ale pokiaľ strieľaš ligu, budeš mať lepší prehľad :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.1.2013 o 18:21

stag-prečo ho posielaš do LV,ked tí 300m strelište ešte len stavajú?!!!Domaniža -absolutne nepoužitelna-kosia len ked tam strielame my ligu,inak zabudni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 8.1.2013 o 17:32

Igoret: Levice: odkaz, Domaniža odkaz, prípadne Turecký vrch alebo DPS v Senici, Martin odkaz. Prípadne si mrkni niečo cez stránku asociácie presnej streľby Slovenska odkaz, chodí sa strieľať tuším aj do Lipovníka atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.1.2013 o 14:55

Igoret-pre teba najbližšie v Novom Meste n.Vahom,byvala vojenska strelnica,teraz v sukromnych rukach,da sa až na 4OO,ale to už ani ja nevyuživam,300-ka uplne stači. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igoret, 8.1.2013 o 14:34

Jager68 to je škoda OLIK neni... a iná strelnica? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.1.2013 o 14:21

Skoda,ze je v SA zruseny ORLIK..tam som chodil so 7 rem.mag strielat na 300m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igoret, 8.1.2013 o 14:09

Stagstalker daj kontakt? na strelnicu Mimo toho je na SR pár strelníc, kde sa dá oficiálne puknúť aj na 300m, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 8.1.2013 o 13:26

Patrím k tým, čo majú prístup aj k strelniciam, ktoré nie sú dostupné bežným civilným návštevníkom ;) Mimo toho je na SR pár strelníc, kde sa dá oficiálne puknúť aj na 300m, predpokladám, že je aj raz taký počet neoficiálnych, ale toto tu riešiť nemusíme. Behy som zveri ešte našťastie nikdy neodstrelil, na tele vysokej, dančej či veľkého diviaka sa tých pár cm na 190-200m odpustiť skutočne dá, ak si človek z praxe, tak musíš vedieť, že to tak je, minimálne ak vieš akú veľkú komoru má vyššie uvedená zver. Čo sa týka plávajúcej hlavne, pomenoval si to, čo som ja na konci svojho príspevku opísal.(ak sa zhodneme, že bez istej konzistentnosti streľby z určenej zbrane nemôžeme hovoriť o presnosti) Táto konzistentnosť je vďaka plávajúcej hlavni zvýšená, ale reálny význam naberá až pri long range streľbe, resp. pri poľovníctve ako takom nemá pri bežných streleckých vzdialenostiach nosný význam- predpokladám, že chyba strelca a možno aj streliva bude aj tu väčšia ako zbrane, hoc bez plávajúcej hlavne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.1.2013 o 12:10

Takže takto-par cm hore dole a nasledna uprava od oka-to su tie kusy s odstrelenymi behmi,možnosti odskušania strelby na 200m -oficialne strelnice-su na SR ako šafranu-viem o čom hovorim.A ked už si sa tak rozohnil,tak ti prezradim,že jedina vyhoda free floating barell oproti klasickemu uloženiu je v KONZISTENTNEJ STRELBE RANU ZA RANOU A VOBEC TO NEMUSI BYT RYCHLA STRELBA. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 8.1.2013 o 9:09

nemusíš sa so mnou dohadovať, ani ma o ničom presviedčať. Diaľkomer má, navyše aj načítané vzdialenosti v revíri, balistiku máme preverenú na strelnici, pri nastrelení na ONV, je rozdiel v balistike oproti tabuľkovým hodnotám pár cm a pre poľovníctvo nič zásadné, v praxi to upravíš od oka a na 200m strieľaš aj na schopnostiam primeraný terč, nie na srnča. Keby som s tou zbraňou na 200m nestrieľal, tak to tu nepíšem, chyba bežného strelca je väčšia ako balistická strata z dôvodu kratšej hlavne, či ty strieľaš na 200m z voľnej ruky srncom na krk? :) Plavajúca (floating) hlaveň zvyšuje presnosť vďaka umožnenému voľnému kmitaniu hlavne. Opäť, vplyv pri poľovníckej streľbe minimálny, kľúčový možno až pri väčšej vzdialenosti a pri rýchlej opakovanej streľbe. A píšem len o tom čomu rozumiem a najmä, čo som si preveril. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.1.2013 o 8:50

stagstalker-nemam chut ani čas sa s tebou tu dohadovat,ale take veci,že s 270 pri 51 cm hlavni nič nerieši balisticky do 200m,tak to som sa teda zasmial-prepač.Alebo dotyčny nema dialkomer,striela na 120m v domneni,že je to 200.Aj s tou plavajucou hlavnou si to"trochu"prestrelil-so vzdialenostou strelby to nema takmer nič spoločne,piš len o tom,čomu rozumieš,nie čo si niekde počul. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off OndrejP, 8.1.2013 o 1:09

Stagstalker: 100% souhlasím ve všem. Mám 3006 s hlavní 51cm a je to rána, což nevadí, ale ve tmě vyletí plamen jako kráva a jsem na 5 sekund slepý. Ráže je skvělá, ale mám objednanou hlaveň 56cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 8.1.2013 o 0:03

3006- 52cm hlaven a kaliber 3006 by som veru znasat nechcel, najma po akustickej stranke a asi aj vizualnej, bol by to chodiaci plamenomet :) Urcite je tam ubytok v neprospech energie aj balistiky, ale nemyslim si, ze az natolko zasadny, aby to polovnik pri dodrzani polovnej vzdialenosti enormne citil. Tabulkovo mozno, na zveri az tak nie. Co sa tyka .270win a kratkej hlavne. Maju ju dvaja kolegovia, obaja highland v sauerovi, 51cm hlaven. Rocne strelia dokopy mozno 60ks roznej zveri (muflonia, jelenia, diviacia, srncia). Jeden z nich predtym poloval 7x64, cz 550, 60cm hlaven a predstav si, s tou kratkou sauerkou v .270win je spokojnejsi. Balisticky neriesi nic do 200m, vsetko mu pada rovnako ako pri 7x64, divinu to poskodi rovnako az nato, ze pri sauerke ma lepsi komfort strelby. Ja osobne som nezaznamenal ziadny rozdiel v znaceni, ranivosti, poskodeni diviny ci v balistike medzi mojou 56cm hlavnou a ich 51cm hlavnou a to sme strelenych kusov videli az az. Jediny rozdiel je, ze je hlucna a to riadne. 51cm hlavne su spratne a mnoho polovnikov ozelie tie tabulkove straty v rychlosti ci jouloch sposobene par cm z hlavne dole, pretoze realne ich v praxi ani nepoznat. Tak preco by som to v teoretickej rovine na polovne ucely riesil? Zbran je presna, kaliber spolahlivo usmrcuje zver v mojich streleckych schopnostiach ma nijak nelimituje. Zatial som sa nestretol s polovnikom, ktory by sa stazoval na kaliber a jeho vysledok z dovodu kratkej hlavne, vacsinou stacilo zmenit strelivo a bolo. Je to nieco podobne ako plavajuca hlaven- koluju nazory, aky zasadny vplyv to ma. Ano ma to vplyv, ale od akej vzdialenosti? Pri polovnej strelbe a rozptyle aky postacuje na lov, to ma vplyv na presnost minimalny. Ak polovnik na 150m trafi svojou zbranou podpivnik, nema co riesit. Opat sa nebavime o presnej strelbe, ci strelbe na vacsie vzdialenosti, tam budem riesit hrubku hlavne, jej dlzku, stupanie a testovat idealnu laboraciu pre konkretnu hlaven, chcem sa predsa zmestit do nejakeho rozptylu. Detto mozno budem zvazovat ked budem hladat flintu na lovy v afrike, tam zohrava spravna balistika a kazdy joul svoju rolu. Ale v podmienkach strednej europy? Polovne stutze sa robia od nepamati a funguju, preto neviem naco diskusiu o vhodnosti dvoch univerzalnych kalibrov komplikujeme dlzkou hlavne. Skor by pomohlo uviest nevhodne strely. Tiez nesuhlasim s nazorom, ze 52cm hlaven je vhodna len na spolocne, bezne a dlho uz funguje v praxi pri vsetkych druhoch polovania a roznych kalibroch, tak naco takto hrubo generalizovat. Ano, mozeme uvazovat aj tak, ze chcem kaliber, ktory ma iste vlastnosti, ale kebyze chceme za kazdu cenu mat pre dany kaliber idealne parametre zbrane, tak podaktori behame so 65cm hlavnami. Ja kludne cast vyhod kalibru ozeliem v prospech lahkej a spratnej flinty, najma ked viem, ze 80% vyhod (balistickych aj vykonovych) bude u daneho kalibru zachovanych. Niektory kaliber by som s 51cm hlavnou nechcel, napr. spominany 3006, ale pri .270win mam v praxi prevereny fakt, ze takato dlzka hlavne kalibru zasadny, pre polovnika citelny problem nerobi a uz toboz nie v terminalnej balistike. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 7.1.2013 o 21:23

3006sprg dakujem, ze si mi objasnil moj vlastny prispevok....len tolko k tomu.:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 7.1.2013 o 21:15

3006sprg-ak tu je niekto kto nevie o čom hovorí tak si to ty,prečítaj si moj komentár a zamysli sa...,ja som písal o tých kalibroch čo poznám-igen... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 7.1.2013 o 21:08

pucikt nevies o com hovoris lebo 8x57 je jeden z tych kalibrov ktore dobre znasaju kratku hlaven...vyskusaj 52ku v 30-06 alebo 270win a potom sem napis ;) a ferdo bezne polovnicke publikum o dlzke hlavne nediskutuje preto, lebo nema ani najmensie ponatie ze to ma nejaky vplyv, alebo co oci nevidia to srdce netrapi, pada to tak sme spokojni, lenze ja ked si kupuje kaliber 30-06 tak to ma aj nejaky dovod, a pri 52 cm hlavni sa ten dovod straca...len tolko k tomu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 7.1.2013 o 20:57

pucikt a prečo predávaťe tú 8x57 js idete do niečoho iného ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 7.1.2013 o 20:55

pucikt mas pravdu , uplnu. Z polovnickeho hladiska je to uplne jedno. Ide vsak o to, ze medzi polovnikmi panuju rozne famy, ktore sa uspesne prenasaju z pokolenia na pokolenie. Mam na mysli famy typu, ze 8X57 je kladivo a 308 je slaby kaliber. Tu ide skor o to vysvetlit aj beznej polovnickej verejnosti, ako to funguje.....Co ma vplv zasadny, co menej. Dlzka hlavne je jedna z tychto veci, o ktorej bezne polovnicke publikum nediskutuje. O kalibroch sa pri pol deci dokazu hadat hodiny. Smiesne opat je aj to, ze casto krat bez uvahy a prihliadnutia na typ nalaborovanej strely..... Jednoducho 8x57 je kladivo a hotovo, lebo cely zivot to dedo hovori a je to tak a basta.....:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 7.1.2013 o 20:39

3006sprg-ked mu oponuješ poviem ti moje skúsenosti,26 rokov som poloval s kalibrom 270W(hlaven 60cm),teraz mám 2 roky sauer 202 highland 8x57 js(hlaven 52 cm) a strielam od 0-200m s jedným aj druhým kalibrom a nevidím rozdiel že by bola krátka hlaven na hovno,padá to tak s jedným ako aj s druhým kalibrom,akurát osmička je šetrnejšia k divine,ale to je zase o strelive.P.S.:a nie som rekreačný polovník ktorý uloví zo 10 kusov ročne,lovímhodne hodne kusov viac(jelenia,diviačia,dančia,srnčia,muflonia,škodná),takže viem o čom hovorím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 7.1.2013 o 20:35

áno súhlasím s tebou celé fórum by malo byť o tom aby sme si pomohli a poradili(podĺa možnosti objektívne) ale keď si niekto otvorí tému 270W/308W tak prioritne chce vedieť informácie o tom, ak chce vedieť niečo o vplyve krátkej hlavne na balistiku alebo o CZ557 nech hľadá v príslušných témách ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 7.1.2013 o 20:15

siad ta polemika je tu nato, aby sa ludia dozvedeli co najviac novych faktov, niekto pozrie na novu CZ 557 a povie aka super zbran, nizka hmotnost, lahka manipulacia...lenze to ze 52 cm hlaven je na hovno ma odkial vediet? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SIAD, 7.1.2013 o 20:02

nerozumiem tým polemikám okolo kalibrov, dľžke hlavní a podobne, každý by si mal reálne vedieť zhodnotiť možnosti jednotlivých kalibrov,svojich schopností a účelu využitia(čo lovím?), prípadne mať viac zbraní,ak nechcem springfield s krátkou hlavňou tak si ho nekúpim ale iný má právo si ho kúpiť. leon v zmysle svojej otázky chcel stanoviská k 308-ke a 270-ke respektíve skúsenosti s nimi, inak súhlasím so Stagstalkerom že presná streľba na veľké vzdialenosti by sa mala prezentovať na strelnici a nie v prírode, je jasné že to vyvoláva ďalšiu polemiku pretože pre niektorých je aj 200m-ová vzdialenosť nepredstavitelná ale to už sme zasa pri inej téme ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 7.1.2013 o 19:48

Ja si dovolím tiež,30-06 sprg.vie o čom hovorí.A 52 cm hlaven je okrem použitia zbrane vyhradne na spoločné alebo dohladávky dehonestácia akehokolvek kalibru,balistiky a tým aj účinkov strely v termináli.Ak totiž strielam do 120m,tak mi je 270 na ho..o!Potom si vystačím aj s výbornou 7x57. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 3006sprg, 7.1.2013 o 19:33

tak vidis pucikt, ja mu oponujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 7.1.2013 o 19:31

stagstalker spominas slovo zanedbatelny...ja ti nato poviem len tolko, ze pri 52 cm hlavni sa z 30-06sprg stane slaby odvar o vykonnosti niekde okolo 6,5x55... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 7.1.2013 o 19:29

Stagstalker-plne zdielam tvoj komentár,(máš uplnú pravdu )na ktorý tu hádam ani polovník-podotýkam ešte raz polovník a nie strelec nebude oponovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-200 z 323 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov