Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Úprava a čistenie trofejí - diskusia

autor: off brpe
pridané: 7.10.2008 13:49

Do tejto diskusie píšete všetko čo sa týka úpravy trofejí, vytváranie, čistenie, odmastnenie, bielenie. Úprava lebiek pod zhody, pripevnenie zhodov , a všetko čo sa toho týka. Ďakujem

počet zobrazení: 79 096
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 7.10.2017 o 20:27

Máte pravdu priatelia najlepšie je ak mozog sa vyberie čím skôr a lebka sa ponorí do tečúcej studenej vody na par hodín obmývať. Potom sa povarí, časovo podľa toho s čoho a aké to je staré (čím starší kus, tým sa varí dlhsie) aj keď som zástanca radšej pracnejšie oškrabať ako rozvariť. Čo sa týka tých vybielených ružic od spodu je to hrôza, aj keď niekedy zo spodku kôli srsti je ružice bez farby v tomto prípade som zástanca dat to pekne dofarbiť samozrejme niekomu kto sa v tom vyzná potom to vyzerá tak to. Úprava a čistenie  trofejí - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
správca MMasska, 19.6.2013 o 14:56

dede nie nevyrazia ak to spravne spravis tak nevyrazia ziadne tuky :-DD neboj mam to odskusane par lebiek som uz spravil :-DDDDasi dva :-DDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 19.6.2013 o 14:20

MMasska - ten Tvoj postup by som prirovnal k pokusu na hodinách chémie. Tuky po čase nevyrazia na povrch lebky ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 19.6.2013 o 13:46

tak je ti to poviem presne nieco za nieco? Ked to povaris malo mas istotu ze sa ti nerozvari ale tazko sa ti bude meso oskrabavat od kosti je to vydrene kazdy sval a kazda slacha ,ak to povaris dlhsie meso sa bude oddelovat lahko ale ryskujes to ze sa ti pri vareni mozu rozpadnut nosne kosticky a potom ich budes musiet pracne lepit!Ja to ponaram do vriacej vody na 35min a potom to pracnejsie oskrabavam odmastujem a obalim do gazy a do perxidu ,ak to nieje uhyn a lebka je po vareni cierna tam ide najprv kyselina potom osktrbat potom neutralizant,dobrusit potom odmastit a az tak peroxid ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 19.6.2013 o 12:50

neda sa povedat, ze aky cas sa ma varit, proste aby tkanivo lahko odislo od kosti, opatrne niektore casti oskrabat nozikom a pod. presny cas varenia sa neda urcit, zalezi, ako je lebka orezana a kolko tkaniva na nej je-proste to musis na kazdej lebke skusat. poslednu som vyvaral kamaratovi asi pred 2 tyzdnami cele dopoludnie-ale mal taku piecku, ze tam horelo, ako sviecky na hrobe :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stiffler, 19.6.2013 o 12:02

no nist idem na to :) skusim to stopnut ked zacne voda vriet,aby som do budnucnosti vedel.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 19.6.2013 o 10:42

Ja varím srnca ako aj každú trofejovú zver dovtedy, pokiaľ nepraskne respektíve sa neoddelí blana od čelnej kosti.To je znak že je lebka tesne pre dovarením U mladších hláv sa blana oddeľuje skôr u starých srncov to trvá dlhšie.Neexistuje presná doba koľko variť, každá hlava potrebuje iný čas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Domsi, 19.6.2013 o 10:27

To je malo. Som pred tyzdnom vyvaral trojrocneho a trvalo mi to hodinu a pol. Urcite sa to neda zovseobecnit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusanbe, 19.6.2013 o 10:19

Starý jágri odporúčali srnca 30-35 min. jeleňa 50-60 min.(Záleží aj aký starý je ulovení kus,mladý sa skôr rozvarí). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stiffler, 19.6.2013 o 10:06

vyvaranie srnca -

dobry den, uz nejaky ten paitok vyvaaram trofeje,cez srnce daniele,jelene,secko co sa mi dostane pod ruky a co mi polovnici posielaju.. Prave som dostal srnceka dvoj rocaka. Mate nejaky presny recept, kolko ho varit? presny cas? vzdy pritom sedim a skusam kedy to bude akurat. nikdy som na to nekukal ze kolko to varim.teraz sa ucim na statnice a nemam cas pri tom sedet. chcem to dat varit a vytiahnut spravene na dalsie prace.



Dakujem :)


◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off Hekler, 3.4.2013 o 11:43

ako ktoré, niektoré sú biele už z výroby (: niektoré zelené alebo čierne ((:, bieli sa lebka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off dano1955, 2.4.2013 o 20:29

bieli sa lepka a nie paržie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off Toudy, 2.4.2013 o 17:30

A čo si teda nakoniec použil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off 650525, 2.4.2013 o 16:08

Ďakujem!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off Hekler, 2.4.2013 o 15:41

pekne si ho spravil, po vybielení bude vzorový ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off 650525, 2.4.2013 o 14:44

Hekler to presne napísal a ja dokladám. Úhyn 1.4.2013 dnes dokončené! Úprava a čistenie  trofejí - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off Hekler, 31.3.2013 o 22:11

nepoľovník ak neprizná nález a trofej môže postupovať ako chce, aj tak ako napísala Eva, poľovník tak postupovať nesmie, u nájdených uhynutých alebo zrazených srncov s parožkami v lyku sa musí postupovať v zmysle § 23 ods.7 zákona, a trofej musí byť predložená tak aby bolo zrejmé že sa jedná o tú istú trofej teda v lyku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off vlado59, 31.3.2013 o 21:55

ja som nepoužil pri vyvaraní srnca v lyku nič spravil som to ako vždy a lyko drží v pohode ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off lesnica1, 31.3.2013 o 20:17

ja by som to varila cele, aby lyko zišlo a potom by som nafarbila parôžky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off citulik, 31.3.2013 o 17:37

Lyko sa nevarí, iba lebka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky s parozim v lyku (autor: JoZee).

off Knapcik, 30.3.2013 o 22:41

no kolego prvom rade si zožen v lekarni formaldehid a tym mastriekaj lyko viec krat a nechaj uschnut,ale ešte pred varenim lebky.ja mam takych vela čo nam pozražli auta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Ošetrovanie trofejí (autor: pavelb).

správca MMasska, 25.5.2012 o 8:04

pavelb ak je lebka zlta casom a vplyv slnka alebo od pocasia vonku tam uz nepomoze len tvrdy zasah. Na odmastovanie zabudni tam pomoze len kyselina ktora nalepta vrchnu cast kosti, potom stiahnut tu makku cast. Pekne ako natopene maslo ale potom lebku musis neutralizovat, das ju vyschnut a az tak dat do peroxidu. Ale nenanasat stetcom, zabal lebku do gazi a poriadne nechaj nasiaknut a daj do hrnca a zavse polievaj aspon 5 dni . Dokonca aj vyblednute parozie sa da zrestavrovat nastriekat pripadne domodelovat zlomene kosti atd. pozri moje foto ak chces nieco podrobnejsie tak do posty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Ošetrovanie trofejí (autor: pavelb).

off marcelbyk, 24.5.2012 o 9:51

Ondrik stara metoda bola namocit parozky do formaldehydu { jeho vypary su karcinogenne} tak sme to potom na neutralizaciu namocili do cpavku {tiez pozor na vypary - drazdia sliznice} nechalo sa to v dobre vetratelnej miestnosti par dni a potom to prezije aj teba. uz sa v tejto brandzi nemotam - urcite je aj novsi sposob ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Ošetrovanie trofejí (autor: pavelb).

off Ondrik, 24.5.2012 o 6:41

Ako ošetriť srnčiu trofej v lyku tak aby zostalo lyko zachované?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 25.1.2012 o 9:10

Ked vam možem poradit.Použivajte Bělotrofix a máte po starostiach,mam to odzkúšané a asi nič lepšie na trhu neni ako Belotrofix-1000gramu pripravek.Sada na čitenie je dobrá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hirko2, 25.1.2012 o 8:54

jasné chápem ... tak už teraz sa teším :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlado84, 25.1.2012 o 8:09

prave robi otec jelena len som neni doma video bude asi az v maji ked zacnu srnci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hirko2, 24.1.2012 o 15:18

vlado to video by bolo super robil som niekoľko hláv tento rok a škrabal som to a nieje to najpohodlnejšie :P ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sako80, 24.1.2012 o 11:36

presne tak vabka je super! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlado84, 24.1.2012 o 11:29

presne tak dusan pokial nejde srnec na vitlak vilomit usnice vapka a ides doma robime v priemere 50ks lebjek kebize to mame robit skrabkanim tak si ruki zoderieme budem musiet natocit video a pridat ho sem nech sa ludia naucia ako si urichlit robotu z dobrim efektom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off LovecFranz, 31.7.2011 o 18:51

ak môžem prispieť, najlepšie sa mi osvedčilo bielenie na silnom a ostrom slnku 35% roztokom trikrát prestriekam a lebka je krásna biela, slnko robí pri tomto vela, no pri mensej koncentrácií sa mi zas osvedčilo bielenie v tme, ale to už je dlhší proces a je treba viackrát prestriekať.....nech sa darí :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off orol, 31.7.2011 o 18:36

No, zrejme bol "porušený" bod 2 alebo 4, alebo oba súčasne ( príspevok 4.10.- 15:54). Možno stačí na "prekrytie" použiť bod 6 ( bez laku ). Malo by to pomôcť, no neviem, či úplne. Ak nebudeš spokojný, nanovo zopakovať body 4 a 5. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off lesnik76, 31.7.2011 o 0:11

bielil som už veľa lebiek,pri jednej srnčej sami stalo,že na čele mi ostal tmavý fľak,akokeby bola kosť nasiaknuta krvou,ako sa toho možem zbaviť?lebka je krasna biela len ten tmavý fliačik mi tam vadi,akoby to niejaka zrazenina bola..dasa to zbaviť či už to ostane navždy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 2.4.2011 o 16:51

Lidi, rozdíl je v tom kde kupujete. V drog. je levný a v lékárně dost drahý, přitom se jedná všude o cca30%. Myslím, že to bude tím, že v dr. je cca 30 až 35%, ale v lékárně to bude asi přesné číslo. Každopádně je v tom dosti velký finanční rozdíl. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off defko5, 2.4.2011 o 13:59

hej lenže ja som musel minule kupit z lekarne30% za 5€ a iba jeden liter lebo v drogeriach to prestali predavat kvoli tomu ze nemali ho kde uskladnovat a vyprchaval im predtym som stale kupoval ten ale ked nieje tak nieje zacnem kupovat asi zo skoly po 2 € liter a vraj staršie trofeje treba potierat primalexom ci? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 2.4.2011 o 13:50

Toho paciena čo natrel toho jeleňa pozdravujem . Peroxid nie je iba bieliaci prostriedok ale hlavne zabraní hnilobnému procesu krvi v lebke zbytkov tkanív a podobne . Neviem čo vám to v lekárňach miešajú za peroxidy :-D 35 % a 60% a neviem aké . Ja poznám najsilnejší 30 % za 5 € sa dá kupiť skoro 5 litrov .odkaz Zelená litrová flaška stojí v drogerke niečo cez 1 € ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off defko5, 2.4.2011 o 13:37

Edu : no v lekarni ti možu namiešat aj silnejší a ja som bielil teraz naposledy tou 35tkou z lekarne a 1liter vysiel na 5líšok 2jelenov muflona a srnca a kvalitne biele boli ale chcu zanho 5 € no ale je to vlastne jedno každy biely inak niekto da celu lebku do peroxidu niekto potrie a už som videl aj jelena ktory nebol bieleny ale ho iba natreli primalexom :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.4.2011 o 13:21

defko5 zdať sa ti môže všeličo . Peroxid vodíka je v drogerke vodou neobmedzene riediteľný o koncentrácii 30 % . pH = 3,3. v lekárni Ti predajú na ošetrenie rany a dezinfekciu 3 % . Nie je však dobré používať ten silný 30% peroxid lebo lebka potom ostane taká až kriedová rozleptaná. Preto je vhodnejšie používať okolo 20% lebka ostáva hladká . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off defko5, 2.4.2011 o 13:07

Edu - no vo farby-lakoch co sa da zohnat ma kolko ? v lekarni miešaju 35ktu a v obchodoch je to viac nie? sa mi zda ze 50+ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Ošetrovanie trofejí (autor: pavelb).

off orol, 22.3.2011 o 20:09

Skús najprv odmastiť, nič nepokazíš. Lebky ponor do vody, kde si pridal Jar, Pur, Namo apod. Nechaj ich v tom aspoň 24 hodín. Potom vyber, dôkladne opláchni pod vodou a nechaj uschnut. Potom skús tento postup, ktorý som vyčítal pred niekoľkými rokmi v časopise Myslivost a ktorý som uveřejnil aj na pid, kde sa myslím tiež pýtaš. Skús to: Suroviny: 30% alebo 50% peroxid vodíka, hladká múka. Postup: Zo zažltnutej lebky odstrániť prach, alebo umyť v teplej vode a nechať riadne uschnúť. Potom pripraviť kašičku z peroxidu a hladkej múky. Do misky dať jednu lyžičku/lyžicu/ hladkej múky a prilievať peroxid. Postupne bude kašička hustnúť. V žiadnom prípade nerobiť kašičku hustú, musí k lebke dokonale priľnúť. Na natieranie použiť štetec. Po natretí nechať pôsobiť asi dva dni, potom dôkladne opláchnuť prúdom vody. Pokiaľ lebka nie je dôkladne vybielená, postup zopakovať. P.s- Vyskúšal som to myslím dvakrát. Pomohlo to. Reštaurovať staré zažltnuté lebky treba robiť podľa mňa opatrne, aby som si lebku nepoškodil, ktorá už naviac raz bola v peroxide. Preto si myslím, že tento uvedený spôsob je šetrnejší voči lebke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Ošetrovanie trofejí (autor: pavelb).

off pavelb, 22.3.2011 o 19:42

Ano, boli bielené, chcem ich zrštaurovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel