Ako ošetrím-vybielim staršie srnčie trofeje?
Skús najprv odmastiť, nič nepokazíš. Lebky ponor do vody, kde si pridal Jar, Pur, Namo apod. Nechaj ich v tom aspoň 24 hodín. Potom vyber, dôkladne opláchni pod vodou a nechaj uschnut. Potom skús tento postup, ktorý som vyčítal pred niekoľkými rokmi v časopise Myslivost a ktorý som uveřejnil aj na pid, kde sa myslím tiež pýtaš. Skús to: Suroviny: 30% alebo 50% peroxid vodíka, hladká múka. Postup: Zo zažltnutej lebky odstrániť prach, alebo umyť v teplej vode a nechať riadne uschnúť. Potom pripraviť kašičku z peroxidu a hladkej múky. Do misky dať jednu lyžičku/lyžicu/ hladkej múky a prilievať peroxid. Postupne bude kašička hustnúť. V žiadnom prípade nerobiť kašičku hustú, musí k lebke dokonale priľnúť. Na natieranie použiť štetec. Po natretí nechať pôsobiť asi dva dni, potom dôkladne opláchnuť prúdom vody. Pokiaľ lebka nie je dôkladne vybielená, postup zopakovať. P.s- Vyskúšal som to myslím dvakrát. Pomohlo to. Reštaurovať staré zažltnuté lebky treba robiť podľa mňa opatrne, aby som si lebku nepoškodil, ktorá už naviac raz bola v peroxide. Preto si myslím, že tento uvedený spôsob je šetrnejší voči lebke.
Ano, boli bielené, chcem ich zrštaurovať.
bílý primalex a potírat to štětcem
Už boli predtým raz bielené? Treba ich len reštaurovať? Ako staršie? Boli už predtým odmastené?
a pridaj do nej buď lanzu al. nejaký iný prášok na biele prádlo. Potom to stačí nechať cez noc vo vode. Ak maš len 30% peroxid, doporučujem namočiť gázu a lebku obviazať na určitý čas. Dĺžka záleží od toho ako je lebka zajdená. Ak je zažltnutá tu Ti 30% peroxid nepomôže, buď silnejší, ja na reštaurovanie používam 40%, alebo rozpustiž vo vode technickú sódu, ale s tou opatrne, je to žieravia. Tá stačí tak max.20% ale opakujem opatrne. Ja si to vždy najskôr vyskúšam na nejakej kosti a potom robím lebku. Sódu len striekaj zoprašovačom alebo štetcom. Ešte jedna alternatíva, kyselina mravčia, ale s tou skúsenosti nemám.
skus ich pred tým na dva dni namočiť do vody .
Ano, peroxid 30% mám, raz som to pretrel štetcom, ale nebadám zlepšenie. Zrejme treba ako pišeš skušať viackrát.
30% peroxid ktorý ja nanášam sprejom by mal podľa mňa tak či tak po zopár opakovaniach určite zabrať . Pálené zuby nesprejovať aj parožia zabezpečiť pred sprejom . liter peroxidu kupiš v každej predajni drogerie alebo farby laky zhruba stojí 1 €
nejde to ani peroxidom. Trofeje som mal vonku, pod prístreškom a na krytom mieste-terase. Nezohralo aj to svoju úlohu?.
peroxid vodika len so stetcom potriet a budu znova pekne biele