Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vlk dravý - poľovníci verzus ochranári - diskusia

autor: správca admin
pridané: 14.4.2015 21:24
Problematika ohľadom lovu vlka dravého, názory poľovníkov verzus snahy rôznych ochranárskych organizácií. Aký je váš názor, skúsenosti, realita?
počet zobrazení: 66 020
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 16.12.2015 o 19:54

Prosím ťa uveď mi odkiaľ máš údaj, že "..veľmi veľa ochranárov, možno i viac ako polovica, má prírodovedné vzdelanie.." Z akého zdroja čerpáš a čo je to podľa teba prírodovedné vzdelanie? Lebo medzi také patrí aj matematika, fyzika, mediamatika, chémia, antropológia, jadrová a subjadrová fyzika a množstvo iných s enviromentálnymi a biologickými vedami nesúvisiacich vedných disciplín. Apropo, vzdelanie nie je všetko, kompetentnosť rozhodovania nezávisí len od neho, ale pramení najmä zo skúseností a praxe v danej oblasti. Lesník alebo poľovník či pracovník TANAPu čerpajúci z priamych pozorovaní a praxe získanej v priebehu rokov týkajúcej sa vývoja populácie napr. medveďa má k téme určite povedať viac ako absolvent enviromentálneho manažmentu, ktorý videl medveďa zatiaľ len v učebnici. Keby toto kompetentní na SR pochopili tak v životnej úrovni atakujeme Švajčiarov. A zodpovednosť "ochranárov"? Nebuď smiešny, prakticky žiadna. Nemusia preukazovať odbornú spôsobilosť, skladať skúšky, niesť za svoje konanie pretavené v praxi a reálnom živote dôsledky. Tí akurát vedia vyplakávaním, mediálnym tlakom a demagógiou bez podloženia relevantným výskumom "vyboxovať" nejakú zlepenú novelu či rozhodnutie príslušného orgánu ochraňujúce predmet záujmu daného ochranárskeho spolku bez ohľadu na celkové dopady. Nevedia chrániť plošne, pripustiť zásah aj v podobe kvalifikovaného odstrelu, ktorý neznamená automaticky vždy len úbytok v populácii, ale sústredia sa na svoj predmet záujmu priam tunelovým videním znásobeným prídavnými klapkami na oči. Takto sa bezhlavo presadzovala a presadila ochrana kormorána, za ktorého odstrel sa neskôr z dôvodu jeho premnoženia muselo poľovníkom platiť, inač by rybári lovili ryby akurát tak vo vani a následky tejto "ochrany" poznať v zarybnenosti riek a rybníkov doteraz. A nepočul som, že by sa vyvodila konkrétna zodpovednosť za tento "erudovaný" nápad, ktorý napáchal určite viac škody ako chybný odstrel medveďa poľovníkom, ktorý mal väčšiu labu o 5cm a o 30kg väčšiu hmotnosť, začo je strelec sankcionovaný okamžite. A to uvádzam ten lepší príklad. "Ochranár" si presadí zákaz odstrelu alfa samcov u vlka dravého, pričom na druhej strane jedným dychom dodáva, že rozoznať alfa samca je v prírode prakticky nemožné. Ale z poľovníka by pytliaka spravil obratom, lebo každý väčší vlk bude z jeho pohľadu alfa samec a predsa poľovník má vedieť načo strieľa. V praxi je teda zodpovednosť vyvodzovaná len u poľovníkov, pretože tí tu prax aj reálne tvoria a pohybujú sa v nej. Na druhej strane nepoznám zákon trestajúci sankciami ľudskú hlúposť pri tvorbe neefektívnych a absolútne kontraproduktívnych opatrení, ktoré dokážu v rámci živenia svojho biznisu vyprodukovať niektorí "ochranári". Toľko k neseniu zodpovednosti a kompetentnosti pri tvorbe opatrení ovplyvňujúcich prax. Bohužiaľ, častokrát je však prax nastavená ľuďmi, ktorí v nej nikdy neboli. Ad absurdum.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 52

komentáre

zoradiť
zobrazené 561-600 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 1.12.2013 o 14:48

serax, dobre tomu rozumiem? chceš, aby sme podporili rozšírenie územia bez lovu vlka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off serax, 1.12.2013 o 14:29

Hromadnú pripomienku okrem iného aj v prospech ochrany vlka (Canis lupus) severne od Levočských vrchov -

Len pre info, aby ty co sa Vas to bude tykat vedeli co sa pripravuje a kona.





Podporte hromadnú pripomienku okrem iného aj v prospech ochrany vlka (Canis lupus) severne od Levočských vrchov: odkaz
"Pripomienka č. 20 k bodu 38

Pripomienka č. 20: V prílohe č. 9 bode 17 písm. d) žiadame doplniť katastrálne územia: Kamienka, Litmanová, Jarabina, Pilhov, Hraničné, Kremná, Mníšek nad Popradom, Veľký Sulín, Veľká Matysová, Hajtovka, Malý Sulín, Malý Lipník, Údol, Starina, Legnava, Orlov, Čirč, Ruská Voľa nad Popradom, Obručné (okres Stará Ľubovňa), Livovská Huta, Venécia, Livov, Lukov, Nižný Tvarovec (okres Bardejov).

Odôvodnenie pripomienky č. 20: Uvedená oblasť je bezdôvodne vypustená z celoročnej ochrany napriek tomu, že je biotopom vlka dravého a dokonca hraničí s územím európskeho významu nachádzajúcim sa na Poľskej strane hranice vymedzeného aj na ochranu vlka dravého.


◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.4.2013 o 9:37

Hekler, nemôžu nám ich zobrať podľa jednoduchej logiky paradoxov. U nás pijeme ako dúhy, ale DÚHU majú oni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 5.4.2013 o 8:53

findula, nemáte euro, nemáte ani vlkov, ale všetkých VLKOV by ste si od nás mohli zobrať už zajtra, poľovníci aj sokoliari by sa vám na prepravné náklady poskladali veľmi ochotne(: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.4.2013 o 8:43

Findulo, to stieľanie je tréning, aby zvládli prechod Valašskom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 5.4.2013 o 8:15

findula: Ale dôjde, a dosť, ibaže aj odíde. Proste keď nemáte vhodné podmienky tak u vás stabilná populácia nemôže vzniknúť. Naozaj len v prípade premnoženia sa vytvorí populácia aj v suboptimálnych podmienkach. Okrem toho v migračných koridoroch smerom do ČR a HU je zákaz lovu vlka. Po sproste povedané, u vás vlky nie sú preto že sa im tam nepáči a nie preto, že ich na Slovensku strieľame. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 4.4.2013 o 22:42

Ked si to pridete v zmysle ochranarskych uvah odchytit, radi vam dame nieco z nasich vlkov a medvedov. Aj zadarmo, u nas je pretlak :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 4.4.2013 o 21:42

Nestřílejte vlky.K nám pak nic nedojde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 4.4.2013 o 21:10

Žilinsky kraj mal kvôtu na odstrel vlkou 20 ks,Prešovky kraj bola kvôta 60 ks,Košicky 20 a Bystricky 30 ks,na vychode je početnost vlka najvetšia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 4.4.2013 o 20:23

...veď vravím v čom je pes zakopaný...vlčie oné na mojich meindloch :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 4.4.2013 o 20:20

miso111, som pisal ze to presne neovladam ale co pocuvam tak je vela v okoli Bardejova, Svidnika a tak. Urcite ze aj na Liptove. Ale ak si videl vlcky kade tade tak mas stastie lebo podla ochranarov je ich malo tak si asi vymakol kde mali schodzu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 4.4.2013 o 19:57

Na základe čoho konštatuješ najvyššiu početnosť na severovýchode? Už som vlčky videl kade-tade ale najviac na Liptove...zrejmä som tam stúpil do vlčieho oného... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 4.4.2013 o 19:24

Neovladam presne cisla ale na Slovensku sa asi najviac vlkov ulovi na severovychode. Takze ich je tam asi najviac a tam sa asi aj "prestrelili" (AK TO JE INAK TAK MA PROSIM OPRAVTE). To by ich tam muselo kolko byt aby sa roztiahli az do Bezkyd? To ich mozu cakat aj z Ukrajiny alebo z Ruska. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dedazlesa, 4.4.2013 o 18:43

Priatelia z Česka nejsou myslivci, ale kopie vašeho Zoskupenia VLK - Hnutí Duha, kteří úzce spolupracují. Pořád žijí v iluzích, že když se na Slovensku přemnoží medvědi a vlci, budou migrovat k nám do Beskyd a dále... Ale dlouhodobě se to nevede, v Beskydech se léta pohybují 2 - 3 medvědi a 5 - 8 vlků, zatoulaných od vás. Protože tento stav nechápou, svádějí to na pytlačení českých myslivců a vytvořili tzv. rysí a vlčí hlídky, které "hlídají" velké šelmy před pytláky. Tím, že jste přelovili vlky o 6 kusů, jste dle nich zase snížili možnost jejich migrace do Beskyd, proto ta společná stížnost... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.4.2013 o 23:16

apple - ja o vyprážanom vlkovi , ty ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.4.2013 o 22:23

uf... hovoríme o tom istom? ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.4.2013 o 22:15

apple - ten pytliak mi písal,ževraj som ho urazil... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.4.2013 o 21:29

nebudeš ty od pytliaka? :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.4.2013 o 21:20

apple - vidíš, a predsa si komentoval :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.4.2013 o 9:25

no coment, iboo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.4.2013 o 0:09

appppple - stačí vytiahnuť hlavu z piesku a poobzerať sa okolo seba a všímať si. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 24.2.2013 o 20:35

growler,maš pravdu ,jarne sčitanie zvery nema žiaden vyznam,pretože nieje objektivne a daktore združenia si to potom robia podla svojej potreby,u nas je teraz napr 200 ks vysokej asi 100 ks srnčej,za dva mesiace tu bude štvrtina ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 24.2.2013 o 16:30

o spravnosti cisel nepochybujem,ale o spravnosti vseobecneho tvrdenia na zaklade lokalnych udajov ano,kedze podla cisel NLC sa vysokej u nas dari viac ako kedykolvek predtym(do pocetnosti).dovod?sku si precitat odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 24.2.2013 o 14:01

growler - čerpal jsem ze zdroje - nová kniha - Polana - klenot slov. polovníctva , vydané 2012 ,kde autor p.Rakyta Emil kromě jiného uvádí i tato čísla.O správnosti čísel není pochyb,neboť tyto záležitosti měl na starosti v dané oblasti po dobu cca 30 let.Zvyšující se stavy - proč? Zazvěřování nových revírů s kukuřicí nebo jaký je důvod? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 23.2.2013 o 22:24

v r.1956 sa ulovilo 2051 ks,v r.1990 JKS 31 008 ks - odstrel 19 315 ks, v r.2009 JKS 46 207 ks - odstrel 17 499 ks,v r.2011 JKS 58 106 ks - odstrel 22 157 ks podla statistik NLC. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 23.2.2013 o 18:33

Kurt - našel jsem si čísla - roční úbytky jelení zvěře v CHPO Polana -r1986 třeba 291 ks,87 - 282,88 - 298,89 -268,90- 295ks a 2007-123,2008-160ks,2009-162ks.Myšleno dohromady lov,odchyt a úhyn. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on cita, 23.2.2013 o 13:33

Ňa YouTube jsou záběry živých koní s vytrhaným masem v kýtách od vlků... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Geronimo11, 23.2.2013 o 12:31

Je načase medializovať prípady ako spomína Bakchus. Pseudo ochranári verejnosti ukazujú obraz vlka ako sa zasnene díva do diaľav alebo ako sa vĺčatá naháňajú na lúke. Samozrejme že my v ich očiach vyzeráme ako banda. Vlk je úžasne zviera ktoré disponuje mimoriadnymi schopnosťami, je klenotom našej prírody a pre mňa synonymom vytrvalosti, ale všetkého veľa škodí! Minulý rok v časopise pol. a ryb. písali článok o "živej konzerve" jeleňovi ktorého vlci ochromili a nechali tak, umierať dlho a v bolestiach, keď som ten článok ukázal priateľke bolo jej nesmierne ľúto "bambiho". Treba verejnosti ukázať krutú tvár šelmy keď jej početnosť prekročí únosnú mieru. Treba volať pseudo ochranára aby sa vyjadril v diskusnom príspevku naživo pri strhnutom jeleňovi ktorý stále žije. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bakchus, 23.2.2013 o 10:09

Vminulosti som zavidel kolegom polovnikom z Bardejova alebo Svidnika ze maju vacsiu moznost ulovit vlka kedze u nas sa vyskytuje vlk menej casto. Po zazitkoch z posledneho tyzdna mam v sebe taky hnev ze by som prasivu vlciu kozu spalil a asi by som vlkovi ako ulovenej zveri nedal ani patricnu uctu. Vysoku cenu zaplatili jelene na mojom useku kde som vynasal na lyziach v batohu aspon nieco malo na prilepsenie v snehu 125cm. Vlk je vraj sanitar! HOVNO SANITAR! Preco som potom nasiel jelene zozrate len z jednej tretiny alebo ziveho ohlodaneho a hnijuceho zaziva? Lovia, lebo momentalne maju navrch. Lahko sa im lovi a podla mna je to pud a nema to nic z hladom a chorobou koristi! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 22.2.2013 o 22:01

Stav je taký, že poväčšinou je to vypytľačené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off WolfHunter, 22.2.2013 o 21:10

jany120-suhlas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jany120, 22.2.2013 o 21:01

pvasil-kde sú tie časy...asi tak kde naše poľnohospodárstvo... a to nie len časovo ale aj priestorovo...zver je tam, kde sú plodiny...kukurica a pod. kde najčastejšie vidno tie 50-kusové stáda??? V miestach kde sa seje...Ak niekedy ruja prebiehala po hrebeňoch, rúbaniskách a horských lúkach, neska si jeleň zaručí aj v kukurici a to, že je hneď vedľa frekventovaná cesta mu vôbec nevadí... Teraz nevravím, že horské revíri sú prázdne, ale isto redšie osídlené ako revíri s obhospodarovanou pôdov...možno sa mýlim, ale niekedy mi to tak pripadá... A ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo, v jednej Poduklianskej obci v okrese SK, (odvolávam sa na TV a osobný rozhovor s jedným občanom) čítajú v zime, pri družstevnom senníku a okolí okolo 200 kusov holej... taže, osobne sa mi zdá, že jelenej je dosť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on cita, 22.2.2013 o 18:23

Někde je možná vysoké víc, ale místa, která si pamatuji ještě z předrevoluční doby jsou dnes zazvěřena podstatně méně. Na tom trvám, bez ohledu na různé statistiky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pvasil, 22.2.2013 o 17:57

jany 120 - o tej vlčej populácii píšeš múdro, len tie stavy vysokej zvery nejako nepasujú, kde sú tie časy , ked sa na poli či lúke paslo,či snažilo si niečo nájsť 80, či 100 kusová črieda vysokej,teraz ideš prikrmovať a vidíš pár kusov, takže ako môže byť tá vysoká taká premnožená? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 22.2.2013 o 9:22

uf ,uf, to mě vcelku překvapilo,nesledoval jsem oficiální statistiky,ale z vlastního dojmu a podle starších polovníků byly stavy konkrétně v oblasti Polany o dost vyšší,než v současnosti - léta tak 80 - 90.Musím se zeptat p.Rakyty a ten mi zajisté dá nejzasvěcenější informaci z dané oblasti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 22.2.2013 o 8:26

Čo sa týka stavov jelenej zvery: v ´83 bol Hellom odhadovaný JKS na min. 36000 ks, v ´90 bol vykázaný JKS 31008 ks, v ´01 bol vykázaný JKS cca. 33000 ks. v ´11 bol vykázaný JKS 58106 ks. Diviačia: V ´01 JKS cca. 25000 ks, pričom plynulý nárast stavov je od roku 2007 na cca. 37092 ks v 2011. Tu sa mi už nechcelo hľadať štatistiky za skoršie obdobie, ale v ´80 rokoch boli stavy o 30 - 50% nižšie ako v súčasnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 21.2.2013 o 15:27

Je mi jasné že při ruji jeleni při výskytu vlků většinou na čas ztichnou,ale v televizi prý řekli že vlci strhnou zvěř ,,jen v období"ruje/ve zbytku roku ne/ a toho se jeden ,,vlkoochranář" držel jako hlavního argumentu.Ale nakousnul jsi stavy vysoké a počet vlků.V osumdesátých letech byly stavy jelení zvěře možná 2-3 násobně větší a tenhle problém nebyl.Odstřel byl zase jen na třetinové úrovni současného - myslím u vlků.Divočáků asi bylo v tehdejší době méně než v současnosti/ale to si jen myslím nevím/Takže jen početním stavem zvěře to nebude.A medvědi taky něco zobnou masitého - najdou-li.A určitě těchto jedlíků bude dohromady přes 2000.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 21.2.2013 o 11:03

A ako vieme, alebo ako vedia presný počet vlkov...to každý jedinec je očipovaný...!? 6 vlkov hore dole to nie je ani 5% rozdiel... s tým musí každý počítať, že na spoločných poľovačkách nie je hlásený odstrel vlka okamžite po jeho odstrelení a následne letecky formou letákov alebo megafónu oznámené ukončenie odstrelu vlka účástníkom všetkých poľovačiek na celom slovensku... Toto je úplne zabitá debata, pretože každí, ktorí zdvihol ruku za tak nastavenú kvôtu s tým musel a vedel že musí počítať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jany120, 21.2.2013 o 10:54

Stoklasa-pýtaš sa prečo je ich veľa...jednoduchá odpoveď...a naprosto nesúbisiaca s odstrelom, aj ked ten má na tom svoj podiel..prvopočiatok treba hladat inde...V stavoch užitkovej zveri...aké sú množstvá vysokej a diviačťej zveri( zámerne uvádzam len tuto, lebo to je gro potravy vlka)na slovensku...prinajmenšom vysoké... dôvod, neplnenie odstrelu jedincov samičieho pohlavia...platí zásada "dze nit dzivkoch, nebudze ani parobkoch" a z toho dovodu sa, sa holá len papierovo vykazuje, alebo, aby pasovali počty, miesto jelenice strelíme jednotku jelena a mäso na háku pasuje...p´vysoký podiel samíc, dostatok vhodnej potravy a vhodné prostredie sa zákonite rovná vysokému prírastku čo znamená vysoký počet zveri... vysoký počet zveri, rovná sa dostatok potravy pre predátorov a to sa rovný nárast ich počtu... Možno to vyzera teraz že trosku obranujem vlka, to nie, ale svoju logiku to má...a musí sa uznať, že je to pravda...Tak ak chceme dostat vlka na unosnu mieru, nespravíme to len jeho odstrelom, ale aj poctivým poľovným hospodárením... jirik-to s tým trúbením je pravda..koľko krát sa stalo, že stačilo vlkom len prejsť cez revír, a ruja stíchla... ani jeleň není taký sprostý, aby vytruboval na celý svet, keď mu ide o krk...zver sa učí a prispôsobuje...medveď, keď padne rana, ide tým smerom pohľadať vývrh, a často si aj prisvojí úlovok...aj vlk sa naučil, že tam kde ručí jeleň, je isto niečo pod zub, čo i len jelenča...a ako som písal, svorka je sila... jeleň sa parohami ako tak ubráni... no koľko kapitálnych jeleňov padlo na vlčiu hostinu, a ak aj sa mu podarí újsť, je taký uštvaný, že keď sa nachlípe vody, nasleduje zápel pľúc a majú hostinu líšky... ateraz, keď majú pozhadzované, sú ratice proti vtkommálo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 561-600 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov