Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
IBO výpredaj

Vlk dravý - poľovníci verzus ochranári - diskusia

autor: správca admin
pridané: 14.4.2015 21:24
Problematika ohľadom lovu vlka dravého, názory poľovníkov verzus snahy rôznych ochranárskych organizácií. Aký je váš názor, skúsenosti, realita?
počet zobrazení: 66 068
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 16.12.2015 o 19:54

Prosím ťa uveď mi odkiaľ máš údaj, že "..veľmi veľa ochranárov, možno i viac ako polovica, má prírodovedné vzdelanie.." Z akého zdroja čerpáš a čo je to podľa teba prírodovedné vzdelanie? Lebo medzi také patrí aj matematika, fyzika, mediamatika, chémia, antropológia, jadrová a subjadrová fyzika a množstvo iných s enviromentálnymi a biologickými vedami nesúvisiacich vedných disciplín. Apropo, vzdelanie nie je všetko, kompetentnosť rozhodovania nezávisí len od neho, ale pramení najmä zo skúseností a praxe v danej oblasti. Lesník alebo poľovník či pracovník TANAPu čerpajúci z priamych pozorovaní a praxe získanej v priebehu rokov týkajúcej sa vývoja populácie napr. medveďa má k téme určite povedať viac ako absolvent enviromentálneho manažmentu, ktorý videl medveďa zatiaľ len v učebnici. Keby toto kompetentní na SR pochopili tak v životnej úrovni atakujeme Švajčiarov. A zodpovednosť "ochranárov"? Nebuď smiešny, prakticky žiadna. Nemusia preukazovať odbornú spôsobilosť, skladať skúšky, niesť za svoje konanie pretavené v praxi a reálnom živote dôsledky. Tí akurát vedia vyplakávaním, mediálnym tlakom a demagógiou bez podloženia relevantným výskumom "vyboxovať" nejakú zlepenú novelu či rozhodnutie príslušného orgánu ochraňujúce predmet záujmu daného ochranárskeho spolku bez ohľadu na celkové dopady. Nevedia chrániť plošne, pripustiť zásah aj v podobe kvalifikovaného odstrelu, ktorý neznamená automaticky vždy len úbytok v populácii, ale sústredia sa na svoj predmet záujmu priam tunelovým videním znásobeným prídavnými klapkami na oči. Takto sa bezhlavo presadzovala a presadila ochrana kormorána, za ktorého odstrel sa neskôr z dôvodu jeho premnoženia muselo poľovníkom platiť, inač by rybári lovili ryby akurát tak vo vani a následky tejto "ochrany" poznať v zarybnenosti riek a rybníkov doteraz. A nepočul som, že by sa vyvodila konkrétna zodpovednosť za tento "erudovaný" nápad, ktorý napáchal určite viac škody ako chybný odstrel medveďa poľovníkom, ktorý mal väčšiu labu o 5cm a o 30kg väčšiu hmotnosť, začo je strelec sankcionovaný okamžite. A to uvádzam ten lepší príklad. "Ochranár" si presadí zákaz odstrelu alfa samcov u vlka dravého, pričom na druhej strane jedným dychom dodáva, že rozoznať alfa samca je v prírode prakticky nemožné. Ale z poľovníka by pytliaka spravil obratom, lebo každý väčší vlk bude z jeho pohľadu alfa samec a predsa poľovník má vedieť načo strieľa. V praxi je teda zodpovednosť vyvodzovaná len u poľovníkov, pretože tí tu prax aj reálne tvoria a pohybujú sa v nej. Na druhej strane nepoznám zákon trestajúci sankciami ľudskú hlúposť pri tvorbe neefektívnych a absolútne kontraproduktívnych opatrení, ktoré dokážu v rámci živenia svojho biznisu vyprodukovať niektorí "ochranári". Toľko k neseniu zodpovednosti a kompetentnosti pri tvorbe opatrení ovplyvňujúcich prax. Bohužiaľ, častokrát je však prax nastavená ľuďmi, ktorí v nej nikdy neboli. Ad absurdum.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 52

komentáre

zoradiť
zobrazené 521-560 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off zepo, 10.12.2015 o 17:44

...ak bude poľovník slepo rešpektovať ochranára môže sa mu stať že v blízkej budúcnosti si už v lese nevystrelí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Simon101, 10.12.2015 o 14:04

V prvom rade Stoklasa ja viem co to je odborne vzdelanie pretoze mam ukoncenu Strednu Odbornu skolu Lesnicku ;) a tam vyucuju z ludi lesnikov aj polovnikov. A lesnik musi tomu lesu rozumiet je s tym lesom od malicka pestuje ho a stara sa on az v neposlednom rade tazi drevo. Polovnik je v prvom rade ochranca zveri, ktory zver chová chráni a az potom sa jej polovnickym sposobom zmocnuje. Tak ja sa pytam naco nam su ochranari? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off m98, 10.12.2015 o 14:03

Stoklasa,kam ta kompetentnosť vedie a čo a aké reakcie vyvoláva,kto si to zlizne,ak si to nevieš predstaviť,či pochopiť,tak ti odporúčam článok od Ďurika, Veľké šelmy a poľovníci,Svêt Myslivosti 12,2015 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.12.2015 o 11:33

Stoklasa, ja kompetenciu chápem ako : právomoc, pole pôsobnosti... no ak aj prijmem tvoje tvrdenie, tak potom som ja napr kompetentný vyjadrovať sa ku konštrukcii jadrovej elektrárne vzhľadom na vzdelanie. bude presne také, ako kompetentné ochranárske! po slovensky: budem trepať kompetentné hlúposti.... takže radšej sa moc neohradzuj.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stoklasa, 10.12.2015 o 10:49

"Najväčšia chyba... že nie sú kompetentní..." Tento argument zaznieva často, no nechápem, kde sa vzal, keďže veľmi veľa ochranárov, možno i viac ako polovica, má prírodovedné vzdelanie... Takýto argument by skôr mohli používať ochranári, keďže práve väčšina poľovníkov odborné vzdelanie v oblasti prírody žiaľ nemá... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Simon101, 10.12.2015 o 8:27

Najväčšia chyba všetkých ochranárov je že nie sú vôbec kompetentní na túto činnosť. Väčšina z nich na to nemá vzdelanie lebo ak by mali na to vzdelanie tak nerobia to co robia........ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off WolfHunter, 22.4.2015 o 15:57

štve ma len že neprídu do Starej Lubvne na ich informačno petičnu akciu tam by im to zopar ludí asi vysvetlilo takisto ma mrzí ze ked sa prezentuju kade tade nenajde sa par oponentov aby sa im postavilo vedla stanku a pripadnych zaujemcov uvideli na pravu mieru očo tým hlupakom v skutočnosti ide...kde je komora?...prečo som dodnes nevidel naších vrchných v mediach v nejakom prípevku aby ludí upozrnili na určite aktivity...všeobecne mi je zname čo dosiahnu papierovu ochranu z rastucim čiernym odstrelom ale malo by nám záležat aby to tak nebolo už som pisal že im netrebalo ustupovat vobec lebo stačí milimeter a budusa dožadovat metrov a to robia...ani cela posrata EU nema narok diktovat stav ktorý nám privodí len problemy videl niekto slovensko vrtat v inych statoch lebo nieco chce?...prečo nezačneme branit lovu losa v švedsku finsku polsku atd lebo ho tu tiež chceme,,,??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Stagstalker, 22.4.2015 o 15:45

Spejeme k tomu, že vlk a medveď bude chránený len na papieri k spokojnosti všetkých "ochranárov" a popri tom sa rozšíri čierny, častokrát neodborný lov "na stretnutie" v čase, kedy zásah do populácie vlka bude mať oveľa väčší dopad ako v súčasnej, zákonom stanovenej dobe lovu. Apatia mnohých bojovať so súčasným stavom pramení asi aj z toho, že možno rátajú s možnosťou riešiť nelogické ochranné opatrenia po svojom. A to si opäť odnesie len a len vlk, lebo hoc je to dravec a mnohým "pije" krv, do prírody rovnako ako medveď patrí. Avšak v počte, kedy nie je jeho prítomnosť kontraproduktívna k populácii inej zveri. A "ochranári" si nájdu ďalší objekt s krivým zobákom a pazúrmi, ktorý treba celoročne chrániť a energiu presmerujú naň, bez ohľadu na reálny stav v praxi. Možno keď sa im minú dravce, začne ich zaujímať aj tetrov či jarabica. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off WolfHunter, 22.4.2015 o 15:17

práve pozerám ako postupuju ekoterosristi so svojou peticiou ohladom lovu vlka dravého a udivuje ma kolko českých občanov reaguje otázkou či možu podpisovat...je to normalne?...aktivisti sa obhajuju dlhoročnými výsledkami v uspešnej ochrane vlka v čr...zaujimave je že dodnes tam nevytvoril stalu populaciu a oni pren urobili všetko...to ozaj spejeme k tomu aby bol vlk ako medved nedotknutelny problemy znasal ten kto tento stav nechce ale pretlacili si ho tý ktorý o tomto probleme vedia velke kulove?...príde mi to akoby vtáci chceli rozhodovat o tom kde a kolko budu ryby plávat na dne ... nema aj peticia nejake pravidla ved ako moze laik obmedzovat a zasahovat svojvolne do polovnictva to akoby sme riadili menili sudnictvo policiu a kazde odvetvie bez toho aby sme boli niekto z vnutra?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jepp414, 14.4.2015 o 16:38

Ak to pôjde takto ďalej s ochranou a SPK bude tu na tejto stránke len jedna kolónka medzi foto a bude to ta. "RETRO" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on lanus, 14.4.2015 o 15:51

Rozšírenie ochrany sa má týkať týchto lokalít : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off WolfHunter, 14.4.2015 o 15:43

trochu ma upokojil apple...ale aj tak narobili už dost neplechy a ešte nepovedali posledne slovo ja len nerozumiem že sa angažuju učelovo a vyberovo bez toho aby tá ich ochrana mala nejaku logiku a akým právom?...idioti ktorý sa k ním hlasia možu tak rozhodovat kolko psikov vychovaju na svojom dvore ale nie o tom kolko vlkov bude žit u nas?...sluku nam vzali a v EU sa vybija hlava nehlava bezohladu na to že ide o čas jej množenia nechce sa mi hladat ale minule som sledoval video kde sa rozhrčoval jeden renomovany polsky fotograf nad tým ako si dovolujeme cez ruju lovit jelene...nech nam aj to zakažu a možme to zabalit...uvedomujeme si vobec kto nam naruby prevracia polovnictvo??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Poacher, 14.4.2015 o 15:27

Dík za upozornenie WolfHunter. Čo sa ale týka SPK nespoliehal by som na nich ani trochu a nemal by som veľké, ba dokonca žiadne očakávania. V histórii SPK už mala možnosť sa preukázať a aj to urobila a "preukázala" sa. Väčšie amatérstvo a neschopnosť je len ťažké nájsť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off WolfHunter, 14.4.2015 o 15:18

Všetci POZOR!!! - Včera bola spustená petícia na zamedzenie a zvýšenie plošnej ochrany vlka dravého na našom území!materialy sú na stránke LOZ VLK varujem pred tým čo sa pokušaju presadit lebo myslím že sa im ustupilo už dost a to čo žiadaju prekračuje všetky medze...chlapi ak toto dovolíme zas a znovu sa budemem prizerat ako niekto na náš úkor naruší ekosystém a nebude zodpovedneho ak sa to vymkne z rúk...roky sme nikam nepohli z medvedou populaciou a priamo pod nosom sa takyto stav risuje aj u vlka!!!som priamo z okresu SL a velmi dobre viem čoho su schopný vlci ktorých je tu z roka na rok viac ...apelujem na všetkých aby sme sa zase nestreli s tým že niečo po za náš chrbat prejde a my budeme len znášat následky...pýtam sa dokedy?...kde je SPK aby konečne urobila poriadok s týmí darmožráčmi!!!za čo ju financujeme???...toto už nie je o ochrane je to o chorom zmýšlaní jedincov ktorý už zničili čo sa dalo a zjavne z množstvom riastie chut!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bojda, 25.12.2013 o 14:07

Je zvláštní, že k tomu skvělému demagogickému filmu, šly přidávat ještě před 12 dny komenty a teď už to nejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off XAXAP, 23.12.2013 o 20:53

kaso79: Víš proč se k tomu videu nedají přidávat komentáře? Protože autor nechce být usvědčen z totálních nesmyslů. Nejzábavnější je, jak přinese zapálenou svíčku do lesa, přičemž pár minut zpátky straší požáry. A ty největší trouboperly jsou u potravního zájmu lýkožrouta smrkového a nebo zmlazování jen na jarabiny a zadržování vody :-) A ta muzika k tomu a srdceryvnost čísel: 5000 fotbalových hřišť, 200 roků. Už tak trochu zapomínají na to, že prostě a jednoduše stromy mají úplně jinou délku životního cyklu. Těm tvůrcům jde o jediné, o prachy. Kdyby si chtěl někdo přečíst o dynamice horských smrčin, lýkožroutovi a jeho vlivu na biotop i v případě gradace, bez jakékoliv demagogie, prostě jenom a pouze ve výsledcích sledování, sežeňte si časopis Živa, číslo 5/2013. A kdyby chtěl někdo vidět na vlastní oči, jak to vypadá, když mají lidi opravdu rozum a co dokáže příroda sama za pár let a zadarmo, stačí zajet do Neuschönau v Bavorsku a zeptat se lidí v NP Bavorský les, kam má v okolí zajít si to prohlédnout. Hezké svátky všem! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 23.12.2013 o 15:31

Drobna protivaha niektorych ochranarskych snad presvedcit, ze priroda si poradi sama... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hyperon, 23.12.2013 o 14:57

sak toto... preco tak sikovni ludia musia tahat svoje pohnute idealy do takeho pekneho diela... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 23.12.2013 o 12:51

Cenim si vznik kazdeho takehoto dokumentu. Len tie reci a naznaky na margo pocetnosti niektorych dravcov a evidetna snaha o PR clanok v prospech LOZ Vlk su v tom clanku neprehliadnutelne a len kazia mozno peknu povodnu myslienku natocit zaujimavy dokument. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off napola, 23.12.2013 o 11:29

pekný dokument, stojí za videnie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 22.12.2013 o 23:28

odkaz Nasli nas strateny raj - Vlcie hory na mapach zo 16. storocia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 13.12.2013 o 22:18

XAXAP, poprosím ťa, úplne zbytočne ma hodnotíš, čo viem a čo nie. poznám pár revírov na hraniciach s poľskom na orave a viem o čom hovorím. tam je smer vlkov od nás tam, veeeľmi zriedka naopak. no prejdené tam akosi nemajú tendenciu sa vracať... keďže zazverené to tam nemjú ani zďaleka tak, ako my, tak čo tam žerú? fialky, seno... no nik si ani netrúfne tipovať, ako tam žijú... a na našej strane je to už oblasť bez lovu vlka, len na poľskej ešte nie chránená oblasť s výskytom vlka. a na východe slovenska? bolo a aj bude vlkov dostatok nie kvôli akejsi ochrane, ale kvôli prírodným podmienkam. a tie nie sú horšie ako na poľskej strane. takže nešír demagógiu a neštekaj. a na pobavenie ti ako prémiu dám ako sa pristupuje k ochrane územia tam odkaz a u nás podmienky ochrany snáď poznáš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cita, 13.12.2013 o 21:41

Tak třeba je u nás povolí lovit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.12.2013 o 21:38

cha,cha,cha,cha,nechapem význam tu takto zadaných tem a vy dvaja dedkovja sa ukludnite:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 13.12.2013 o 21:08

Souhlasím s findulou, takhle se jich nedočkáme...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kormp, 13.12.2013 o 19:55

Nemali ste si to vybiť, mohli ste si to teraz chrániť ...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off findula, 13.12.2013 o 19:52

K nám nic nedojde když všechno pobijete ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kormp, 13.12.2013 o 19:50

ja zase aby ste si ho chránili v celém česku a pribalíme vám aj zopár medveďov a rysov a krkavcov, aby ste mali nad čím rozmýšlať..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off findula, 13.12.2013 o 18:32

Jsem pro aby se vlk chránil na celém Slovensku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 13.12.2013 o 10:20

ej zase Vlčkovia nemaju s boha čo robiť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off XAXAP, 13.12.2013 o 9:57

apple: O podmínkách ochrany v Polsku víš evidentně lautr prd. Co tě vede ze sebe dělat chytrého a neustále argumentovat informacemi, které sis vycucal z prstu. Díky takovým ostudám dostává myslivost v médiích na prdel. Čím dál víc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.12.2013 o 17:22

poprosím ťa, od akých výdajov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 2.12.2013 o 10:43

mimo tému: samosprávou rozpočet odľahčili nielen od príjmov, ale hlavne od výdajov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.12.2013 o 10:27

myslím, že to nebude problém, pretože škody sa uhrádzajú mimo dobu lovu a toto bude niekoľko tisíc €, nakoľko hospodárske zvieratá sú už ustajnené... ale napadla ma zaujímavá myšlienka - že nepripomienkovali to samé pri presune platieb za PL komory - čo má tiež negatívny dopad na 3R, ako i výpalné do komory zo štátnych revírov. zaujímavý prístup, však? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 2.12.2013 o 9:50

Všimol som si, že práve bod 15. v znení: V § 69 odsek 4 znie: „(4) Za škody spôsobené vlkom dravým nezodpovedá užívateľ poľovného revíru, ale štát.“ bol pripomienkovaný ako vplývajúci na rozpočet a je potrebné ho zdôvodniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.12.2013 o 20:36

a komplet parlamentný návrh je tu, prečítaj si dôvodovú správu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 1.12.2013 o 19:54

corazon, bod 60 na terajšej schôdzi nrsr... a kukni napr tu: odkaz ... alebo odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off corazon, 1.12.2013 o 19:07

ochranári, na rozdiel od nás, konajú. A my len stále debatujeme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.12.2013 o 15:52

juj, trochu si ma vystrašil ;-) ... dík za info. táto novela je reakciou na konanie komisie eu. a ako vidno, huliči trávy si stále nedajú pokoj. zaujímavé, že sa nepozrú na podmienky ochrany vlka v poľsku, ukrajine.... mám za to, že sa majú od nás čo učiť hlavne v poľsku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off serax, 1.12.2013 o 14:54

Nie... Som to sem dal preto, aby ty co sa ich to bude tykat, co poluju v tychto oblastiach vedeli co sa deje a pripravuje. Aby otom vedeli. Pokladal som to ako kolegialno-pomocnu informaciu. "Len pre info, aby ty co sa Vas to bude tykat vedeli co sa pripravuje a kona." toto je na zaciatku prispevku, myslim si, ze je to jasne a zrejme co som tam napisal. Take info som nahadou nasiel na profile "Cergov miznuca divocina." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 521-560 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM