Heming hunting
dnes je sobota,  27. júl 2024,  meniny má Božena,  spln: 21. júl 2024,  dnes východ slnka: 05:20,  dnes západ slnka: 20:25
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 39 767
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jarodt, 18.1.2015 o 19:10

Prvé výsledky na duričských skúškach psov aspoň čo poznám humenský región sú veľmi sľubné, 80% psíkov malo známky odvaha, hlasitosť väčšinou 4, problém bol odvolať psíkov od diviakov v oborke. Najväčší problém však bude vyšľachtiť exteriérovo ustálenú líniu, čo predpokladám bude trochu komplikovanejšie, pracovne sa ukazujú vynikajúco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 18.1.2015 o 18:45

myslíš Stopinko že to jenom nechápe a nebo to je hodně blbá reklama :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nevolne, 18.1.2015 o 17:33

Myslím si že to nie sú negatívne reakcie ale pragmatické.Plemeno ako také potrebuje nejakú chovateľskú základňu aby mohli vznikať nepríbuzné línie a pri počte poľovníckych kynologov a vkonkurencii inych plemien to bude ťažké.Lebo stále je to nejaká F generácia krížencov ktorá speje k uznaniu plemena ale nie ja to plemeno to je fakt.Ja osobne by som tu energiu venoval už uznaným národným plemená hlavne ShS by to potreboval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stopinko, 18.1.2015 o 15:28

Najbližších x generácií to bude bud kopov, jazvečík alebo farbiar s črtami iného plemena. Geneticky kým sa ustáli to ešte potrvá. Takže Vviki môžeš len dúfať co vylezie spod klobúka, menom možno tatranský ci aký durič no exteriérom a povahou to bude dlhé roky jedna veľká neznáma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Leon, 18.1.2015 o 15:08

Tak to jsem zvědavý co z toho štěněte vyroste.Protože to plemeno ještě nemůže být ustálené po těch pár generacích. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off VViki, 18.1.2015 o 14:14

25-teho si pre jedno steniatko idem. A pevne verim,ze to bude uzasny psik a ze ma tolko dobrych zdedenych vloch,ze s mojou pomocou a teda s vycvikom,laskou to bude perfektny polovnik:)))) Vela som o tom citala a prijala aj kritiku na toto plemeno,len nechapem tolko negativity voci tomuto plemenu ked ti co o tom pisu,nemaju osobnu skusenost.....Ja to teda ale risknem a potom sa podelim o vlastnu a pevne verim pozitivnu skusenost:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off goret, 15.1.2015 o 6:09

Jozef, tu súcit nie je na mieste tu je na mieste ľudová múdrosť "komu niet rady, tomu niet pomoci", lebo chov psov by sa nemal diať štýlom "hop na kravu a je teľa" - zlaté teľa, lebo to zatiaľ vyšľachtené nebolo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jmatta, 14.1.2015 o 19:58

Súcitim s majiteľom šteniatok. Dnes už zrejme väčšina z psiarov pochopila o čom je Tatranský durič. Je o neukojenosti, stupídnosti a arogancii jednotlivca. Som presvedčený, že za niekoľko rokov si na toto obdobie nikto nespomenie. Príde čas, keď sa naše národné plemeno nebude môcť legálne používať na bastardenie. Na čo a komu slúžila táto komédia? jm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off vlastimidurcik, 14.1.2015 o 13:28

No a máte to tu: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off majko12, 14.1.2015 o 8:36

Kríženie nepodarených súk kopova s jazvečíkmi s krivými nohami. Dehonestácia národného plemena. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off vlastimidurcik, 20.11.2014 o 21:46

Rozumiem a dakujem za odpoveď . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 20.11.2014 o 18:13

Vlastimile tu kvalitu znám tak že vím že doma to fakt nikdy mít nebudu a hlavně s mým názorem na mysliveckou kynologii se který určitě nebudeš souhlasit by to pes pro mě nebyl určitě i kdyby ta kvalita byla excelentní,ale to je na dlouhou debatu tak jenom ve zkratce norník je na norování ohař slídič na drobnou a honič na spárkatou a na dosledy je barvář.P.S. teď mám už doma jenom pointry ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vlastimidurcik, 20.11.2014 o 12:56

Aj to je odpoveď :-( Čiže žiadna odpoveď, alebo nepoznáš problematiku a stav jedincov ČT u Vás a na Slovensku. Ja len dodám, že ČT bez papierov zatiaľ nikde nezoženieš !! Skorej ma zaujímalo, čo vieš o vlohách. využití a tak podobne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 20.11.2014 o 12:39

Plemeno u kterého vím co mi vyroste ze štěněte tak že ani jedno národní plemeno u mě doma nikdo neuvidí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 20.11.2014 o 11:40

Ja by som sa opýtal LEONA ", že aké plemeno chová ? Prečo nechová ich národné plemeno ČT ? A či vôbec pozná príčiny momentálneho stavu ČT v Česku a nebodaj aj na Slovensku ? To by ma fakt zaujímalo. Čo sa týka psa vyšľachteného p. Jevčákom, tak asi najlepšie vedia o tom v klube SL. Kopova. Tam asi vznikol ten problém podpory, alebo odporu vyšľachtiť niečo takéto pre potreby poľovníckej praxi. Hľadaj za tým závisť a nenávisť ľudí v tomto klube. Ani p. Jevčák tam asi nevinne, keď ho za rôznych divných okolností nevedeli dlho odvolať z predsedníctva klubu SK. Ak by mal hrdosť, tak by odstúpil sám a založil nový klub. To je môj názor ! Moja odpoveď: za všetkým hľadaj peniaze a komerciu !!!! Kynológii zdar a štvornohým priateľom veľa práce v lese, veľa šťastia a hlavne veľa zdravia :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mozaik, 26.10.2014 o 20:58

Možná se budete divit, ale horákův lab. pes - český strakatý pes je na tom teď ohledně oblíbenosti podstatně líp než býval. Dokonce už i za hranicemi.Kupodivu. Akorát nevím, co má společného s tímhle. Vznikl opravdu účelově a perfektně plnil svou roli, dokud byl potřeba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steve921, 26.10.2014 o 18:58

ano bavime sa o loveckych plemenach ale ide o to ze tatranka moze dopadnut tak ako ten horakov laboratorny pes ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 26.10.2014 o 17:37

bavíme se o loveckých plemenech ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steve921, 26.10.2014 o 14:33

Leon a kde je Horakov laboratórny pes??!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mlsrb, 26.10.2014 o 9:49

Asi 25 rokov dozadu bol u nás v dedine pouličný dunčo čo pobehoval stále s kusom retiazky po dedine bolo to asi sedem plemien dokopy a myslím že tam bolo aj niečo s tigra,smrdel ako cap a nebolo mu vidieť oči lebo mal dlhu srsť podobalo sa to na foxa.Hrýzol všetko a všetkých brával ho na polovačky jeden chlapčisko,v mojom živote som nevidel takto ostrého psa na diviaky a za mačkou vyšiel aj veľký orech a každu zadrhol za dve sekundy jednoducho diabol.Dohladával lepšie ako farbiar a samozrejme prirodzený hlásič.Chcem tým povedať len toľko že ak by aj s toho Jevčákovho orieška pracoval nejaký jedinec neni to senzácia ale proste sa nájde pes čo má tuto povahu ako hore uvedený zurvaj Astor a ani z daleka nemožno hovoriť o uspechu v šľachtení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Leon, 25.10.2014 o 22:51

lovec84 šlechtění plemen bylo vždy účelové aby to plemeno k něčemu sloužilo a ne dělat něco co tady je.P.S. podívej se kde jsou ta moderní plemena co vznikla v posledních 40-50 letech u vás je názorný příklad slovenský hrubosrstý stavač u nás český teriér ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 25.10.2014 o 22:39

stefa ja chápem. Podľa toho čo a do akej hĺbky rozumieš pod pojmom kynológ.Pokiaľ dobre viem tak väčšina možno aj všetky poľovné plemená vznikali krížením a šľachtením z viacerých plemien niektoré aj prímesou miestnych orechov.Tak keď chce niečo niekto nové vyšľachtiť tak nech sa pokúsi. Alebo čo sa boja vyslúžilí chovatelia že by prišli o kšeft za šteňatá v tej vašej psej mafii?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mlsrb, 25.10.2014 o 22:19

mozaik ved ja sa na teba nehnevám len sa pokojne pýtaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mozaik, 25.10.2014 o 21:07

Mlsrb, od juna uteklo hodně vody a někdo od té doby mohl vidět makat vořecha. Zajímá mě jen, jestli je to opravdu takový zázrak pro moderní honitby a myslivce. Od p. Jevčáka bych názor slyšet nechtěl, podle něj je to nejspíš top. Nevrtám se v tom, abych někoho rozčiloval. Tohle téma rozklikne jen ten, kdo chce. Pokud se kolem vořecha nic nového neděje, tak nic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off stefa, 25.10.2014 o 19:21

lovec84 - Ty asi nie si kynológ, tak to sotva niekedy pochopíš. Tu nejde o "jedného psa" tu ide o omnoho viac. Keď som nastúpil ako mladý absolvent na lesnú správu, tak jeden zo starších lesníkov, rodený echt Podpoľanec používal zaujímavú slovnú hračku, keď niekomu niečo vysvetľoval, že "Rozumieš, chápeš, ale ty to nikdy nepochopíš." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mlsrb, 24.10.2014 o 22:49

Pre boha mozaik od juna bol pokoj s touto témou aj s orechom a ty sa v tom začneš znovu špárať ved zavolaj prezidenta Jevčáka on ti rád odpovie na všetky otázky okolo jeho vynálezu alebo ho pocti návštevou na dalekom vychode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off urssus, 24.10.2014 o 20:12

ja si nemyslim, ze niekomu vadia psi. skor ludia. jedinci, ktori vymyslaju teplu vodu, alebo tatranske durice... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lovec84, 24.10.2014 o 19:59

Čo Vám toľko môže vadiť jeden pes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 24.10.2014 o 15:01

Mňa zas názor na nedávnu bombastikú senzáciu a "šľachtiteľa", ktorý ju vyvolal, ale skrz takúto reklamu ho kontaktovať nebudem. Isto sa už niekto našiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 24.10.2014 o 14:43

Dušane mě by spíš zajímal názor poradců klubu jezevčíků barvářů a slovenských kopovů k tomu že se chovní jedinci podílejí na množení kříženců ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 24.10.2014 o 9:59

Leon, jedná sa o registrované kríženie, t.j. dá sa predpokladať, že psy nepreukázateľného pôvodu sa ho nezúčastnili. Najlepšie ti odpovie poradca chovu, na ktorého kontakt nájdeš na stránke ich klubu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 24.10.2014 o 9:38

zajímalo by mě který majitel čistokrevné chovné feny si dovolil na ní chovat křížence nebo to bylo odchováno na bezpapírákách ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 24.10.2014 o 7:57

skús si položiť otázku, ako je možné, že taký orgán existuje, vzhľadom na ten "štatút" rozhoduje, akú má teda právnu subjektivitu, kde je registrovaný. nikde.... netreba zabudnúť, že spz nemalo vtedy štatutára, takže všetky právne kroky sú absolútne neplatné. a dodnes sa spz platne nezaregistrovalo. takže ako kto mohol rozhodnúť o "novom plemene"? na mieste je teda tvrdenie, že také plemeno napriek všemožným snahám neexistuje. a to sú fakty, nie názor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 24.10.2014 o 6:05

Tiež som si položil otázku: prečo aj farbiar, keď to má byť durič a kopov i jazvečík majú dostatočné dobré nosy. Pravdepodobne je za tým snaha o dosiahnutie vyššej genetickej variability, akejsi prirodzenej bariéry voči dedičným chorobám. Poznámka mimo tému: KR SPZ má Predsedníctvo a Plénum a má aj štatút, ktorý ich definuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.10.2014 o 16:39

mozaik, dám znovu odkaz a vyvstane otázka: kde sa vzal farbiar? alebo základnejšia otázka: kto schvaľoval toto "plemeno"? akási kynologická rada SPZ... kukám, kde ju nájdem.. no nikde! a že SPZ - je to poľovnícka organizácia (teda mala by byť, keby...) ktorej úlohy sú zákonom dané. a kynológia tam nepatrí. takže vzniká nové plemeno? podľa mňa nie, len pár slušných ľudí naletelo špekulantom. a pár si zas prilepšilo.... a aby som bol korektný, tak ministerstvo toto "plemeno" dalo do zoznamu PUP s možnosťou robiť skúšky... znovu si čítam text z uvedeného odkazu a cítim sa ako na straníckej schôdzi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off mozaik, 23.10.2014 o 15:58

Teď nevím, jestli se Vám nelíbil exteriér nebo práce. V těch odkazech níže od Janci2409 a Apple je vidět, že to má hlavu jezevčíka a tělo malého kopova. To zatím není taková hrůza. Podle mě teď teprv při páření těch kříženců nastane genetický rozstřel a budou padat štěňata s rozhozeným exteriérem i povahami, ale to je o selekci a patří to k začátkům. Spíš jde o to, jakých povah byli ti kříženci. Jestli to byl kompromis mezi výchozími plemeny nebo každý jinak. Když o tom přemýšlím, jediný důvod pro vznik nového plemena musel být jen ten, že to prostě někdo chtěl. Jinak by si každý byl schopen vybrat z toho, co už je. Např. jagoš by vyhověl všem požadavkům na toto plemeno. Funguje i ve sněhu, ve vodě a jako bonus by šel i pod zem. Přesto mě zajímá, jak se to daří, protože růžové to určitě nemůže být. Zkřížit tři plemena není problém, ale udržet ten výsledek více generací není sranda. Zatím jde o druhou až třetí generaci, kdy začne teprve práce, kde se nesmí nic podcenit a dělat kompromisy. Tady se ukáže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off bullystafford, 22.10.2014 o 14:50

jak jazvečík do diery a pod husty černičňak sa nevtrepe, kopovovi sa v zastaveni diviaka rovnat nemoze...podla mna najhorsi kompromis aky sa dal vytvoriť za každu cenu. Videl som 4roch už minuly rok u znamych lesnikov z LSR: prerasteny jazvecik alebo nedonoseny kopov - stačí si len vybrať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off janci2409, 20.10.2014 o 19:57

Dnes o tomto "plemene" dávali aj v správach odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mozaik, 23.9.2014 o 20:02

Už jste někdo viděli pracovat ty tatranské duriče? Zajímají mě vlohy a to jak se daří záměr. O víkendu jsem byl u Žiliny na BL a nikdo tam ani nevěděl, že se na SK děje toto křížení-šlechtění. Nechci do toho teď tahat emoce a vyvolat další polemiku ohledně vedení klubu kopovů. Teď fakt jen chci vědět něco o vlohách a hlasitosti těch tatranek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-240 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
www.LUK.sk