Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše názory na Tatranského duriča. - diskusia

pridané: 8.6.2014 12:44

Aké sú vaše názory na Tatranského duriča ,prípadne skúsenosti


počet zobrazení: 39 040
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off andy8, 10.11.2017 o 9:50

Pán jarodt,porovnávať Pána Kolomana Slimáka(zámerne napísané s veľkým P) a tých šľachtiteľov-kynológov ktorí sa zbehli okolo tatranského duriča je troška cez čiaru kynologickej erudovanosti i slušnosti.Čo sa stavača týka,prvých jedincov pán Slimák nezískal krížením rôznych plemien,ale výberom a podchytením sivo sfarbených jedincov medzi inými plemenami hrubosrstych stavačov a tieto zapisoval do experimentálnej slovenskej plemennej knihy ako weimarské hrubosrstého stavače.Až po vyzrozumení od nemeckého klubu weimarskych stavačov,že Nemecko hrubosrstú variantu neuznáva a nemajú teda o podchytený chov zo Slovenska záujem ,pána Slimáka napadla myšlienka šľachtenia vlastného národného plemena ,kedže chov bol v tom čase už celkom rozšírený a obľúbený.Žiadne ostré protesty sa nekonali. Teraz k tatranskému duričovi...Že obsadzuje na skúškach i popredné miesta je normálne ,veď je krížencom 3-och kvalitných poľovných plemien,takže lovecké vlohy predsa dedí.Mne osobne nevadí pes ako taký,no k spôsobu “šľachtenia” mám výhrady,čo mi tiež môže byť jedno,pretože TD chovať nebudem,no vždy mi akosi vadilo ak niekto zavádza a klame resp.zamlčuje určité fakty. Už samotný predseda TD kým bol ešte predsedom klubu kopovov hrubo porušil stanovy klubu keď potajme pripúšťal chovné suky kopova inými plemenami a zakladal tak počiatky chovu nového plemena,miesto toho aby ako predseda hájil záujmy a dobré meno slovenského kopova.Doteraz nerozumiem tej tolerancii k tomuto faktu od klubu kopova a prečo ho odtiaľ doslova nevykopali ale nechali ho doslúžiť funkčné obdobie,hlavne ak si spomínam keď i dotyčný pán predseda za oveľa menšie a často vyfabulované “prehrešky” rád udeľoval s jeho prisluhovačmi doživotné vylúčenia z klubu kopovov. Minimálne o 70-tich % tatranských duričov ktorých poznám viem že rodičia nemajú skúšky ani výstavy.Navyše sú medzi predkami také skvosty ako načínač zveri,agresívny jedinec na všetko vrátane ľudí,jedinec ktorý častejšie hlási stopu vodiča než zveri na poľovačke.Krížencom z prvej generácie stačí aby sa ďalej posunuli v chove spoľahlivá práca v oplôtku.Neviem či v klube nevedia alebo nechcú vedieť ,že len dobrá práca v oplôtku zo psa dobrého duriča nerobí.Ak je toto pre niekoho kvalitný vstupný materiál Ok,no pochybujem že záujemcom o plemeno o týchto skutočnostiach povedali.Chápem že samotnom klube nemuseli tiež o týchto problémoch pri konkrétnych jedincoch vedieť a že im to mohlo byť zamlčané,no pracovné skúšky slúžia okrem iného i na odhaľovanie takých nežiaducich vlastností,a ak by na nich u vstupných jedincov trvali ,bolo by to o niečom inom.Takže majitelia TD ,mali ste tieto info a aj napriek tomu ste sa rozhodli pre toto plemeno alebo Vám to bolo zamlčané?Alebo je Vám to jedno,hlavne že máte psa za 100 ečiek s ktorým môžete robiť skúšky a získavať poľovnú upotrebiteľnosť vďaka tragikomickému prístupu SKJ ?Je Vás na tejto stránke podľa mňa dosť,a na moje viac x položené otázky nikto neodpovedal viac menej(okrem pána Kapustu),prečo ste ticho ako voš pod chrastou?Či pán predseda zakázali vyjadrovať sa k TD na internete? Apropo este k chovateľského zámeru u TD ,kde je vraj zámerom pes loviaci v blízkosti vodiča s menším akčným rádiusom,ovladatelnejší,menší pes,ktorý neprenasleduje zver ďaleko.Neviem buď si niekto zamieňa duriča so sliedičom,alebo len potrebuje argumenty na presvedčenie ľudí o nevyhnutnosti šľachtenia nového duriča.Duriča podľa názvu no podla spôsobu vedenia to má byt skôr farbiar,čisté kocúrkovo po vzore AJD.Ale veď už keď ho idú kopírovať tak asi se vším všudy...Navyše každý poľovník ktorý už má čosi s duriacimi psami odpoľované vie ,že akčný rádius a vytrvalé prenasledovanie nemá nič spoločné s výškou nožičiek u duriaceho psa.A počul som že už po prvej generácii krížencov je jazvečík vyradený zo “šľachtenia” lebo im vraj rozhadzuje exteriér(kto by to bol povedal však,keď jazvečík je morfológiou na míle od klasických duričov ).Fakt si ešte niekto myslí ,že to bude menší pes od kopova? Éra šľachtenia plemien je dávno za nami,a najmä duričov ,ktorých je vyše 80 plemien a tretina z nich je skoro na pokraji vyhynutia.Občasná snaha niektorých šlachtiteľov je skôr snahou o osobné zviditeľnenie sa na kynologickom poli(s výnimkou snahy o znovuoživenie vyhynutých plemien alebo regeneráciu chovom poznačených a zdegenerovaných plemien) a nesúvisí absolútne s potrebami kynologického sveta,a to je aj náš slovenský prípad...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 58

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Pa33ck, 21.6.2019 o 22:02

Moja maličkosť nahlásila inzerát že porušuje pravidlá inzercie ale to je nič možno to spravil z nevedomosti.U nás v Klube KCHSK sa aj preukázalo že chovným psom nesedí DNA a aj sme to na konferencii odsúhlasili že psy nebudú využívané v chove ale kynologická rada zrušila uznesenie najvyššieho orgánu KCHSK a tým potvrdila podvod a psy sú nadalej v chove.Toto nie je nedbanlivosť! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hejkal, 20.6.2019 o 12:47

inzerat tam už nie je ,asi ich zachranil,len som sa pytal či to ide dať križenie na pp.nič ine v tom nehladajte ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 18.6.2019 o 19:42

Hejkal - Vychádzaš zrejme z tohoto inzerátu : odkaz z formulácie ktorého by malo byť každému jasné,že sa jedná o nechcené párenie so snahou o záchranu života šteniat !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hejkal, 18.6.2019 o 16:16

mal som zato ,že štence TD su už potomkovia,rodičov uznanych akoTD,a teraz ide inzerat,že predam štenata TD matka slov.kopov otec hld. jazvečik,to sa da dať na pp akoTDaj prve križenie ako na začiatku?alebo je to vtip... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 29.3.2019 o 16:05

Reakcia na príspevok od hickok, 29.3.2019 o 12:41 :
Áno, ale mám aj na mysli upozornenie na ľudí , ktorý chcú presadiť , aby skúšky PUP mohli robiť psi a to nie že bez PP uznaného plemena , ale krížence bez uznania plemena FCI .A neviem čo je pravdy, ale donieslo sa mi , že aj nejaký Labradofarbiar s PP (RG prívlastkom) existuje.Mám pocit , že o chvíľu zoberiem hociakého psa z dvora a budem sním robiť PUP. Či? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hickok, 29.3.2019 o 12:41

Reakcia na príspevok od krpec, 29.3.2019 o 12:19 :
Čo konkrétne myslíte? Výnimka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 29.3.2019 o 12:19

Reakcia na príspevok od hickok, 28.3.2019 o 22:52 :
Nechcem byť zlý ,ale to som sa v skúšobnom poriadku nedočítal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hickok, 28.3.2019 o 23:01

Reakcia na príspevok od krpec, 28.3.2019 o 10:33 :
Aby sme sa ale vyhli nejakým zbytočným diskusiám a aby som odpovedal na Vašu otázku z doobeda jednoznačne, ÁNO tatranský durič je registrovaný v plemennej knihe uznanej FCI, teda SPKP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hickok, 28.3.2019 o 22:52

Reakcia na príspevok od krpec, 28.3.2019 o 15:19 :
Áno, máte pravdu, ALE tatranský durič má ako slovenské národné plemeno výnimku,čo sa týka skúšok. Čiže, aj keď sa jedná o medzinárodne neuznané plemeno, skúšky môže v krajine pôvodu, teda na Slovensku, robiť a tým pádom môžete s TD oficiálne poľovať. V žiadnom prípade však nemôžeme tvrdiť, že sa jedná o psa bez PP, Tatranské duriče PP majú a sú vo svojej podstate zapísané v plemenných knihách FCI, u nás SPKP, akurát tým, že plemeno nie je medzinárodne uznané, jedince sú zapísané v pomocnom registri (preto RG v zápisom čísle). Netreba za tým hľadať nič zvláštne, do pomocného registra sa zapisujú aj jedince plemien medzinárodne uznaných, ktorí nemajú plný rodokmeň... Aby sme to zjednodušili, skúšky na rozhodcov znovu robiť nemusíte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off krpec, 28.3.2019 o 15:19

Reakcia na príspevok od hickok, 28.3.2019 o 12:50 :
Tak potom, by sme mali všetci včetne mňa na novo robiť skúšky na rozhodcov z výkonu, alebo vrátiť preukaz rozhodcov PUP, lebo vedome podporujeme poľovnú upotrebiteľnosť u psov bez PP a tým porušujeme skúšobný poriadok PUP. Vysvetlím: Dnes som mal debatu s jednou pani, ktorá bola u mňa a tvrdila , že na slovensku sa dajú skúšky PUP, robiť aj so psom bez PP. Ja som jej tvrdil , že nieje taká možnosť a ona na to odpovedala,že ak nie tak ide iniciovať túto možnosť . Ja viem , že u služobných psoch je to možné do určitej výšky skúšky. U poľovných nie,ale pri tej príležitosti som si pozrel skúšobný poriadok PUP Všeobecné zásady pre skúšky PUP 4. Účasť na skúškach a prihlášky.Psy, prijaté na skúšky, musia byť:a) registrované v uznaných plemenných knihách FCI,preto som dal túto otázku. Čo s tým? Keď nám tu chce pani ktorá ani nie je poľovníčka chová dvoch jazvečíkov S PP a popritom bastardov a chce iniciovať PUP skúšky pre psov bez PP? A mi veľký kynológovia a to aj ja posudzujeme psov proti skúšobnému poriadku PUP? Ďakujem za odpovede. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on hickok, 28.3.2019 o 12:50

Reakcia na príspevok od krpec, 28.3.2019 o 10:33 :
Tatranský durič je medzinárodne neuznané plemeno, to znamená je registrované v pomocných plemenných knihách SKJ, preto môžete vidieť za klasickým zápisným číslom začínajúcim skratkou SPKP, ďalšiu skratku RG. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krpec, 28.3.2019 o 10:33

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ,alebo mám otázku či je Tatranský durič registrovaný v uznaných plemenných knihách FCI? Ak by niekto vedel odpovedať. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MarekPO, 16.10.2018 o 8:25

Zdravím, pred dvoma týždňami som sa zúčastnil s mojím jazvečíkom na FD. Boli tam aj traja psíci plemena TD. Reálne som si urobil o tomto plemene názor. Ani jeden pes z týchto troch nevyzeral ani len podobne... Jeden mi pripadal ako farbiar, druhý ako čierny AJD a tretí ako zmenšenina kopova. Že vôbec toto šľachtenie niekto povolil. Nemusia to byť zlí pracanti, ale... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off majan, 13.5.2018 o 22:12

Reakcia na príspevok od jagttiger, 10.5.2018 o 11:07 :
Tak, z tohto si vyber, čo chceš. Po kom to dítě je?:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off posed33, 11.5.2018 o 21:59

Je obrovská škoda že sa nevenujeme plemenám ktoré u nás už majú dlhú tradíciu ale na rýchlo špekulujeme s niečím čo bude trvať ešte aspoň 30 rokov pokiaľ to dostane niaku tvár... miesto toho aby sme dospeli do úplnej dokonalosti našich národných plemien tak skúšame niečo čo nemá absolútne zmysel ...moj nazor.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off stefa, 11.5.2018 o 14:54

Reakcia na príspevok od posed33, 11.5.2018 o 8:45 :
Až na to, že zatiaľ to nie je plemeno, len v našom kocúrkove má všetky možnosti ako ozajstné plemená. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off posed33, 11.5.2018 o 8:45

Reakcia na príspevok od jagttiger, 10.5.2018 o 11:07 :
To je asi jedine plemeno ktoré je výstavné a chovne vo všetkých výškových váhových farebných variantoch... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off mitko, 26.2.2018 o 23:03

chimney - nakoľko si ma v príspevku oslovila, tak je mojou psovskou povinnosťou zareagovať, avšak ako sa na ješitného chlapca patrí, napíšem ti to do pošty :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off chimney, 26.2.2018 o 9:56

Tak ako som písala, vždy sme rozmýšľali nad slovenským plemenom. Kopov sa nám vždy páčil ako plemeno a stále sa mi páči ale nevyhovuje mi jednoducho jeho koncept. Durič ma oslovil hlavne tým že spája mnou obdivovane plemena a to jazvečík a kopov. Vyhovovala mi hlavne výška, teda k našim bielym obrom je jazvečík príliš malý, hlavne na krátkych nohách a kopov už zas dosť vysoký. Pevne verím že u TD sa chovateľsky podari dodržať plánovaný koncept a docieliť hlavne tú výšku. Nebudeme si nahovárať, že v chove TD nebudú vyskakovať vysoké jedince ešte dlhú dobu, čo je samozrejme pochopiteľne keďže sú tam dve vyššie plemena. TD mňa ako chovateľku veľmi zaujal a chceli by sme sa zapojiť do jeho zveľadenia. Pyrenejaci sú pastieri dušou a hlavou a my sme chceli pri nich plemeno, ktoré bude aktívne ale zas nie až moc, ktoré bude tvrdšie ale zas nie až moc a ktoré bude mať vlohy na dobrú poslušnosť. Ako neskúseni majitelia co sa pracovného psa týka sme ocenili hlavne to že TD, teda aspoň naša fenka má pracovné vlohy naozaj vynikajúce a tak pre nás ako začiatočníkov je práca s ňou určite jednoduchá. Do našej početnej svorky zapadla úžasne a splnila presne to co sme si vysnívali od TD. Je úžasné sledovať ako dve odlišné plemena, každé s úplne inou energiou, dokážu spolu fungovať, dopĺňať sa a navzájom učiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.2.2018 o 8:25

Chimney, aj keď u mňa je TD stále kríženec, u teba nech je niečo iné. Chcel by som viac pochopiť tvoju lásku k TD a preto by som rád vedel, prečo u vás nastal tak výrazný chovateľský skok od pyrenejských horských psov k TD? Píšeš, že vás je to akýsi chovateľský doplnok a práve tomuto nerozumiem. Doplnok čoho? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off chimney, 26.2.2018 o 7:56

Toto fakt s vami chlapci zrejme nemá zmysel. Snažila som sa písať tak aby pochopili všetci čo mne vadí na tejto diskusii. Hmm.. Môj pocit je ale taký, že väčšina nechápe a poniektorí sa snažia bud odignorovať alebo prekrútiť moje argumenty. Ostrá som nebola na nikoho a myslím že keby plemeno vašeho psa dookola takí vám podobni hanili, vy všetci neostri by ste asi vybuchli. O to smutnejšie je, že tie hejt komenty sú všetko podložené len a len na pozadí toho ako vzniklo plemeno TD. Stále dookola reči ako kríženec, nepotrebujeme, ustálený standard atď. Polemizovať že ostatné teda dve slovenske poľovné plemená majú ustálený standard je síce krásne ale nie je to tak. Neviem či ste sa vy všetci čo s takou vervou bojujete proti TD občas zamysleli nad genetikou, spôsobmi šľachtenia a celkovo nad inými plemenami. Ja áno, kynológia a chov je môj svet, moja radosť, moja vášeň a to že som doteraz nemala pracovné plemeno tomu neuberá žiadnu váhu. Vy sa tu neosopujete nad prácou TD ale všetci dookola riešite len kríženie, chov, plemeno a nejakú osobnostnú krivdu, ktora je mne smiešna a príde mi taka krásne chlapsky ješitna. Preto ja sa vyjadrujem k štýlu chovu. Teda k tej ustalenosti. Zamyslel sa niekto z vás že ak dve alebo tri hotové plemena, ktoré už geneticky majú upevnené svoje charakteristické znaky, začneme krížit a snažíme sa o spojenie a vyšlachtenie niečoho spoločného, je úplne normálne že v nasledujúcich generáciach nám budu určite charaktery z použitých plemien vyskakovať na povrch. Tak ako sa stále v dlhoročnom chove hrubosrsteho stavača stávajú prípady keď sa vo vrchoch objaví čisto weimarak. Tak teraz ako mitko, odoberieme stavačom polovnu upotrebiteľnost? ;)) Ako inak by si chcel šľachtit plemeno oficiálne ak nie pod záštitou SKJ? A poznámka o tom že sa TD krížili na dvoroch.. Ty by si si to predstavoval ako? V labákoch? SKJ predsa logicky musí držať kontrolu nad šľachtenim každého nového plemena a ako inak by sa to dalo bez nejakej chovnej základne. Vôbec si sa zamyslel nad tým čo si napísal? Kritika je krásna vec ale keď je k veci. Preto napíš aký postup by si zvolil ty ako ten čo by chcel vyšlachtiť nové plemeno. A polovna upotrebiteľnost? Predsa šľachtime prácovne plemeno a preto je úplne normálne a logické že ako naše národné plemeno dostalo výnimku (tak ako je to aj v iných krajinách nie len a la Togo Slovensko) ako by sa dalo šľachtiť pracovné plemeno bez pracovných skúšok a overenia si daných pracovných vlôh? Tak že vám všetkým ide len a len o sprostu krivdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off stefa, 25.2.2018 o 7:29

Dlhšie sledujem túto prestrelku a mal som aj ja nutkanie vyjadriť sa k tomu, nemohol som však nájsť tie pravé slová. Miro (mitko) urobil si to aj za mňa. Čo si napísal je veľmi výstižné a bohužiaľ aj veľmi pravdivé, ale taká je tvrdá slovenská realita. Ale, každá bublina raz praskne a aj toto "šľachtenie" raz bude mať konca, tak, ako to napísal môj obľúbený Julo Satinsky - Karavána šteká, psi idú ďalej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off mitko, 24.2.2018 o 23:18

Myslím si,že k tomuto "plemenu" bolo toho popísaného už dosť či pozitívneho,či negatívneho,nedá mi však nezareagovať tiež s trochou irónie na túto tému...:) Mnohí z nás iste veľmi dobre vedia,že kríženie spomínaných uznaných plemien /kopov,farbiar,jazvečík/ chcene,alebo nechcene sa robilo po dvoroch našich otcov a starých otcov poľovníkov veľmi dávno...,čiže p.predseda chovateľov TD sa zbytočne tvári,že vynašiel teplú vodu :))) Jedine čo mu môžeme dať za pravdu je fakt,že dáva tomu všetkému punc kvality "made in Slovakia" z krajiny zázrakov s požehnaním volených ....Tie stvorenia však nemôžu za nekonečnú ctižiadostivosť ľudského jedinca. Predpokladám však,že tak ako rýchlo vzplanul tento zámer,tak isto rýchlo aj vyhasne a "doma robenie hajtóvy" ostanú naďalej len v našich spomienkach ako dobre "robili"...:)) Skopčil som môj príspevok z januára 2015, nakoľko sa opäť stal aktuálnym. Ako si všímam túto diskusiu,stala sa veľmi aktuálnou aj vďaka čerstvej užívateľke tejto stránky a tiež diskusie na tému TD, ktorá zvolila ostrý, zároveň úsmevný tón :) Úsmevné sú však aj argumenty v príspevkoch už len "ospevovaním" niečoho, čo vlastne ešte len spoznáva, keďže TD je jej prvé pracovné plemeno, či dokonca prvý pracovný jedinec. Mne osobne je jedno kto si akého "hajtóva" bude doma chovať, ako ho bude využívať a preferovať..., ale nie je mi jedno ak sa spomínané krížence , ktoré sú aj podľa "ostrej baby" :)) ešte len v štádiu šľachtenia, preferované ako sťa by už hotové (uznané) Národné plemeno! To je jeden fakt na zamyslenie. Ďalším faktom, ktorý mi nie je ľahostajný je skutočnosť, že tieto zatiaľ krížence už dostali všetky "požehnania" v rámci našej "slovenskej kynológie-ááála republica Togo" na absolvovanie skúšok poľovnej upotrebiteľnosti po boku plemien, ktoré majú svoje štandardy ustálené, pracovné výkony historiou overené. A dokonca ešte len v rámci šľachtenia už majú krížence možnosť dohľadávať vysokú raticovú zver, čo je vlastne v poľovníckej praxi "Vysokou školou" poľovníckej kynológie. Takže si tieto záležitosti treba uvedomiť, pozametať pred vlastným prahom a v pokoji sledovať čo tá genetika dokáže :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

off 357AS, 24.2.2018 o 20:48

andy8 to tu napísal všetko ,ďalšie diskutovanie je len mlátenie prázdnej slamy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hejkal, 24.2.2018 o 16:01

ešte par riedkov k TD.čital som PRč.3 kde su kynolog.akcie a klub TDma v plane 2 vystavy a 15! chov.zvodov,12 roznych skušok a ,,poharov,,.to asi svedči o zaujme držať aj ,,nedošlachtene,,plemeno hoci len kvoli praci,lebo exterier je rozbity ,,ako ciganske hračky,,.a svedči to aj o sile klubu TD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 24.2.2018 o 15:48

niesom sice chovateľ psov,ale tiež sa mi nepáči že na Slovensku je toľko majitelov chovných súk kopova i farbiara a tiež by som u podaktorých pochyboval že sú to kvalitne dobre vrhy a podaktorí ani už nevedia čo za štena pýtať,na spoločných poľovačkách to potom dakedy vyzerá hrozne i ked je to dakedy i vinou vodiča psa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hejkal, 24.2.2018 o 14:42

Jagttiger,nepochopil si,vobec nechcem nabadať na bezhlave križenie,len som napísal moj pohlad na dianie okolo TD,ti čo su proti sa hnevaju na chrlenie križencov s pp za lacny peniaz, a to že sa pustilo niečo nedošlachtene do obehu ,ti čo ich maju ich chvalia za dobru pracu.Toť vsjo.ja sa držim toho čo som napisal,čo nechovam na to nebrizgam,každe plemeno je jedinečne a zasluži si uctu.nikomu sa nepači ked sa utoči na plemeno čo chova,určite ani tebe ani mne..Asi ako to napisal IvanPB aj križenec sa vydari ,ale to neznamena ,že to začne robiť .a podporovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off IvanPB, 24.2.2018 o 12:31

Môja osobná skúsenosť. Pred desiatimi rokmi mi raz manželka doniesla domov malé šteniatko psíka. Na pohľad to bol kríženec. Ja som psíka nechcel za nič na svete, pretože už vtedy som bol držiteľom a chovateľom slovenských kopovov. Lenže mal som vtedy ešte dosť malé deti a tie zas psíka nechceli nikam dať. Nuž boj som prehral. Na záhrade tri kopovky a v dome kríženec jazvečíka a foxteriera. Dali sme mu meno Reno. Dozvedel som sa Renov pôvod. Poľovníci po poľovačke oslavovali a jednému foxterier nechtiac naparil jazvečícku. Neskôr doma Psík sa na dvore so sukami kopovkami skamaratil. Ostatné psi však rád nemal a ani nemá, je to veľký bitkar. Tým že býval v dome, spal s deťmi v posteliach, bol v stálom kontakte s niekým s rodiny, ostal veľmi ale veľmi poslušný. Keď mal približne rok,išiel som na spoločnú poľovačku. Zobral som teda moje suky a aj Rena. Bolo to odomna skôr vypočítave, že dokážem doma deťom aj manželke, že to nie je žiaden poľovnícky pes ale kríženec čo nič nevie. Priebeh poľovačky nejdem opisovať, ale Reno bol hrdina toho dňa, hľadal, duril a dokázal pracovať zarovno kopovmi. Otec aj krstný po poľovačke, dali klobúk pred ním dole z hlavy a Reno sa stal obľúbený. Neskôr sme zistili, že je prirodzený hlásiac a od toho dňa bol môj obľúbený havko, s ktorým sa rád pochválim. Aj tu na lovu zdar mám sním niekoľko fotiek v galérii. Dnes má Reno 10 rokov a je miláčik rodiny. Toto je jeden príbeh kríženho psíka. Ale nerobil by som to, že teraz okolo seba zhromazdim skupinu ľudí a začnem krížit jazvečíka a foxteriera. Toľko môj názor na kríženie SK, BF a tým akože vytvorenie plemena tatranský durič... Možno by sa ale môj Reno mohol volať po mne :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off jagttiger, 24.2.2018 o 12:01

Hejkal,no dobre,tak teraz si krizme plemena ktoré sa nám páčia a dajme im pp a zvyšné co ho nedostanú aj keď je mala pravdepodobnosť dáme nejakej babke z hornej dolnej na dvor,alebo Ferovi aby mal ísť skym na huby,no keď uvidí že v lese začne duriť tak sa rozhodne ho skrizit s nejakým polovnym plemenom ktoré sa mu zapáči a hľa mame tu nový druh poľovníckeho psa,dajme mu pp a hurá.... Vidím že na Slovensku je vsetko možné a niet sa už čomu ani čudovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hejkal, 24.2.2018 o 11:34

Myslim ,že spochybnovať pracovnu stranku TD netreba ved ak sa spoja pracovne vyborny farbiar a kopov,mali by byť šťence ťiež pracanti,aj ked ti čo sa vyznaju hovoria že genetika je svinstvo,tak asi cely vrch nebude špička,ak ano bolo by to super,skor vidim problem v tom že križence idu na pp,a ti čo nie su ortodoxní kopoviari alebo farbiaristi sa radšej rozhodnu pre TD ktory sa ich vyberu plemena podoba a cenovo je dostupnejší,70,100,250eur,take ceny idu,s vidinou istejšej pracovnej stranky ako trebars u kopovov,kde ako sa tu v poslednom čase pisalo kopovy na množstvo šťenat nič moc,čo by sa ale v blizskej buducnosti malo zmeniť kedže v čele klubu su zas kopoviari a nie šoumeni.inač šlachtenie TD už započalo velmi davno .videl som take križence či už umyselne alebo nie ,išli polovnikom čo nepotrebovali psy s pp,a ti si ich pracu pochvalovali.ale myslim ,že všetci čo psy chovame by sme mali mať uctu aj k inym plemenam okrem tych čo chovame určite si to zaslužia,lebo ako sa vraví nikdy nehovor nikdy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off chimney, 23.2.2018 o 18:07

Hmm.. Krásne a k veci :D veľmi inteligentné príspevky keď už niekto nevie argumentovať... To vyzerá na vysokú školu života :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off erida, 23.2.2018 o 18:00

chimney je jevčakova nevlastna dcera alebo frajerka lebo sa tak vyjadruje sak jak keby jej patril celý klub TD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 23.2.2018 o 17:57

Tu bude zas veselo po dlhšej dobe ako pozerám :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 23.2.2018 o 17:37

Chimney, píšeš tu o nejakých severských bundasoch :) neviem či sa rozumieme. Pritom dnes založený profil. Niečo tu smrdí. CMUK radšej nie, čo ak si muž :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off chimney, 23.2.2018 o 17:14

Jeger, však ale vy šperkujte a snažte sa vo svojom plemene. Ale hádam nebudú všetci ľudia teraz chovať vaše plemeno aby sme ho spolu vyšperkovali :) Mnohým nevyhovuje farbiar, kopov a ja nebudem písať prečo,aby som sa nedotkla tých ktorým sú práve tieto plemená blízke. Mnohým vyhovuje práve koncept TD a chceme sa pokúsiť práve o jeho dotiahnutie a vyšperkovanie :) Veď to neznamená, že keď na Slovensku vzniklo nové "univerzálne plemeno" vy musíte byť pri jeho "šperkovaní" :P Ale prečo sa do toho staráte? :)) A prosím vás to naozaj nemôžete myslieť vážne že keď budem chcieť vyšľachtiť nové plemeno z už existujúcich tak by som si mala pýtať dovolenie od niekoho? od Váas? od klubu daného plemena? :D hahaaa Myslím že všetci poznáte plemeno Leonberger, nie? Poznáte aj plemeno pyrenejský horský pes? to už menej z vás, však? Paradoxne je však pyrenej prastaré plemeno ktoré stálo aj za vznikom Novofundláka aj práve Leonbergera :) myslíte si že si niekto pýtal dovolenie? :P A mne tiež nie je po chuti pozerať sa napríklad na bezsrsté rasy psov a podobne a viete čo? ja sa nepozerám :) tak to isté radím aj vám...šup so svojím farbiarom radšej na prechádzku a vyvetrajte si hlavu a netrápte sa a neznechucujte nad naším plemenom ..alebo využite teda aktivitu na zlepšenie situácie vo vašom klube, keď ste s ňou nespokojný... CMUK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SimBa, 23.2.2018 o 17:07

chimeny toto som zazil dnes v lese Don krasne popri ľavej nohe navoľno no po asi 500m dostadostal povel voľny hned otočka do lesa po chviľke ticha krasne hlasi na mieste asi 20 m som bol od Dona pozeram dvihol diviačika krasne ho točil bola to nadhera potom som ho bez problemu hneď odvolal. Múdre rozvažne poslušne a s chuťou pracovať je toto plemeno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Jeger, 23.2.2018 o 16:51

Vám treba nového farbiara? Nestačilo by len trochu v terajšom klube upustiť od starých kamarátskych vzťahov a dať šancu aj neznámym, no kvalitným jedincom? Aj keď nerozumiem ako mohol klub farbiarov dať súhlas na degeneraciu tohto kráľovského plemena a dovoliť jeho miešanie paradoxne s taktiež výborným plemenom kopova. Obaja špecialisti vo svojom fachu. Pohľad na 30 cm farbiare a kopovy či čo to vlastne vzniklo mne nie je po chuti. Viem, že tie psíky za to nemôžu, tam bude asi iný záujem, možno biznis? Neviem! Každopádne nerozumiem prečo namiesto toho aby sme vyšperkovali naše chovy farbiarov a kopovov, my založíme nové "univerzálne" plemeno! Kynológii a zdravému rozumu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off SimBa, 23.2.2018 o 16:46

Neviem čo bolo na svete skôr kopov alebo vajce? Ci naopak? Bol som na Memorialy Alojza Riška tam boli kopoviari zastita niektorych clenov polovickej komory....riesil sa tam aj TD a vyjadrenia vyoko postavenych osob bolo ze kopov zacinal taktiez a skoncila debata vetou nech sa vydari dalšie Slovenske narodne plemeno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off chimney, 23.2.2018 o 15:45

Ďakujem, môžete ma veru kľudne stretnúť aj v parku a naša fenka bude v pohode pobehovať na voľno. Viete a to je presne to čo ma na TD dostalo. Dravosť a ohromná chuť pracovať v lese sa spája s múdrosťou a poslušnosťou. Nemáme problém venčiť ju na voľno a pritom je veľmi šikovná. Je to náš úplne prvý pracovny pes a vo svojom 1.5roku ma úspešne zvládnute skúšky na popredných mietach: PF, FSMP a SD-ktoré vyhrala.. A áno boli tam zastúpené aj iné plemena. ;) Na PF dostala špeciálne ocenenie za najlepšiu prácu. Sme na ňu veľmi hrdí, napriek tomu že v lese pri zvery je nezastaviteľna, má perfektnú poslušnosť. Teda áno môžem sa s ňou prechádzať aj v parku. Stretneme sa tam aj s vašimi psíkmi? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hickok, 23.2.2018 o 15:11

Práve, ako Goret spomínal, že potrebujeme farbiara, tatranský durič je svojím zameraním farbiar resp. v prípade medzinárodného uznania by patril do šiestej skupiny FCI, sekcia farbiare. Neraz sa to tu písalo, že TD má po kom zdediť výborné vlastnosti. Ja TD beriem ako univerzálneho poľovníckeho psa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 275 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM