Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Všetko o zbraniach a strelive v rážach .17 HMR -22LR - .22WMR - diskusia

autor: off alfa
pridané: 28.7.2008 7:27
Aké mate skúsenosti s uvedenými kalibrami, presnosťou jednotlivých nábojov od jednotlivých výrobcou streliva a výkonnosťou striel.
počet zobrazení: 64 685
počet hlasov: 3
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 6.2.2018 o 0:32

Mateso No ako by som sa pridal do debaty aj ja ....? "Líška je síce škodá ale je to nádherný a chytrý tvor a určite si od nás zaslúži uctu a nie dlhé a mučivé utrpenie. Keď som bol mladý a začínal som, tak som aj ja súťažne dral 22lr a strieľal aj líšky, mačky škodnú. Ak chceš strieľať líšky či na krmive či vábením stále sa to bude lámať na vzdialeností. Áno zo začiatku som si aj ja počkal na vhodný okamih a vzdialenosť do 50m a všetko to fungovalo. Na súťaže som používal 22lr RWS R100 ale na líšky to nebolo dobré. Strela síce veľmi presná ale olovo mäkké a niekedy po zásahu lopatky nebol priestrel a líška dobehla a farba žiadna. Začal som používať Velocitor CCI, tu už hneď podľa zvuku počuješ že to je rýchlejšie ale nebol som spokojný s presnosťou, kúpil som remington Yellow jackt HP fungovalo to super ak si dodržal zásadu 50m a trafil si lopatky, každý zásah musí byť presný do veľkosti pomaranča do miest kde sa nachádza srdce, akonáhle ti zásah ušiel za bránicu tak nasledovalo zvreštanie a odbeh ,dlhé trápenie líšky a dohladavať líšku bez psa po 22lr každý kto to už skúšal vie že to je skoro nemožné žiadna farba, bez snehu je to o šťastí a nájdeš ju len keď na ňu náhodne stúpiš. Takto som nastrieľal pár líšok. Každy kto poluje na líšky vie že na 50m ti líška síce príde ale častejšie je to na 100m a viac hlavne keď je to v zimnej sezóne a už sa na ne poluje intenzívnejšie. Ty chceš strieľať aj na 100m síce s 22lr sa na tu vzdialenosť líška dá zasiahnuť ale .... stalo sa mi že som líšku strelil na 93m tesne za lopatku líška značila zásah výskokom a dobehla do jarku. Keďže bol čerstvý prašan a 11h tak som za ňou šiel. Líška vošla do lesa a zľahla, tam som ju zodvihol ale nestihol dostreliť a potom to začalo. Dohladavka bola dlhá 2km a trvala do 17h kým som ju doslova uštval a dostrelil. Pri draní som zistil že prva rana zasiahla oba pľúcne laloky, ale len hladkým priestrelom. V plúcach nenastal pneumotorax a dokonca nenastalo ani krvácanie. Strela síce mala dostatočnú energiu k priestrelu ale nespôsobila žiadne väčšie poškodenie ani žiadnu primarnu dutiny bol tam len priestrel. Od tej doby som s 22lr strielal líšky len na hlavu a bolo mi jedno či to bolo na 20m alebo na 100m naučil som sa to riešiť takto. Nemám rád keď zver trpí! Teraz sa vrátim k tvojej otázke či si máš kúpiť 22lr na líšky, ja som na ne s tým poloval, ale mal som nastrieľannu prvú výkonnostnú triedu ak chceš strieľať takto tak ok ale moja rada je "NEKUPUJ 22lr" Líšky budú chodiť okolo teba na 100m a budeš len nadávať a keď strelíš postrielaš a nedohĺadáš bude ťa to mrzieť. Kúp si minimalne 22hornet alebo 223r veď teraz je veľa streliva ktoré kožu líšky nepoškodí. Toto sú moje skúsenosti čo si s nich zoberieš k srdcu je na tebe. Záleží či sa chceš poučiť na chybách druhých alebo budeš chyby robit sám . Želám všetkým veľa šťastia do sezóny 2018 a nech často počujete úprimne lovu zdar.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 22

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 387 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off agbar, 7.1.2016 o 0:22

Vivatvikend, ja nespochybnujem 22 wmr pri love lisok / do zodpovednej vzdialenosti/ a jej ucinok s dobrou strelou, len pisem, ze v-max pri 22 wmr to nie je to prave, si myslim. Osobnu skusenost s tym v 22 wmr nemam. Ak sa mylim, prosim o realne skusenosti, budem rad. V-max potrebuje rychlost!!! No 22 wmr z mojho pohladu u nas nema opodstatnenie (jej schopnosti usmrcovat roznu zver tu nebudem rozoberat). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 6.1.2016 o 23:23

Agbar, pri dobrom zasahu ma wmr-ka na lisku aj pri 100 metroch dostatocny vykon na jej usmrtenie, viacero ludi tu ma nastrielane mnozstvo lisok s tymto kalibrom. Ja som wmr-kou strelil len jednu lisku , no bol som milo prekvapeny ucinkom. Zas je pravda ze som mal moznost vymeny pusky za 223 tak wmr odisla z domu ale to len z dovodu ze nemam revir a v pripade ked sa dostanem obcas v zime na polovacku na lisky tak nech mam vykonnejsi kaliber + mozem tym lovit uz aj srnciu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 6.1.2016 o 22:48

Pisem len svoj teoreticky nazor, kedze 22 wmr nepouzivam/ bez urazky, ale nevidim v polovnictve real. dovod k jeho pouzivaniu/. V 22 wmr 30 gr v-max pri svojej rychlosti 671 m/s nemoze mat pozadovany ucinok na skodnu v porovnanis s 222, 223 1158m/s resp. 22-250 rem. 1265 m/s - VO co pouzivam ja, pri zveri ako je liska, snad len pri zveri ako prer. pes, zajac....Pri takom tele, ako je liska, je podla mna rychlost strely /v-max/ rozhodujuci faktor pre terminalnu balistiku. Nie menej podstatny faktorom je umiestnenie zasahu a vzdialenost ciela. No zodpovednost za vypustenie akejkolvek strely je na kazdom z nas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juti, 6.1.2016 o 19:13

Ja mam wmrku v rusovi vyskušal som všetko ale jednoznačne cci maxi magnum 40 greinove,rws zbytocne drahe,federali 3,2 gramove s dutinkou sa chovali ako celoplašte lišky po komorovych ranach cez lopatky odbiehali dohladane so psom,hornady vmax 30 greinove po komorovich ranach lisku vypne jak s vypinačom niekedy bez priestrelu ale na to je robena,cci tak isto vypinač pravidelne prestrelene do sto metrou smrtelna kombinacia na skodnu . .. 132 lisok,macka83,jazvec 3 kusy,psy od maleho po vlciaka,nutrie 201kusou . . . .Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off tomi626, 6.1.2016 o 16:20

odskušal som všeličo ale umna na prvom mieste 22wmr CCI maxi magnum HP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 6.1.2016 o 15:27

a ktore su potom podla vas najlepsia volba ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomi626, 6.1.2016 o 15:23

Hornady 30gr v-max 22wmr Som skušal ale nebol som vobec spokojný, zver neznači , nefarby vobec, v skratke nikdy viac ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 300WinMagGeco, 6.1.2016 o 14:22

Dobrý den chcel by som s aspýtat ake pouzivate strelivo do 22wmr a nejake skusenosti so strelivom hornady 30gr v-max ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 25.12.2015 o 17:33

Stinger mnohým hlavniam "nesvedčí a rozhadzuje"; naviac nieje vhodný na častú streľbu ,lebo jeho nábojnica je dlhšia ako bežný štandard (je to niečo podobné ako keď do brokovej 65 mm nábojovej komory sa dá patrón 70 mm). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 25.12.2015 o 15:15

Do 22 lr momentalne neexistuje nič lepšie ako velocitor a stinger...tieto dva su približne na rovnakej urovni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 21.12.2015 o 20:39

Nazdar, tak tie federaly mam ja a rozhodne cci velocitor je ovela lepsi. Tie federaly su dobre max. Na dajakych 30 metrov...s velocitorom mozes kludne palit na 70 metrov, co sa tyka ranivosti. Mam to odskusane. Malorazka zkm 452 2e s 12 drazkovou hlavnou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 21.12.2015 o 20:00

Kúpil som balenie tuším 525ks len tak do terča. Presnosť z mojej Suhl 150 standard priemerná. Na pobavenie stačí. Určite záleží aj od zbrane ako jej budú chutiť. Účinok na škodnú neviem posúdiť nemám potrebu to skúšať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sovo51, 21.12.2015 o 19:23

Mate niekto skúsenosti stymto strelivom do maloražky?? NÁBOJ FEDERAL .22LR GAME-SHOK 31GR/2,01G COPPER-PLATED HP presnosť +ranivosť na škodnu ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 28.10.2015 o 7:57

Samozrejme 22-250 je super rýchlik nemožno na tento kaliber zabúdať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 28.10.2015 o 7:35

Zabudate na 22-250 rem :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off frantisek14, 28.10.2015 o 7:05

Ja by som tiež volil 222,223 alebo 243w pri super balistike je fajn aj na srnčiu a čo sa týka líšok tak pri voľbe správneho streliva ostávajú na mieste bez nejakých strašných následkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 25.10.2015 o 14:24

Loviť líšky malorážkou nad tým ani nerozmýšľaj. Nevidím v tom ani jednu výhodu a je to zbytočná strata času. Strata času preto, lebo ak ti príde líška na 80 metrov môžeš na ňu iba pozerať. Vynikajúci kaliber na lov líšok je 223 alebo 222 rem. Sú presné a smrteľné aj na veľké vzdialenosti. Pri vhodne zvolenom strelive je aj poškodenie kožušiny minimálne. Pri love na kratšiu vzdialenosť by som skôr ako malorážku uprednostnil brokovnicu. Čiže pre mňa je malorážka výborná na strelnicu ale na líšky nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off HUGO09, 25.10.2015 o 13:36

Malorážka ako píšu chalani tak do 50m možno aj 70 ale musíš strieľať na krk alebo komoru ak sa netrafíš zaručene dohľadávaš a nenájdeš záleží či chceš aj kožušinu alebo nie tam je výborná dierka dnu aj von pokiaľ prestrelí ak ale nechceš kožušinu tak REM 222 223 prípadne hornet aj WIN 243 dobrú optiku a môžeš ísť na to líškam sa dosť venujem veľmi pekná poľovačka a vyčiňujem aj kože tak viem akí kaliber a strelivo čo dokáže ak som poradil nech sa ti darí ahoj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 25.10.2015 o 11:51

jaro7690- uz tu bolo pisane, ze malorazka je sice vynikajuca zbran, no nie vynikajuca na lisky. Je urcena v prvom rade na sportovu strelbu, trening. V polovnictve ma uplatnenie a je idealna pri love vran, strak, sojok a pod., zo seliem najlepsie do velkosti kun, tchorov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 24.10.2015 o 15:43

Vyjde ti liska na 150 metrov a si v prdeli...radsej uz ber remingtona, popripade 243win a mas to aj na srnce...malorazka len na strelnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 24.10.2015 o 12:54

Staci ale len do urcitej vzdialenosti. A treba lepsi naboj napr. Stinger. Na vacsiu vzdialenost ako ca 50 m by som uz radsej nestrielal. Ana tuto.sezonu som si zadovazil 223rem. To by mohlo byt uz o niecom inom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Moriak14, 24.10.2015 o 11:17

17 HMR - Zaujímalo by ma všetko o tejto zbrani a či je vhodná na lov škodnej. Taktiež či s ňou má niekto skúsenosť, aké strelivo je najlepšie a či je vhodná aj na väčšie vzdialenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro7690, 24.10.2015 o 9:13

22lr a lov líšok - Podeĺte sa prosím so mnou o skúsenosti s lovom líšok kal. 22lr. Stačí to na líšky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirek68, 11.7.2015 o 23:21

Aká maloražka je rýchla a efektívna 17hmr , 22lr alebo 22wmr najlepšie náboje sú aké :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fishundpanter, 10.7.2015 o 23:10

22WMR - aká strelivo by ste mi doporučili na lov škodnej ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off coto, 1.7.2015 o 11:55

Čo tak ISSC Austria model SPA 22WMR vyskúšal ju už niekto? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 1.7.2015 o 7:48

nocpet - Voľakedy pred vyše 25r. bolo " usmernenie o používaní malorážok", preto by bolo zaujímavé aby si uviedol o akú najnovšiu vyhlášku ide ?!?!?! V súčasnosti je okrem športovej streľby použiteľná aj na individuálny lov drobnej zveri a zvierat škodiacich poľovníctvu .Ak si však niektoré združenia limitovali jej používanie v domácom poriadku je to len ich "súkromná dobrovoľná iniciatíva " !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nocpet, 30.6.2015 o 22:07

Lanus - ahoj. Ospravedlnujem za moju detinsku otazku. Dnes pri prezerani tohto portalu som nasiel fotku lisky strelenej "malorazkou". Pri debate s kolegom ci sa moze alebo nemoze malorazka pouzivat ako polovna zbran mi bolo povedane, ze podla najnovsej vyhlasky ju moze do reviru nosit len hospodar, lesna straz za ucelom tlmenia skodnej. Tak som ostal na pochybach. A preto som polozil tuto otazku. Ak som ta nou urazil tak sa ospravedlnujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 30.6.2015 o 21:45

nocpet - Nehnevaj sa,ale tvoje otázky sú také "detinské", že sa nemôžem zbaviť podozrenia, že si z nás robíš srandu !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off heimdall, 30.6.2015 o 19:27

Tretí ten NAJ z nich si nespomenul...17HMR, tam je presnosť a výkonnosť streliva napr. Hornady V-Max fantastická (úsťová rýchlosť strely 775m/s t.j. ako pri guľovnici, 22LR má ani nie polovičnú 330m/s. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off nocpet, 30.6.2015 o 9:14

Malokalibrovka - je, alebo nie je polovna zbran? - Dobry den. UZ dlhsie rozmyslam co s malorazkou. Tak je ci nie je polovna zbran? Mozem ju zobrat na lisky? Kto ju moze nosit do reviru? Len hospodar na tlmenie skodnej? Dakujem za odpovede. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Daniel8, 9.3.2015 o 11:14

presne je, ale je problem s dovozom na SVK. konkretne geco 22lr ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 9.3.2015 o 11:02

Geco 2,6g/40gr blei rundkopf/lead round nose - ake mate skusennosti, je presné toto strelivo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off majan, 8.3.2015 o 23:51

CCI .22LR Quiet-22 Segmented HP 40gr/2,59g SHP - má niekto s týmto strelivom skúsenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off riso2504, 10.2.2015 o 16:06

Na potkany najlepšie cci shotshell. Všetko o zbraniach a strelive v rážach .17 HMR -22LR - .22WMR - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 10.2.2015 o 7:13

Spito270. Suprovo ti ta zabavna pyrotechnika lieta, sak si v ciernom az na tu jednu. Na 50 m !!!! Velmi slusne :-) :-) :-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off borza222, 9.2.2015 o 20:52

Velocitor nad 30 metrov a Stinger do 30 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 9.2.2015 o 15:28

odporucam vyhnut sa s&b 22 lr HV HP. Vid obrazok, rozptyl na 50 metrov zo stojana. Priemer kruhu na terci 7cm. Cci mi idu jednou dierou Všetko o zbraniach a strelive v rážach .17 HMR -22LR - .22WMR - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off pochyba, 9.2.2015 o 14:09

Vyskusaj CCI Velocitor,ja ho pouzivam dlhe roky a strelivo je to vyborne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 387 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov