Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Kvóta na lov vlka - diskusia

autor: off sumcar
pridané: 22.10.2013 8:20

Bola uz vydana kvota na lov vlka na tuto polovnu sezonu ? nemozem to nikde najst.



Ake cislo by na nej podla Vas malo byt ?


počet zobrazení: 195 831
počet hlasov: 6
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off dusanbe, 24.10.2013 o 16:07

jkupculak, naši pseudoochranári vlka ešte ani nevideli!!! Možno len v kúpeľni, keď si umývali svoju vysedenú riť. Však oni nevedia o vlkoch vôbec nič, robia iba to, čo im iný nakázali, lebo iné robiť nevedia. Keby sa mali živiť vlastnými rukami a vlastným rozumom, tak pokapú od hladu...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 90

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 2332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 19.12.2020 o 7:05

Reakcia na príspevok od sinko, 18.12.2020 o 12:57 :
Oni asi nikdy nepochopia, že ochranu veľkých šeliem pred samými sebou (!) môžu zabezpečiť len samotní poľovníci. Veď vlka dostali za cca 10 rokov (1975 - 1984) 6,5 mesačnej ochrany v roku a bez nejakých kvót na stredné Slovensko len poľovníci. Dovtedy sa mohol loviť celoročne a výsledkom bolo už len nejakých 60 vlkov živoriacich na severovýchode SR. Dokázali sme to svojou disciplinovanosťou. A určite by sme to dokázali udržať aj naďalej , ovšem len za cenu, že nám ich dovolia regulovať. Lebo neregulované veľké šelmy znamenajú prázdne revíry. A to by znamenalo najmenej zánik poľovníctva v takej podobe ,ako ho v súčasnosti poznáme...Môžeme si to dovoliť ? Alebo inak : dovolíme to... ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 19.12.2020 o 6:50

Reakcia na príspevok od miso243, 18.12.2020 o 9:18 :
Máš pravdu .Kompromis v súvislosti s poľno"hospodármi" určite nepoznám. A prečo ? Lebo naši tzv.poľno"hospodári" nie sú zvyknutí (ešte od čias tej jedinej "správnej" strany, čiže dobrých 70 rokov) na nejaké kompromisy pristupovať a- napriek absencii OV, KV aj ÚV KSS- stále si robia čo chcú. A tak naša poľná krajina aj vyzerá....A o probléme vlka a jeho vplyvu na poľovníctvo (ak si nevšimol ,tak ovce už sú poriešené !) toho zrejme z okolia tvojho dolniackeho bydliska veľa vedieť nemôžeš.... (P.S.: A na tú diskusiu i na tvoje vstupy si náhodou pamätám...ale ani v súvislosti s nimi si na žiadne kompromisy nespomínam, max. tak o apelácii na chápanie ťažkej situácie tzv.poľno"hospodárov". A prosím ťa , vysvetli tú opačnú platnosť "rečenia" o spoločnej lodi. To som naozaj nepochopil.Ďakujem.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 18.12.2020 o 9:26

Reakcia na príspevok od Lysec, 18.12.2020 o 8:27 :
O tej lodi je to úplne trefné. Nie v tak dávnej minulosti keď valachovi na paši uchmatli vlci pár oviec tak ďalšie dni išiel s ovcami bača s rúrou pod kabanicou a ak chceli vlci repete tak mali smolu. Netvrdím že to ide vždy a všade ale kde je kus odvahy a chuti je to možné. Chovatelia oviec majú nasľubované od MŽP náhrady škody na ovciach spôsobené vlkmi ale pri ich uplatňovaní štát robí všetko pre to aby ich nemusel chovateľom vyplatiť.Možno je na čase poopraviť staré príslovie ktoré znie: "Aj vlk sýty,aj baran celý" na: Aj vlk mŕtvy,aj baran celý. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miso243, 18.12.2020 o 9:18

Reakcia na príspevok od Lysec, 18.12.2020 o 8:27 :
Nikdy som netajil, že som aj poľnohospodár (a zároveň aj poľovník). Moju realitu som myslím obšírne vysvetlil v inej diskusii v horizonte pár mesiacov. Mimochodom si sa jej zúčastnil - či si nespomínaš zámerne alebo z iných dôvodov neviem. Aj do tej som vstúpil preto, že názory tu prezentované podľa môjho názoru neorážali realitu a chcem uviesť aj pohľad z druhej strany. Inak je zaujímavé že sa oháňaš kompromisom, lebo v súvislosti s poľnohospodármi ho zjavne nepoznáš. Inak to rečenie o jednej lodi platí aj opačne. A preboha čo je to "ovčiarska loby". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 18.12.2020 o 8:27

Reakcia na príspevok od miso243, 17.12.2020 o 18:05 :
Úvodom : som lesník. To preto, aby si vedel s kým diskutuješ.Profesne zrejme patríš k poľno"hospodárom". Ak je to tak ,tak si to mal hned priznať. A prosím ťa : neschovávaj svoju nespokojnosť s tým ako poľno"hospodárov" vidím ja, za "spôsoby diskusie" na ochranárskych weboch. Zrejme si si nevšimol ,ale na VLKárkej stránke (inú nepoznám) už títo pseudoochranári podľa počtu hlasov ťahajú výrazne za kratší koniec. A dosť ich to frustruje ! A to určite nie je zásluha našej pasivity, ale ľudí ,ktorí tam idú kožou na trh a tie ich utopické nápady účinne kritizujú, a iní vyjadrujú svoju mienku aspoň hlasovaním...A ešte k tým ovčiarom: stret záujmov sa medzi charakternými ľudmi rieši cez zázračné slovíčko KOMPROMIS. Aký kompromis však pre nás poľovníkov predstavuje celoročná ochrana vlka , navyše za Judášske peniaze pre ovčiarsku lobby, ktorej hlavný predstaviteľ si nejako "nevšimol" , že sme na jednej lodi ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso243, 17.12.2020 o 18:05

Zjavne si to pochopil inak ako som to myslel. Narážam nato, že preberáš ich spôsoby diskusie. Respektíve to žiadna diskusia nie je. Je to spôsob , keď pravdu má len jeden a druhý podľa neho len žvatlajú blbosti. A samozrejme hneď na začiatku "diskusie" ich treba ociachovať ako vrahov , ničiteľov a znásilňovačov a ..... škoda reči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 17.12.2020 o 17:35

Reakcia na príspevok od miso243, 17.12.2020 o 13:55 :
Neviem .Mojou výhodou ,alebo (z tvojho pohľadu) nevýhodou (?) je, že si ako sedemdesiatnik ešte pamätám inú poľnú krajinu iné polia, iné poľnohospodárstvo ,iné stavy drobnej zveri...Pamätám si z iných diskusií , že si zrejme týmto smerom zainteresovaný , ergo ťažko žiadať od teba , aby si bol objektívny...Maximálne taký ako sa k tejto otázke staviaš. Akože k tzv.poľnohospodárom empatický a akože nestranný. Vôbec sa nečudujem, že túto "nestrannosť" prenášaš aj do odporúčania menej diskutovať na ochranárskych weboch.Lenže ,to je práve to , čo by oni chceli. Aby im do ich radikálne presadzovaných a popritom utopických debilín nikto nekafral a aby mohli potom tú nimi akože "objektívne " informovanú verejnosť (bohužiaľ hlavne deti a mladých ľudí) ťahať na svoju stranu. Potom sa čudujeme ,že každú blbinu vo forme petície im podpíše niekoľko desiatok tisíc ľudí a oni s tým aj veľmi úspešne operujú...Pasivita ešte nič nezachránila ...skôr pochovala ,a to nám poľovníkom v súčasnosti evidentne hrozí ...Ak si myslíš niečo iné prosím, v tom prípade ťa obdivujem .Si zrejme optimista .Len ,aby to nebolo trochu inak. A to tak, že aj ty by si mal byť v tejto otázke pesimista, lenže máš zlé ,alebo nedostatočné informácie ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso243, 17.12.2020 o 13:55

Reakcia na príspevok od Lysec, 17.12.2020 o 12:56 :
Chcelo by to asi menej diskutovať na ochranárskych weboch. Radikalizácia postojov je tam zjavne nákazlivá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Lysec, 17.12.2020 o 12:56

Reakcia na príspevok od miso243, 16.12.2020 o 19:18 :
No hlavne to žiadne poľnohospodárstvo nie je ! Je to predovšetkým len bezohľadné znásilňovanie a žmýkanie ,väčšinou cudzej pôdy a bezuzdné vraždenie voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ničenie ich biotopov v poľnej krajine ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 17.12.2020 o 12:50

Reakcia na príspevok od pavian, 16.12.2020 o 18:08 :
Poznajúc vierolomnosť a ignoraciu našich pseudoochranárov ,žiadal by som ešte navyše celoplošné poľovnícke tlmenie vlka...Musí mu byť jasné, že to čo mu ten Blbudaj sľúbil je dlhodobo neudržateľné a ,že je to len ten pekný spev keď vtáčka lapajú ...Voči tzv."principiálnosti" sa dá bojovať len tým istým spôsobom. Možno vyboxoval peniaze ,ale pochoval ovčiarstvo ako ekonomickú činnosť. Pri totálnej ochrane vlka budú teda ovčiari brať peniaze nie za produkty ,ale zato, že budú chovať pre vlka potravu.Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že oplôtky a psy budú len zámienkou pre nevyplácanie náhrad (nevhodné plemená, nevycvičené psy , malé oplôtky, nízke oplôtky, nefungujúce akumulátory, resp.akumulátory s nízkym napätím a pod.) Možno tiež uvažuje tak, že my ho budeme aj tak vo vlastnom záujme strieľať načierno. Žiaľ, aj to je cesta , ale nie pre každého... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off xwolf, 16.12.2020 o 19:22

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 15.12.2020 o 17:10 :
To je to, čo konštatujem, reálne to síce je, avšak prakticky nenaplniteľné zo zrejmých dôvodov. V dnešnej dobe to vidím absolútne skepticky, pretože poľnohospodári sú silná skupina, takže čo si tu zhrnul ako komplex procesov, ktoré by sa mali postupne realizovať, zostane iba a výlučne v teoretickej rovine - už len to narušenie veľkých súvislých parciel s monokultúrami. V praxi to naráža na (zrejme nielen momentálne) neprekonateľný odpor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso243, 16.12.2020 o 19:18

Páni uvedomte si ako vypadá slovenské poľnohospodárstvo. Po divokej privatiyácii a likvidácii spracovateľských kapacítza mečiara, modrej dobe osierania, prakticky zrušenia výskumu alezenia do ri.. zahraničným investorom, cez brutus korupčnú dobu smeru sa dostalo do doby snáď len amatérskej neschopnosti. Výborne sa darí podnikom financovaným zvonka (finančné skupiny, oligarchovia, politici a pod.), obstojne tým čo dokázali pumpnúť alebo aspoň čerpať z investičných eurofondov. Ostatný robia čo môžu a ekológia zoči voči prežitiu nemusí byť zrovna ich prvým problémom, čo im nedá spať. Tým čo som menoval, že sa darí, je zase u ri.. a záťažou. A vzhľadom na fakt, že politici nútený dať sa zvoliť každé 4 roky sa nebudú zaoberať potrebnými ale len "peknými" riešeniami, nevidím svetlo na konci tunela. Inak osobne si myslím, že ak sa náhrady za strhnuté zvieratá nezreálnia a neodbyrokratizujú, skončí to zase pri strychníne a železách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pavian, 16.12.2020 o 18:08

Ty ako chovateľ riešiaci svoje existenčné problémy, predávajúci mlieko lacnejšie ako vodu z potoka, by si sa ako k tomu postavil? (nehovorím už ale, že čo sľúbili, to aj splnia - ja si to osobne nemyslím) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 16.12.2020 o 11:56

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 16.12.2020 o 7:46 :
Asi mu nič zo stola nezmietnu... Dnes som v TV sledoval rozhovor s čelným predstaviteľom "Združenia chovateľov oviec a kôz na Slovensku" (ZCHOK). Hovoril že sa na druhom stretnutí s Blbudajom dohodli podľa svojich predstáv. Hlavne na tom, že cenu zvierat strhnutých vlkom a iné podmienky si bude diktovať "Združenie" ...Takže okrem toho; že sme v tom zostali sami to vyzerá tak; že ovce sa budú chovať a množiť pre vlka a dojiť budú asi bankovky a na trh s bryndzou, syrom a baraninou sa vysrať ...Takto sa nám naši chovatelia pekne vyfarbili ...Hlavné sú Euráče...Posledný kto by im to mohol stopnúť je možno minister financií. Lenže na pseudoochranárske koko.iny tento štát zrejme vždy peniaze má; ale napr.na zdravotníctve, školstve a iných postihnutých odvetviach sa šetrí...A petícia ? Každopádne je chvályhodné, že sa niekto usiluje o záchranu jednotne organizovaného poľovníctva. Ovšem nejako nám uniká , že SPK sa na nejakú petíciu konečne zmohla až vtedy keď jej samotnej ide o krk.Táto petícia je totiž zameraná na záchranu SPK a nie na riešenie otázok manažmentu veľkých šeliem, či na iné ťažiskové problémy slovenského poľovníctva.A ak sa SPK zachráni (cez povinné členstvo) tak sa obávam, že zase sa na skutočné problémy poľovníctva vykašle...Veľmi rád by som sa však mýlil !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off WolfHunter, 16.12.2020 o 7:46

Páni a čo sme čakali ked sme chceli vysvetlovať v časoch ked nam verejnost pohodlnela vymenila rozum za socialne siete načo rozmyšlat ked mozem laikovat zdielat kopirovat...na to je čas ale aby som to prezdielane videjko pochopil o čo ide tým zaklínačom emocii to už nie na to nie je čas...velmi dobre tu bolo poznamenane že v meste žijem na vidieku oddychujem ... dopadky hluk kadejake volnočasove aktivity ktore porušuju xy pravidiel ale šak čo všetko je všetkych...k tomu priratajme starších pánov vo funkciach ktorý stále tvrdia ze problem je od jedneho kopca po druhy ...internet je zlo email netreba ba poznam aj tvrdosijnych odporcov mobilov co chcete s takýmito jedincami ak potrebujete zmeny s ohladom na sucasne dianie?...dosli sme do bodu kedy je to katastrofa a trpi nou objekt nasho zaujmu zver a uplne sa vytraca myslienka za ktoru dnes lobujeme petíciou aby sme dokazali nas nevyhnutny prinos...som silne zvedavy ako dopadne ta vyhlaska...kedy šopka nema data verejnost chce nulovu kotu budaj si na truc nieco presadí a nasilu bude pretlacat katastrofu ktorej sa snazime predist...dali sme hlupakom privelke kridla...stavia sa v narodnych parkoch ktore su take len na papieri ideme chranit zachranene...skoda sa viac rozpisovat...na zaver naco su nam europske programy expertna skupina ked nakoniec bude po hlupakovi lebo on moze...lebo je minister vysumeny politik riadeni z uzadia totalne neodbornymi jedincami...prial by som si v novom roku aby nasa peticia pohla so svedomim komptentnych vo vlade a tu vyhlasku mu zmietnu zo stola a bude to prvy krok k tomu aby zacali problemy riesit dotknuty na zaklade faktov nie emocnych zachvatov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Stagstalker, 15.12.2020 o 17:10

Reakcia na príspevok od xwolf, 15.12.2020 o 13:26 :
Len bohužiaľ nie preto, že by dané "vízie" boli nereálne a nesplniteľné, ale skôr preto, že vyžadujú čas, dôsledky sa dostavia rádovo až v niekoľkých rokoch, sú finančne značne náročnejšie a vyžadujú oveľa viac úprav a zmien ako len samotná úprava zákona o poľovníctve a zvýšenie odstrelu, ktorý sa považuje za univerzálne riešenie problémov (sranda, že zvýšenie odstrelu vlkov podľa názoru niektorých nebude riešiť tlak na predáciu hospodárskych zvierat, hoci uznávam, áno, 50 je príliš málo, aby sa to v praxi vôbec prejavilo, keďže ide asi o 1/4 prírastku....). A krajina má aktuálne iné problémy, tak eko témy, ktoré sa nedajú emociálne využiť (viď odstrel vlka či medveďa), vyžadujú odborný prístup a interdisciplinárny konsenzus jednoducho "vyšumia" lebo aj verejnosť ich proste nevníma. A potom tu máme aj určitý odpor ostatných skupín, pre ktoré by takéto zmeny znamenali nové povinnosti a zvýšené náklady. Veď lepšie sa mi obrába a žne parcela o 70-100 ha jednej plodiny ako taká istá výmera, na ktorej budú 3-4 druhy plodín rôznej výšky, kombajnu budú "zavadzať" vetrolamy a remízky, bude treba na nej obhospodarovať aj nejaké to napájadlo a naviac ešte poľovníkom obžínať pásy v plodine tak, aby dokázali loviť. Nuž tak potom preniesť bremeno na zver, poľovníkov, ktorí nepýtajú plat ani náhrady za povinnosť loviť viac a ešte si to celé aj sami platia naozaj znie ako jednoduchšie, bezkonfliktné, skoro beznákladové riešenie...:) Ale to, že je krátkodobé, neodstraňujúce príčiny a v konečnom dôsledku proti krajine aj samotnému poľovníctvu (zníženie úžitku z diviny prudkým zníženým stavov, degradácia genofondu zveri, rozbitie sociálnych štruktúr, o etike nehovoriac), by malo byť cieľom pripomienkovania pripravovaného zákona o poľovníctve. Lebo diskusia nemôže byť vedená v štýle "trofejománia musí skončiť", "poľovníci lovia málo", hoc čísla hovoria opak, ale tak ako pri vlkovi musia byť na stole všetky pre a proti, aby aj osoby laické, ktoré však budú mať na konečnú podobu zákona vplyv vedeli, že poľovníctvo je zložitý súhrn vzťahov a odborná činnosť, nie streľba do zveri kvôli trofeji. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off xwolf, 15.12.2020 o 13:26

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 13.12.2020 o 22:16 :
Je to síce pekné, ale žiaľ, prax je iná, skoro by sa dalo povedať, že presne opačná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off m98, 15.12.2020 o 12:11

K 14.12.ulovených 24 kusov. BB +2,Zi+2,Po+2 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off WolfHunter, 14.12.2020 o 8:39

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 13.12.2020 o 22:16 :
uplne sa stotžnujem s príspevkom ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 13.12.2020 o 22:16

Reakcia na príspevok od xwolf, 13.12.2020 o 15:09 :
Nuž podľa môjho názoru je problém v tom, že tieto veci sa neriešia multisektorovo a koncepčne, ale väčšinou sa odstraňujú dôsledky, nie samotná príčina. Napríklad je počuť ako sa pripravuje nový zákon o poľovníctve s cieľom znížiť "enormné" škody zverou a jej premnoženie. Podľa mňa, pokiaľ si vytýčim cieľ znížiť premnoženie a škody zverou, tak by tomu mala predchádzať podrobná analýza, ktorou si zodpoviem aspoň základné otázky. Kde sú škody najčastejšie? Aká je koncentrácia zveri v týchto oblastiach? Aká zver ju spôsobuje? Sú to škody sezónne spôsobené migráciou alebo kmeňovými stavmi zveri? Aké sú podmienky jej lovu v oblastiach kde spôsobuje škody? Aké opatrenia sú robené zo strany obhospodarovateľov pôdy? Aké stimuly poskytuje štát, aby tento problém riešil? A podľa toho upravím a nastavím celé spektrum zákonov a vzťahov, ktoré sa v tejto problematike prelínajú. Upraviť samotný zákon o poľovníctve nestačí. Áno, dobre sa o tom rozpráva, veď zodpovednosť sa prenesie na užívateľov poľovných revírov v podobe vysokého odstrelu bez predchádzajúcich analýz dopadov a následných dôsledkov. Prvé následky už cítime, v oblastiach odkiaľ zver migruje už prakticky nie je, v oblastiach kde sa koncentruje sú škody stále. Ale budeme to tlačiť cez odstrel, veď štát to dokopy nebude stáť nič, bude to na pleciach ľudí, ktorí to budú robiť v rámci hobby, ktorí si toto hobby sami aj financujú a znášajú komplet všetky náklady. Zver je tu až pomaly terciálna. Etiku, ktorá s touto podľa mňa pomaly genocídou, ktorá sa deje, kedy sa niektorá zver loví celoročne, vysoká pomaly od júna, ani nejdem rozvádzať. Ale to, že mám pocit, že nikto zver neberie ako zdroj potravinovej sebestačnosti mi celkom hlava neberie. Oveľa viac nás tu trápi 50 ulovených vlkov, ktoré je snaha skrz na skrz chrániť, hoc nikto nepovedal do akého počtu a dokedy. Koľko ich bude dosť? 1500? 5000? Budeme čakať či sa aglomerizovanej krajine, kde okrem prirodzenej potravy ma vlk potravy aj kopu inej, a to aj v podobe hospodárskych zvierat, naskočí samoregulácia dravcov ako v Yellowstone alebo ako ju očakávajú niektorí ochranári? Či počkáme kým to bude ako s medveďom a zvalíme to na nezamknuté odpadkové koše, ktoré sa nezamykali nikdy, ale až v 21. storočí ich objavil medveď a to rovno v intraviláne obcí? Alebo divú zver necháme dravcom a vlkovi, lebo "to je príroda?", ale jej lov a užívanie ľuďmi je zlé, nehumánne? Človek nie je súčasťou prírody? Pre niektorých asi nie, vnímajú ho ako parazita a namiesto hľadania súžitia tak, aby všetky celky ako tak ladili, chceme strikne oddeľovať to čo je "prírodné" a to čo "robí človek", hoc na vidieku tieto dva faktory nikdy zásadne nekolidovali, skôr naopak, okolitá príroda ľudí na dedinách odjakživa živila. Preto podľa mňa pokiaľ chceme niečo meniť treba spraviť aj opatrenia, ku ktorým prispeje každá strana svojím ústupkom a štát má byť regulátorom, ktorý pomôže túto stratu aspoň čiastočne kompenzovať. Poľnohospodári by mali prispieť menšími výmerami, väčšou pestrosťou plodín, účelovým vytváraním podmienok pre život v poli ako aj pre úspešný lov. Na dekoncentráciu zveri aplikovať oživenie obrábania pôdy v oblastiach, odkiaľ zver migruje za potravou preč. Zvýšené náklady a náročnosť má vhodným spôsobom kompenzovať štát. Poľovníci majiteľom pôdy platia, svojou činnosťou chránia aj ich majetok a to za svoje náklady. Štát ma podporiť predaj diviny (čo sa už čiastočne deje), pozerať sa na zver ako súčasť potravinovej sebestačnosti, kde prím ma hrať trvalá udržateľnosť a stabilné kmeňové stavy, ktoré sa dajú cestou spolupráce s poľnohospodármi normálne menežovať tak, aby nespôsobovala neprimerané škody. Potom sú tú chovatelia, obhospodarovatelia. Tých treba stimulovať tak, aby trh rástol a nie, aby bojovali s vlastnou bezmocnosťou, keď popri vlastných problémoch musia počúvať ako za straty na ovciach môžu vlastne oni, lebo nemajú elektriku kolom dokola a nechovajú xy psov, ktoré vážia ako dospelý človek. Áno, v minulosti si bača stádo chránil, ale už sa asi zabudlo že okrem psov a kriku tu boli železá, jamy, otravy, hrubý brok a zástrelné pre lesníkov a poľovníkov za šelmy. A prežili aj šelmy, aj ovce. Aktuálne to bez elektriky asi nejde... Potom je tu verejnosť, ktorá by tiež mala akceptovať určité procesy v krajine a prijať obmedzenia, napríklad v podobe obmedzenia svojich voľnočasových aktivít tak, aby nenarúšali činnosť iných. Na turistiku majú slúžiť turistické chodníky, cyklotrasy a určené aktivity, pobyt v prírode môže byť aj v blízkosti obce, nie hocikde kde mi padne zrak. Obmedziť množstvo zbieraných plodov a húb ako to funguje v zahraničí, nie, že niektorí idú prevrátiť horu a každú mladinu. Štvorkolky, motorky atď, ok, ale v miestach nato určených, nie v hore či prírode. Pochopiť, že krajina sa nedelí na mesto (kde žijem a robím) a obce, prírodu (kde idem oddychovať ako uznám za vhodné), ale že aj na tej dedine žijú a robia ľudia a víkendové neregulované nájazdy mešťanov v štýle "čo je v prírode, to je štátne" ich 2x netešia. Až nastavením pravidiel vo viacerých oblastiach, ktoré sa prelínajú môžeme niečo dosiahnuť, ale to je beh na dlhé trate. A bohužiaľ na zmeny sú často len 4 roky a tí ďalší majú inú predstavu. Lebo na konci bude vždy zisk a záujem najsilnejšej skupiny. Bez ohľadu ako myšlienkovo vzletne a ekologicky chcú niektorí ľudia znieť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 32

off Lysec, 13.12.2020 o 18:36

Reakcia na príspevok od xwolf, 13.12.2020 o 15:09 :
Plný súhlas ! Najlepšie to je vidieť na tom, ako pán minister Mičovský zrazu prestal hovoriť o ekologizácii poľnohospodárstva. Postkomunistickí agrobaróni majú zrejme veľmi tvrdé lakte a dlhé páky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 13.12.2020 o 18:33

Reakcia na príspevok od marekeram, 12.12.2020 o 14:13 :
Veď práve ! Miestne pomery sa nedajú zovšeobecňovať na celé Slovensko... Lenže práve to sa doteraz dialo , ovšem v opačnom slova zmysle ! Lokálne koncentrácie zveri sa popisovali ako celoplošné premnoženie, nasledovali vysoké plány lovu - a dnes tu máme celkom bežne stav, že ani vlk sa nemá čoho nažrať ,lebo jelenia (a aj diviačia) zver sa zrazu z celých veľkých oblastí vytratila ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off xwolf, 13.12.2020 o 15:09

Reakcia na príspevok od Stagstalker, 10.12.2020 o 22:27 :
Stagstalker... a kto by mal tieto románové a miestami až romantické predstavy o principiálnych zmenách v agrosektore naplniť? Lebo obsah tvojich riadkov je síce známy, ale realizácia v nedohľadne. Ani keď existovalo politické zázemie a veľká politická páka na takéto zmeny, tak sa neudialo ani ťuk. Ani v poľovníctve, ani v poľnohospodárstve. V súčasnej situácii to nevyzerá ako splniteľné už ani v teoretickej rovine... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 13.12.2020 o 7:32

Reakcia na príspevok od marekeram, 12.12.2020 o 14:13 :
pred 2 mi rokmi sme u nás mali 100 ks rudle holej teraz je problém vôbec holú najsť, zato vlkov a hlavne medvedov je nadstav a to sa musí niekde odzrkadliť ,jelienčatá pri jeleniciach sa akosi vytratili a najvetšie škody na družstevných kukuriciach robia medvede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Jager68, 12.12.2020 o 21:46

Reakcia na príspevok od lanus, 12.12.2020 o 18:29 :
Budu sa domahat aj,ked sa plan splni... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 12.12.2020 o 18:29

marekeram - To video je staré 2,75 roka ; teraz je už iný stav ! Treba si počkať na ročnú bilanciu odstrelu ; agrobaróni sa budú domáhať vyplatenia škôd spôsobených zverou (ktorú sami dochovali) za nesplnenie plánu odstrelu !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off marekeram, 12.12.2020 o 14:13

Páni, ako tak čítam tie príspevky o početnosti jelenej či diviačej zveri, miestne pomery sa nedajú zovšeobecňovať na celé Slovensko. V každom revíri či lokalite to môže byť diametrálne odlišné. Napríklad v okolí Handlovej sa jeleň už pomaly považuje za škodnú zver, toľko ich tam je. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 11.12.2020 o 8:14

Reakcia na príspevok od Lysec, 10.12.2020 o 20:47 :
JA viem...preto som tam daval uvodzovky a smajliky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 10.12.2020 o 22:27

Reakcia na príspevok od Lysec, 10.12.2020 o 20:39 :
Absencia jelienčať je citeľná vo väčšine revírov kde je prebytok medveďa, je to citeľné a pozorovateľné, holt medveď nie je hlúpy tvor a naučil sa, kedy sú v prírode hody. Potom je tu druhý negatívny faktor a to je podľa mňa nekoncepčné, plošné navyšovanie plánov lovu bez zohľadnenia špecifík konkrétneho revíru. Bez rešpektovania kmeňových stavov, pomeru pohlaví, sezónnej migrácie zveri v tej konkrétnej oblasti a podobne. Dnes bohužiaľ možno pozorovať pomer odstrelu holej 1:2 až 1:3 oproti jeleňom, čoho dôsledkom už posledných pár rokov pozorujem čriedy o 10-15 ks mladých jeleňov bez kúska holej, počas poslednej ruje bol problém vidieť jelenicu, nieto ucelenú čriedu a jelienča mala každá tretia. A taká bola aj ruja, jedna z najslabších za posledné roky. Zvyšujúcim sa poľovníckym tlakom pri plnení plánov sa veľmi prudko a citeľne zmenili aj návyky zveri. Bavíme sa v rokoch, nie dekádach. 4-5 rokov dozadu bolo počas júla-augusta resp. začiatkom jari absolútne bežné vidieť za ranného svitania pasúcu sa zver a to až do plného svetla. Rovnako aj večerná paša začínala za relatívne dobrej viditeľnosti. Aktuálne vysoká vychádza za neskorej tmy a zachádza pred svitaním, je veľmi obtiažne ju uloviť v podmienkach ako pár rokov dozadu. Tento rok je "rok bukvice" a poznať to ešte výraznejšie. Diviaky v horských oblastiach prakticky vymizli, nebyť fotopascí, človek by aj zabudol ako vyzerá :) Zákon o poľovníctve čo sa týka riešenia "neúmerného premnoženia" zveri príde podľa mňa po funuse. Dojem resp. fikcia premnoženia vzniká z dôvodov koncetrácie zveri na poliach s vhodnými plodinami v podhorských oblastiach často v blízkosti cestných komunikácií, kde premigruje a koncentruje sa z mnohých revírov, naviac zver účelovo začala vyhľadávať práve blízkosť ciest, pretože cesty z dôvodu nemožnosti lovu či neprítomnosti predátorov znamenajú bezpečie. V takýchto revíroch s nakoncentrovanou danou zverou narábajú ako s kmeňovým stavom, sú v nich nastavené niekoľko 100ks odstredy a do pôvodných oblastí sa vracia na jar len torzo, aj to zväčša samčej zveri. Riešenie? Písal som to tu už viac krát a nielen ja. Chceme byť humánni, žiť v symbióze s krajinou, teraz je to in. Tak by bolo vhodné neriešiť škody len odstrelom, neprenášať povinnosti na poľovníkov a zver, ale spraviť pre krajinu a v konečnom dôsledku aj pre zver opatrenia, ktorých dôsledkom bude dekoncentrácia zveri so snahou o jej pomerné počty na širšom území a zníženie migrácie za potravou. Dekoncentrácia zveri=dekoncentrácia škôd ňou spôsobených. Docieliť sa to dá zmenšením výmer plodín atraktívnych pre zver, obrábaním pôdy vedenej ako orná v mnohých obciach aj v horských oblastiach, ktorá je v reáli využívaná ako TPP. Obnovou lúk, pasienkov. Krajinotvorbou remízok, napájadiel, kompenzačnou podporou poľnohospodárov hospodáriacich nie spôsobom minimalizácie nákladov a maximalizácie zisku, ale spôsobom, kde spôsob hospodárenie sekundárne pomáha drobnej zveri, hmyzu. Tým čo budú siať tak, aby sa dalo aj loviť a tým pole chrániť. Podporiť ľudí na vidieku, ktorí tam tvoria hodnoty a produkujú, čím viac v súlade s prírodou, tým lepšie. Namiesto toho počúvam o oplôtkoch, psoch čiže ďalších faktoroch vplývajúcich na migráciu zveri, jej stres, ale aj celkový ráz krajiny. Odlakávacie políčka pre zver tvoriť všade kde sa dá. Je to oveľa rozumnejšia alternatíva ako silné vnadenie, hoc vnadisko je podľa mňa najlepší možný spôsob selektívneho lovu diviakov. Proste hlavne tvoriť a rozhodovať koncepčne. Ja osobne som pesimista, zmena hospodárenia týmto spôsobom musí aspoň zo začiatku znížiť výnos a zvýšiť náklady. A benefitom sú "len" možno lepšie podmienky pre krajinu a zver. Z dlhodobého hľadiska by však na tom profitovali všetci, avšak keď vidím ako sa dokáže krajina "zaseknúť" na odlove 50 vlkov či spôsobe riešenia synantropných medveďov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

off Lysec, 10.12.2020 o 20:47

Reakcia na príspevok od Jager68, 10.12.2020 o 10:34 :
Čo je pravda to neodškriepiš .Maďarskí lesníci to robia dobre a nám ich prichodí len obdivovať. Na tom nič nezmení ani moja (bývalá) profesionalita a ani moja národná hrdosť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 10.12.2020 o 20:39

Reakcia na príspevok od Huskyman, 10.12.2020 o 17:57 :
Ja s Wolfhunterom súhlasím .U nás sa však už pár rokov enormný nárast medveďa prejavuje malým zastúpením a tento rok takmer úplnou absenciou jelienčat. Myslím si , že niekoľko mackov "špecialistov" ich zbiera v období keď ich matky ešte odkladajú (máj,jún,júl).Vplyv vlka v súčasnosti pozorujeme hlavne ako masový exodus jelenej (hlavne holej) zveri zo SZ časti Veľkej Fatry na juh Turca ,tiež do do Lúč.M.Fatry, Žiaru ba až na Hornú Nitru, kde sú už pár rokov pozorované veľké koncentrácie ,hlavne holej zveri.V revíroch od Ľubochne až po Gäder (7 revírov) je plán lovu jelenej zveri k dnešnému dňu splnený len na nejakých 15-20 % !A aj po diviakoch ako by sa zľahla zem .V cca 10.000 ha veľkej Ľubochni vlani neulovili ani jedného ! .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off WolfHunter, 10.12.2020 o 18:10

Reakcia na príspevok od Huskyman, 10.12.2020 o 17:57 :
Omyl pri vysokej tá sa u vlka drží pravidlá viac oči viac vidí viac uši viac počuje a je verná svojim stanovištiach aj keď ju vlk potlačí vracia sa aspoň v horských terénoch to tak je...poslednú dobu si všímam že vlk u nás odcerpava prírastky jeliencata a prasatá ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Huskyman, 10.12.2020 o 17:57

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 10.12.2020 o 16:42 :
Súhlas až na to že vlk práveže zabraňuje zgrupovaniu zveri na jednom mieste, udržiava ich v pohybe. Narušuje stereotyp ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 10.12.2020 o 17:37

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 10.12.2020 o 16:42 :
super Mikuláš ,len tieto príspevky treba dávať verejne na FB, pretože tu sa to moc medzi lodí nedostane ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off WolfHunter, 10.12.2020 o 16:42

Reakcia na príspevok od penaj, 10.12.2020 o 11:48 :
zgrupovanie sa zveri pred vlkom znamena vnutrodruhovy stres jeho nasledkom je ohryz lupanie a zdrziavanie sa vo velkom pocte na miestach kde dokaze byt pohromou...otvorene polia plochy kde sa vlk neodvazi zase sme pri skodach...co sa tyka efektivity plnenia planov... zv er je nielen ostrazitejsia ale stava sa nočnou hlavne diviaci co sa neda pripisovat iba vlkovi ale aj vyrusovaniu ludmi v casoch kovidu rekreantami kedy intenzita a koncentracia je priam sialena niekde to vyzera ako v obchodnych centrach a to su prave ty chraniči a ochrancovia ktory si myslia ze ked vojdu do lesa hned mu rozumeju...ty ktory vidia nechapu preto je hned trnom v oku ludska cinnost s lesom spojena starocia lenze videli sme panelovu diskusiu spred par dni na ekotopfilm tzv vlčí údel?...čo chceme eu odsuhlasi postum v ramci programy starostlivosti o vlka ale Budajovi to nestaci tomu ministrovy ktory bude utocit a vyhrazat sa vyhlaskou tomu ktory ten program nevidel o zologii a etologii vlka nema ani paru rovnako ako o problematike ale je minister a ked chce aj jednotna politika eu ide bokom ta bola dobra len ked obmedzovala a zakazovala to sa im pacilo...vysvetli mi niekto preco do dnes nikto nepostval NAKA na slavnu šopku ktora prehajdakala miliony eur na monitoring aby ziskala cisla tie cisla ktore ucelovo zatajuje a neposkytne ich ako pri poslednom sedeni kotovacej komisie ... prečo asi lebo vlkov je dost lovi sa dnes mimo hlavnych uzemi vyskytu logicky tam kde sa rozsiruje a predsa len rozsiril svoj vyskyt o 42ˇ% idu dokazovat dokazane?...vsimili ste si ako sa Lukač spotil ked sa pán Tomčík spytal na financie žeby ludom pomaly dochadzalo že ich nezivi ochrana ale problemy ktore vytvara tento samozvany nikto čo dokazal akurat parazitovat na systeme...preco sa vsetko reformuje okrem slavneho zakona o ochrane prirody ktory sa po 20 rokoch ukazuje slon v porcelane miesto toho tu mame xy zoskupeni a mimovladok ktore ziju len pre krik ktory robia lebo pevne dufam ze peticia polovnictvo ma zmysel dosiahne aspo 200 000 podpisov a konecne sa zavru usta tym ktory sa tvaria ako cele slovensko...medved nech je odstrasujuci priklad toho ako dopadne ked sa za rozhodovaci stol prizve kadejaky politik alebo aktivista dostanme na tuto uroven aj vlka a potom nejake zamery v reviri chovatelske ciele ba priam len racionalne obhospodarovanie na to mozme zabudnut... mame odbornikov TUZVO ludi ktorých sa to bytostne týka ale my si do relacie prizveme čecha ...tragickejsie to asi uz nemoze byt ...pán bude poucovat na cudzom piesku a pritom za dverami doma uz problem maju a to tak volali po navrate vlka ty ktory nevedia kolko je dva a dva... vlk do prírody patrí nevyhynul ked ho likvidoval kazdy prečo by mal dnes ked sa urcili podmienky absurdne sprisnene so zaangažovaním celeho aparatu...smutne je to ze kym sa hasterime koli druhu ktory takuto pozornost nepotrebuje pod nosom nam miznu tvory ktore aktivistom do kasičky bubaky neprinesu maju vsak historicku hodnotu a ekosystemu budu nenavratne chybat ...budaj je príklad toho kam az su ochotny zajst jedinci ktorý nepochopili ze hovno vylozene na policu nikdy nebude tortou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off penaj, 10.12.2020 o 11:48

Áno, ale núti ju zhromažďovať sa vo veľkých počtoch na oziminách celodenné, lebo iba tam sa cíti bezpečne. Migruje na miesta kde jej nehrozí nebezpečenstvo viď príklad migranti.Zver má tiež Filipa.A postupne v lesoch ostanú iba hladný vlci s náčelníkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off goret, 10.12.2020 o 11:30

Reakcia na príspevok od Jager68, 10.12.2020 o 10:34 :
prosím ťa nedráždi :) faktom je, že viac šeliem síce spotrebuje viac jeleniny, ale zároveň núti jeleniu zver byť ostražitejšou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 10.12.2020 o 10:34

Reakcia na príspevok od Lysec, 1.12.2020 o 19:05 :
Neexistuje,ze nemate jeleniu zver. Ved je neumerne ,,premnožená".Neplnite plan?.Nie ste aktivni a dosledni..-).Nedokažete odlovit? Potom je vas malo a preto sa do noveho zakona ma dostat bod o pocte clenov co vraj musi mat PZ a PS podla vymery reviru.Som zvedavý aka dalsia kktina sa tam este objaví. Uz sa prejavilo navysovanie planov od stola a ,,udatny" boj mnohych PZ (az na vynimky) s jelenou zverou. Ako mozes ty profesional hrdy Slovak vychvalovat madarske statne lesy? Tam to predsa nemoze fungovat. Ved ani Poľanu nemaju,,.-)..Kamarat ma pekny revir..objavili sa mu vlky..nadseny bol. Kochal sa. Ale uz nejako prestavaju chodit platiaci hostia..jelene sa vytratili za 2-3 roky.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 10.12.2020 o 9:08

Reakcia na príspevok od Lysec, 1.12.2020 o 19:05 :
máš pravdu, práve preto u nás nie je štatistika v móde lebo ukazuje pravdu, u nás prevládajú nápady hlupákov ktorý nepochybujú o svojej pravde ... no a štátne lesy, tie to už ako štátne majú žiaľ zrátané, dnešní vrcholní predstavitelia štátu sú síce milionári ale treba zabezpečiť udržiavanie bohatstva aj pre vnúčatá, preto budú štátne podniky sprivatizované v tretej "najspravodlivejšej" vlne ... žiaľ pri štátnych lesoch to nezostane, karavána už v tichosti vyrazila ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

zobrazené 161-200 z 2332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM