Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Spoločná poľovačka aj na inú raticovú zver? - diskusia

autor: off lupty
pridané: 12.3.2013 16:02

K tomuto som sa dopátral pri čítaní uznesenia výboru NRSR pre pôdohosp. a živ. prostredie, k novele zákona o poľovníctve :



(5) Na spoločnej poľovačke možno loviť malú zver a diviačiu zver, podľa pokynov vedúceho spoločnej poľovačky tiež netrofejovú raticovú zver podľa plánu chovu a lovu, inú zver podľa § 56 ods. 1 a zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu.“.“.



Ide o doplnenie pojmu, ktorý umožňuje regulovanie premnožených druhov zveri v poľovných revíroch a eliminovanie škôd.



Ak som tomu dobre pochopil tak budeme môcť na spoloč. poľovačke na pokyn vedúceho poľovačky poľovať aj na netrofejovú raticovú zver? Čo vy na to? Je to plus alebo mínus pre naše poľovníctvo?


počet zobrazení: 31 598
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 10.1.2014 o 12:59

Za premnoženie diviačej podľa môjho názoru môže najmä nesprávna sociálna (veková a sexuálna) štruktúra jej lovu- čiže práve nesprávna, resp. 0 selekcia (a to najmä neselektívny odlov bachýň (je rozdiel streliť bachyňu-lanštiačku a rozdiel streliť starú, 4-5 ročnú bachyňu), kancov, málo intenzívne strieľanie prírastku a lanštiakov, prekrmovanie na vnadiskách a podobne). Ďalej je problémom rozšírenie monokultúr rôznych plodín (čo ma devastačné dopady aj na drobnú zver), najmä kukuríc, kde sa diviaky zdržujú v bezpečí takmer celoročne a v neposlednom rade aj miernejšie zimy (nižší úhyn, tiež aj to, že niektoré bachyne majú vrh aj 2x do roka, dostatok bukvy a žaľuďa). Diviaka veľa poľovníkov vníma ako kus mäsa s raticami, aký výjde takého strelia, potom sú tu veci súvisiace s lovom na spoločných poľovačkách atď...Čo sa týka lovu holej na SP, mne príde etickejšie a zodpovednejšie streliť holú za svetla, v stoji "pohnutú" honcami, ktorí su navyše 2 doliny vzadu (neraz sa mi stalo, že mi pri posliedke prišla zver lebo ju pohol hubár, turista atď) ako diviaka naverímboha v behu prenasledovaného psami. A vôbec mi nevadí, že je to na SP, ja osobne v tom nevidím problém, po bežiacej zveri predsa nestrieľam. Všetko je to ale o ľudoch, žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí. Netreba si zakrývať oči a moralizovať, stačí len nadhodiť tému svietenie pri love, ktoré krásne napovie aký asi veľký "strašiak" zákon pre niektorých je.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-212 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Hunter243, 12.3.2013 o 19:34

Zdravím, zlegalizuje sa len to, čo sa už robilo... Predsa nemôže nastať taká situácia, že "pán poslanec" stojí na spoločnej poľovačke na diviakov, nedarí sa mu a ostatná zver si chodí "beztrestne" okolo neho, tak teraz "pripaží" všetko, čo sa okolo neho pohne, ak však trafí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 12.3.2013 o 19:27

tak "organizovaná čekaná " dorazila aj na Slovensko :-(((. Osobne mi to je proti srsti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 19:24

aký príklad by nebol pritiahnutý za vlasy? znovu si pozri, čo si o tom myslím, aj dôvody. a ku tomu ešte: budú to robiť aj tam, kde majú pár kusov v pláne lovu. to vieš tiež. teda prečo mám škodiť chovu, či len preto, že niekde sú zmrdi a budeme im uhýbať a dokonca legalizovať? a prečo by sme nemohli poľovať aj so samopalom? veď niektorí tak poľujú... a kladením otráv a železných zubatých klepcov ... buď mám nejakú povinnosť chovať, alebo nie... dokopy to nejde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 12.3.2013 o 19:11

Apple, priklad co uvadzas je pritiahnuty za vlasy. Kludne ma kamenujte, niesom ani pre ani proti. Poukazujem na to, ze sa tu polovalo ako sa nemalo a privierali sa nad tym oci a plnil sa plan lovu. Je lepsie robit to nelegalne alebo nelegalne sa pytam? Nejdem sa zaoberat selekciou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 18:48

jaro, nič v zlom, ale čo keby sme povolili aj jazdu na červenú? veď to aj tak niektorí tak robia.... a vždy to bude o nenažranosti a nie o hospodároch, ktorým zákon berie akú-takú istotu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 12.3.2013 o 18:37

Spring... Bude to na hospodarovi a veducom spolocnej polovacky co povoli lovit. Nikde nieje napisane, ze sa musi na spolocnej lovit ine ako diviacia a drava. Vzdy to bude o ludoch. Avsak z hladiska dodrzovania zakona mi toto pride rozumnejsie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 12.3.2013 o 18:28

ano stopinko, zlegalizovalo sa to co sa niekde robilo, ale doteraz aspon nejaku zabranu mali, teraz sa to bude robit vo velkom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stopinko, 12.3.2013 o 18:14

Akurat sa zlegalizovalo to co sa v niektorych spolkoch a zdruzeniech robilo ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 12.3.2013 o 17:55

amen tma...a o to horsie v dnesnej dobe, ked je cim dalej tym viacej strelcov a menej polovnikov...co pobezi na to sa bude buchat podla vzorca velky kaliber predsa aj huste prestreli :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 12.3.2013 o 17:35

po spolocnych polovackach nam po reviri pobieha plno zmrzacenych diviakov, tak preco by sa ku nim nemohli pridat aj jelenice ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 12.3.2013 o 17:24

Podla mna mínus a to velké o selekcii je sa aj škoda baviť..načo potom je selektívny odstrel u trofejovej ked u netrofejovej sa to takto dokašle... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 16:28

áno, je to v novele, do niekoľkých dní sa to stane skutočnosťou. osobne sa mi to hnusí, no SPK ako spolutvorca zákona to podporuje, takže asi to je treba, rozstrieľaných kusov v behu nikdy nie je dosť, a mäsa asi tiež nie. načo by sme snažili selektovať podľa veku jelenej a srnčej samičej zveri, to nie je dôležité.... hlušiť treba v zmysle najlepšieho zákona, ktorý nám závidí celá európa! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-212 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM