Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Spoločná poľovačka aj na inú raticovú zver? - diskusia

autor: off lupty
pridané: 12.3.2013 16:02

K tomuto som sa dopátral pri čítaní uznesenia výboru NRSR pre pôdohosp. a živ. prostredie, k novele zákona o poľovníctve :



(5) Na spoločnej poľovačke možno loviť malú zver a diviačiu zver, podľa pokynov vedúceho spoločnej poľovačky tiež netrofejovú raticovú zver podľa plánu chovu a lovu, inú zver podľa § 56 ods. 1 a zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu.“.“.



Ide o doplnenie pojmu, ktorý umožňuje regulovanie premnožených druhov zveri v poľovných revíroch a eliminovanie škôd.



Ak som tomu dobre pochopil tak budeme môcť na spoloč. poľovačke na pokyn vedúceho poľovačky poľovať aj na netrofejovú raticovú zver? Čo vy na to? Je to plus alebo mínus pre naše poľovníctvo?


počet zobrazení: 31 651
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 10.1.2014 o 12:59

Za premnoženie diviačej podľa môjho názoru môže najmä nesprávna sociálna (veková a sexuálna) štruktúra jej lovu- čiže práve nesprávna, resp. 0 selekcia (a to najmä neselektívny odlov bachýň (je rozdiel streliť bachyňu-lanštiačku a rozdiel streliť starú, 4-5 ročnú bachyňu), kancov, málo intenzívne strieľanie prírastku a lanštiakov, prekrmovanie na vnadiskách a podobne). Ďalej je problémom rozšírenie monokultúr rôznych plodín (čo ma devastačné dopady aj na drobnú zver), najmä kukuríc, kde sa diviaky zdržujú v bezpečí takmer celoročne a v neposlednom rade aj miernejšie zimy (nižší úhyn, tiež aj to, že niektoré bachyne majú vrh aj 2x do roka, dostatok bukvy a žaľuďa). Diviaka veľa poľovníkov vníma ako kus mäsa s raticami, aký výjde takého strelia, potom sú tu veci súvisiace s lovom na spoločných poľovačkách atď...Čo sa týka lovu holej na SP, mne príde etickejšie a zodpovednejšie streliť holú za svetla, v stoji "pohnutú" honcami, ktorí su navyše 2 doliny vzadu (neraz sa mi stalo, že mi pri posliedke prišla zver lebo ju pohol hubár, turista atď) ako diviaka naverímboha v behu prenasledovaného psami. A vôbec mi nevadí, že je to na SP, ja osobne v tom nevidím problém, po bežiacej zveri predsa nestrieľam. Všetko je to ale o ľudoch, žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí. Netreba si zakrývať oči a moralizovať, stačí len nadhodiť tému svietenie pri love, ktoré krásne napovie aký asi veľký "strašiak" zákon pre niektorých je.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 13.3.2013 o 11:13

ty chceš, aby som si v mojom veku niečo pamätal???? :D .. ale nespomínam si pravdu povediac. myslím, že mnohí ovládame real, tak vieme, o čom hovoríme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 13.3.2013 o 11:08

a kolik na Slovensku dědku :D to není o společných ale o podmínkách tak nemíchej hrušky s jabkama byl jsi někdy na naháňce se slíděním abys věděl jak to funguje ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.3.2013 o 11:05

leon, povedz, koľko zlatých jeleňov sa v čechách strelí do roka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 13.3.2013 o 10:53

tak nesmíte dělat zaječí vytloukačky ale naháňky se slíděním ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 13.3.2013 o 10:50

leon, veď práve to čo si pomenoval je najväčším zlom, na spoločných poľovačkách sa budú hnať čriedy jelenej a muflónej zveri a tu pôjde selektívny odstrel, (zdravotný stav, vek a posúdenie vodiacich jeleníc) úplne bokom, to bude len bub, bum, bum .... (bol som na poľovačkách kde pred diviakmi prebiehalo cez strelcov 30-50 aj viac ks jelenej) a možno sa bude niečo trafené "omylom" zbierať až na druhý deň, je to sprostosť, len dúfam že to v parlamente neprejde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lupty, 13.3.2013 o 10:21

Apple úplný súhlas palec hore !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 13.3.2013 o 10:20

jen tak mimo v čr se může lovit na společných veškerá sprákatá kromě srnčího pouze je věkové omezení a pak jsou ještě vyjímky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 13.3.2013 o 10:19

negatív spojených s lovom holej sa tu spomenulo dosť a oprávnene, pridám ďaľšie: 1;veľká črieda holej si to prešpacíruje popred líniu strelcov v ideálnej vzdialenosti a každý si vystrelí, razom máme plán splnený aj na 200%, 2; psy budú duriť všetko, tam budú naše diviačiare na takú poľovačku so svojimi psami určite nepôjdem ... mládenci, ktorí sa navážate do "monterkošov", zamyslite sa, monterkoš poľuje doma a má dosť času plniť plán individuálne a v riadej dobe lovu, predlžovanie doby lovu a tiché nátlačky organizujú večne zaneprázdnení podnikatelia!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 13.3.2013 o 10:11

žiaľ v týchto 15-tych riadkoch ani v jednom slove ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.3.2013 o 10:04

skúsim takto: už som od r 2008, odkedy sa novému zákonu venujem zažil dosť. dosť klamstiev, protizákonného konania včetne ministerstva, Očtk... no na každej úrovni. diskutoval som o tom s nespočetným množstvom ľudí, ktorí všeobecne nemali ani tušenie o čom hovorím. môžem zodpovedne povedať, že nik nič nerieši, pokiaľ nie je pritlačený k múru. niektorým to však nedalo pokoj a začali sa orientovať vo veci sami. výsledok: prechod na PO, ale aj obrovské sklamanie z organizácie, ktorú mali za nositeľa tých najvyšších hodnôt. stav nízkeho právneho vedomia, doslova neznalosti pretrváva dodnes aj na lesných úradoch. tam je ešte kombinovaný s vedomým protiprávnym konaním, ktoré ministerstvo kryje. stačí sa pozrieť do novely, a zistíte, že si spz upravuje zákon podľa ich súčasného protiprávneho stavu, ktorý je v hrubom rozpore so zákonom. toto je skutočnosť, a nie spoliehanie sa na akýchsi poctivých a morálnych PH. tí pôjdu raz dva z funkcie, aj zákon sa v tomto mení k horšiemu! vždy sa nájde dosť mäsachtivých a ranychtivých, ktorí takého PH vyradia z činnosti a dajú si takého, ktorý bude konať v zmysle zákona. budete sa diviť, koľkí z tých "slušných" to odsúhlasia. a dikcia je jasná, môže sa!!!... mnohí z vás poľujú dlho, majú skúsenosti, povedzte, či sa mýlim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mlsrb, 13.3.2013 o 9:21

Nepoužil som ani jednu nadávku a snažím sa neurážat ani jedného z vás.Som chovatelom dvoch kopovov a na spoločné polovačky chodím viac ako dvadsat rokov takže som už videl aj ja kadečo!Zažil som polovačky diplomatické prezidentské a teraz su to po novom komerčné čiže za peniaze kde prídu už ráno ožratý športovci a rozne celebrity a ráno si hladaju topánky a pušky po bujarej noci.Ludia s pokupenými pol.listk. a to nie su monterkáči či ako to tu niekto nazval!Stagstaker ja ta nechcem hodit do jedného vreca s takouto sebrankou ale ver mi toto sa naozaj deje a nikto tomu nezabráni ani ty!!!A novela zákona tomu dá len zelenu a odštartuje nové preteky v zbrojení! Prejem vám pekný den. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 13.3.2013 o 9:14

bude možné loviť túlajúce mačky, tri dni pred a po splne ako bolo v starom zákone a nie hodinu ale dve hodiny pred a po východe slnka, s týmto súhlasím až na dve hodiny lebo aj zver potrebuje kľud, ale dobre, povolenie loviť holú raticovú zver hodnotím ako hlúposť, diviakovi založíš mieridlá na ňufáčik, potiahneš s ním a vystrelíš a dostane ju lebo beží po zemi a má aj zásahovú zónu takmer ideálnu na lov v behu, srny, jelenice, danielky a muflonky ale nebežia ale skáču a ich zásahová zona je menšia alebo úplne malá, výsledkom bude postrielaná holá ktorá ak sa nedohladá skončí v jarkoch uhynutá, podľa mňa sa veľa holej nedohladá, vidina posledného pohonu je silná a zrovnávať to so sikou v ČR ktorá je tam cudzou zverov a už je tak premnožená že dochádza ku kríženiu s jeleňou zverou je blbosť, sika by sa mal v ČR chovať len vo vyhradených revíroch a oborách, každý sika mimo týchto oblastí by sa mal loviť na stretnutí, ale aj v ČR sú o tom rôzne diskusie ale najväčším problémom sa ukazujú PH ktorí zatajujú siku v malých počtoch a vytešujú sa z nej a priznajú ju až keď sa to nedá utajiť, no a na rozum niektorých slovenských PH by som sa vôbec nespoliehal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ToMaS0077777, 13.3.2013 o 9:04

Chcel by som sa aj ja zapojiť do tejto diskusie: Ja sa osobne súhlasím s názorom Stagstalker, apple a tiež miso111, ale na druhej strane si odpovedzme na jednoduchú otázku: PREČO JE TO TAK ??? Podľa môjho názoru je za tým nevzdelanosť radových poľovníkov , absolútny nezáujem sa hlbšie vzdelávať v danej problematike .Ak by bol každý tak vzdelaný,mal by záujem získavať nove informácie ,tak si myslím ,že by bolo slovenskému poľovníctvu oveľa lepšie. Ale keď niekto nerozumie problematike tak je jednoduchšie spraviť ,to čo mu ,,Vrchnosť" prikáže. Keď sa pozriete na absolventov poľovníckych kurzov = takmer žiadne odborné vedomosti, aj pri niektorých poľovných hospodároch je otázna ich odborná fundovanosť a pre Miso111 ani na TUZVO to nie je o moc lepšie, samozrejme česť výnimkám. Ak niekto neovláda zákon, ekológiu, etológiu, kritéria selektívneho odstrelu,balistiku,prírodné pomery,nemá čo v revíry robiť. Toť môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 13.3.2013 o 9:03

Súhlasím so stagstalkerom, je to všetko o morálke jednotlivca a následne spoločnosti. Len poľovník sám rozhodne čo uloví a čo nie. Kto sa vysmieva zo zákona, bude to robiť vždy bez ohľadu na jeho formu... Ja si nemyslím, že akýkoľvek dobrý zákon by nastolil poriadok pokiaľ by ho nemali ľudia vôľu dodržiavať, čo platí aj opačne. A nejaký strach pred kontrolu a sankciami s tým neurobí nič. Preventívnu starostlivosť väčšinou aj tak dodržiava zdravý človek ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.3.2013 o 8:35

ako poriešia? budú sa dívať z ostrovčeka ako im za hranicou hlušia výsledky ich práce? porozhliadni sa okolo seba, realita VŽDY kopíruje právny stav. a vždy majú počas bezprávia navrch zmrdi. zabudni na ostrovčeky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 13.3.2013 o 8:08

apple...ale toto je zial stav celej nasej spolocnosti.Ked je totalna apatia a nechut a rezignacia....to ze SPZ a SPK su vypalnicke organizacie a musis a musis...kde su slova: rozhodni sa dobrovolne??... ked nefunguju zakladne institucie a pravidla..ako moze fungovat polovnictvo..len dufam,ze tych ostrovcekov-PZ a PS a podobne,kde su normalni polovnici a staraju sa o zver..bude v tom mori hnusu co najviac.A ked su normalna partia..tak si poriesia aj odlov vysokej tak ako to ma byť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.3.2013 o 7:12

Stagstalker, nič v zlom, no ukážem ti to na názornom príklade. ako funguje morálka, slušnosť, právo. máš aj slušné právne vedomie, na ktoré sa pritom spolieham. žiadne tajomstvo, že spz tu funguje v rozpore so zákonom, že stanovy sú v rozpore so zákonom, že pz spz vykonáva právo poľovníctva so zákonom, že komora je na tom tak isto, že lebocký si platí revír za peniaze z členského od členov spz. toto sú myslím nespochybniteľné fakty. a ako sa k tomu stavajú členovia spz, ba lepšie členovia spk? kde je tá slušnosť, tá morálka, na ktorú sa odvoôávaš? kde je morálka štátnych zamestnancov, nezávislých orgánov štátu - napr. sudcov, keď sa neohradia proti povinnému členstvu v SPK, ktoré je v úplnom rozpore s ústavou a zákonom garantovanou nezávislosťou? a na pozadí tohoto vyriekneš názor, že je jedno, aký je zákon, lebo slušní ľudia to robiť nebudú! ako vidíš, robia to!!!! a to ešte nie sme ani v revíri. kde máš tých slušných ľudí??? nie si aj ty člen spz? /to sa ťa naozaj nechcem dotknúť/. naozaj to myslíš vážne, že akísi imaginárni slušní ľudia sa jednoducho budú správať slušne? prečo sa nesprávajú slušne dnes???????????????? lebo serú na slušnosť, serú na komornícky hnus, hlavne že si zapoľujú. aj ty. a budú moralizovať. pravdou je, že poľovníctvo je rozvrátené, že ten čo na spoločnej poľovačke strelil chovného jeleňa je dnes prednostom LÚ. toto je skutočnosť, over si na olú r. sobota.je mi ľúto, ale bavíme sa o zákone, ktorý ide proti nám a zároveň rozprávame, veď my sa ním riadiť nebudeme. nie je ti to divné??? pozri do histórie, toto je predsa známy model! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 13.3.2013 o 6:09

Stagstalker neber to ako nejaký útok. Plne s tebou súhlasím. Skutočnosť je však už roky niekde inde a tí ktorí mali takéto veci riešiť a kontrolovať...radšej nedopíšem! Ťažko posunieš k zodpovednosti myslenie poľovníkov tým, že im postupne povolíš to čo bolo v minulosti absolútne nemysliteľné. Súhlasím, že rozumný poľovník dokáže pri vhodnej príležitosti vybrať z "rúdlika" vysokej aj na spoločnej poľovačke, len by som rád videl štatistiky koľko je takých v skutočnosti.Viem si živo predstaviť i opačný prípad...panicky sa rútiacu čriedu vysokej a (stačí) jedného príliš sebavedomého strelca... Ak sa budú v X združeniach alebo spločnostiach správať zodpovedne a len v jednom bude pôsobiť partia "agilných strelcov", pocítia to a dôsledky budú niesť všetci naokolo. Potom môžu na seba ukazovať prstom :) Hľadajme v tom však i pozitíva - farbiaristi možu v plnej miere rozvíjať vlohy svojich miláčikov, získať nebývalé uplatnenie pri dohľadávaní krížom krážom farbiacich kusov a nik sa už aspoň nebude pozastavovať nad vhodnosťou fotiek na ktorých farbiar zastavuje poštrajchanú zver :))))) A ver, že i ja mám skutočne skvelých priateľov (patriacich nazvi me to k vyššej strednej triede (((-:) zodpovedne hospodáriacich zo skutočnými snahami niečo zverené zveľadiť. No poznám i takých (a tých je bohu žiaľ väčšina), u ktorých je zodpovednosť, právna uvedomelosť a odborné znalosti na úrovni malého dieťaťa. Nerád o takých veciach píšem ale vždy, keď len mrknem očkom do novely ma berie zlosť... Už nám len ostávať popriať si zmenu mentality, aby sme sa všetci stali zodpovednými, uvážlivými, neskorumpovateľnými a vzdelanými poľovníkmi s cieľom vyzdvihnúť naše poľovníctvo na piedestál...doprčíc nejako som sa nechal uniesť :)))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 12.3.2013 o 23:02

mlsrb: Poľujem prevažne v "súkromných" revíroch s ľuďmi, ktorých by ste neodôvodnene možno viacerí titulovali slovom "páni." A títo ľudia majú peniaze. A predsa tam morálka je, aj charakter. Bohatý neznamená automaticky hlúpy a arogantný. Skôr sa stretávam s tým, že morálka a zdržanlivosť absentuje medzi "monterkáčmi" ako ich tu niekto nazval, ktorý závidia aj tú najbiednejšiu trofej a trasú sa za kúskom mäsa, sú schopní sa hádať kvôli pridelenému rozstrelenejšiemu rebru. Ja mám skúsenosť opačnú. Prajní kamoši, žiaden stres a spravodlivé delenie. Pravidlá čo sa stanovia sa dodržia a nikto si ich nedovolí porušiť už len kvôli hanbe pred ostatnými. Poľovačky, kde by som sa rozčuľoval či musel riešiť niektoré tu uvedené veci ignorujem. Nestoja mi zato, poľujem pre radosť a radšej strelím menej s dobrou partiou ako sa hádať s polkou dediny a prijímať rozumy od ľudí (často starších poľovníkov, ktorí neopustili hranice domáceho revíru a krčmy), z ktorých väčšina sa mylne domnieva, že vek= neomylné skúsenosti=ich pravda. Pričom naposledy čítali príučku poľovníctva z roku 1954. Nič v zlom, česť výnimkám, rozumné šediny si vážim. A poľovať budem ďalej podľa svojho svedomia, bez ohľadu nato, že mi novela umožní picnúť holú na spoločnej. PS: mnohí tu konštatujete čo sa deje a čo sa diať bude. Ako sa budú strieľať silné jelene. Dokonca, také prognostiky nazývate mazáctvom. Ja to nazývam alibizmus. Príde spoločná, strelí sa niečo v zmysle ako uvádza mlsrb a všetci budú po poľovačke ticho, maximálne hundrúc od piva. Začnite protiprávne veci čo vám vadia riešiť. A pokiaľ sa ich riešiť bojíte, neplačte na fórach čo bude. Pripomína mi to diskusie o voľbách, každý je ekonóm, každý právnik či politológ. Ale len doma, či v krčme. Tých čo reálne niečo spravia pre veci verejné môžeme zrátať na prstoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 12.3.2013 o 22:48

miso111: Ťažko hovoriť o selekcii, keď sa nedodržuje ani pri individuálnom love, bohužiaľ. Veľa poľovníkov je natoľko simplexných v týchto veciach, že ani nemajú záujem si niečo o selekcii "holej" naštudovať, veď načo. Preto selekcia na spoločnej poľovačke má asi rovnaký efekt. Ubezpečujem ťa, že sa mi negrglo, nežijem v USA, ale zatiaľ na SR. Som rád, že som ťa pobavil, každý si z príspevku iného vezme niečo sebe vlastné :) Mne keď zver zasekne, nie som pri streľbe limitovaný najlepšie stojacim kusom, trafím aj horšie stojaci, prípadne nestrieľam, možno ty selektuješ tak, ako si uviedol, že sa to na SR deje ;) Neviem koľko spoločných si zažil, ale na tých čo som bol ja som bol svedkom situácii, kedy sa bez problémov selektívne holá odloviť dala. Neviem ako selektujú poľovníci na SR, tí, s ktorými sa stretávam a poľujem ja, zodpovedne. A takú školu som dostal, preto ma kovboji na spoločných čo pália po všetkom čo sa hýbe netrápia, toto ja neovplyvním a ver mi, že ani novela, či už tento typ lovu povoľuje alebo zakazuje. Proste sa to na SR deje a novela to pomenovala.Zažil som spoločné, kde sa lovili len diviačatá, nemusí sa zákonite búchať všetko. Som presvedčený, že pokiaľ to toľko poľovníkov spravodlivo rozhorčí ako tu, zver sa nemá čoho báť. U zvyšku apelujte na hospodárov, čo a ako sa loví si snáď viete v rámci združenia ako tak ovplyvniť. A tiež potrestať strelcov čo budú možnosť akú novela prináša, zneužívať. Presné stanovené pravidlá pred začatím SP aj s vyvodením sankcií za ich nedodržanie veľa strelcov od neistých výstrelov odradí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mlsrb, 12.3.2013 o 22:25

miso111 Je vidiet že si mazák,a suhlasím s tebou na sto percent!Je hotová vec že strielat sa budu aj silné jelene ktoré sa pánom nepodarilo strelit cez ruju ved honci ich prihraju ako na tácke.Ved len na toto sa čakalo a Stagstalker prosím ta možno si dobrák ale morálka:rozosmial si ma!Zapamataj si kde su peniaze tam morálka neni!Tak sa domna pustite slováci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 22:22

alebo napíš na jaromir1@centrum.sk ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 22:21

som rád, že sa tu o nej aspoň trošku hovorí, nedivím sa, že ju lebocký držal v tajnosti, pokiaľ to šlo! toto je pravý obraz komory, snáď si to uvedomia viacerí. serú tí na poľovníctvo, morálku... toto je len ďalší dôkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.3.2013 o 22:17

Mne ide akože prihlásiť, ale potom na čokoľvek kliknem, hneď ma vyhodí a tak to ide dokola aj 50x, kým sa mi podarí pridať príspevok :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 12.3.2013 o 22:17

S tym co pise orol mozem len a len suhlasit. Nechat rozhodnutie na lubovoli strelca je nezodpovedne. Na spolocnych polovackach sa premelie naraz velke mnozstvo ludi roznych kvalit. Takyto clovek potom kludne potiahne spust na beziacu lan aj ked si nieje isty presnostou zasahu a povie si: No co skusim, ved je to v sulade s novelou zakona, alebo Ved veduci polovacky dovolil. Potom nech sa nikto nedivi, ze nam po horach zacne behat hola s odstrelenymi sankami alebo behmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 22:14

orol, je to v novele, rád ti ju pošlem, daj mail do pošty... no stále ma tu vyhadzuje, tak chvilku strpenia.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.3.2013 o 22:01

Konštatujem, že predmetná vec mi je proti srsti. V žiadnom prípade si nemyslím, že v tejto novele môže byť schválené čo chce... a ponechané to AKOŽE na ĺubovôľu či už vedúceho poľ, alebo členov, resp. vyhovárať sa na to. Okrem toho si myslím, že novela v tomto znení by bola v príkrom rozpore s jednotlivými ustanoveniami zákona a ostatnými platnými predpismi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 12.3.2013 o 21:54

€€€ Isteze ide o prachy a nie o snahu dodrzat dajaky plan odstrelu, a uz vobec nie selektivneho. Cielom je zatraktivnit polovacku, prilakat co najviac strelcov s tucnymi vreckami a zabezpecit pre nich co najviac pohyblivych cielov. Kto v tom hlada nejaky duchaplnny dovod, tak sa myli. Ide len a len o prachy €€€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 12.3.2013 o 21:29

Stagstalker... Suhlas! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 12.3.2013 o 21:16

Väčšia k...tina týkajúca sa lovu sa snáď do novely dostať ani nemohla. Už som na to reagoval v podobnej téme. Selekcia je nanajvýš iluzórna ale panstvo si chce predsa zastrieľať tak prečo nie? V NAšEJ BANáNOVEJ REPUBLIKE je schvaľovane podobných perál skoro na dennom poriadku :) som na NÁS hrdý!!! :))))) Otázka znie...načo sa učia kandidáti kritériá selektívneho lovu zveri, keď na SP je možné báchať doslova všetko? Načim si racionálne uvedomiť, že povolenie lovu holej v SR znamená povolenie lovu RATICOVEJ!!! SME SLOVANIA a sme na to hrdý!!! Ak sa na Slovensku povolí na remeni o jednu dierku, reálne sa povolí o dve. Relevantní to vedia ale tvári sa, že to tak nie je, ostatní si myslia, že tomu rozumejú a tvaria sa, že to dodržiavajú...Už nám bratia česi skutočne nemajú čo závidiať...aspoň v jednom sme ich skutočne dobehli :-) ...a ak to takto pôjde ďalej aj ich reálne predbehneme :-)))))) Našťastie sa tá zver často zasekne a my zodpovedne vyselektujeme :))))) To sa Ti stagstalker tuším len grglo...9 Z 10-siatich poľovníkov v zmysle novely ZODPOVEDNE selektuje. Kde žiješ???? V USA??? Na Slovensku sa selektoval vždy najlepšie stojaci kus... prípadne stojaci nad svážnicou!!! ...som sa doteraz dosť dobre pobavil :))) Ak niekto cíti z môjho príspevku iróniu, je to vec čisto náhodná!!! Nech si dá radšej pol deci....skutočnosť nás tvrdo doháňa!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 20:44

to mi je jasné, ale vrta mi v hlave iná vec: kto sa na koho vyhovorí, že to dal do zákona a na čí podnet.... šuba už tvrdí, že poľovné lístky komore vnútilo ministerstvo.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 12.3.2013 o 20:39

Keby islo len o plnenie planu lovu, tak su aj ine sposoby ako ho dodrzat - sankcionovat a sankcionovat. Avsak vsetci dobre vieme ako sa v niektorych zdruzeniach manipuluje s plombami, len aby sa im neznizili kvoty na odstrel. Takze Hunter243 pise spravne. Na Slovensku mame registrovanych 80 tisic polovnikov, ktori chcu lovit. Pre zdruzenie, ktore organizuje poplatkovu spolocnu polovacku je predsa financne vyhodne, ked umozni poplatkovemu lovcovi na stanovisti strelit "aspon" jelenicu, ked uz diviaka nevidel.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 12.3.2013 o 20:05

Ako už bolo spomínané záleží to na hospodárovi a na každom z nás ako sa zachováme. Som možno mladý, ale v tomto mám jednoznačne jasno. Lov holej raticovej zveri by som určite osobne nepovolil. Vo všetkých smeroch sa to vylučuje zo selektívnym odstrelom, ktorý je podľa mňa na nízkej úrovni čo sa týka holej raticovej zveri. Veľa "poľovníkov" ani nevie, že matka sa tiež podieľa na prenose genetiky. Niekde sa uvádza, že dokonca viac ako samčia zver. Dúfam, že takýchto prípadov je medzi nami čo najmenej. Možu stať aj také prípady, že črieda sa "zarazí" a my máme čas posúdiť vhodnosť odstrelu jednica. Ale vidím niektorých nedočkavcov ako čakajú na vhodnú príležitosť. Osobne by som ho nepovolil. Už lov diviakov mi je trochu proti srsti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 19:49

teraz neviem kto má čítať:-)... no bavíme sa o novele, nie o tom čo bolo. a tá mení aj postavenie poľovného hospodára, jeho značnú nedotknuteľnosť, čo bude mať tiež negatívny dopad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 12.3.2013 o 19:47

Páni, opäť apelujem na úsudok a morálku každého z vás. V novele môže byť schválené čo chce, vedúci spoločnej môže povedať čo chce, ale kohútik na zbrani ťaháte len vy. Pokiaľ situácia nie je ideálna, nebudeme hádam páliť po jeleniciach v behu ani po inej raticovej len preto, že to zákon umožňuje. Ale na druhej strane veľakrát sa mi stalo, že v rámci spoločnej mi takmer k štandu prišla črieda vysokej a sekla. Seknutá stála aj 2 minúty, veľmi dobre sa dala spraviť aj selekcia a bezpečne odloviť kus. Verte mi, že tí, čo budú bezhlavo páliť po zveri na spoločnej v plnom behu a podobne, po nej pálili aj doteraz a novelu nepotrebovali :) A či diviak nie je žijúci tvor? Iba preto, že je to zaužívané, búcha sa po nich často v plnom behu aj od chrbta a mnoho lovcov to netrápi. Pokiaľ mám na krku vlastnú hlavu a slobodu rozhodovania sa, ešte vždy sa sám rozhodnem kedy a na akú zver vystrelím. A aj následky nesiem len ja. Preto netreba plakať nad novelou, ta nič neprikazuje, len umožňuje, je to o ľuďoch. A za evidentne v behu rozstrieľané jelenice a podobne, by som ako vedúci poľovačky udeľoval pokutu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 12.3.2013 o 19:42

Dobre si prečítaj zákon č.274/2009 Z.z. §55-§59.Všetko je to o poľovnom hospodárovi a jeho znalosti zákona.LOVU ZDAR!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2013 o 19:42

sika je v čechách už tuším pomaly na úrovni diviaka... a navyše je to nežiadúca, nepôvodná zver. a veselo sa množí a robí škody. ťažko to zrovnávať s našimi jeleňmi. povedz, ako je tam s vysokou.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 12.3.2013 o 19:41

Jager má pravdu o monterkáčoch..a Hunter ´´poslanec´´ nemá záujem o beztrofejovú zver to si pamataj...Organizovaná čekaná ako soson píše áno naozaj bola a to polovačky(štefánska,silvestrovská)No teraz to bude na každej..Bohužial.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 12.3.2013 o 19:37

zazil som taku polovacku v CZ a nebol to ziadny horor...polovalo sa na SIKU. Je to o ludoch..ako tu uz niekto napisal... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 12.3.2013 o 19:35

Hunter243 co zas trepes o poslancoch..najviac to palili monterkaci...neplni sa plan tak v posledny mozny den..podme do hory a tlacime.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-200 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM