Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Spoločná poľovačka aj na inú raticovú zver? - diskusia

autor: off lupty
pridané: 12.3.2013 16:02

K tomuto som sa dopátral pri čítaní uznesenia výboru NRSR pre pôdohosp. a živ. prostredie, k novele zákona o poľovníctve :



(5) Na spoločnej poľovačke možno loviť malú zver a diviačiu zver, podľa pokynov vedúceho spoločnej poľovačky tiež netrofejovú raticovú zver podľa plánu chovu a lovu, inú zver podľa § 56 ods. 1 a zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu.“.“.



Ide o doplnenie pojmu, ktorý umožňuje regulovanie premnožených druhov zveri v poľovných revíroch a eliminovanie škôd.



Ak som tomu dobre pochopil tak budeme môcť na spoloč. poľovačke na pokyn vedúceho poľovačky poľovať aj na netrofejovú raticovú zver? Čo vy na to? Je to plus alebo mínus pre naše poľovníctvo?


počet zobrazení: 31 652
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 10.1.2014 o 12:59

Za premnoženie diviačej podľa môjho názoru môže najmä nesprávna sociálna (veková a sexuálna) štruktúra jej lovu- čiže práve nesprávna, resp. 0 selekcia (a to najmä neselektívny odlov bachýň (je rozdiel streliť bachyňu-lanštiačku a rozdiel streliť starú, 4-5 ročnú bachyňu), kancov, málo intenzívne strieľanie prírastku a lanštiakov, prekrmovanie na vnadiskách a podobne). Ďalej je problémom rozšírenie monokultúr rôznych plodín (čo ma devastačné dopady aj na drobnú zver), najmä kukuríc, kde sa diviaky zdržujú v bezpečí takmer celoročne a v neposlednom rade aj miernejšie zimy (nižší úhyn, tiež aj to, že niektoré bachyne majú vrh aj 2x do roka, dostatok bukvy a žaľuďa). Diviaka veľa poľovníkov vníma ako kus mäsa s raticami, aký výjde takého strelia, potom sú tu veci súvisiace s lovom na spoločných poľovačkách atď...Čo sa týka lovu holej na SP, mne príde etickejšie a zodpovednejšie streliť holú za svetla, v stoji "pohnutú" honcami, ktorí su navyše 2 doliny vzadu (neraz sa mi stalo, že mi pri posliedke prišla zver lebo ju pohol hubár, turista atď) ako diviaka naverímboha v behu prenasledovaného psami. A vôbec mi nevadí, že je to na SP, ja osobne v tom nevidím problém, po bežiacej zveri predsa nestrieľam. Všetko je to ale o ľudoch, žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí. Netreba si zakrývať oči a moralizovať, stačí len nadhodiť tému svietenie pri love, ktoré krásne napovie aký asi veľký "strašiak" zákon pre niektorých je.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off dede, 6.4.2013 o 10:40

Helkler - ale aj v plytkom potoku sa veľká ryba skráva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.4.2013 o 10:40

Nezodpovednosť alebo nutnosť? Len magor môže obľubovať zverinu z takto dokatovanej zveri. Možno skončia výhovorky a dôvody na "nerozumné" výnimky predlžujúce doby lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 6.4.2013 o 10:35

to áno, ale stačí len na potok, na rybník je to slabé, len namiesto dvoch čísel prešiel na granáty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 6.4.2013 o 10:33

Borgeo - zabudol si na zdravie neohrozujúci prostriedok, vojenský telefón. Zatočíš a čakáš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 6.4.2013 o 10:28

niekde sa ako efektivny sposob rybolovu pouzivaju granaty. Staci hodit do vody a ryby vyplavaju hore bruchom. Potom uz staci len pozbierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 6.4.2013 o 10:21

borgeo, ti si ešte nikdy nechybil zver, nestrelil ju na bachor alebo jej neodstrelil nohu ? buď tak dobrý a napíš sem koľko rokov poľuješ a koľko kusov raticovej zveri si už ulovil ? tieto dva údaje mi stačia, ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 6.4.2013 o 10:20

goret ak niekto nevie splniť plán individuálne chyba nemusí byť automaticky v spôsobe poľovania, ak to nepôjde ani na spoločných schválime guľomety, alebo niečo ešte efektívnejšie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 6.4.2013 o 10:08

keby sa k planu lovu pristupovalo zodpovedne pocas celej doby lovu, nemusela by sa potom na poslednu chvilu hromadne hnat po horach vysoka. Necital som situaciu k mnou uvedenej fotke, ale takychto fotiek bude potom urcite viac nez dost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.4.2013 o 9:55

borgeo, splnenie plánu lovu nie je nezákonné a ten kto sa ho snaží splniť nekradne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 6.4.2013 o 9:46

cize kedze sa na Slovensku kradne, tak namiesto toho aby sa to prisnejsie postihovalo, tak sa to zlegalizuje, lebo aj tak sa to robi, ano? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.4.2013 o 9:44

borgeo, tak ako doteraz, keď to dovolené nebolo. Inak, ak sa prizrieš lepšie k tým záberom, ktorý z nich, je podľa teba zapríčinený možnosťou doloviť na spoločnej popri diviačej aj inú zver? Hekler, v našom k-raji, nie sú dovolené žiadne spoločné poľovačky a predpokladám, že predmetné dovolenie v zákone vychádza zo zmeny správania sa zveri zapríčineného mnohými faktormi súčasnej doby a tú zver proste treba nejako odloviť, aby nerobila škody iným, najmä poľnohospodárom a lesníkom. Isto sú aj šetrnejšie spôsoby pomocou vecí a v dobe, ktorá je dnes vyhradená "pytiakom", ale .. aj ja žijem na Slovensku plnom kocúrkovských tradícií a predsudkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 6.4.2013 o 9:30

nič v zlom ale žiješ v raji alebo na Slovensku ? to ľudia u nás nerobia to čo nie je dovolené ? ... až na udelené výnimky sa iná raticová zver nesmie loviť na spoločných od roku 1962 (ak sa mýlim opravte ma) ale ak by si si mal odviezť všetkú inú raticovú zver strelenú na spoločných poľovačkách za tú dobu potreboval by si dobre dlhý vlak ... a po jej predaji by si bol z večera do rána milionár (a nemalo by to nič spoločné s predajom SPP) (: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 6.4.2013 o 9:18

:-) Goret, ako by bol pre vychcanca hravo obchadzany zakaz lovu inej raticovej zveri na spolocnych polovackach, keby to jednoducho nebolo dovolene? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.4.2013 o 8:29

Gabriel, možno naopak nechcú žiadny paragraf zrušiť, ale pridať. Možno sú byrokraticky a policajne vychovaní a zdá sa mi, že náš zákon je málo prísny a chceli by v ňom nejaký paragraf o povinnom individuálnom nastrelení zbrane pred sezónou, bez ktorého by nebolo možné vydať povolenku. Paragraf, ktorý by bol pre poctivca úplne zbytočný a vychcancom hravo obchádzaný. Ale mali by sme nový paragraf, novú bumážku a nový štempeľ a mohli by sme deklarovať svetu akí sme my vyšperkovaní poľovníci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabriel8, 6.4.2013 o 7:55

Páni poľovníci?!?, neviem prečo dávate na túto stránku takéto fotografie, čo stým chcete dosiahnuť?, takýto výstrel sa môže podariť každému z nás, či na individuálnej alebo na spoločnej poľovačke, predsa každú postrielanú zver treba dohľadať. Takými fotkami a odkazmi ženiete vodu na mlyn ochranárom a laickej verejnosti, ktorá si o nás už aj tak myslí, že sme krvilačné beštie, a len strieľame po všetkom čo sa hýbe. Stránku lovu zdar navštevujú aj nepoľovníci, ochranári a široká verejnosť a takéto postrieľanie oni nevedia pochopiť (česť výnimkám). Či nebodaj takými fotkami chcete zrušiť paragraf novely zákona??? to sa nepodarí, pokiaľ bude zloženie parlamentu také aké je, pokiaľ nevymrie komančovská generácia,a pokiaľ v jednotlivých ustanoveniach nebudú sedieť odborníci, znalí problematiku toho ktorého odvetvia a aj poľovníctva...toto je môj názor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 15.3.2013 o 12:56

tragédia v tomto štáte je že každý ochranár, politik a celebrity s čivavou si osvojujú právo vyhlasovať to čo im nevyhovuje za protiústavné a pritom zabúdajú na to hlavné, práva každého jednotlivca musia končiť tam, kde začína obmedzovať právo druhého, také jednoduché a kresťanské ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.3.2013 o 12:45

dám jeden odkaz, s nami to nemá nič spoločné, iba predkladateľa a autora textu odkaz- a samozrejme aj čosi podstatnejšie. nechcem aby sa tu tento zákon rozoberal, je to len pre info. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 15.3.2013 o 12:37

m98 ale veď ja sa s tým čo píšeš plne stotožňujem. Svoje zážitky v kruhu ...hmmm ako ich nazvať...strelcov zveri v spomínanej oblasti Slovenska radšej rozoberať nebudem a píšem radšej len o tých, čo sú mi skutočnými priateľmi, ktorí ma chápu a nedosudzujú za to, že nechcem strelity šo pide. Celkovo vedomostná úroveň podstatnej väčšiny miestnych "poľovníkov" je na zaplakanie a platia tu úplne iné zákony ako tie čo sú vo všeobecnej účinnosti :))). Tieto faktory sa tu navyše úžasne snúbia s nebývalým množstvom zbraní, ktoré rozsievali smrť na východnom fronte ešte snáď za CK monarchie :))))) A preto som skeptik ohľadne plnenia účelu, pre ktorý sa tento spôsob lovu do novely pretláča. Sám o tom píšeš v závere príspevku...preto spomínať pár "skutočných poľovnikov", pre ktorých to môže byť prínosom, bez urážky, vyznieva viac ako komicky :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 15.3.2013 o 12:17

Michalvt - 9:21- veľmi dobre to vidíš ! Áno, takto sa odvalí kopec medailových srncov, keďže srnec bude mať už zhodené... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 15.3.2013 o 12:13

Buď predkladateľ nemá žiadne odborné znalosti v oblasti poľovníctva, alebo zneužíva svoju verejnú funkciu v duchu hesla( ja tebe, ty mne a hora môže aj vyhorieť !!), alebo sleduje iný cieľ ( rozbitie poľovníctva ). Treba podať naňho trestné oznámenie. Výkon práva poľovníctva sa dá prevádzať predsa normálne. P.s- nebezpečím je aj, že tento návrh atď... masovo vystupňuje tlak spoločnosti a antipoľovníckych organizácií proti poľovníctvu, nevynímajúc trieštenie a hádky poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 15.3.2013 o 12:08

Presne tak, vidno, že zopár ľudí pochopilo to, že ak aj niečo zákon umožňuje a pritom neprikazuje, môžeme si danú možnosť prispôsobiť svojím potrebám alebo ju úplne nepovoliť a nevyužívať. A do tohto zákon nijak nezasahuje, to že sa niekde bude vysoká loviť nehospodárne a neeticky bude dôsledkom len nezvládnutia situácie zo strany kompetentných. M98 to popísal presne, zberba zákony nepotrebuje a ani ich nebude dodržiavať, nech je ich znenie akékoľvek. Obmedziť ich dokáže len hrozba riadneho trestu a pocit, že môžu stratiť viac ako svojím protiprávnym konaním získať. Ďalšia vec je tá, že novela podľa mňa na 95% prejde. S tým tu na fóre nespravíme nič. Čiže otázka nestojí na tom, či je daná možnosť v zákone dobrá či zlá, ale na tom ako s ňou naložiť tak, aby nebola zneužívaná v neprospech zveri a poľovníctva. Goret niečo načrtol, rovnako michalvt. Pokiaľ sa vedia plošne zhodnúť hospodári z celých okresov, nevidím problém, doterajší stav sa v praxi vôbec nemusí meniť bez ohľadu nato ako znie zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.3.2013 o 11:50

na okresnom aktíve PH, by bolo možné prijať aj jednotné stanovisko o nevyužívaní danej možnosti vzhľadom na to, že ide o plnenie plánu lovu, vec, ktorá je v kompetencii PH ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 15.3.2013 o 11:47

M98 - palec hore, nieje co dodat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off m98, 15.3.2013 o 11:33

Jager68 - ja viem, že skutočnému poľovníkovi to vysvetľovať netreba. No máš tu potom inú kategóriu, ktorú ja volám Držitelia poľovných preukazov, a tu už je chápanie zložitejšie. Percentá odráža Gaussová krivka. Miso111 ja som nehovoril,že to poľovníkovi so znalosťami etológie chýba, ale že to dokáže využiť. A to je podstatný a kvalitatívny rozdiel. Pomôžem si Tvojím výrokom o selektívnom odstrele, lebo odráža realitu a skutočnosť."selektuje sa to čo stojí bližšie a lepšie natočené, prípadne to čo stojí nad svažnicou. Dá sa ešte dodať, čo je lepšie v mase. To nám vyhovuje s toho máme radosť a prospech. No k podstate : V jeleních revíroch v dlhšom pohone Ti zver príde krokom na pár metrov, a čo je najpodstatnejšie HIERARCHICKY A RANGOVO ZORADENÍ.Je tu pre skutočného poľovníka , ktorému naozaj ide o SELEKCIU príležitosť oveľa prijaznivejšia a čitateľnejšia, ako streľba na roztrúsenú čriedu v šere a ďaleko. Vyradiť jedného, nie búchať. Nech to robia 2,3ja. Ostatný nech sa učia. Ak sa nedohodnú zákon im to neprikazuje.Ak to takto budeš robiť 5-6 rokov, tak pojem SELEKTÍVNY odstrel dostane zmysel a dostavia sa výsledky, pretože sa zabráni , alebo obmedzí"selecii svažnicovej,masovej a lepšie natočenej". To je príležitosť, ktorú rozumný poľovník dokáže využiť, nie že mu to chýba. Ale to nejde bez toho čo spomínal Stag. Zakázať a zrušiť predlžovanie odstrelu holej do konca roka.Držať ho v etickeom termíne, hneď s toho vyplinie že selekciu budeš robiť u juvenilnýchch jedincov. Od 1.1. dať jelenej pokoj. Stúpiť PH na otlak - predkladať sánky z holej. Čomu týmto zabrániš je každému hospodárovi jasné. Faloš a klamstvo nám vyhovuje a krok ktorý rozumný človek dokáže využiť, treba zrušiť. PS: Na východe nestačí mať priateľov, treba tam žiť a potom .....možno uvidíš streleného jeleňa v máji bez bázne ťahaného stredom dediny. Čo tým bolo myslené: na zberbu neplatia zákony. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalvt, 15.3.2013 o 9:21

Je jedno či si "monterkáč", či novodobý zbohatlík, všetko závisí len na tvojej láske a vzťahu k prírode, ucte k zveri, jej životu, úcte k poľovníckym tradíciam a zo všetkého najmä od úrovne tvojho vzdelania v oblasti biológie zveri a poľovníctva. A tá je v dnešných združeniach fakt na slabej úrovni. Z 13 členov v revíri, kde poľujem 10 rokov sú len štyria, ktorí ovládajú selektívny odstrel samčej raticovej zveri. A z tých štyroch len dvaja vedia, že existuje selektívny odstrel aj samičej zveri. Iné je to v štátnom revíre, kde tiež poľujem, tam je to na lepšej úrovni fakt. Chcem tým iba povedať, že pri dnešnej úrovni poľovníckeho vzdelania poľovníkmi je to katastrofálny návrh a absolútne ho neschvaľujem. Pamätám si na časy, ked sa to praktizovalo a bolo to strieľanie brokmi na srnčiu zver, nehovoriac o tom, že sa týmto spôsobom postrieľalo veľké množstvo srncov v novembri-decembri so zhodenými parožkami, čiže selektívny odstrel "ukážkový" Chcem sa spýtať, či sa dá tento návrh ešte pripomienkovať, lebo na aktíve poľovných hospodárov by sme chceli dať jednotné stanovisko poľovných hospodárov celého okresu ak budú s tým súhlasiť za vyškrtnutie tohto bodu z novely. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.3.2013 o 9:15

odkaz ak ste ju videli, spomeňte si, z akého dôvodu bola zrušená trstenica. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 15.3.2013 o 9:10

trochu mi uniká súvis ale dobre, aj dnes majú občania SR podľa ústavy právo postaviť sa na odpor .... no a čierna škvrna z augusta 1944 už časom vybledla, takmer ju už nie je vidieť ani na UPN ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.3.2013 o 9:06

ešteže sa doteraz neozývalo, dokonca sa neozývalo ani v revíroch, ktoré sú súčasťami NP, v ktorých je dovolený len individuálny lov :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 15.3.2013 o 8:40

po prečítaní niektorých príspevkov s dôrazom na právne vedomie slovákov som to konečne pochopil a skutočne mi odľahlo a nemám už žiadny strach z toho že sa na spoločných poľ. bude ozývať bum...bum... na holú vrátane sŕn, prečo ? na Slovensku je podľa sčítania po nežnej 78% kresťanov a výsledok Raj na Slovensku kde sa nekradne, nevraždí nesmilní a pod. no jednoducho celý svet nám závidí, prečo teda nepredpokladať že tých slušných poľovníkov je podobne väčšina ? veď aj dnešný stav pred obnovovaním nájomných zmlúv je takmer idylický, všade vzájomná úcta, spolupráca, bez osočovania, anonymov a zapaľovania posedov a chát ... jednoducho poľovnícky raj na zemi ...((:: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 14.3.2013 o 22:51

...pekný kút Slovenska čo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 14.3.2013 o 22:47

:))) Pán Christian Kraft von Hohenlohe Oehringen môžeš mi veriť, že na šaľenom vychodze poľujem roky rokúce...dokonca na rusnakoch mám snáď častné občianstvo a viem o čom píšem!!! Zo žiiadneho iného kúta SR nemám toľko priateľov čo na severo-stredo-juhovýchod od cca Levoče :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 14.3.2013 o 22:37

Asi sa smeješ zo mňa Miško ale pamätaj, že VŠLP nieje Slovensko :D:D:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 14.3.2013 o 22:33

...a myslím, že radšej idem spať, kým mám po prečítaní posledných príspevkov dobrú náladu :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 14.3.2013 o 22:28

Chlapi, načo toľko vzrušenia nad posratou novelou? Ak hospodár povie že sa strieľať vysoká nebude, tak sa strieľať nebude a . Všetci dobre vieme, že na vysokú sa zadurilo aj predtým aj teraz, tak čo? Tí múdrejší postupom času prišli na to, že to nieje dobré a zmenili stratégiu lovu z kolektívneho na individuálny čo je pekné, ale celkovú problematiku selekcie to ani zďaleka nerieši, lebo ak by sme chceli správne a dôsledne vyselektovať každú chorú, prestarnutú, nevodiacu jelenicu, matku dvojičiek, tak by sme museli strieľať za ideálnych podmienok, čo je v členitých revíroch Slovenska nepravdepodobné.Tým chcem povedať jedno, že ani individuálnym lovom sa nezaručuje dôsledná selekcia možno skôr naopak, uvediem príklad z praxe...Je po ruji, koniec októbra, konečne prišiel čas na odstrel holej, idem do revíru, poľujem celý deň individuálne, lístie šuští no našťastie predvečerom v rúbani pohnem jelenicu ktorá pár sekúnd postojí na kraji mladiny a ja konečne stiahnem spúšť nevediac, že som práve vystrelil na vodiacu, možno vedúcu jelenicu. Črieda sa dáva do pohybu a ja nevnímam okolie len rozmýšľam čo ďalej...Nesmiete sa na mňa hnevať ale selekcia u samičej zveri je u väčšiny poľovníkov neznámy pojem( hovorím za seba a moje okolie z východného Slovenska, môžem sa samozrejme mýliť), takže súhlasím s názorom, že sa zlegalizuje nelegálne, ale takto sa vlastne poľovalo za éry tzv. ľudového poľovníctva roky(+ prešiváky) takže je to v pohode...V pohone ak príde črieda vysokej viem že, prvá ide vedúca jelenica ďalej vodiace s jelenčatmi na konci tie na odstrel ale to je teória a v praxi to je o trošku ináč, ale skúsený a poriadny poľovník vždy vie načo vystrelí či v pohone alebo na posede...Tým nechcem obhajovať odstrel netrofejovej raticovej zveri na spoločných poľovačkách len chcem povedať, že ani lov individuálnym spôsobom nezaručuje neomylné rozhodnutia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 14.3.2013 o 22:25

...myslím, že žiadnemu poľovníkovi so základnými vedomosťami o etológií zveri, podmienkach v revíri, štandardnými streleckými, loveckými zručnosťami, etickými návykmi...atď...nechýba lov bezparohej raticovej zveri na spoločných poľovačkách, kde sa stretáva bezpočet charakterov a osobností v rôznych vzťahových...a iných rovinách....no preveďme si rôzne obmedzenia zo strany napr. PH do bežnej reality....Jožo, Fero, Berco strieľa lebo sú rozumní...Mišo, Béďo a Piťo nie, lebo sú pochábli :)))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 14.3.2013 o 22:22

Skepsa je na mieste. OK. Ale vzhľadom nato, že je tu percento poľovníkov, ktorým takáto možnosť niečo uľahčí a budú s ňou vedieť rozumne naložiť, dokážem túto vec obhajovať. Nie je proste úplne od základu zlá a kontraproduktívna. V inej spoločnosti by vyvolala úplne iné emócie a bola by využívaná v takých situáciach, na aké ju chcel zákonodarca zaviesť(s vierou, že vedúci poľovačky je múdry, strelci zodpovední a najmä zdržanliví natoľko, že možnosť využijú správne) Netreba za všetkým hľadať búdu. Prečo by malo byť niečo plošne stále zakázané len preto, že slováci sú takí akí sú? Dokedy bude menšina doplácať na zmýšľanie väčšiny?(v tomto prípade) Preto represia. Všetkých čo budú dobré možnosti zneužívať trestať a tým vychovávať. Na hrubé vrece ,hrubá záplata. Nejaký ten kúsok sveta som pochodil, stretol som sa s rôznym zmýšľaním aj zvykmi. Ale ako som uviedol, to, že zlodej je náš národný hrdina vystihuje tento národ asi najlepšie. Ale opakujem- odmietam donekonečna aj využiteľné veci odmietať a seba ukracovať len z dôvodu, že je tu riziko, že ich niekto bude zneužívať. Treba oklieštiť práva notorických porušovateľov zákona, nie tých, čo to myslia dobre. Len slovák chce mať pokoj a dať pokoj. Tak radšej zavrie oči a čuší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 14.3.2013 o 21:58

Stagstalker začínaš sa lepšiť...a chápať podstatu môjho skepticizmu. Dlhšie sa pohybujem v spoločnosti poľovníkov z "imperialistických krajín" a pochopil som, kde sme v chápaní zakonnosti my a kde oni (inak už dosť dávno). Stretávam sa pri vzájomných debatách u nich už roky s nechápavými otázkami často s nemou výčitkou v očiach ako je možné konať niečo...keď to predsa nedovoľuje zákon!!! No odpovedz im zmysluplne...Buď odsudzuj a hambi sa alebo obhajuj neobhájiteľné :)))...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel