Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Spoločná poľovačka aj na inú raticovú zver? - diskusia

autor: off lupty
pridané: 12.3.2013 16:02

K tomuto som sa dopátral pri čítaní uznesenia výboru NRSR pre pôdohosp. a živ. prostredie, k novele zákona o poľovníctve :



(5) Na spoločnej poľovačke možno loviť malú zver a diviačiu zver, podľa pokynov vedúceho spoločnej poľovačky tiež netrofejovú raticovú zver podľa plánu chovu a lovu, inú zver podľa § 56 ods. 1 a zver, ktorá nepodlieha poľovníckemu plánovaniu.“.“.



Ide o doplnenie pojmu, ktorý umožňuje regulovanie premnožených druhov zveri v poľovných revíroch a eliminovanie škôd.



Ak som tomu dobre pochopil tak budeme môcť na spoloč. poľovačke na pokyn vedúceho poľovačky poľovať aj na netrofejovú raticovú zver? Čo vy na to? Je to plus alebo mínus pre naše poľovníctvo?


počet zobrazení: 31 561
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 10.1.2014 o 12:59

Za premnoženie diviačej podľa môjho názoru môže najmä nesprávna sociálna (veková a sexuálna) štruktúra jej lovu- čiže práve nesprávna, resp. 0 selekcia (a to najmä neselektívny odlov bachýň (je rozdiel streliť bachyňu-lanštiačku a rozdiel streliť starú, 4-5 ročnú bachyňu), kancov, málo intenzívne strieľanie prírastku a lanštiakov, prekrmovanie na vnadiskách a podobne). Ďalej je problémom rozšírenie monokultúr rôznych plodín (čo ma devastačné dopady aj na drobnú zver), najmä kukuríc, kde sa diviaky zdržujú v bezpečí takmer celoročne a v neposlednom rade aj miernejšie zimy (nižší úhyn, tiež aj to, že niektoré bachyne majú vrh aj 2x do roka, dostatok bukvy a žaľuďa). Diviaka veľa poľovníkov vníma ako kus mäsa s raticami, aký výjde takého strelia, potom sú tu veci súvisiace s lovom na spoločných poľovačkách atď...Čo sa týka lovu holej na SP, mne príde etickejšie a zodpovednejšie streliť holú za svetla, v stoji "pohnutú" honcami, ktorí su navyše 2 doliny vzadu (neraz sa mi stalo, že mi pri posliedke prišla zver lebo ju pohol hubár, turista atď) ako diviaka naverímboha v behu prenasledovaného psami. A vôbec mi nevadí, že je to na SP, ja osobne v tom nevidím problém, po bežiacej zveri predsa nestrieľam. Všetko je to ale o ľudoch, žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí. Netreba si zakrývať oči a moralizovať, stačí len nadhodiť tému svietenie pri love, ktoré krásne napovie aký asi veľký "strašiak" zákon pre niektorých je.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stopinko, 10.1.2014 o 14:28

Stagstalker suhlas do bodky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.1.2014 o 14:27

Stagstalker, ja si názor tvorím na základe štúdia relevantných údajov a poznania. v takýchto prípadoch nie z učebníc o poľovníctve. teda skôr len interpretujem súčasné poznatky a neboj, autori sú objektívni, nemajú s komorou nič spoločné. tí na základe dlhodobejších poznatkov z viacerých štátov dosť hodnoverne pomenovali problém. nespočíva v nesprávnom odstrele, ale vo veľkoplošnom hospodárení. tam, kde ho nemajú, problém nie je. a môže to byť len pár km od našich hraníc. no my ten problém máme . rozpad sociálnych štruktúr spôsobil prebytok a ľahká dostupnosť potravy a nie "nesprávny selektívny odstrel". to je fakt a nie názor. a tiež pri nezmenených podmienkach hospodárenia je naprosto scestné sa domnievať, že to akýsi "selektívny odstrel" vyrieši. musíš zmeniť podmienky dostupnosti potravy, aby sa s tým dalo niečo robiť. ostatok sú kecy a majú ten istý dopad ako ochrana kormoránov. sociálna štruktúra sa nevytvára na základe veku diviaka, však? ale je to dôsledok podmienok, v akých žije. .............................. a k lovu holej na spoločných: zmena uvoľňujúca tvrdosť spoločenských pravidiel musí byť podložená určitým stavom vedomia spoločnosti. no a k tomu sme nedospeli, vývoj je opačný! teda o akých kritériach - zodpovednosti sa tu splieta? zákon o poľovníctve ide tak ďaleko, že vytvoril nerovnosť občanov pred zákonom! to hovorím o trestnoprávnej, aby sme si rozumeli. teda aj preto je zlý a takými ustanoveniami, ako je napr lov holej na spoločných tento stav ešte zhoršuje. nerozumiem teda, na základe akých objektívnych kritérií možno takú zmenu akceptovať. nesúhlasím teda aj s tvojím výrokom,: --"žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí" -- lebo ak ho zovšeobecním, tak každý zákon je k ničomu! a to sú anarchistické teórie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 10.1.2014 o 12:59

Za premnoženie diviačej podľa môjho názoru môže najmä nesprávna sociálna (veková a sexuálna) štruktúra jej lovu- čiže práve nesprávna, resp. 0 selekcia (a to najmä neselektívny odlov bachýň (je rozdiel streliť bachyňu-lanštiačku a rozdiel streliť starú, 4-5 ročnú bachyňu), kancov, málo intenzívne strieľanie prírastku a lanštiakov, prekrmovanie na vnadiskách a podobne). Ďalej je problémom rozšírenie monokultúr rôznych plodín (čo ma devastačné dopady aj na drobnú zver), najmä kukuríc, kde sa diviaky zdržujú v bezpečí takmer celoročne a v neposlednom rade aj miernejšie zimy (nižší úhyn, tiež aj to, že niektoré bachyne majú vrh aj 2x do roka, dostatok bukvy a žaľuďa). Diviaka veľa poľovníkov vníma ako kus mäsa s raticami, aký výjde takého strelia, potom sú tu veci súvisiace s lovom na spoločných poľovačkách atď...Čo sa týka lovu holej na SP, mne príde etickejšie a zodpovednejšie streliť holú za svetla, v stoji "pohnutú" honcami, ktorí su navyše 2 doliny vzadu (neraz sa mi stalo, že mi pri posliedke prišla zver lebo ju pohol hubár, turista atď) ako diviaka naverímboha v behu prenasledovaného psami. A vôbec mi nevadí, že je to na SP, ja osobne v tom nevidím problém, po bežiacej zveri predsa nestrieľam. Všetko je to ale o ľudoch, žiadny zákon "vnútornú kultúru" jednotlivca nevylepší a tých, ktorí ju maju pokrútenú podľa seba aj tak neobmedzí. Netreba si zakrývať oči a moralizovať, stačí len nadhodiť tému svietenie pri love, ktoré krásne napovie aký asi veľký "strašiak" zákon pre niektorých je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off goret, 10.1.2014 o 12:04

Mišo, ide aj o splnenie lánu lovu, resp. náhradu škôd poľnohospodárom a lesníkom, ak sa plán lovu nesplní. Povolenie opasku o jednu dierku naša ministerská vrchnosť poriešila možnosťou splnenia plánu v rámci spoločných poľovačiek. Zámerne píšem poriešila a nie vyriešila. Inak sú aj iné riešenia (zatiaľ nelegálne, ale nie nevyužívané). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.1.2014 o 12:01

veď to sa už nedá čítať, nieto ešte to pochopiť. naposledy tuším včera ktosi jazdil po R v protismere, a takých prípadov pribúda. nuž legalizujme to, lebo je to už pomaly normálne! a nezabudnime tým, čo sa postavia na stranu zdravého rozumu a sú proti, pripomenúť, že majú predvídať, čo je ich zákonná povinnosť! mišo, máš pravdu a aj moju podporu! veď to je hrôza, čo sa deje! nezabudnime, že je to rovným dielom aj zodpovednosť komory. na podobné svinstvá si už akosi zvykáme, nie je to prvé. takáto úprava zákona len podporuje zvrhlosť zavedenú v poľovníctve. a tiež mi nedá čosi k diviakom a ich selekcii: o čom to preboha diskutujeme? aká selekcia? zákon povoľuje lov lanštiaka a diviačaťa po celý rok, nie? a z akého dôvodu ešte selektovať dospelých? veď sociálne štruktúry sa už dávno rozpadli! diviakov je všade, aj tam, kde v nedávnej minulosti o nich vedeli len z počutia! poobzerajte sa po okolí, ako s nimi doslova bojujú. a prečo? lebo načúvali trpákom, čo mali názory dávno minulé! a teraz sú kde tí "chovatelia" diviakov? sú to takí istí kazisvetovia, ako ochrancovia kormoránov, odporcovia ich lovu! ak si niekto neuvedomuje, že tu musia byť jednoznačné a tvrdé pravidlá, tak je mimo! stále je tu nevýchova k etike, k dodržiavaniu zákona, a bohužiaľ sa upevňuje reálnym konaním našich "vzorov"! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 10.1.2014 o 11:39

S tým samozrejme súhlasím! Ale zároveň Tvoja posledná veta hovorí za všetko! Navyše sa k bezparohej zveri v súčasnosti v poho pridružuje aj trofejová. Tú už tam pokojne mohli dať tiež, nie? Nie je lepšie uloviť výradového jeleňa, daniela... aspoň I. VT ak príde pokojne za denného svetla v "pekne zoradenej bunke"? To sa selektuje jedna radosť. Lepšie ako vypísať povolenku pochábľovi, ktorému keď sa nedarí vyvalí aj voľačo chovnejšie :))) Ako som už raz písal - povoliť Slovači na opasku o jednu dierku, znamená v skutočnosti povoliť min. o dve :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 10.1.2014 o 11:24

Preto by sa na spoločných na diviačiu zver mal loviť len prírastok diviačej a nie loviť všetko bezhlavo, bez rozdielu veku a pohlavia. Čo sa však týka holej v rámci rôznych nátlačok, ja mám naopak s tým skúsenosti pozitívne. Tento rok sa mi 3x stalo, že mi prišla holá pár minút po začatí pohonu na 70m a menej, išli krokom, zastali, vetrili, opäť pár krokov prešli a rozmýšlali kade prejsť. Pekne zoradená bunka a človek si skutočne mohol vyberať, podotýkam pri plnom svetle, čo v dnešnej dobe, pokiaľ človek nie je dobrý v poľovaní posliedkou (a aj to sa nedá využiť v každom revíri) je skôr vzácnosť. Zver je čoraz viac zverou nočnou, ja osobne viem holú posúdiť lepšie keď mi príde takto ako za šera či "do 2 hodín po západe slnka" resp. keď v náhlosti niekde ťahá za úsvitu či prechádza cez 5m prieseky a posúdenie so streľbou musí človek vtesnať do pár sekúnd. Opakujem nie v každom revíre sa dá vysoká ideálne vymáknuť za dobrého svetla popásajúca sa na lúke, niekde je proste odloviť ju problém spočívajúci nielen v členskej základni, ale najmä v type revíru a návykoch zveri. Čo sa týka toho zavedenia do zákona, je viac menej verejným tajomstvom, že zákon nič nové nezaviedol, len zlegalizoval niečo, čo v praxi funguje niekde už roky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off miso111, 10.1.2014 o 10:54

Stagstalker, presne s tebou som tieto veci rozoberal vlani na jar v tomto vlákne. Zdá sa, že nie len moje skúsenosti sú negatívne. Týka sa to presne i diviakov. odkaz Tiež mi vadí ich precízna selekcia na vnadiskách a následne vybáchanie na SP. Už som sa o tom zmienil v pár diskusiách. Argumenty o skvalitňovaní diviačej populácie a ich skvelej selekcií boli jedným z hlavných argumenov, prečo sa lov na vnadiskách dostal do zákona. V spojitosti s SP sú to zas len prázdne kecy! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 10.1.2014 o 10:43

Nebojujem proti tomu čo už raz nejaký imb..il pretlačil do zákona a platí to. Vadia mi kecy o dodržiavaní zásad chovu zveri a ich následnom uplatňovaní pri love na SP. Odjakživa ma starí jágri učili loviť holú hneď po ruji a nikdy nie na miestach, kde operovali kvalitné jelene. Je to však už na inú debatu. Tu predsa nejde o plnenie plánu. Ak áno, nežvástajme o chove jelenej zveri. Goret nerozumiem, prečo berieš môj pohľad na vec ako výsmech. Píšem s plnou vážnosťou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.1.2014 o 10:41

Mišo, viem si predstaviť aj niečo iné ako vysmievanie sa názorom, ktoré mi nepasujú do noty. Iné je napr. zamyslenie sa nad nimi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 10.1.2014 o 10:35

:))) goret vieš si reálne predstaviť vydávanie odlišných pokynov ohľadom lovu pre strelcov na SP? To myslíš vážne? Buď platia rovnaké pravidlá pre všetkých alebo sa SP konať nebudú! Poprípade ak máš v revíri strelecky agilných pochábľov, SP sa nezúčastnia. Aj to by som chcel vidieť ako to ošetríš :))))) Rozhodovať o love môže hospodár individuálne pri vydávaní povoleniek počas roka a aj to rieši výročná členská schôdza. Selektovať účastníkov na SP je nanajvýš neetické až urážlivé! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 10.1.2014 o 10:33

Miso, to čo popísal lanus normálne niekde funguje a má to svoj efekt a ja to plne schvaľujem. Pohon je často ďaleko, honci len vstúpia do hory a vysoká je už v pohybe, príde ti presne tak, ako by ti prišla kebyže čakáš na prechode, krokom a s prestávkami kedy sekne. Neviem s akými ľudmi poľuješ, ale tam kde som bol poľovať zatiaľ ja, vždy platilo to, čo sa dohodlo a to hovorím o viacerých združeniach. Keď mohli holú strieľať len niektorí a na istých miestach, tak ju strieľali len tí a iní si to proste nedovolili aj keby im zver prišla krokom na 30m. Tvoja kvázi irónia a skepsa nie je absolútne na mieste, bojuješ proti niečomu čo inde funguje len preto, že ty máš s tým negatívne skúsenosti, resp. celkový negatívny pohľad. Pri diviakoch ti nevadí streľba na bežiacu zver, horšie zásahy, často 0 selekcia? V čom je diviak horší ako holá? A to sa tu navyše bavíme o love holej v situáciach, že v pohone nebeží. Všetko je to o tom, že na SR sme diviaky na spoločných už proste zvyknutí loviť, nikto v tom nič zlé nevidí, aj keď nejaká rana ujde, nehovoriac o tom, že o nejakej selekcii u diviačej nie je ani reči. Sú taktiež revíry kde kvôli niekoľko ha monokultúram napr. kukurice jednoducho plán splniť nevedia, lebo zver sa v nej združuje celoročne a snáď nie si taký naivný, že v prípade ak by zákon aj lov holej na spoločných neumožňoval tak na "spoločných" v rámci združenia bude ostatná zver, ktorá príde pekne do rany požívať absolútnu ochranu :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 10.1.2014 o 10:31

Mišo, je dosť možné, že Lanus poľuje s inou partiou než ty. Tú tvoju ti fakt niet čo nezávidieť. Lanus, áno, sami sme si na vine, naším nedostatkom času v súčasnej hektickej dobe. Ale len čiastočne. Veľký podiel má na tom aj zmena správania sa zveri, jej vyrušovanie a prechod na aktivitu v neskorých večerných a skorých nadranných hodinách, t.j. aktivitu v čase, keď ju nemožno loviť (legálne), preto si myslím, že väčší význam a efektivitu budú mať nie pohony, ale nátlačky so sliedením. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 10.1.2014 o 9:52

Lanus super! Pobavilo :)))))) Inteligentné rozhodnutie vedúceho SP a jeho starostlivý výber strelcov s mimoriadnym povolením :)))))))))), na ktorých pôjde zver krokom :)))))) Ak náhodou pôjde krokom na iných, ktorí strieľať nemôžu, tak si budú držať ukazováky, poprípade fotiť okolo pokojne prechádzajúcu zver :))))))) To sú nápady - hodné zaviesť do učebníc poľovníctva medzi moderné spôsoby lovu!!!!! :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 10.1.2014 o 9:07

exchangehunt - Veci sa dajú robiť bezhlavo aj inteligentne !!! Za priebeh SP zodpovedá vedúci poľovačky ,ktorý ak uzná za vhodné niektorým !!! starostlivo vybraným strelcom na vhodných štandoch povolí odstrel holej ; totiž keď sú honci ešte ďaleko tak často na strelcov prichádza zver krokom !!! ( A prečo sa to zaviedlo som uviedol nižšie ; sami sme si na vine !!!) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exchangehunt, 9.1.2014 o 21:48

prepáčte, to nieje reklama, netrafil som tému ........ nenechajte sa rušiť v diskusii k téme: zmenu zákona som neprivítal, neviem si predstaviť strielať vysokú za behu, vyberať z bežiaceho stáda jeleníc s jelenčatami v rýchlosti vhodný kus na ulovenie.......... všetko je to ale o ľuďoch, o tom ako sa vedie pohon v akom teréne, o tom či všetci dodržia pokyny vedúceho poľovačky. Musela by to byť skôr nejaká nátlačka ako klasický hon na diviaky v húštinách.... keby ku strelcom prišli nie behom a dokázal by zodpovedne vybrať a spoľahlivo uloviť. Stále mi však uniká zmysel takéhoto spôsobu lovu. A okrem toho nežijeme v ideálnej spoločnosti ideálnych poľovníkov. Na spoločné poľovačky sa často dostnanú ľudia /aj hostia/, ktorí možno v živote nestrieľali na vysokú a toto je asi najhorší scénár kedy by sa mali naučiť zodpovedne a selektívne loviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off hyperon, 9.1.2014 o 21:04

exchangehunt, zjavne si si pomylil rubriku... toto nie je inzertne vlakno. admin, dufam ze tu reklamu zmazes, dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 9.1.2014 o 20:52

nejhorší na společných je že kvanta střelců zatluče že pomlátily zvěř a nebo nejsou ani schopný označit nástřel a nejde se udělat pořádný dosled.Kolik organizátorů má připraveného psa na dosled většinou se tam pustí pes kterej celý den naháněl a je tak utahanej že najde kulový ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 9.1.2014 o 20:40

lanus maš pravdu,raz za mojej mladosti som robil nabijača na zahraničnom hone,pripadla mi francuzka a nie hocaka,bola majsterka Evropy na asvaltove holuby,tak to bol masaker,nestačili sme nabijat ,ale maš pravdu bažanti určite netrpeli,ale taky sa už nedali konzumovat:):):):):)Leon ma pravdu,spoločne su dakedy v našich podmienkach nehumanné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 9.1.2014 o 20:36

Lanus plne súhlasim !! Neviem ako severania ale v madarsku sme mali pred spoločnou polovačkou strelby na pohyblivé terče..madari sa dosť aj vdaka videám odnich prezentujú ako jatkári možno to tak aj niekde je ale hento bola naozaj kvalitná prezentácia polovníctva danej krajiny! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.1.2014 o 20:35

Lanus aj to bude ÚPLNE naprd platné, ak strelec nedokáže ani rozlíšiť na čo strieľa!!! A ruku na srdce, ten charakterný výber "netrofejovej", o ktorom tu pár jedincov nie tak dávno písalo, sa v praxi javí vo väčšine prípadov ako iluzórny! Zúčastnil som sa vlani na pár poľovačkách, kde sa holá lovila a presne to, na čo som tu so zdvihnutým prstom poukazoval je realita :) Je zaujímavé sledovať tváre činovníkov PZ na výradoch :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 9.1.2014 o 20:34

batuska - Je úplne jedno aká zver sa na spoločnej postrieľa ,lebo všetko živé pri poranení trpí !!! Najlepší spôsob ako toto minimalizovať je vyžadovať preukazovanie náležitej streleckej schopnosti ako je to v škandinávskych krajinách !!! ( Netreba zabúdať že prečo k predmetnému povoleniu došlo ! bola to neschopnosť alebo lenivosť "povinných" plniť plán odstrelu v riadnom termíne !!! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Leon, 9.1.2014 o 20:21

no jakej je teda rozdíl mezi černou a jinou spárkatou? Když se pomlátí černá tak to je jedno ? A u ostatní spárkatý to je problém ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 9.1.2014 o 20:04

je velmi smutne, ked sa na spolocnej polovacke striela po stvanej criede mufloniek, padne sedemnast vystrelov a na vyrade su dve muflonky a ani jedna strelena na komoru alebo krk. Kolko ich zostane zmrzacenych a nedohladanych... uff...velmi nestastna uprava zakona a zda sa, ze spoliehat sa na moralku asi neda... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 9.1.2014 o 19:34

p,Pavlik tu si mimo tu su polovnici a nie lovci:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 9.1.2014 o 19:28

exchangehunt, to že si úplne mimo misu ti asi problém nerobí ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exchangehunt, 9.1.2014 o 19:23

Už v novom roku 2014 sa náš web úspešne rozrastá o ďalšie registrácie lovcov z celého sveta, ktorí ponúkajú loveckú výmenu. Momentálne máme v databáze registrovaných 233 lovcov z viacej ako 30 krajín, množstvo exotických destinácií a zaujímavých druhov zveri. Stačí sa iba zaregistrovať, napísať svoju ponuku, čo a aký lov môžete ponúknuť na výmenu. Registrácia a všetky činnosti na webe sú zdarma, tak ako i prípadná lovecká výmena, ktorú si môžete na nasledujúcu sezónu dohodnúť už teraz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.1.2014 o 19:00

ešte že to nieje na Leonovi :):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 9.1.2014 o 18:22

akú zemepisnú alebo rozlohu štátov zaberá tvoj pojem "všude" ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 9.1.2014 o 16:59

pořád mi nejde do hlavy čím je ostatní spárkatá lepší než černá.Kdyby to bylo na mě tak ty společný zakážu všude je to nejhorší a nejnebezpečnější způsob lovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off majko82, 9.1.2014 o 10:28

nemenované združenie z okresu VK malo na výrade tri muflony ale tiež boli spokojný lebo boli ževraj výradové :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 9.1.2014 o 8:45

... no neviem, či ho nejdú aj pasovať..., ale veď sa nič nestalo, vyradil z chovu "kondične slabého jelienka", aj s takým som sa stretol, amen, tma! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.1.2014 o 6:02

No KONEČNE máme možnosť poľovať na vysokú aj na spol. poľovačkách! O niečom podobnom odkaz som písal v tejto diskusií v polovici marca minulého roku. Tu máme konečne praktické výsledky. A to je len "jedna lastovička čo vyletí z hniezda". Som "hlboko presvedčený", že sa nič podobné na Slovensku nedeje a toto bol len "jediný výnimočný prípad"!!! :))))))))) Ten srnček je skutočne zlatý klinec a lovec bol dúfam vyhlásený za kráľa honu :))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 1.5.2013 o 9:13

jajajááááj, máš pravdu!!!!! zmenili dátum účinnosti!!!! a aj názov opravili, tak to je hlboké nedorozumenie!!!! takže ak si to dám dokopy d nepovolenými /nie zakázanými/ spôsobmi lovu, tak sa nič v podstate nedej, ak budem strieľať na srnčiu, vysokú, diviačiu brokmi. tak to sa mi uľavilo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 1.5.2013 o 9:10

ale nie, veď je to presne naopak (dokonca mu láskavo vyhoveli v zmene názvu a posunutí účinnosti ....toľké to šťastie pre poľovníkov a zver) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 30.4.2013 o 21:32

a je rozhodnuté, parlament zamietol zmenu, to značí, že ostáva v platnosti novela. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 30.4.2013 o 14:52

Hekler súhlasím a predstavte si to v praxi pri spoločnej poľovačke na malú zver.V hore si to viem predstaviť,ale tu dole toto musel vymyslieť profesionál od stola.Treba to poriadne upresniť,lebo účastníci poľovačky môžu byť ohrozovaný (bezpečnosť nadovšetko). Veľmi dobre si treba nový zákon naštudovať a v praxi uplatniť,aby poľ.hospodári a vedúci spoločných poľovačiek nemali opletačky so zákonom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off conty, 29.4.2013 o 15:48

Ja by som súhlasil len v tom prípade ak by sa z holej zveri strieľali iba jelenčatá, srnčatá(lebo ak by niekto zbadal veľkú jelenicu, srnu asi by sa neudržal) a taktiež jeleňa I.VT lebo už aj mne sa veľa krát stalo, že mi prišli špiceriky s 15 cm parožím. Myslím si,že by to bolo potrebné podrobnejšie a konkrétnejšie rozobrať pri každom druhu zveri a nie iba tak ako hore uvedené, lebo tak si ten paragraf každé združenie(poľovník) vysvetlí po svojom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 29.4.2013 o 8:49

pokúsim sa obnoviť diskusiu k pôvodnej téme ktorá zaspala a rozobrať uvedené nové znenie nie z pohľadu len "poľ. etiky" ako sme to robili doteraz ale v kontexte platného zákona, lebo som si istý že v prípade že bude § 58 ods.5 novelizovaný v tomto znení, bude sa pri jeho realizácii na poľovačkách jednať o rozpor s platným zákonom !!! podľa navrhovaného znenia by bolo možné loviť holú raticovú zver (napr. srny) na SPOLOČNEJ poľovačke na MALÚ zver, na malú zver sa ale nestriela guľovnicami ale brokovnicami BROKOVÝM strelivom, výsledok by teda bol taký, že na srny by sa strieľalo brokmi alebo brokovou jednotnou strelou, toto by ale bolo v rozpore s § 65 ods. 3 písm. b) a c) "ktoré zakazujú používať psa na durenie RATICOVEJ zveri !!! a strieľať na raticovú zver brokmi, strieľať na raticovú zver okrem diviačej zveri jednotnou strelou z brokovnice, strieľať na srnčiu zver guľovými nábojmi s menšou dopadovou energiou ako 1 000 J/100 m" !!!, zároveň ale je možné aj na dolniakoch požiadať o mimoriadny lov jelenej zveri a ak im bude vyhovené vznikne možnosť loviť na spoločnej poľovačke na malú zver aj jelenice a jelienčatá - ale čím, to budú mať poľovníci na pleci pre istotu aj guľovnicu ?), PRI love holej raticovej zveri na spoločnej poľovačke na DIVIAČIU zver bude taktiež porušený § 65 ods. 3 písm. b) lebo tam bude všetka zver teda aj holá raticová durená psami, z tohto pohľadu si navrhované nové znenie zákona nedokážem predstaviť v praxi bez zmien aj uvádzaných ustanovení ktoré to čo návrh obsahuje ZAKAZUJÚ ako zakázané spôsoby lovu, (toto keby napísal študent v diplomovej práci tak ju neobháji) .... teším sa na následné komentáre a pohľady na uvádzané skutočnosti z pohľadu poľovníkov na dolniakoch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.4.2013 o 10:50

malá odpútavka k tomu nášmu strachu prekročiť vlastný tieň odkaz, len autorke by ste dnes už zbytočne nadávali, že si dovolila nastaviť zrkadlo nášmu "konzervativizmu" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM