Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Puškohľad variabil alebo s pevným zväčšením - diskusia

autor: off m6692
pridané: 9.2.2013 21:15

Dobrý deň



chcel by som sa vedieť Váš názor a hlavne praktické skúsenosti s puškohľadom s variabilným zväčšením (napr.2,5-10x50) a ak áno kedy a ako ho využívate. Alebo si len nastavíte zväčšenie ktoré Vám najviac vyhovuje a potom využíavate puškohľad s týmto zväčšením. Pýtam sa hlavne preto že sa neviem rozhodnúť aký typ mám kúpiť, variabil alebo s pevným zväčšením. Ďakujem


počet zobrazení: 5 608
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Stagstalker, 13.2.2013 o 11:14

Tiež som nejaké meopty nastreľoval a rovnako môžem uviesť, že po optickej stránke sú super, sklá majú fakt kvalitné. Mechanika troška pokrivkáva, človek nakliká, nič sa nestane a potom po ďalšom kliku to skočí aj o to predchádzajúce posunutie. Netvrdím, že je to pravidlo, mohol som mať "štastie" na takýto kus. Zbraň sme však aj napriek takýmto veciam úspešne nastrelili a pokiaľ viem, majiteľovi doteraz slúži aj puškohľad aj zbraň. Ja osobne by som ale radšej siahol po nejakom vhodnom variabile zo značiek Zeiss, Swarovski, Leupold, Kahles alebo Schimdt Bender. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 13.2.2013 o 10:58

Moja skusenost pri nastrelovani nie je velmi dobra,sklo sice vysoko kvalitne,dnes ist do pevneho zvačšenia by som sa už nebal,ale variabil nie.V drvivej vačšine nastrel nedržali,čo nie je nič pre mna.Vynimkou je rada ZD. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 13.2.2013 o 9:46

Ale v žiadnom prípade by som to nebral tak že Meopta nie je dorá značka, práve naopak. Ich puškohľady sú na veľmi vysokej úrovni, hlavne optika je špičková a celosvetovo uznávaná. Ale takisto ako skoro každej značke sa stane že niekedy pustí na trh nejakú nepodarenú sériu. V prípade mepty to boli puškohľady 7x50 rada 2000 a 7x56 rada 3100 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2013 o 10:42

V našom pz si zakúpili meoptu 2000, 4 členovia 7x50 včetne mňa . Mne meopta 3 x vyfučala osnova zatial drží. Ďalším trom tiež meopta vyfučala a neskôr sa i utrhla osnova . Dnes je vhodné kúpiť variabil na nadhánkach ubrať na posede pridať . Červená bodka sa tiež stáva už bežnou súčasťou puškohľadu .To bol však starší model ako robí meopta dnes samozrejme . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 11.2.2013 o 9:43

Mal som Meoptu Artemis 3000...5 r. este stale sluzi kamosovi na flinte.teda cca 8r.bez problemov...a to bola na 7 rem.mag. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off OndrejP, 10.2.2013 o 22:27

Pánové já mám taky rád pohádky, ale zase to nepřehánějte. 3006sprg: Přesně. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.2.2013 o 21:22

zas neprehanajme...u meopty nastaval problem s nizsimi radami...poznam asi 15 ludi co maju meostar a ani jeden nemal problem...povedal by som ze to je taka stredna trieda a dobry kompromis pokial niekto nema na zeiss... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 21:16

Turbiak: je to tak ako píšeš. To som spomenul iba pár príkladov, bolo ich omnoho viac. Proste ja im neverím a len čakám kedy aj mne moje buchnú. Zatiaľ som kľudný, len neviem do kedy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 10.2.2013 o 21:12

snipko:vsetky puskohlady Meopta patria do smetia , tebou popisane problemy nedrzania nastrelu su u Meopty uplne standardna vec - samozrejme aj u novych kusov- vlastna skusenost pri nastrelovani R1 tiek.. najpr nepreklika osnovu a potom naraz preskoci - proste nedokazes to ani poriadne nastrelit, poznam cloveka co ma polovnicky obchod cez 20 rokov .. a tolko problemov co mal z reklamaciami u Meopty sa rozhodol v poslednych rokoch ze ju proste ani nebude predavat( boli to hlavne uz spominane problemy z retifikaciou+ netesnosti a unik dusiku ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.2.2013 o 21:10

Pevné zväčšenia mám na guľobrokoch s podhľadom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 10.2.2013 o 21:07

Variabil...a nemusim mat dve optiky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.2.2013 o 21:05

Ale to je logikuš, na to tam mám tú 1,5x a 2x a diviačatá to majú v pohybe za uško a veru sa nesmejú, nemajú kedy! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off OndrejP, 10.2.2013 o 21:00

Měl jsem pevné zvětšení 8x56. Ale občas rád zajdu na naháňku a zkus si na 20 metrů v průseku dostat na osnovu prase v pohybu zvětšené 8x. Padne maximálně kvůli záchvatu hysterického smíchu, rozhodně ne kvůli průstřelu srdce. Řešil jsem to variáblem 2.5-10x50 a je klid. Variábl je, podle mě, univerzálnější a roli hraje předpokládané využití. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.2.2013 o 20:55

Je mi to neznáme, preto som sa pýtal. Vlastním 3 ks variablov: 1,5 - 6x42, 2 - 8x42 dva kusy a potom ešte 3 ks s pevným zväčšením 7 a 6x, ale všetko drží ako bejk, či je to 9,3x62, alebo 300WM. Raz sme mali taký problém, ale bolo to iba strelivo S&B! Teraz chcem ísť na varianty R1r s RD, takže, že by blbla iba elektronika... Ale zatiaľ max. spokojnosť, vzhľadom k cene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 20:47

hunter243: ja ti poviem , bola to Meopta Artemis, a pri nastreľovaní to bolo OK. človek s tým začal poľovať a prišli prvé neúspechy. Niekedy nástrel držal a niekedy nie. Pri skúšobnom nástrele na terč 5 rán išlo OK a ďalšie 3 mimo, potom zase 3 OK a 2 mimo. A takto to išlo dokola. a to nehovorím že z optiky unikol dusík. Toto boli moje prípady. Preto som stratil dôveru voči tejto značke. Už som tu písal že ja mám síce dve Meopty jednu 7x56 a druhú 6x42. Zatiaľ sa mi nič podobné nestalo, ale keby prišlo na to tak určite zmením značku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.2.2013 o 20:39

Borza 222, tak za nedohľadaného jeleňa, diviaka a srnca mohol vždy puškohľad Českej značky? Nebolo to snáď strelcom? Veď pred tým lovom musel mať nastrelenie overené, alebo nie? Alebo, že by to vždy zlyhalo tesne pred výstrelom? Zaujímavé. A čo to boli za vady? A prečo neuvádzaš značku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 20:21

rado100: súhlasím. borza222: asi viem o akú značku sa jedná. Sám som predal viac kusov puskohladov Českej značky a naozaj každú chvíľu boli reklamované, jednalo sa hlavne o 6x42, 7x50 ale aj 3-12x50. Keby som si mal dnes vybrať tak určite nie túto značku. Skôr by som bral Delta Titanium, Nikkon, Leupold... samozrejme že také značky ako Swarovsk a Zeis.. nebudem spomínať lebo to je už iná liga a hlavne cenová. Dobré skúsenosti mám s Deltou Titanium pri ktorej by som aj ostal. Cena a kvalita naozaj výborná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 10.2.2013 o 20:15

Pred dvomi rokmi sa mi ten puskohlad priplietol do cesty, tak ho proste mam a svoj ucel plni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 10.2.2013 o 20:11

Keby to bolo len vrátenie tovaru a koniec bolo by to dobré. Pred pár rokmi som si kúpil puškohľad od svetoznámej českej firmy, výsledok počas sezóny 3x reklamácia vždy neúspešná a nedohľadaný jelen, diviak a srnec. V konečnom dôsledku ma tie reklamácie až tak neškreli ale..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 10.2.2013 o 20:01

Súhlasím so snipkom. Sám mám v skrini tri také lacné super puškohľady, ktoré mi moje svedomie nedovolí predať iným ani na vzduchovku tak sa s nimi hrajú deti. Ale na druhej strane ľudia ktorí sa neboja kúpiť lacnú optiku nám môžu časom poreferovať ako sa to ktoré sklo ukazuje či splnilo očakávanie, alebo nie. Ktovie možno sa časom nájde aj nejaký lacný spoľahlivý puškohľad. borgeo držím palce nech vydrží. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 20:00

držím palce.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on borgeo, 10.2.2013 o 19:47

Ako som spominal, s puskohladom nie je ziaden problem. A ak k niecomu dojde, potom je tu 10 rocna zaruka vratenia penazi alebo vymeny tovaru, tak ako aj pri ostatnych znackach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 19:01

kúpa lacnej optiky v domnienke že mi "už vydrží" je resp. znamená pokus - omyl. Aj tak nakoniec kúpime naozaj kvalitnú optiku ktorá nám naozaj vydrží, čo to ale do vtedy bude stáť peňazí a nervov je ďalšia vec. Kto to už zažil určite mi dá za pravdu. Sám som tým prešiel takže viem to zhodnotiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 10.2.2013 o 18:02

BLEIKER, aj ked ten Hawke nema v znaku modry oval, ani dravca s roztiahnutymi kridlami, nie je dovod ponahlat sa s upgradom. Chcel som ho proste vyskusat. Ak bude treba vymenit, vymenim. Zatial ho menit nebudem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 10.2.2013 o 17:31

Borgeo-ja by som ten upgrade urobil čo najskor.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 10.2.2013 o 12:36

snipko mám Hawke Eclipse 2,5-10x56 s ČB. Všetko ostatné, ako som písal nižšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 10.2.2013 o 0:15

záleží akú máš značku.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 9.2.2013 o 23:39

Snipko isteze pri zvucnych znackach je aj ocakavana vyssia kvalita. Vo vseobecnosti to tak plati. Avsak aj s malym gasparkom sa da zahrat velke divadlo. Ja mam uz druhym rokom variabila (2,5-10x50) za necele 3 stovky, ktory vyuzijem naplno vsade. A kupodivu cez neho aj vidim a dokonca aj za sera. So zarukou, so vsetkym. Isteze, casom budem upgradovat, ale zatial neni dovod. Ked k tomu dojde, bude to zrejme len z dovodu vyssieho komfortu a nie preto ze by som cez neho slabo videl. A uz vobec nie ze by bol nepresny alebo ze by nedrzal nasttrel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 9.2.2013 o 23:16

Osobne mám dva puškohľady s pevným zväčšením. 7x56 a 6x42. Variabil sa mi zdá náchylnejší na otrasy a odolnosť. Čím komplikovanší a zložitejší tým náchylnejší na poškodenie. V dnešnej dobe by to ale platiť nemalo, na trhu sú naozaj kvalitné značky ktoré zaručujú spoľahlivosť a odolnosť variabilov. Pre mňa je to iba zvyk. Ale keby som si dnes mal kúpiť jeden puškohľad tak by som zvolil variabil, samozrejme ale renovovanú a spoľahlivú značku. Býva zvykom že puškohľad by mal stáť asi toľko ako samotná zbraň. Pravda to bude, lebo kúpou lacného puškohľadu sa problémy iba začnú a skončia kúpou kvalitného puškohľadu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 9.2.2013 o 22:52

V dnesnej dobe, pri dnesnej urovni modernych puskohladov jednoznacne variabil. Je ovela univerzalnejsi so sirsimi moznostami vyuzitia od spolocnych polovaciek az po strelbu na dlhe vzdialenosti. O puskohlade s pevnym zvacsenim by som ja osobne uz dnes neuvazoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 9.2.2013 o 22:36

Koniec koncov si myslím, že každý poľovník časom v praxi zistí, čo mu bude vyhovovať najviac. Ak si m6692 začínajúci poľovník, tak dúfam, že ti tu poradíme ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 9.2.2013 o 22:33

Záleží od toho, na čo ho chceš používať. Ak hlavne na posede, tak v pohode pevné zväčšenie. Ja som nedávno na guľovnicu nasadil 3-12x50 s osv. bodom. Na spoločnej som s tým na 3x zväčšení strelil 6 diviakov (5 v behu - všetko za ucho - až som žasol:-) Strieľal som aj s kolimátorom, je to o niečo lepšie, ale teraz by som už doňho neinvestoval. Teraz sa variabil chystám kúpiť aj na guľobrok, nakoľko ním strieľam často líšky na vábničku a už sa mi stalo, že som na blízko brokom zluftoval, lebo vzhľadom na terén a svetlo som mal problém ju vôbec dostať do puškohľadu so 6-násobným zväčšením. Vábim aj v zarastených miestach, kde sa "bojuje" na blízko, takže ho využijem. Na druhej strane, u pevných je nižšia cena. U variablov máš 2 možnosti zobrazenia zámernej osnovy. Buď sa zväčšuje spolu so zväčšením puškohľadu alebo ostáva rovnaká - kríž je stále rovnako hrubý. Čo sa týka kvality zobrazovania a svetelnosti, marí sa mi, že tam sú nejaké rozdiely, ale to už musia napísať fundovanejší užívatelia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on borgeo, 9.2.2013 o 22:20

ak mas jednu gulovnicu, ktoru pouzivas na "vsetko", tak dobry variabil samozrejme. ine priblizenie potrebujes na lov srnca na velku vzdialenost na otvorenom priestore a inu na spolocnej polovacke na diviaciu v hustej mladine. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 9.2.2013 o 22:04

U poškohľadov je to tak, čím viac piješ, lepšie zaostruješ-vidíš . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jeger, 9.2.2013 o 21:21

No nevyznám sa veľmi v tých puškohľadoch, ale ak máš možnosť kúpiť klasickú kvalinú 6-ku tak to stačí, osobne variabil nevyužívam vôbec, mám tam napevno 6-ku a dobre :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov