Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Rys Ostrovid. - diskusia

autor: off Lanstiak
pridané: 26.2.2008 19:30
Vyjadrite svoj názor k tejto zveri, ktorá patrí do našej prírody. Vaše zážitky s Rysom, názory a podobne.....
počet zobrazení: 11 181
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 134 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off pytliak6, 29.5.2018 o 19:13

odkaz Tiež by som šiel cely rok keby mi za to zaplatili ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pytliak6, 7.5.2018 o 14:48

Rys vs puma Colorado odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kopoviar17, 17.8.2011 o 13:49

rys.vlk a medved je v nasich horar zastupeny akurat a mnoho krat previsuje normlany stav.nemozem v jednej casti Pz dochovat poriadnu srnciu a to pritom mame slusny zaklad.rysy nam to tam cistia.pondelok rano som sledoval rysa kludne som ho mohol zaockovat:O) pravdu povediac lutujem to ze som to nespravil aj ked je to krasne zviera ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2011 o 18:17

tak veru :-o) DDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 14.4.2011 o 17:25

nazval by som to takym romantickym pribehom,citanie je to celkom fajn,odhliadnuc na nejaky ten rozporuhodny moment ako napr. v uvode - ... ma vylamane ocne zuby ... a neskorsie - ... zahryzol svoje mocne zuby ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 14.4.2011 o 16:37

K pravde má hodne ďaleko. Musel to byť rys - karatista, keď labou zlomil väz hmotnostne rovnakej koristi. 20 ku 20 kg. A že sa odvážil aj na 200 kg jeleňa, tak to je už priveľa. Vidno, že autor má málo informácií o vzťahu rys - korisť. A o kondícii - rys v zime, v čase párenia, nemôže trpieť hladom. Je to zootechnicky neakceptovateľné. Ako aj loviť starú flákotu - vyloviť srnčiu i zajačiu zver. Autor má bujnú, ale neodbornú fantáziu. Odborne je to totálny prepadák. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2011 o 15:47

Edu, na konkurenčnej stránke je napísaný inak pekný "príbeh" o rysovi, ktorý skočil zo stromu na človeka a tento človek sa ubránil tak, že ovalil rysa kapsou po hlave:-)))D Takže nie len na Jula Pántika skočil zo stromu rys:-)))D No čo povieš na to? Čo je to, príbeh a či rozprávka? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 10.4.2011 o 12:58

správne orol presne tak rys loví ako si popísal .Veľmi podobne ako keď pozoruješ domácu mačku . Puma loví aj inak . Takže keby mu prišlo niečo do cesty to je dosť extremna situácia . Ako by ju riešil rys netuším . predpokladám ,že nejaké dlhé skoky zo skál a stromov nie je jeho spôsob lovu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2011 o 9:55

Edu, pamätáš, kedysi nás tu ktosi presviedčal že rys loví zo stromu, tak ešte raz. Rys nemôže loviť zo stromu, ani nečíha nad chodníkmi zveri, pretože on loví „posliedkou a nie postriežkou“. On chodí a pokiaľ zbadá zver, opatrne sa k nej učupený zakráda a približuje, vyhodnocuje situáciu potrebnú k úspešnému lovu. Vieme, že pri útoku zver neprenasleduje na dlhšie vzdialenosti, ale zver náhle nečakaným rýchlym útokom zaskočí mnohokrát nepripravenú. Pokiaľ sledovaná zver prejde pod nejakú vyvýšeninu, tak rys zaútočí z vyvýšeniny z hľadiska výhodnejšieho miesta doskoku, rýchlosti, momentu prekvapenia atď. Pokiaľ zver vidí za nejakým spadnutým stromom v rúbani, tak zaútočí zrejme z tohto vyvýšenejšieho výhodnejšieho miesta. Jedno je isté, rys neloví zo stromov, pretože on neloví "postriežkou", ale k zveri sa približuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.4.2011 o 21:17

nie netušil som Orol naozaj že rys útočí podobne ako puma . Ja som si naozaj myslel o utoku rysa niečo uplne iné . Ale neva :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.4.2011 o 21:00

Edo samozrejmne ti ho neberieme a nebudeme presviedčat o opaku:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.4.2011 o 21:00

No Edu, však áno, zo stromu určite nie. Ale z vyvýšenín, previsov, skál áno. Však Ty to dobre vieš. Skrátka rys neskáše a nečíha na zver odnekiaľ zhora, ale za zverou sliedi a približuje sa k nej. Ak je niekde vyvýšenina, či už skalnatá atď tak zaútočí odtiaľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.4.2011 o 20:49

Ja si myslím ,že rys neloví zo skaly ani zo stromu ale to je iba môj názor . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.4.2011 o 20:38

To čo uvádzaš, súhlas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.4.2011 o 20:19

Jaro ,rys využije každu možnost lovu a skok zo skaly ,lebo previsu a lebo ohnuteho stromu využiva dost pravidelne ku uloveni koristi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 6.4.2011 o 11:29

Ja lovím a skáčem rybičkou aj zvrchu zo skrine :-) na peknú babu ležiacu v posteli:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.4.2011 o 11:20

To, že rys skáče ( loví ) zo stromu, je pouze povera. ( pozri Útok ze zálohy - tretí riadok ). odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 14.9.2009 o 16:19

tak si kamarát, lebo už som si myslel...:-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 14.9.2009 o 15:31

ALE NIE :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 14.9.2009 o 15:30

RYS 2 :)) iba v klude :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 12.9.2009 o 14:40

Solimkenaj, až teraz ma napadlo. Prečo sa pýtaš? Ty máš takú dĺžku, alebo čo? :-))) No zbohom.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 12.9.2009 o 14:31

Preto buďme radi, že to máme tak akurát :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 12.9.2009 o 14:30

No ktorý človek by chcel mať 25-30 cm cicinu? Podľa mňa nik. Jednak by to bol problém nosiť – siahalo by to až kdesi po koleno a problém by mal človek hlavne pri ženách....:-) tá keby to zbadala, tak neviem – neviem...:-) asi zdrhne, kade ľahšie. Problém by bol pravdepodobne aj pred usadnutím na posed – vždy by si ju musel človek dajako dať hore, aby si ju neprivrzol :-)
P.S.- proti 25 CIC bodom ale nemám výhrady. Ani proti 25cm klom – to už by bolo zrejme nad 120 bodov a zlato. Myslím, že tak nejak to je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 12.9.2009 o 13:49

RYS 2 co mas proti 25 cm cic... ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.9.2009 o 12:22

rys 2 súhlasím . Rys nie je človek ,že by sa vykrmil až na smrť :) zožerie toľko koľko potrebuje . Neprežerie ako to robia ľudia :) Ano 30 - 35 kilového rysa by som si vedel predstaviť ale 55 kilového už naozaj nie . Nejaké hranica reality by mala byť dodržaná . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 12.9.2009 o 12:15

Jasné, že je to jednoznačne tak. Treba vychádzať z noriem odbornej literatúry a nie z abnormalít, ktoré sa síce vyskytujú, ale sú naozaj ojedinelé. Aj človek môže mať hmotnosť 200kg a iný zas môže mať cicinu dlhú 25-30 cm, ale to sa naozaj vymyká bežným normám, učeniu a zdravému rozumu. O 55kg rysovi som ešte nepočul, vlkovi áno, ( aj kúsok ťažšom ) ale čo nie je, neznamená, že nemôže byť. Hmotnosť úlovkov rysov v globále podľa mojich vedomostí bola orientačne od (20 ) 22 do 28 kg – ( 85- 90%), výnimočne 30-35 kg ( 10-15% ) Ešte vyššiu hmotnosť od uvedeného pokladám za abnormalitu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.9.2009 o 10:42

Priemerná váha dospelého rysa je 24 kg rysice 20 kg výška v kohútiku 54 - 68 cm . Takto to uvádza poľovnícky slovník náučný od pána Hella. Neviem či niekto strelil 55 kg rysa .Ak ano môžeme čakať kľudne 600kg diviaky,70 kg srnce ,700 kilové medvede ,700 kg jelene ,20 kilové zajace asi taký je pomer voči realite . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tobruk, 12.9.2009 o 1:27

Na Kysuciach strelil kedysi polovnik rysa,ktory meral v kohutiku 85cm a vazil 55kg. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off riso11, 14.6.2009 o 16:09

ako no ten pribeh sa mi tiež veľmi nezdá, ale človek nikdy nevie môže byť že asi sa začínajú rysy vzdelavať po stranke loveckej a objavili i tento druh lovu nikdy nevies zalezi na genoch. Ale mám rad taketo pribehy a ta kniha je dobry napad =D aspon by sa turisti drzali chodnikov. nech skusi napisat nejaky tenp pribeh o medvedovi ako roztrhal jelena alebo diviaka a ake zuby ma =D atd. ale neposmievam sa moze byt na tom i cosi pravdy. ved i my sa rozumovo obohacujeme stale. takze i oni mozno zacali hybat mozgom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.6.2009 o 17:56

Orol ing. Šeba sa nebojí povedať aspoň pravdu . Vidieť rasa vo voľnej prírode nie je vec ľahká . Tých čo i vidia loviť 150 kg diviakov ešte k tomu vo dvojici a ešte majú šťastie na šupu zraziť statného kanca k zemi je určite ešte menej :)) aby toho nebolo málo ešte skáču zo stromu :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.6.2009 o 16:50

Ešte som zabudol:

Srdečne gratulujem pánovi Jaroslavovi P, autorovi článku v časopise Naše Poľovníctvo, ktorému sa podaril naozaj husársky kúsok: videl loviť naraz dva rysy, ktoré skočili zo stromu na diviaka a za pár dní sa mu oba rysy podarilo odfotografovať pri párení. Ešte raz úprimne gratulujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.6.2009 o 16:43

Finist, píše to presne tak, ako si napísal. Ďalej píše, že rysy skočili z trojmetrovej výšky stromu asi na 150kg diviaka, ktorého síce povalili, ale neusmrtili, pretože diviakovi sa podarilo ujsť. Neskôr sa mu podarilo aj odfotiť týchto rysov počas párenia.
Súhlasím s tým, že rys v období párenia ( myslím 2-3 ) loví, resp. môže loviť s rysicou, to sa uvádza. Takisto rysica loví spolu s rysčatami v čase výchovy a zaučenia rysíčat. Dospelé samce spolu nie. Inak rys je prevažnú časť roka samotár.

No čo na to povedať? Učiť sa z týchto citácií, alebo nie? Je to pravda, resp. aká je pravda? Ja osobne zastávam tento názor: nespochybňujem nikoho, kto, čo, kde, kedy a ako videl, no ak mám byť úprimný, radšej sa učím z prameňa, ako mám sledovať potôčiky. Chcem tým povedať, prečo sa napr. píše v poľovných knihách , napr. od Hella ( učebnica Poľovníctvo I ), že rys neloví zo stromu? Že vôbec na zver nečaká, ale sa k nej prikráda? Začínam pomaly pochybovať aj sám o sebe, z čoho sa vlastne učiť a kde je pravda. No napriek tomu si stále myslím, že skôr dám prednosť a uverím odbornej knihe, ako nejakej citácií.

Finist, prečítaj si aj PaR 6/09 na strane 24-27 od Ing. Šeba, kde opisuje starého lesníka z Ružomberka – Bieleho potoka, znalca a lovca rysov. Na jeho konte je 22 rysov ( 20 myslím chytil a troch ulovili hostia ) a prešiel za nimi stovky a stovky kilometrov. Sklamane uvádza, že aj napriek enormnému úsiliu videl v revíroch rysa len raz, aj to len na zlomok sekundy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.6.2009 o 16:42

Finist tebe nedavam vôbec žiadnu chybu samozrejme . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 1.6.2009 o 14:50

Edo,prepisal som len úryvok z príbehu v časopise N.P. Autor to tam tak uviedol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.6.2009 o 14:04

Asi áno, to zodpovedá. Čo sa týka tej hmotnosti, vieceré POĽOVNÍCKE zdroje uvádzajú najčastejšiu hmotnosť rysa 20-25 kg, výnimočne do 30kg a v jednom prameni som sa dočítal maximálnu váhu do 35kg. Rysa ostrovida s hmotnosťou 40kg - to som ešte fakt nepočul. Možno v nejakých, nie odborných zdrojoch sa uvádza aj takáto hmotnosť, o čom však silne pochybujem. V dnešnej dobe je " možné ale všetko"- povedaných hlúpostí je dosť. Ale aj som len učňom a tak privítam rád relevantné informácie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off alfa, 1.6.2009 o 13:14

To myslel asi dĺžku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.6.2009 o 11:40

Finist kde si čerpal info :"Rys ako je známe dorastá do výšky 130cm" Lebo mne také nič známe nie je ved 130 cm majú výšku 300 kg tigre . To bude asi nejaká tlačová chyba videl som rysov kopec mali tak okolo pol metra na výšku . Na statneho diviaka sa rys ani nepozrie . Tobôž nie ešte pred očami človeka ktorého pohyb vidí na kilometre . Aby táto mačka zrazila statného diviaka alebo lovila v svorke res.dvojici sú tiež uplne nové mne neznáme informácie . Podľa mňa poľovnícky latina pracovala na plné obrátky :))
Jaroslav P by mal napísať knihu rozprávok . Isto budú zaujímavé i jeho ostatné príbehy :) Ako som už spomenul mám rád tieto príbehy aj keď su často pritiahnuté za vlasy . Ale toto je už aj na mňa priveľa :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.6.2009 o 11:34

Aha, chápem, len som neskoršie prečítal..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.6.2009 o 11:32

Nepozeral som literatúru, ale výšku v kohútiku určite takú nemá. A aj celková výške je mierne nadsadená, nehovoriac o hmotnosti. Ešte som nikde nepočul a nečítal, že by náš rys ostrovid mal, alebo mohol mať 40kg. Myslím, že knihy neuvádzajú 40kg, ale uvádzajú maximálne do 35kg. A či môže mať, je vedľajšie. Ja to osobne chápem ako poľovnícku latinu aj z dôvodov, že rys zo stromu neloví. Samce spolu tiež nelovia a rys je všeobecne samotár. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 134 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov