Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
IBO výpredaj

Rys Ostrovid. - diskusia

autor: off Lanstiak
pridané: 26.2.2008 19:30
Vyjadrite svoj názor k tejto zveri, ktorá patrí do našej prírody. Vaše zážitky s Rysom, názory a podobne.....
počet zobrazení: 11 208
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-134 z 134 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off sannder, 16.4.2008 o 12:14

Celú zimu sme mali v revíry 3 rysy, nachádzali sme veľa strhnutej srnčej zveri, no berieme to tak, že aj on chce žiť a škody spôsobené pytliakmi sú mnohonásobne vyššie. Je to nádherný tvor, a vidieť ho je zážitok na celý život. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 9.4.2008 o 10:22

ono to casom pride;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 8.4.2008 o 19:08

na Veľkej Javorine jeden lesák našiel stopu rysa a kedže je tam vhodné prostredie na to abi sa tam udržal možno sa tam aj zabíval .ja som ešte žiadne stopi nevidel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 30.3.2008 o 14:49

Suhlasím s masabím -rys je prirodzený predátor srncej a roscne strhne okolo 60 -80 kusov srncej -zalezi či je to rys alebo rysica -co sa týka le skôd nim spôsobených tak to nemôze byt az také hrozné kedze rysie teritórium ma cca okolo 8000 az 10 000 ha co je potvrdené aj poslednými medzinárodným výskumom kde sa zapojilo aj SR ,ČR a Nórsko. Rysie teritórium sa neprekrýva iba v čase párenia a tak vela strhnutej ako tu dole uvádza horarstevo ma za následok jeho casté vyrusovnie keze rys sa ku koristi vraci az kym ju soro celu neskonzumuje . myslím ze rys v revíri až tolko skody nenapácha kedze ho máme v revíri aj my tak vidím čodokáže . a čo sa týka jeho odstrelu tak je to žialsmutné ale pytliači sa uplne bez problémov a to aj horármi a poľovníkmi čo je smutnéé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 19.3.2008 o 23:23

kedze je to chraneny druh tak to az take jednoduche asi nie je, a kde by si dali na dolniakoch pustat rysa aby im tam chytal srnciu :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vladik, 19.3.2008 o 19:36

riesenie je jednoduche, existuju takzv. :"klapce na rysy" rysa chytit a previezt na uzemie kde jeho vyskyt nie je az tak hojny a ma dobre podmienky na prezitie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 29.2.2008 o 11:50

Ahoj msabi. Vieš je len február a už ich našiel 8ks a určite niečo ani nenašiel ak to takto pôjde ďalej do konca roku ich bude mať 40ks a potom vieš čo bude nasledovať? To že o srnčej zveri len snívať budú môcť! Malo by sa nájsť akési riešenie aby aj Rys aj Srnčia mala v revíri zastúpenie. A ešte by som chcel dodať ,že srnčiu tam vôbec nedáva strieľať a aj tak je ich čoraz menej. Nie som vôbec proti Rysom a ani proti inému predatorovi, mám ich rád tak isto ako Jeleniu,Srnčiu atď..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off msabi, 29.2.2008 o 10:41

lanstiak vzdy sa my polovnici ohradzame tym ze regulujeme stav zveri lovime kusi slabe a nehodiace sa na chov atd ale je to tak ked sa objavi rys ktori ulovi srnciu tak ho chceme ulovit co keby dal tvoj kamos tie strhnute kusi do uhynu a jednoducho by ten rok lovil o 8 kusov menej dokazeme sa vzdat ulovku v prospech predatorov ktori tu boli davno pred nami? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lanstiak, 28.2.2008 o 20:10

Súhlasím horarstevo ,rys je naozaj krásne zviera aj by mala ostať v našej faune, a stou srnčou zverou máš pravdu, kamarát na svojom úseku už toho roku našiel 8ks srnčej ktoré boli strhnuté rysom a to koniec roka je ešte ďaleko!!! Má ich tam viac kusov a preto by sa mohol zaviesť mimoriadni odstrel rysa tam kde je ich naozaj už dosť, čiže na daný úsek sú premnožené a robia nadpriemerné škody na stavoch raticovej zveri. ale pripomínam žiaden humbuk odstrel, ale všetko v norme tak aby s každej strany vládla spokojnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 28.2.2008 o 8:36

Nejvice na cernou srnci reaguje na jare,kdy klade mladata.Podle bekani srnciho muzete poznat,kde se tlupa pohybuje.V zime se me zase stalo,ze na vnadiste me prisel dospely kus cerne a srnci stalo asi patnact kroku opodal a cekalo az se kus vzdali aby si na hromade take neco naslo.Bylo to pred tremi roky,kdyz byla ta extremni zima,takze i toto melo urcite na chovani zvere vliv. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 28.2.2008 o 7:55

Roberto...jelenia,diviačia zver a srnčia si konkurujú a to dosť. Jelenia zver je schopná postupne vytlačiť srnčiu zver z lesných revírov do poľných,ktoré však boli ich pôvodným biotopom a len mi ľudia s našim spôsobom obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy sme ju vytlačili do lesa.Rovnako je dobre známy neg. vplyv diviačej zveri na srnčiu,aj mne sa viackrát stalo,že som podľa srnčej zistil,keď sa približovali diviaky.Čo sa týka vzájomnej interakcie medzi zverou jeleňou a diviačou,tak tieto dva druhy sa navzájom tolerujú,ale pri kŕmidlách v zime vždy vyhráva diviak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off roberto, 27.2.2008 o 17:30

Cilan, podla mna si jelenia,diviacia a srncia zver skoro vobec nekonkuruju, ale nejaky maly dopad to moze mat. u nas je zatial srncej dost, hoci sa tu aj zriedkavo rys vyskytuje, dokonca ich tu v minulosti bolo aj par ulovenych. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 27.2.2008 o 15:45

mozem potvrdit ze vplyv rysa je znacny, ked som este ako decko zacal chodit do reviru tak v poslednej doline v horach sa nam drzalo okolo 5ks srncej a sem tam nieco prechadzalo, naposledy som tam videl srnca pred asi 4mi rokmi, ale ked uz sa jedna o ubytok srncej z horskych revirov tak podla mna do velkej miery za to moze aj stale vecsia a vecsia populacia vysokej a v nizsich polohach diviakov
Co sa tyka rysa tak by asi bol vhodny regulovany odstrel v urcitych lokalitach, len ci by ten odstrel bol skutocne regolovany a kontrolovany to je otazne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 27.2.2008 o 14:33

Bezpochyby je rys kraaasne zviera, je potrebna celorocna ochrana( aj tak sa obcas objavi trofej- akoze uhyn), no je to podobne ako s medvedom... V 4000 ha revire sme pred 15-20 rokmi strielali 60-70 ks! srncej rocne. Potom prisla 1, mozno 2 rysie rodinky... Uz 10 rokov sme nestrelili srnu (okrem zražky s autom, mozno pytliak..) a srncej nepribuda...Kdesi som cital, ze rys ulovi 60 ks srncej rocne. Aj ked je to len 20, tak nam statocne plni plan odstrelu. Takze: V horskom revire s jelenou zverou pripustam, ale v srncom je jeho pritomnost citelna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-134 z 134 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM