Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Jarný ťah slúk - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 10.3.2012 18:24

Mnohí, ktorí jarný ťah slúk zažili, so mnou budú určite súhlasiť, že sú to nezabudniteľné okamihy, či uz samotný pobyt v prírode, alebo aj polovačka, ktorá má ráz spoločenského stretnutia, príjemnej rozpravy po mesiacoch zimy v kruhu priateľov.


Minulý rok, ak sa dobre pamätám, sa pár dní pred začiatkom pomyselného lovu slúk na jar u nás na Slovensku debatovalo o petícii, a žiadosti na možné povolenie lovu slúk v jarných mesiacoch, ktorá mala byť prednesená na EU úrovni. Bolo to však príliš neskoro aby sa to do 16. marca stihlo.


Vie mi niekto povedať, prečo je tento rok ticho? Prečo sa na nikto nezaujíma o túto tradičnú polovačku a nepokúša sa vybaviť výnimku? Odpoved síce je možno v tom, že z toho nie je divina...ale to by nemalo byť zmyslom. Možno by sa dala na tejto stránke začať petícia za obnovenie jarného lovu slúk v obmedzenom množstve ako sa to uvažovalo minulý rok? Niekde sa začať musí...Aké su vaše názory...?

počet zobrazení: 16 772
počet hlasov: 5
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 129 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off kaso79, 13.3.2012 o 12:09

Amen operak. Tomu hovorim (potesujuca?) argumentacia. Viete dat aj odkaz niekde na tie zavery konferencie, alebo toho odporucania o vynimkach? Ja som nasiel zatial mapku, kde su predpokladane hniezdiska sluk preletujucich cez Slovensko: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 13.3.2012 o 11:05

V rokoch 1970 až 1992 lovili v Maďarsku ročne 2 500 slúk, neskôr odstrel stúpol na osemtisíc jedincov. Podiel sliepoček z celkového lovu slúk predstavoval asi pätinu až štvrtinu, pričom v jeseni je väčší. Zatiaľ čo jarný ťah z Francúzska a Talianska do Škandinávie prebieha rýchlo, jesenný ťah je pomalý. Lov sluky na jarnom ťahu mal v Maďarsku stáročnú tradíciu. V Slovinsku sa sluka v roku 1993 dostala na zoznam chránených vtákov a odvtedy sa neloví. Predtým počas jesenne lovili približne 200?slúk ročne. V Chorvátsku neviedli evidenciu o početnosti a love sluky lesnej. Väčšinou ju lovili na jeseň pri návrate na zimoviská pomocou psov, od 16.?októbra do konca januára a počas marca. Pomer úlovkov sluky bol asi 80 percent počas jesene a 20 percent na jarnom ťahu. V Českej republike sa podľa národnej legislatívy sluka od roku 2002 nelovila. V minulosti strieľali približne 2 000 slúk ročne, od deväťdesiatych rokov približne dvesto a neskôr len päťdesiat. Vizuálne odhadovali na jarnom ťahu prelet asi jedenástich tisícok slúk. V Rakúsku tvoril jarný lov sluky asi dve tretiny a jesenný, ktorý sa vykonáva pomocou psov, jednu tretinu z celkového odstrelu. Čas lovu sa v jednotlivých spolkových krajinách líšil, no nezasahoval do obdobia hniezdenia. Celkový ročný odstrel bol asi štyritisíc slúk. Podiel sliepoček na odlove je asi pätinový. Rakúsko dosiahlo už pred rokom 2004 výnimku zo zákazu jarného lovu sluky. Napriek tomu, že vo Francúzsku ročne lovili vyše dva milióny slúk, populácia má stabilnú početnosť. V rámci Európskej únie sa počet slúk odhaduje asi na pätnásť miliónov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 13.3.2012 o 11:03

Sčítanie V snahe využiť článok smernice, ktorý umožňuje členským štátom odkloniť sa pri dodržaní prísnych podmienok od príslušného zákazu, inicioval Slovenský poľovnícky zväzu v roku 2003 monitoring sluky lesnej. Cieľom bolo dokázať, že tradičný spôsob lovu sluky počas jarného ťahu v slovenských podmienkach neohrozuje jej populáciu, migračné ťahy a miesta hniezdenia. Prezídium zväzu schválilo formulár zázna­mu o pozorovaní slúk počas jarného ťahu, do ktorého poľovníci uvádzali názov poľovného revíru, okres, katastrálne územie, dátum, čas pozorovania, počet videných slúk, počet počutých, ale nevidených slúk, počet ulovených jedincov, z toho nájdených, tiež počet nezasiahnutých jedincov, približnú výmeru územia obsiahnutého pri pozorovaní a vzdialenosť od stanovišťa najbližšieho strelca. Ústredie zväzu spracovalo údaje z vyše štyroch tisícok vychádzok členov jednotlivých subjektov užívajúcich poľovné revíry na Slovensku. Takmer všetky vychádzky sa uskutočnili vo večerných hodinách a poľovníci počas nich zväčša zaznamenali jednu až štyri sluky, ale na 3 400 vychádz­kach neulovili ani jednu. Výsledky analý­zy tak poukázali na nízky podiel ulovených slúk. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 13.3.2012 o 11:02

Účastníci seminára v komuniké konštatovali, že zaužívaný spôsob lovu sluky na jarnom ťahu je neoddeliteľnou súčasťou európskych poľovníckych zvyklostí a kultúrnych tradícií, že počet lovených slúk je vzhľadom na ich početnosť pri jarnom ťahu minimálny a neohrozuje ich populáciu a udelenie výnimky na jarný lov je podľa vtáčej smernice záležitosť jednotlivých krajín. Poľovníckym zväzom odporučili požiadať o povolenie lovu sluky lesnej počas jarného ťahu príslušné ministerstvo svojej krajiny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 13.3.2012 o 11:02

Na medzinárodnej vlne Francúzsko sa v tom čase obrátilo na Európsky súdny dvor v Luxemburgu so žiadosťou o výklad ustanovení smernice o ochrane vtáctva. Žiadosť sa týkala povoľovania odchýlok umožňujúcich lov sluky lesnej počas jarného ťahu. Na podnet Slovenského poľovníckeho zväzu sa v marci 2004 uskutočnil medzinárodný seminár o problematike jej jarného lovu. Dôvodom zvolania tohto významného fóra bol možný zákaz jarného lovu sluky pre členské i pristupujúce krajiny Európskej únie. Bolo teda potrebné vymeniť si na medzinárodnej úrovni skúsenosti, poznatky a štatistické údaje týkajúce sa lovu slúk. Na rokovaní sa zúčastnili poprední odborníci a vedeckí pracovníci z Rakúska, Maďarska, Česka, Slovinska, Chorvátska a Slovenska, ktorých zastupovali predstavitelia Slovenského poľovníckeho zväzu, ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia, Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra a Lesníckeho výskumného ústavu Zvolen. Sekretár európskej federácie združení na lov a ochranu zveri FACE Lecocq Yves v stanovisku uviedol, že jednotlivé členské štáty únie nemusia žiadať o derogáciu Európsku komisiu, ale výnimku na jarný lov sluky môže udeliť za určitých podmienok ministerstvo pôdohospodárstva príslušnej krajiny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 13.3.2012 o 11:01

Zákaz polovania na sluky počas jarného ťahu považujem za brutálny zásah do samotných koreňov a zmyslu poľovníctva.Pri love nejde o trofej nejde o maso.Je to čistý lov uspokojujúci duševno lovca, kde spolu s rovnako zmýšľajúcmi nachadzajú to čo je nehmatateľné ťažko vysvetliteľné.Stáročná tradícia je zrazu fuč, z dôvodov pre mňa nepochopitelných...Bol by som prvý keby početnosť sluky mala klesajúcu tendenciu za jej zákaz lovu.Tu sa však jasne ukázala schyzofrénia zákonodárcov,keď s "brilantnou" argumentáciou zrušia jarný ťah a bohatiersky povolia jesenný.Že v jesenných mesiacoch budú prevládať úlovky samičiek a lov napácha viac škody ako osohu.Počas jarného toku ťahá len kohútik a jeho prípadné vystrelenie nemá vplyv na párenie, nakoľko samček je polygamný čo znamená že v jeho záujme je viac samičiek nie len jedna.Stále neviem prečo píšem tieto riadky, tieto fakty určite všetci viete.Poľujem na sluky od útleho detstva a s plnou vážnosťou tvrdím že žiaden úbytok dlhozobiek nie je.Práve naopak.Keď nie je vôľa, ťažko sa hľadá cesta...Tradície a duchovný zmysel poľovníctva sa už nenosí.Smutné je na celej veci to že tento zákaz vyšiel od našich reprezentantov, ktorí musia byť "papežskejší ako pápež ".Pár odsekov pod mojimi riadkami hovoria o inom pohľade na túto tému... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2012 o 23:09

kaso79 stačí prísť ku mne na dvor a čakať na dvore na sluky . Netreba ani toď 500m na Hajnicu chodiť . michal89 ťo sa týka diviaka ja si myslím že prehánanie všetkej zveri vo vysokom snehu len aby bol naplnený nejaký pud nema nič spoločné so selektivitou lovu zveri .S humánnosťou lovu už vôbec nie najme ak sa tlče všetko do radu z brokovníc či gulovníc . Často len pofarbené chodníky ostanú na dohladávku nie je kedy :-( Pre zver nie sú žiadnym prínosom to je fakt a pre čiernu zver už vôbec nie :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 12.3.2012 o 21:44

suhlasim s aplle.. coskoro sa moze stat ze zakazu spolocne polovacky lebo sa to niektorym mimovladnym organizaciam bude zdat nehumanne a presadia si svoj nazor .. a splocne polovacky tiez niesu potrebne je to len tradicia ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2012 o 21:09

growler, možno to i tak chápať, no ten problém je niekde inde, nie u nás!!!!! my len doplácame na stav, ktorý pretrváva inde!!! bohužiaľ. neviem, či si už zažil také niečo ako ja. na chate bolo stretnutie z príležitosti zahájenia novej sezóny, podvečer sme šli na stanovište a s klobúkmi v rukách sme hľadeli do oblohy a počítali a počítali. každý mal flintu so sebou, ale nik nestrieľal. i také sú obyčaje v regiónoch. a nestrelí sa tam viac ako tri sluky ročne. a obnoviť? bol zakázaný???? mal by sa vrátiť tam, kde bol, na jar! tam to má i logiku. i ochranársku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 12.3.2012 o 20:55

len na zaklade tradicii obnovit lov sluky?to je argument hoden ludoveho plovnictva.nieje ziadny padny dovod odstrelu sluky a robit to len pre potesenie v dobe,ked prirodzene biotopy ubuduju a stavy polovnikov narastaju?chvala bohu,ze v tomto state sa obcas pouziva aj zdravy rozum. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2012 o 20:30

schuti som sa zasmial ohľadne bruna.... ....ohľadne štatistík, už si nepamätám zdroj, ale je to tak, že na jar sa loví len malé % samičiek, a ten pomer na jesennom ťahu je opačný, aj keď miernejší. a sluka je tradičná poľovná zver, aj sa konzumuje. to len aby sa nezabudlo. v našich podmienkach je ten lov naozaj minimálny. edu, sám vravíš, že si aj ty ulovil... tak prečo nedať šancu prichádzajúcim poľovníkom zažiť také niečo? chodievam poľovať na juh, tam bývajú niekedy také ťahy, že sa z toho krúti hlava. a myslíš, že sa strelili ročne viac ako 2 - ks? a takto to bežne funguje aj v mnohých ďalších PO. netreba stresovať, že: oký milý ftáčik... na takých základoch je i teraz problém s mačkami a psami! lov sluky u nás je tradícia a veľmi dlhá. sami sa o ňu môžeme ochudobniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 12.3.2012 o 20:08

Sluku u nás v jeseni nikto neloví preto, že sa nikomu nechce vláčiť do revíru s guľovnicou aj brokovnicu a je nemysliteľné aby členovia PZ robili v jeseni v revíry randal lovom sluky.EU by sa mala viacej starať o konzumáciu žabích stehienok , lastovičích jazíčkou a slimákov. Prípad Bruno hovorí za všetko.Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 12.3.2012 o 18:43

Edu! A kde uz tiahnu?!?!? Ja som este tamtamy nepocul hovorit, ze by boli u nas vo vzduchu. A to sledujem od BA az po Male Karpaty (vyssie zatial asi nebudu kvoli snehu). Rozhodne chcem ist zamavat klobukom a pofotit/nakamerovat..bez toho by nebola jar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2012 o 18:07

apple naozaj nepoznám štatistiku či je viac alebo menej samčekov . Môj názor je v globále : " sluka bách " samozrejeme ako to nebol netopier ! Prvá obyčajne letí samička . Ale toto nie je problem či samička alebo nie ! Ja mám sluku strelenú takže mne je to jedno . Keby som nemal je mi to tiež jedno ! Nie som zberatel . Slukám som zamával i včera s priatelkou . Nepotreboval som brokovnicu a keby som to mohol zmeniť ľutujem ,že som po tomto nádhernom vtáku niekedy vystrelil :-( Mladosť pochabosť ! Tuším to bolo pred 22 rokmi . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 12.3.2012 o 16:24

a realne, chodi niekto na jesenny tah ? Nema to taku intenzitu, su to len prebrknutia ... Ja viem osobne o strelencyh slukach na jesen len na spolocnych polovackach na bazanty. Ze by niekto chodil na jesenny tah, tak to som nepocul. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.3.2012 o 16:18

to je všetko pekné a aj to tak robíme, ale čo z toho keď na jesennom ťahu sa už namiesto klobúka používa brokovnica tak ako napísal apple ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 12.3.2012 o 14:54

Tam kde zlyháva riešenie rozumom, nastupuje riešenie silou a každý nerád vidí, ak ho použijú proti nemu, častokrát na revanš, "za odmenu" :( Z tohoto pohľadu sa zákazu lovu sluky na jarnom ťahu nedivím a som rád, že ho zatiaľ celkom nezakázali. Romantiku spojenú s pozorovaním jarného ťahu nám zakázať nemôžu. Flintu si zabudnúť môžeme, ale nie klobúk, aby sme mali čím zamávať týmto našim poslom jari :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.3.2012 o 14:21

súhlasím do posledného slova ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 12.3.2012 o 13:40

aj ja dám niečo na zamyslenie... na jar sa podľa štatistík lovia v prevažnej miere samčekovia, ktorí sú aktívni, teda aj častejšie preletujú. na jeseň je to naopak. lovia sa prevažnej miere samičky. navyše je to počas hlavnej poľovníckej sezóny... ruje, atd. no a mne zdravý rozum vraví, že je rozumnejšie loviť na jar samčekov, ako na jeseň samičky. smernica nezohľadňuje špecifiká ťahu jednotlivých druhov a preto je naprd a kontraproduktívna, v tomto prípade ide doslova proti sluke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.3.2012 o 13:40

Edu prečítaj si aj pastiersky list p. Číža v Článkoch a už sa nebudeš diviť ničomu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2012 o 13:12

michal89 blbo to vyznelo to je fakt. Zopakujem to teda po 30 x . Nie europska únia od nás žiadala zákaz lovu na jarnom ťahu ale naopak SLOVENSKO žiadalo o tento zákaz !!! Čiže Snahou SOS/BirdLife Slovensko žiadalo zastaviť jarný lov slúk apelom cez ministerstvo pôdohospodárstva .Dochádzalo tým k porušovaniu legislatívy EÚ a k usmrcovaniu týchto zaujímavých a „nekonfliktných“ vtákov len pre potešenie malej časti poľovníkov . A to je fakt ! BirdLife International v Bruseli upozornením Európskej komisie na súčasný nepriaznivý stav a porušovanie smernice následne sa lov na jarnom ťahu zakázal !!! Je utopická myšlienka ,že sa povolí !!! Či by bolo lepšie prísť o miliardy eur dotácií z EU , vystupenie z EÚ a nasledné žiadanie nehumánneho lovu slúk to už nechám na uvažení každého . Osobne si nemyslím ,že po vystúpení z EU by bol lov povolený ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 12.3.2012 o 11:21

Ta Smrekova potrebuje este babiku a nie hladat podpisi a ako prevracia ocami juj juj ...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2012 o 10:04

lubenko nie je to z mojej hlavy je to iba informácia určitých na seba naväzujúcich skutočností , ktoré som si nevymyslel ale som si ich iba prečítal . Kedže som tieto informácie preposlal i v druhom fóre kde sa jednalo tiež o odstrel sluky iba som skopíroval to čo som napísal v podvojnom vlákne s odkazom odkial som čerpal . Po tom čo sa orol pýtal kde to bolo písané na stránke sovs som pridal i tento odkaz. preto mi logicky dalo ,že žiadna petícia v rozpore s touto smernicou nemôže byť úspešná . Boli tu napríklad návrhy od polotikov našťastie dnes už mimoparlamentnej strany o znovu zavedenie trestu smrti to som považoval tiež za hrubé zavádzanie ľudí kedže v EÚ je trest smrti neprípustný . Čiže najskôr mal byť návrh o vystúpení z EÚ a potom sme mohli tento návrh podávať . Podobné navrhy ohladne neprikrmovania nám tu podáva osamely vlk čo je tiež v rozpore so zakonom o poľovníctve . Taktiež mal navrhovať najskôr zmenu zákona o poľovníctve nie navádzať na porušovanie platného zákona .sniper7x57 celoročný odstrel kormorána tiež nepredpokladám . Ano spôsobuje veľké škody to je fakt na rozdiel od sluky ktorá nespôsobuje žiadnu škodu . Ak by som mal odhadnuť lov sluky na Slovensku myslím ,že pri klesajúcej populacii bude zakázaný lov uplne . To sú reálne fakty . V nedávnej minulosti tiež chodili poľovníci ovešaný jarabicami . Dnes je všetko inak . Toľko môj názor po preštudovaní si určitých materialov a súvislostí . Čo sa týka odstrelu mačky na tej si urobili kampaň zelení . Žial boli lepšie pripravení ako SPZ či SPK . Čiže zo strany poľovníkov bolo veľmi slabá argumentácia pyramídového množenia sa mačiek ako i devastastácie genofondu mačky divej atď . Ak však zelení uspeli s takýmito odborníkmi odkaz to je argumentácia tajomníčky :-D tak nechcem vidieť ako tento zakon pripomienkovala SPZ a SPK . Čítal som humorný list plný chýb prezidentovi od šubu a zostal som v nemom úžase !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 11.3.2012 o 22:46

tu mi uz ostava napisat len jedno aj ked to vyznie pre niekoho mozno blbo :) slak to trafil aj s prijeba.ou Europskou uniou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 11.3.2012 o 20:34

kaso79,zbytočne nad tym rozmyšlat,maš to to iste ako s ostrelom vlka,medveda a ja neviem čoho všetkeho do čoho sa zamotaju ochranary ,ved už ani sliepky pomalu nemožu znašat vajcia v klietkach,budme radi že môžme ešte strielat,pretože už aj to im vadi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 11.3.2012 o 20:24

Kedze som to tu zacal, tak este posledne napisem. Suhlasim s tym co sa napisalo, az do tej miery, ze: kolko sluk hniezdilo u nas na Slovensku v rokoch 50tych, 60tych, 70tych a podobne? Myslim ze odlov v tych rokoch bol vyssi. Za ery panov grofov pred druhou vojnou ani nehovorim. A sluka na Slovensku stale hniezdi, prezila a nevyhynula na nasom uzemi ako hniezdiaci druh. Stale migruje cez toto "nebezpecne" uzemie. A ak u nas hniezdi 1300-2500 parov, ake mnozstvo premigruje cez nase uzemie? A nie je nahodou toto mnozstvo hniezdiacich parov dane len tolkymi moznostami na hniezdenie? Cize su to argumenty na ktore sa da pozriet dvoma sposobmi. Tolko len mozno na zamyslenie z druhej strany...snad nebudem uplne ukrizovany :) Proste sa v tomto obdobi nezdrzim a spominam ake to byvalo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 11.3.2012 o 20:23

kua Edo a ja myslel že je to z tvojej hlavy to čo si sahodlho napisal,ale ty si to len opsal a ja že aky si ty mudry a ty všetko opisuješ ,si nemohol hned dat ten odkaz ,mohol si si ušetrit pisanie:):):):):):):) a ja som to nemusel čitat dvakrat:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 11.3.2012 o 20:18

chlapci ako pisal EDU sluka nieje skodca ale co tak kormoran nechajte sluky tak a zamerajte sa na tu ciernu haved co nici ryby . tu by mali ochrancovia zabojovat a chranit ryby nech daju celorocny odstrel kormorana ved za chranenie pspv a maciek bojovali az do umoru vyslo im to ale na kormorana pozabudli !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.3.2012 o 20:16

Som akýsi nemotorný, vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.3.2012 o 20:10

Ano Orol je odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.3.2012 o 19:39

Edu, nie je to aj tu odkaz kdesi uvádzané, o čom píšeš? - nemôžem to tu ale nájsť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.3.2012 o 19:31

To nie je o kusoch !!!!!!!!!!! Chápete čo je to " poľovanie na vtáky počas jarnej migrácie, kedy sa vtáky vracajú rozmnožovať zo svojich zimovísk na hniezdiská. " ?????????? Sluku môžeme loviť ale na jeseň na jar nám to nikto nepovolí je to uplný nezmysel !!! Nie len v rozpore so smernicou 79/409/EHS ale i etickou . Okrem toho sluka nie je ničím škodiaci vták ! Tak budme radi že ju povolili aspon na jesen . Lebo je možné ,že sa i toto skončí . Na Slovensku hniezdi v odhadovanom počte 1300-2500 „párov“ sluky lesnej. Ministerstvo pôdohospodárstva SR povolilo jej lov v období 15.3.-30.4.2009 v počte až 4000 vtákov. Smernica Rady 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov zakazuje poľovanie na vtáky počas jarnej migrácie, kedy sa vtáky vracajú rozmnožovať zo svojich zimovísk na hniezdiská. Napriek tomu sa na Slovensku sluky počas jarnej migrácie a v období rozmnožovania môžu loviť aj naďalej. Dochádza tým k porušovaniu legislatívy EÚ a k usmrcovaniu týchto zaujímavých a „nekonfliktných“ vtákov len pre potešenie malej časti poľovníkov.“, informuje Miroslav Demko, riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko. Sluka hniezdi obvykle 2 krát ročne. Hniezdenie je z týchto príčin roztiahnuté na celé jarné a začiatok letného obdobia (marec – júl). Doba lovu sluky sa u nás v značnej miere prekrýva s obdobím jej hniezdenia. Takto sa nepriaznivý vplyv jarného lovu ešte zvyšuje rušením toku a likvidáciou hniezdiacich jedincov. V posledných rokoch počet úlovkov rastie, čo je v rozpore s trendmi v okolitých štátoch. Dokument Ministerstva pôdohospodárstva SR, ktorým sa povoľuje jarný lov slúk, je vydaný v rozpore s článkom 7 paragrafu 4 Smernice Rady č. 79/409/EEC o ochrane voľne žijúceho vtáctva. Rozpor týchto výnimiek je predovšetkým nasledovný: existencia iného uspokojivého riešenia: odstrel, ak je vôbec potrebný (sluka je z hľadiska ľudského hospodárenia neutrálny až užitočný druh), možno realizovať v jesennom období. Podľa výnimky pre rok 2009 (list MP SR č. 811/2009-730/230 z 5. 2. 2009) sa oproti minulosti lov sluky dokonca predĺžil o 2 dni. lov má byť v malých množstvách: výnimky v posledných rokoch však povoľujú oveľa väčší odstrel, aký bol oficiálne hlásený v posledných rokoch z územia Slovenska pred obdobím regulácie odstrelu (vstupu Slovenska do EÚ), čo fakticky znamená neobmedzený a hlavne vyšší lov ako doteraz. Ak by sa odstrel tohto počtu (4000 kusov ročne) realizoval, znamenalo by to likvidáciu väčšej časti našej hniezdnej populácie, čo určite nemožno označiť za rozumné využívanie tohto druhu. Určenie lovu neberie ohľad na regionálne rozdiely v prírodných podmienkach (a teda aj početnosti sluky) jednotlivých združení. Limitom odstrelu 50 kusov na poľovnícky revír, a to aj v revíroch, kde sluka nežije (nehniezdi), môže dôjsť k veľkému negatívnemu dopadu na sluku v miestnych podmienkach. Snahou SOS/BirdLife Slovensko je zastaviť jarný lov slúk, či už výzvami poľovníckej obce, apelom na Ministerstvo pôdohospodárstva, prípadne s pomocou sekretariátu BirdLife International v Bruseli upozornením Európskej komisie na súčasný nepriaznivý stav. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.3.2012 o 19:23

Sám som napísal ,že poľovačka na sluky na jarnom ťahu je pre mna absolútne najkrajšia !!! Ale teraz si poďme priblížiť trocha reality . Písať petície by mal ten kto má znalosť ako to vlastne je a kto a prečo to zakázal ! V prvom rade vás tu všetkých sklamem lebo žiaden lov sluky na jarnom ťahu povolený nebude . Totiž ani nemôže !!! Aby sme mohli žiadať o povolenie lovu museli by sme najprv požiadať o zrušenie smernice rady 79/409/EHS z roku 1979 o ochrane voľne žijúcich vtákov zakazuje poľovanie na vtáky počas jarnej migrácie, kedy sa vtáky vracajú rozmnožovať zo svojich zimovísk na hniezdiská. Ak sa to podarí môže sa žiadať o lov . Túto smernicu sa však zrušiť nepodarí takže je to uplne ale uplne škoda práce !!! PREČO SA TO ZAKÁZALO ? : Ministerstvo pôdohospodárstva upozornilo europsku komisiu na základe žiadosti SOS/BirdLife Slovensko ,ktoré žiadalo ministerstvo pôdohospodárstva aby upozornilo európsku komisiu na nedodržiavanie smernice Európskej únie 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov. Ministerstvo vyhovelo žiadosti a upozornilo európsku komisiu :-) Výsledok je zákaz lovu sluky na jarnom ťahu :-) takže vôbec sa s tým nezaťažujete !!! Inak je to podvojná téma !odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubos2, 11.3.2012 o 14:43

admin, nie všetci majú konto na facebook-u... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 11.3.2012 o 13:29

ved v ostatnych statoch aj tu menovanych lovia sluky so psami a cez den ich vyhanauju z porastov a pocty daleko presahuju tie slovenske! Aj tam dali taketo zakazy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 10.3.2012 o 22:36

odlovim a ci trafim neviem ale jarny lov sluky tu bude uz od zakona nezavisi.. lovu zdar a zakonu tiez :D a taliani nech si kupia v hypermarkete :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mibe74, 10.3.2012 o 20:07

jarne tahy sluk-to boli nezabudnutelne chvile v prirode. mam jednu strelenu-zbytok boli len pozorovania. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 10.3.2012 o 19:58

Išlo, zahlasoval som...ale myslím ze zodpovedni kašlú na facebook. A zatial len 53 hlasov, to je pramálo. Snáď sa ich počet zvýši. Otázne je, že ak by bolo tých hlasov 10 000, či by sa nezlakli zákonodarci, že taký počet lovcov s chystá aj na sluky :) Pričom na SK sa odlov pohyboval v počte cca 3000? Mizivé percento s Talianskom, Maďarskom a Španielskom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 10.3.2012 o 19:15

Neviem či vám to pôjde otvoriť ale tu sme dali anketu na Jarný lov slúk! Povoliť/Nepovoliť? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 129 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov