Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Sluka Lesná a jej lov podľa nového zákona - diskusia

autor: off Ondrik
pridané: 2.10.2009 19:41
Podľa nového zákona sa mení doba lovu sluky lesnej z pôvodného termínu od 16. marca do konca Apríla, na dobu lovu: Október a November. Chcem vedieť váš názor na túto zmenu.
počet zobrazení: 33 583
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 20.4.2016 o 21:43

Taká malá úvaha - Slovensko má cca 42 %-nú lesnatosť. Sluky hniezdia,ťahajú a tokajú len v lesných biotopoch. Slovensko má cca 55.000 poľovníkov, čo znamená, že v slučích revíroch poľuje asi 25.000 poľovníkov. Z tohto počtu má pravidelný záujem o lov sluky nanajvýš ak 1/5 ,čiže cca 5.000 poľovníkov.Pri predpokladanej max.20%-nej úspešnosti može tento počet poľovníkov uloviť najviac ak 1.000 slúk ročne. Čo keby sme požiadali tie štáty ,kde sa sluky lovia na zimoviskách v státisícoch ,keby boli takí dobrí a ulovili každý rok o tých 1.000 slúk menej ,aby zostalo aj pre nás chudákov, ktorým vládnu hlupáci....Jasné robím si srandu, pretože naša štátna správa môže aj z tohto zákazu udeliť výnimku.To by však zase musel niekto pohnúť zadkom... Samozrejme ,aj pre mňa je večerná postriežka na sluky skôr citovým zážitkom z večernej atmosféry jarného prebúdzania sa prírody.Veď ako nejeden z nás aj ja som k poľovníctvu pričuchol ako malý chlapec ( prostredníctvom môjho nebohého otecka, lesníka ,poľovníka a včelára)a moje prvé poľovnícke zážitky boli spojené práve so slukami ťahajúcimi každú jar na zarastajúcich pasienkoch pri Zbýňove a na horskej lúke Slatiny v Kunerade. Som však aj poľovník a nech si hovorí kto chce čo chce , ulovenie (samozrejme,že únosného počtu vyhynutím neohrozeného druhu zveri) zostane pre poľovníka, vždy tým podstatným momentom jeho činnosti. Ako povedal nezabudnuteľný gróf Szechényi "Poľovačka je o love zveri a šumení lesov, ale hlavne o šumení lesov!"

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 377 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 20.3.2021 o 8:05

Reakcia na príspevok od lct-S, 16.3.2021 o 14:40 :
Asi neexistuje jediná ľudská aktivita , kde by patričná otrlosť neprinášala aj pozitívne výsledky ...Keď bruselským debilom nechýbajú načierno strelené veľké šelmy , prečo by im malo chýbať zopár vtáčikov ...Zvlášť keď inde v Európe ich padajú milióny ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lct-S, 16.3.2021 o 14:40

Stagstalker , 20.4.2016 . Krasne napisane. Celé. Tradicia , zvyklost a este dalsim generaciam ... sme mohli ukazovat, co nam ukazovali. A o to zvlast mi je za tymyto vecerami luto , lebo sezona nielen na sluky ale vôbec polovnicka sezona sa zacinala v den mojich narodenín. Tak sme si vedeli , prekrojit slaninky symbolicky strngnut v prvy den na slukach - nielen na prvy den lovu v polovnickej sezone ale aj na narodeniny... A uz su tu . Aj vcera vecer sa predomnou jedna zdvihla. Lesu Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kaso79, 22.4.2016 o 14:41

tak sa hlásim do monitoring skupiny :D čo mám kde napísať podpísať? :D asi im to treba celé spracovať a na tácke dať, aby to mohli slávnostne predložiť páni na MPaRV SR...:( do jari je čas, poďme to spísať;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 21.4.2016 o 17:50

Peťo - tú istú možnosť máme aj my , veď hneď prvý rok po zmene doby lovu sa u nás sluka lovila na jar (samozrejme za osobitných podmienok), lenže odvtedy našim pánom narástli ťažké zadky a za poľovníkov nemá kto napísať žiadosť na MPaRV SR (nechcem napísať, že SPK, lebo appleho by šľak trafil). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 21.4.2016 o 11:47

skús zavolať známemu maďarskému poľovníkovi, ten je tam doma, bude vedieť ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 21.4.2016 o 11:33

Má niekto kontakty na maďarských poľovníkov a ochranárov, kde je lov sluky regulovaný pod záštitou takzvaného monitoringu? Nemôžme monitorovať aj na SR? keď už inému štátu EU dala takúto vedeckú možnosť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 20.4.2016 o 23:48

Suhlasim a pisal som to uz niekolkokrat, ale opat musim zopakovat, ze mne lov dlhozobky vyslovene chyba. Spajaju sa mi s nim polovnicke zaciatky, napatie pred "prvym lovom", ked stichnu drozdy, teplo a vona prvej jarnej opekacky kuska slaninky za sumraku a vesela partia polovnikov, ktora v case okolo "Jozefa" isla vitat jar. Tak ako to robili generacie nasich polovnikov pred nami este v casoch, ked som o tomto love cital len v polovnickom zborniku ako chlapec a predstavoval si, ake fajn to musi byt. Prvu len pozdravit klobukom, tu dalsiu, ak pride, vyskusat. A kolko sa ich chybilo... Aj ked ulovok nikdy nebol cielom, to skor zvykla padnut nejaka ta siska zo smreciny :) Prisla vsak zmena a slovenskym polovnikom bola vzata dalsia, rokmi zauzivana tradicia, v nasom polovnickom cechu dana a vnimana na urovni kulturneho dedicstva. A pri plosnej aplikacii smernic EU nikoho nezaujimalo, ze slovenski polovnici sluku nikdy nelovili pomocou psov, nikdy ju nelovili v statisicoch a ako ulovok mala pre nich nositelka jari skor symbolicky vyznam. Ved nenadarmo sa hovorieva, ze polovnikovi jedna sluka za zivot staci. Zaraza ma, ze kompetentni nemaju snahu tuto symboliku, akou je lov sluky na jarnom tahu, vybojovat spat, hoc mozne to je. Dokazali sme udrzat vlka, ale sluku, ktorej odlov na SR tvori promile z celkoveho poctu ulovenych sluk vratit nedokazeme. Som rad, ze jej legalny lov som zazit mohol, avsak mrzi ma, ze ho neviem sprostredkovat mladsim kolegom ci adeptom polovnictva tak, ako som ho mohol zazit a vnimat ja. Ved kde mozno polovnicke tradicie ukazat detom ci mladym lepsie ako pri jarnom love sluk, kde sa to prave polovnicke kamaratstvo pretavene v druznej debate pri ohni s brokovnicou na pleci a po uspesnom love aj pri kalisku niecoho dobreho, prejavi najkrajsie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

off Lysec, 20.4.2016 o 21:43

Taká malá úvaha - Slovensko má cca 42 %-nú lesnatosť. Sluky hniezdia,ťahajú a tokajú len v lesných biotopoch. Slovensko má cca 55.000 poľovníkov, čo znamená, že v slučích revíroch poľuje asi 25.000 poľovníkov. Z tohto počtu má pravidelný záujem o lov sluky nanajvýš ak 1/5 ,čiže cca 5.000 poľovníkov.Pri predpokladanej max.20%-nej úspešnosti može tento počet poľovníkov uloviť najviac ak 1.000 slúk ročne. Čo keby sme požiadali tie štáty ,kde sa sluky lovia na zimoviskách v státisícoch ,keby boli takí dobrí a ulovili každý rok o tých 1.000 slúk menej ,aby zostalo aj pre nás chudákov, ktorým vládnu hlupáci....Jasné robím si srandu, pretože naša štátna správa môže aj z tohto zákazu udeliť výnimku.To by však zase musel niekto pohnúť zadkom... Samozrejme ,aj pre mňa je večerná postriežka na sluky skôr citovým zážitkom z večernej atmosféry jarného prebúdzania sa prírody.Veď ako nejeden z nás aj ja som k poľovníctvu pričuchol ako malý chlapec ( prostredníctvom môjho nebohého otecka, lesníka ,poľovníka a včelára)a moje prvé poľovnícke zážitky boli spojené práve so slukami ťahajúcimi každú jar na zarastajúcich pasienkoch pri Zbýňove a na horskej lúke Slatiny v Kunerade. Som však aj poľovník a nech si hovorí kto chce čo chce , ulovenie (samozrejme,že únosného počtu vyhynutím neohrozeného druhu zveri) zostane pre poľovníka, vždy tým podstatným momentom jeho činnosti. Ako povedal nezabudnuteľný gróf Szechényi "Poľovačka je o love zveri a šumení lesov, ale hlavne o šumení lesov!" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 21

off Daniel8, 30.3.2016 o 20:38

Zdravim kolegovia. Dnes ani pisknutie. na mieste, kde vzdy preletuju o takomto case. Este aj mrholilo trocha, reku 100% budu lietat. No neviem co je to tento rok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 20.3.2016 o 20:45

ja som tiež už pozdravil. ale nie je to ešte to prave orechove. ťah začne na mojich miestach ... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off MatkaLC, 20.3.2016 o 16:27

Asi tuším na čo narážaš :-) ale v tomto prípade sa báť nemusíš... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 20.3.2016 o 15:47

MatkaLC,ale ak to "mekotalo", tak islo o mociarnicu mekotavu :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 19.3.2016 o 21:15

Dnes ťahalo 8 slúk, 6 samotných a jeden cvik...jar je tu naplno Sluka Lesná a jej lov podľa nového zákona - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Ondrik, 19.3.2016 o 20:55

ja som ešte veru nevidel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2, 19.3.2016 o 8:52

Sluky nám už doleteli (pozdravené)- môže prísť jar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter2, 22.3.2015 o 12:12

Včera 3 spolu potom 1 solo a nakoniec 4 spolu.Nádhera. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off MatkaLC, 21.3.2015 o 14:41

Včera okr. LC 6 slúk. 700 m.n.m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off operak, 21.3.2015 o 11:53

Ťah na dolniakoch v plnom prúde napríklad okolie Galanty primerne 4-5 tokajúcich samčekov vo vzduchu. Jarko minulý týždeň som počul hrivnáka opakovane v Martinovej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Daniel8, 20.3.2015 o 19:59

Dens 4 solo a 2 spolu. Ako bonus partia diviakov prechadzajucich cez cestu a vtedy zrovna ponad nas tie dve spolu.. parada ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 20.3.2015 o 14:43

Mne včera dopoludnia pri horárskej pochôdzke jedna (výrazne tmavohnedo vyfarbená) vytiahla zo zeme na cca 15 m, v dospelom SM poraste bez podrastu či zmladenia. Sklabiňa ,okr.MT, 550 m.n.m. Veľká Fatra.Prečo som však doposiaľ nepočul húkať hrivnáka ,neviete ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cita, 19.3.2015 o 22:12

Dnes tři přelety... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kaso79, 19.3.2015 o 19:44

ja dnes večer hlasné sólo a potom hlučný štvorcvik... Sluka Lesná a jej lov podľa nového zákona - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off Daniel8, 17.3.2015 o 19:41

Dnes prvy krat v tomto roku a hned trojcvik. klobuk isiel dole s pozdravom. V nedelu este nic na tom istom mieste. Mal som aj 6r. dceru tak bola vytesena, lebo ich aj prva zbadala...Biele Karpaty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on spanik, 17.3.2015 o 19:23

Dnes o 18 24 som konečne pozdravil prvú dlhozobku občas zapískala,potom som videl ešte dve jedna kvorkala a posledná išla potichu. Tríbeč. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kaso79, 15.3.2015 o 19:59

Včera jedna preletela, Male Karpaty, piskla aj zavorkala...klobuk siel dolu, posol jary bol pozdraveny. Ale na tok si asi ešte tyždeň počkame... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Daniel8, 15.3.2015 o 19:34

Veru dnes este nebolo vidiet ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 15.3.2015 o 19:33

V nadm. vyske 500-600 m/n.m. treba este zopar dni pockat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martajs, 15.3.2015 o 8:28

Včera jsem byl pozret na sluky a zatim nic....A co u Vás? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 13.3.2015 o 18:36

Ešte, že si tam napísal pri snahe a dobrej vôli ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 13.3.2015 o 13:32

Inac dobre si je precitat tu smernicu Európskej únie 79/409/EHS o ochrane voľne žijúcich vtákov aj s dodatkami. PS- mne z toho vychadza, ze pri snahe a dobrej voli je mozne povolit ciastocny, usmerneny odstrel sluky lesnej v SR v jarnych mesiacoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 13.3.2015 o 11:24

tak tak, kto by už mohol lepšie vedieť presný počet slúk u nás na jarnom ťahu ako Depko ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 13.3.2015 o 9:01

jaro1 co mam info v madarsku to ide, samozrejme lov je aj tam zakazany ale robi sa monotoring a ulovene kusy sluzia ako vzorky, polovnik musi nahlasit stanovene udaje o ulovenej sluke, musi sa podat ziadost atd... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 12.3.2015 o 22:36

Smeclenskym statom,zrejme musime dodrziavat smernice, pokyny, dohovory,nariadenia EU, preto udelenie vynimky na lov podla mna nepripada do uvahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 12.3.2015 o 19:56

Treba o ňu požiadať a to nemôže urobiť jednotlivec ani PZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.3.2015 o 18:14

... no to by tu vyzeralo,keby páni z SPK vydávali "výnimky" na lov zveri ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 12.3.2015 o 14:36

Veď na sluku je možné vydať výnimku, to by sa však páni súdruhovia zo SPK museli zobudiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off hunter2, 12.3.2015 o 12:34

Aj ja sa chystám....ako každú jar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 11.3.2015 o 20:07

ja sa chystám v piatok...snáď poslovia prinesú jar :d ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jepp414, 11.3.2015 o 19:58

My len kukame a Rakúšania majú od prvého marca povolené!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 377 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov