Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

22 hornet - diskusia

autor: off kaluscak
pridané: 19.1.2012 20:29

Zdravim.ake mate skusenosti z 22 hornetom na skodnu a ake strelivo sa vam osvedcilo v praxi.

počet zobrazení: 55 197
počet hlasov: 2
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 209 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off vivatvikend, 3.7.2013 o 10:48

teraz neviem ci sa chapeme,ale moja posledna veta bola pisana ironicky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 3.7.2013 o 9:58

vivatvikend v USA sa vzduchovkami loví jeleň či diviak , Niekde oštepom inde malokalibrovkou slon . Súhlasím s Stagstalker v celom príspevku !!! Dosť poflákanej zveri hynie v rukách poľovníkov s normál kalibrami ktoré pôsobia na zver hydrodynamickým efektom nie to ešte aby niekto povolil strielať na raticovú zver hornetom !!! K otázke či hornet pri určitých zásahoch zloží jeleňa je odpoveď samozrejme ano jeleň to po komorovej rane neprežil podobne ako to neprežije stingerom z malokalibrovky . Či strelec takéhoto jeleňa unikajúceho v strašných bolestiach dohladá je otázne . Otázne však nie je keď je zasiahnutý na mäkko taký jeleň sa po hornete nedá dohladať !!!Kedysi sa strelala srnčia zver brokovnicou brokom a tiež sa celkom logicky už nestriela !!! Ak však napíše 29 ročný chlapec ako má odskušaný hornet na všetkú u nás žijúcu zver je to smutné a hlavne hlúpe priznanie sa k pytliactvu !!! Ja polujem tiež W 270 podobne ako Stagstalker a viem i prečo nestrielam hornetom ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 3.7.2013 o 8:41

Páni, treba si uvedomiť, že tu polemizujete o niečom čo nemá a ani nebude dlho mať zákonnú oporu. Po tom ako sa obmedzil lov istej zveri s .222 rem je o využiteľnosti "sršňa" zbytočne uvažovať. Osobne nevidím význam vo využití takéhoto hraničného kalibru, vzhľadom na strelecké schopnosti väčšiny poľovníkov by som kritéria "minimálneho" kalibru pri love raticovej zveri ešte sprísnil. A či by hornet zložil jeleňa? Možno áno, ale kedy a kde nikto netuší. Strieľame na zviera, nie do papiera, smrdiace zdochliny nechce v revíri nik. A vyskúšať? No to by dopadlo... Poľujem najčastejšie s .270win, používam dobré strelivo a viem koľko ešte dokáže odbehnúť statný diviak po komorovej rane navyše aj cez lopatku týmto kalibrom. Neviem si predstaviť kam by zabehol po rane hornetom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 3.7.2013 o 1:36

v casopise Střelecká revue 12/2005, str. 48 je popisany lov slona kalibrom 22 short, tak preco by Hornet nezlozil napriklad jelena ?!....to proste treba vyskusat a zmenit zakon ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.7.2013 o 23:21

aháááá.... sčasti aj zábavné... :-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.7.2013 o 22:36

leslov využiť tento kaliber inak ako na škodnú zver nie je možné tým pádom logicky to nemôžeš mať overené v praxi . Ak to však overené máš tak iba pytliactvom sa dá overiť zbraň na inú ako škodnú zver !!!Iná možnosť totiž neexistuje !!! To si sa asi dozvedel novinu že lov zakázanou zbraňou je pytliactvo :-D Čo si Ty sakra zvažuješ pri lovení škodnej nechápem na nič iné totiž hornet nie je vhodný . Čiže miesto tvojho vyhrážania sa ,ktoré ma náramne zabáva by si nám mal objastniť na čo si z toho horneta strielal keď si mal veľkú obavú že ti to odíde ? Apple leslov nás tu v starších príspevkoch totiž poučil ,že hornet je vhodný na lov všetkej u nás žijúcej zveri !!! Vraj je to overené praxou :-D Tak preto sa pýtam kde tú prax v lovení všetkej u nás žijúcej zveri nadobudol ! Odpovede sa sťažka dočkám . Namiesto vysvetlenia ma upozorňuje aby som vážil slová ??? Nuž zrejme by sa mal na seba pozrieť a vážiť tie slová by mal náš snipko alias Leslov !!! Leslov nestraš ma aby som vážil slová natoľko by si ma už mohol poznať že sa strašenia a bubákov nebojím ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.7.2013 o 22:07

LESLOV, nič v zlom, vysvetli mi, čo znamená: využiť tento kaliber ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 2.7.2013 o 21:49

EDU: na to keď chce niekto nelegálne loviť zver resp. pytliačiť si nekúpi Hornet ale výkonnú guľovnicu aby mal istotu aj pri nepresnejšom zásahu že zver nájde a nie použiť Hornet pri ktorom si musí sakra zvážiť kde, ako a na akú vzdialenosť vystrelíš a to že musíš byť dobrý a rozvážny strelec ani nehovorím. Hornet má opodstatnenie nie pre pytliaka ale pre už vystrieľaného poľovníka ktorý vie tento kal. využiť. Takže EDU zdrž sa nevhodných a urážajúcich komentárov na adresu majiteľov Horneta že kto ho používa je podľa teba pytliak.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 2.7.2013 o 21:25

Okrem joule tu máme ešte i zákon . Ten za posledných 70 rokov nedovoloval používať hornet na inú zver ako škodnú . Je smutné ak sa niekto chvastá ako ma v praxi odskúšaný hornet na našu všetkú žijúcu zver . S takou praxou by som sa osobne nechválil . Takže zhrnuté a dúfam jasné je ,že hornet je použiteľný iba na škodnú zver . Tam však postačuje i malokalibrovka prípadne guľovnica či brokovnica .LESLOV kde v praxi Ti to ukázalo že hornet má na to :-D ??? Na čo také ? Na záver iba dodám ,že hornet s oblubou používali a používajú pytliaci z dôvodu že sa dá utlmiť tlmičom . Iný prínos tohoto kalibru nevidím v poľovníckej praxi . Dnes ked je líšči kožuch bezcenný je uplne jedno čím ju poľovník odloví . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 2.7.2013 o 20:48

BLEIKER: súhlasím že jouly ešte nikoho neusmrtili. Preto podľa tabuliek a platného zákona 22 Hornet je " slabý a nepoužiteľný " ale prax dokazuje že Hornet na to má... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 2.7.2013 o 20:42

Ja som presvedčený,že som ho pochopil presne,píše 40-50kg/100m.Tu nie je čo diskutovat,JOULY ešte nikoho neusmrtili a okrem toho,že je to mimo zákon,tak 50kg kus čiernej strelený na 100m na komoru nájdu v susednom revíri za týžden podla zápachu.Toto polovník nemože napísat,čo tu hlása MG42!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 2.7.2013 o 20:15

BLEIKER ja si myslím že si MG42 dobre nepochopil, resp. MG42 sa zle vyjadril a myslel tých 40-50kg/100m ako 400-500J/100m aspoň si myslím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 2.7.2013 o 18:00

MG42-u mna máš BAN až do odvolania a mal by si ho ihned dostat od správcu diskusie.Ten sa nejako vyparil či čo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MG42, 30.6.2013 o 21:31

Hornet sa správa presne tabuľkovo. Čiže 40-50 kg/100 metrov.Potom tabuľkovo klesá.To všetko za predpokladu, že vieme pomerať 100 metrov. Liška na stane výstrelu 7mm-1cm s českou muníciou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 27.6.2013 o 14:42

Strieľať s hornetom na čokoľvek iné ako na škodnú je nezodpovedný hazard. Vyskúšal so to raz, zver zostala (dvoma ranami: na chrbticu a potom za ucho), ale nikdy viac by som to nezopakoval. Uvedomil som si, že to bola vlastne šťastná náhoda. V takýchto prípadoch nie je sa s čím chváliť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 26.6.2013 o 19:00

Ja by som to povedal takto: Aj najvýkonnejší kaliber je v rukách nezodpovedného strelca "slabý". Preto by sa Hornet nemal zatracovať na základe tabuľkových hodnôt a preto že s ním nie je povolený lov raticovej zveri. Zdôrazňujem ale že nikomu nevnucujem a nikoho nepresviedčam aby si Horneta kúpil a lovil s ním raticovú zver ale tvrdím že 22 Hornet určite má a zvládne aj inú zver ako len líšku. To je ale iba môj osobný názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off OndrejP, 26.6.2013 o 17:08

orol: Ano, ve městech. To jsem napsal záměrně. Důvodem pro hornet bude nejspíš bezpečnost obyvatel (odrazy a tak). Takže myslíte, že je to reálné. Dobře. Díky všem za názor. PS: Bratrovi se za to, že jsem mu nevěřil, pochopitelně omlouvat nebudu. To je jasný:D. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 26.6.2013 o 16:22

na komoru by som teda nestrieľal, pri dostatočnej vedomosti o stavbe tela sa dá veľa, keď v Afrike strieľali slony so 7x57 na presné miesto o veľkosti taniera na hlavu tak to tiež išlo...v tomto prípade losov je to skôr v rámci bezpečnosti v obývaných oblastiach, no neviem či by lepšie neposlúžila nejaké jednotná strela Brenneke Slug alebo na tých 0-30m aj hrubý brok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.6.2013 o 13:28

OndrejP - " k lovu losa ve mestech" ( ako uvádzaš v druhom riadku ) Čiže strieľa sa na blízko 0-30 (40) metrov a istotu. Osobne som presvedčený, že hornet dokáže bezproblémovo usmrtiť každého losa pri cielenom zásahu na komoru o hlave a mieche ani nehovoriac a to aj strelivom SB. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stenly111, 26.6.2013 o 8:42

tak neviem, kto by si na losa vzal 22 hornet, ked je kopec vykonnejsich kalibrov-jedine debil...los je mohutne zviera, sice by sa dalo hornetom strelit, ale to je ako ist na skodovke 120-tke 150 KM/HOD-raz sa to podari, ale stale nie-nie je na to stavana. ten, kto si zoberie na losa hornet je u mna totalo blbec... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off OndrejP, 26.6.2013 o 0:12

Brácha mi tvrdí, že viděl na NatGeo Wild dokument o problémech s losy ve Skandinávii, ve kterém popisovali mimo jiné jejich likvidaci ve městech. Prý je loví hornetem!! s nějakým speciálním střelivem s dutinkou čico. Nevěřil jsem mu to, ale přece. Myslíte si, že je to reálné? Vím, že v překladech se dělá spousta chyb, a tak se ptám na váš názor. Já si to moc neumím představit. Vždyť losí býk může mít k půl tuně:/. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.6.2013 o 22:18

BLEIKER palec hore American je ok . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 25.6.2013 o 20:44

borsuck-v prvom rade ide o to,ktorá pažba ti viac vyhovuje-či priama,alebo mierne lomená,s lícnicou a oblým chrbtom.Ja mám American a viem prečo,ale tým ta nechcem odhovárat od LUX-ky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borsuck, 25.6.2013 o 12:34

Rozmyslam nad kupou novej cz 527 v tomto kalibri, len neviem ci v prevedeni lux alebo american. Neviete mi prosim poradit? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 26.3.2013 o 21:46

BLEIKER: súhlasím s tebou, len nemám rád keď niekto zavrhuje kaliber len preto že s ním zažil to alebo ono a pritom chyba nebola v kal. ale v strelcovi pripadne v optike, montáži..atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 26.3.2013 o 21:03

No už sa pridám aj ja-téma je 22 Hornet a strelivo na škodnú.Snipko,estocada a spol maju pravdu-pre sršna jednoducho líška pri dobrom zásahu do 130-150m so strelivom Win,JHP nie je dostojným partnerom a viem o čom hovorím.Táto strela je tak parádne urobená,že vynikajúco funguje pri strelbe aj na lopatky,pričom priestrel je vždy.Strela sa primerane otvára,ale neuveritelne drží pohromade.Videl som sanitárny odstrel srny v tomto kalibri na 60m,zásah na chrbticu a ešte aj tak priestrel stavcov,strelu sme nenašli.Kus samozrejme na mieste.Co sa týka problemu pri strelbe na ostro ,ktorý mal jan2222,tak ten bol pravdepodobne v puškohlade,už je to vyriešené,tak sa zas všetci do neho nenavážajme.Forum by malo byt na to,aby sme si radili.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 26.3.2013 o 20:08

Neboj, zariadim. Veľa nechýbalo a museli by sme sa prezbrojiť na gumipušky. :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SPIBY, 26.3.2013 o 20:06

pouzivam strelivo winchester 46gr.hollow point, strielam vyhradne na komoru lisky ostavaju v ohni iba chvostikom zamavaju na rozlucku...strelivo je drahsie ale ucinok na lisku viac ako 100% ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 26.3.2013 o 17:59

Jan 2222, zasa sme sa dobre nasmiali, pozdravuj Tvojho ZBROJÁRA, US Steel zostáva, treba poslať objednávky na hlavne... :D :D :D :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 26.3.2013 o 14:09

Rado100 po prečítaní Tvojho príspevku sa už normálne teším na tie líšky s 222rem. Vo štvrtok ju mám doma. Škodnú treba tlmiť aj v jari. :-) Iba škoda, že puškohľad budem mať až v júni - júli. Zatiaľ to nastrieľam na puškohľad, ktorý zoberiem z malorážky: Meopta 4x32. :-) A objednal som si zase RWS-ky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 26.3.2013 o 13:57

ja by som to charakterizoval takto: Sú dva druhy lovu: prvý: človeku nezáleží na akú vzdialenosť strieľa či je to 200 alebo 350m len aby zver trafil a mal ju a pri tomto love zvolí väčšinou výkonný magnum kaliber. druhý: človek je lovec a dá predsa zveri šancu na útek a záchranu a loví etickým a poľovníckym spôsobom povedzme do max. 200m a tam záleží aký je strelec, či zver vábi aký spôsob lovu zvolí, proste poľovnícky spôsob lovu. Preto si myslím že človek by si mal dobre zvážiť svoje strelecké možnosti a schopnosti keď si ide kúpiť zbraň a príslušný kal. potom sa nesmieme čudovať že je toľko zbraní na predaj, keď si niekto myslí že Hornet je slabý na líšky lebo mu po rane odbiehajú pár metrov. Horneta si človek kúpi preto že vie čo môže očakávať od neho a vie s ním dostatočne presne narábať.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 26.3.2013 o 13:43

jan 2222 radšej zmeň zbrojára ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 26.3.2013 o 13:28

MMasska máš pravdu ja som to dal len ako príklad dva rozdielne kalibre. Lapua mega je trošku tvrdšia a pri zásahu tak malého cieľa sa nestihne otvoriť tak ako sa má. Aj keď som strelil s megou líšku na komoru na 40m aj tak to bola len dierka a dierka, ale pri zásahu na mäkko ju roztrhá jak hada naproti tomu 223ka má strely malé mäkké a veľmi rýchle. Čiže sa deformujú, alebo fragmentujú ihneď po vniknutí do tela. Tá ohromná rýchlosť a množstvo fragmentov vytvára veľkú kavernu čo má za následok okamžitú smrť. Po zásahu V-maxom obsah hrudnej dutiny prakticky vyleješ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 26.3.2013 o 13:14

rado100 to je presne o tom primarnom vstrelnom kanali co som pisal v liske 223 Vmax bude mat primar aj 6,5cm na dlzke 5cm co je brutalna explozia jej vnutornych organov a 308W -mega v liske bude mat po celej dlzke 1cm vstrelny aj vystrelny kanal co je skoro nic aj ked chyti rebro bude to len 1,2cm co je malo aby skolaboval hned a pribilo ju k zemi ale ak by ju strelil do 40m s tou megou tak ju roztrhne na polovicu :-DD rado100 ty setris kozusinu ale ak som spravne cital tak jan2222 nie on tu lisku neberie len zastreli tam je rozdiel medzi vami a tam zohrava aj vyber streli malu ulohu ale naj na lisky je aj tak Vmax a BST ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 26.3.2013 o 12:55

Odkedy lovím líšky 223kou, tak mi žiadna neurobila ani krok. Líška zasiahnutá na komoru či už Hornady V-maxom alebo Nosler Bal.Tipom do vzdialenosti 200m, len padne a viac nepohne ani chvostom. A to mám vyskúšané už na viacero líškach. Naproti tomu zásah pľúc 308minou lapua mega 12g vzdialenosť 90m líška ani neznačila len prudko vyštartovala a asi po 80-100 metrov padla a zhasla. Od kalibru na lov líšok chcem okamžitý účinok. Žiadne odbiehanie, lebo ľahko sa môže stať že od nástrelu bude mať líška noru o ktorej ani nevieš aj v menšej vzdialenosti ako 30m a ak ti odbehne ver že pôjde priamo tam. Ak hlaveň na 223ke vystrieľam, dám za pár eur vymeniť novú, ale to ja asi nestihnem. Ešte dodám , že všetko je o strelách aj do 223ky nájdeš strely s ohromnou účinnosťou a malým poškodením kožušiny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 26.3.2013 o 12:41

O V-max som písal nižšie. Na vzdialenosť 350m by som nestrieľal ani náhodou. Líška je predsa len malý cieľ. Tak do 250m výnimočne by som skúsil o niečo viac, max. do 300. Ale aj to by som musel mať najprv odskúšanú streľbu na terč na túto vzdialenosť, aby som s istotou vedel kde to lieta. Ak si pozrieš balistické tabuľky 222 a 223 rem., veľký rozdiel tam u RWS nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 26.3.2013 o 12:39

Poacher ma pravdu 223 je urcite na tom lepsie a sam ju pouzivam ale ked uz si jan2222 kupoval a chcel byt neobmedzeny kral aj na 350m tak si mal kupit 22 250 a V-max strelivo a nepoznal by co je odskok lisky :-DD ak by som sa ja teraz rozhodoval co si kupit tak toto by bola moja volba! preboha to ktori zbrojar ti povedal ze po 600ranach si zodral hlaven? tak to je fakt odbornik za nim sa urcite oplati chodit to sa nestalo ano pri 257WM a ta ma iny prdy v hlavni:-D a k ranam na ucho oko atlas nech to striela len taky kto nato ma! a nie si len mysli ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 26.3.2013 o 12:33

Strela na srdce sa mi zdá najistejšia. Strieľať zver na krk sa mi zdá hazard. Aj ja som strelil srnca na krk, ale to som na neho strieľal zo vzdialenosti 2m. Ako mladý poľovník som strelil 220kg diviaka v noci za ucho na 110m. Všetci mi gratulovali aká dobrá rana. Iba ja som vedel, že som bol taký vyhukany z neho a že som mieril na komoru. :-D Inak k tomu rem.223. Konzultoval som kúpu aj so zbrojárom a práve on mi povedal, že u 223 po vystrelená 600 rán treba vymeniť hlaveň, alebo ho predať. Ja síce nie som Clausen, ale za rok vystrelím cca 30 rán, čo pri menej namáhanej 222 by ma to malo v pohode prežiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 26.3.2013 o 12:25

tak ked komorovu ranu tak to trochu rozvinieme: darmo strelis zvieratu srdce a roztrhne ho narusis s tym krvny obeh a musis cakat kym dojde k hemoragickemu soku a to je vsetko zavisle ktoru komoru si roztrelil ale kym odkrvi mozok ostatne organy funguju a zver odbieha.vsetko zalezi akym strelivom a co je este sprievodny jav k tomu prestrelenemu srdcu ci primarny vstrelny kanal je v plucach aky velky je jeho stred kde su sekundarne trhliny,ci zver bola nadychnuta alebo vydychnuta a v poslednom rade ci si trafil aj pohybovi aparat.Toto vsetko su potrebne atributy k sokovemu zlyhaniu a ku kolapsu organovu a zhasnutiu zveri, toto vsetko a este kopa inych veci rozhoduje ci zver odbehne a ako daleko.To je len na upresnenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 26.3.2013 o 12:19

Práve pri love vábením by si mal oceniť horneta, aj keď uznávam že s 222 si dosah predĺžiš o nejakých pár desiatok metrov a stane sa tak účinnejším pri love škodnej :-). Keď Ti nejde o kožušinu tak potom nie je o čom. No ja osobne by som sa v tom prípade radšej priklonil k 223 ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 209 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov