Heming hunting
dnes je pondelok,  20. máj 2024,  meniny má Bernard,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:03,  dnes západ slnka: 19:22
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

prebíjanie guľovnicového streliva - diskusia

autor: off iboo
pridané: 7.1.2008 2:02
vaše skúsenosti, postrehy,dosiahnuté výsledky,možnosti nákupu komponentov na Slovensku
počet zobrazení: 67 563
počet hlasov: 3
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off BLEIKER, 22.8.2013 o 19:51

zekon-ahoj kamarát,vitaj spat v týchto pohnutých časoch,ked viacerí uvažujú o odchode... .Ale k téme-rado 100-21.08.-20:06nechcel som povodne reagovat,ale musím.Zmojho pohladu jeden absolutne výstižný komentár k danej téme,plne vystihujúci problematiku prebíjania.Je totiž niekolko dovodov,prečo chce niekto prebíjat.Na Slovensku najčastejší-ušetrit.Aj to je v poriadku,pokial sa jedná o športového strelca,ktorý potrebuje velké množstvo streliva na trening a kvalitu na pretek-ale to sem nepatrí.Potom sú takí,ktorí nakúpia prebíjacie komponenty-ako uvádzaš-pokial možno čo najlacnejšie,čosi prebijú,akosi to lieta,nič viac nemusím kupovat a ide sa polovat.Dalšou skupinou sú takí,čo síce toho vela nevystrielajú-čo je aj drvivá vačšina polovníkov u nás,takže by nemali ekonomický dovod prebíjat a oni napriek tomu nakúpia kvalitné vybavenie a prebíjajú-častokrát s maximálnou precíznostou-je to totiž ich koníček,únik z reality všedného dna relax navyše okorenený nutnostou íst to vyskúšat na strelnicu,ako to lieta.Niekto relaxuje v krčme,niekto za lisom.To,že to možno stojí viac ako tá krčma-je fakt,ale organizmus to vníma trochu inak.A manželka je určite tiež rada ked je chlap doma-když si chlap hrá,tak nezlobí!I ked to niečo stojí.Poslednou skupinou sú v očiach niektorých polovníkov divní ludia,čudáci?To sú tí,čo sa neuspokoja,ked im to z 3-5rán lieta na 100m do 3cm,ale sú to maximalisti a chcú z toho laufu vyžmýkat pomocou streliva nalaborovaného na svoju hlaven maximum.Prípadne zistia,že na 100m je to super,avšak na tých 300m a niektorí aj daleko viac-že MMasska-im to už tak nelieta a laboruje sa znova.No a ked už majú super rozptyl,možno zistia,že zasa ranivost a stop efekt nie su optimálne-a nové navážky na seba nenechajú dlho čakat.Avšak aj toto je uplne v poriadku,len prebíjanie nesmie plnit iba jednu jedinú funkciu pri výkone polovania-ušetrit.Na to tento "šport" nebol vyvinutý.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 30

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 314 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Belson, 19.1.2015 o 14:11

To vysvetlenie znie dobre. Prvá Turbiakova veta bez komentára. Aby sa ujo Pascal nenahneval, druhú vetu by som rozfázoval. Najprv sa začne vytláčať zápalka a vzápätí ju dohoní a doklepne na čelo záveru dno nábojnice, čo sa v prvej vete neudeje. Len poznamenávam, že stačí uzamykacia vôľa niekoľko desatín mm a po otvorení zbrane vám môže vypadnúť kúsok nábojnice utrhnutý pár mm nad dnom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 19.1.2015 o 11:51

Asi tým smerom sa uberali moje úvahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 19.1.2015 o 10:36

Je mozne ze ak su nizke tlaky, tak nedokazu dostatocne nafuknut nabojnicu , a tak iba vytlacia zapalku z lozka ktora nasledne po vystrele pretrca cez dno nabojnice...Ak su tlaky standardne tak nabojnicu nafuknu na tolko ze ,,uzamykacia vola ,, Head space je 0 a preto aj zapalka je zarovno z dnom nabojnice ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 19.1.2015 o 8:46

To mi fyzikálne nejde "pod fúzy". Máš pre to aj nejaké vysvetlenie? Mimochodom, uzamykacia vôľa blízka 0,2mm.... no neviem, moju dielňu by taká zbraň nesmela opustiť...Nejdem to tu rozoberať, okolo uzamykana diskutujeme dosť na odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 18.1.2015 o 21:30

Ospravedlňujem sa za nesprávnu, alebo nepresnú terminológiu. U mojej zbrane kde som si spravil zopár ľahkých nábojov cca 2500 bar som u zopár nábojov nameral dačo pod 0,2 mm ( 0,02 mech. posuvné meradlo) vysunutie zápalky nad rovinu plochy ktorou nábojnica opiera o čelo záveru, pričom zápalky boli osadené OK - teda pod túto úroveň. Podobný jav som pozoroval na viacerých nábojniciach ( kúpené vystrelené ) Sineshot , úmyselne znížená V0 pre použitie v kine. U nábojov loveckých fabrického pôvodu ani vlastných, ktoré som robil na cca 80-100% Pmax som nič také nepozoroval. Zápalky boli vždy krásne zažehlené - neroztlačené s jamkou od úderníka. Akú veľkú úlohu zohrava toleracia lôžka zápalky a tlak neviem posúdiť, ale pozorovanie mi ukázalo čo som napísal. Ešte doplním, že pri kalibrácii takých to nábojníc som nepocítil pozorovateľne nižší odpor pri vytláčaní zápalky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 18.1.2015 o 18:44

Durell, najprv aby sme si rozumeli terminologicky. Pojmom "záverová vôľa" sa označuje vlastnosť zlamovacej zbrane a je to vzdialenosť medzi čelom hlavne (breech) a baskulou. Akonáhle nabijeme a bavíme sa o vzdialenosti medzi dnom nábojnice a uzamykacím prvkom (baskula, odsuvný záver atď.), správny termín je "uzamykacia vôľa" (headspace). Takže napr. pri záverovej vôli 0,1mm sa uzamykacia vôľa môže od tohto čísla líšiť (obidvoma smemi).....Sorry za poučovanie, teraz už k meritu tvojej informácie. Ak dobre tomu rozumiem, vysunú sa zápalky len u nízkotlakových nábojov a u normálnych nábojov nie? Mohol by si doplniť, akú hodnotu tej vôle si mal, resp. ako si to detekoval? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 18.1.2015 o 10:08

Vypadnutú zápalku som ešte nezažil, ale vysunutú na hodnotu záverovej vôle hej, a to pri nízkotlakých nábojoch vlastných a to pri cca 50% Pmax. Ešte aj pri nábojnicach sineshot kde náboj je umyselne podvyživený pre strelecké kino. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 18.1.2015 o 6:51

Tak potom sa ti treba doučiť dve veci - správne formulovať otázky a prebíjať, možno aj ďalšie. Nemáš začo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 16.1.2015 o 21:54

Urssus: Ten Nosler mám len strely, 180gr, v diam.308. To s tými fabrickými GMX, s tým si netráp hlavu...nechutia tvojej puške...rýchlosť, vývrt, prach...je tu viac faktorov. Mne napríklad nejdú dobre v mojej puške Sako 85 náboje od rovnakej firmy...tak som sa smial, myslel som, že do svojich pušiek budú škandinávci robiť strelivo na mieru, ale mýlil som sa. Aj tak som to kúpil iba kvôli nábojniciam, a nedalo mi ich pár vyskúšať na strelnici. Ale v druhej puške mi išli do jednej diery, skoro ako moje prebité ktoré mám na súťaže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 16.1.2015 o 19:21

Je to nova puska, pri fabrickych nabojoch (5 vyskusanych)mi to nerobi, iba pri prebijanych, ergo myslim ze chyba bude v nabojoch. Pre blyskaca: Ak by som uz chcel cielene strielat na hlavu a na krk - co nechcem, lebo je to nezodpovedne predvadzanie sa, nie si taky dobry strelec, nikto nie je taky dobry, aby to mal riskovat - tak by som si vybral typ nabojov na to urceny. Boli by to fragmentacne strely, ktore po naraze totalne fragmentuju, neprestreluju, aby som zaistil zasiahnutie chrbtice a cievy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 15.1.2015 o 22:12

Millos ak mas ten Nosler v 30-06tke a nevies co s nim, ja prijimam vecne dary :) Ja som skusal GMX farbricke, 165gr. a nepodarilo sa mi to nastrelit. Absolutne nesli z mojej pusky. Mozno 150 gr. by na tom boli lepsie. Oproti fabrickym TTSXkam su podstatne lacnejsie a keby mali porovnatelny ucinok, bolo by to zaujimave. Ja este mam par kusov prebijanych TTSX, ale mam taky problem, ze po vystrele sa mi zvykne zaseknut nabojnica v komore. Zatial som ju vzdy vytiahol, ale ide to velmi tazko a bojim sa, ze si poskodim mechanizmus zaveru - moj merkel ma sprevodovany priamotazny zaver... Hlavne je, ze sa vtedy neda rychlo prebit, co hlavne na spolocnych polovackach dost nahneva.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 15.1.2015 o 21:45

Ursus: TTSX a GMX som odskúšal ako účinkuje, mnohokrát...pri vyšších rýchlostiach sa mi páčiloveľa viac účinok Hornady ako Barnes. Pri 150gr obe strely, rýchlosti si už nepamätám, nechce sa mi hľadať v "múdrom" zošite, ale viem, že som to šlapal čo "Pánboh a Quickload pustí"...na doraz. V ráži 300win.mag. Určite sa znovu vrátim k monol.strele od Hornady, len mám ešte akciovú zásobu Nosler BT Hunting, tak ich musím vystrielať, alebo predať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 15.1.2015 o 20:56

Pepies: jáááj, na túto stránku radšej zabudnúť. Na pretekoch je majiteľ inter.obchodu často objektom posmeškov...Na stránke má všetko, ale v skutočnosti nič. Sumcar: Tu ich máš:odkaz, dlhé roky si tu objednávam, do 4-5 dní ich máš doma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 15.1.2015 o 18:56

Sumcar pozri sa tuto:odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 15.1.2015 o 18:46

a ja by som chcel ale ako tak hladam tak zistujem ze je problem ich zohnat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 15.1.2015 o 18:22

Ja by som volil ttsx, je to urcite lepsia strela ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 15.1.2015 o 17:44

a ktoru strelu TTSX alebo radsej GMX ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 15.1.2015 o 17:00

Ja osobne by som sa vybral zlatou strednou cestou 165-168gr. Ľahko sa laborujú, dosahujú slušnú rýchlosť a väčšina hlavní túto hmotnosť dobre znáša. Prestreľovať budú určite a farba zavisí hlavne od miesta zásahu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sumcar, 15.1.2015 o 16:22

zdravim vsetkych prebijacov, zacinam prebijat a chcel by som zacat s nejakym monolitom asi Hornady GMX alebo Barnes TTSX v 30-06, co myslite mam ist do lahsich striel 150 g ? jedna sa mi o farbu, priestrel a strelba s lahkou gulou by mohla byt prijemnejsia. co si o tom myslite ? dakujem vopred za kazdy nazor . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 14.1.2015 o 16:43

Na to sa jednoznačne "od stola" nedá odpovedať, treba viac informácií. Navštív najbližšieho puškára, nech ti skontroluje uzamykaciu vôľu, prípadne stav povrchu nábojovej komory. Problémy pri vyťahovaní nábojníc sa mi už u dvoch zbraní úspešne podarilo odstrániť preleštením nábojovej komory. Ale pozor, NEODPORÚČAM to robiť bez skúseností, ak sa to preženie, môžu nastať ďalšie problémy. Je to zásah do hlavnej časti zbrane a ten treba nechať kvalifikovanej osobe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 13.1.2015 o 21:46

Chcel by som sa opytat, ak sa na zapalke vzdy urobi vyrazny "prelis", ale len obcas ide nabojnica tazko vytiahnut jedna sa o prilis velky tlak? Po pretreni nabojnice mastnou handrou sa vytahuje bez problemov. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ForestSK, 15.12.2014 o 8:04

Poprosil by som tých čo majú skúsenosti s prebíjaním poradiť konkrétne laboraácie pre kaliber 8x60S (strela, prach, navážka, úsťová rýchlosť a iné), najlepšie overené, som v tomto začiatočník. Uvažujem nad strelami 11,7, 12 alebo 12.7 g. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 7.12.2014 o 10:29

Prikláňam sa k lanusovmu názoru, že ide o nepriaznivý súbeh tolerancií pri výrobe nábojov. Ním opísané prejavy vysokého tlaku nie sú jediné. Napríklad v prípade nulovej uzamykacej vôle (aj také sa vyskytuje :-) ) žiaden "výrazný prelis" nevzniká, ten prejav je trocha iný. Treba ešte pozrieť na vypadnuté zápalky, ale ak nie sú na nich žiadne pozoruhodné zmeny, s najväčšou pravdepodobnosťou platí uvedené v prvej vete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 7.12.2014 o 10:24

LESLOV : mohol by si poslat fotky tych vypadnutych zapaliek , potom sa da blizsie urcit pricina ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 6.12.2014 o 23:23

Keby sa jednalo o nadmerný tlak tak by sa nábojnice ťažko vyťahovali a v okolí miesta otlačku úderníka na zápalke by bol výrazný prelis . Ak to tak nieje tak sa jedná buď malý priemer zápaliek ,alebo veľký otvor pre zápalky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 6.12.2014 o 21:42

No tak co mam s tymi nabojmi robit? Strielal som ich uz v minulosti a nic sa take nestalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 6.12.2014 o 21:29

Pricina moze byt ze zapalka ide lahko osadit do lozka uz pri vyrobe , a preto potom po vystrele sama vypadne , alebo daleko horsi a nebezpecnejsi pripad : vypadavanie zapaliek znaci extremne vysoky tlak v nabojnici - strielat take naboje je obrovsky hazard ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 6.12.2014 o 15:47

Potreboval by som poradit. Neviem ci sa jedna o tak ucinne strelivo alebo co je vo veci ale pri skusani nabojov 7x64 MFS 10,7g FPJ-M ide o naboje ZVS holding Slovakia tak pri vystrele ked vytahujem prazdnu nabojnicu z komory tak mi vypadne aj zapalka z nabojnice, zatial sa to stalo asi 9 krat co som strielal na terc a vzdy z prazdnej nabojnice ta zapalka vypadla. Viete mi poradit co je to za problem? Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off johnyc77, 5.7.2014 o 11:27

Nepřebíjel jste někdo do 30-06, Lapua Mega 200gr s prachem S062? Dále do 6,5x55SE, střelu od HDY GMX 120gr s prachem S070? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 8.5.2014 o 17:57

Tu ich maju skladom : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 8.5.2014 o 17:21

Skus p.Jedličku-Zeleneč pri Trnave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martinbb, 8.5.2014 o 13:31

zdravím vás páni, iba som chcel jednu otázočku kde v SR sa dá kupiť strela Nosler accubond v kalibry 9,3x62? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off GRIZZLY74, 7.3.2014 o 22:21

odkaz a napisat tam "RCBS" kupoval niekto takto nieco ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 7.3.2014 o 11:41

Najlepsie riesenie je nechat to niekoho kupit v USA a potom nech to preposle domov na SK .. priamo z USA ti neposlu takmer nic ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 7.3.2014 o 9:43

nikto ste neobjednavali ? ake mate napríklad skusenosti s objednavanim z Cabelas ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 6.3.2014 o 21:38

objednavali ste niekto prosim Vas nacinie na prebijanie lis, matrice...atd. priamo z Ameriky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rolee, 1.2.2014 o 12:36

Nemá z Vás niekto Hornady Reloading Handbook v pdf. podobe? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 25.8.2013 o 15:32

jasne :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 314 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM