Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

prebíjanie guľovnicového streliva - diskusia

autor: off iboo
pridané: 7.1.2008 2:02
vaše skúsenosti, postrehy,dosiahnuté výsledky,možnosti nákupu komponentov na Slovensku
počet zobrazení: 67 267
počet hlasov: 3
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off BLEIKER, 22.8.2013 o 19:51

zekon-ahoj kamarát,vitaj spat v týchto pohnutých časoch,ked viacerí uvažujú o odchode... .Ale k téme-rado 100-21.08.-20:06nechcel som povodne reagovat,ale musím.Zmojho pohladu jeden absolutne výstižný komentár k danej téme,plne vystihujúci problematiku prebíjania.Je totiž niekolko dovodov,prečo chce niekto prebíjat.Na Slovensku najčastejší-ušetrit.Aj to je v poriadku,pokial sa jedná o športového strelca,ktorý potrebuje velké množstvo streliva na trening a kvalitu na pretek-ale to sem nepatrí.Potom sú takí,ktorí nakúpia prebíjacie komponenty-ako uvádzaš-pokial možno čo najlacnejšie,čosi prebijú,akosi to lieta,nič viac nemusím kupovat a ide sa polovat.Dalšou skupinou sú takí,čo síce toho vela nevystrielajú-čo je aj drvivá vačšina polovníkov u nás,takže by nemali ekonomický dovod prebíjat a oni napriek tomu nakúpia kvalitné vybavenie a prebíjajú-častokrát s maximálnou precíznostou-je to totiž ich koníček,únik z reality všedného dna relax navyše okorenený nutnostou íst to vyskúšat na strelnicu,ako to lieta.Niekto relaxuje v krčme,niekto za lisom.To,že to možno stojí viac ako tá krčma-je fakt,ale organizmus to vníma trochu inak.A manželka je určite tiež rada ked je chlap doma-když si chlap hrá,tak nezlobí!I ked to niečo stojí.Poslednou skupinou sú v očiach niektorých polovníkov divní ludia,čudáci?To sú tí,čo sa neuspokoja,ked im to z 3-5rán lieta na 100m do 3cm,ale sú to maximalisti a chcú z toho laufu vyžmýkat pomocou streliva nalaborovaného na svoju hlaven maximum.Prípadne zistia,že na 100m je to super,avšak na tých 300m a niektorí aj daleko viac-že MMasska-im to už tak nelieta a laboruje sa znova.No a ked už majú super rozptyl,možno zistia,že zasa ranivost a stop efekt nie su optimálne-a nové navážky na seba nenechajú dlho čakat.Avšak aj toto je uplne v poriadku,len prebíjanie nesmie plnit iba jednu jedinú funkciu pri výkone polovania-ušetrit.Na to tento "šport" nebol vyvinutý.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 30

komentáre

zoradiť
zobrazené 281-314 z 314 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off mibe74, 23.9.2012 o 12:39

Zekon-poznam samozrejme ludi, co prebijaju a dosahuju velmi dobre vysledky-ja to nikomu neberiem, ale od nikoho by som si do svojej zbrane nevzal prebity naboj-ani keby mi ho nabil majster sveta... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 23.9.2012 o 12:37

najlepsie hlasky v tejto teme: ....prisiel som ku kamosovi, ktory si brokove naboje robi sam. Sedel za strojcekom, v kutiku vajgel, v hlave 1,5 promile a s prizmurenym okom ,,davkoval" lyzickou prach. Odvtedy tvrdim, ze gepard nie je najrychlejsi bezec....:-)))) a este: horarstevo - :D viem o com hovoris, mne v pivnici uz vyhorela stara plechovica so strelnym prachom Lovex, nebolo mi vsetko jedno, ale bola to sranda :D Neviem si predstavit, zeby som dakde doma vybuchol v pivnici pri hladani zazracnej naplne do patrona-aspon by bolo vo vecernych spravach nieco nove :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 23.9.2012 o 12:35

mibe74 - ja to mám tiež zmáknuté a za necelú 1/2 ceny fabrického náboja čo pri mojej spotrebe za rok nie je zanedbateľná suma... :-) možno keby si to prebíjal ty tak by platilo aj to čo si tvrdil, ale keďže to prebíjam ja tak platí, že moje náboje sú minimálne rovnako spoľahlivé ako tie značkové ale určite presnejšie ako väčšina fabrických... ťažko o tomto diskutovať s niekým, kto o tom nemá ani páru... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Edu, 23.9.2012 o 12:32

mibe74 súhlasím . Niekto má rád vymýšlat vymyslené . tu však ide i o zdravie prípadne o život . Preto nemože prebíjač svoje strelivo predávat . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 23.9.2012 o 12:16

sailormoon81 a preco si nekupis kvalitne fabricke naboje a nestrielas nimi, ale sa babres s skalibrovanim nabojnic a pod? Specialny naboj nevymyslis a municky maju drahe masinky, co robia naboje-a tie su podla mna ovela spolahlivejsie, ako keby som doma v pivnici nabijal patrony. Zazracny naboj aj tak nespravim a municky to maju zmaknute... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 21.9.2012 o 21:04

čosi sa asi stalo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 19.9.2012 o 21:29

ahoj, potrebujem poradiť. včera som kalibroval nábojnice od SB 308W, ktoré neboli strelené z mojej zbrane lee full size matricou. Väčšinou používam Lapuu ale mal som nejaký prach a strely, ktorých som sa chcel zbaviť s praviť s nich niečo tak na škodnú resp. do terča. Všetko bolo v pohode až na to že mi nešiel dovrieť záver. Teda šiel ale dosť ťažšie v porovnaní s tými, ktoré boli strelené z mojej CZ 550 a prejdené matricou lee collet. Nábojnice som skrátil ako treba a skúšal som full size matricu posunúť nižšie aj priťahovať tú maticu na vrchu ktorá drží odihlovač, ale nič nepomohlo. Potom som ju rozobral pozrel dnu ako to funguje a zhodnotil som to tak, že tá matrica je zrejme spravená na vačší priemer ako je moja komora a teda nie je schopná skalibrovať nábojnicu nestrelenú v mojej zbrani tak aby mi fungovala OK. Krčok stiahne v pohode takže strelu drží. Keby šlo len a SB tak kašlať na ne ale, tie Lapui som kúpil už kalibrované full size a niektoré aj nazápalkované a teda som používal iba lee collet no a keď ich pár krát otočím a budem chcieť použiť full size tak nastane problém. Dá sa to nejako nastaviť, spraviť alebo som to zhodnotil správne je matrica na nič. Inak tento istý problém som mal aj s nábojnicami lapua do 7x64, ktoré neboli z mojej zbrane a kalibroval som ich full size. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 20.8.2012 o 9:04

Premýšlam akú matricu použil prebíjač čo kopixovi skalibroval špeci patróny do zháčka ? :-D odkaz to meno prebíjača račej zostane utajené :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 20.8.2012 o 9:01

Dávnejšie som sa stretol s tým že, trn ktorý kalibruje vnútro krčku nábojnice mal väčší priemer ako mal mať a ak do takto skalibrovanej nábojnice zasunieš strelu táto tam ide veľmi ľahko a slabo drží. Ja som to mal u7x57 matrica lee. Skús dať do skalibrovanej nábojnice strelu, opri ju špičkou o dosku stola a skús zatlačiť nesmie ti ísť ľahko do nábojnice.Poprípade odmeraj priemer trnu presne na stotinu mm a ja to porovnám s mojím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.8.2012 o 8:42

Obávam sa ,že tých problémov bude viacej ako budeš predpokladať . Nepomôže ani delaboračné kladivko ani kladivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 20.8.2012 o 7:48

Náboje sú kratšie ale určite nie zasunutím do hlavne. To viem na 100%. Nie sú tam ani odlačky na strele a kedysi som skúšal dať guľu aby oal bola dlhá a potom zasunúť do hlavne. Drážky su tak ďaleko, že sa mi to pri konkrétnej strele ani nepodarilo zistiť, takže som dal Oal fabrického streliva. Neskrátili sa o rovnakú dĺžku. Je to určite spôsobené tým že boli na opasku okolo pása. 7x64 väčšinou neprebíjam to som len chcel využiť naboje čo mi ostali po 7x65R. U 308 všetko v poriadku. delaboračným kladivkom som ich trocha povytiahol na rovnakú veľkosť. Pravdepodobne som dostatočne neskalibroval nábojnicu a preto my išiel záver zavrieť trocha ťažšie a preto asi aj strely sa ľahšie pohli vkrčku do nábojnice, keď budem nabudúce kalibrovať nábojnice odskúšam nábojnice skôr ako dám zápalku či idú ok do komory a malo by to byť OK.Ako hovorím obávam sa iba aby nebol problém otvoriť záver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 19.8.2012 o 23:24

Edu dobre dávaš, to si niekedy požičiam. sailormoon81 keď prebíjaš nestačí si myslieť musíš to vedieť. Otlačený krúžok pri dne nábojnice je normálna vec, dno nábojnice je robené zo silnejšieho materiálu. OAL zmeraj tak ako ti radil zekon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.8.2012 o 22:08

vymýšlanie vymysleného a objavenie objaveného . Moja rada všetko to predaj cez inzerát . Choď do obchodu kúp si poriadne náboje ani ti záver čelo nerozbije ani sa ti záver nepripečie a všetko pôjde hladko . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 19.8.2012 o 21:06

počkaj možno som zle čítal... náboje sa samé skrátili asi o 1mm po tom čo si ich zavrel do komory na silu ? sú na strele otlačky od drážok ??? skúsil si na akú OAL môžeš urobiť náboj s tou strelou ? jeden rozober prepíľ jednu dobre skalibrovanú nábojnicu v krčku, odhrotuj jemne nasuň strelu a skús zavrieť záver, potom jemne otvor a premeraj dĺžku náboja, od tejto dĺžky by si mal ísť dole min. 0,3-0,5mm pre poľovnícke strelectvo doporučujem podstatne viac, všetci vieme ako dlho nosíme náboje v zásobníkoch a koľko krát ide náboj do komory a von než ho vystrelíme tak len preto... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.8.2012 o 18:23

To je len svedectvo ,skúšania a vymýšlania vymysleného . Iné je lepiť si doma zo špandiel domček a iné je si plniť strelivo . Pri ochoch činostiach sa človek zabaví ale pri tej druhej hrozí vážny úraz alebo poškodenie zbrane. Ani Zekon nechápe ako túto speklitú vec vyriešiť a čo sa stalo .Ano náboj sa naozaj naťahuje a nafukuje potom ho prebíjač orezáva a snaží sa z nadutej nábojice urobiť podobnú tej originál . Do nekonečna sa ani táto činnosť nedá opakovať . Preto si kupujem strelivo originál.Ono sa mi to potom nezasekáva nepripeká ani nemám problém záver otvoriť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 19.8.2012 o 14:33

strela sa o vývrt neopiera, lebo OAL je kratšia ako orig. fabrické strelivo. Nevviem sám ako je to možné že oal je kratšie o 1mm ako u fabrického. Boli na opasku, tak možno používaním. Pri 308 sa mi to nestalo ale to nosím len v zásobníku. Myslím, že som dával na rovnakú dĺžku. Matrice som použil lee a budem musieť pozrieť na to nastavenie. Pri spodku nábojnice je dosť výrazný krúžok od kalibrovania. Keď to strelím tak, to skúsim nastaviť len sa mi ich nechce rozoberať, a trocha som sa obával aby som potom nemal problém otvoriť záver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 19.8.2012 o 13:03

prikláňam sa k názoru, že je nábojnica zle skalibrovaná a opiera sa to v komore o ,,ramená,, / nafarbiť nábojnicu, zavrieť a zistíš kde sa to opiera / v prípade že by sa opieral do vývrtu strelou mal by otlačené drážky na plášti, ale keďže predpokladám, že išiel s OAL +/- na fabrické strelivo a nič nové nevymýšľal je táto možnosť málo pravdepodobná... skrátenie o 1mm nechápem, ako sa môže niečo samé skrátiť ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 19.8.2012 o 12:13

Ak ti ide ťažko zatvoriť záver môže byť zle nadstavená kal.matrica, dlhý náboj strela sa opiera o vývrt. Ak máš všetko ostatné v poriadku(nepresahuješ komorové tlaky) tak sa nič nestane. Nerozumiem ako sa ti môžu samé náboje skrátiť o 1mm. Aké používaš matrice (značka)? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 19.8.2012 o 11:09

potrebujem poradiť,mal som zopár nábjov 7x65R 11,7g SPCE, lenže tú som predal a kúpil 7x64, taže som tie náboje rozobral a nabil do nábojnic lapua 7x64. Prešiel som ich full length matricou. No a teraz Keď dám náboj do komory a chcem zatvoriť, tak to ide o dosť ťažšie oproti seriovému strelivu. Predpokladám že je to niečo s nábojnicou, je tam nejaké riziko, že po výstrele nebudem mocť otvoriť záver alebo ešte horšie? Lapua nabojnice boli iba raz strelené a majú 64mm. Tiež nemám k tomu crimp matricu a tie náboje sa samé skrátili asi o 1mm . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 26.2.2008 o 12:00

Lumir - dakujem za link. problematiku prebijania mam davno prestudovanu, len sa mi nejako nechce ist cestou sukromneho prebijania, mne sa to neoplati. Komponenty u nas problem nieje zohnat, len ako vidis, niekedy je probloem zohnat prebijaca :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 26.2.2008 o 7:36

Iboo zkus se podivat na odkaz je popsana zakladni problematika prebijeni,komponenty atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 25.2.2008 o 19:29

BR-RADKO - zaujíma ma, kto by bol ochotný mi prebiť náboje tohto kalibru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BR-RADKO, 25.2.2008 o 17:14

iboo- čo Ťa zaujíma ohladne prebíjania .308 win. ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.2.2008 o 21:43

horarstevo - koniec potom :o), ja som si sice prednedavnom nasypal zvysne 5,1mm broky co mi zostali po starom otcovi do kvazi nepotrebnych Cheddite 32g 2,9mm brokovych nabojov, voslo ich tam krasne tolko, kolko podla gramaze ma, zavriets a mi to podarilo tiez slusne. Uvidime co to povie. prebijanie brokoveho streliva dnes nieje financne vyhodne, ked tak tak mozno jednotne strely, nadupat ich nech to kosi jak tank. a kazdy rok novu brokovnicu, lebo si zakazdym vymlatis zamok a hlavne tiez :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 19.2.2008 o 19:39

....prisiel som ku kamosovi, ktory si brokove naboje robi sam. Sedel za strojcekom, v kutiku vajgel, v hlave 1,5 promile a s prizmurenym okom ,,davkoval" lyzickou prach. Odvtedy tvrdim, ze gepard nie je najrychlejsi bezec....:-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.2.2008 o 19:26

horarstevo - :D viem o com hovoris, mne v pivnici uz vyhorela stara plechovica so strelnym prachom Lovex, nebolo mi vsetko jedno, ale bola to sranda :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 19.2.2008 o 16:16

...len nesmies byt tuhy fajciar.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off West, 19.2.2008 o 8:00

iboo - nie 308W neprebíjam. Ale zásady platia rovnaké ako aj pri iných kalibroch. Dokonca pri kalibroch 7,62 co je vlastne tvoj pripad je fakt siroky vyber striel. Asi vobec najvacsi zo vsetkych kalibrov. Tam sa fakt mozes vyblaznit a skusat donemoty. Inak je to aj super konicek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 18.2.2008 o 21:45

west - 308n neprebijas, pripadne niekto z tvojho okolia? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off West, 18.2.2008 o 17:24

reagujem trochu neskôr, ale predsa. Čo sa týka skúseností ja prebíjam už niekoľko rokov. Môžem povedať, že v domácich podmienkach môžeš prebíjať (alebo nabíjať) strelivo na špičkovej úrovni. Chce to len sústredenie a precíznosť. Ak môžem poradiť tak komponenty sa dajú nakúpiť dobre v Čechách. Pozri napr. odkaz Na stránke nájdeš cenníky a asi aj všetko ostatné. Ja som tam naposledy nakúpil zápalky Winchester a strely NOSLER Balistic Tip. Ale takmer identické a presné strely kúpiš aj HORNADY SST. Tu napr. pre kaliber .270 stoja cca 11 Sk. Ten Nosler je drahší asi 18-19 Sk. Hornady kúpiš navyše aj na slovensku. Adresu zastúpenia nájdeš na odkaz Prach zoženieš u viacerých predajcov. Napr. aj u Hrnčiarika v Blave, alebo u Jožka Mongela v Topoľčanoch (pozri ares-gun.sk) Ja kupujem Accurate. Je dostupný a vcelku dobrý. Ak chceš vedieť viac tak sa pýtaj. Rád odpoviem a ak to bude v mojich silách tak aj poradím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off iboo, 22.1.2008 o 20:02

308 W teda nie...ani nepoznas niekoho? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 22.1.2008 o 19:28

30-06,a kamarat 243 W on ma cely lis ja dokupim nejake martice,este asi na 7,62x54R ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.1.2008 o 19:47

aky kaliber prebijas? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 7.1.2008 o 17:48

S tymto len zacinam,na komponenty chodim do Prahy,Andel prebijecí centrum.Kamarat tam nakupuje uz dlhsie a maju tam naozaj co len chces za primerane ceny, da aj zlavu.Ma aj zasielkovu sluzbu.Len internetova stranka mu nefunguje uz asi pol roka,ak chces napis rp dam kontakt ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 281-314 z 314 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov