Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Výber pušky - guľovnice - diskusia

autor: off Mysho22
pridané: 25.12.2011 15:47

Dobrý deň Začínam s polovníctvom a poprosil by som vás o cenú radu pri výbere zbrane(gulovnice) podla čoho vyberať a akú značku voliť poprípade či by bola vhodnejšia puška s výmeními hlavnami? Loviť budem vačšinou zver: diviačiu,srnčiu a danielčiu. Cena by sa mala pohybovať okolo 800€ s optikou.

počet zobrazení: 152 264
počet hlasov: 7
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 24.7.2015 o 15:37

Na 100% súhlasím s jastrabom. Práve včera som nastreľoval puškohľad Hawke Endurance tuším 2-6x40 na malorážke zkm 452 lux. Flinta aj puškohľad sú čisto nové tak že môžem k tomu niečo povedať. Je to presne tá istá česká malorážka ako kedysi. Záver drhne, spúšť na tomto kuse bola kupodivu celkom slušná určite nie super ale slušná, poistka otrasná. Ak si chceš nechať aj mechanické mieridlá a máš objektív puškohľadu 50mm treba vysokú montáž. Pri vysokej montáži a tvare pažby musí človek naťahovať krk ako žirafa aby videl do kukéra. Presnosť s nábojmi federal s dutinkou dostačujúca na tréning streľby do 100 metrov. Puškohľad a zbraň som nastrelil podľa želania majiteľa na 100 metrov na center. Na 50 metrov bol zásah 1,5 cm hore a na 150 metrov bol zásah o 13 cm dole. Na líšku je tento kaliber určite dostačujúci no limitujúca je v tomto prípade vzdialenosť. Pri bezvetrí sa dá použiť tak max do 100 metrov. Ďalej to už nehorázne padá a stráca energiu o bočnom vetre ani nehovorím. Takže podľa mňa za tie peniaze kúpiš slušnú 223ku do ktorej sú náboje len o málo drahšie a bez problémov môžeš loviť na vzdialenosti okolo 300 metrov (dobrý strelec samozrejme). Líška je zver škodiaca poľovníctvu to je pravda, ale tiež je to živý tvor a keď ho mám a chcem usmrtiť tak nech je to bez bolestne a to mi tieto malorážky s okrajovým zápalom s istotou nezabezpečia ani pri perfektnom zásahu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Matoo87, 2.8.2017 o 14:22

lovec84: 30-06 je supa ale ako si sam povedal do kratkej stutzky by to bolo na nic. a z 8x57js a win 308 sa ti co viac pacilo co sa tyka stop efektu a zhasinaniu v ohni? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.8.2017 o 13:51

Ja keď mám porovnať kalibre ktoré som mal alebo mám 7x64, 8x57JS, 308W a 30-06 tak mne sa osobne najviac páči čo sa stop efektu týka pri diviačej (90 % v ohni) a jelenej tak to je 30-06 strela nosler partition 11,7 g laborácia od NORMA. O srnčom ani nehovorím to ostáva v ohni. Samozrejme že myslím komorové rany nie na mäkko a podobne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 2.8.2017 o 13:26

Takze to bude urcite vyber medzi 308w a 8x57. Este by som potreboval vediet taku zakladnu vec ktoru som sa ani po patrani na nete nedozvedel. Ake su teda vyhody, nevyhody, efekt na zver a mäso lahsej a rychlejsej(308w) strely vs tazsej a pomalsej(8x57). Stagstalker si spominal ze 308 je univerzalnejsia, preco? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 1.8.2017 o 21:48

To co pisal motaq o dlzke kalibru vs dlzky hlavne je pravda, aj ked ako spravne podotkol, nie vzdy to plati. Napr. 6,5x55 se ma relativne kratku nabojnicu a sedia jej skor dlhsie hlavne 56cm+, pri kratsich sa zbytocne stratia jej prednosti a vykon. Pri .270win detto, ja sam ju mam v 56cm hlavni, co sa tyka ranivosti na rozne vzdialenosti tak bez problemov, ale plamen slaha z hlavne v noci slusny. Pri "stutzi" by som volil medzi 8x57 a 308win. 308win chutia aj lahsie gule a preto ju povazujem za univerzalnejsiu resp. variabilnejsiu. Ale pri sucasnom strelive uz neplati, ze 8x57 na vacsiu vzdialenost "pada", pri strelbe do 200m je jedno, ktory z nich dvoch zvolis...Ja osobne by som si z kazdeho strelil a podla komfortu strelby vybral. Ja osobne rad pirsujem a strielam z palice, preto je spatny raz a komfort strelby u mna osobne dolezity. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Matoo87, 1.8.2017 o 19:51

Aha. Vdaka za objasnenie. Z toho ale vyplyva ze mozno bude lepsia 8x57 ako 308 win. Obidva naboje su kratsie ale osmicka ma väcsi priemer co znamena asi lepsiu ranivost a mensie odchylky pri zarastenom terene ci? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 1.8.2017 o 19:43

niekto mi raz povedal "dlhy kaliber=dlha hlaven, kratka hlaven=kratky kaliber". rozumiet tomu treba pri kalibry podla dlzky nabojnice. Neplati to sice uplne vzdy ale ma to svoju logiku. Akokolvek 270 Win v 508mm hlavni bude fungovat, ale zbytocne strati svoje prednosti, tak ako bolo napisane tak by sa mu patrilo aspon 560 hlaven. To co ti niekto povedal, ze 270win je len na dlhe vzdialenosti povazujem za nespravny nazor ale budiz. Nemam nic proti kalibru 9.3x62 ale odporucam si ho vyskusat pred tym ako ho kupis. Aby si sa potom netesil 2-krat, zial poznam takych. Ja by som do kratkej 508mm hlavne volil osvedcenu klasiku 308Win. kaliber je to vhodny na vsetko, dobry vyber streliva. Niekto sice moze namietat ze su aj modernejsie kalibre, ale nemoze povedat, ze je to zly kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Matoo87, 1.8.2017 o 19:37

Aky kaliber je vlastne vhodny pre kratsie hlavne? Ta deviatka by tiez nevyuzila svoj potencial? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 1.8.2017 o 19:35

Aj po 30-06 to pekne pada ale ten by tiez lepsie fungoval aspon v 56 hlavni. Sice ja ho mam tiez v 50,8 hlavni a este v Sauer 202 highland co ma 2,7 kg. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 1.8.2017 o 19:25

Presne tak. 270 v kratkej hlavni a na kratsie vzdialenosti nedava az tak zmysel. Ta 9tka... nie je to trochu moc velky kanon na mensieho suchsieho chlapika ako som ja? ved posilovat som zacal len prednedavnom :-D .Ale na youtube to pada s deviatkou pekne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 1.8.2017 o 19:16

No tak ta 270 pri 508 mm hlavni by bola ozaj hlupost.Taky kaliber by potreboval aspon 560.Teda ak chces vyuzit jeho kapacitu a prednosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 1.8.2017 o 18:25

Caute Vsetci. Uz skoro pred rokom som tu riesil kupu svojej 1.gulovnice. Zatial som ju stale nekupil lebo som si este prisetril a chcem si kupit steyr mannlicher clasic stutzen uz v septembri. Co sa tyka kalibra chcem sa vas opytat este na jednu vec. Predtym som strasne chcel 270 win ale teraz som si uz neni taky isty kedze ten je skor na väcsie vzdialenosti. Kebyze mate kopcovity usek reviru, malo otvorenych plani a polujete do 50-100m najviac na diviaky,sem tam srncia a raritne jelen, aky kaliber by ste si vybrali? Aky kaliber a aky naboj(znacka,typ,gramaz) je pri presne trafenej rane na komoru najviac schopny uvedenu zver zhasnut v ohni bez odbiehania a najmenej nicila-podlievala mäso? (poznamka:dlzka hlavne je 508mm) Dik za rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marlock, 31.5.2017 o 10:25

@teroow tato je brutal ktoru si sem pridal ale trochu draha a hlavne nad moj rozpocet..v tej istej rade sa mi viacej pozdava tento STEYR..foto ..pomer kvalita a cena OK..idealne k tomu pridat aj puskohlad.. @andy8 Merkel je fajn ale ta cena je trochu vyssia.. Výber pušky - guľovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off andy8, 30.5.2017 o 19:46

Vždy sa mi Merkel KR1 páčila,ak ti sedí pažba,a vyhovuje ti spôsob vkladania zásobníka tak by som do nej šiel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off teroow, 30.5.2017 o 12:01

Tu sú niektorí riadne ostrý, ako to tu tak čítam:D:D Ja len na chvíľu budem otravovať. Len by som chcel počuť váš názor na túto zbraň. Stojí za tie peniaze? Prikladám foto Výber pušky - guľovnice - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ivanhom, 26.5.2017 o 10:13

nie kazdy, je hned taky mudry ako vy..som tu preto, aby som sa dozvedel nove informacie a veci ohladom zbrani a polovania..keby som to nepotreboval, tak by som sem vobec nesiel a nepytal sa na ziadne informacie..vdaka chlapi, ktory ste mi poradili..a tych ostatnych si radsej ani nevsimam.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 22.5.2017 o 9:42

panpriroda ak si myslel túto gulovnicu tak tá je určite parádna odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off motaq, 21.5.2017 o 7:54

Panpriroda asi nemal na mysli kaliber 30-06 spr. Ale gulovnicu Springfield. Totiz pod toouto znacko sa vyrabali mozno este vyrabaju aj zbrane. Teda ak som dobre pochopil otazku. Obavam sa ze vela skusenosti s tymito zbranami v SR nebude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 20.5.2017 o 7:42

Springfield je najpouzivanejsi lovecky kaliber na svete tak nieco na tom bude. Tiez ho mam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off panpriroda, 19.5.2017 o 23:38

Gulovnica springfield, vaša skusenost - Je dobrá? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alex, 19.5.2017 o 7:20

Chlapi , tento ,,poľovník" je asi taky poľovník ako ja lovec levov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Ivanhom, 18.5.2017 o 10:48

lanus..idem ho omrknut..priznam sa, ze uz som dlho necital zakon a ako vsimam tak som na to dost doplatil..snad sa bude dat zbran zamenit za nejaku inu..behnem znovu do toho bazaru..vdaka za info.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 13.5.2017 o 7:21

Ona pri uvážlivej streľbe bez problémov zvládne aj jeleniu,danieliu,diviačiu a muflóniu zver,to len kvôli slabým strelcom (pre ktorých je aj 30.06 slabý) vymysleli to obmedzenie len na srnčiu .Najprv ako zakázaný spôsob lovu a potom (keď zrejme niektorí funkcionári prišli na to, že by s tým mohli mať problémy aj oni sami) tak to zmenili na nesprávny spôsob lovu (disciplinárne sa rieši v kompetencii SPK ,čiže ich samých). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lovec84, 12.5.2017 o 21:31

To potom tak dopadne ked sa radia a prichlebuju si ludia co tomu absolutne nerozumeju vid Vasa diskusia. Nemusis ju predavat na lisku ti posluzi dobre, ale na raticovu zver si zaobstaraj nejaky normalny kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 12.5.2017 o 12:47

Ivanhom - Miesto pýtania sa nejakého ujka mrkni radšej do zákona ! Zákon o poľovníctve nájdeš tu :odkaz . Nesprávny spôsob lovu je definovaný v §65 bod 3c !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ivanhom, 12.5.2017 o 12:28

lanus..fuha tak to si ma teraz spochybnil ze co robit..ved len teraz som ju kupil a to ju uz mam aj predavat..no poradim sa este s jednym ujkom a uvidim co mi ten na to povie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 12.5.2017 o 3:25

Svätá pravda, máš i nejakého dobrého psíka? Ak nie, porozmýšľaj...Ja budem predávať 308W, Tikku i s montažou, kružky orig...(800e) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 11.5.2017 o 13:51

Ivanhom - Heym je slušná značka ,len kaliber nie je určený na to čo si zamýšľal (cit.: ..planujem polovat na ciernu a vysoku zver..) !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ivanhom, 11.5.2017 o 11:13

deer33..chlapici tak som tu dlhsie nebol a cital som si komunikaciu a pytate sa aku som zbran kupil..tak zaobstaral som si gulovnicu HEYM 5,6x50R mag..snad som zvolil dobry vyber..co hovorite? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off deer33, 10.5.2017 o 13:32

@Ivanhom a akú si napokon kúpil? Lebo veď sme sa bavili o viacerých a vôbec netuším pre ktorú si sa rozhodol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 3.5.2017 o 19:05

miroorim s tých troch guľovníc je asi najlepší výber WB. Mám ju aj v plaste aj v dreve a úplná spokojnosť. V plaste je momentálne krátka 308čka na spoločné poľovačky a v dreve dlhá 270tka. už som tu o nich písal, pohľadaj príspevky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 3.5.2017 o 15:27

Lysec s tým zlomeným udernikom to nie je prvý krát kamosovi sa to stalo 2x dal si vyrobit novy a zbraň predal... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroorim, 3.5.2017 o 9:43

Lysec velmi pekne dakujem za informaciu. Je to dost neprijemna skusenost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 3.5.2017 o 8:26

Poacher - Keby si prejavil aspoň minimálnu snahu a dal si to to do Googla tak zistíš , že je to úderník !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Poacher, 3.5.2017 o 7:42

Prosím Ťa, čo je to ten "zápalník"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 3.5.2017 o 7:06

miroorim-priateľ kúpil novú Sabatti Rover 870 (plastovú Thumbhole) a po polroku sa mu (v záruke) zlomil zápalník.Na náhradný čakal skoro rok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 3.5.2017 o 7:00

Príspevok bol administrátorom (namor676) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off miroorim, 2.5.2017 o 17:55

aky je vas nazor, rozhodujem sa medzi Sabatti Rover 870, Roessler Titan Alfa a Weatherby Vanguard. vsetko s plastovou pazbou. nejake skusenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 1.5.2017 o 14:16

Dátum založenia témy jasne napovedá,že jej zakladateľ sa už musel dávno rozhodnúť,ako aj sám potvrdil.Teda nikomu neradím ako sa mi snaží naordinovať andy8. Aj preto som sa jasne vyslovil,že moje názory nie sú pre presvedčených,ale pre tých ktorí sa rozhodujú.A už vôbec nepripúšťam možnosť ,že by som niekomu moje názory vnucoval.Len som si ich dovolil vysloviť.(Koniec koncov aj ja som vždy bol a aj som vlastníkom a aj - hoci len sporadickým - užívateľom nejakej opakovacej guľovnice.) A nikoho som neoznačil za zvráteného,ale ak sa niekto až natoľko stotožňuje so svojim vkusom tak prosím...Musím podotknúť, istá "teriérska"reakcia ma dosť prekvapila.Dodatočne si uvedomujem, že niektorí čakajú asi len na to ,aby sa mohli do niekoho obuť,pretože oni sú nositelia tých "najsamsprávnejších" názorov.Alebo , že by aj tu platilo, "povedz pravdu ,prebiješ hlavu" ? A ešte niečo, nie z mojej hlavy :"Tragédiou tohto sveta je, že kým inteligentní ľudia sú plní pochybností (a hľadajú riešenie),HLUPÁCI sršia sebavedomím"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

zobrazené 81-120 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM