Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Výber pušky - guľovnice - diskusia

autor: off Mysho22
pridané: 25.12.2011 15:47

Dobrý deň Začínam s polovníctvom a poprosil by som vás o cenú radu pri výbere zbrane(gulovnice) podla čoho vyberať a akú značku voliť poprípade či by bola vhodnejšia puška s výmeními hlavnami? Loviť budem vačšinou zver: diviačiu,srnčiu a danielčiu. Cena by sa mala pohybovať okolo 800€ s optikou.

počet zobrazení: 152 144
počet hlasov: 7
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 24.7.2015 o 15:37

Na 100% súhlasím s jastrabom. Práve včera som nastreľoval puškohľad Hawke Endurance tuším 2-6x40 na malorážke zkm 452 lux. Flinta aj puškohľad sú čisto nové tak že môžem k tomu niečo povedať. Je to presne tá istá česká malorážka ako kedysi. Záver drhne, spúšť na tomto kuse bola kupodivu celkom slušná určite nie super ale slušná, poistka otrasná. Ak si chceš nechať aj mechanické mieridlá a máš objektív puškohľadu 50mm treba vysokú montáž. Pri vysokej montáži a tvare pažby musí človek naťahovať krk ako žirafa aby videl do kukéra. Presnosť s nábojmi federal s dutinkou dostačujúca na tréning streľby do 100 metrov. Puškohľad a zbraň som nastrelil podľa želania majiteľa na 100 metrov na center. Na 50 metrov bol zásah 1,5 cm hore a na 150 metrov bol zásah o 13 cm dole. Na líšku je tento kaliber určite dostačujúci no limitujúca je v tomto prípade vzdialenosť. Pri bezvetrí sa dá použiť tak max do 100 metrov. Ďalej to už nehorázne padá a stráca energiu o bočnom vetre ani nehovorím. Takže podľa mňa za tie peniaze kúpiš slušnú 223ku do ktorej sú náboje len o málo drahšie a bez problémov môžeš loviť na vzdialenosti okolo 300 metrov (dobrý strelec samozrejme). Líška je zver škodiaca poľovníctvu to je pravda, ale tiež je to živý tvor a keď ho mám a chcem usmrtiť tak nech je to bez bolestne a to mi tieto malorážky s okrajovým zápalom s istotou nezabezpečia ani pri perfektnom zásahu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off HUNTER5, 11.1.2019 o 8:53

Vlastním Mauser M12 EXPERT, mám ho v kalibri 30-06. Poľujem s ním druhý rok a som s ním maximálne spokojný. Ergonómia pažby mi perfektne sedí (porovnával som ju s steyr mannlicher luxus, pre mňa bol model luxus veľké sklamanie). Zbraň má perfektnú spúšť, nieje potrebný napináčik. Nemám čo vytknúť, môžem len odporučiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on gazda69, 11.1.2019 o 8:41

Reakcia na príspevok od Pepes33, 10.1.2019 o 22:57 :
tiez odporucam sako 85 bavarian, osobne ju vlastnim v 30-06 a som max. spokojny. elegantna flinta, velmi slusne spracovanie. ak sa rozhodnes isto nebudes lutovat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 10.1.2019 o 22:57

Osobne by som ti doporučil Sako 85 M bavarian, vkusná, spoľahlivá flinta z poctivej ocele, žiadne plasty. Sám vlastním Tikku T3 v 308W a aj Sako 85 bavarian v 8x57JS, nie je nič čo by som Fínom vytkol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 10.1.2019 o 20:00

Jand to už som pozeral..do sr30 by som nesiel ja nejako nemusim flinty z priamotiažnym záverom..skor sr21 allround..1650€ ale je bez napinačika a na ňom trvám..takže ešte +175€ a to sme hned na 1825..to už je veľa :)ale ďakujem za postreh a návrh :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jand, 10.1.2019 o 19:36

Reakcia na príspevok od hunter73, 10.1.2019 o 19:14 :
Skús sa pozrieť aj na guľovnicu SR 30 s priamoťažným záverom od f.Heym,Nová stojí o niečo viac ako je tvoj limit ale je to na zváženie.Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter73, 10.1.2019 o 19:14

Páni zaujíma ma váš názor...zvažujem kúpu novej gulovnice...loviť budem prevažne diviačiu a jeleniu zver do cca 150m...v cal.30-06 a hladám novú opakovaciu guľovnicu v zásobnikovej verzii s drevenou pažbou..finančný limit je 1500€ za holú flintu bez optiky a montáže...napinačik je samozrejmosťou..prikláňam sa k haenel jäeger 10 timber luxus,mauser m12 alebo tikka t3x forest ale ďalším návrhom sa nebránim..LaL Zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tomislav, 10.1.2019 o 16:51

Ďakujem panstvo - pomohli ste mi vyjasniť si túto otázku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off patrikseven, 9.1.2019 o 8:40

Okresná poĺovnícka komora ktorá organizuje kurz o prvý poĺovný lístok vlastní zbrane ktorými kurzisti vykonávajú skušky. Po skončení kurzu ktorý trvá cca 2 mesiace je potom ročná prax v nejakom združení a po nej sú skúšky.Počas roka praxe organizuje OPK výcvik v streĺbe z brokovnice a malokalibrovky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jastrab, 8.1.2019 o 16:15

Tomislav,je to v cene kurzu,zbraň ti požičia,ak vlastníš zbraň po dohode môžeš použiť aj svoju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tomislav, 8.1.2019 o 15:54

Reakcia na príspevok od mibe74, 8.1.2019 o 14:04 :
Ďakujem za odpoved mibe. Samozrejme - rozumiem, že väčší problém ako kúpiť guľovnicu je dostať sa do PZ a rozumiem aj tomu že na základe vlastníctva guľovnice ešte asi nikoho do žiadneho PZ neprijali. Aby som objasnil prečo som sa pýtal tú otázku: Keďže súčasťou poľovníckeho kurzu je aj strelecká skúška - nie je mi jasné (1) či sa na ňu budem pripravovať zapožičanou zbraňou (2) či ju budem skladať tou istou zapožičanou zbraňou a (3) či sa za streleckú prípravu platí individuálne, alebo je to pokryté v cene kurzu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 8.1.2019 o 14:04

Tomislav, trochu ta usmernim. Nikde nie je stanovene, odkedy musis mat zbran. Môžeš byt clenom PZ a nemusis mat este zbran. Kupis si ju potom. Takisto je aj vela takych, ktorí maju zbrane a nemaju kde polovat. O VSTUPE DO PZ NEROZHODUJE TO, CI MAS ALEBO NEMAS ZBRAN. Zbran nie je problem kúpiť. Horsie je dostat sa do PZ. Musis si uvedomit, ze ta to bude stat nejake usilie a financie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tomislav, 8.1.2019 o 13:26

Dobrý deň páni poľovníci, v súčasnosti zvažujem či mám finančne na to aby som sa dal na poľovníctvo. Po nejakom čase strávenom čítaním príspevkov na tomto fóre ako aj prieskumom internetových predajní mám orientačnú predstavu o tom koľko čo stojí, že to všetko nejakú dobu trvá a som si vedomý aj množstva poplatkov atď. V prírode trávim už nejakú dobu dosť času, takže čo sa týka oblečenia a niektorých prvkov výstroje – nezačínal by som úplne od nuly, i keď mnoho vecí mi samozrejme chýba. Na vačšinu podstatných výdavkov by som musel určite sporiť, v čom však nevidím neprekonateľný problém. Nechcel by som kupovať nič z kategórie „najlacnejšie“ avšak pokiaľ ide o optiku a zbraň - vyberal by som z ponuky (nižšej?) strednej triedy. Píšem sem pre to, lebo ma zaujíma jedna konkrétna vec. Ak si tento mesiac podám prihlášku na prípravu na poľovnícke skúšky a dajme tomu že veci by mali hladký priebeh bez komplikácií – v akom časovom horizonte treba mať kúpenú vlastnú zbraň? Ide o môj prvý príspevok na fóre a netajím sa tým, že som absolútne na začiatku cesty a snažím sa zorientovať. Ak sa preto pýtam úplne zle – prosím o zhovievavosť a prípadné usmernenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 10.10.2018 o 18:46

U nás platilo pravidlo že flinta pila a baba se nepůjčujou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off andy22, 10.10.2018 o 7:28

Ahojte chcem sa informovať či je niekde na Slovensku taká možnosť akou je požičať si komplet poľovnú zbraň na určite obdobie samozrejme za nejaký poplatok? Ďakujem vopred za odpovede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 25.1.2018 o 19:33

Horarik68: ďakujem za rady ale až sa pozreš hore na dátum zverejnia otázky zistíš že už je to nejaky ten piatok. Za tu dobu som si zaobstaral 2 gulovnice. Antonio Zoli 1900 v 308win a Tikka T3 v 9,3x62.o Investované peniaze sa nebojím bo s mojou streľbou v ročne kedy dam 20 rán v revíri a 100 na strelnici ma snad pušky prívedú az do dôchodku :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 25.1.2018 o 18:55

Zlý strelec sa (bohužiaľ) vyskytuje častejšie ako zlá zbraň ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off feko31, 25.1.2018 o 13:10

Je zaujímavé a niekedy až komické čítať niektoré príspevky "zaručených" strelcov. Poľujem viac ako 45 rokov a mal som niekoľko guľovníc. Bohatý nie som a ak by som aj bol, určite by som "nevyvalil" za nejakú guľovnicu 2000-43000 €! Tú závratnú sumu by ste vyplatili napr. za guľový dvoják Heym. A za túto cenu si kúpim vhodnú guľovnicu a postavím bungalov. Mám CZ 550 kal. 308W, puškohľad Hawke Endurance 30, 2,5x50. Je to dobrá a presná zbraň, hoci som si ju musel upravovať a vylaďovať sám. Používam strelivo Geco Teimantel 11,0g. Bežne ulovím jeleniu zver, srnca, diviaka, líšku, v našich podmienkach na vzdialenosť 30-200m. Mladší kolegovia majú aj drahé guľovnice, drahé strelivo, vychýrené značky... Ale strieľajú zle, máloktorí dobre. Teda, presný zásah nie je iba o zbrani! Skúšal som aj guľovnicu Ruger American v kal. 308 W. Je to podľa môjho názoru dobrá a najmä ľahká zbrań, jej cena je cca 550 € + puškohľad napr. Hawke 2,5-10x50 ma v predajni v BB vyšiel v akcií na 350 € s 10 ročnou zárukou, k tomu krúžky vyjdu na nejakých cca 50 €. Ak si ju dobre nastrelím, nemôžem mať problém. A všetko ma bude stať cca 1000 € !. Samozrejme viacerí mi budú oponovať, pretože sú na trhu aj oveľa lepšie guľovnice a puškohľady. Kto na nich má - nech si ich kúpi, ja uvádzam skúsenosti pre tých chudobnejších... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off horarik68, 23.1.2018 o 18:54

Mysho 22 ja by som ti poradil zadovážiť si kaliber 308W od českej zbrojovky. Nová zbraň stojí cca od 700 do 800€ priemerný puškohľad ako napríklad Hawke, Bushnel, Nico stirling,Fomei, Tasco, kúpiš do 200€ v pohode samozrejme v závislosti od jednotlivých parametrov tej-ktorej optiky. Na zver ktorú budeš loviť je tento kaliber ideálny a poskytuje širokú paletu rôznych druhov striel, gramáží od rôznych výrobcov v rôznych cenových reláciách od 17€ za 20ks až po 100-110€ za 20ks. Ako začínajúci poľovník v roku 1989 som si kúpil novú guľovnicu ČZ 531 308W za 1 550sk a mám ju do dnes. V tom čase toho na výber ani veľmi nebolo optiku som kúpil v tej istej predajni za 1800sk 4x40 Hanimex a tiež ho mám na puške do dnes. S tou puškou, optikou a kalibrom som ulovil tú istú zver ako iný lovci s Blaserom a optikou Swarowskim, alebo Leupoldom za ťažké peniaze.Česká zbrojovka má svoju kvalitu i keď ju mnohí podhodnocujú. S puškou sa treba zžiť veriť jej a nie hneď po nepresnom zásahu viniť z toho zbraň, alebo kaliber či výrobcu nábojov. Veľa krát je chyba v strelcovi. Nieje dobré meniť často zbrane ani kalibre. Pre bežné poľovanie u nás stačia v pohode jedna guľa väčšieho kalibru napr: 308W, 7x64, Sprg 30.06, W270, 8x57 potom jedna menšia ako 22lr, alebo remington či hornet a jedna brokovnica či už 12-tka alebo 16-tka. Je na tebe ako sa rozhodneš no ja by som veril českému výrobcovi zbraní, ktorý má svoju tradíciu, kvalitu a je spomedzi všetkých výrobcov najdostupnejší za relatívne najlepšie ceny. V neposlednej rade sa o každú zbraň treba starať a tá starostlivosť sa ti na koniec vráti. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off tanak, 18.1.2018 o 19:30

mne bavorská pažba Steyr mannlicher sadla a sauer 202 nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 18.1.2018 o 8:32

jozefpetr - Steyr mannlicher má dosť "nepohodlnú pažbu" (nepasuje viacerým) preto doporučujem najprv poriadne vyskúšať !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 18.1.2018 o 8:17

Lysec: do tej Afriky by mala stačiť, ešte pouvažujem či aj na naše podmienky bude postačujúca...pozrieme niečo na fehove tento rok a uvidime, zatial to vyzera na steyr mannlicher ďakujem za príspevky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 14.1.2018 o 10:25

josefpetr - a nebude to .300 WSM pre Afriku slabé ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 12.1.2018 o 16:15

Sako alebo Mannlicher. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 12.1.2018 o 13:07

Pozri si poštu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 11.1.2018 o 7:25

Guľovnica 300 wsm do 2000 € - Zdravím pánove, potreboval by som poradiť akú guľovnicu v kalibri 30 wsm v cene do 2000 € vybrať, viete mi niečo poradiť? ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gm95, 6.12.2017 o 20:55

To vážne nikto nemá žiadne skúsenosti s tou gulovnicou prosím vás ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gm95, 6.12.2017 o 7:30

Mysho22- buď v 270 win. alebo 6,5×55..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off artemida, 6.12.2017 o 7:21

Páni ja sa chcel podeliť s Vami o radosť , v lete som si doprial HEYM SR 21v 8x64S síce mi strelivo do toho robí kamarát ale v živote som nemal takú puštičku ako je tento HEYM záver chodí ako po masielku, tichá poistka a krátka momentová spúšť to ani nehovorím o presnosti že mi strieľa s rozptylom cca 1,5cm, aj predajca hovoril že zatiaľ všetky HEYM čo skladal strieľali s presnosťou do cca 2cm a veľa krát do jednej diery, to bude asi tým že HEYM má svoje hlavne a do svojich pušiek dáva veľký podiel ručnej práce a naviac majú v každej guľovnici bedding . Puška do ruky sadne ako uliata mám ju s bavorskou pažbou. Asi som sa zamiloval ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Mysho22, 6.12.2017 o 6:44

gm95: A v ako kalibri by si pušku chcel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gm95, 5.12.2017 o 23:02

Zdravím. Neviem či to sem patrí alebo nie . Ale špekulujem o kúpe novej gulovnice ako vianočný darček pre otca do cenovej kategórii max do 700 eur . Našiel som winchester xpr za cca 600 e. Len ak môžem poprosiť o radu ohľadom tej gulovnice čo najrýchlejšie lebo sa nám už pomaličky kráti ten čas do vianoc . Ďakujem pekne . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fanda, 29.10.2017 o 17:51

Mannlicher je bez pochyby velmi dobrá zbraň dokonce byla má vysněná, ale zrovna pažba není na můj vkus dobře řešena konkrétně mě nesedla pistolová rukojeť moc krátká špatně se mě držela v tomto ohledu (pažby) mě perfektně sedí haenel. Musíš zkoušet hledat a najdeš hlavně se neunáhlit přeci jenom je to investice na delší dobu, na druhou stranu pokud tomu propadneš budeš po čase hledat dál, i když najdeš :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hornet74, 28.10.2017 o 22:40

Vyberám novú guľovnicu rozhodujem sa medzi Howa 1500 varmint, Vanguard varmint a Tikka T3x varmint sú v približne rovnakej cenovej relácii a predpokladám že aj kvalitatívne budú asi na tom podobne. Ktorú bi ste poradili a prečo? Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Matoo87, 3.8.2017 o 13:53

Dik za rady. Urcite skusim popytat kolegov ci mi daju skusit strelit z nejakej 308 a z 8x57. Stucku od mannlicheru zial u nas nikto nema, tam su 50-70 percent kozlice sedmicky a z gulovnic cz,zkk a par majetnejsich ma blazer a sauer, takze skusim zohnat aspon nieco podobne stucke od steyera. Ale myslim ze stuckou 8x57 hadam nic nepokazim ked to funguje jagttigerovi, tak by mohlo aj mne. Este raz dik vsetkym. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 3.8.2017 o 9:22

andy8 - "Vyskusaj ak niekto v okollí má najlepšie z rovnakej značky zbrane s rovnakou pažbou oba kalibre a uvidis..." Toto je veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie pri porovnávaní. Nedajú sa porovnávať zbrane toho istého kalibru od dvoch rôznych výrobcov, ba dokonca ani od jedného výrobcu, ale s rôznym typom pažby a ani hlavne!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off andy8, 2.8.2017 o 22:09

Ak ťa to ťahá k 8x57js,tak si ho kúp,ak nebudeš spokojný predáš kúpiš iné.Vsetky najpoužívanejšie kalibre(308 win,7x64,270win,30-06sprg,8x57js a mnohé ďalšie) sú aj tak o tom istom co sa výkonu a účinku týka,tam hlavne rozhoduje kvalitné strelivo.V priebehu 12-tich rokov som mal všetky vyššie spomenuté +8x60S,a so všetkými som bol spokojný.Ak by som mal ostať pri jednom bol by to .30-06 sprg práve kvôli širokej variabilite streliva čo sa hmotnostného rozsahu týka,práve ten udáva ci je kaliber viac alebo menej univerzálny.Za zmienku stojí mozno fakt( aspon ja som to tak vypozoroval zo svojho okolia)ze veľa ľudí v určitom kalibri ktorý vlastnia používajú najťažšie strelivo aké sa laboruje (270 win -10g,7x64-11,5g atd) vraj majú s tým ťažším najlepšie skúsenosti.Mozno aj preto by som na tvojom mieste uprednostnil 8x57js ktorá s cca 13g strelami ide predsa len lepšie ako 308,na ktorú je to podla mna uz moc( ja som najradšej používal 9,7g,výnimkou bol 11,7 g H-mantel RWS na ktorý nedám dopustit).I ked ja sa s tým nestotožňujem,lebo kazdy kaliber je optimálne vyladený na určitú gramáž striel a 10g u 270 win,alebo 13g u 308win uz nie je to pravé orechové,takze v tomto prípade skutočne radšej preskočiť pri výbere kalibri o kategóriu vyššie.Srnciu pri výbere nerieš,poskodenie diviny záleží od strely nie kalibra,spätný ráz záleží od pazby a vyváženosti zbrane ,ak ti nesedí vykope ťa aj 243win,ak je Ok a zžijes sa so zbraňou tak take hlúposti nebudeš riešiť ani u silnejšieho kalibru.U 8x57js som nemal osobne pocit zeby bol väčší od 308win,ale zas mne sa strieľa v poho i z 9,3x62.Vyskusaj ak niekto v okollí má najlepšie z rovnakej značky zbrane s rovnakou pažbou oba kalibre a uvidis...Veľa šťastia pri kúpe ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off omik113, 2.8.2017 o 21:49

Matoo87 Ja poľujem s 308 v jelene oblasti uz 12r. a aj po zlej zabezpečuje sa mi nestalo aby so nedohľadal jeleňa či jelenicu. Momentálne strielam norma oryx 11.7g. A Max spokojnosť nemenil by som za svet. Môj názor aby som zas niekoho nepohorsil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagttiger, 2.8.2017 o 21:42

Matoo87 Už veľa spekulujes:) v dnešnej dobe máš aj do 8cky dobrý výber streliva,to by som neriešil,ide o to si hlavne vybrať dobrú strelu.Mal som 7x57r,7x64, teraz mám 30-06,8x57JS a 45-70gov.Nezatracam ani jeden kaliber z tych spomínaných ani 308cku no 8x57JS(51cm hlaveň) odkedy mám tak 30-06 je väčšinou v skrini.Spatny raz neriešim ani nejak nepostrehujem pri love.To si musíš nacvičiť a hlavne nebáť sa toho! S 8x57JS som veľmi spokojný a neplánujem ho do budúcna predávať.308cka,nepočul som na ňu zle skusenosti...sú to výborne kalibre a budem sa opakovať treba si zvoliť vhodnú strelu do toho a o tých je popísané dosť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Matoo87, 2.8.2017 o 16:59

Stagstalker: Povedzme ze mojou prioritou je co najrýchlejsie (teda najmenej bolestné)usmrtenie zvery, preto sa tak pýtam na zhasnutie v ohni :-) . Dnes som opät riadne patral po rozdieloch a ucinkoch 308 a 8x57js. Co forum to ine preferencie ale pochopil som to asi tak ze 308 ozaj lepsi vyber streliva, rychlejsia strela s lepsou balistikou ale niektori pisali ze na jelena alebo riadneho kanca by sa s tym bali strielat. Pri osmicke zas ze to celkom dost kope (to si musim odskusat lebo som nizsi chlapik do 75kg ale ked to nezvalilo suchu tetu na youtube tak mozno ani mna.) a este sa tam niektori stazovali ze to niekedy neprestreli zver a ze ked tak celkom velka vystupna diera. takze fakt neviem co si vybrat :-D .Asi ozaj len odskusat ale zatial sa asi priklanam skor k tej 8x57js len neviem aka rana to bude z kratkej hlavne. ps toto je uryvok z clanku na kampolovat, neviem co si mam o tom mysliet :Opakovacia guľovnica (8 × 57 JS) má silný kaliber a výkon,hodí sa na odstrel i najťažších kusov zveri, ktorá sa u nás vyskytuje aj nad 200 m.Pretože strela má dosť vysokú rýchlosť, a teda i znehodnotenie diviny je tomu úmerné, nie je celkom vhodná na odstrel srnčej zveri..... ta cast so srncou sa mi moc nepaci :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 2.8.2017 o 16:34

Z hľadiska stop efektu budú oba kalibre na tom plus- mínus rovnako. Čo sa týka "zostávania v ohni" v súčasnej dobe je to skôr od určitých kalibrov 6,5+ skôr záležitosť streliva ako kalibru. Ja osobne však "zver v ohni" za nejaké terno nepovažujem, oveľa radšej mám ak odbehne do 30-50m od nástrelu, z hľadiska hygieny diviny je to podľa mňa vhodnejšie. Zver, pokiaľ je dobre zasiahnutá týmto spôsobom dostane krv zo svalov, dobre sa vykrví a mäso potom aj dlhšie vydrží, pri prípadnom rozmrazení sa v ňom tak nerozkladá krv. A 30-50m od nástrelu nájdeš zver vždy, aj keby si mal chodiť v pomaly sa zväčšujúcom kruhu. To sa skôr viac nahľadáš keď ti zver bez značenia padne v kukurici či v žite "v ohni" a nemáš žiaden bod (krv, smer úniku, ohnuté steblá a pod.),o ktorý by sa pri hľadaní oprel. Zlezieš z posedu a v tom momente už nevieš kde bol nástrel, max si určíš smer. Kaliber 308win považujem za univerzálnejší preto, lebo má veľký výber streliva a váhy striel, ten kaliber si vieš spraviť od líšky až po jeleňa. V praxi budeš aj tak poľovať väčšinou s jedným typom streliva so strelou o váhe medzi 9-12g a riešiť budeš skôr poškodenie diviny a podľa toho voliť strelu. Pochybujem, že budeš mať chuť každú chvíľu nastreľovať na inú váhu strely podľa toho či pôjdeš na srnca alebo diviaka. Ja už vyše 10 rokov používam v .270win strelu KS, čo je praobyčajný poloplášť a funguje mi spoľahlivo. Nepoškodzuje a pri dobrom zásahu, dokonca aj horších som vždy zver našiel. Strieľam na bežné vzdialenosti od 50-250m a zatiaľ bez problémov. Preto by som veľmi nešpekuloval a radšej si každý kaliber strelecky odskúšal ako sa ti bude páčiť pri streľbe zo sedu aj voľnej ruky. Výkonovo aj ranivosťou sú na tom oba podobne a v kategórii kalibrov, ktoré sa radia medzi univerzálne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

zobrazené 41-80 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov