Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Výber pušky - guľovnice - diskusia

autor: off Mysho22
pridané: 25.12.2011 15:47

Dobrý deň Začínam s polovníctvom a poprosil by som vás o cenú radu pri výbere zbrane(gulovnice) podla čoho vyberať a akú značku voliť poprípade či by bola vhodnejšia puška s výmeními hlavnami? Loviť budem vačšinou zver: diviačiu,srnčiu a danielčiu. Cena by sa mala pohybovať okolo 800€ s optikou.

počet zobrazení: 152 472
počet hlasov: 7
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 24.7.2015 o 15:37

Na 100% súhlasím s jastrabom. Práve včera som nastreľoval puškohľad Hawke Endurance tuším 2-6x40 na malorážke zkm 452 lux. Flinta aj puškohľad sú čisto nové tak že môžem k tomu niečo povedať. Je to presne tá istá česká malorážka ako kedysi. Záver drhne, spúšť na tomto kuse bola kupodivu celkom slušná určite nie super ale slušná, poistka otrasná. Ak si chceš nechať aj mechanické mieridlá a máš objektív puškohľadu 50mm treba vysokú montáž. Pri vysokej montáži a tvare pažby musí človek naťahovať krk ako žirafa aby videl do kukéra. Presnosť s nábojmi federal s dutinkou dostačujúca na tréning streľby do 100 metrov. Puškohľad a zbraň som nastrelil podľa želania majiteľa na 100 metrov na center. Na 50 metrov bol zásah 1,5 cm hore a na 150 metrov bol zásah o 13 cm dole. Na líšku je tento kaliber určite dostačujúci no limitujúca je v tomto prípade vzdialenosť. Pri bezvetrí sa dá použiť tak max do 100 metrov. Ďalej to už nehorázne padá a stráca energiu o bočnom vetre ani nehovorím. Takže podľa mňa za tie peniaze kúpiš slušnú 223ku do ktorej sú náboje len o málo drahšie a bez problémov môžeš loviť na vzdialenosti okolo 300 metrov (dobrý strelec samozrejme). Líška je zver škodiaca poľovníctvu to je pravda, ale tiež je to živý tvor a keď ho mám a chcem usmrtiť tak nech je to bez bolestne a to mi tieto malorážky s okrajovým zápalom s istotou nezabezpečia ani pri perfektnom zásahu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Mysho22, 30.4.2017 o 10:40

Páni pozrite si dátum vytvorenia otázky a zistíte že už je to nejaký ten rôčik čo som zadal túto otázku. Za tu dobu som stihol čo to obmeniť a vyskúšať. Čiže v danej problematike mám jasno. Otázku som ponechal preto aby si z nej mohli čo to vybrať a odniesť začínajúci poľovníci ktorý budú riešiť podobný problém. A či gulobrok ,alebo gulabrok? Nechám pre tých ktorý majú potrebu riešiť malichernosti a pomeraváť si pimpíky miesto dobrej rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lubenko, 30.4.2017 o 9:07

za ten gulabrok sa ospravedlnujem,ale treba sa opýtat Mysho22 ako to myslel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on sinko, 29.4.2017 o 22:20

presne tak, gramatika nepustí,... žiaden gulabrok, ale guľobrok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytliak6, 29.4.2017 o 22:18

Kámo si to presne vystihol, palec hore, nieto čo dodať, dávam hlas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 29.4.2017 o 22:18

Na niektorých sa evidentne v mudrovaní nechytám,však lubenko?1.)Ešte raz som si poriadne prečítal tému od zadávateľa a stojí tam,že hľadá gulovnicu na lov raticovej zveri a len jednou z podotázok je či sa oplatí ísť do zbrane s výmennými hlavňami.Kedže diskusiu som viac menej sledoval od začiatku a teraz som si ju prečítal opäť celú,tak viem že pár rozumných ľudí mu poradilo vykašľať sa na zbran s výmennými hlavňami,okrem iných dôvodov aj kvôli jeho finančnému stropu,do ktorého kvalitnú zlamovaciu zbran s výmennými hlavňami nekúpi s čím úplne súhlasím,a následne sa už riešila len požiadavka sologulovnice tak u Mysha22 ako i všetkých nasledujúcich,ktorý si pýtali radu ohladne solo gulovnice. Tiež myslím zo spôsobu diskusie,že ani možno samotný zadávateľ témy nemusel nutne rozprávať o kombinovaných zbraniach s výmennými hlavnami,ale mohlo ist aj o gulovnicu s výmennými hlavnami. 2.)Ak niekto loví líšky po celý rok,tak mu je už šumafuk čím ich loví,kedže z letnej líšky mu je kožúšok nanič,práve preto som reagoval na zimné mesiace a len som podotkol že pri použití vhodného streliva je použite gulovnice úplne v poriadku a netreba mi nutne brok,tak ako to tvrdil Lysec.3.)Skutočne neviem čo by som sa od Lysca mohol priučiť,snáď len to ako vnucovať iným svoj názor.Ak sa niekto venuje celý život strelectvu ešte neznamená ,že má na všetko patent,a len jeho názor je ten jediný správny,čo si pán Lysec asi myslí ,kedže každého kto si dovolil s ním nesúhlasiť a vyslovil sa že na bežnú škodnú zver mu netreba brokovú hlaveň očastoval prívlastkom -zvrátený.4.)už ked chceš mudrovať,a opravovať ma,tak sa nevraví gulabrok ale guľobrok, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off palo3006, 29.4.2017 o 21:51

zadavatel temy nikde nespomina gulobrok chce gulovnicu s vymenimi hlavnami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 29.4.2017 o 20:49

andy8 ked chceš byt múdrý tak si poriadne prečitaj zadanie čo zakladatel témy chce a to že ty strielaš lišky až v decembry neznamená že neexistujú revíry kde ich lovia celý rok a pokial nevieš tak puška s výmennými hlavnami je gulabrok a p. Lysca si mohol vynechat ,hodne by si sa od neho mohol učit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off andy8, 29.4.2017 o 19:40

Zadávateľ témy jasne napísal ,že chce poradiť s výberom guľovnice hlavne na lov diviačej,srnčej ,danielej zveri,preto je logické že sa asi väčšina príspevkov týka gulovníc,nie kombinovaných zbraní.Až bude chcieť pomocť s výberom napr. guľobroku,tak to opäť jasne napíše a môžete radiť najlepší guľobrok pán Lysec.Polovica škodnej sa dá odloviť i guľou,pri vhodnom kalibri a strelive ani kuna nevyzerá tak,žeby bolo zjavné,že ju odlovil úchyl so zvráteným vkusom.Škodnú najmä líšky lovíme hlavne december január február po hlavnej sezone na vnadisku,kde mi nie je problém dotiahnuť na posed okrem guľovnice aj kozlicu alebo malokalibrovku kvôli strakám,s ktorými dočiahnem ďalej než s krátkou hlavňou guľobroku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off pytliak6, 29.4.2017 o 16:25

Ten pán čo začal túto diskusnú temu, chce guľovnicu na diviačiu, srnčiu a danieliu zver, takže podľa mňa je broková hlaveň zbytočná, ale je to len môj názor podotýkam. cena do 800€, Ja by som kaliber 6,5x55se v ZKK alebo cz550, optika meopta 7x50 T, ale ak guľobrok tak ZH 7x57R/16 s optikou meopta-to je pre tých čo radi strielajú brokom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Ondrik, 29.4.2017 o 14:47

Nikomu neberiem gulobrok. Len som napisal svoj nazor. Nepolujem v reviry s drobnou tak mozno naozaj neviem taku zbran ocenit. Aj ked na druhej strane reviry s drobnou uz v podstate maju len fragmenty drobnej. Repka a fotovoltajky jej moc nevyhovuju zda sa... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 28.4.2017 o 20:58

gulabrok v revíri s chovom drobnej zvere neocenitelná zbran ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 28.4.2017 o 20:45

Nehovorím o túlavej domácej mačke.A čo sa týka voľnežijúcej kožušinovej zveri môže to byť vecou vkusu len potiaľ ,pokiaľ sa mi jedná len o to ,aby som to "zabil" a nie nejakým rozumným pôsobom to čo zo zveri zostane aj zúžitkoval.Áno aj ja lovím líšku nad 25 m hlavne guľou ,ale celoplášťom.Poloplášťom tak max. na hlavičku (ked sa zadarí) a m.i.nestrelím ju pred 1.novembrom a ani po 28.februári.A ako vyzerá kuna strelená guľou (a ešte poloplášťom)to si neviem ani predstaviť.Zrejme to už nie je potom ani kuna.A to už nehovorím o pernatej.Takže ak je to vecou vkusu, tak si myslím, že vkusu značne zvráteného.Taktiež výmena poloplášťa za celoplášť je u zlamovacích zbraní priam pohodlná,kým u opakovacej guľovnice sa len ťažko obíde bez zradenia zveri.A čo sa týka hmotnosti guľobroku súhlasím s Duettom.Napr. otcov trojak (8x5 JR/16/16 - 65 cm hlavne) bol (síce o málo),ale ľahší ako stará dobrá polopažbená Zetka (7x57 so 60 cm hlavňou) ,hoci na pohľad to tak vôbec nevyzeralo..Podotýkam, že nepresviedčam presvedčených .Tieto slová sú adresované tým, ktorí sa ešte len rozhodujú... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Duett, 28.4.2017 o 19:44

Ondrík, ako myslis ťahať? Stavím sa O čo chceš že moja koza je ľahšia ako tvoja gulovnica.. Mám aj gulovnicu ale oveľa viac využívam gb.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 28.4.2017 o 19:04

Kunu, macku aj lisku strelim gulou a vybavene. Je to vsetko vecou vkusu. Pre mna osobne je zbytocne tahat zo sebou druhu hlaven a este k tomu aj brokovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 28.4.2017 o 12:37

Túto diskusiu už sledujem pekne dlho. A osobne ma mrzí jedna vec (neberte ako výčitku ,len ako konštatovanie),a to ,že záujem a aj všetky odporúčania sa dotýkajú len jednoúčelovej zbrane,čiže guľovnice.Ak však chcem vykonávať právo poľovníctva tak ako sa má (t.j. aj s tlmením predátorov,popritom predátor nie je len medveď či vlk...) tak musím rátať aj nejakou tou brokovou ranou (napr. na krkavcovité vtáky,kunu,mačku, líšku ba aj na inú zver,vieme dobre ako to chodí...) a preto som zástancom kombinovaných zbraní (i keď je jasné, že brok možno použijem 20-30x zriedkavejšie ako guľu).Vychádzam z vlastných skúseností ,pretože kým som mal len guľovnicu (na poriadnejšiu kombinovanú ,čiže nie ZH-som ako mladý začínajúci jáger nemal finančne)musel som veru neraz banovať za nevyužitými príležitosťami,pretože som nechcel rozbiť guľou kožušinovú zver o nepoužiteľnosti guľovnice na pernatú ani nehovoriac... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off mamilittt, 27.4.2017 o 12:26

A co si vlastne kupil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Ivanhom, 27.4.2017 o 10:52

deer33..sorrac ale po pravde ma to ani nenapadlo ti napisat..spravu od teba som si nasiel..a cca pred dvoma tyzdnami som tam bol kuknut..nasiel som si tam aj zbran..vyhovovala mi cenovo a aj mala vsetky parametre, ktore som chcel..uz len dufat, ze bude co najdlhsie sluzit.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off deer33, 26.4.2017 o 13:09

@Ivanhom napísal som ti tie veci do internej pošty, našiel si si ju? Bol si pozrieť v tom bazáre, zohnal si nejakú zbraň? Si nedal spätnú vec a mňa by to zaujímalo či si nejakú vybral alebo ešte stále nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kosso, 24.4.2017 o 13:37

@miroorim-okey, keď nie je tak nie je. Len som sa pýtal. Keďže chceš novú, tak v tom ti poradiť až tak dobre nebudem vedieť. Ja som kupoval už používanú, ale nesťažujem sa. Slúži tak isto dobré, keďže bola vo veľmi dobrom stave a vyšla ma o dosť lacnejšie ako nejaká nová. Tak držím palce, aby sa ti podarilo nájsť dobrú zbraň ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroorim, 15.4.2017 o 21:57

ved to ze vyberat je s coho, preto by ma zaujimali konkretne skusenosti. vyhody, nevyhody a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maburak, 15.4.2017 o 21:03

army9 ma predbehol, urcite by som do 1000 Eur zvazoval Weatherby Vanguard, ja mam Weatherguard a som max spokojny. Ale netvrdim, ze je to jedina dobra zbran v tejto cenovej hladine splnajuca poziadavky, ktore miroorim uviedol. Proste ja som volil Weatherby a som spokojny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 15.4.2017 o 11:16

Za zmienku stoja aj weatherby vanguard , Howa 1500 , Rossler titan , Marlin xl7 , Savage , Remington 700... . Myslím , že je z čoho vyberať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 13.4.2017 o 16:42

Maž do 1000 eur + este 100 eur za 1100 eur JA osobne by som vyberal z tohto čo je tak cenovo do 1000 eur ale pravdepodobne by som bral Tikku tu som skušal ostatne neviem ako sadnu do pleca a ako chodi zaver . Tikka T3 Varmint, 1075 € s DPH možnost ešte zjednat canu na 1000 eur.- Browning X-Bolt Composite Stalker, kal.: .308Win., 56cm, 1 008,00 € Winchester XPR SM, kal.: .30-06Spr., NS, 61cm 546,00 € Browning A-BOLT 3 699.00 € Haenel Jaeger 10 MOUNTAIN LT 925.00 € CZ 557 SYNTHETIC, bez mieridiel 749.00 € ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mirec99, 13.4.2017 o 16:10

A ešte bez zbytočných mech.mieridiel, na ktorých ušetríš ďalších 150-200 € ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 13.4.2017 o 14:36

miroorim -Zbran by som bral mannlicher classic 2 SX. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miroorim, 13.4.2017 o 12:30

kosso, kaliber nie je teraz predmetom mojej otazky. Tu mam viac menej jasno aj ked sa este rozhodujem, ale pre moju otazku to nie je teraz relevantne. Zbran chcem jednoznacne novu. cnovy strop je 1000 Eur na zbran, ostatne som uz pisal. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kosso, 13.4.2017 o 12:21

@miroorim-a aký kaliber by si chcel?A zháňaš používanú alebo čisto novú zbraň? Osobne by som ťa smeroval skôr do nejakej nemeckej značky, napríklad do nejakej zbrane Mauser ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 13.4.2017 o 11:30

Miroorim: v tvojom prípade by som išiel do Tiky či novšieho alebo staršieho modelu síce je o cca 100€ nad tvoj limit ale čo sa týka tebou požadovaných kritérií naj mi z toho vychádza práve Tikka. Spúšť tiež zálezi na tebe či si vyberieš s či bez napínaka aj ta bez napínaka je úplne dostačujúca a jemná. Plast pažba je tiez vo výbave a verzia bez pevných mieridiel taky tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroorim, 13.4.2017 o 10:46

chcel by som Vas poprosit o radu resp. odporucania, najlepsie na zaklade osobnych skusenosti. Zvazujem kupu opakovacej gulovnice. Jasno mam v cene, mala by sa pohybovat do 1000 Eur, samotna zbran. Dalsie veci v ktorych mam jasno, plastova pazba, nemusi mat mieridla (skor sa priklanam k zbrani bez mieridiel), nemusi mat napinacik ak ma dobru nastavitelnu spust. Aku znacku/model zbrane by ste odporucili a preco ano resp. preco nie. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ivanhom, 7.4.2017 o 13:50

deer33..a napises mi pls ze v ktorom bazare ju kupoval..napis radsej do internej posty..by som tam isiel kuknut..mozno by som tam aj ja nasiel nejaku v dobrom stave.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mawer, 6.4.2017 o 22:47

7x64 308 8x57 30-06 Najcastejsie kalibre do tebov zadanych podmienok a ak chces strielat v horskych podmienkach cez dve doliny na jelena tak by som riesil 300Wm..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lesny muz, 6.4.2017 o 22:16

vhodny caliber - Aky kaliber je vhodnejsi v horskych podmienkach na diviacu a vysoku zver 308 alebo 8,57 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroslavv, 6.4.2017 o 13:10

Samozrejme že aj stará puška vystrelí len ako presne, to už nikto nevie. Tam si treba dávať pozor, či jazdené pušky strielajú presne a dobre. Ale taktiež som nemal zatiaľ so žiadnou zbraňou problémy aj keď bola jazdená, tak to bola pohodička. Niekedy dokonca bola ešte lepšia, ako keď som si kúpil novú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 5.4.2017 o 21:25

Mám 48 rokov, vyskúšal som pušky jazdené aj nejazdené, ako puškár zásadnú chybu som nezistil, strielali aj podávali... a aj stará puška vystrelí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off deer33, 5.4.2017 o 12:48

@Ivanhom ok, ok chápem. Má ju už zopár rokov ale koľko presne to ti neviem povedať. Ale on ju kupoval už jazdenú. Vtedy bola za dobrú cenu a aj čo sa týka používania bola vo veľmi dobrom stave, tak mu nevadilo že je už jazdená a zobral si ju. Dodnes s ňou poľuje a ja s ním :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ivanhom, 30.3.2017 o 10:52

deer33..zatim som pozeral len na internete..najprv si chcem vyhliadnut nejake a potom az ist na zivo pokukat a poskusat..aby som zbytocne nechodil tam, kde nemaju poriadnu zbran..planujem polovat na ciernu a vysoku zver..taky ten normal ako skoro kazdy polovnik..a on ju uz ma dlho?..v akom stave ju kupoval?..novu alebo uz jazdenu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off deer33, 27.3.2017 o 15:52

@Ivanhom bol si ju aj osobne pozrieť alebo len na internete si pozeral? No môj parťák, čo s ním dosť často chodím poľovať má túto zbraň a nesťažuje sa. Ide ale hlavne aj o to, na čo plánuješ poľovať a ostatné veci ktoré sú tu už x-krát spomenuté. A hlavne treba ísť osobne zbraň pozrieť, to je asi najdôležitejšie ten taký osobný kontakt s tou zbraňou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sako80, 17.3.2017 o 18:13

Ja by som Bergstutz riešil od firmy HEYM vyberieš si kalibre aj strelivo ktorým chceš strielať a oni ti spravia sústrel na toto strelivo a v základe ťa vyjde 2600 EUR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Ivanhom, 16.3.2017 o 10:32

Zdravim, zdravim..chcel by som pocut nazor na jednu gulovnicu..ide o gulovnicu BLASER 30R-5,6x52R..nasiel som ju v jednom bazari a kedze ma vyssiu cenu, tak by som chcel pocut nazor aj inych polovnikov, ci sa oplati ju kupit alebo nejaku inu..vdaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bugalsamo, 13.3.2017 o 11:45

ach do kelu, nevedel som, ze sa sem nemozu pridavat linky na konkretne zbrane..ospavedlnujem sa..nie som na tomto fore dlho a potom to tak dopadne, ze porusujem pravidla..nechcel som..@dusab to si dobre podotkol..aj som zavolal kamosa, ktory je dlho polovnik nech ide so mnou nejake pozriet..tak snad uz nejaku aj vyberieme..zatial vdaka za tieto rady, ktore ste mi tu dali.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 1016 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov