Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Svietidla - diskusia

autor: off Kanny202
pridané: 28.11.2011 15:26

Dobrý deň prajem,


chcel by som sa poradiť, tu s prítomními poľovníkmi, o pár faktov o svietidlách. Mám záujem si kúpiť nejaké výkonne svietidlo, mal som Nextorch Z9, ale to bolo slabé. Máte prehľad, alebo ste vlastníkom niekto nejakého kvalitného LED svietidla s vykonom nad 500 lumenov?

počet zobrazení: 45 862
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off soson, 28.4.2017 o 6:57

Po negatívnych skúsenostiach s výrobcom „špičkových bateriek“, ktoré vyrába na kolene ... som klikol na e-shop čo má reklamu na tejto stránke vpravo dole. Vybral som si lampu nabijatelna-wolf-eyes-ranger za nejakých 119 € bez dane mi prišla na druhý deň perfektná lampa dosah cez 500 m zoomovateľná, s mini USB nabíjaním vrátane nabíjačiek do siete aj auta plus šnúrka, záruka 5 rokov. Ku tej baterke si môžete vybrať aj darček, ja som si vybral led baterka tank . A to som teda čumel ako to malé čudo svieti, má aj zoom, ako záložné núdzové svietidlo paráda. Akurát som si pri objednávaní baterky nevšimol že sa dá vybrať ešte aj režimy aké chcem. A prišla mi baterka s jedným módom max. Tak som klikol na stránku, kde majú online poradňu. Pán okamžite navrhol že nie je problém, že vymenia. Po dotaze že by som mal záujem aj o nejakú čelovku, po upresnení mojich požiadaviek mi navrhol niekoľko variant. Nakoniec som si vybral led celovku armytek-wizard 10 ročná záruka, USB nabíjanie plus klip na opasok vynikajúce intuitívne ovládanie režimov. K tomu zase darček vybral ďalšiu led baterku A priobjednal som si aj originál nylon puzdro k tej Wolf eye. Celá komunikácia mi zabrala cca 5 – 10 minút, kde som aj všetko dostal vysvetlené čo som chcel ohľadom svietidiel bateriek údržby atď . Nakoniec som nemal žiadnu starosť ani s výmenou a poslaním baterky, pretože mi navrhli keď mi príde čelovka, aby som kuriérovi dal tu baterku s jedným módom . Vybavené. Tomuto poviem služby a NÁŠ ZÁKAZNÍK – NÁŠ PÁN platí v tomto e-shope na 100 %. V skratke zhrnuté za nejakých 166 € bez dane som dostal špičkové baterky s komplet original príslušenstvom vrátane náhradných tesnení, s dvoma ďalšími záložnými baterkami a orig. púzdrom . Pokiaľ chcete akékoľvek svietidlo poradia vám a určite si vyberiete a na druhý deň máte doma. Môžem len DOPORUČIŤ . Svietidla - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie Baterka/y OLIGHT , čo vy na to? (autor: Bullets).

off hyperon, 2.4.2014 o 10:40

ja mam model M20-X Warrior XM-L2 odkaz ma to tri stupne svietenia, strobo, plastovu difuznu krytku na svietenie pod nohy, puzdro na opasok. je celkom v pohode, jedine co by som na tej baterke privital by bola moznost zvacsovat/zmensovat svietiaci bod, lebo svieti to dost na siroko pri osvetlovani na vacsiu dialku. co sa tyka konstrukcie, tlacidlo na strobo/prepinanie rezimov je podla mna umiestnene dost nepohodlne - na konci baterky. idealnejsie by bolo, keby sa nachadzalo blizsie k lampe, ale to je vec vkusu a zvyku. co je super vec, je to, ze to ma pamat na posledny zapnuty rezim, to znamena, ze po opatovnom zapnuti svieti v tom rezime ako pred vypnutim baterky. taktiez sa k tomu da dokupit este nejaka vybava naviac. osobne si myslim, ze za tie peniaze je to celkom slusna baterka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 8.9.2013 o 19:58

Vdaka za info ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fleshled, 8.9.2013 o 19:15

Soson myslis ze za 22 Euro bude kvalita? Ja nie.Prva vec, je tam mala plastova cocka do 28mm(straty,neprepusta tolko lumen).Ja mam poctivu sklenenu s 50mm priemer.Dalej 1600lm je blbost,to by sa roztopila a ked vidim tie modre cinske akumulatory,ktore sa zdaleka nedaju porovnat z panasonikmi.Podla mna nech si to kupi mlady alebo dochodca,ale pri castom noseni do hory sa takato cina rozsype. A koniec koncom tie SOS blikacie mody naco? Iba s tym vyplasis. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 8.9.2013 o 9:26

fleshled co povies na toto odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off petomasar, 7.9.2013 o 22:42

Pozdravujem...zial nie som profik do svetelnej techniky ako niektori, ktori sa uz zapojili do tejto diskusie a aj mam obavy sa zapojit ked vidim tiez odborne clanky o luxoch, lumenoch, cipoch atd. V kazdom pripade ja suhasim a zastavam nazor, ze kazdy polovnik by si mal najprv vopred ujasnit ucel za akym chce svetlo pouzivat... az potom sa rozhodnut pre kupu daneho typu. Bud si chcem len vidiet na ruky pri vyvrhovani, alebo pod nohy pri navrate z lesa a ak niekto tuzi reflektor ako z lokomotivy aby videl perlovanie aj o polnoci, nech si take kupi... Majstri sveta sa ucia na chybach cudzich, ja len na tych svojich a preto sa chcem zbavit Fenixu TK40, ktory mam novy a po jednej vychadzke lezi v sufliku...veru nepremyslel som to velmi :-( Vykon ma poriadny (600lumenov), ale pre mna je neprakticke. Ak ma niekto zaujemm, dajte vediet... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 7.9.2013 o 7:56

Pani otvaram tuto temu takmer po roku nakolko sa nam zotmieva. Ake su vase skusenosti,co sa tyka cerveneho svetla. Javi sa ze najmenej rusi zver a diviacej to vobec nevadi.Moje svietidlo som upravil na vykonnu cervenu LED a velmi pozitivne vysledky.Avsak clovek nevidi take detaily ako s bielym svetlom. Mimochodom clovek vidi najlepsie(oko je najcitlivejsie) zelenu farbu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 16.12.2012 o 13:57

Žiarovka ja tomu rozumiem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 16.12.2012 o 13:45

dede ja som len chcel,ze nehladme na polovnikov,ktori si chcu kupit svietidlo a MONTAZ ako na z inej planety..mozu si kupit a mozu dokonca aj legalne pouzivat,ale nie na Slovensku,bodka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 16.12.2012 o 13:37

Žiarovka - poľujeme na slovensku riadime sa slov. zák., v maďarsku sa budem na poľovačke riadiť maď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 16.12.2012 o 12:50

Ahoj hekler..tisic ludi tisic chuti,poniektori si precitali tie "zlozite" vypocty do konca a co to sa aj naucili.Nesud inych podla seba.Svietidlo uz neni halogenova ziarovka, 2 kabliky, vypinac a 12 volt zdroj.Uz nezriedka v nom byva maly aj jednoucelovy pocitac. Moje zloztie vysvetlenia boli o tom,aby ked klasicky kolega vojde do obchodu z baterkami a cca 300 polozkami,aby si vedel podla reflektoru,akumulatoru,prevedenia svietidla rychlo vybrat.A ver niektori ludia chcu vediet a daju si odborne poradit. To ze si tam niekto da montaz, bohuzial ja s tym nic nenarobim,chod to akehokolvek huntershopu a najdes ich tam tony. Hekler uz som to mnohokrat prizvukoval.Mnoho polovnikov najma ti z juhu chodia na lacnejsie diviaky do Madarska.Tam ta nepustia do reviru bez svietidla(bezpecnostny dovod),potom je aj takyto kolega amoralny,ked si kupi vykonne svietidlo na montaz??? Potazmo skus (v Madarsku!) presvecovat nejakou slabsou baterkou v kukurici,kde su cele dni diviaky.Potrebujes koncentrovanu silu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 6.12.2012 o 13:06

fleshled, ja veľmi dobre viem že môj posledný príspevok je od veci, dokonca aj napriek tomu že je opísaný z vedeckého časopisu, resp. dvoch je úplne hlúpy k založenej téme, ale práve preto som ho tak napísal, a keby si si bol prečítal moju poslednú vetu tak by si to tak aj pochopil, svojim príspevkom som sa snažil poukázať ako sa dá na jednoduchú tému kde zakladateľ požiadal o jednoduchú a praktickú radu radiť zložito a výpočtami čo ale tento nechcel, ak sa do toho zapojí aj možno osobná reklama predajcov vznikne z toho to čo sa tu odohráva. A ver že nie som skeptikom ale len nechápem prečo si poľovníci ktorí majú takéto výkonné svietidlá na pozorovanie zveri dokupujú aj montáže na upevnenie týchto svietidiel na svoje guľovnice, čiže mne nevadia svietidlá ale tie montáže ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fleshled, 6.12.2012 o 11:43

Presne tak texedo, z tuzkovych AA metalhydrid clankov (ktore bezne kupis v NAY,TESCU atd.) nedostanes 1000 lumen (U2 cip berie az 3A,alebo 10 watt),su na to makke. Preto kazdemu doporucujem tieto dlhe valcove Lion 18650 napr panasonic odkaz Od toho sa odvija aj typ svietidla, bud na jednu lion,alebo ked treba vydrz tak aj na dve 18650 za sebou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off texedo, 24.11.2012 o 12:06

ved ja nic ja muzikant .... ALE 1000lm JE NA TRI TUZKOVE BATERKY TROSKA MOC.... PREPACTE JA SOM Z DEDINY ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 24.11.2012 o 0:22

Soson vsak do toho,zdas sa byt akcny.Mas nejakeho wolfa,alebo armyteka s titanovou korunkou doma v supliku?:) Rozryt dakujem,nech sluzi a hockedy sa ozvite,ak nejaky problem.Verim,ze nie kedze ta U2 LED by mala vysvietit 50000 hodin,ak je dobre chladena. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rozryt, 22.11.2012 o 9:06

Aj ja som si objednal svietidlo od fleshled, a aj keď to dlhšie trvalo svietidlo mám doma, zatiaľ maximálna spokojnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 22.11.2012 o 7:38

Soson zhanal si nieco bombasticke,tak sa tu pochval,co si nakoniec kupil.Mozno niekomu napovies pri vybere:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 22.11.2012 o 0:55

Soson bohuzial tie panasoniky nerastu v zahrade na jabloni,ale cestuju z japonska.Su okolnosti medzi nebom a zemou (lenivi colnici,ci dodavatelia si neaktualizuju stavy zasob,alebo moze zhavarovat lietadlo DHLky :) atd) a stane sa.Ak ti ospravedlnenie nestacilo a bol si netrpezlivy a urazlivy.Bol som zahlteny dopytmi,takze to,ze som ti v okamihu na telefone (vsetko drzim na PC a hlavu pouzivam na rozmyslanie) nevedel spomenut na typ optiky,alebo farbu neznamena ci som,alebo nie som. Preto som sa ti odporucil a doporucil kupit inde,mas na vyber toho aleluja.Ak mas este niecoi napis PM a nezasierajme to tu! Heklerov prispevok je uplne mimo misu,ziadam admina vymazat.Heklera evidujem ako skeptika,ked sa kto kolvek vyjadri o technike v polovnictve. Nerozumiem Vasim poniektorym narazkam na moje vysvetlovanie.Svietidlo je zariadenie v hodnote aj cez 100 Euro,ktore ma nejake parametre majuce do cinenia s optikou,elektronikou atd. Predajca Vam ukaze specifikaciu (lumeny,ti solidnejsi ANSI lumeny, a najsolidnejsi Luxy) a vy si mate vybrat.Podla coho,to akoze tu spravime hitparadu subjektivnych hodnoteni svietidiel a potom bude dobre,lepsie najlepsie?To akoze ludia mali by byt stado,ktore ked niekto povie,ze je dobre tak vsetci kupujme a bez nejakeho hlbsieho skumania? Takto sa predavali Nextorchy,Kaceny,jeden kupil povedal,ze je to super a kupovali dalsi aj napriek tomu,ze na trhu bolo mozno viac kvalitnejsich menej znamych svietidiel.Ja som chcel podat laickej verejnosti,aby uz pohladom na tvar svietidla,typ cipu vedel odhadnut,ze ci to skutocne moze svietit ako deklaruje predajca.A ti klamu az sa hory zelenaju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 21.11.2012 o 20:33

Ja som tiež chcel mať svietidlo od fleshleda, lebo som nadobudol presvedčenie že tomu asi rozumie a to čo hovorí má hlavu a pätu. Ale doteraz ho nemám lebo potom ako som ho objednal po cca 20 min. vysvetlovaní si aké sú možnosti a doporučenia jeho samotného, mal byť lampáš do týždňa. V uvedený termín (piatok) nebol lebo top baterka od panasonicu akosi nebola k "mání". Tak náhradné riešenie bolo iné ale budiž a malo byť v utorok. Keď v utorok zase nič nebolo tak som zavolal v stredu že ako to vlastne vyzerá a fleshled sa ma opýtal že aké to vlastne svetlo som chcel :-))) Takže teoretik numero uno ale skutek utek. Hekler to pekne napísal. Tým nechcem povedať že tomu nerozumieš alebo nevieš ten lampáš zhotoviť ale ako obchodník si kdesi na chvoste. Sorry. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubo123, 21.11.2012 o 18:06

Prialelia diskutujúci. Mám svietidlo Tank 736 a svietidlo od fleshleda a môžem ich porovnať v rovnakom čase a podmienkach.Môžem potvrdiť, že fleshledove svietidlo je o cca70% svetelnejšie a to je spodná hranica môjho odhadu.Slabšie svietil aj kamarátov Wolf za ktorý kamarát dal 150 jurošíkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 21.11.2012 o 15:36

Kolegovia, čo keby ste čisto z Vášho pohľadu skúsili urobiť zoznam poviem 5 svietidiel bežne dostupných na trhu v SK využiteľných v praxi? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 21.11.2012 o 12:13

Fyzikálne podmienky práce tvoria mikroklimatické podmienky, osvetlenie, hluk a farebná úprava pracoviska. Mikroklimatické podmienky (teplota, vlhkosť, čistota a prúdenie vzduchu, teplota okolitých plôch a predmetov na pracovisku). Vyjadrenie súhrnej hodnoty uvedených podmienok pri stanovení tepelných podmienok sa nazýva efektívna teplota. Teplota vzduchu na pracovisku má byť taká, aby nenarúšala tepelnú rovnováhu pracovníka. Narušenie tepelnej rovnováhy negatívne ovplyvňuje termoregulačné procesy pracovníka – organizmu spôsobuje nadmerné potenie, alebo sa bráni úniku tepla uzatvorením pórov. V dôsledku toho sa zvyšuje únava, zhoršuje vnímavosť, pozornosť, flexibila myslenia, čo sa prejavuje v rozhodovacích procesoch, vo výkonnosti a v kvalite práce. Tepelná produkcia organizmu závisí na fyzickej námahe, telesnej konštitúcii, hmotnosti, výške atď. Zistilo sa, že hranice tepelnej pohody v lete sú + 20,6 C až + 22,8 C. V zime + 18,3 C až 21,1 C. Ženy uvádzali hranicu optima v priemere o 0,5 C vyššiu ako muži. Starší pracovníci (nad 40 rokov) uvádzali tiež hranicu optima o + 0,5 C vyššiu ako mladšie osoby Podľa produkcie tepla, ktoré vzniká pri výrobnom procese, rozdeľujeme pracoviská na: - studené prevádzky (produkcia tepla je nižšia ako 83,60 kj/m3), - teplé (produkcia tepla je vyššia ako 83,60 kj/m3), - horúce (produkcia tepla presahuje 418 kj/m3). Vlhkosť vzduchu na pracovisku je daná %-tom množstva vodnej pary pri určitej teplote vo vzduchu v danej prevádzke. Relatívna vlhkosť vzduchu je daná %-tom najväčšieho možného množstva vodnej pary vo vzduchu. Priemerná hodnota vlhkosti je 30-70%. Prúdenie vzduchu je bezpodmienečné v prevádzkach s vysokou koncentráciou škodlivých exhalátov. Dôležitá je rýchlosť prúdenia vzduchu. Najpriaznivejšia rýchlosť prúdenia v uzatvorenej prevádzke je 0,3 m/s. Ak rýchlosť prúdenia neprekročí 2 m/s, môže ju pracovník pociťovať negatívne. Pri rýchlosti nad 6 m/s už vzniká prievan, ktorého následkom sú bolesti hlavy, zníženie pozornosti, zápal zmyslových orgánov – čím je ovplyvnená kvalita vnímania, pozornosť, procesy zapamätávania. Psychológovia odporúčajú zavedenie rôznych technicko-organizačných opatrení na udržanie mikroklimatických podmienok: - skrátenie pracovného času, zavedenie pružnej pracovnej doby, - zaradenie viacerých pracovných prestávok, - zmenu technických prostriedkov na zlepšenie mikroklímy, - dodržiavanie psychohygieny pracovníkov. Osvetlenie je veľmi významným faktorom pracovného prostredia, ktoré bezprostredne ovplyvňuje výkon a výkonnosť. Vyjadruje množstvo svetla na danú plochu. Zrakové ústrojenstvo je priamo spojené s centrálnym nervovým systémom a únava zraku sa vždy prejaví na celkovom psychickom stave organizmu. Osvetlenie má vplyv na spokojnosť, zdravie, úrazovosť atď. Preto je podmienkou optimálny svetelný režim, tzn. ide o vytvorenie optimálnej zrakovej pohody a zabránenie zrakovej únave. Je potrebné rešpektovať pri tom náročnosť práce na zrak, motoriku, na polohu miesta. Vzťah medzi zmenou osvetlenia a produktivitou práce potvrdili viaceré výskumy. Viteles uvádza príklad, že v práčovni bolo zvýšené osvetlenie zo 16,2 luxov na 97,2 luxov. Výkon sa po tejto zmene zvýšil o 17%. Zrakové vnímanie je ovplyvňované intenzitou denného svetla, pre ktoré je charakteristická kolísavosť. Intenzita svetla sa mení v priebehu dňa, ročného obdobia, klimatických podmienok. Často je preto nutné dopĺňať denné svetlo svetlom umelým. Aplikovať je možné celkové umelé osvetlenie, miestne umelé osvetlenie alebo kombinované umelé osvetlenie (používa sa najčastejšie). Z hľadiska osvetlenia je dôležitá: - optimálna intenzita osvetlenia – zakotvená v ČSN 360046, - plasticita osvetlenia – je daná stupňom tienivosti, t.j. podielom zatienenia a plného osvetlenia. Uvádza sa, že optimálny pomer je 80% osvetlenia pochádzajúceho z priameho zdroja a 20% osvetlenia pochádzajúceho zo zdroja nepriamo (napr. odraz svetla od stien), - rovnomernosť osvetlenia – ide o pomer medzi osvetlením pracovnej plochy, pracovného miesta a osvetlením celkového prostredia (pozadia). Vplýva naň druh, počet, umiestnenie a odrazovosť svietidiel a prostredia, - stálosť osvetlenia – znamená konštantnú intenzitu osvetlenia a je ovplyvnená kolísaním svetelného toku (zmeny napätia v sieti), - farba svetla – má psychologický účinok, napr. červená a žltá farba osvetlenia vyvoláva pocit tepla, modré a zelené svetlo navodzuje pocit chladu. Dôležitosť farby svetla stúpa v závislosti od typu farebnosti pracovného materiálu, - zabránenie oslneniu. Dochádza k nemu pri intenzívnom vystavení sietnice oka nadmernému jasu, ktorý znemožní oku adaptovať sa. Atmosféra je vo všeobecnosti plynný obal kozmického telesa, napríklad planéty, mesiaca, kométy alebo hviezdy. Pri telese je pridržiavaná jeho gravitáciou. Najlepšie preskúmaná je atmosféra Zeme. Atmosféra terestrických telies (telies s pevným povrchom) je zospodu ohraničená kôrou planéty (litosférou) a zhora sa pozvoľne rozplýva do okolitého kozmického priestoru. Atmosféra hviezd, rovnako ako atmosféra joviálnych planét je na rozdiel od atmosféry kamenných telies špecifická tým, že nie je možné presne definovať hranicu medzi atmosférou a vlastným telesom. Joviálne planéty sú zložené predovšetkým z plynu, ktorý postupne smerom k jadru telesa hustne, až prechádza do kvapalného skupenstva a neskôr do tuhého. Hviezdy sú tvorené plazmou, ktorá je vo väčšej hĺbke čoraz hustejšia. Ako hranica medzi atmosférou hviezdy a jej vlastným telesom sa používa sféra, kedy už hustnúca plazma prestane byť priehľadná pre fotóny viditeľného svetla. Táto sféra sa nazýva fotosféra. Ani atmosféra pevných telies nie je izolovaný systém. Vstupuje do interakcie hlavne s povrchom planéty a s jej magnetosférou. Niektoré vlastnosti, napríklad výšku hornej hranice atmosféry ovplyvňuje hviezdny vietor. Atmosféru pevných telies možno z hľadiska elektrického náboja rozdeliť na neutrosféru, ktorá obsahuje hlavne elektricky neutrálne častice a ionosféru, ktorá sa nachádza nad ňou a obsahuje veľa iónov. Atmosféra hviezd sa obvykle delí na tri základné vrstvy: fotosféru (niekedy ešte nezaraďovanú k atmosfére), chromosféru a korónu. Nenulový atmosférický tlak je podmienkou pre výskyt vody v kvapalnom skupenstve a teda aj nepriamo podmienkou výskytu života na kozmickom telese. Bezpečnostní značky pro únik a evakuaci osob Již před několika lety jsme upozornili na námět ohledně bezpečnostních značek únikových cest, které by měly být umísťovány u podlahy únikových cest, popř. únikové cesty značeny přímo na podlaze. Zdůvodněním tohoto požadavku je skutečnost, že při požáru se naplní dotčený prostor (obvykle tedy i s prostorem únikových cest) kouřem, který znemožňuje vizuální orientaci. Dole u podlahy prostoru, tedy i prostoru únikových cest, zůstává určitá vrstva relativně čistého vzduchu. Výška vrstvy závisí na výměně vzduchu, např. při přirozeném nebo nuceném požárním větrání. Touto vrstvou je možné uniknout z nebezpečného prostoru, jen je třeba vidět směr možného úniku. Ten právě vyznačují značky umístěné u podlahy, tedy ve zmíněné vrstvě relativně čistého vzduchu. Dalším argumentem pro umístění značek dole je skutečnost, že unikající, utíkající člověk se dívá spíše dolů, do dolní části prostoru a vnímá hlavně dolní části zorného pole (podvědomě tam tuší překážky). Bylo by jistě vhodné, aby byla v dolní části prostoru (u jeho podlahy) umístěna i neoslňující svítidla nouzového osvětlení. Je-li však v platných normách požadována určitá minimální intenzita osvětlení únikových cest a její rovnoměrnost, vedlo by splnění tohoto požadavku při umístění svítidel u podlahy k nadměrné hustotě těchto svítidel. Je však možné běžně situovaná svítidla nouzového osvětlení doplnit ještě dalšími svítidly umístěnými u podlahy únikových prostorů či lze alespoň u podlahy umístit značky únikových cest. Z tohoto hlediska je jistě zajímavé, že nové nařízení německé profesní organizace BGR 216 vyžaduje: Nemůže-li stávající bezpečnostní orientační systém (který není umístěn nízko u podlahy) kvůli možnému zadýmení plnit svou úlohu, musí být zřízen bezpečnostní orientační systém umístěný nízko u podlahy. V současné době se rozšiřuje použití luminiscenčního bezpečnostního značení únikových cest. O nich se zmiňuje i nové nařízení naší vlády ze dne 14. listopadu 2001, které nabude účinnosti dnem 1. ledna 2003. Je to nařízení vlády, kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů. V něm je mimo jiné i uvedeno: „…je--li značka pro označení únikové cesty a nouzového východu zhotovena z fotoluminiscenčního materiálu, musí být instalována na povrchu vnitřní komunikace nebo těsně nad její úrovní…“ Toto nařízení vlády bylo zveřejněno 15. ledna 2002 ve Sbírce zákonů České republiky, částka 6. Na letošním veletrhu For Arch bylo představeno fotoluminiscenční bezpečností značení Ever Glow. To zahrnuje značky pro únik a evakuaci osob a další informativní značky, značky překážek na únikových cestách, pružné ochranné profily a bezpečné podlahové orientační systémy. Značky mají vysoký počáteční jas a jejich rozpoznatelnost činí nejméně 35 hodin po výpadku osvětlení. „Nabíjet“ je lze všemi typy světelných zdrojů, kromě nízkotlakých sodíkových výbojek. Život udává výrobce jako neomezený. Z činnosti je nemůže vyřadit ani hasební voda, ani vyšší teplota. K zabarvení světla těchto fotoluminiscenčních značek je ještě třeba uvést, že zmíněné nařízení vlády připouští, aby namísto žluté barvy byla u fotoluminiscenčního materiálu použita žlutozelená barva. Tyto značky jsou vhodné do reprezentativních i provozních prostorů, např. do pracovních prostorů různého typu. Lze je používat i umísťovat v celém širokém spektru aplikačních možností, např. označovat hrany předmětů, které by se při úniku lidí ve tmě staly překážkami, dále označovat únikové cesty měnící směr (doprava či doleva, po schodech dolů či nahoru), obdobně i únikové východy. Označovat lze i kliky dveří únikových východů, směr jejich stisknutí a směr otevírání dveří. Svítícími orientačními páskami je možné značit podlahy únikových cest, spodní části stěn těchto cest, ale i hrany schodů či zábradlí schodišť. Kromě fotoluminiscenčních značek a pásek lze aplikovat nátěrové hmoty. U nich kombinace pigmentů umožňuje rychlé světelné nabíjení, vysokou svítivost i stabilní dobu dosvitu. Určitou novinkou jsou bezpečnostní zářivky, které po výpadku osvětlení umožní časově omezenou orientaci v chodbách nebo místnostech, nejsou-li tyto zaplněny kouřem. Takovouto orientaci zabezpečuje světlo naakumulované v zářivce. Zářivky, označené Secu Lite, mají denní barvu světla s teplotou chromatičnosti okolo 6 500 K. Akumulované světlo, jež tyto zářivky vyzařují po výpadku napájení osvětlení, má modrozelený barevný odstín. K dispozici jsou zářivky o příkonech 18, 36 a 58 W. Možnosti uplatnění těchto zářivek jsou velmi široké: od průmyslu, přes parkoviště, nemocnice, různé domovy, letiště, lodě, shromažďovací a společenské prostory, výstaviště, školy, hotely, elektrárny, sklady, rozvodny, dopravní prostory až k obchodům a obchodním domům. Všechny zmíněné prvky zvyšující bezpečnost úniku lidí při mimořádných situacích jsou novinkami, jež stojí za pozornost. Na veletrhu For Arch 2002 je vystavovala firma Happy End CZ a. s. Lepší výuka při denním (přírodním) osvětlení? Ve spolkové republice Německo se 5. prosince 2001 uskutečnila diskuse odborníků o osvětlení škol denním světlem. Jejím výsledkem bylo zjištění, že v německých školách ještě není plně doceněn kladný vliv denního světla na pozornost, soustředění a na lepší zvládání studijní zátěže žáků. Jako vhodný způsob denního osvětlení byla uvažována nejen okna (tedy boční osvětlení), ale především osvětlení horními světlíky. O sběratelích světelných zdrojů V květnu tohoto roku zemřel v USA ve věku 79 let největší sběratel žárovek na světě, bývalý zubař Hugh Francis Hicks. Obr. 1. Ve sbírce měl asi 60 000 exponátů, včetně části Edisonovy kolekce, jakož i nejsilnější komerčně vyrobenou žárovku 50 000 W (jednu z celkového počtu tří), která měla být použita v naváděcím majáku na letišti LaGuardia (New York). Hicks začal sbírku budovat na počátku 40. let minulého století. Věnoval se výlučně žárovkám a byl uznáván jako největší odborník na historické zdroje světla. Sbírku vedl především komerčním směrem. Byl velmi aktivní a hodně prodával jiným sběratelům, do škol a muzeí. Protože byl tvrdým vyjednavačem co se týče cen, nebyl mezi ostatními sběrateli příliš oblíben, což však nic nemění na mimořádné kvalitě vzorků v jeho sbírce a znalostí oboru. Rodina se rozhodla muzeum (umístěné ve sklepních prostorách domu v Baltimore, v Marylandu) zachovat a pokračovat v jeho aktivitách. Využívám této příležitosti a s politováním sděluji, že při letošních povodních byla zcela zničena výstava světelných zdrojů z mé sbírky v Kralupech nad Vltavou. Vzhledem ke škodám a nedostatku prostředků není jisté, podaří-li se výstavu vůbec obnovit, ačkoli všechny exponáty byly zachráněny. Uvítal bych jakoukoliv radu či pomocnou ruku. Redakce časopisu SVĚTLO se připojuje k prosbě p. Slabyhoudka a žádá odběratele časopisu, aby se s nabídkou pomoci při obnově a zpřístupnění této významné sbírky obraceli buď na redakci, nebo přímo na sběratele: mobil: 608 135 782, e-mail: slava@tesmail.cz Nový měřicí přístroj firmy Gigahertz – Optik Přístroj HCT – 99 uvedené firmy měří intenzitu osvětlení, teplotu chromatičnosti světla a trichromatické souřadnice v kolorimetrickém trojúhelníku. V praxi je třeba znát intenzitu osvětlení i barevné vlastnosti světla, a to z hlediska zrakové pohody, ale i z hlediska správného rozeznávání barev předmětů (např. při nákupu textilií při umělém osvětlení). Přístroj umí i současně měřit intenzitu osvětlení a barevné složení měřeného světla. S doplňující výbavou lze přístroj využít též k měření světelného toku, jasu a ultrafialové (UV) složky záření (např. v Ulbrichtově kouli, s objektivem a s měřícími hlavicemi pro UV--A, UV-B a pro erytemní záření). Svítící kameny na cestách a v ulicích V Itálii používají svítidla Porfido, jež jsou osazena diodami LED. Tato svítidla se zapouštějí do dlažby či jiného povrchu cest a ulic, rovněž i do podlah interiérů, kde se pak jeví jako průsvitné kameny. Difuzní světlo zmíněných svítidel neoslňuje, osvětluje daný prostor a usnadňuje orientaci a bezpečný pohyb. S ohledem na použití vcelku chladných světelných zdrojů LED lze toto osvětlení bezpečně instalovat v prostoru. Je možné instalovat LED s různě barevným složením světla. Bližší podrobnosti jsou uvedeny v časopise Licht, č. 1-2/2002. Ten je k dispozici ve Státní technické knihovně v Praze. Nabízí se myšlenka využít systém takových či podobných svítidel k optickému vyznačení únikových cest. Za tím účelem by bylo dosti snadné určitým způsobem svítidlo upravit. Tato úprava by spočívala např. v zajištění napájení svítidel z náhradního zdroje elektrické energie či ve vyznačení směru úniku přímo na svítidlech – svítících kamenech. Pochopil to už konečne niekto ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 21.11.2012 o 10:28

Pozri sa Orol,ja mam pristroje,meriam ci kapacity bateriek,ci luxy a viem si vypocitat aj lumeny s 5% presnostou.Prosim ta nekecaj,ze polozoom ma viac luxov ako plny zoom (tzn. stvorec).Premeraj si to luxmetrom z metra a potom si daj facku:) Polozoom je dosiahnuty tym,ze je cip par mm mimo ohniska sosovky.Tank 737 to je to iste co mam ja z pohladu vykonu.Je tam 25mm plastova cocka,co z toho chces dostat?Vcera sme to testovali,na vlhkej zeleni to da cca 50-70m,kdezto moje svietidlo zo 50mm sklenenou sosovkou dvakrat tolko.Vysvetlim ti to polopate.Aj pri sosovkach na svietidlach plati to co pri fotografiach.Je to fyzika! Cize vacsi objektiv,vacsia svetlenost F,kvalitnejsia foto.Pri svetlach to plati reverzne,cize cim vacsi reflektor,sosovka,tym to vychrli viac svetla.LED cip vyzaruje 90 az 120 stupnov a je od sosovky 20mm.Opras si geometriu a trigonometriu a vyrataj si aky uhol zasiahne vo vnutri hlavy sosovku?Budes sklamany,je to mozno 45 az 60 stupnov.Ostatok sa odraza vo vnutri kadejako a su to straty!Skoncime tuto debatu o super svietidlach s 3 cm plastovymi sosovkami.AJ polovnik laik,co fotografuje to pochopi,ze ci puskohlad,ci dalekohlad,ci svietidlo musi mat priemer optiky, aby to malo vykon! Este dodam,ze svietidla netreba testovat na bielych reflexnych plochach,panelaky atd,ale v reale na zeleni,tmavsom podklade.JE tam diametralne ina sila vnemu.Najtazsie su podmienky vo vlkhom listnatom lese,lebo vodny film na liste odraza a rozbija svetelny odraz. P.S. No kolko ma LED a akych verzi cipu ma ta ultrafiiire s 1800 lumenmi? Hned ti poviem real vykon a ani to nemusim merat.Uz nebud ako mnohi predajci,ktori napisu 2000 luuuumenove svietidlo a pritom tam je 5 kusov LED cipov,ktore podla technickeho listu fy CREE davaju len 256 lumen? AJ dieta si spocita (5 x 256 = 1280, pred stratami!!!!!!!!!!!),ze to je ojeb predajcu.Nebud naivny. Dialkove halogenove svetlo skodovky oktavia dava po stratach!!!! za reflektorom iba 650 lumen(pred stratami 1400lm).Je to merane priamo v labakoch skodovky v boleslavi,tak prosim ta prestan byt naivny a dostuduj si nieco! PSS: A zaruka? Je obdobie,kedy sa chodi casto po polovkach,teraz ti vypadne tvoja lampa,ale mas zaruku.Zaruka sa riesi 30 dni zo zakona.Nevadi ti,ze 30 dni musis cakat a si bez lampy? Mnohi z nas potrebuju 100% svietidlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Orol24, 20.11.2012 o 11:09

fleshled, staršie príspevky som fakt nečítal, tak môj príspevok nižšie ber z rezervou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Orol24, 20.11.2012 o 11:07

fleshled, áno súhlasím, aj so stratou lúmenov, ale aj s cenou. Čo chceš a hlavne načo chceš viac lúmenov ? Je to malé kompaktné svietidlo s úžasným dosvitom a zoomom. Zapol som ho na plný výkon a svietila 2 hodiny v pohode, ďalšiu pol hodinu už svetlo slablo. Otestujem ešte ostatné dva stupne a napíšem. Dva roky som používal TANK 007 TK737 a nikdy ma nesklamala, pričom TrustFire Z3 Cree LED XM-L T6 je už iný level. Mam na to dvojročnú záruku tak načo riešiť, že niečo vypadne. Dám do puzdra TANK a idem do lesa. Testoval som ju aj v lese po ukončení poľovačky a ten polovičný zoom je fakt výborný, nie je to kruh, ale štvorec a ešte jasnejší , ako plný zoom, čiže kocka. Minulý týždeň som daroval veľmi dobrému priateľovi baterku UltraFire 1800 lúmenov, ale už na batériu 26650 s 5000 mAh čo je už neuveriteľný výkon, aj výdrž. Objednal som si baterku s 1600 lm, s priamym, čiže posuvným zoomom, vypínačom na tele baterky, ale na batériu 18650 je kompaktnejšia, ako na 26650. Áno mal som tých bateriek už veľa, aj TrustFire, aj UltraFire, Auróru, Tiablo A9, MTE, maďarské aj české svietidla, no žiadna mi tak nesadla ako Tank a teraz TrustFire Z3. Do lesa nosím ešte náhradnú batériu 18650, malú baterku Led Lenser na batériu AAA, včetné náhradnej batérie. Ale poďme diskutovať, ako na českých fórach....., zmerajú výkon baterky – LED-ky v lm, v luxoch, otestujú batérie a podelia sa s tým aj s ostatnými a hlavné neosočujú. Ale to sú už fakty a nie dohady „ že čo by bolo, keby bolo „. PS – včera som si objednal batérie Panasonic 3100 mAh P, viem, že už sú aj 3400 mAh a v roku 2013 budú aj 4000 mAh, myslím Panasonic. AJ to mi je jasné, že údaje na rôznych batériách typu 3400, 3600, alebo 4000 mAh sú len reklama a v skutočnosti majú iba od 1000 do 2400 mAh. Tak toľko, veď na trhu je možno 10 000 typov bateriek, tak je z čoho vyberať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0