Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Aky kaliber zbrane si kupit - diskusia

autor: off mucko
pridané: 30.11.2007 18:32
Prosím vás, poraďte mi aký je najlepší kaliber zbrane do revíru, kde sa vyskytujú muflóny, diviaky, vysoká. Niekto mi povedal, ze 7x64, niekto Springfield, niekto 308W. Som zástancom, aby zver po rane na komoru zostala v ohni a prihliadam na balistiku. Kamarátovi to po 7x64 s SB odbieha do 150 m.Dakujem.
počet zobrazení: 67 372
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 401-440 z 461 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Solirov, 6.5.2008 o 14:04

samozrejme i ja uprednostnujem zasah na komoru - pekne za lopatku... tie zasahy na srdce - uvadzal som len ako reakciu na Jani k-ov prispevok o tom ze mu po takej rane ostali v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 5.5.2008 o 20:53

pridávam sa k názoru eda aj snipka aj ja pokiaľ som ja dobre zamieril bolo úplne jedno aký typ strely som mal nastrelený zver bola ulovená ale ked som zamieril zle tak som hľadal a dohľadával aj 2 dni a bezúspešne. Zver mi unikla a bolo po paráde.Takže je dôležitejší dobrý strelec ako kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 5.5.2008 o 20:18

tak tak..som rád že nie som jediný kto strieľa za lopatku. Myslím ale že tu ide hlavne o to, aby sme si uvedomili jednu vec. Zamyslime sa nad tým v prvom rade ako strieľame a potom čím. Keď budeme vedieť dobre strieľať, potom nám nebude treba používať na naše podmienky tak moc predimenzované kalibre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.5.2008 o 17:55

GabrilSO suhlasim . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 5.5.2008 o 17:43

Nechcel som sa miešať do tych disk.príspevkov ktoré tu zaznievaju o zbraniach pretože voľajako tie strelne zbrane nemámam v láske,v r.1993 som si kúpil W 308,dodnes ju mám mojí niektorý priatelia za ten čas vystriedali rôzné kalibre,vydel som každú jednu raž po streľbe na zver a nemôžem si pomocť,ked raz blbo streliš nepomôže Ti ani kanon,tak ako napísal snipko a edu,to je to miesto kde treba strielať a každy kaliber si splní svojú úlohu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.5.2008 o 17:32

Snipko dik za podporu . No ak ma niekto iný názor ako my dvaja kludne nech triafa srdce alebo lopatky . Mna zatial stačila rana na komoru cez rebra kde dochadza k totálnej deštrukcie pľúc a nikdy som nemal potrebu strielať nizku komoru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off snipko, 5.5.2008 o 17:10

Jednoznačne súhlasím s Edu. Je nezmysel strieľať na lopatku. Dobrej rane tesne za lopatku sa nevyrovná nič.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.5.2008 o 16:52

Jaj Iboo ja strielam cez rebrá na komoru .Na komore sa nesnažim trifať nič mierim do stredu aby som sa vyhol lopatke pokiaľ možno . Traumaticky šok spôsobuje množstvo rozličných fyziologických pochodov (prudké podráždenie nervovej sústavy, narušenie činnosti životne dôležitých orgánov, silný pokles tlaku apod.), podstatné je ale okamžité ochabnutiu svalstva. Je vyvolaný masívnejšími trieštivotrhavými zraneniami alebo hydrodynamickým efektom, ktorý okrem iného pôsobí aj na centrálnu nervovú sústavu. Hydrodynamický efekt je výsledkom pôsobenia strely na mäkké časti organizmu (svaly, vnútorné orgány), v ktorých strela vytvára permanentú a dočasnú dutinu. Permanentná dutina vznikne úplnou deštrukciou tkaniva pri prechode strely organizmom, dočasná dutina je výsledkom pôsobenia rázových vĺn, ktoré strela vyvoláva pri prenikaní mäkkými tkanivami. Dočasná dutina počas svojej krátkej existencie (niekoľko milisekúnd) radiálne kmitá a spôsobuje ďalšie poškodenia okolitého tkaniva. Kým priemer permanentnej dutiny nie je výrazne väčší ako kaliber strely (okrem prípadu expanzívnych striel s vysokou dopadovou rýchlosťou), dočasná dutina môže mať priemer niekoľkonásobne väčší (v závislosti od dopadovej rýchlosti a správania sa strely). Často dochádza pri prechode strely tkanivom kjej rotácii okolo osi kolmej na pozdĺžnu os strely, čo zvyšuje priemer tak permanentnej ako aj dočasnej dutiny.
Neviem kto ťa učil pri strelbe na zver mieriť na srdce ale neni to správna voľba dokonca uplne nezmyslená strielať na nizku komoru .Teda podla mna a samozrejme všetkej dostupnej literatúri počnúc zakladmi poľovníctva a končiac odbornými knihami . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 4.5.2008 o 22:31

Edu - a čo sa potom snažíš trafiť v tej komore? no vela ti tam toho nezostáva, akurát tak plúca......alebo zabíjaš tým hydrodynamickým efektom? podliatiny, hematómy a podobné devastačné zbytočnosti ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.5.2008 o 11:31

Ja mám pocit že srdce nemá vôbec nič z dobrou ranou . Ja mierim na komoru nie na srdce .Hydrodynamický efekt z mojej 7x65 je dostačujúci .Triafať srdce sa mi zdá uplne zbytočné skôr zlé ako dobré. Respektíve nechápem význam strelby na srdce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 3.5.2008 o 17:31

inak s tebou samozrejme suhlasim Jani k. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 3.5.2008 o 2:15

alebo jelena, ktoreho sme dostrelovali po dvoch hodinach a pri vyvrhu sme zistili ze mal zasiahnute srdce... takze aj tam je to otazne. je to podla mna sice kuriozita, ale stalo sa. nechceli sme verit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 3.5.2008 o 2:13

Jani - 150m je vela, ale videl som diviaka ktory s ustrelenou polovicou srdca zvladol 70 - 90m... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jani k, 2.5.2008 o 19:29

Každý píše o kalibroch, či taký alebo onaký, o balistike, o dopadovej energii. Ja si myslím, že nezáleží až tak na tom aký
máš kaliber, ale ako trafíš zver. Každý poľovník si musí predsa uvedomiť aký má kaliber a na akú vzdialenosť si môže dovoliť vystreliť na zver, aby ju dobre zasiahol. Nikto sa nezmienil ani slovom o tom, že nie je od veci poznať anatómiu zveri. Veď nie každá zver má srdce uložené v hrudníku v rovnakej výške a to je dobre vedieť. Zver strelená na srdce nemôže odbehnúť 150 m. Ja osobne mám 7x57 a som s ním spokojný. Mám strelené kapitálne jelene aj veľkých kancov a väčšina ostala v ohni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 2.5.2008 o 13:35

v pohode. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.4.2008 o 19:21

Ešte som ti aj nick doondial :) oprava Solirov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.4.2008 o 19:20

Solivor vôbec nemám pocit že si niekoho nahováral na 7x57 ani S&B strelivo . Preto som nikde neuvádzal nič take že by si Ty konkretne mal zavádzať . Je pravda že pri dobrom strelive dosiahne 7x57 guľovnica rovnaký výkon ako 7x64 zo strelivom S&B tam je vidno ake je to strelivo .Link bol iba tak na spestrenie calibrov .Inak Solivor zo všetkým čo si povedal súhlasím . A samozreme že zaleži od strelca veľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 29.4.2008 o 16:30

A ten link co si poslal - clanok o CZ 617 a naboji 17HM - to suvisi s temou "vybrat si 308W alebo 7x64?"????? ked myslis... Ale mal som pocit ze mucko sa pyta na zbran do reviru s jelenou, diviacou a muflonou zverou. A ten clanok vravi o strelive vhodnom na "rekreačnú streľbu ako aj pre lov malej zvere"... ???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 29.4.2008 o 16:28

Edu - nejak som asi mimo.. Mas pocit ze som niekoho nahovaral na 7x57? hm.. pokial si citam svoje prispevky stale mi vychadza len jedno - konstatujem ze je jedno ci si vyberie 308W, alebo 7x64 stale bude zalezat hlavne na nom ako na strelcovi a na tom ako mu sadne samotna zbran... A o strelive som sa nevyjadroval vobec, pretoze tuto tematiku nemam absolutne nastudovanu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.4.2008 o 12:37

Ten link je k teme ."Aký caliber si mám kúpiť" Jasne že ked si zžitý zo svojou 7x57 tak je to ok . To však nepovažujem za vhodne radiť iným 7x57 alebo strelivo S&B . Lebo strelivo S&B považujem za jedno z najhorších na trhu ak nie vôboc najhoršie . Ked porovnáme balistickú krivku bežných gulovníc tak 7x57 bude riadne po W308,W 270,W300 magnum,7x64,spriengfield 3006,rem223,W243 atď len to som chcel povedať nič iné . To že skolí 200kg diviaka nepochybujem . Len niekedy sa totiž dala kúpiť jedine 7x57 za komanča a prípadne za super uplytky a konexie 7x64 .Teraz je situacia iná preto sa dá vybrať nie len značka ale aj kaliber zbrane podla gusta . Nevidím jeden dôvod prečo by si niekto mal kúpiť 7x57 a nie napríklad 7x64 .Ale 7x64 nepovažujem za super caliber . To je napríklad W300 magnum . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 29.4.2008 o 11:54

Edu - ten link je k akej teme???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 29.4.2008 o 11:48

Ja to vsetko beriem. :) v podstate mi slo len o to pridat vlastnu skusenost. So svojou puskou si trufnem na ranu do takych 150 metrov s istotou. Pri strelbe na vacsiu vzdialenost by som rozmyslal aj ked viem ze sa da. V lese sa strelba na takuto vzdialenosti pritrafi skutocne len malokedy a hlavne treba brat do uvahy ze v drahe strely moze byt haluzka alebo nieco podobne co cez optiku na tu vzdialenost nevidim. A to by bola galiba. A zaver - 7 x 64 alebo 308 W, vyber si ktora sa ti viac paci. Obe ti posluzia rovnako dobre. Zvyknes si na 308 W a nevymenis. Zvyknes si na 7 x 64 a nevymenis. Hlavne ide o to aby ti sedela do pleca. ked to tak nebude mozes strielat aj "diamanty" a vysledok bude ubohy.. ja by som napr. svoju sedmicku nemenil - za 1. staci a za 2. perfektne sedi a za 3. uz som si na nu velmi zvykol a nieco sme spolu preskakali. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.4.2008 o 11:00

Lovecccc vídim že máš prehľad . cez zimu sa mi dostala do ruky kniha balistika .Tak som čosi počítal. Ono solirov balistika neni len o klesavosti strely a energi dopadu .Je toho oveľa viacej cez rotaciu ,vietor ,váhy sterly,kalibracie atd to sú veličiny ovplivňujúce balistiku . Osobne 7x57 suhlasim že stačí ono stačí aj starý kver 8x57 minimalne poslúži ak nie je vystrielaný podobne ako 7x57 v našich podmienkach . Ide o to že zo štandartných kalibrov je 7x57 na chvoste . A stačí ju porovnať napríklad z 7x64 a výsledok je naozaj podstatný . Keď máš dobré strelivo a strielaš do 100m .Je táto debata bezpredmetná a 7x57 Ti bude isto slúžiť dlhe roky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 29.4.2008 o 10:22

Solirov - aj do 7x57 máš náboje s veľmi dobrou balistikou napr. Hornady -strela oznacena ako LM -(Light Magnum) kal. 7x57 - váha strely 9 g , V0- ( usťova rýchlosť) -860 m/s , E0 - ( usťová energia )-3345 J (joule) a pre porovnanie hodnoty v 270 metroch -V (rýchlosť )- 695 m/s , E -( energia ) 2180 J (joule ) --ešte v 365 metroch ma E- 1875 J --čo je myslim si veľmi slušné, ONV -( optimálna nástrelná vzdialenosť )-180m --pri dodržaní ONV v 91m prvišenie 4,6 cm . v 180m -0 , a v 270m -19 cm . čiže veľmi dobrá balistika . strela je označovaná ako ľahký magnum a je určená na streľbu na dlhšie trate - ale iba na " stredne ťažkú zver" čo si mysli je akurát lebo koľký z nás lovia kapitálne a najťažšie kusy ? pokryje to potreby večššiny z nás :) Tie vysvetlivky len kôli tomu že Solirov ako píšeš nekukáš balistické tabuľky:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 29.4.2008 o 9:35

Edu - 7x57 ma zle balisticke hodnoty podla teba.. Hm.. Ak mam pravdu povedat nemam prehlad v tabulkovych hodnotach a ani som sa o to velmi nezaujimal.. Mam uz co to odstrielane prave s tymto kalibrom a poviem na rovinu ze som velmi spokojny. Ci slo o strelbu na vysoku, diviaka, mufloniu, alebo srnciu ta k vysledky boli vzdy na zaklade toho ako som umiestnil ranu ja a ci som nebol oplaseny, alebo nestrhol ranu. A keby sme sa chceli bavit o velkosti zveri - mam s nou streleneho diviaka - 166 kg zivej vahy, pekne na komoru. A bez problemov. Takze ten kaliber by som neodsudzoval. A ze je zastaraly alebo prezity? stale (a to sa budem uz niekolky krat opakovat) ide o sikovnost strelca a o to aby dokazal odhadnut svoje moznosti. Zalezi aj na lokalitu v ktorej polujes. Pri polovacke v lese sa dostanes v 9 pripadoch z desiatich na strelbu okolo 100 - 120 m. a tu som so 7x57 mal presne take vysledky ake som si zelal. takze stale a dokola - v prvom rade ide o strelca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 28.4.2008 o 10:17

Lovecccc hej urobiť dobrú fotku je dosť ťažká vec to je fakt. Nad peknou zbraňou aj mne srdce zaplesá . Ale vlastne nad každou vecou ktorú považujem za krásnu .Či už ide o nádhernú ženu ,motýla alebo zbraň . No ale sme odbočili od vlákna. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 27.4.2008 o 22:46

Edu- tak,tak fotenie je krásna vec , ale mne to moc nejde -lebo " cvakať foťákom vie každý ale robiť fotky len málokto" -ja som žiaľ ten prví prípad . Mojím koníčkom sú zbrane , ale čím viacej som v lese a sledujem tú zver -tým je mi jej viac ľúto a viac si ju vážim - veľakrát aj lovnú zver nechám odísť len tak že na zbraň ani nepomyslím a mám s toho dobrí pocit . Poľovníkom je v prvom rade ten človek čo sa o zver stará a selekcia je na poslednom mieste .
Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.4.2008 o 18:47

lovecccc zo všetkým čo si povedal maximalne súhlasím. Ja viacej fotim a na fotoportáloch sa rieši taka ista otazka .Aký foták nikon či canon ale sú tak totožne ako W308 a 7x64 .Takže dobru pevnu ruku a kvalitne strelivo + omedziť triašku :) A bude všetko ok!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 27.4.2008 o 8:22

Edu - jasné každý nech si poľuje čim chce a hlavne čo sa mu páči. K tomu prekrývaniu som písal o svojich kalibroch - porovnanie kalibrov ktore ja vlasnim 7x57,308W,9,3x62 a kedysi aj 6,5x57- tieto som porovnaval a myslel ze sa prekrývajú . Naozaj sa neda porovnat 223 s 300WM:). Celkovo mi išlo iba o to že tu niektorý uplne zbytočne riešia dylemu ráží ako napr. čo je lepšie 308W alebo7x64? -dá sa o obydvoch kalibroch a ich plusoch a mínusom diskutovať do nekonečna ale praktický záver bude vždy, že pri použití správnej munície su rozdiely medzi nimi pri učinku na zver uplne zanedbatelné a teda je jedno ktorý si vyberieš. preto si myslim že pri kal. od 6,5 po 9,3 ajaj vyššie ak niekto chce. . . nema zmysel si lámať hlavu nad tým či oným ale prestať "piť a fajčiť " a kupiť si kvalitné strelivo :) hehee ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 26.4.2008 o 20:17

Lovecccc vo veľkej miere s tebou súhlasím . Ono v takom prípade je zbytočné potom chovať farbiare lebo zaniká ich použiteľnosť .O prekrívaní kalibrov toľkoto .Nás je v združení 24 s toho su polovníci z reminktonom 222 ale i z magnum 300 .O rozdielnosti týchto kalibrov niet pochýb .Že by sa prekrívali už vôbec nie . Preto som povedal že na srnčiu zver sa da strielať rem. 222 ok. Ked idem na diviaka zoberem si 308 W a ked na Jeleňa tak 300 vku magnum . O šetrení tu neni reči samozrejme . 308 W posluži na všetko samozrejme celkom fajn caliber . Ja mam 7x65 tiež na všetko a pohoda . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 26.4.2008 o 13:03

Edu - celkom s tebou nesuhlasím -preco si myslis ze je lepsie mat viacero kalibrov ? Ja mam 308W , 7x57, 9,3x62, mal som aj 6,5x57. Ked porovnam vysledky pri pouzití kvalitného streliva tak sa tieto kalibre uplne prekrývajú a ta 6,5 sa môze kludne rovnat tej9,3 pri odstrele aj nasej najtazsej zvery do 200m . Strelbu na vedsie vzdialenosti na zver moc neuznávam iba vo výnimočných prípadoch . Ved aj zveri treba dať šancu - ked si robil polovnicke skusky urcite si sa to tam ucil:).
V dnešnej dobe je dostatočne množstvo kvalitnej munície v akychkoľvek rážach takže načo budem mať v skrini " 10 púšiek" ked mi staci mat "2 rôzne krabičky nábojov "? hmm? - smozrejme kvalitných ako sám píšeš ?
U nas v združeni sa loví prevažne jelenia zver a sem tam diviak a srnčia - mam dvoch kolegov čo lovia všetko 223 REm a nechapu nový navrh zákona o zbraniach kde sa tento kal na lov zvery u nepovoluje ? maju strelených hodne kusov jelenej aj diviačej a sam som bol pri strelení dospeleho jelena a diviaka a uplne bez problémov --jedine čo treba je mať " kvalitnú muníciu dobre , dobre strieľať a samozrejme na primeranú vzdialenosť ". poznam aj ludi co na 223 nadávajú al to že strieľaju bezhlavo alebo kadeakým strelivom to ich vôbec netrápi . Ale v takomto pripade niej je na vine kaliber ale"človek ako jednotlivec ktorý zlyhal na plnej čiare ". K trendu vývoju nových kalibrov -iba tolko že kalibre sa stále vyrábaja aj sa budú i ked ich porovnáš zistíš ze sa zasa prekrývaju či už vykonovo alebo balisticky . ale zbrojovky musia z niečoho žiť a propagovať to - skratka musia na niečom stavať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.4.2008 o 12:27

Najlepšie je mať viacero kalibrov .Univerzál neexzistuje . Je to ako komunistické univerzálne pneumatiky.Univerzálnosť spočívala v tom že sa šmýkalo nie len v zime ale aj v lete :) Zo starých čias ked nebolo takmer nič v obchodoch počnúc vložkami pre ženy a končiac guľovnicami pretrvava nazor ze gulovnica ma byť 7x57 alebo 7x 64 to je podľa mňa prežitok. Takže všetky tri zastarale kalibre ked akýkolvek kúpiš bude Ti to stielať sú všetky dosť podobné. Ja by som sa zameral na strelivo . To je dosť podstatná vecička Myslím že priemernemu poľovníkovi stačí krabička na rok a tam by som práve nešetril a ani nešetrím . Takže selier &belot je jedno z najhorších strelív na trhu .Volil by som RWS strelu TIG alebo TUG na lahšiu zver kľudne celoplášť a podla potreby iné veci . Cenový rozdiel je zanedbatelný. Presnosť a deformácia je však podstatná . Či dáš za krabičku 1000 sk alebo 1200 je už jedno v pomere kvalita a cena je tento pomer výborný. Takže kvalitným strelivom treba strielať . Najhoršie strelivo na presnosť ktoré som kedy mal bol S&B 11,2 g zo stižnou hranou to považujem za nevhodné na používanie !!! Napoak siera bola celkom v pohode ale račej stovku priplatit a strielať serioznym strelivom . Je fakt že na srnčiu ,danieliu ,jeleniu a diviaka Ti bude stačiť W 308 alebo W 270 do 7x57 pre jej zle balisticke hodnoty by som určite v dnešnej dobe nešiel 7x64 je stale v pohode . Sú však mnohe nove calibre .Nové preto lebo sú lepšie a vykazuju lepšie výsledky . Takže treba mrknuť recenzie je ich na nete dosť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 26.4.2008 o 10:01

Iboo-tak to vidíš ty,ale ja som aj na ženy.žena =veľká láska,moja naj puška=malá láska.Ha,ha,ha.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off RWS, 26.4.2008 o 0:46

Podle toho co čtu že budeš lovit za zvěř,tak klidně skus třeba ráž 7×64,30-06,308,8×57js,9,3×62,nebo dokonce 7m.rem.mag,300win.mag.,Nikdo nemuže tvrdit že po určité ráži zustane zvěř v ohni,nebo že je určitá ráž univerzální,protože každá zvěř se chová po ráně uplně jinak.Možná někdo nebude semnou souhlasit,ale to je má zkuěenost.LOVU a LESU zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 25.4.2008 o 23:46

bodo1948 - aká malá láska? dovolím si nesúhlasiť a ostro !!!!! ja by som povedal, že potom je to už láska na celý život! :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off naro, 25.4.2008 o 21:33

Bodo1948-moj názor.Každý tu len mudruje,ale každý tu má skúsenosti z pár kalibrami ktoré potom do neba vychvaĺuje.aj ked si myslím,že zopár rozumných ľudí tu je.Ja ti radím tiež kúp si dobrú gulovnicu ku ktorej si rokmi vybuduješ vztah. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 25.4.2008 o 21:26

Bratu kúp si čo chceš po čom ti srdce túži,k akému calibru ťa to najviac ťaha,na akú flintu máš peniaze,ver tomu ,že čokolvek kúpiš, bud to sediet bude alebo nie ,predáš a kúpiš niečo iné,ale raz to musí výjst.A potom sa zrodí taká malá láska. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 25.4.2008 o 8:44

snipper - mam 7x57 a tiez by som povedal ze je na vsetko (slona nepocitam) - takze to tvoje "jednoznacne" tak jednoznacne nie je. :) mucko z tych co si pisal - je jedno ktoru si vyberies. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cvikau, 25.4.2008 o 0:30

Ahoj. Nelámej si hlavu s tím, jaký z těchto tří kalibrů je nejvhodnější - kterýkoli z nich si pořídíš, bude Ti dobře sloužit.
Největší chybu při lovu totiž vždycky udělá člověk - třese se Ti ruka, nemáš dobře nastřeleno, neodhadneš dobře svoje schopnosti atd.
Já osobně lovím kulí z 95% jenom vysokou a používám starou lancsterovou obojetnici 9,3x72R. Tu Ti dneska nikdo nedoporučí k lovu vysoké, protože prý má málo kJ,ale o tom to vůbec není. Jde o to, abys byl zodpovědný a nestřílel na takovou vzdálenost na kterou nemáš.
Já osobně Ti doporučuji 8x57 nebo 9,3x62.
Měj se. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 401-440 z 461 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov